Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικός- παιδικός σταθμός ή babysitter;


Recommended Posts

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 336
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Koρίτσια καλησπέρα σας,

 

Η κορούλα μου είναι 14 μηνών προς το παρόν μοιράζουμε τις ώρες με τον αντρα μου και τα ΣΚ έχουμε μια φίλη που μας βοηθά για ένα 8 ώρο περίπου, είμαι πολύ ευχαριστημένη απλά από Σεπτέμβρη θα χρειαστώ παραπάνω βοήθεια για τη μικρή...η φίλη μου δεν έχει ώρες και δεν ξέρω τι να κάνω...παιδικό σταθμό ή άλλη babysitter...αν έχετε κάποια καλή και οικονομική με συστάσεις να μου προτείνετε θα με ενδιέφερε...Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτερών

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια καλησπέρα σας,

 

Η κορούλα μου είναι 14 μηνών προς το παρόν μοιράζουμε τις ώρες με τον αντρα μου και τα ΣΚ έχουμε μια φίλη που μας βοηθά για ένα 8 ώρο περίπου, είμαι πολύ ευχαριστημένη απλά από Σεπτέμβρη θα χρειαστώ παραπάνω βοήθεια για τη μικρή...η φίλη μου δεν έχει ώρες και δεν ξέρω τι να κάνω...παιδικό σταθμό ή άλλη babysitter...αν έχετε κάποια καλή και οικονομική με συστάσεις να μου προτείνετε θα με ενδιέφερε...Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτερών

 

Ποια περιοχή είσαι; Έχω την κοπέλα που πρόσεχε τον μικρό μου. Πολλή καλή. Αν θες να σου δώσω τα στοιχεία της

Link to comment
Share on other sites

εγω εδω επαρχια εχω κοπελα σπιτ ικαι δε το εχω μετανιωσει

ειναι 29 μηνων η μικρη και ασχολειται μαζι της

τους εκτυπωνω απο ιντερνετ κατασκευες και κανει η νταντα

εχει κανει πανω απο 400 χωρις υπερβολες

δε θυμαμαι πως ανεβαζω στο image shuck να δειτε

πηρα χαρτονια,κολλες,ψαλιδι

καθεται και η μικρη και κανει και αυτη

με μαρκαδορους επισης ζωγραφιζουν

με playdoh πλαστελινες

ειναι μικρη η κοπελα αλλα εχει ορεξη

με αμμο αντι για σιμιγδαλι βαλανε ενα μεγαλο πλαστικο κουτι και το γεμισανε σιμιγδαλι και κανουν παιχνιδια εκει

γενικα δε το εχω μετανιωσει

στον παιδικο απο τα 40 παιδια με 2 παιδαγωγους,αρα ποσα αναλογει στη καθεμια παιδια?ειναι ολα αρρωστα συνεχεια

απο τα 40 τα 10 πανε

ολα με αντιβιωσεις συνεχεια

δε σημαινει οτι δε κοινωνικοποιουνται αλλα εμεις κανουμε τοσα πραγματα σπιτι με τη κοπελα

ψαχνω πολυ και εγω βεβαια και φτιαχνουν πολλα

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γνωριζει καποιος κατι για τον παιδικο ροδινο τρενο στην παιανια.

σκεφτομαι να στειλω τον μπεμη μου ( 10 μηνων )

επισης αν μπορει καποιος να μου πει σε αυτη την ηλικια και στον συγκεκριμενο σταθμο τι αντιμετωπισε απο θεμα ιωσεων.

Μια αλλη λυση που εχω σκεφτει ειναι η εναλλακτικη μορφη φυλαξης αλλα δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο στην περιοχη.

οποιος εχει την οποιαδηποτε πληροφορια θα με εξυπηρετουσε αφανταστα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα αγαπητές μανούλες!

Το όνομά μου είναι Mιλντρεϊ. Είμαι από την Κούβα, παντρεμένη με Έλληνα. Είμαι 29 χρόνων και μένω στο Γαλάτσι. Είμαι 2 χρόνια στην Ελλάδα.

Είμαι φυσιοθεραπευτή αλλά έχω δουλέψει ως babysitter απο τότε που ήρθα.

Μιλάω Ισπανικά (μητρική μου γλώσσα) Αγγλικά και συνεχίζω την εκμάθηση της Ελληνικής.

