Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικός- παιδικός σταθμός ή babysitter;


Recommended Posts

Αν είναι να κρατήσετε το παιδί στο σπίτι ( για το ερώτημα σπιτι ή σταθμός) είναι καλύτερα με κάποιον απο την οικογένεια παρά με baby sitter. Οχι οτι έχω κάτι κατά των baby sitter αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί με κάτι παραπάνω απο το άλλαγμα της πάνας και το φαΐ και το παιδι γρήγορα θα βαρεθεί.

Στο σταθμό απο την άλλη όσο και να μην του αρέσει στην αρχή όσο χάλια και να είναι ο σταθμός, τουλάχιστον θα μάθει να παίζει με τα άλλα παιδάκια, και σίγουρα η δραστηριότητες του θα έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 336
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Hi, my name is Isis.I live in Galatsi in Athens. I am looking for a job as a spanish/english teacher for children or babysitter or combining both. I am from Mexico, I am 31 years old and I have experience with babysitting. My last babysitting job was in France with an amazing family, taking care of 3 wonderful children aged 11 months, 2.3, and 4 (when I started), Then I got married to my greek husband and I had to leave. Previously I had only experience on teaching. Currently I am giving private lessons of spanish and english mostly in the evenings (18pm-20 pm) and the ideal job for me would be a morning one till 16 pm or 17 pm... I am learning GREEK as well, this is very important for me to completely integrate in this society. I love taking care of children and it seems that we can connect in their 'childish' language... Looking forward to hearing from you soon,

Kind regards,

Isis Ocampo

CELL PHONE: 6936679730

HOME: 2102933695

E-MAIL: [email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας, ξέρω οτι το θέμα έχει συζητηθεί αλλά γράφω στο forum γιατί χρειάζομαι άμεσα τη γνώμη σας για τη φύλαξη του παιδιού μου. Ζούμε σε επαρχιακή πόλη χωρίς γιαγιάδες κοντά μας. Έχω βρει ένα πολύ καλό παιδικό και μια καλή κοπέλα και το δίλλημα μου είναι τι να κάνω. Ο οικονομικός παράγοντας δεν με απασχολεί τόσο.

 

Ο παιδικός που επισκέφτηκα μου ενέπνευσε μεγάλη εμπιστοσύνη και έχω καλές συστάσεις απο άλλους γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί.

 

Η κοπέλα είναι πολύ συμπαθητική, έχω συστάσεις για την ίδια και την οικογένεια της αλλά στερείται εμπειρίας αφού δεν έχει ξανακάνει αυτή τη δουλειά. Φαίνεται πάντως ορεξάτη και καλοσυνάτη.

 

Η κόρη μου είναι ιδιαίτερα κοινωνική και επιζητά πάρα πολύ να βρίσκεται σε χώρους με άλλα παιδάκια. Όταν την παίρνεις απο τις παιδικές συντροφίες συνήθως κλαεί και διαμαρτύρεται.

Είναι μοναχοπαίδι και δεν βλέπει πολύ συχνά άλλα παιδιά.

 

Αν την στείλω παιδικό θα είναι μόνο για 4-5 ώρες την ημέρα. Φοβάμαι ωστόσο όλα αυτά που ακούω για τις ιώσεις και μέχρι σήμερα δεν έχω δει ποτέ το παιδί μου άρρωστο. Οπότε δεν μπορώ να αξιολογήσω το τι σημαίνει να "κολλάει" το παιδί συνέχεια αρρώστειες.

 

Τι μου προτείνετε?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό το θέμα. Εσύ ξέρεις καλύτερα τί χρειάζεται το παιδάκι σου.

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πώ ότι ο Φανούλης που άρχισε παιδικό στα δύο του και μέχρι τότε δεν είχε παρά ένα συναχάκι και αυτό σε πολύ ελαφρά μορφή, μέσα σε ούτε δύο μήνες έχει κολλήσει ήδη την πρώτη του ίωση, αναγκάστηκε να πάρει και αντιβίωση και κορτιζόνη γιατί το γυρίσαμε σε λαρυγγίτιδα και φυσικά είναι ακόμα συναχωμένος. Είναι όμως και μοναχοπαίδι, οπότε αν και άργησε να προσαρμοστεί στο σταθμό (περάσαμε δύο εβδομάδες με κλάματα και οδυρμούς), τώρα θέλει να πάει για να δει τους φίλους που έχει ήδη κάνει.

