Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικός- παιδικός σταθμός ή babysitter;


Recommended Posts

Αυτό που θα πω δεν αφορά μόνο εσένα nanaka αλλά όλες τις μανούλες που θέλουν να πάνε τα παιδιά τους παιδικό...Όπως έχει ειπωθεί και πιο πάνω είναι πολύ σημαντικό να γίνετε η έρευνα αρκετά νωρίς προκειμένου να μην είναι η πίεση χρόνου ένας παράγοντας για την επιλογή...Εγώ έψαχνα από όταν ήμουν έγκυος 8 μηνών γιατί θα το έστελνα το παιδί μου από 5 μήνων...και για μένα αυτό ήταν πολύ ριζοσπαστικό καθώς όλα τα έκανα τελευταία στιγμή (το δωμάτιο το έφτιαξα 10 μέρες πρίν γεννήσω) γιατί είμαι και λίγο προληπτική... Ήταν πολύ αστείο΄που με ρωτάγανε πόσο είναι το παιδί σας και τους έδειχνα την κοιλιά μου :lol: Είναι όμως τόσο σημαντική η επιλογή του σταθμού που πρέπει να έχεις χρόνο να δεις αρκετους. Nanaka αυτή την εποχή που οι περισσότεροι υπολειτουργούν δεν νομίζω ότι θα έχεις σωστή εικόνα :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 336
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είναι όμως τόσο σημαντική η επιλογή του σταθμού που πρέπει να έχεις χρόνο να δεις αρκετους.

 

Ευτυχώς ζω σε επαρχία, και έτσι δεν θα δυσκολευτώ να δώ έναν έναν τους παιδικούς, και να πάρω και μερικές γνώμες απο γνωστούς (αλλά ίσως είναι καλλύτερα να βασιστώ στο δικό μου ένστικτο, πριν συμβουλευτώ γνωστούς - γιατί ο καθένας έχει διαφορετικά στανταρ επιλογής).

 

Nanaka αυτή την εποχή που οι περισσότεροι υπολειτουργούν δεν νομίζω ότι θα έχεις σωστή εικόνα :(

 

Γιατί το λές αυτό; Με προβληματίζεις, γιατί θεώρησα τώρα την καλλύτερη εποχή λόγω αυτής της ησυχίας. Τι είναι αυτό που δεν σκέφτηκα; Λές αλλα να μου πουν και άλλα να ισχύουν; (πχ. για τον αριθμό των παιδιών στην τάξη; ή για τον αριθμό των παιδαγωγών που απασχολούν τα παιδια;)

0IBKp3.png JgEip3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Vera. Άλλο να έχω τύψεις ότι παραμελώ το παιδί μου και άλλο να έχω αμφιβολίες και να προσπαθώ να γίνομαι καλύτερη. Εγώ ανήκω στη δεύτερη κατηγορία. Απλά έχω την αμφιβολία μου για το κατά πόσο οι γονείς που ασχολούνται αποκλειστικά με τα παιδιά τους (δεν βγαίνουν, δεν εργάζονται, δεν έχουν προσωπική ζωή, δεν πάνε διακοπές μόνοι) κάνουν τελικά καλό στα παιδιά τους. Επίσης έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο οι μητέρες που αναλαμβάνουν αποκλειστικά την ανατροφή των παιδιών τους και ο πατέρας παίζει το ρόλο του 'κουβαλιτή' (πράγμα το οποίο αναγκαστικά γίνεται όταν η μητέρα είναι όλη τη μέρα σπίτι και ο μπαμπάς γυρίζει στις 8 το βράδυ), είναι αποτελεσματικότερες από δύο γονείς που μοιράζονται την ανατροφή των παιδιών τους. Όσο για τις επιδράσεις των άλλων, οι γιαγιάδες εκπαιδεύονται σιγά σιγά, και άλλωστε το παιδί μαθαίνει να ξεχωρίζει και να έχει διαφορετική αντιμετώπιση ανάλογα με το ποιος είναι μαζί του. Άλλωστε κανείς δεν είπε να ανατεθεί η ανατροφή του παιδιού σε τρίτα πρόσωπα!

Link to comment
Share on other sites

Nanaka...γενικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να βλέπεις έναν σταθμό σε λειτουργία γιατί όλο και θα δείς κάποια αντίδραση δασκάλας, κάποια λεπτομέρεια που δεν θα στην έχουν πει, θα δεις τα προσωπάκια των παιδιών αν είναι χαρούμενα...Γενικά θα δεις το έμψυχο δυναμικό και όχι το κτίριο που δεν είναι το παν...Θα δεις αν υπάρχει καθαριότητα κατ΄΄α την διάρκεια της ημέρας, κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχω την αμφιβολία μου για το κατά πόσο οι γονείς που ασχολούνται αποκλειστικά με τα παιδιά τους (δεν βγαίνουν, δεν εργάζονται, δεν έχουν προσωπική ζωή, δεν πάνε διακοπές μόνοι) κάνουν τελικά καλό στα παιδιά τους. Επίσης έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο οι μητέρες που αναλαμβάνουν αποκλειστικά την ανατροφή των παιδιών τους και ο πατέρας παίζει το ρόλο του 'κουβαλιτή' (πράγμα το οποίο αναγκαστικά γίνεται όταν η μητέρα είναι όλη τη μέρα σπίτι και ο μπαμπάς γυρίζει στις 8 το βράδυ), είναι αποτελεσματικότερες από δύο γονείς που μοιράζονται την ανατροφή των παιδιών τους. Όσο για τις επιδράσεις των άλλων, οι γιαγιάδες εκπαιδεύονται σιγά σιγά, και άλλωστε το παιδί μαθαίνει να ξεχωρίζει και να έχει διαφορετική αντιμετώπιση ανάλογα με το ποιος είναι μαζί του.