Είμαι ευχάριστος άνθρωπος και δεν καπνίζω.

Μπορώ να βοηθήσω κάποια μαμά που έχει την ανάγκη ενός δεύτερου χεριού μέσα στο σπίτι.

Μπορείτε να με καλέσετε στο 698 6766777.

Ευχαριστώ πολύ. Μίλντρεϊ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
γνωριζει καποιος κατι για τον παιδικο ροδινο τρενο στην παιανια.

σκεφτομαι να στειλω τον μπεμη μου ( 10 μηνων )

επισης αν μπορει καποιος να μου πει σε αυτη την ηλικια και στον συγκεκριμενο σταθμο τι αντιμετωπισε απο θεμα ιωσεων.

Μια αλλη λυση που εχω σκεφτει ειναι η εναλλακτικη μορφη φυλαξης αλλα δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο στην περιοχη.

οποιος εχει την οποιαδηποτε πληροφορια θα με εξυπηρετουσε αφανταστα[/Q

 

 

kalimera!!!ki ego ithela na steilo ta dika m paidia sto rodino treno ala telika pira mia gineka sto spiti i opoia itan fadastiki.tis exo apoliti empistosini kai epeidi tin exo tsekarei arketes fores itan pada apsogi.an thes na sou doso to tilefono tis stile m prosopiko minima!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια!θα ηθελα τη γνωμη σας για βρεφονηπιακο σταθμο στην πατρα..ειμαι καινουργια στην περιοχη γιατι πηρε μεταθεση ο αντρας μου κ δεν ξερω καθολου απο δω. ο γιος μου ειναι 16 μηνων κ ψαχνω εναν σταθμο για να μπορεσω να ξεκινησω δουλεια κ εγω...δεν τον εχω αφησει ποτε σε κανεναν κ θελω καποιον σταθμο που να ειναι εμπιστος καθαρος κ πανω απ ολα να φερονται καλα στο παιδακι μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλησπέρα μανούλες!

Έχω έναν γιο 20 μηνών και τέλος Απριλίου περιμένω το 2ο αγοράκι μου!:D Είμαι προβληματισμένη με το τι να κάνω όσον αφορά τα παιδιά και την εργασία μου. Εργάζομαι 9-14 τέσσερεις μέρες την εβδομάδα και τις Παρασκευές από το σπίτι κάνω ότι μπορώ...Ευτυχώς δεν υπάρχει μεγάλη πίεση από τη δουλειά μου και μπορώ να λείψω και όταν χρειαστεί. Το πρόβλημα είναι οτι εξαιτίας της φύσης της δουλειάς μου όταν με το καλό γεννηθεί ο μικρός τον Απρίλιο δε θα μπορέσω να σταματήσω εντελώς να εργάζομαι και θα πρέπει να κάνω δουλειά κάποιες ώρες από το σπίτι. Αυτή τη στιγμή τον γιο μου τον έχει η γιαγιά του τις ώρες που δουλεύω και είναι υπερευτυχισμένος, αλλά με την έλευση του 2ου μωρού η γιαγιά δε θα μπορεί να φροντίζει και τα 2 και επιπλέον θα αρχίσει να λέιπει για μεγάλα διαστήματα οπότε πρέπει να βρεθεί μια λύση. Αυτό που σκεφτόμουν είναι γυναίκα στο σπίτι αλλά με φοβίζει τρομερά η ιδέα κάποιου ξένου να είναι με τα παιδιά μου παρόλο που για αρκετούς μήνες θα είμαι και εγώ μαζί της μέχρι να αρχίσω να ξαναπηγαίνω συστηματικά στο γραφείο....Σκέφτομαι πώς μπορεί να φερθεί και τι μπορεί να κάνει όταν εγώ θα λείπω και τρελαίνομαι...Ίσως να είναι και οι ορμόνες τις εγκυμοσύνης που με κάνουν τόσο ευαίσθητη αλλά πραγματικά δυσκολεύομαι πολύ να το χωνέψω...Από την άλλη άρχισα να κάνω κάποιες σκέψεις για βρεφονηπιακό/ παιδικό. Αν στείλω μόνο τον μεγάλο από Σεπτέμβρη (θα είναι 27 μηνών τότε) δε θα νοιώσει οτι τον "διώχνουμε" τώρα που ήρθε το νέο μωρό? Για το μωρό πώς θα είναι? Μέχρι 6 μηνών θα μπορώ να είμαι εγώ στο σπίτι και θα τα βολεύω κάπως με τη δουλειά με ένα παιδί αλλά μετά θα πρέπει να πάει και αυτός στο βρεφονηπιακό...μήπως είναι πολύ νωρίς?? Τι είναι καλύτερο??? Έχω πελαγώσει πραγματικά:cry:...Πείτε μου κι εσείς την άποψή σας...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια...ο γιος μου ειναι 5 μηνων κ σε 3 μηνες πρεπει να επιστρεψω στη δουλεια...με κρυα καρδια επειδη δεν εχω βοηθεια σκεφτομαι να τον παω σε βρεφονηπιακο σταθμο..μπορειτε να μου προτεινετε αν ξερετε καποιον καλο στη χαλκιδα???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!