Καλό κουράγιο και υπομονή.

:-)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια καλή λύση, μιας και η μικρή σου είναι ακόμα μικρή κατά τη γνώμη μου για παιδικό σταθμό και το οικονομικό θέμα σου είναι αδιάφορο, θα ήταν να την κρατήσει η baby sitter που έχεις βρει με την υποχρέωση κάθε μέρα να την πηγαίνει σε πάρκα και παιδικές χαρές όπου θα συναναστρέφεται με άλλα παιδάκια. Και εσύ να προσπαθείς τα απογεύματα να βρίσκεστε με φίλους και γνωστούς που έχουν συνομίληκα παιδάκια.

Στην περίπτωση που δε μείνεις ευχαριστημένη από αυτή τη λύση, ξαναδές το θέμα το μάρτιο που οι περισσότεροι σταθμοί δέχονται καινούρια παιδάκια και τη στέλνεις τότε που θα είναι κάπως πιο μεγάλη και που πλέον θα έχει ψιλοπεράσει η εποχή των ιώσεων.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως προτιμώ παιδικό. έκανα δύο προσπάθειες για την μικρή μου που είναι 13,5 μηνών , να συζητήσω με δυο γυναίκες αλλά καμία δεν με κάλυψε. όχι γιατί δεν θα φρόντιζαν τόσο την μικρή, αλλά γιατί ήταν ασταθείς. Η μία έβλεπε το παιδί μου σαν δεκάευρο και ήθελε να βγάλει όσα της χρειαζόταν και η δεύτερη ενώ της άρεσε η ιδέα να την κρατάει τελευταία στιγμή άλλαξε γνώμη. Έτσι την ξεκίνησα παιδικό, ξέροντας πως δεν θα την αγαπήσουν κιόλας αλλά τουλάχιστον θα είναι στα χέρια επαγγελματιών, που δεν θα πίνουν, καπνίζουν , βλέπουν τηλεόραση, φωνάζουν ή βρίζουν μπροστά στο δικό μου το παιδί.

Και μια και είναι να το στείλεις τόσες λίγες ώρες, το παιδί απλά θα διασκεδάζει εκεί, θα μάθει να μαζεύει τα πράγματα του, θα μάθει πως δεν μπορεί να έχει τα πάντα στην ζωή και πως πρέπει να παλέψει για να επιβιώσει...

εγώ προσωπικά θα προσπαθήσω να την βολέψω παιδικό και αν δεν τα καταφέρει η μικρή, τότε θα πάρω γυναίκα.

CS28p2.png

to trito moy moraki tha erxotan ton Septembrio

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

 

edit admin (εξαιτίας συγχώνευσης)

 

Βρεφικός σταθμός ή Babysitter?

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, ξέρω οτι το θέμα έχει συζητηθεί αλλά γράφω στο forum γιατί χρειάζομαι άμεσα τη γνώμη σας για τη φύλαξη του παιδιού μου. Ζούμε σε επαρχιακή πόλη χωρίς γιαγιάδες κοντά μας. Έχω βρει ένα πολύ καλό παιδικό και μια καλή κοπέλα και το δίλλημα μου είναι τι να κάνω. Ο οικονομικός παράγοντας δεν με απασχολεί τόσο.

 

Ο παιδικός που επισκέφτηκα μου ενέπνευσε μεγάλη εμπιστοσύνη και έχω καλές συστάσεις απο άλλους γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί.

 

Η κοπέλα είναι πολύ συμπαθητική, έχω συστάσεις για την ίδια και την οικογένεια της αλλά στερείται εμπειρίας αφού δεν έχει ξανακάνει αυτή τη δουλειά. Φαίνεται πάντως ορεξάτη και καλοσυνάτη.

