Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικός- παιδικός σταθμός ή babysitter;


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!

Εχω μια μπεμπα 37 ημερών και εχω αρχίσει ήδη να σκεφτομαι οταν παει 7 μηνων θα πρεπει να γυρίσω στην δουλεια και δεν ξερω σε ποια πολη θα ειμαι λογω της δουλειάς!

Αλλα τι ειναι καλυτερα παιδικός σταθμός;

Εγω τον προτιμώ! ( μαλλον ) :-)

Δέχονται τοσο μικρά μωρακια;

Θα την αφηνω απο τις 07:00 μεχρι 15:00 αλλα μπορει και λιγοτερο, δεν ξερω ακομη τι διευκολύνσεις θα εχω!

Καλησπέρα, πιστεύω οτι δεν ειναι καλη ιδεα να στήλεις το παιδί σου εως τα 3 τουλαχιστον, διότι απο προσωπική μου εμπειρία ειναι πολύ δύσκολο για το παιδί και την μάμα. Αυτό το λέω γιατί πιστευώ οτι στην Ελλαδα οι βρεφικοι παιδικοί σταθμοί δεν ανταποκρίνονται οσο θα επρεπε στην σωστη διαπαιδαγωγιση και επίσης επειδή το μωρακι σου δεν μιλαει και επειδη δεν ελεγχονται απο το κρατος οσο θα επρεπε αυτοι οι σταθμοι θα αναρωτιεσαι συνεχως για το τι γινετε εκει μεσα. Παρε κοπέλα θα με θυμηθεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 336
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Koritsia geia SAS eimai kainourgia sto site kai tha ithela voithia.ton septemvi h mpoumpou mou tha einai 13 minwn menw agia paraskeuh kai psaxnw gia stathmo idiwtiko stin perioxh mou thelw omws kalo stathmo na prosexoun ta vrefoi kai thelw kai times to vasiko thema. Alla na mou peitai kai gia dimosio kalo giati an einai akrivoi that paw se dimosio voithisteme na vgalw akri:D:D:D;).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα  θα ηθελα να μοιραστώ μαζί σας τον προβληματισμό μου. 

Εχω ενα γιο που τον Σεπτέμβριο  θα κλεισει τα 3 και ειμαι σε δίλημμα  να τον στειλω παιδικό η να τον κρατησω σπιτι μιας και δε δουλευω. Απο την μια θελω να τον στειλω για να απασχολείται  δημιουργικά  στο σταθμο  επειδη ειναι αρκετα ζωηρό  και στο σπιτι πλεον δεν εχει τι να κανει .απο την αλλη νοιθω ενοχές  επειδη εγω θα ειμαι σπιτι. 

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου προτείνω να τον στείλεις. πλέον είναι σε θέση να παίξει συνεργατικά, και εσύ θα πάρεις τον αέρα σου. 

Είσαι μητέρα αλλά και άνθρωπος, και όλη αυτή η τάση του να μην υπολογίζεται καθόλου ο παράγοντας μητέρα στο δίπολο μητέρας παιδιού, είναι κατά τη γνώμη μου σεξιστική και οπισθοδρομική. 

Από εδώ και πέρα μόνο καλό θα το κάνει το σχολείο. (εκτός  ίσως από τις ιώσεις)

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με την @jellyfishch. H ηλικία του παιδιού είναι μία χαρά για να .... ανοίξει τα φτερά του και να κοινωνικοποιηθεί εκτός σπιτιού. Και τα 2 παιδιά μου πήγαν παιδικό σταθμό 3 ετών και μόνο οφέλη έχω να θυμάμαι! Το θέμα των ιώσεων υφίσταται αλλά δεν είναι και κανόνας. Με κανένα από τα 2 μου παιδιά δεν είχα σοβαρό θέμα με αρρώστιες την πρώτη χρονιά του παιδικού. Άρρώστησαν πολύ λίγες φορές.  Ήμουν τυχερή? Ίσως...