Έχω έναν γιο 20 μηνών και τέλος Απριλίου περιμένω το 2ο αγοράκι μου!:D Είμαι προβληματισμένη με το τι να κάνω όσον αφορά τα παιδιά και την εργασία μου. Εργάζομαι 9-14 τέσσερεις μέρες την εβδομάδα και τις Παρασκευές από το σπίτι κάνω ότι μπορώ...Ευτυχώς δεν υπάρχει μεγάλη πίεση από τη δουλειά μου και μπορώ να λείψω και όταν χρειαστεί. Το πρόβλημα είναι οτι εξαιτίας της φύσης της δουλειάς μου όταν με το καλό γεννηθεί ο μικρός τον Απρίλιο δε θα μπορέσω να σταματήσω εντελώς να εργάζομαι και θα πρέπει να κάνω δουλειά κάποιες ώρες από το σπίτι. Αυτή τη στιγμή τον γιο μου τον έχει η γιαγιά του τις ώρες που δουλεύω και είναι υπερευτυχισμένος, αλλά με την έλευση του 2ου μωρού η γιαγιά δε θα μπορεί να φροντίζει και τα 2 και επιπλέον θα αρχίσει να λέιπει για μεγάλα διαστήματα οπότε πρέπει να βρεθεί μια λύση. Αυτό που σκεφτόμουν είναι γυναίκα στο σπίτι αλλά με φοβίζει τρομερά η ιδέα κάποιου ξένου να είναι με τα παιδιά μου παρόλο που για αρκετούς μήνες θα είμαι και εγώ μαζί της μέχρι να αρχίσω να ξαναπηγαίνω συστηματικά στο γραφείο....Σκέφτομαι πώς μπορεί να φερθεί και τι μπορεί να κάνει όταν εγώ θα λείπω και τρελαίνομαι...Ίσως να είναι και οι ορμόνες τις εγκυμοσύνης που με κάνουν τόσο ευαίσθητη αλλά πραγματικά δυσκολεύομαι πολύ να το χωνέψω...Από την άλλη άρχισα να κάνω κάποιες σκέψεις για βρεφονηπιακό/ παιδικό. Αν στείλω μόνο τον μεγάλο από Σεπτέμβρη (θα είναι 27 μηνών τότε) δε θα νοιώσει οτι τον "διώχνουμε" τώρα που ήρθε το νέο μωρό? Για το μωρό πώς θα είναι? Μέχρι 6 μηνών θα μπορώ να είμαι εγώ στο σπίτι και θα τα βολεύω κάπως με τη δουλειά με ένα παιδί αλλά μετά θα πρέπει να πάει και αυτός στο βρεφονηπιακό...μήπως είναι πολύ νωρίς?? Τι είναι καλύτερο??? Έχω πελαγώσει πραγματικά:cry:...Πείτε μου κι εσείς την άποψή σας...

 

Μην πελαγωνεις και αγχωνεσαι!

Μπορείς να βάλεις τον μεγάλο σε παιδικό τώρα σιγα σιγα για να συνιθησει και να μην ταυτίσει τον ερχομο του μικρού με τον παιδικό;

Οσο αναφορά τον μικρό, πολλές μανούλες βάζουνε 6 μηνών μωρα στον βρεφονηπιακο, εγω τον έβαλα στους 11 μήνες και ήταν ολα μια χαρα (εγω προσωπικά ήμουν άστα να πανε αλλά αυτός ήταν καλα!)