 

Η κόρη μου είναι ιδιαίτερα κοινωνική και επιζητά πάρα πολύ να βρίσκεται σε χώρους με άλλα παιδάκια. Όταν την παίρνεις απο τις παιδικές συντροφίες συνήθως κλαεί και διαμαρτύρεται.

Είναι μοναχοπαίδι και δεν βλέπει πολύ συχνά άλλα παιδιά.

 

Αν την στείλω παιδικό θα είναι μόνο για 4-5 ώρες την ημέρα. Φοβάμαι ωστόσο όλα αυτά που ακούω για τις ιώσεις και μέχρι σήμερα δεν έχω δει ποτέ το παιδί μου άρρωστο. Οπότε δεν μπορώ να αξιολογήσω το τι σημαίνει να "κολλάει" το παιδί συνέχεια αρρώστειες.

 

Τι μου προτείνετε?

Ευχαριστώ πολύ

 

Εγώ έστειλα την μικρή μου 20μηνών , πιστεύω ότι ειδικά τα μοναχοπαίδια για να μην γίνονται ιδιάιτερα καλομαθημένα και να μάθουν να συναναστρέφονται με άλλα παιδάκια είναι καλό να πάνε παιδικό δυστυχώς όμως αυτή την κοπελίτσα μάλλον θα την χρειαστείς σίγουρα αφού εμείς μέσα σε αυτούς τους πρώτους 2μήνες έχουμε κάτσει σχεδόν 15συνολικα μέρες στο σπίτι απο ιώσεις και μάλιστα νοσηλευτήκαμε και μερίκες μέρες στο Πάιδων οπότε αν δεν μπορέις εσύ :roll:θα χρειαστείς κάποιον να βρίσκεται με το μικρό σου στο σπίτι.Βέβαια εμένα απο το σταθμό με έχουν ενημερώσει ότι αν δεν υπάρχει δυνατότητα το παιδί να μείνει στο σπίτι και έχει απλά ενα κρυωματάκι μπορεί να πάει σταθμό και θα την προσέχουν ιδιαίτερα και θα παίρνει τα φάρμακα της αλλά θεώρω ανεύθυνο να στέλνουμε τα παιδία με ιώσεις και κρυώματα στο σταθμο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι καλο θα ηταν να παει παιδικο γιατι ειναι ενας πολυ ωραιος τροπος να περναει ωραια,να παιζει να εκτονωνεται,να μαθει να μοιραζεται,να αγαπαει,να εχει παρεα και αλλα πολλα.σιγουρα θα αρρωστησει αλλα οποια στιγμη και να παει παιδικο ή σχολειο σαν παρθενος οργανισμος ολο και κατι θα κληρονομησει.εμενα πηγε παιδικο απο 9μηνων δεν σκεφτηκα ουτε μια στιγμη να βρω κοπελα.αν δεν εχεις και καποια γνωστη σου φοβασαι.εγω ετσι σκεφτηκα και κατευθειαν αναζητησα παιδικο.ακομα και λιγο αρρωστος που ηταν τον φροντιζαν μια χαρα.πρεπει να διευκρινησεις οταν θα ειναι αρρωστος τι θα γινεται;αν εσυ μπορεις μπορεις να μεινεις σπιτι οκ αλλα αν οχι πρεπει να φροντισεις να εχεις ετοιμη λυση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

έχω ένα κοριτσάκι 2 μηνών και στα μέσα Μαρτίου επιστρέφω στη δουλειά.Ψάχνω για babysitter και μένω Γαλάτσι.Εάν έχετε κάποια υπόψη με συστάσεις παρακαλώ στείλτε μου πμ.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

kalispera merikes fores me theoro ipervoliki me afta pou skeftomai alla..tha thela na mou peite tin gnomisas exo mia kopela gia tin mikri edo kai 2 mines stin douleia tha girnaga ton ianouario etsi k i kopela erxotan mia fora stis 2 evdomades otan ithela kapou na pao..omos mou eipan apo tin doulia oti tha paro to miomeno orario mazemeno kai telika tha giriso ton aprilio..kai tis to eipa kai tis eipa vevea an thelei as vrei kapou allou giati ego den mporo na tin kratiso desmevmeni gia alous 3,5 mines kai opos theorisa logiko perimena na akouso na mou pei oti tha psaksei kai an den vrei tha rthei ..kai girnaei kai mou lei oxi tha perimeno oston aprilio na pas stin doulia kai tha rxome opote me xriazese..tora pes to enstikto i kaxipopsia mou fanike kapos kala tosous mines pos tha ta vgazei pera..giati einai idi 2 mines pou den doulevei kai erxete 2 meres to mina..skeftika na tin stamatiso i mipos eimai ligo periergi????????tinn voithia sas prokatavolika ta efxaristo mou

