Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικός- παιδικός σταθμός ή babysitter;


Recommended Posts

Ασπασία καλημέρα.

παρόμοιο δίλλημα έχω κι εγώ. Να τα στείλω παιδικό από Σεπτμέβρη ή να συνεχίσει να τα κρατάει η μαμά μου. Τα δικά μου θα είναι 2,5 το Σεπτέμβρη, η μαμά μου είναι διαθέσιμη και αντίθετη στον παιδικό, αλλά σκέφτομαι ότι επειδή είναι 2 και της ίδιας ηλικίας θα είναι αρκετά κουραστικό γι αυτή. Επιπλέον, για τα παιδιά νομίζω ότι θα είναι καλύτερα να αλλάζουν χώρο και παραστάσεις (ή μήπως κάνω λάθος?). Για τη δική σου περίπτωση τώρα, δεδομένου ότι καλώς εχόντων των πραγμάτων του χρονου θα είσαι πάλι σπίτι, θα προτεινα τη λύση της γιαγιάς. Πρώτον για να μην μπει το παιδι στη διαδικασία που αναφέρει η ismeni (προσαρμογή στον παιδικό- επιστροφή στο σπίτι) έχοντας περάσει και όλες τις ιώσεις του χειμώνα. Έπειτα πιστεύω ότι η γιαγιά (εφόσον είναι διαθέσιμη και έχει την διάθεση να κρατήσει το παιδί) είναι ο πιο κατάλληλος άνθρωπος. Χωρίς αμφιβολία θα προσέχει το παιδί καλύτερα από τον οποιοδήποτε ξένο άνθρωπο, έστω κι αν κάποιες φορές παρακούει τις επιθυμίες μας. Αλλωστε δεν είμαστε σίγουρη ότι και η νταντά θα ακολουθεί πιστά τις εντολές μας... Έπειτα η σχέση γιαγιάς - παιδιού είναι πολύ σημαντική νομίζω για το παιδί. Επιπλέον, έχεις εμπιστοσύνη στον άνθρωπο που μπαίνει στο σπίτι σου. Όσον αφορά στην επιλογή της νταντάς στο διπλανό διαμέρισμα, έχω να παρατηρήσω και τα εξής. Το παιδί σου θα έιναι 10 μηνών, θα χρειάζεται να συνυπάρχει με άλλο ένα 18 μηνών. Ζήλιες και μαλλιοτραβήγματα θα υπάρχουν (κρίνοντας κι από τα δικά μου παιδιά), η νταντά θα πρέπει είναι πολύ ικανή για να τα καταφέρει καλά. Κι έπειτα γιατί να μην έχει την αποκλειστική φροντίδα της γιαγιάς του, που θα είναι και η πιο οικονομική λύση?

Ελπίζω να μη σε ζάλισα, ξετυλίγοντας τις σκέψεις μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 336
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ηλιαχτιδα, προσεξε καλα. Διαθεση μπορει να υπαρχει απο τη μητερα, αλλα υπαρχει δυναμη; Εγω ετσι την επαθα παλιοτερα και εμεινα στα κρυα του λουτρου, εχοντας βεβαια ζωηρα παιδια και δυσκολα. Μετα απο αυτο, θα σε προτεινα να δοκιμασει η μαμα τις δυναμεις της και να τα κραταει μονη της αρκετες ωρες καθε μερα για ενα διαστημα προτου ξεκινησεις δουλεια, ωστε να δειτε το αποτελεσμα.

Αναλογως τί παιδια ειναι, ισως να ειναι καλοβουλα...και η μαμα να μπορεσει ανετα να τα κρατα.

 

Ασπασια, ψηφιζω διπλανο σπιτι, χωρις ιωσεις και οταν αρρωσταινει το παιδι συνεχιζεις να το πηγαινεις... ενω στο παιδικο οταν αρρωσταινει πρεπει να βρεις ενλλακτικη λυση.Επισης πεθερα και κρατημα χωρις επιπτωσεις, λιγο δυσκολο...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, ψηφίζω μαμά σε συνδιασμό με πεθερά. Συζήτησε το πρώτα και με τις δύο και αποφασίζεις. Επέμενε πιο πολύ στη μαμά σου, κλάψου και λίγο δε μπορεί θα λυγίσει. Αλήθεια γιατί δε θέλει να στο κρατήσει η μαμά σου; Μου κάνει ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ!