 

Θα συμφωνήσω με τη Maya σε όλα τα παραπάνω.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Vera. Άλλο να έχω τύψεις ότι παραμελώ το παιδί μου και άλλο να έχω αμφιβολίες και να προσπαθώ να γίνομαι καλύτερη. Εγώ ανήκω στη δεύτερη κατηγορία. Απλά έχω την αμφιβολία μου για το κατά πόσο οι γονείς που ασχολούνται αποκλειστικά με τα παιδιά τους (δεν βγαίνουν, δεν εργάζονται, δεν έχουν προσωπική ζωή, δεν πάνε διακοπές μόνοι) κάνουν τελικά καλό στα παιδιά τους.

 

Μαγια μου μπερδευσαι.....μιλαμε για παιδια που μενουν 6-8 ωρες την μερα, καθε μερα με αλλους ανθρωπους (ειτε παιδικους σταθμους, ειτε γιαγιαδες και ντανταδες).........το να χεις κοντα το παιδι σου και να ασχολεισαι με αυτο δε σημαινει οτι δεν μπορεις να διασκεδασεις.....δεν ειπε κανεις οτι και για κατουρημα να πας πρεπει να το χεις παραμασχαλα..... :lol: ....σαφως και μπορεις να το αφησεις σε δικο σου ατομο για να βγεις μια βολτα, να πας για καφε με φιλους η να βολταρεις στα μαγαζια.....διακοπες χωρις το παιδι μου εγω προσωπικα δεν θα επελεγα να παω, ισως επειδη δεν εκανα παιδι σε νεαρη ηλικια ωστε να χω στερηθει κατι και εχω κανει και ταξιδια και γλεντια μονη η με τον αντρα μου και δεν θεωρω οτι το παιδι μου θα μου στερησει κατι....

 

Αυτο αφορα τον καθε γονιο ξεχωριστα.......αν θεωρει οτι δεν μπορει να ζησει χωρις την εργασια του ας δωσει προτεραιοτητα εκει......ξερω ομως πολλους που θα προτιμουσαν να καθισουν 3-4 χρονια κοντα στο παιδι τους να το μεγαλωσουν παρα να δουλευουν ολη μερα για να πληρωνουν ντανταδες και παιδικους σταθμους........οτι προτιμα ο καθενας κανει.....

 

Αυτο που ανεφερα πιο πανω αφορα μελετη που μας εξηγησαν, σχετικα με τους πιο σωστους τροπους να μεγαλωσει καποιος τα παιδια του.....τι ειναι πιο σωστο για το παιδι δλδ κι οχι τι κανει πιο ευτυχισμενη τη μαμα.....καποιες νιωθουν καλυτερα να μενουν σπιτι και να μεγαλωνουν οι ιδιες τα παιδια τους κι αλλες θελουν να διατηρησουν τον προοηγουμενο τροπο ζωης τους για να αισθανονται ισορροπημενες....αν βεβαια μια μαμα κανει κατι με το ζορι και βγαζει μετα την δυστυχια πανω στα παιδια της, καλυτερα χιλιες φορες να μην ασχοληθει με αυτα ολη μερα....

 

Επίσης έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο οι μητέρες που αναλαμβάνουν αποκλειστικά την ανατροφή των παιδιών τους και ο πατέρας παίζει το ρόλο του 'κουβαλιτή' (πράγμα το οποίο αναγκαστικά γίνεται όταν η μητέρα είναι όλη τη μέρα σπίτι και ο μπαμπάς γυρίζει στις 8 το βράδυ), είναι αποτελεσματικότερες από δύο γονείς που μοιράζονται την ανατροφή των παιδιών τους.

 

Ενταξει τωρα......δλδ θα δουλευε μεχρι τις 1 ο μπαμπας οταν δουλευει και η μαμα? Ξερεις πολλες τετοιες περιπτωσεις? Δεν αλλαζουν τα ωραρια τοσο ευκολα......θα δουλεψεις οσες ωρες ειναι να δουλεψεις ασχετως των υποχρεωσεων που εχεις σπιτι....ο εργοδοτης ενδιαφερεται για τη δουλεια του κι οχι για την ανατροφη του παιδιου σου.....

Σαφως και ειναι καλυτερα να χουν χρονο και οι δυο για το παιδι (ξερω και οικογενειες που ο μπαμπας μενει σπιτι) αλλα δυστυχως δεν μας βοηθαει η κρατικη μεριμνα.....

 

Οσες μαμαδες ξερω δουλευουν συνηθως ισα για να πληρωνουν ντανταδες και κανα λογαριασμο.....με τους μισθους που εχουμε σημερα δεν εχουμε ελπιδες για κατι καλυτερο....

 

Όσο για τις επιδράσεις των άλλων, οι γιαγιάδες εκπαιδεύονται σιγά σιγά, και άλλωστε το παιδί μαθαίνει να ξεχωρίζει και να έχει διαφορετική αντιμετώπιση ανάλογα με το ποιος είναι μαζί του. Άλλωστε κανείς δεν είπε να ανατεθεί η ανατροφή του παιδιού σε τρίτα πρόσωπα!