Link to comment
Share on other sites

Εύκολο...σου είπε πως θα περιμένει για να μην χάσει τη δουλειά σε περίπτωση που στο μεταξύ δεν βρει άλλη...παράλληλα όμως είμαι σίγουρη πως θα ψάχνει και αν βρει κάτι θα σου ανακοινώσει απλά πως βρήκε άλλη δουλειά και δεν μπορεί να σε εξυπηρετήσει!

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι και μην κάνεις σενάρια.Και εγω αρχικά καχύποπτη θα ήμουν αλλά σκέψου ότι εαν ήθελε να κάνει κάτι κακό θα το έκανε και στο επόμενο παιδάκι που θα έβρισκε.Μπορεί να μην έχει οικονομικό πρόβλημα και να προτιμά να περιμένει.Και εγώ έχω ένα κοριτσάκι δύο μηνών και από τον Μάρτιο που θα επιστρέψω ψάχνω για κοπέλα με βαριά καρδιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κοριτσια καλημερα!

ειμαι καινουργια στο φορουμ, τοσες μερες ομως διαβαζω ολα αυτα που λετε και με βοηθαει πολυ μονο και μονο που βλεπω οτι ολοι οι γονεις τις ιδιες αγωνιες εχουμε.

Τωρα ζουμε στο εξωτερικο, σε 1 μηνα περιπου ομως θα γυρισουμε στην Ελλαδα και εγω θα πιασω αμεσως δουλεια. Εχουμε μια κορη 13 μηνων και ενω στην αρχη λεγαμε να βρουμε μια γυναικα τωρα σκεφτομαστε πολυ εντονα να την παμε σε βρεφονηπιακο για 3-4 ωρες την ημερα για αρχη οσο αντρας μου χρειαζεται τα πρωινα για να κανει διαφορες δουλειες και αργοτερα βλεπουμε.

Εχω ομως πολυ αγωνια πως θα αντιδρασει η μικρουλα, ειμαστε πολυ δεμενες και οταν με χανει απο τα ματια της κλαει και με ψαχνει (αναγκαστικα εδω στο εξωτερικο ειμαστε μονοι μας και ειναι συνεχεια μαζι μου ) οι γιαδιαδες κλπ ειναι ολοι ελλαδα!

ειναι κοινωνικη πολυ και οταν βλεπει παιδακια τσιριζει απο χαρα.

Βρηκα το DOROTHY SNOT στο κεντρο γιατι εκει μας βολευει, το ξερει καμια σας, ειναι οσο καλο φαινεται?

εχω πολυ αγωνια νομιζετε οτι κανουμε καλα?

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά κάνετε...και εγώ τις ίδιες ανησυχίες είχα και πολύ περισσότερο μιας και θήλαζα και θηλάζω ακόμη και η μικρή ήταν προσκολλημένη πάνω μου...από τότε που την πήγα παιδικό (τον Σεπτέμβρη ακριβώς 12 μηνών) έχει κοινονικοποιηθεί πολύ...καλή επιτυχία σε ό,τι και αν διαλέξεις!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!

ειμαι καινουργια στο φορουμ, τοσες μερες ομως διαβαζω ολα αυτα που λετε και με βοηθαει πολυ μονο και μονο που βλεπω οτι ολοι οι γονεις τις ιδιες αγωνιες εχουμε.