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου;

αυτός είναι ο ρόλος των γιαγιάδων... να χαλάνε τα παιδιά. τα παιδιά ξέρουν ότι οι γονείς τα αγαπούν και πάντα έχουν στο μυαλό τους τα λόγια τους. Οι παπουδο-γιαγιάδες είναι ένα διάλειμμα στην καθημερινότητα! Κάνουμε και καμιά φορά τα νάζια μας... Οι γονείς κρατάνε τις ισορροπίες.

Εδώ που τα λέμε, υπάρχουν και γονείς που χαλάνε τα παιδιά. Είναι συχνά φαινόμενο της εποχής μας. Ξέρετε τι πιστεύω. Επειδή δουλεύουμε πολλες ώρες και βλέπουμε λίγο τα παιδιά μας... εκεί χαλάει το γλυκό.Τα χαιδολογάμε λίγο παραπάνω, του κάνουμε και ένα χατήρι παραπάνω. Λίιιιιγο ώρες ώρες κάνουμε κι εμείς τους παπουδο-γιαγιάδες.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ Η ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ

ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΘΥΝΗ

ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ 2 ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΜΑΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΤΟΤΕ ΜΙΑ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΚΟΠΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ.ΚΑΙ ΛΕΩ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΒΡΕΦΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΡΩ/ΣΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΑΚΟΜΗ.ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΣΤΕΙΛΑ ΒΡΕΦΙΚΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 4 ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΚΑΤΣΕ ΜΕΧΡΙ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΧΝΕΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΑΜΕΣΩΣ.

ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ 1ΜΙΣΗ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ Η ΜΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ

ΕΠΙΣΗΣ ΕΓΩ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΕΜΕΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΜΕΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΣΘΟ ΔΕΝ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΠΕΡΑ.

ΕΔΩ 2 ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ.

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ 2-3 ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΔΙΟΤΙ 2 ΜΩΡΑ ΚΟΝΤΑ ΚΟΝΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΠΑΝΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΕΞΟΔΑ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΑ.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΠΙΕΖΩ....ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΕΙΔΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΑΠΟ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΙΑ ΑΚΟΜΗ.

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια. ψαχνοντας βρηκα αυτη τη σελιδα και παραθετω ενα αρθρο απο "τα νεα". για να το λενε οι ειδικοι κατι θα ξερουν...

 

Τα παιδιά που τα φροντίζουν η γιαγιά και ο παππούς, ενώ η μαμά βρίσκεται στη δουλειά, θα τα κατάφερναν καλύτερα αν πήγαιναν σ΄ έναν βρεφονηπιακό σταθμό, υποστηρίζει μια νέα μελέτη.

 

Όπως γράφει η εφημερίδα «Τάιμς» του Λονδίνου, από τη μελέτη διαπιστώθηκε ότι τα παιδιά που φρόντιζαν ο παππούς και η γιαγιά πάσχισαν πολύ για να κοινωνικοποιηθούν με τους συνομηλίκους τους όταν έγιναν 3 ετών, εμφάνισαν σημαντικά περισσότερα προβλήματα συμπεριφοράς και υπολείπονταν σε σημαντικά στάδια της ανάπτυξής τους, σε σύγκριση με παιδιά που μεγάλωσαν σε βρεφονηπιακούς σταθμούς, με νταντάδες, ακόμη και με άλλα μέλη της οικογένειας. Το μόνο σαφές όφελος των πρώτων, ήταν ότι το λεξιλόγιό τους ήταν καλύτερο.

 

Τη μελέτη πραγματοποίησαν σε δείγμα 4.800 παιδιών που γεννήθηκαν το 2000 και το 2001 ερευνητές του Εκπαιδευτικού Ινστιτούτου του Πανεπιστημίου του Λονδίνου. Όλα είχαν μητέρες που εργάζονταν όταν ήταν μωρά. Τα παιδιά που φρόντισαν οι γιαγιάδες και οι παππούδες τους αποτελούσαν πάνω από το ένα τρίτο του δείγματος και οι ερευνητές είπαν ότι οι διαφορές ανάμεσα στην ομάδα αυτή και τις άλλες ήταν σημαντικές.