 

Δλδ απο οσα διαβαζεις σε αυτο το φορουμ εχεις σχηματισει την εντυπωση οτι οι γιαγιαδες εκπαιδευονται??? :lol: Ισα ισα εχω χασει καθε ελπιδα να επιτυχω ποτε κατι τετοιο....

 

Επισης απο τη στιγμη που ενα παιδι περναει το ενα τριτο της μερας, καθε μερα με αλλα προσωπα σαφως κι αυτα επιδρουν στην ανατροφη του....δεν μπορουμε να το αποφυγουμε.......

 

Παντως εχεις παει το θεμα αλλου........το τοπικ αναφερεται απο την αρχη σε μαμαδες που καθονται σπιτι ουτως αλλως και αναρρωτιουνται αν ειναι καλυτερα (για το παιδι ) να το κρατησουν κοντα τους η να το στειλουν σε παιδικο.......αρα κακως γενικευεται το θεμα......

 

Ο καθε γονιος αποφασιζει τι ειναι καλυτερο για τον ιδιο......αυτο που ειναι καλυτερο για τον εαυτο του δεν ειναι απαραιτητα και για τον αλλο......

 

Εγω ακουσα καποια πραγματα στο συγκεκριμενο σεμιναριο που μου φανηκαν πολυ ενδιαφεροντα και λογικα.......ασχετως αν εμενα προσωπικα με ξετρελλαινουν η οχι.......το οτι τα αποδεχομαι δεν σημαινει κι οτι δεν μου αρεσει πλεον να διασκεδαζω...σαφως και περνουσα μια χαρα οταν δεν ειχα υποχρεωσεις....το γεγονος ομως οτι μεχρι τα 4 ειναι μια εξαιρετικα σημαντικη περιοδος της ζωης του παιδιου, που διαμορφωνεται ο χαρακτηρας του και δενεται με την οικογενεια του, με κανει να σκεφτομαι οτι αξιζει να ασχοληθω περισσοτερο μαζι του παρα με το πως θα διασκεδασω χωρις αυτο.......και δε με ενοχλει να βαλω σε δευτερη μοιρα τη δουλεια μου για καποιο διαστημα........ηδη το εκανα και απλα περιορισαμε τα εξοδα μας.......δεν εβαλα το συζυγο να δουλευει περισσοτερο.......και δεν αισθανομαι ουτε δυστυχισμενη, ουτε καταπιεσμενη.......και τις βολτες μου κανω και διακοπες παμε.......το παιδι αλλαξε τη ζωη μας και ψαχνουμε τροπους να περναμε εξισου ωραια μαζι του....

 

Αλλωστε μιλαμε για τα πρωτα χρονια του παιδιου......δεν λεει κανεις να κλειστεις στο σπιτι μεχρι να παει στρατο...... :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν εννοείται ότι κάθε γονιός λειτουργεί όπως κρίνει καλύτερα. Αυτό θεωρώ περιττό να το λέμε, αφού είναι μία συζήτηση που λέμε τις δικές μας ιδέες και πώς βλέπουμε εμείς τα πράγματα. Διευκρινίζω λοιπόν. Όσο ακραίο μου φαίνεται να δουλεύει η μήτέρα 10 ωρες και το παιδί να το μεγαλώνει μία τρίτη (γιαγιά, baby sitter, πες το όπως θέλεις), τόσο ακραίο μου φαίνεται να παρατήσει η μαμά τη δουλειά της για τέσσερα χρόνια για να μεγαλώσει το παιδί. ΕΚΤΟΣ εάν η μαμά κερδίζει από τη δουλειά της όσα θα έδινε σε μία baby sitter, ή λίγο περισσότερα, και δεν κάνει μία δουλειά με εξέλιξη, οπότε είναι λόγικό να επιλέξει να μείνει σπίτι. Δεν ξέρω πρακτικά ποια δουλειά μπορείς να την αφήσεις για τέσσερα χρόνια και μετά να την ξαναβρεις. Οι γνωστές μου που το έκαναν αυτό, τελικά δεν ξαναδούλεψαν ποτέ.

Δεύτερον, στις οικογένειες που δεν εργάζεται η μαμά έξω από το σπίτι, εκ των πραγμάτων οι γονείς αναλαμβάνουν διακριτούς ρόλους. Η μαμά με τα παιδιά, ο μπαμπάς εργάζεται έξω από το σπίτι και φέρνει τα χρήματα. Εμένα αυτό δεν μου αρέσει, προσωπικά.

Για τις γιαγιάδες έχεις δίκιο τελικά :lol: , τώρα που το ξανασκέφτομαι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις καθολου αδικο γι αυτο που λες για την διακοπη εργασιας...... ευτυχως δεν εχω τετοιο προβλημα......το δυσκολο ηταν που ολες οι εκπληκτικα καλοπληρωμενες δουλειες (μιλαμε για 4 φορες πανω απο την συνηθη αμοιβη μου) μου ετυχαν μολις γεννησα κι επρεπε να τις αρνηθω!!! :? Ε μα επιτηδες γινονται αυτα....δεν εξηγειται αλλιως.... :lol:

 

Ειναι δυσκολο για μια γυναικα να αφησει την δουλεια της ειδικα αν πληρωνεται καλα η ακομα κι αν δεν πληρωνεται καλα χανει ενσημα (οτι κι αν σημαινει αυτο εκει που φθασαμε! :? ) Οπως και ειναι ενοχλητικο αν αισθανεται οτι δεν βγαζει λεφτα και ειναι κατωτερη κατα καποιο τροπο επειδη ζουνε απο τον μισθο του αντρα......