Τωρα ζουμε στο εξωτερικο, σε 1 μηνα περιπου ομως θα γυρισουμε στην Ελλαδα και εγω θα πιασω αμεσως δουλεια. Εχουμε μια κορη 13 μηνων και ενω στην αρχη λεγαμε να βρουμε μια γυναικα τωρα σκεφτομαστε πολυ εντονα να την παμε σε βρεφονηπιακο για 3-4 ωρες την ημερα για αρχη οσο αντρας μου χρειαζεται τα πρωινα για να κανει διαφορες δουλειες και αργοτερα βλεπουμε.

Εχω ομως πολυ αγωνια πως θα αντιδρασει η μικρουλα, ειμαστε πολυ δεμενες και οταν με χανει απο τα ματια της κλαει και με ψαχνει (αναγκαστικα εδω στο εξωτερικο ειμαστε μονοι μας και ειναι συνεχεια μαζι μου ) οι γιαδιαδες κλπ ειναι ολοι ελλαδα!

ειναι κοινωνικη πολυ και οταν βλεπει παιδακια τσιριζει απο χαρα.

Βρηκα το DOROTHY SNOT στο κεντρο γιατι εκει μας βολευει, το ξερει καμια σας, ειναι οσο καλο φαινεται?

εχω πολυ αγωνια νομιζετε οτι κανουμε καλα?

 

Εμεις δεν μεναμε στο εξωτερικο αλλα τα ιδια ειχαμε.

Μονο με εμας ηταν η κορη μου, κανεναν αλλο συγγενη δεν εβλεπε ουτε ειχε μεινει με αλλον μαζι.

18 μηνων επρεπε καπου να την αφησω ή σε γυναικα ή σε σταθμο.

Επειδη φοβομασταν να την αφησουμε μονη στο σπιτι με μια ξενη γυναικα, προτιμησαμε τον σταθμο για τον οποιον ειχα ακουσει πολυ καλα λογια απο αλλες μητερες.

Η μικρη ενθουσιαστηκε. Ουτε εβδομαδα προσαρμογης δεν περασαμε.

Με το που ειδε τα παιδακια αφησε το χερι μου και μην την ειδατε.

Αν ειναι να εκδηλωσει αγχος αποχωρισμου, θα το εκδηλωσει και στο σπιτι αν την αφησεις με τη γυναικα. Εκει τουλαχιστον θα απασχοληθει με τα παιδακια σε ωραιες δραστηριοτητες και οχι στην τηλεοραση να βλεπει μενεγακη με τη γυναικα....

Για τον συγκεκριμενο σταθμο δεν ξερω να σου πω.

Ψαξε λιγο κι εδω μηπως ακουσεις εντυπωσεις απο αλλους γονεις.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

kalispera merikes fores me theoro ipervoliki me afta pou skeftomai alla..tha thela na mou peite tin gnomisas exo mia kopela gia tin mikri edo kai 2 mines stin douleia tha girnaga ton ianouario etsi k i kopela erxotan mia fora stis 2 evdomades otan ithela kapou na pao..omos mou eipan apo tin doulia oti tha paro to miomeno orario mazemeno kai telika tha giriso ton aprilio..kai tis to eipa kai tis eipa vevea an thelei as vrei kapou allou giati ego den mporo na tin kratiso desmevmeni gia alous 3,5 mines kai opos theorisa logiko perimena na akouso na mou pei oti tha psaksei kai an den vrei tha rthei ..kai girnaei kai mou lei oxi tha perimeno oston aprilio na pas stin doulia kai tha rxome opote me xriazese..tora pes to enstikto i kaxipopsia mou fanike kapos kala tosous mines pos tha ta vgazei pera..giati einai idi 2 mines pou den doulevei kai erxete 2 meres to mina..skeftika na tin stamatiso i mipos eimai ligo periergi????????tinn voithia sas prokatavolika ta efxaristo mou

 

 