 

Από 9 μηνών

 

Το πιο ανησυχητικό από τα ευρήματα ήταν τα προβλήματα συμπεριφοράς που παρουσίασαν στην ηλικία των εννέα μηνών. Στα 3 χρόνια τους εμφάνιζαν πολλά περισσότερα συμπτώματα υπερδραστηριότητας, αντικοινωνική συμπεριφορά και γενικά προβλήματα συμπεριφοράς- πάντα σε σχέση με τα άλλα. Σε όρους κοινωνικών δεξιοτήτων, τα αγόρια που φρόντιζαν ο παππούς και η γιαγιά τα πήγαν ιδιαίτερα άσχημα, ανεξαρτήτως κοινωνικού υπόβαθρου.

 

Στο πλαίσιο της μελέτης, δεν εξετάστηκε γιατί τα παιδιά που φρόντιζαν ο παππούς και η γιαγιά εμφάνισαν περισσότερα προβλήματα συμπεριφοράς. Όμως οι ερευνητές λένε πως άλλη έρευνα έδειξε ότι η επαγγελματική φροντίδα των παιδιών, από εξειδικευμένους ανθρώπους, μπορεί να τα βοηθήσει να αναπτύξουν τις κοινωνικές δεξιότητες που χρειάζονται για να τα πηγαίνουν καλά με τους συνομηλίκους τους και να αποφύγουν σοβαρότερα προβλήματα αργότερα.

 

 

Πηγή : ΤΑ ΝΕΑ

το αστεράκι μας γεννήθηκε 01-09-07

Link to comment
Share on other sites

Mόνο στο θέμα της ομιλίας θα συμφωνήσω με το παραπάνω άρθρο, είναι λογικό τα μικρά παιδάκια προκειμένου να συννενοηθούν με τους γύρω τους να αναγκαστούν να μιλήσουν γρηγορότερα. Στο σπίτι η αλήθεια είναι ότι "χαϊδευονται" λίγο παραπάνω και αφού ο παππούς, γιαγιά, μπαμπάς, μαμά τους καταλαβαίνουν δε μπαινουν στο κόπο να μιλήσουν γρήγορα. Κατα τ΄άλλα επειδή οι συνθήκες στους περισσότερους βρεφονηπιακούς σταθμούς δεν είναι και τόσο επαγγελματικές πιστεύω ότι τα μικρά αυτά αθώα παιδάκια θα νιώθουν περισσότερο "πεταμένα" παρα κοινωνικοποιημένα. Αυτή η μελέτη σίγουρα έγινε με δείγματα από πρότυπους βρεφονηπιακούς σταθμούς, με εξειδικευμένο και άψογο προσωπικό. Ο κόσμος όμως δεν είναι τόσο αγγελικά πλασμένος και η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Προτιμώ τα παιδάκια να κακομαθαίνουν τα πρώτα 2,5 - 3 χρόνια της ζωής τους με το παππού και τη γιαγιά κατα προτίμηση παρά να κακοτρώνε (το βασικότερο, ειδικά τα δύσκολα παιδάκια) και να ταλαιπωρούνται. Μια χαρά κοινωνικοποιούνται και στα τρία τους χρόνια. Εξάλλου όπως θα έχετε παρατηρήσει τα παιδάκια (είτε μεγαλωμένα στο σπίτι, είτε σε σταθμό) κάνουν αμέσως φιλία με τα συνομηλικά τους όταν βρεθούν σε μία κοινή παρεα, επίσκεψη σε σπίτι γνωστών κλπ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια. ψαχνοντας βρηκα αυτη τη σελιδα και παραθετω ενα αρθρο απο "τα νεα". για να το λενε οι ειδικοι κατι θα ξερουν...

 

Τα παιδιά που τα φροντίζουν η γιαγιά και ο παππούς, ενώ η μαμά βρίσκεται στη δουλειά, θα τα κατάφερναν καλύτερα αν πήγαιναν σ΄ έναν βρεφονηπιακό σταθμό, υποστηρίζει μια νέα μελέτη.