 

Γι αυτο και ειναι στο χερι της καθε μιας να αποφασιζει τι ειναι καλυτερο για την ιδια και την οικογενεια της.........

 

Εγω προσωπικα ημουν παρα πολυ φιλοδοξη οταν αρχισα να δουλευω.....ηθελα να κανω καριερα κατα πρωτο λογο και λατρευα την δουλεια μου παρολο που ηταν πολυ απαιτητικη..........οταν δουλεψα ομως με γυναικες καταξιωμενες και με χρονια δουλειας στο χωρο και διαπιστωσα πως ολες επασχαν στον τομεα οικογενεια/σχεση και οι ελαχιστες που ειχαν παιδια (προλαβαν δλδ να κανουν πριν χωρισουν καθως δυσκολα κρατουσες οικογενεια με τοσο απαιτητικα ωραρια) τους τα χαν μεγαλωσει αλλοι και δεν ειχαν καλες σχεσεις μαζι τους (λογικο αφου δεν τα εβλεπαν). αλλαξα τον τροπο που εβλεπα τα πραγματα....αποφασισα οτι πρωτη προτεραιοτητα θα εδινα στον τομεα της οικογενειας και στη δουλεια οσο χρονο κι ενεργεια θα μου περισσευε.......

 

Και αργησα να αποφασισω να κανω παιδι γιατι σκεφτομουν να κανω καποια πραγματα επαγγελματικα πρωτα γιατι ηξερα οτι μετα θα τα αφηνα πισω..........πολυ κακως εκανα γιατι την δουλεια την φτιαχνεις και μετα, το παιδι δεν ερχεται οποτε σου καπνισει! Κι αντε να βρεις την ενεργεια να το μεγαλωσεις σωστα......... :?

 

....και εγω παιδι εργαζομενων γονιων ειμαι με μαμα ιδιαιτερα χειραφετημενη για την εποχη της (και δουλεια αλλα και ταξιδια με τις φιλες της) και η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαστε καθολου δεμενοι μαζι της....ουτε εγω ουτε ο αδερφος μου......ειδικα εκεινα τα πρωτα χρονια δουλευε και σπουδαζε και στον ελευθερο χρονο της εκανε ταξιδια....στην ουσια με μεγαλωσε ο μπαμπας και η γιαγια και ο παιδικος σταθμος.......καθολου περιεργο που ειμαι πιο δεμενη με τον μπαμπα μου .....ο αδερφος μου παλι που στα πρωτα χρονια του μεγαλωσε με μενα και την θεια μας ειναι απομακρος και με τους δυο γονεις......οσο το σκεφτομαι τοσο πιστευω οτι εχει βαση η σημαντικοτητα της 1ης τετραετιας τηε ζωης ενος παιδιου.......

 

Και ο αντρας μου που μολις εκλεισε χρονο σταλθηκε να ζησει με τους παπουδες για 3 χρονια, ποτε του δεν δεθηκε με τους γονεις του, σε αντιθεση με την αδερφη του που ηταν πανω απο 5 ετων οταν σταλθηκε στους παπουδες........δυσκολα χρονια και επρεπε οι ανθρωποι να δουλεψουν σκληρα για να ζησουν αλλα βλεπουμε οτι τελικα εσπασαν οι δεσμοι μεταξυ των μελων μιας οικογενειας......

 

Σε κεινο το σεμιναριο μας ειπαν οτι συνηθως οι γονεις σημερα αφηνουν τη φροντιδα των παιδιων σε τριτα ατομα τα πρωτα χρονια που ειναι δυσκολα και θελουν να αναλαμβανουν πιο ενεργο ρολο στην ανατροφη τους μετα τα 5 τους χρονια (που ειναι και αρκετα μεγαλα για να ναι πιο ευκολο). Αλλα μετα τα 4-5 ο χαρακτηρας δεν διαμορφωνεται πλεον.....οτι ηταν να γινει εχει ηδη γινει απο αλλους.....και μετα οταν μπαινουν τα παιδια στην εφηβεια και ξεσπανε οι αντιθεσεις και τα προβληματα αναρρωτιουνται γιατι δεν εχουν επαφη με τα παιδια τους.........

 

Δεν μπορω να ξερω κατα ποσο ειναι απολυτη και σωστη αυτη η αποψη, αλλα την μεγαλη σημασια αυτης της 1ης τετραετιας την βλεπω σε πολλα βιβλια (παιδαγωγων και ψυχολογων) που διαβαζω και μελετες.......επι το πλειστον αναφερονται σε διαμορφωση του δεικτη νοημασυνης των παιδιων μεχρι την ηλικια των 4 ετων, οποτε φανταζομαι οτι αφορα εξισου τη διαμορφωση του χαρακτηρα.....

 

 

 

Υ.Σ. Μαγια φευγω για διακοπες παλι οποτε συνεχιζουμε αργοτερα!!!! Καλο καλοκαιρι να χεις!!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το συμπέρασμα ειδικων ψυχολόγων και παιδαγωγών μετά απο έρευνα που έκαναν σε μικρές ηλικίες παιδιών ήταν πως πρέπει να πηγαίνουν στον παιδικό σταθμό απο την ηλικία των 4 ετών και μετά :!:

Ισως γιατί δεν είναι έτοιμα ακόμη να αντιμετωπίσουν καταστάσεις μέσα στον παιδικό σταθμό και να επεξεργαστούν συγκεκριμένα ερεθίσματα που θα δέχονται καθόλη την διάρκεια παραμονής τους εκεί.

