Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικός- παιδικός σταθμός ή babysitter;


Recommended Posts

Συμφωνώ με τη flip. Τέτοιες συμπεριφορές δεν πρέπει να μένουν ατιμώρητες! Ποιος παιδικός σταθμός είναι; Στείλε μου π.μ.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 336
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥς ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΚΑΜΑΤΕΡΟ Η ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΑΣΑ.....ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ! ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ.............

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δυστυχώς είναι πραγματικότητα και τη βίωσα ότι είναι πολύ δύσκολο να βρείς κοπέλα της προκοπής να φροντίσει το παιδί σου. Καμμιά ξένη γυναίκα, αλλοδαπή ή ελληνίδα, δεν θα ενδιαφερθεί όπως η μάνα. Όμως όταν υπάρχει μεγάλη ανάγκη δοκιμάζεις τα πάντα. Ο γιός μας είναι 19 μηνών και γω είμαι έγκυος με δίδυμα και ψάχνω για βοήθεια μιας και οι γονείς και των δυό μας αδυνατούν να βοηθήσουν.

 

Στην αρχή βρήκα μιά κοπέλα απο τη Γεωργία που φαινόταν καλή. Όμως παρατήρησα οτι το παιδάκι μου άρχισε να έχει εκνευρισμό, να κλαίει στο μπάνιο - αυτό που λάτρευε το μπάνιο και το νερό, να κάνει σπασμωδικές κινήσεις. Η συμπεριφορά της εν λόγω βοηθού ήταν απαράδεκτη προς το παιδί και μάλλον δεν αγαπούσε ιδιαίτερα τη δουλειά που έκανε. Εφευγε βιαστικά στο ωράριό της με το ρολόι στο χέρι και παρατούσε pampers και ρούχα του παιδιού όπουδήποτε.

 

Δυστυχώς και η επόμενη κοπέλα που δοκίμασα τα ίδια, ίσως λίγο καλύτερα αλλα τα ίδια. Στην απελπισία μου σκέφτηκα να στείλω το παιδί παιδικό σταθμό αλλά ο παιδίατρός μας μου το απαγόρευσε μιας και με 2 νεογέννητα στο σπίτι και παιδί στο σταθμό είναι ότι χειρότερο θα μπορούσα να κάνω.....

 

'Ετσι λοιπόν εξακολουθώ την αναζήτηση και προσπαθώ να ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα βρώ έναν υπεύθυνο άνθρωπο να με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

προτεινω και απο εμπειρια 3 παιδιων να το πατε σε βρεφονηπιακο σταθμο γιατι εκει θα αναπτυχθει και θα εξελιχθει σε ολους τους τομεις πιο καλα. συν οτι θα του ειναι και ενα χαρουμενο και διαφορετικο περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ο παιδικος ειναι καλυτερη λυση. Αυτη η νηπιαγωγος που αναφερει η Σωσωκα δεν ειναι ανθρωπος αλλα ενα τερας οταν συμπεριφερεται ετσι σε ενα παιδακι .Ηδιευθυντρια του παιδικου τι κανει δεν ελεγχει .Κανονικα πρεπει να μας ενημερωσεις ποιος παιδικος ειναι για να προφυλαξεις τα υπολοιπα παιδακια.

 

 

Συγνωμη για την μεγαλη καθυστερηση στην απαντηση μου, τωρα κοιταξα το συγκκριμενο θεμα!

Ο παιδικος σταθμος λεγεται "Η παρεουλα μας" και βρισκεται στα Μεγαρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς είναι πραγματικότητα και τη βίωσα ότι είναι πολύ δύσκολο να βρείς κοπέλα της προκοπής να φροντίσει το παιδί σου. Καμμιά ξένη γυναίκα, αλλοδαπή ή ελληνίδα, δεν θα ενδιαφερθεί όπως η μάνα. Όμως όταν υπάρχει μεγάλη ανάγκη δοκιμάζεις τα πάντα. Ο γιός μας είναι 19 μηνών και γω είμαι έγκυος με δίδυμα και ψάχνω για βοήθεια μιας και οι γονείς και των δυό μας αδυνατούν να βοηθήσουν.