 

Όπως γράφει η εφημερίδα «Τάιμς» του Λονδίνου, από τη μελέτη διαπιστώθηκε ότι τα παιδιά που φρόντιζαν ο παππούς και η γιαγιά πάσχισαν πολύ για να κοινωνικοποιηθούν με τους συνομηλίκους τους όταν έγιναν 3 ετών, εμφάνισαν σημαντικά περισσότερα προβλήματα συμπεριφοράς και υπολείπονταν σε σημαντικά στάδια της ανάπτυξής τους, σε σύγκριση με παιδιά που μεγάλωσαν σε βρεφονηπιακούς σταθμούς, με νταντάδες, ακόμη και με άλλα μέλη της οικογένειας. Το μόνο σαφές όφελος των πρώτων, ήταν ότι το λεξιλόγιό τους ήταν καλύτερο.

 

Τη μελέτη πραγματοποίησαν σε δείγμα 4.800 παιδιών που γεννήθηκαν το 2000 και το 2001 ερευνητές του Εκπαιδευτικού Ινστιτούτου του Πανεπιστημίου του Λονδίνου. Όλα είχαν μητέρες που εργάζονταν όταν ήταν μωρά. Τα παιδιά που φρόντισαν οι γιαγιάδες και οι παππούδες τους αποτελούσαν πάνω από το ένα τρίτο του δείγματος και οι ερευνητές είπαν ότι οι διαφορές ανάμεσα στην ομάδα αυτή και τις άλλες ήταν σημαντικές.

 

Από 9 μηνών

 

Το πιο ανησυχητικό από τα ευρήματα ήταν τα προβλήματα συμπεριφοράς που παρουσίασαν στην ηλικία των εννέα μηνών. Στα 3 χρόνια τους εμφάνιζαν πολλά περισσότερα συμπτώματα υπερδραστηριότητας, αντικοινωνική συμπεριφορά και γενικά προβλήματα συμπεριφοράς- πάντα σε σχέση με τα άλλα. Σε όρους κοινωνικών δεξιοτήτων, τα αγόρια που φρόντιζαν ο παππούς και η γιαγιά τα πήγαν ιδιαίτερα άσχημα, ανεξαρτήτως κοινωνικού υπόβαθρου.

 

Στο πλαίσιο της μελέτης, δεν εξετάστηκε γιατί τα παιδιά που φρόντιζαν ο παππούς και η γιαγιά εμφάνισαν περισσότερα προβλήματα συμπεριφοράς. Όμως οι ερευνητές λένε πως άλλη έρευνα έδειξε ότι η επαγγελματική φροντίδα των παιδιών, από εξειδικευμένους ανθρώπους, μπορεί να τα βοηθήσει να αναπτύξουν τις κοινωνικές δεξιότητες που χρειάζονται για να τα πηγαίνουν καλά με τους συνομηλίκους τους και να αποφύγουν σοβαρότερα προβλήματα αργότερα.

 

 

Πηγή : ΤΑ ΝΕΑ

 

Επιστημονική απάντηση σε αυτό το άρθρο, παραθέτοντας επίσης στοιχεία ερευνών δίνει το βιβλίο

 

Raising babies. Why your love is best.

Steve Biddulph

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ανακινώ το θέμα γιατί έχει αρχίσει και με προβληματίζει υπερβολικά. Γράφω τις παρατηρήσεις μου ως μαμά που αφορούν τα δικά μου μικρά και με έχουν οδηγήσει μέχρι στιγμής να αναβάλω την εισαγωγή του παιδικού σταθμού στη ζωή τους μέχρι να πάνε περίπου 4. Και λέω μέχρι στιγμής γιατί αν αλλάξουν τα δεδομένα θα αλλάξει και η «απόφαση».

Γενικά αυτό που πιστεύω είναι ότι διαφωνίες δεν μπορούν να υπάρξουν γιατί ο καθένας μας επιλέγει με βάση τα δεδομένα που έχει. Δηλαδή εγώ δουλεύω, αυτό δεν αλλάζει, λείπω τα πρωινά από το σπίτι,…. Οπότε οι επιλογές μου βρίσκονται στα τρίτα άτομα, είτε λέγεται γιαγιά, παιδικός σταθμός, νταντά ή παιδαγωγός στο σπίτι.

