Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικός- παιδικός σταθμός ή babysitter;


Recommended Posts

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Εχεις δικιο. Στην ουσια πρεπει να ρωταμε βαθια μεσα μας τι νομιζουμε πως ειναι το σωστο αναλογως βεβαια και με τα δεδομενα σε καθε περιπτωση. Καθε οικογενεια ειναι διαφορετικια και καθε παιδι κατι ξεχωριστο. Για γυναικα...εδω που ζω ειναι ακριβη λυση... Ειχα την επιλογη να το προσεχει η μητερα μου αλλα καθως στο παρελθον ειχε αδιαφορησει προτιμησα εναν πολυ καλο βρεφονηπιακο οπου η αναλογια ειναι μια δασκαλα για δυο παιδακια.

Το κλιμα ειναι οικογενειακο και ελπιζω και στο μελλον να ειναι καλα.

Ασφαλως και θα προτιμουσα να το εχω μερα νυχτα στην αγκαλια μου αλλα βλεπεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 336
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειμαι νηπιαγωγος και πιστευω οτι ειναι καλυτερα αν οι καταστασεις το επιτρεπουν, να γραφτει το παιδι σε παιδικο σταθμο. Καθως κοινωνικοποιειται μεσα απο την ομαδικη εργασια αλλα και λαμβανει πολλα ερεθισματα και σε μεγαλη ποικιλια. Σιγουρα ειναι δυσκολο να προσαρμοστει στην αρχη αλλα το αποτελεσμα στην αναπτυξη του θα ειναι αρκετα καλο. Φυσικα και μια καλη babysiter μπορει να προσφερει πολλα αλλα ειναι καλυτεερα να ερθει σε επαφη με αλλα παιδια και να ζησει καταστασεις που μεσα στο σπιτι δεν μπορει.

 

edit admin blog

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το καθένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του , από την μια η κοινωνικοποίηση από την άλλη οι ιώσεις . Μεγάλο ρόλο παίζει η ηλικία του κάθε παιδιού ! Αν είναι μικρό , καλύτερα είναι η νταντά , αν είναι πάνω από 2 , ένας καλός βρεφονηπιακός (με λίγα παιδία ανά δασκάλα )θα ήταν μια επιλογή . Εγώ είμαι παιδαγωγός , μητέρα ενός βρέφους 7 μηνών και αναλαμβάνω παιδάκια για δημιουργική απασχόληση στον χώρο μου στον Γέρακα , που είναι κάτι ενδιάμεσο ! Δες το από την οπτική γωνία της προσωπικότητας του παιδιού σου και θα βρεις την απάντηση !

Επεξεργάστηκαν by Σταματια Ειρηνη
epanalipsi
Link to comment
Share on other sites

μιας και έχω δοκιμάσει και τα δύο αν και η babysitter είναι ακόμα στην αρχή θα σας πω την εμπειρία μου. λοιπόν έστειλα την μεγάλη μου κόρη 9 μηνών σε δημόσιο βρέφικο σταθμό. είμασταν τυχεροί γιατί πέσαμε σε΄πάρα πολύ καλή δασκάλα. έπαιρνα το παιδί που ήταν το μικρότερο στην τάξη και το κεφαλάκι του μύριζε "δασκάλα" από αρρώστιες την πρώτη χρονιά δεν είχαμε πολλά πράγματα μιας και η μικρή θήλαζε αλλά μόλις σταμάτησε τον θηλασμό και ξαναπήγε σε έναν μήνα πέρασε 3 ωττίτιδες. 2 χρονών την σταμάτησα γιατί θα γεννούσα την δεύτερη μου κόρη.

 

τώρα είναι 3 και 1 και επιλέξαμε λόγω βέβαια και κάποιων ιατρικών θεμάτων να πάρουμε κοπέλα σπίτι. επιλέξαμε μια κοπέλα σε μικρή ηλικία χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία όσων αφορά την φύλαξη σε σπίτι αλλά με εμπειρία σε παιδικούς σταθμούς. ε λοιπόν αυτό που κάνει πέρα από το να ταίζει και να αλλάζει τα παιδιά είναι να είναι όλη την ώρα στο πάτωμα με τα παιδιά και να παίζει και τώρα που θα ανοίξει ο καιρός θα πηγαίνουν κάθε μέρα στις κούνιες που είναι απέναντι ακριβώς από το σπίτι επομένως και πράγματα μαθαίνουν αλλά και κοινωνικοποιούνται και δεν είναι μονίμως άρρωστα.