 

Στην αρχή βρήκα μιά κοπέλα απο τη Γεωργία που φαινόταν καλή. Όμως παρατήρησα οτι το παιδάκι μου άρχισε να έχει εκνευρισμό, να κλαίει στο μπάνιο - αυτό που λάτρευε το μπάνιο και το νερό, να κάνει σπασμωδικές κινήσεις. Η συμπεριφορά της εν λόγω βοηθού ήταν απαράδεκτη προς το παιδί και μάλλον δεν αγαπούσε ιδιαίτερα τη δουλειά που έκανε. Εφευγε βιαστικά στο ωράριό της με το ρολόι στο χέρι και παρατούσε pampers και ρούχα του παιδιού όπουδήποτε.

 

Δυστυχώς και η επόμενη κοπέλα που δοκίμασα τα ίδια, ίσως λίγο καλύτερα αλλα τα ίδια. Στην απελπισία μου σκέφτηκα να στείλω το παιδί παιδικό σταθμό αλλά ο παιδίατρός μας μου το απαγόρευσε μιας και με 2 νεογέννητα στο σπίτι και παιδί στο σταθμό είναι ότι χειρότερο θα μπορούσα να κάνω.....

 

'Ετσι λοιπόν εξακολουθώ την αναζήτηση και προσπαθώ να ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα βρώ έναν υπεύθυνο άνθρωπο να με βοηθήσει.

 

 

Ίσως εάν δοκίμαζες μια νεαρή κοπελίτσα, φοιτήτρια που να μένει στην περιοχή σου και απλά να θέλει χαρτζηλίκι, θα της φανεί εύκολη δουλειά και ευχάριστη εάν αγαπάει τα παιδάκια. Το μείον είναι ότι θα χρειαστεί να της δείξεις ακόμα και βασικά πράγματα. οι ξένες είναι πολύ καλές εάν πληρώνονται πάρα πολύ καλά 1000 ευρώ κλπ. και έχουν δωρεάν διαμονή και στέγη διαφορετικά δεν ενδιαφέρονται. Από ελληνίδες προτίμησε κάποια κυριά συνταξιουχο δυναμική ευχάριστη περποιημένη με διάθεση αλλά εκεί δεν μπορείς να κάνεις και πολλές υποδείξεις, μια καλή αμοιβή είναι 700 με 800 ευρώ (αλλά γλιτώνεις τα ένσημα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, έχετε ακουστά τους βρεφονηπιακούς σταθμούς Θεία Τάτα και Πόλκα Φροέλεν; Ποιόν από τους δύο θα διαλέγατε και γιατί; Έχετε ακούσει κάτι αρνητικό; Θέλω να στείλω το καμάρι μου που το Σεπτέμβρη θα γίνει 2 ετών και θέλω σταθμό που θα γίνεται δημιουργική δουλειά και όχι απλά φύλαξη...

Link to comment
Share on other sites

Το Σεπτέμβρη θα πάω κι εγώ στη δουλειά μου και το μόνο που με απασχολούσε ήταν πού θα αφήσω το Νικόλα μου (θα είναι 10 μηνών). Σκεφτόμουν κι εγώ για σταθμό για να γίνει κοινωνικός και για όλους τους άλλους θετικούς λόγους που αναφέρετε κι εσείς. Μέχρι που πήγα κάποιο πρωί να δω από κοντά πώς είναι. Ο συγκεκριμένος σταθμός είναι στον Πειραιά και είναι ιδιωτικός, αλλά υποθέτω ότι όλοι πάνω-κάτω έτσι είναι. Καταρχάς σαν βρέφη εννοούσαν τα παιδάκια που γεννήθηκαν 2008 και 2009. Ήταν δηλ. στον ίδιο χώρο παιδάκι 2 χρονών με μωράκι 9 μηνών. Κάποια στιγμή άφησαν στο πάτωμα το μωράκι το οποίο μπουσουλούσε και τα υπόλοιπα έτρεχαν γύρω του κι έβηχαν πάνω του (τότε κατάλαβα γιατί λένε πως αρρωσταίνουν). Ανατρίχιασα! Μου ήρθε να τις βρίσω τις δασκάλες. Επίσης στο πάτωμα περπατάγαμε όλοι κανονικά με τα παπούτσια μας εκεί που μπουσούλαγαν κι έπαιζαν τα παιδάκια. Τα οποία όπως είναι λογικό μετά έβαζαν τα χεράκια τους στο στόμα... Αφήστε που δεν είδα να ασχολούνται και πολύ μαζί τους, αλλά έπαιζαν μόνα τους ή μεταξύ τους. Καμία δημιουργική απασχόληση δηλ.! Έφυγα από κει με τελείως αρνητική εικόνα!