 

Τα παιδιά θέλουν παιδιά. Σε αυτό τον τομέα, προς το παρόν θεωρώ ότι τα μικρά μου καλύπτονται.

Στην ηλικία των 2-2.5, αυτό που παρατήρησα είναι ότι θέλουν να αναπτύξουν την ατομικότητά τους περισσότερο από την κοινωνικότητά τους. Τους ενδιαφέρει η ανακάλυψη περισσότερο από το συλλογικό παιχνίδι. Έτσι αν τους παρέχεις άνεση χώρου για παιχνίδι στο σπίτι, παιδική χαρά το πρωί και απογευματινή δημιουργική ενασχόληση, δεν είναι απαραίτητο να πάνε παιδικό σταθμό. Και η κοινωνικότητά τους αναπτύσσεται μέσα από τις βόλτες σε φίλους, παιδική χαρά, λούνα-παρκ,…

 

Επίσης, όσο αφορά την ψυχολογία τους (από την εμπειρία μου και όχι από επιστημονική άποψη), τα μικρά θεωρούν ακόμα πολύ σημαντική την ασφάλεια του σπιτιού τους. Περάσαμε πριν αρκετούς μήνες ένα μικρό «άγχος αποχωρισμού». Τώρα έχουν καταλάβει ότι η μαμά φεύγει για δουλειά και επιστρέφει. Και γενικά ότι μπορεί να φύγει αλλά πάντα θα ξαναέρθει. Παρατηρώ ότι γίνονται μικρά αλλά σταθερά βήματα ανεξαρτησίας. Όμως θεωρώ ότι δεν είναι και πολύ έτοιμα ψυχολογικά να καταλάβουν το ρόλο του παιδικού/σχολείου ακόμα, και να πάνε χωρίς να αισθανθούν «εγκατάλειψη».

 

Όσο αφορά τις ιώσεις, σε συζήτηση που είχα με τον παιδίατρο μου είπε ότι «τυπικά» η καλύτερη ηλικία είναι γύρω στα 4, γιατί το ανοσοποιητικό τους είναι πιο ώριμο να εκτεθεί σε συνεχόμενες ιώσεις. Όχι ότι δεν θα τις περάσουν, αλλά «ίσως» να τις περάσουν πιο εύκολα. Σε οποιαδήποτε περίπτωση όμως, έχει διαφορά να φορτώνεις τον οργανισμό αντιβιώσεις στα 2 σε σχέση με τα 4.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Baduz σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!Έχω ένα γιο 32 μηνών κι ένα κοριτσάκι 8 μηνών.Βασανίζομαι εδώ κι 6 περίπου μήνες για το αν γράψω το αγοράκι σε παιδικό ή όχι από Σεπτέμβρη και οι απόψεις σου πραγματικά με καθησυχάζουν,ειδικά μια και έρχονται από κάποια με επαγγελματική πείρα στο θέμα!Μέχρι στιγμής,επειδή έχω δική μου επιχείρηση, το γιο μου είχαν αναλάβει από 7 μηνων εκ περιτροπής η μαμά και η πεθερά μου μέχρι που ήταν 22 μηνών οπότε ανέλαβα εγώ εν αναμονή και της κόρης (ήμουν ήδη 7 μηνών έγκυος).Έως και σήμερα, είμαι μαζί τους καθημερινά, αλλά ο μεγάλος βλέπω ότι λαχταράει την παιδική παρέα που το μωρό φυσικά δεν μπορεί να του προσφέρει,οπότε μέσω και του προγράμματος της Εργατικής Εστίας τον έγραψα σ'εναν ιδιωτικό παιδικό που μου είχε ήδη συστήσει και ο παιδίατρος.Αυτό που τώρα με βάζει σε σκέψεις είναι μήπως καταφέρω να γυρίσω και στη δουλειά μου από Σεπτέμβρη,αλλά τότε τι γίνεται με το μωρό;Θα είναι μόλις 10 μηνών και δεν υπάρχει περίπτωση να πάει σε σταθμό.Τι θα έλεγες για κάποια καλή και έμπειρη babysitter;Περιμένω τα φώτα σας.Φιλιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω και εγώ δίλημα σχετικα με τον παιδικό. Επιστρέφω στην δουλειά τον Ιανουάριο όταν ο γιος μου θα είναι 13 μηνών και αναρωτιέμαι: τον μικρό να τον αφηνω στην γιαγιά του ή θα ήταν καλύτερα να τον στειλω σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό; Έχω ακούσει και έχω διαβάσει στο forum για το τι γίνεται με τους παιδικούς. Ωστόσο όμως θεωρώ ότι είναι καλύτερο ένα παιδι να περνάει αυτές τις 8 ώρες καθημερινά με άλλα παιδάκια και παιδαγωγούς απ΄ότι με γιαγιάδες και παππούδες. Να σημειώσω ότι έχω ακούσει καλά λόγια για δύο παιδικούς στην πόλη μου. Τι με συμβουλέυετε;