 

επομένως σε αυτή την ηλικία προτιμώ κοπέλα στο σπίτι αλλά να έχει τις γνώσεις να μαθαίνουν τα παιδιά πράγματα και να ασχολείτε μόνο μαζί τους όχι με δουλειές στο σπίτι. τα παιδιά μου δεν χρειάζονται άλλη μαμά θεία ή γιαγιά!!!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια καλησπέρα, είμαι νέα στην παρέα σας και έχω μια κορούλα 13 μηνών. από τότε που γύρισα στη δουλειά την κρατάει η γιαγιά, και σκεφτόμουν από Σεπτέμβριο να τη στείλω σχολείο για να ξεκουραστεί λίγο η γιαγιά. από ότι έμαθα για να πάει παιδικό πρέπει να είναι πάνω από 2,5 και έτσι θα αναγκαστώ να τη στείλω βρεφονηπιακό. δεν ξέρω όμωσ μήπωσ είναι πολύ μικρή ακόμα και επίσης δεν ξέρω εάν πρέπει να τη στείλω σε δημόσιο ή ιδιωτικό. βέβαια για να πάει σε ιδιωτικό σκέφτομαι ότι θα πιεστούμε αρκετά αλλά ίσωσ να αξίζει γιατί θα της δίνουν μεγαλύτερη προσοχή...ποια είναι η γνωμη σας?ίσως η εμπειρία σας και ο διάλογος να με βοηθούσαν να πάρω την πιο σωστή απόφαση...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα...χρειαζομαι την βοηθεια σας...Εχω ενα μπομπιρακο τον οποιο σκοπευα να τον ξεκινησω παιδικο το Σεπτεμβρη μιας κ θα ειναι 3χρονων.Τον Οκτωβρη γενναω το δευτερο παιδακι μου κ λιγο προβληματιστηκα.Ισως πρεπει να το καθυστερησω γιατι οταν ξεκινησουν οι ιωσεις το μικρακι δεν θα εχει κανει καν το πρωτο του εμβολιο...Ποια η δικη σας γνωμη-εμπειρια;Παρ ολα αυτα εχετε να μου προτεινεται καποιον ιδιωτικο παιδικο στην Ηλιουπολη;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα...χρειαζομαι την βοηθεια σας...Εχω ενα μπομπιρακο τον οποιο σκοπευα να τον ξεκινησω παιδικο το Σεπτεμβρη μιας κ θα ειναι 3χρονων.Τον Οκτωβρη γενναω το δευτερο παιδακι μου κ λιγο προβληματιστηκα.Ισως πρεπει να το καθυστερησω γιατι οταν ξεκινησουν οι ιωσεις το μικρακι δεν θα εχει κανει καν το πρωτο του εμβολιο...Ποια η δικη σας γνωμη-εμπειρια;Παρ ολα αυτα εχετε να μου προτεινεται καποιον ιδιωτικο παιδικο στην Ηλιουπολη;

 

 

κοριτσάκι μου θα σου πρότεινα να μην τον στείλεις παιδικό καθόλου τουλάχιστον για κάποιους μήνες. δες μήπως μπορείς να τον κρατήσεις σπίτι και να τον στείλεις από Ιανουάριο. έχω βιώσει με 2 παιδιά άρρωστα και το ένα 2 μηνών και δεν το συνιστώ!!!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ την γνώμη σας γιατί και εμένα με απασχολεί αυτό το δίλαμμα.Στην δική μου περίπτωση η μπεμπούλα θα είναι μόνο τριών μηνών όταν θα χρειαστεί να γυρίσω στην δουλειά και πραγματικά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο.

Από την μία δεν μου αρέσει η ιδέα ότι τόσο μικρούλα θα είναι σε βρεφονηπιακό και ότι θα πρέπει να την ξυπνάω και να την βγάζω έξω πρωί πρωί και να πρέπει να διαμορφώσει το πρόγραμμα της με βάση τις ώρεσ που θα είναι στον παιδικό.

Από την άλλη στον σταθμό το προσωπικό είναι σαφώς έμπειρο και πιο εξειδικευμένο σε σχέση με μία γυναίκα που θα την έχω σπίτι.

Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου?

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ την γνώμη σας γιατί και εμένα με απασχολεί αυτό το δίλαμμα.Στην δική μου περίπτωση η μπεμπούλα θα είναι μόνο τριών μηνών όταν θα χρειαστεί να γυρίσω στην δουλειά και πραγματικά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο.

Από την μία δεν μου αρέσει η ιδέα ότι τόσο μικρούλα θα είναι σε βρεφονηπιακό και ότι θα πρέπει να την ξυπνάω και να την βγάζω έξω πρωί πρωί και να πρέπει να διαμορφώσει το πρόγραμμα της με βάση τις ώρεσ που θα είναι στον παιδικό.