Για να μην σας τα πολυλογώ προτιμώ να πληρώσω κάποια γυναίκα και να στερηθώ κάποια χρήματα, παρά να στείλω το μωρό μου σε τέτοιο περιβάλλον.

Αυτά από μένα...

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Το Σεπτέμβρη θα πάω κι εγώ στη δουλειά μου και το μόνο που με απασχολούσε ήταν πού θα αφήσω το Νικόλα μου (θα είναι 10 μηνών). Σκεφτόμουν κι εγώ για σταθμό για να γίνει κοινωνικός και για όλους τους άλλους θετικούς λόγους που αναφέρετε κι εσείς. Μέχρι που πήγα κάποιο πρωί να δω από κοντά πώς είναι. Ο συγκεκριμένος σταθμός είναι στον Πειραιά και είναι ιδιωτικός, αλλά υποθέτω ότι όλοι πάνω-κάτω έτσι είναι. Καταρχάς σαν βρέφη εννοούσαν τα παιδάκια που γεννήθηκαν 2008 και 2009. Ήταν δηλ. στον ίδιο χώρο παιδάκι 2 χρονών με μωράκι 9 μηνών. Κάποια στιγμή άφησαν στο πάτωμα το μωράκι το οποίο μπουσουλούσε και τα υπόλοιπα έτρεχαν γύρω του κι έβηχαν πάνω του (τότε κατάλαβα γιατί λένε πως αρρωσταίνουν). Ανατρίχιασα! Μου ήρθε να τις βρίσω τις δασκάλες. Επίσης στο πάτωμα περπατάγαμε όλοι κανονικά με τα παπούτσια μας εκεί που μπουσούλαγαν κι έπαιζαν τα παιδάκια. Τα οποία όπως είναι λογικό μετά έβαζαν τα χεράκια τους στο στόμα... Αφήστε που δεν είδα να ασχολούνται και πολύ μαζί τους, αλλά έπαιζαν μόνα τους ή μεταξύ τους. Καμία δημιουργική απασχόληση δηλ.! Έφυγα από κει με τελείως αρνητική εικόνα!

Για να μην σας τα πολυλογώ προτιμώ να πληρώσω κάποια γυναίκα και να στερηθώ κάποια χρήματα, παρά να στείλω το μωρό μου σε τέτοιο περιβάλλον.

Αυτά από μένα...

 

λάθος σταθμό κοίταξες γλυκειά μου...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

προτεινω και απο εμπειρια 3 παιδιων να το πατε σε βρεφονηπιακο σταθμο γιατι εκει θα αναπτυχθει και θα εξελιχθει σε ολους τους τομεις πιο καλα. συν οτι θα του ειναι και ενα χαρουμενο και διαφορετικο περιβαλλον.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Κι εγώ προτιμώ το σταθμό από τη νταντά γιατί πιστεύω ότι μβοηθάει στην κοινωνικοποπίηση του παιδιού και στην ανεξαρτητοποίηση .Τώρα οι πιθανότητες να πέσεις σε μια κακή παιδαγωγό είναι η ίδια με το να πέσεις σε μια κακή νταντά.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σωσωκα δωδε μου πληροφοριες για το παιδικο που γραφεις?Ειχα ρωτησει για τον συγκεκριμενο παιδικο και μου ειχαν πει καλα λογια,και τον πηγα πριν δυο μηνες.Διαβασα αυτα που εγραψες και ανυσηχησα.Αυτο που γραφεις εχει γινει προσφατα?Εγω προς το παρων δεν εχω δει κατι τετοιο πεσμου ομως να ξερω για να εχω και εγω τονου μου.

Link to comment
Share on other sites

Σωσωκα δωδε μου πληροφοριες για το παιδικο που γραφεις?Ειχα ρωτησει για τον συγκεκριμενο παιδικο και μου ειχαν πει καλα λογια,και τον πηγα πριν δυο μηνες.Διαβασα αυτα που εγραψες και ανυσηχησα.Αυτο που γραφεις εχει γινει προσφατα?Εγω προς το παρων δεν εχω δει κατι τετοιο πεσμου ομως να ξερω για να εχω και εγω τονου μου.

 

Κοπελα μου αυτο μου το ειχε πει μια γνωστη οχι και τοσο εμπειστη! Ποιος ξερει γιατι? Κι εμεις το πιστεψαμε αν και δεν ειχαμε δει κατι τετοιο! Ισως να ειχε τιποτα προσωπικο!