KrEZm8.png
Link to comment
Share on other sites

Γιαγια!!! Δαγκωτο!!!

Αφου εχεις αυτη τη λυση γιατι το συζητας? κανενα παιδι 13 μηνων δεν εχει την αναγκη να "παει να παιξει με αλλα παιδακια" σε εναν ξενο χωρο για 8 ωρες την ημερα.. τα παιδακια μας τοσο μικρα τα παμε στο σταθμο οταν δεν εχουμε αλλη λυση..

Η γιαγια ειναι η καλυτερη επιλογη.. εκτος αν η γιαγια εχει προβληματα υγειας ή ψυχολογικα οποτε κατα αναγκη τα παμε στον σταθμο.

Τι σε κανει να πιστευεις οτι θα περναει καλυτερα σε εναν σταθμο που δεν θα το παιρνουν αγκαλια οποτε θελει (και να θελουν δεν μπορουν) , που τα αλλα παιδακια θα του παιρνουν τα παιχνιδια και θα το ποδοπατουν, που θα ειναι σε αγνωστο χωρο με αγνωστους ανθρωπους οι οποιοι μαλιστα ειναι γεματοι ιωσειςκαι θα το κολλανε συνεχεια και μετα θα ειναι αρρωστο και θα υποφερει?

ο δικος μου το σεπτεμβρη θα κοντευει 3.. επειδη ειμαι με αδεια κυσης τον εγραψα μεν στο σταθμο (γιατι ανθρωποι ειμαστε ποτε δεν ξερεις τι γινεται ) αλλα αν ολα πανε καλα με την εγκυμοσυνη μου δεν θα τον παω στο σταθμο.. και περυσι πηγαινε μονο σε εκτακτη αναγκη που η μανα μου πχ ηταν αρρωστη και δεν μπορουσε να τον κρατησει. και εχει να παει απο το Δεκεμβριο..

(παρεπιμπτωντως να σου πω οτι ειμαι και βρεφονηπιοκομος και δουλευα κοντα 10 χρονια σε σταθμους.. οποτε εχω αποψη εκ των εσω .)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα θα μου άρεσε μια μέση λύση. δηλαδή να είναι και με τη γιαγιά αλλά να πηγαίνει και λίγες ώρες στον παιδικό,9 με 13.00 ας πούμε. μου έχουν δώσει την εντύπωση ότι μαθαίνουν πραγματα στα παιδάκια...δε συμφωνω με το τόσο πρωινό ξύπνημα του μικρού. μια γιαγια δεν έχει αντοχές ούτε και τη γνώση να του μάθει....

Link to comment
Share on other sites

Γιαγια!!! Δαγκωτο!!!

Αφου εχεις αυτη τη λυση γιατι το συζητας? κανενα παιδι 13 μηνων δεν εχει την αναγκη να "παει να παιξει με αλλα παιδακια" σε εναν ξενο χωρο για 8 ωρες την ημερα.. τα παιδακια μας τοσο μικρα τα παμε στο σταθμο οταν δεν εχουμε αλλη λυση..

Η γιαγια ειναι η καλυτερη επιλογη.. εκτος αν η γιαγια εχει προβληματα υγειας ή ψυχολογικα οποτε κατα αναγκη τα παμε στον σταθμο.