Την δικιά μου που την έστειλα απο 2 ετών την στιγμάτησε κανονικότατα. Ο αποχωρισμός μέχρι και η συμπεριφορά των ανθρώπων του παιδικού σταθμού. Αρνητικά συναισθήματα και κακές στιγμές που καμιά φορά μέχρι και σήμερα μου τις περιγράφει που είναι 10 ετών.

 

Εχω διαβάσει και εγώ ότι πανεπιστημιακοί παιδοψυχολόγοι συνιστούν τον παιδικό σταθμό τουλάχιστον μετά τα 3 (κατά μέσο όρο). Σε περίπτωση ανάγκης βέβαια πας το παιδί όποτε να ναι.

Μια καθηγήτρια στη σχολή Κοινωνικής Εργασίας στο Ηράκλειο, έλεγε πριν αρκετά χρόνια στη γυναίκα μου:

"Η καλύτερη ανάπτυξη του παιδιού επιτυγχάνεται με την απασχόληση της μαμάς κατά κύριο λόγο, επικουρούμενη από επαφή με παιδιά, βόλτες κτλ.

Θα έπρεπε το κράτος να επιδοτεί την εργαζόμενη μητέρα να κάθεται σπίτι με το ή τα παιδιά μέχρι αυτά να γίνουν τουλάχιστον 4."

 

Σίγουρα ο σωστός παιδικός σταθμός προσφέρει πλεονεκτήματα, αλλά το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και χρειάζεται πολύ ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους! Θερμή παράκληση για την πολύ σημαντική βοήθειά σας! Ο μπέμπης μου είναι 5 μηνών και ο Δημήτρης μου 21 μηνών! Άμεσα πρόκειται να εργαστώ για 5 ώρες την ημέρα και πρέπει να τακτοποιήσω τα μωρά μου! Μένω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και δυστυχώς δεν υπάρχουν βρεφονηπιακοί σταθμοί παρά μόνο παιδικοί! Ο μεγάλος μου δεν μιλάει ακόμη (μόνο μπαμπα μαμα τατα μαμ κτλ) και θέλω να μου πείτε αν θα μπορούσα να τον στείλω παιδικό ή επιβάλλεται βρεφονηπιακός,μήπως είναι καλύτερα να μείνει σπίτι με την φίλη που θα μου κρατάει τον μικρο! (ηπαιδίατρος μου είπε να μην μείνει σπίτι). Η κοπέλα πόσο πρέπει να πληρώνεται για 6 ώρες μόνο για τον μικρό και πόσο και για τους δύο?

ninakia

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως δεν μπορεις να τον πας σε παιδικο..

Οι παιδικοι παιρνουν παιδακια απο 2,5 χρονων και πανω (το Σεπτεμβριο) και ειναι υποχρεωτικο για να τα δεχτουν να εχουν βγαλει τις πανες..(αλλιως και 5 χρονων να ειναι δεν τα παιρνουν.)

Αλλωστε τωρα χλωμο το βλεπω να μπορεις να το πας σε δημοσιο (αν για δημοσιους μιλας) γιατι ολες οι θεσεις εχουν καλυφθει ηδη απο τον Ιουνιο που εγιναν οι εγγραφες (εκτος αν ισχυει καποιο αλλο συστημα στην θεσσαλονικη που δεν το γνωριζω)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι καλύτερα να μείνει σπίτι με την φίλη που θα μου κρατάει τον μικρο! (ηπαιδίατρος μου είπε να μην μείνει σπίτι).

 

Η παιδίατρος πώς αιτιολόγησε την κρίση της;

Δεν καταλαβαίνω πώς ένας παιδίατρος συνιστά σ'ένα παιδί να πάει ή να μην πάει παιδικό σταθμό, να μείνει ή να μην μείνει σπίτι.

Εκτός απ'αυτό που λένε οι περισσότεροι παιδίατροι, οτι δηλαδή καλό είναι παιδικός σταθμός μετά τα 3 - 3,5 (απ'το φόβο των ασθενειών) τούτο που λες δεν το χω ξανακούσει.

Ειδικά αφού θα έχεις και το μωρό στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Ursa μην το ψαχνεις..

Το εχουμε ξανααναλυσειπερυσι το θεμα "πως γινεται να εχει αποψη και μαλιστα επιταχτηκη ο παιδιατρος"

Προφανως καποιοι εχουν αποψη για ολα ή εμεις δεν αντιλαμβανομαστε σωστα αυτο που μας λενε..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

για ιδιωτικό σταθμό μιλάω...τον δέχονται στον παιδικό και με την πάνα, έχω και καλές συστάσεις για τον συγκεκριμένο παιδικό σταθμό, απλώς αναρρωτιέμαι αν θα τον βοηθήσει ή αντίθετα θα του δημιουργήσει προβλήματα το ότι θα είναι με μεγαλύτερα παιδιά.....