Νομίζω ότι πολύ απλά η κοπέλα έχει συνηθίσει το μωράκι, να υποθέσω ότι μένει και κάπου κοντά σου και την βολεύει και βέβαια έχει δει και καλή συμπεριφορά από σένα. Για μένα πιθανότατα έχει μένει ευχαριστημένη και προτιμάει να περιμένει να ξεκινήσει έστω αργότερα αλλά σίγουρα σε ήδη γνώριμο περιβάλλον. Εμένα μάλλον έτσι μου φαίνεται. Επίσης αυτό δείχνει ότι δεν έχει άμεσο οικονομικό πρόβλημα, που και αυτό μετράει σαν συν. Δεν σημαίνει ότι κάποια κοπέλα που εργάζεται ως Babysitter είναι καμιά πεινασμένη. Το κορίτσι βγάζει τίμια το ψωμί του. Σε πληροφορώ και εγώ το έχω σκεφτεί ως λύση ανάγκης (σε περίπτωση που εξαντληθεί το αποθεματικό μου) και να φανταστείς ότι ο προηγούμενος μισθός μου ήταν άριστος. Όμως η εργασία μου ως executive secretary απαιτούσε τρελά ωράρια και τώρα με ένα κοριτσάκι 7 μηνών πες μου εσύ αν θα μπορώ να μένω ως τις 8 το βράδυ. Αν και έχω καταλάβει ότι σε αυτή την χώρα περισσότερο σέβονται αν έχεις θέση γραφείου παρά αν εργάζεσαι σε άλλα πόστα. Έτσι είναι η Ελλαδίτσα μας. Πάντως δεν έχω καταλάβει σε τι ακριβώς σου μπήκαν περίεργες ιδέες και είσαι καχύποπτη; νομίζω όμως ότι το καλύτερο είναι να εμπιστευτείς το ένστικτό σου σε κάθε περίπτωση. Πρόσεξε όμως γιατί δύσκολα βρίσκεις άτομα εμπιστοσύνης, αν την θίξεις μετά ίσως να ψάχνεσαι και να μην βρίσκεις άτομο να σου κρατάει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!

ειμαι καινουργια στο φορουμ, τοσες μερες ομως διαβαζω ολα αυτα που λετε και με βοηθαει πολυ μονο και μονο που βλεπω οτι ολοι οι γονεις τις ιδιες αγωνιες εχουμε.

Τωρα ζουμε στο εξωτερικο, σε 1 μηνα περιπου ομως θα γυρισουμε στην Ελλαδα και εγω θα πιασω αμεσως δουλεια. Εχουμε μια κορη 13 μηνων και ενω στην αρχη λεγαμε να βρουμε μια γυναικα τωρα σκεφτομαστε πολυ εντονα να την παμε σε βρεφονηπιακο για 3-4 ωρες την ημερα για αρχη οσο αντρας μου χρειαζεται τα πρωινα για να κανει διαφορες δουλειες και αργοτερα βλεπουμε.

Εχω ομως πολυ αγωνια πως θα αντιδρασει η μικρουλα, ειμαστε πολυ δεμενες και οταν με χανει απο τα ματια της κλαει και με ψαχνει (αναγκαστικα εδω στο εξωτερικο ειμαστε μονοι μας και ειναι συνεχεια μαζι μου ) οι γιαδιαδες κλπ ειναι ολοι ελλαδα!

ειναι κοινωνικη πολυ και οταν βλεπει παιδακια τσιριζει απο χαρα.

Βρηκα το DOROTHY SNOT στο κεντρο γιατι εκει μας βολευει, το ξερει καμια σας, ειναι οσο καλο φαινεται?

εχω πολυ αγωνια νομιζετε οτι κανουμε καλα?

 

 

 

Καλά έκανες και έβαλες το όνομα του βρεφονηπιακού , μπράβο το κοίταξα και μου άρεσε. Από τιμές ξέρεις; Μετακομίζω Γαλάτσι σε μερικούς μήνες και αν βρω δουλειά στο κέντρο ίσως να με εξυπηρετήσει. Πάντως έχω ακούσει ότι στην αρχή είναι λίγο δύσκολο αλλά τα παιδάκια συνηθίζουν και έτσι πρέπει να γίνεται. Μετά τους αρέσει η επαφή με τα άλλα παιδάκια. εγώ σκέφτομαι πόσο θα βαριέται με την γιαγιά και τον παππού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν επρεπε να γραψω ονομα?φαινεται πολυ ωραιο απο το ιντερνετ και με την ιδιοκτητρια-διευθυντρια που μιλησα στο τηλεφωνο μου εκανε πολυ καλη εντυπωση. Εχω τις τιμες αλλα δεν ξερω να σου πω αν ειναι λογικες γιατι δεν εχω ρωτησει αλλου.