Τι σε κανει να πιστευεις οτι θα περναει καλυτερα σε εναν σταθμο που δεν θα το παιρνουν αγκαλια οποτε θελει (και να θελουν δεν μπορουν) , που τα αλλα παιδακια θα του παιρνουν τα παιχνιδια και θα το ποδοπατουν, που θα ειναι σε αγνωστο χωρο με αγνωστους ανθρωπους οι οποιοι μαλιστα ειναι γεματοι ιωσειςκαι θα το κολλανε συνεχεια και μετα θα ειναι αρρωστο και θα υποφερει?

ο δικος μου το σεπτεμβρη θα κοντευει 3.. επειδη ειμαι με αδεια κυσης τον εγραψα μεν στο σταθμο (γιατι ανθρωποι ειμαστε ποτε δεν ξερεις τι γινεται ) αλλα αν ολα πανε καλα με την εγκυμοσυνη μου δεν θα τον παω στο σταθμο.. και περυσι πηγαινε μονο σε εκτακτη αναγκη που η μανα μου πχ ηταν αρρωστη και δεν μπορουσε να τον κρατησει. και εχει να παει απο το Δεκεμβριο..

(παρεπιμπτωντως να σου πω οτι ειμαι και βρεφονηπιοκομος και δουλευα κοντα 10 χρονια σε σταθμους.. οποτε εχω αποψη εκ των εσω .)

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΔΩΡΑ....ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΤΗΡΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΣ!!

line_line_r_beg_girl_time_1217304000_text_c720e6eff5e6eff5ede9f4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεμα της καταλληλης ηλικιας ειναι καθαρα σχετικο και εξαρταται απο την εποχη. Ας πουμε πριν 35 χρονια το νηπιο δεν ηταν υποχρεωτικο. Τωρα ειναι και συζηταμε και για προνηπιο απο τα 4. Στο Βελγιο που ζω η υποχρεωτικη εκπαιδευση αρχιζει απο το 3.

Εγω δεν δουλευω αλλα θα ηθελα να τον στειλω στο σταθμο για να ερθει σε επαφη με αλλα παιδακια (δεν εχουμε οικογενεια εδω και δεν ερχετε σε επαφη με συνομιλικους). Τωρα βεβαια με το αλλο μωρο να ερχτε με απασχολουν πολυ οι ιωσεις που θα κολλαει ο μεγαλος οχι μονο γιατι θα ταλαιπωριεται ο ιδιος αλλα γιατι θα κολλαει και ο αλλος...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ειναι 9,5 μηνων. το Σεπτεμβρη παω για δουλεια και δεν εχουμε γιαγια κοντα να τον κρατησει .ο αντρας μου ειναι προθυμος να τον κραταει οταν δε δουλευει αλλα εγω δεν του εχω εμπιστοσυνη οσο παραλογο κι αν ακουγεται. Τι να κανω:να τον στειλω σε βρεφικο ή να παρω γυναικα;

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ειναι 9,5 μηνων. το Σεπτεμβρη παω για δουλεια και δεν εχουμε γιαγια κοντα να τον κρατησει .ο αντρας μου ειναι προθυμος να τον κραταει οταν δε δουλευει αλλα εγω δεν του εχω εμπιστοσυνη οσο παραλογο κι αν ακουγεται. Τι να κανω:να τον στειλω σε βρεφικο ή να παρω γυναικα;

Ειναι το καλυτερο για το παιδακι σας να μεγαλωνει με τους γονεις του..Δεν μπορω να πω οτι ειμαι κατα σε (Γυναικα η Βρεφικο),ολα χρειαζονται!!!!Δεν μπορει ουτε και για ενα μικρο χρονικο διαστημα να τον αφησεις να προσπαθηση σαν μπαμπας μηπως τα καταφερη...?

Link to comment
Share on other sites

ο αντρας μου δεν εχει καθολου υπομονη.Να φανταστεις προχθες τομωρο ξυπνησε στις4 κλαιγοντας γιατι το ταλαιπωουν τα δοντια του κι αυτος φωναζε γιατι του χαλασε τον υπνο του.δε θελω το παιδι μου να γινει νευρικο.Εξαλλου μια ξενη γυναικα οχι οτι θα το προσεξει περισσοτερο αλλα τουλαχιστον αν δεν ειμαι ευχαριστημενη θα τη διωξω.