Όσον αφορά την παιδίατρο, απλώς μου είπε ότι είναι υπέρ του σταθμού, γιατί στο σπίτι η κοπέλα δεν θα μπορεί αντικειμενικά να του αφιερώνει χρόνο και ίσως το παιδί πλήξει! Για τις ιώσεις μου είπε ότι εκεί που θα αρρώσταινε το μικρό 3 φορές θα αρρωστήσει 5! Γενικώς έχω μπερδευτεί πολύ! Μήπως να τους στείλω και τους δύο βρεφονηπιακό? Μου φαίνονται πολύ μικρά για να ταλαιπωρούνται με λεωφορεία (στο κέντρο δεν έχει βρεφονηπιακούς). Και τώρα τι γίνεται? :roll:

ninakia

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα έλεγα καλύτερα να το στείλεις στον παιδικό, διότι απο αυτή την ηλικία (και εγώ 20 μηνών τον έστειλα) καταλαβαίνουν περισσότερα πράγματα και βαριούντε πιο ευκολα στο σπίτι! Κακα τα ψεματα δεν μπορεις ολη την ώρα να εισαι μες στην καλή χαρά και να κανεις οτι σου λεει, ιδίως οταν εχεις και δευτερο παιδί.Ο δικός μου προσαρμόστηκε πολύ ευκολα και άρχισε γρήγορα να μιλάει, ενώ όταν τον πήγα δεν έλεγε ούτε μαμα!! Δυστυχώς με το μωρό σου δεν μπορεί να παίζει ακόμα και φαντάζομαι οτι θα λαχταραει και τα αλλα παιδακια! Παντως εγω ειδα μεγάλη αλλαγή στην συμπεριφορά του (ηταν πολυ ζωηρος ο δικός μου και ακόμα ειναι αλλά βγάζει ολη του την ενεργεια με τα αλλα παιδια) και δεν το μετάνοιωσα καθολου. Η προσαρμογή βέβαια θα ειναι δυσκολη ιδιως αν δεν το εχεις ξαναφησει πουθενα, οπως εγώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απλώς αναρρωτιέμαι αν θα τον βοηθήσει ή αντίθετα θα του δημιουργήσει προβλήματα το ότι θα είναι με μεγαλύτερα παιδιά.....

 

δεν ανέφερες πριν για το οτι θα ειναι με μεγαλύτερα παιδιά νομίζω έτσι δεν είναι?

είναι όντως έτσι, θα είναι μεγαλύτερα?

ο παιδικός σταθμός θα πρέπει να τον εντάξει σε μια ομάδα με συνομήλικα παιδιά και όχι μεγαλύτερα.

αν μπορείς διευκρίνισέ το :-)

 

ναι σε ένα παιδί 21 μηνών οι ανάγκες για ερεθίσματα είναι πολλές, και πιστεύω ότι απο το να μείνει στο σπίτι με μια κοπέλα που δεν έχει την στοιχειώδη εκπαίδευση, όποια και αν είναι αυτή,

συν του ότι δεν θα έχει άλλα παιδιά άλλα ερεθίσματα δηλαδή πολλά, μπορεί να είναι αρνητικό.

εξαρτάται όμως το τι θα είναι στον παιδικό και απο την απάντηση που θα πεις στο ερώτημά μου.

όπως και επίσης,

πόσα παιδιά θα έχει στην τάξη του. με πόσα παιδιά δηλαδή θα είναι μια ομάδα, η δική του ομάδα.

 

και εξαρτάται απο την κοπέλα που έχεις διαθέσιμη. έχει εμπειρία?

θεωρεί ότι μπορεί να τα βγάλει πέρα και με τα δύο?

πριν αποφασίσεις οτιδήποτε πρέπει να ξερεις πως αισθάνεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ

και επίσης να κανετε και ένα δοκιμαστικό διάστημα!..!/ μέρα

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ναι πρόκειται για παιδικό σταθμό όπου τα παιδάκια είναι πάνω από 2 1/2, υπάρχουν δύο μόνο παιδάκια κοντά στην ηλικία του, είναι 4-5 μήνες μεγαλύτερα του δικού μου!!!!

 

Πάντως ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις σας!!

Μάλλον θα τον στείλω εκεί για 3-4 ώρες την ημέρα, έτσι λίγο να ξεφεύγει :wink:

ninakia

Link to comment
Share on other sites

πως θα απασχολουν αυτά τα 3 παιδάκια όταν τα άλλα θα μπορουν να κανουν άλλες δραστηριότητες? θα είναι δυο δασκάλες φαντάζομαι?

ρώτα αριθμό παιδιών οπωσδήποτε.

 

ένα παιδί 21 μηνών,

αν είναι και άλλα δύο παιδιά στην ίδια ηλικία με τα οποία θα μπροεί να παίζει, θα περνάει καλά - αν δεν το πιέζουν να ακολουθήσει στις δραστηριότητες, που κάνουν τα μεγαλύτερα παιδιά.

αυτό ειναι πολύ σημαντικό,

και θα το κανει να μην του αρέσουν οι δραστηριότητες, αν το πιεσουν να κανει κατι που ακόμα δεν μπορεί.

 

ρώτα ξεκάθαρα αν θα είναι έτσι τα πράγματα.

απο 21 μηνών μέχρι δυόμισυ ετών, είναι λίγοι οι μήνες, αλλά η διαφορά είναι τεράστια οσον αφορά την δυνατοτητα να συγκεντρωθούν σε κάτι.

αλλά και το να μπορουν να κατανοησουν διάφορα άλλα πράγματα και παιχνίδια.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ολες οι μανουλες αντιμετωπιζουμε το ιδιο διλλημα :)

 

Τον Μαρτιο θα επιστρεψω στην δουλεια μου και τοτε η μπεμπα μου θα ειναι 14 μηνων.