Αυτο που μου εκανε πολυ καλη εντυπωση ειναι οτι απαιτουν απο εσενα ή τον αντρα σου να ειναι για 5-10 μερες εκει για την προσαρμογη και δεν σκεφτονται οτι θα εχουν καποιον γονεα μεσα στη μεση.Αυτο δεν διχνει οτι σεβονται τα παιδια?Επισης απ'οτι ειδα κανουν σεμιναρια για πρωτες βοηθειες αλλα και σεμιναρια για να βοηθησουν τους γονεις για διαφορα προβληματα που αντιμετωπιζουν με τα παιδια τους...επισης αυτο μου δειχνει οτι ειναι ανθρωποι που τους αρεσει αυτο που κανουν!Ελπιζω...το μονο που δεν ξερω αν ειναι καλο η' οχι ειναι οτι στο τμημα της κορης μου ειναι ηδη αλλα 9 βρεφη και η δικια μας 10 με μια δασκαλα?Δηλαδη οταν πρεπει να αλλαξει το ενα μωρο η' να το ταισει τα αλλα τι κανουν?Η' μηπως υπαρχει αλλη γυναικα που τα φροντιζει και η δασκαλα μονο τα απασχολει?Γνωριζει κανεις?

Απο κοντα δεν το εχω δει, ευχομαι να ειναι καλο γιατι δεν υπαρχουν αλλες επιλογες!

Αν ξερει κανεις κατι θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως να μας πει!:D

Σορρυ για το μεγαλο ποστ αλλα ειναι τοσα πολλα αυτα που θελω να ρωτησω!

Link to comment
Share on other sites

Kalimera se olous!!! Ψαχνουμε για βρεφονηπιακο σταθμο για το γιο μου που ειναι 16 μηνων. Περιοχη Γλυφαδα. Βρηκαμε το Ουρανιο Τοξο. Ξερει κανεις να μου πει τιποτα γι'αυτον τον σταθμό? Ειναι καλός? Ανησυχω γιατι ειναι μικρουλης ακομη και φοβαμαι να φερω κοπελα να τον προσεχει. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, κι εγω στο κεντρο μενω και στελνω την κορη μου παιδικο.

Οταν ομως ξεκινησαμε εμεις αυτο το dorothy snot δεν υπηρχε.

Πραγματι κι εμενα απο το ιντερνετ που το βλεπω ωραιο μου φαινεται, αλλα εμπειρια δεν εχω να σου πω.

Θα σου πω τι εκανα εγω που μενω κεντρο και αρα εχει νοημα να το συζηταμε.

Ειχα παρει πολυ καλες συστασεις απο αλλες μητερες γειτονισσες και μη και πηγα την κορη μου στο σταθμο "το πολυγωνο" που ειναι απεναντι απο τα δικαστηρια της ευελπιδων.

Στο κεντρο δεν υπηρχε κατι αλλο και το κοντινοτερο ηταν στην περιοχη φιλοπαππου και πλακας που για εμας ομως ηταν πολυ ασχετα σαν περιοχη.

Επιπλεον σκεφτηκα (ηταν βασικο για εμενα) οτι δεν ηθελα το παιδι, που ηταν αρκετα μικρο, να κανει μεγαλη διαδρομη με το σχολικο.

Πηγα λοιπον στο πολυγωνο και εχω να σου πω τα εξης.

 

Καταρχην η εβδομαδα προσαρμογης υπαρχει σε ολους τους σταθμους, δεν ειναι κατι εξαιρετικο.

Αυτο που εκτιμησα και μαλιστα ακομα περισσοτερο με τον καιρο ειναι οτι το παιδι μου αντιμετωπιστηκε και αντιμετωπιζεται με πολυ αγαπη και με ιδιαιτερο και ξεχωριστο τροπο και οχι συλληβδην ως μελος της ομαδας.