Τώρα σχετικά με τις ενοχές.... πολύ απλά να μην έχεις! Είσαι άνθρωπος πάνω από όλα και έχεις το δικαίωμα να έχεις χρόνο για τον εαυτό σου. Τις ώρες που το παιδί θα είναι στον σταθμό εσύ θα μπορείς να κάνεις πράγματα για σένα αλλά και να ασχοληθείς με το σπίτι σου με πιο χαλαρούς ρυθμούς. Άλλωστε όσο πιο χαλαρή θα είσαι, με περισσότερη όρεξη θα ασχολείσαι με το παιδάκι σου όταν θα είστε μαζί στο σπίτι. 

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ  πολυ για τον χρόνο  σας η αληθεια ειναι οτι τις ιώσεις  μας τις κουβαλάει  το μεγαλύτερο αδερφάκι στο σπιτι οποτε εχουμε μπει σε αυτη τη φαση. Το θεμα μου ειναι μονο απο συναισθηματικής  πλευράς και ενοχής  σε εισαγωγικά παντα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλημερα! εχω ενα μωρακι 7 βδομαδων και ειμαι καινουρια στην παρέα! Τον Οκτώβριο θα πρέπει να ξαναρχισω δουλεια και νομιζω ειναι υπερβολικα μικρο για βρεφονηπιακο (δεν ξερω καν αν τα δεχονται απο 5 μηνων!). Αναρωτιεμαι μηπως εχει κανεις καποια babysitter να προτείνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσωπικά δεν γνωρίζω κάποια, καλό θα ήταν να γράψεις σε ποια περιοχή περίπου είσαι ώστε άλλες κοπέλες από εδω να σε βοηθήσουν. Κάθε λύση έχει υπερ και κατά,εγώ προσωπικά το έστειλα 10 μηνών σε βρεφονηπιακό και γιατί για περίπου 9 ώρες τη μέρα που χρειάζομαι εγώ φύλαξη μου έβγαινε πιο οικονομικά σε σχέση με το να έχω κάποια κοπέλα στο σπίτι (εάν είχα κοπέλα για τόσες ώρες δε θα με συνέφερε να δουλεύω) αλλά και γιατί δεν κατάφερα να βρω έναν άνθρωπο εμπιστοσύνης που θα είναι μόνος/η στο σπίτι με το μωρό μου. Υπάρχουν ιδιωτικοί που δέχονται από 3 μηνών και πάνω, όχι και πολλοί βέβαια αλλά υπάρχουν.Το κύριο μείον του σταθμού είναι οι αρρώστιες αν κι εγώ ήμουν από τις τυχερές, δεν είχα πολλά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα, ο μπεμπης μου ειναι 2 μηνων και απο Σεπτεμβρη θα πρεπει να βρω εναν βρεφικο σταθμο για να τον στειλω γιατι επιστρεφω στην δουλεια και ο συζυγος 

Καθοτι υδραυλικος δεν μπορει να τον κρατησει!!!! Μηπως μπορειτε να μου υποδειξετε καποιο καλο βρεφικο στον κορυδαλλο?

Ευχαριστω εκ των προτερω.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, katerina_p15 είπε:

Καλησπερα, ο μπεμπης μου ειναι 2 μηνων και απο Σεπτεμβρη θα πρεπει να βρω εναν βρεφικο σταθμο για να τον στειλω γιατι επιστρεφω στην δουλεια και ο συζυγος 

Καθοτι υδραυλικος δεν μπορει να τον κρατησει!!!! Μηπως μπορειτε να μου υποδειξετε καποιο καλο βρεφικο στον κορυδαλλο?

Ευχαριστω εκ των προτερω.

 

 

 

Καλημέρα, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την ΠΛΑΣΤΕΛΙΝΗ καθώς και για το ΠΑΛΑΤΑΚΙ.

Εκ πείρας μπορώ να πω μόνο για το ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ, αλλά νομίζω ότι δεν παίρνει από τόσο μικρά.  

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα annoulen, σε ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου...θα κοιταξω ολες τις επιλογες που μου προτεινες και θα σας πω εντυπωσεις.

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...