Προοδεύουν πολυ εκεί τα παιδια, έχουν αλλά παιδια παρέα, παίζουν μαζί. Στο σπίτι βαριούνται κιόλας

Εγω προσωπικά δεν θα έπαιρνα και δεν πήρα γυναίκα γιατι τα φοβάμαι αυτά. Θέλω το παιδιού να ειναι παρουσία και άλλων αλλά άλλες έχουν γυναίκα και δεν έχουν πρόβλημα

 

Ολα να σου πανε καλα! Μην νοιωθεις άσχημα και μην αγχωνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια...ο γιος μου ειναι 5 μηνων κ σε 3 μηνες πρεπει να επιστρεψω στη δουλεια...με κρυα καρδια επειδη δεν εχω βοηθεια σκεφτομαι να τον παω σε βρεφονηπιακο σταθμο..μπορειτε να μου προτεινετε αν ξερετε καποιον καλο στη χαλκιδα???

 

Έιναι πολύ πολύ μικρούλι για βρεφονηπιακό. Μήπως να σκεφτείς την λύση της νταντας;;; Επίσης οι βρεφονηπιακοί αν θυμάμαι καλά ειναι πιο ακριβοί λόγω του ότι κ η ευθύνη είναι μεγάλη. Γύρω στα 2.5 χρονων νομίζω πέφτουν λίγο οι τιμες.

 

Βέβαια κ μια γυναικα για αρκετές ώρες , θα κοστίζει.αλλά ουτε ιώσεις, ούτε πήγαινε - έλα. Σου εύχομαι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους,είναι πρώτη φορά που γράφω σε φόρουμ και νοιώθω λίγο άβολα.. ήθελα με την σειρά μου να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει κάποιο καλό δημόσιο παιδικό σταθμό στο Παγκράτι...

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους τους parents!

Αναζητώ baby sitter για φύλαξη 2 ετών αγοριού στην Ν. Φιλοθέη Αμαρουσίου. Δευτέρα έως Πέμπτη, 08.30 - 18.30.

 

Μη καπνίστρια με αντίστοιχη εμπειρία.

 

Ευχαριστώ πολύ,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, για εμένα είναι καλήτερα ενα παιδικός σταθμός γιατι έχει και άλλα παιδακια να παίζουνε και φαγητό ελεγμένο και γενικότερα πιστεύω σαν επιλογή είναι προτιμότερη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας!

Έχω δίδυμα αγοράκια 13 μηνών. Την περασμένη χρονιά είχαμε μια εξαιρετική κοπέλα να τα κρατάει στο σπίτι, την οποία σκοπεύω να κρατήσω και φέτος. Όμως βλέπω ότι τα παιδάκια έχουν ανάγκη από κοινωνικοποίηση. Όταν πάμε σε παιδικές χαρές ξετρελαίνονται με τα παιδάκια και τα παιχνίδια. Επίσης όταν γυρίζω από τη δουλειά στις 4:30 το μεσημέρι και φεύγει η κοπέλα, τα μικρά έχουν περάσει όλη τη μέρα κλεισμένα στο σπίτι και διψάνε να βγουνε έξω καμιά βόλτα. Δυστυχώς μένουμε εκτός πόλης και δεν έχει μέρη για βόλτα με το καρότσι εδώ γύρω. Από τη μια τα λυπάμαι που είναι κλεισμένα στο σπίτι όλη μέρα, από την άλλη όμως η κοπέλα είναι εξαιρετική και μας προσφέρει ασφαλεια. Αναρωτιέμαι αν υπήρχε κάποια ενδιάμεση λύση, π.χ. να στέλνω τα μωρά 2 μέρες την εβδομάδα σε βρεφονηπιακό και 3 μέρες να τα κρατάει η κοπέλα. Ή να κάνουμε κάποια playdates σε σπίτια με άλλα παιδάκια. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό στη Θεσσαλονίκη;