Link to comment
Share on other sites

ο αντρας μου δεν εχει καθολου υπομονη.Να φανταστεις προχθες τομωρο ξυπνησε στις4 κλαιγοντας γιατι το ταλαιπωουν τα δοντια του κι αυτος φωναζε γιατι του χαλασε τον υπνο του.δε θελω το παιδι μου να γινει νευρικο.Εξαλλου μια ξενη γυναικα οχι οτι θα το προσεξει περισσοτερο αλλα τουλαχιστον αν δεν ειμαι ευχαριστημενη θα τη διωξω.

Εχεις δικιο σε αυτο red δεν λεω αλλα ισως θα ητανε καλυτερα βρεθικος..?Λες για κοπελα γιατι φοβασαι οτι θα σου αρωσταινει συνεχεια στο βρεθικο..?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βρήκα την λύση. Όυτε γιαγιάδες ούτε παιδικοί. Θα το πάω στη νονά που χει και προσφατη πείρα........ Νονά ετοιμάσου. Έτσι και αλλιώς εκείνο το διάστημα δεν θα δουλεύεις

KrEZm8.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ειναι 9,5 μηνων. το Σεπτεμβρη παω για δουλεια και δεν εχουμε γιαγια κοντα να τον κρατησει .ο αντρας μου ειναι προθυμος να τον κραταει οταν δε δουλευει αλλα εγω δεν του εχω εμπιστοσυνη οσο παραλογο κι αν ακουγεται. Τι να κανω:να τον στειλω σε βρεφικο ή να παρω γυναικα;

Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις να βρεις κάποια καλή γυναίκα έστω για ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

red, κατά τη γνώμη μου αν δε βρεις γυναίκα ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ, αλλά πολύ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ, καλύτερα να τον πας παιδικό σταθμό. Είναι πιο ελεγχόμενα τα πράγματα εκεί, δε μπορεί η παιδαγωγός να κάνει ότι θέλει στο παιδί. Στο σπίτι αντίθετα με το που κλείνει η πόρτα και είναι μόνοι (παιδί και νταντά) ποιος θα την ελεγξει;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι εγώ είμαι υπέρ του βρεφονηπιακού ΚΑΘΕΤΑ.

Αναμφισβήτητα το καλύτερο για ένα μωρό είναι να μεγαλώνει με τη μαμά του.

Αν είχα την πολυτέλεια να σταματήσω να δουλεύω, θα το κρατούσα μόνη μου και θα το πήγαινα λίγο μεγαλύτερο σε παιδικό σταθμό για να κοινωνικοποιηθεί.

 

Πάντως σε καμία περίπτωση δεν είμαι υπέρ του "υποκατάστατου" της μαμάς, είτε αυτό λέγεται γιαγιά είτε baby sitter.

(Σαφώς με τις γιαγιάδες είσαι σίγουρος ότι το αγαπούν υπερβολικά, δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να του κάνουν κάτι κακό και σίγουρα θα τρώει το καλύτερο φαγητό, αλλά το κύριο μειονέκτημα είναι ότι αναγκαστικά έχουν άποψη στον τρόπο διαπαιδαγώγησης και σε όλες τις περιπτώσεις που ξέρω επεμβαίνουν η κάθε μια με τον τρόπο της αρκετά)

 

Προτιμώ να πέσω στον χειρότερο βρεφονηπιακό , παρά το άγχος για το τι κάνει η μπεϊμπι σήτερ με το παιδί..........και παρακολούθατη .......και βάλε κάμερες........μήπως κλέβει .....μήπως πίνει.......μήπως κοιμάτε.......και χίλια δύο άλλα.

 

όσο για τις αρρώστειες .............χμμμμμ βλέπω και αυτά που δεν πηγαίνουν σε σταθμό << καθοοοολου δεν αρρωσταίνουν>>

Τώρα για τις babysitter τα είπατε εσείς. Σϊγουρα το μεγαλύτερο πρόβλημα (εκτός της εμπιστοσύνης) είναι οι αναγκαστικές συχνές αλλάγές.

 

Γενικά θα συμφωνήσω με τον almak

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΕΓΩ ΓΥΡΙΖΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΣΕ ΒΡΕΦΙΚΟ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΗΤΑΝ ΤΕΛΙΟΣ ΚΑΘΕΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΠΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΙΟΝ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΑ ΧΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝΑΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΒΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...