Φυσικα και υπαρχουν κανονες που μαθαινουν τα παιδια να ακολουθουν, οι οποιοι επιβαλλονται με ηπιο τροπο και σεβομενοι ΟΜΩΣ το καθε παιδι ξεχωριστα.

Μου εκανε και μου κανει εντυπωση ποσο πολυ αγαπανε τα παιδια την ιδιοκτητρια και τις δασκαλες τους, οτι και η ιδιοκτητρια και οι δασκαλες ξερουν με λεπτομερεια το χαρακτηρα, τις προτιμησεις και τις ιδιοτροπιες της κορης μου, οτι η μαγειρισσα κανονιζει ειδικο φαγητο για την κορη μου πχ μια παρασκευη που εχει κριθαρακι και δεν το θελει γιατι το εκανε εμετο μια φορα που ειχε γαστρεντεριτιδα και απο τοτε το βλεπει και στριβει:rolleyes:

Δεν ειναι ο σταθμος που θα σε εντυπωσιασει με τις λουξ εγκαταστασεις του και τις δηθεν φοβερες δραστηριοτητες του.

Ειναι ο σταθμος που πρωτιστως θα αγκαλιασει και θα κανει το παιδι να νιωσει τρυφερα, που κατα τη γνωμη μου, αυτο κυριως χρειαζονται τα παιδια σε αυτην την ηλικια και οχι να μαθουν πχ αγγλικα.

Το "αστειο" βεβαια ειναι οτι στην πορεια διαπιστωσα οτι και στις δραστηριοτητες τα πανε τελεια.

Η κορη μου μου λεει ενα καινουργιο τραγουδι καθε μερα, ειπε ποιημα στη γιορτη και μαλιστα δραματοποιημενο, κανει μουσικη και γυμναστικη με αλλη δασκαλα, μαθαινει να λεει ιστοριουλες, την ανοιξη θα παει κολυμβητηριο κλπ.

Με βοηθησαν πολυ στο να βγαλει η δεσποινα τις πανες με τον ωραιοτερο και ηπιοτερο τροπο και την "παρακολουθησαν" ιδιαιτερα οταν γεννηθηκε το αδελφακι της.

Επισης μου αρεσει το συστημα πληρωμης που εχουν (ειναι κι αυτο ενα θεμα) γιατι δε σε υποχρεωνει να πληρωσεις ολη τη χρονια προκαταβολικα, αλλα δινεις καθε μηνα διδακτρα.

Επισης εαν πχ στελνεις το παιδι σου στη γιαγια 3 μηνες το καλοκαιρι, δεν τους πληρωνεις;).

Αυταααα....:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Kalimera se olous!!! Ψαχνουμε για βρεφονηπιακο σταθμο για το γιο μου που ειναι 16 μηνων. Περιοχη Γλυφαδα. Βρηκαμε το Ουρανιο Τοξο. Ξερει κανεις να μου πει τιποτα γι'αυτον τον σταθμό? Ειναι καλός? Ανησυχω γιατι ειναι μικρουλης ακομη και φοβαμαι να φερω κοπελα να τον προσεχει. Ευχαριστω

 

στη γλυφαδα εχει παρα πολλους σταθμους.

μια φιλη μου στελνει την κορη της στη Ροζυ και ειναι πολυ ευχαριστημενη, ομως δεν εχει καθολου φαγητο εκει.

Ο,τι τρωει το παιδι πρεπει να το στελνεις εσυ απο το σπιτι.

Αυτο βεβαια ειναι καλο γιατι ελεγχεις απολυτα τι τρωει το παιδι σου, ειναι ομως και δυσκολο εαν εργαζεσαι και δυσκολευεσαι να μαγειρευεις καθημερινα για το παιδι.

Απο το να τρωει βεβαια τιποτα κετερινγκ της κακιας ωρας...

Για εμενα επαιξε μεγαλο ρολο αυτο στην επιλογη μου.

Τους κανει και καλο να τρωνε εκει, γιατι μαθαινουν οτι τρωμε ολα τα φαγητα (βλεποντας και τα αλλα παιδακια) και εαν ο σταθμος ειναι καθαρος και μαγειρευει σωστα, τηρειται και μια ποικιλια στη διατροφη του παιδιου.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...