Από την άλλη στον σταθμό το προσωπικό είναι σαφώς έμπειρο και πιο εξειδικευμένο σε σχέση με μία γυναίκα που θα την έχω σπίτι.

Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου?

εγώ και μόνο που επισκέφτηκα βρεφικό σταθμό και είδα τις κούνιες που θα κοιμόταν το παιδί μου (που θα ήταν κι 11 μηνών και περπατούσε κιόλας), έφυγα τρέχοντας. είχα ακούσει και ιστορίες που τα αφήνουν και κλαίνε με τις ώρες μέσα στην κούνια μέχρι να τα πάρει ο ύπνος. και μια συνάδελφος μου έλεγε ιστορία (που της έλεγε το παιδάκι της 4 ετών από παιδικό που πήγαινε) ότι είχαν κάποιο μωράκι στο ρηλάξ και τα μεγαλύτερα του πετάγαν κουκλάκια στο κεφάλι.

απλά, πρέπει να βρεις γυναίκα εμπιστοσύνης.

η παιδίατρος μου είπε ότι είναι καλό το παιδί, αν υπάρχει η δυνατότητα, να μένει σπίτι μέχρι τα 3 (για το ανοσοποιητικό) και μετά οπωσδήποτε παιδικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ έχω αυτούς τους ενδιασμούς όσον αφορά το αν θα το αφήνουν να κλαίει ή αν θα είναι συνέχεια σε ένα καρεκλάκι ή σε μία κούνια χωρίς καθόλου ερεθίσματα.

Στον σταθμό που σκέφτομαι να την στείλω πηγαίνει και η μεσαία μας η κόρη που είναι 4 δηλαδή σε ηλικία που μπορεί και παρατηρεί και μεταφέρει πράγματα οπότε ίσως αφελέστατα σκέφτομαι ότι αν συμβαίνει κάτι άσχημο θα μας το λέει .

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω αυτούς τους ενδιασμούς όσον αφορά το αν θα το αφήνουν να κλαίει ή αν θα είναι συνέχεια σε ένα καρεκλάκι ή σε μία κούνια χωρίς καθόλου ερεθίσματα.

Στον σταθμό που σκέφτομαι να την στείλω πηγαίνει και η μεσαία μας η κόρη που είναι 4 δηλαδή σε ηλικία που μπορεί και παρατηρεί και μεταφέρει πράγματα οπότε ίσως αφελέστατα σκέφτομαι ότι αν συμβαίνει κάτι άσχημο θα μας το λέει .

σωστό κι αυτό, αν και 3 μηνών είναι πολύ μωράκι ρε γμτ ακόμη να ταλαιπωρείται εκτός σπιτιού....

τη μεσαία πότε την έστειλες στο σταθμό?

Link to comment
Share on other sites

Την έστειλα 3 ετών αλλά δεν δούλευα ενώ τώρα είμαι με σύμβαση που λήγει 31/7 ,δηλαδή το διάστημα που με απασχολεί είναι 13/5-31/7 γιατί μετά έτσι και αλλιώς δύσκολα με ξαναβλέπω να βρίσκω γρήγορα δουλειά.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Την έστειλα 3 ετών αλλά δεν δούλευα ενώ τώρα είμαι με σύμβαση που λήγει 31/7 ,δηλαδή το διάστημα που με απασχολεί είναι 13/5-31/7 γιατί μετά έτσι και αλλιώς δύσκολα με ξαναβλέπω να βρίσκω γρήγορα δουλειά.

μόνο 2,5 μήνες? μικρό διάστημα για να βρεις και κοπέλα να αναλάβει. προτείνω να τη στείλεις στο σταθμό, αφού δεν υπάρχουν και ιώσεις τότε. μπορεί να τα πάει και καλά. θα έχεις και την μεσαία να παρακολουθεί... κι ο Θεός βοηθός!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!

Αν και αργα, αλλά τωρα βρηκα λιγη ηρεμια, ειπα να γραψω κι εγω...

 

Ψαχνω για φυλαξη μωρου με λιγα χρηματακια, γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι... Εχω κι εγω 2 παιδακια οπότε εχω την καταλληλη εμπειρια..

Περιοχη Αλεξανδρουπολη.. Οποια μανουλα ενδιαφερεται ας μου γραψει..

 

Ευχαριστω! Κι ελπιζω σε καποια συνεργασια..

 

Μαρια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως γνωρίζει κανείς να μας πει δυο λόγια για τον παιδικό σταθμό "Φωτεινή Ηλιαχτίδα" που βρίσκεται στη Ριζούπολη; Σαν νέοι γονείς και εμείς, ψάχνουμε πού να στείλουμε το αγγελούδι μας αλλά δυστυχώς δεν έχουμε ενθουσιαστεί με κανένα παιδικό σταθμό.