 

Εχω τρεις επιλογες:

1. Βρεφονηπιακο σταθμο στην γειτονια (δεν εχω ψαξει ακομα)

2. Να την πηγαινουμε σε γιαγια-παππου που δυστυχως μενουν στην αλλη ακρη της πολης (οποτε θα την ξυπναμε απο τις 7.00 το πρωι)

3. Να την κραταει μια φιλη μου που μενει σχετικα κοντα μας (αποσταση 5' με το αμαξι) και η οποια εχει ενα αγορακι 2 μηνων μεγαλυτερο απο την κορη μου.

 

Η γιαγια θα ηταν η καλυτερη λυση εφοσον εμενε πιο κοντα. Επιπλεον με τον συζυγο δουλεουμε εκτος πολης και εχουμε μονο ενα αυτοκινητο οποτε θα δυσκολευτουμε αρκετα με τα δρομολογια και τα ωραρια (εγω σχολαω μεσημερι ενω αυτος απογευμα).

 

Η φιλη μου την λατρευει την μικρη αλλα ηδη ζοριζεται με τον μπεμπη της -ειναι πολυ ζωηρο παιδι και περπαταει απο 8 μηνων!!!!-. Σκεφτομαι οτι θα δυσκολευεται με τις δουλειες του σπιτιου, τα ψωνια κατλ και δεν ξερω αν θα μπορει να "ελεγχει" την κατασταση.

 

Τελευταια λυση βεβαια ειναι ο βρεφονηπιακος με τις γνωστες ανησυχιες (αν το παρατανε στο παρκο να κλαιει, αν θα το καθαριζουν καλα οταν κανει την αναγκη του, αν του δινουν καμια περιεργη ουσια για να κοιμηθει και διαφορα αλλα τρελα που ερχονται στο μυαλο ... ... :? ).

 

Αλλά τουλαχιστον με παρηγορει το γεγονος οτι θα συναναστρεφεται με αλλα παιδακια και οτι "θεωρητικα" θα βρισκεται σε ενα περιβαλλον ειδικα διαμορφωμενο για την ηλικια του, με τους καταλληλους παιδαγωγους κτλ.

 

Ενα τελευταιο θεμα ειναι οτι η μικρη ακομα θηλαζει αποκλειστικα και δεν εχει δεχτει τις στερεες τροφες αλλα ουτε καν μπιμπερο με το γαλα μου.

 

Πιστευω οτι μεχρι τοτε θα αποθηλασει, διαφορετικα δεν νομιζω καποια δασκαλα να εχει την υπομονη να την ταισει.

 

Συγνωμη με το μεγαλο ποστ, αλλα οπως καταλαβαινετε εχω χασει τον υπνο μου απο τωρα :(

 

Καμια ιδεα ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα...

λοιπόν, πρώτα από όλα... χαλάρωσε! λίγοι μήνες στη ζωή ενός παιδιού τόσο μικρού μπορούν να φέρουν μεγάλες αλλαγές.

Η μικρούλα σου κάποια στιγμή θα φάει και τις στερεές τροφές και θα απογαλακτιστεί. Ίσως μάλιστα να σε εκπλήξει όταν κάποια στιγμή χάσει η ίδια το ενδιαφέρον της για το στήθος σου!

εγώ θήλασα για 11 μήνες, αλλά είχαμε ξεκινήσει στερεές τροφές από τον 6ο μήνα.

Κάθε παιδί έχει τους χρόνους του..

εξάλλου να θυμάσαι ότι ακόμη και 2 κουταλιές να φάει η μικρή από την κρέμα της, είναι ΟΚ για αρχή. Μην περιμένεις να αδειάζει το πιάτο για να θεωρήσεις ότι τρώει... κάποια παιδιά δεν αδειάζουν το πιάτο τους ποτέ!

βλέποντας και κάνοντας, θα έλεγα, λοιπόν εγώ... αν και θα επιχειρούσα συντονισμένα την αποστολή "τώρα πια θα φάμε και το φρουτάκι μας" !!

όσον οφορά τη φύλαξη του παιδιού, δεν σκέφτεσαι καθόλου το ενδεχόμενο νταντάς στο σπίτι? Η αμοιβή τους είναι μεγαλύτερη από το κόστος του σταθμού, αλλά μην φανταστείς ότι είναι κι εξωφρενική!

εξάλλου με τη νταντά στο σπίτι το παιδί δεν θα αφήνει το χώρο του, δεν θα ταλαιπωρείται στο κρύο και τη ζέστη και θα είναι ήρεμο, όταν θα γυρνάς στο σπίτι.

Μια και έχεις τη φίλη και τις γιαγιάδες έστω και μερικά διαθέσιμες, μπορούν να σε βοηθήσουν τον πρώτο καιρό για να τσεκάρεις τη νταντά και να προσαρμοστεί και η μικρή.

Άσε που ένας άνθρωπος στο σπίτι μπορεί να βοηθάει και λίγο στα του σπιτιού: συνήθως οι νταντάδες αναλαμβάνουν το φαγητό του μωρού και το σίδερο των ρούχων του.

ελπίζω να βοήθησα

και πάλι νομίζω ότι πρέπει να χαλαρώσεις

σκέψου ότι αυτούς τους μήνες που κάθεσαι μαζί της και μάλιστα τη θηλάζεις την έχεις οπλίσει για μια ζωή υγείας και ηρεμίας

η μικρή σου είναι έτοιμη να αντιμετωπίσει τις αλλαγές της νέας φάσης!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση :)

 

Θελω να πιστευω οτι καποια πραγματα θα εχουν αλλαξει μεχρι τοτε ωστε η μικρη να προσαρμοστει καλυτερα στα νεα δεδομενα.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια καλημέρα,¨

Εχω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα στα μέσα του Σεπτεμβρίου που ο μπεμπάκος μου θα είναι 10 μηνών πρέπει να ξεκινήσω δουλειά ξανα σε μαγαζι πρωι απόγευμα:cry:

Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη και όποτε το σκέφτομαι βάζω τα κλάματα :cry::cry:

Δεν θέλω με τίποτα να πάω για δουλειά αλλά τα οικονομικά δεν μας το επιτρέπουν...