D2Ixp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας μοναχοπαίδι μοιραζομαι κι εγω τον προβληματισμό σου για την αναγκη παιχνιδιού - συναναστροφής με άλλα παιδάκια αλλά εμείς έχουμε την τύχη να έχουμε δύο παιδικές χαρές δίπλα στο σπίτι μας. Είστε τελείως εκτός πόλης και πολεοδομικού συγκροτήματος, περιφέρεια του νομού δηλαδή; γιατί στην πόλη έχει κάποιες δραστηριότητες για δημιουργικό παιχνίδι απ' όσο ξέρω σε ΧΑΝΘ, micropolis και αλλού. Οι δύο μερες την εβδομάδα δεν ξέρω αν θα ήταν τόσο καλή επιλογή για τον παιδικό με την έννοια ότι θα διατάρασσε ίσως τη ρουτίνα τους, δύο μέρες παιδικό -τρεις με την κοπέλα και τα μικρά είναι ακόμη σε ηλικία που νομίζω ότι χρειάζονται μία κάποια κανονικότητα προγράμματος. Στη θέση σου αν επέλεγα τη λύση του παιδικού σταθμού θα τα έστελνα μάλλον λίγες ώρες καθημερινά (πχ. ως τις 12) και θα μείωνα το ωράριο της κοπέλας αν έχει την ευχαίρεια να τα παίρνει εκείνη από τον παιδικό και να τα κρατάει μέχρι να επιστρέψετε από τη δουλειά. Για οργανωμένα playdates δεν εχω ακούσει κάτι νομίζω ότι θα πρέπει να το συντονίσετε ίσως εσείς, με φιλικές οικογένειες αν και μου ακούγεται ωραία ιδέα :D.

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας μοναχοπαίδι μοιραζομαι κι εγω τον προβληματισμό σου για την αναγκη παιχνιδιού - συναναστροφής με άλλα παιδάκια αλλά εμείς έχουμε την τύχη να έχουμε δύο παιδικές χαρές δίπλα στο σπίτι μας. Είστε τελείως εκτός πόλης και πολεοδομικού συγκροτήματος, περιφέρεια του νομού δηλαδή; γιατί στην πόλη έχει κάποιες δραστηριότητες για δημιουργικό παιχνίδι απ' όσο ξέρω σε ΧΑΝΘ, micropolis και αλλού. Οι δύο μερες την εβδομάδα δεν ξέρω αν θα ήταν τόσο καλή επιλογή για τον παιδικό με την έννοια ότι θα διατάρασσε ίσως τη ρουτίνα τους, δύο μέρες παιδικό -τρεις με την κοπέλα και τα μικρά είναι ακόμη σε ηλικία που νομίζω ότι χρειάζονται μία κάποια κανονικότητα προγράμματος. Στη θέση σου αν επέλεγα τη λύση του παιδικού σταθμού θα τα έστελνα μάλλον λίγες ώρες καθημερινά (πχ. ως τις 12) και θα μείωνα το ωράριο της κοπέλας αν έχει την ευχαίρεια να τα παίρνει εκείνη από τον παιδικό και να τα κρατάει μέχρι να επιστρέψετε από τη δουλειά. Για οργανωμένα playdates δεν εχω ακούσει κάτι νομίζω ότι θα πρέπει να το συντονίσετε ίσως εσείς, με φιλικές οικογένειες αν και μου ακούγεται ωραία ιδέα :D.

 

Δυστυχώς είμαστε τελείως εκτός πόλης, στο δρόμο προς Θέρμη για να καταλάβεις. Εδώ που μένουμε έχει μόνο διάσπαρτα σπίτια και άγρια σκυλιά έξω στο δρόμο :( Δε θα με πείραζε όμως να κατεβάζω τα παιδιά στο κέντρο 1-2 φορές την εβδομάδα ώστε να κάνουν κάποια δραστηριότητα, όπως λες. Αλλά δεν βρήκα τίποτα για 13 μηνών! Μήπως γνωρίζεις κάτι;

 

Ο παιδικός δε θα μου ζητήσει χρήματα για full time? Είναι αδύνατον να πληρώσω παιδικό για 2 παιδιά και κοπέλα μαζί!