 

Ευχαριστώ και αναμένω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα.Ονομάζομαι Βέρα και είμαι βρεφονηπιοκόμος.Αναλαμβάνω υπεύθυνα τη φύλαξη και τη διαπαιδαγώγηση παιδιών.Εχω εμπειρια σε αντιστοιχες ηλικίες.Για περισσοτερες πληροφορίες επικοινωνήστε μαζι μου.

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι μου είναι σχεδον 6 μηνων. Λογω δουλειας σκεφτομαι τον βρεφονηπιακο. Μηπως είναι πολυ νωρις για να το στείλω και θα αρχισει να μου αρρωσταινει? Κοπελα να την κραταει σπιτι μου ζητάει 450 ευρω για 6 ωρες και θα στριμωχτώ πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι μου είναι σχεδον 6 μηνων. Λογω δουλειας σκεφτομαι τον βρεφονηπιακο. Μηπως είναι πολυ νωρις για να το στείλω και θα αρχισει να μου αρρωσταινει? Κοπελα να την κραταει σπιτι μου ζητάει 450 ευρω για 6 ωρες και θα στριμωχτώ πολυ...

είναι λίγο μικρούλι ακόμη για σταθμό. στο σταθμό πόσο θα δίνεις? έχεις σκεφτεί ποιός θα στο κρατάει όταν αρρωσταίνει? η παιδίατρος μας είχε πει, αν υπάρχει δυνατότητα, να μένει το παιδί μέχρι τα 3 στο σπίτι και μετά οπωσδήποτε σε παιδικό (για κοινωνικοποίηση). τουλάχιστον ψάξε για καλό σταθμό γιατί δυστυχώς σε αυτή την ηλικία τα παιδάκια μπορεί να είναι όλη μέρα μόνα τους μέσα σε παρκάκια ή δεμένα σε ρηλάξ (ιστορίες από γνωστές μου)

Link to comment
Share on other sites

είναι λίγο μικρούλι ακόμη για σταθμό. στο σταθμό πόσο θα δίνεις? έχεις σκεφτεί ποιός θα στο κρατάει όταν αρρωσταίνει? η παιδίατρος μας είχε πει, αν υπάρχει δυνατότητα, να μένει το παιδί μέχρι τα 3 στο σπίτι και μετά οπωσδήποτε σε παιδικό (για κοινωνικοποίηση). τουλάχιστον ψάξε για καλό σταθμό γιατί δυστυχώς σε αυτή την ηλικία τα παιδάκια μπορεί να είναι όλη μέρα μόνα τους μέσα σε παρκάκια ή δεμένα σε ρηλάξ (ιστορίες από γνωστές μου)

 

Σε βεφονηπιακο για 8ωρο περιπου 400 ευρω. Δεν ξερω τι να κανω :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ της babysitter για τις μικρές ηλικίες, που έχουν ανάγκη συνέχεια από προσοχή και φροντίδα και ένα άτομο συνέχεια να ασχολείται μαζί του( τουλάχιστον έτσι είναι ο 8 μηνών ζουζουνος μου). Μετά τα 2 - 3 υποστηρίζω τον παιδικο σταθμό για την κοινωνικοποίηση, τα καινούρια ενδιαφέροντα, τις νέες δεξιότητες. Εδώ και ένα μήνα έχουμε μια να κοπέλα για babysitter και προς το παρόν είμαι αρκετά ευχαριστημένη γιατί έχω έναν άνθρωπο κεφάτο να ασχολείται αποκλειστικά με τον μικρό μου και να του μαθαίνει μάλιστα νέα τραγούδια και παιχνίδια που εγώ είχα ξεχάσει ότι υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ της babysitter για τις μικρές ηλικίες, που έχουν ανάγκη συνέχεια από προσοχή και φροντίδα και ένα άτομο συνέχεια να ασχολείται μαζί του( τουλάχιστον έτσι είναι ο 8 μηνών ζουζουνος μου). Μετά τα 2 - 3 υποστηρίζω τον παιδικο σταθμό για την κοινωνικοποίηση, τα καινούρια ενδιαφέροντα, τις νέες δεξιότητες. Εδώ και ένα μήνα έχουμε μια να κοπέλα για babysitter και προς το παρόν είμαι αρκετά ευχαριστημένη γιατί έχω έναν άνθρωπο κεφάτο να ασχολείται αποκλειστικά με τον μικρό μου και να του μαθαίνει μάλιστα νέα τραγούδια και παιχνίδια που εγώ είχα ξεχάσει ότι υπάρχουν.

 

 

καλησπέρα,

ποσα δινεις και για ποσες ωρες?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...