Θέλω να γίνει οσο το δυνατόν πιο ανώδυνο για το μωρό μου.

Οι επιλογές είναι τρεις

 

1. Δημοτικος Βρεφικος σταθμος δίπλα στην δουλεια μου με κυριες που τις ξέρω καλά και γονεις που μου έχουν πει καλά λόγια, ενω και παιδάκια που ξέρω πως έχουν μεγαλώσει απο αυτη την ηλικία και είναι πολύ κοινωνικά.

Το μωρο θα το παίρνω στις 2. (Σκέφτομαι να ζητήσω να μην πηγαίνω στην δουλειά τα απογέυματα)

Αν δεν το δεχτεί ο εργοδότης μου θα τον παίρνω στις 2 που θα σχολάω και απο τις 5-6.30 (που σχολάει ο άντρας μου ) θα τον κρατάτει η μητέρα μου.

 

2. Baby sitter στο διπλανό διαμέρισμα την οποία θα την μοιράζεται ο γιός μου( για οικονομικούς λόγους ) με ένα άλλο παιδάκι 8 μήνες μεγαλύτερο (δεν την έχουμε βρει ακόμα). και πάλι εγω θα τον παίρνω μόλις σχολάσω στις 2-2.30 εργάζομαι 10 λεπτά μακρυα απο το σπίτι

 

3. Η πεθερά μου. Δεν της το έχω πεί ακόμη, είναι σχετικά μεγάλη σε ηλικία 65 αλλά έχει μεγάλωσει τον ανιψιό μου. Είμαι σίγουρη πως θα το χαρεί ιδιαίτερα αλλά θα έχουμε πρόβλημα με τη διατροφή (δίνω ότι θέλω) και με τις οδηγίες (θα κάνει ότι εκείνη νομίζει σωστό :evil: ).

 

 

Η μητέρα μου δεν εργάζεται αλλά μου έχει ξεκαθαρίσει πως δεν μορεί να τον κρατάει σε καθημερινή βάση παρα μόνο σε έκτακτες ανάγκες (αρρώστια)

 

 

Με δεδομένο πως

Εγω θα ήθελα να μείνω ξανα έγκυος την καινουργια χρονιά (2010)(εχω ακούσει πως είναι καλό να έχουν 2 χρόνια διαφορά τα παιδάκια...)και αν γίνει αυτό θα τον έχω πάλι κοντά μου για κανα χρόνο

Θέλω αυτό που είναι καλύτερο για το μωρό μου

 

Δεν βαριέμαι την δουλειά μεχρι πέρισυ δούλευα σε δύο :!: αλλά έχω σκεφτεί επίσης και το να σταματήσω να δουλεύω αλλά λέω να το κάνω μετά το δευτερο παιδί ωστε να έχω ενα μικρό εισόδημα και μετά το δευτερο παιδί εστω και για 6 μήνες (οαεδ) και μετά ταμειο ανεργίας για αλλους 6 νομίζω μήνες αλήθεια πόσο δύσκολο μπορεί να είναι με ένα μισθό :?:

Επίσης αναζητώ εργασία απο το σπίτι αν βρώ κάτι θα είναι πολύ καλά τα πράγματα :wink:

 

Τι να κάνω??? Είμαι πολύ στεναχωρεμένη και προβληματισμένη σας ζητώ την βοήθειά σας (κυρίως απο εσάς κ. Στυλιανάκη γιατί γνωρίζευται απο ψυχολογία κλπ.)

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου;

να το κρατήσει η babysitter. κι επεπιδή σκέφτεσαι να ξαναμείνεις έγκυος, δεν θα βρεθεί το παιδάκι στη διαδικασία ξεκινάμε σχολείο και μένουμε σπίτι, μιας και η μαμά είανι σπίτι.

με τις πεθερές πάντα υπάρχει προβλημα.

για βρεφικό σταθμό είανι πολύ νωρίς, άσε που θα αρρωσταίνει συνέχεια στην αρχή και πάλι σπίτι θα πρέπει να μένει).

τυχερή... εγώ πήγα στη δουλειά όταν η κόρη μου έγινε 3,5 μηνών.

ούτε του παπά!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ismeni μου

Και εγω εκεί το βλέπω αλλά με προβληματίζουν όλα αυτά που λέγονται για τις νταντάδες :cry:

Η κοπέλα έχει αρχίσει ήδη να ψάχνει γιατι πάει τον Απρίλιο για δουλειά αν βρούμε κάποια καλή θα είναι ευχής έργο...

Βέβαια θα παίξουν και κάμερες, εφνιδιαστικές επισκέψης απο την μαμά μου και εμένα τηλέφωνα κλπ.

Και ο παιδίατρος μου είπε πως ο παιδικός είναι λίγο ρίσκο όχι μόνο για θέματα υγείας αλλά και ψυχολογικούς λόγους αλλά αν δεν έχεις άλλη λύση τι να κάνεις ρε γμτ?

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...