D2Ixp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω δίδυμα αγοράκια 13 μηνών. Την περασμένη χρονιά είχαμε μια εξαιρετική κοπέλα να τα κρατάει στο σπίτι, την οποία σκοπεύω να κρατήσω και φέτος. Όμως βλέπω ότι τα παιδάκια έχουν ανάγκη από κοινωνικοποίηση. Όταν πάμε σε παιδικές χαρές ξετρελαίνονται με τα παιδάκια και τα παιχνίδια. Επίσης όταν γυρίζω από τη δουλειά στις 4:30 το μεσημέρι και φεύγει η κοπέλα, τα μικρά έχουν περάσει όλη τη μέρα κλεισμένα στο σπίτι και διψάνε να βγουνε έξω καμιά βόλτα. Δυστυχώς μένουμε εκτός πόλης και δεν έχει μέρη για βόλτα με το καρότσι εδώ γύρω. Από τη μια τα λυπάμαι που είναι κλεισμένα στο σπίτι όλη μέρα, από την άλλη όμως η κοπέλα είναι εξαιρετική και μας προσφέρει ασφαλεια. Αναρωτιέμαι αν υπήρχε κάποια ενδιάμεση λύση, π.χ. να στέλνω τα μωρά 2 μέρες την εβδομάδα σε βρεφονηπιακό και 3 μέρες να τα κρατάει η κοπέλα. Ή να κάνουμε κάποια playdates σε σπίτια με άλλα παιδάκια. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό στη Θεσσαλονίκη;

 

Καλημέρα,

σου έχω στείλει κάποιες πληροφορίες σε πμ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!!!

Εχω μια μπεμπα 37 ημερών και εχω αρχίσει ήδη να σκεφτομαι οταν παει 7 μηνων θα πρεπει να γυρίσω στην δουλεια και δεν ξερω σε ποια πολη θα ειμαι λογω της δουλειάς!

Αλλα τι ειναι καλυτερα παιδικός σταθμός;

Εγω τον προτιμώ! ( μαλλον ) :-)

Δέχονται τοσο μικρά μωρακια;

Θα την αφηνω απο τις 07:00 μεχρι 15:00 αλλα μπορει και λιγοτερο, δεν ξερω ακομη τι διευκολύνσεις θα εχω!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Καλησπέρα σε όλους,είναι πρώτη φορά που γράφω σε φόρουμ και νοιώθω λίγο άβολα.. ήθελα με την σειρά μου να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει κάποιο καλό δημόσιο παιδικό σταθμό στο Παγκράτι...

Ευχαριστώ πολύ

Έχουμε ένα κοριτσάκι , φέτος ξεκίνησε στην Μέριμνα παιδιού στην Εθνικής Αμύνης 17 , Θεσσαλονίκη , όμως δεν μείναμε καθόλου ευχαριστημένοι διότι το παιδί όσο περνούσε ο καιρός αντί να προσαρμόζεται όλο και περισσότερο αρνούνταν να πάει σχολείο ( ξεκίνησε με πολύ όρεξη ) και περισσότερο να μπει μεσα στη τάξη. ψάχνοντας σιγά σιγά διότι είναι και μυστικοπαθείς διαπίστωσα ότι τα βαζουν τιμωριες και τα μιλανε άσχημα (θες να σε παω στα μωρα στον πανω οροφο;) και για να επιβληθούν στα παιδιά, τους φωνάζουν και τους ασκούν κατά την άποψή μου ψυχολογική βία, έτσι λοιπόν αλλάξαμε σχολείο και το παιδί άλλαξε συμπεριφορά τελείως. Όταν ξεκίνησε δεν είχε κανένα πρόβλημα, αλλά ξεκίνησε με όρεξη και διάθεση, αλλά δυστυχώς πολύ σύντομα όλα εξαφανίστηκαν, και τη θέση τους πήραν η γκρίνια και η δυστυχία. Μιλάμε για τόσο άσχημο κλίμα και συνθήκες εκεί, που λόγω της πολυετούς λειτουργίας η υπεύθυνη αυτοαποκαλείται εξαιρετική και αλάνθαστη και αποκαλεί και τις παιδαγωγούς έτσι -η ίδια από ότι μπορέσαμε να καταλάβουμε οι γονείς δεν έχει σχέση με το επάγγελμα σε επίπεδο εκπαίδευσης- , Κατι επίσης σημαντικό ! Για να κλεισεις ραντεβου με την παιδοψυχολόγο περιμένεις μήνες, και τα προβλήματα και οι απορίες που μπορει να αντιμετωπισεις σαν μαμα στα λυνει η καθε εξαιρετικη υπάλληλος υποδοχής-διευθυντρια-γραμματες η οποια δεν ειναι καν εκπαιδευτικός.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...