Παρ'ολα αυτα το δικο μας το παιδι δεν περασε ασχημα εκει, ειναι οντως απο τους καλυτερους! Μην ανυσηχεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

στις 26 πηγαινω για δουλεια και τον μικρο κυριακο(ι ετους) δεν τον εχω γραψει ακομα σε σταθμο.περιμενα τα αποτελεσματα απο το σταθμο του δημου.:mad:....μενω π. φαληρο και 3 σταθμοι που ρωτησα πριν κλεισουν για καλοκαιρι μου ειπαν πανω απο 400 ευρω με τη μεταφορα με πουλμανακι.τα λεφτα δεν μου βγαινουν και εχω αγχωθει τρελα:cry:.γνωριζετε καποια καλυτερη προσφορα ???????

Link to comment
Share on other sites

προς θεου δεν ενδιαφερομαι μοναχα για το οικονομικο θεμα.απλα οταν δεν βγαινουν τα χρηματα δεν μπορω να προχωρησω παρακατω στο αν ειναι καλες οι εγκαταστασεις η το προσωπικο.βοηθηστε με!!!!!!:oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας.ειμαι καινουρια στην παρεα σας και νεα μανουλα επισης.το μωρακι μου ειναι μολισ 22 ημερων και απο τωρα με απασχολει το τι θα γινει οταν πρεπει να επιστεψω στη δουλεια.θα γυρισω οταν ο μπεμπησ μου θα ειναι 9 μηνων και ψαχνω βρεφικο σταθμο στο περιστερι-σεπολια-κολωνο με καμερεσ για να μπορω να βλεπω ανα πασα στιγμη το τι γινεται.θα ειναι μωρακι ακομα και φοβαμαι.εχω ακουσει οτι μπορεισ απο το χωρο σου να ενημερωνεσαι μεσω internet για το τι κανει το παιδι σου και αν του φερονται καλα.θα μου ειναι πολυτιμη η βοηθεια σας.σασ ευχαριστω ολους...:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σας.ειμαι καινουρια στην παρεα σας και νεα μανουλα επισης.το μωρακι μου ειναι μολισ 22 ημερων και απο τωρα με απασχολει το τι θα γινει οταν πρεπει να επιστεψω στη δουλεια.θα γυρισω οταν ο μπεμπησ μου θα ειναι 9 μηνων και ψαχνω βρεφικο σταθμο στο περιστερι-σεπολια-κολωνο με καμερεσ για να μπορω να βλεπω ανα πασα στιγμη το τι γινεται.θα ειναι μωρακι ακομα και φοβαμαι.εχω ακουσει οτι μπορεισ απο το χωρο σου να ενημερωνεσαι μεσω internet για το τι κανει το παιδι σου και αν του φερονται καλα.θα μου ειναι πολυτιμη η βοηθεια σας.σασ ευχαριστω ολους...:-P

Καλή μου, υπάρχουν τέτοιες κάμερες, ε΄γω είχα βαλει, αλλά στο σπίτι που έιχα νταντά.

Σε παιδικό σταθμό να βάλεις κάμερες? Δεν υπάρχει περίπτωση να στο επιτρέψουν. Ξέχνα το.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, θεωρώ ότι είναι ακλύτερα στον παιδικό μετά τα 2 ειδικά. Πριν τα 2, αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, καλύτερα στο σπίτι με νταντά.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα μανούλες! Έχω ένα αγοράκι 3 μηνών και επειδή πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά σε κανά 3μηνο από τώρα, πρέπει να κοιτάξω για βρεφονηπιακούς σταθμούς. Μένω Γλυφάδα και με εξυπηρετούν και οι γύρω περιοχές (Αργυρούπολη, Βούλα, Βάρκιζα, Βάρη). Μήπως γνωρίζετε κάτι αξιόλογο? Θα προτιμούσα Δημόσιο αλλά στην ανάγκη το στέλνω και ιδιωτικό... Ευχαριστώ, Ειρήνη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλημερα. Εχω μια μπεμπουλα που τωρα ειναι 8 μηνων. Το Σεπτεμβριο που θα ειναι 15 μηνων σκεφτομαι να την παω σε βρεφονηπιακο σταθμο (και για το οικονομικο αλλα κυριως για να ειναι με παιδακια μια και ειναι μοναχοπαιδι). Ξερετε κανεναν στο Μενιδι, στους Θρακομακεδονες η Καματερο? Και αν ναι τι ξερετε για αυτους? Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια σκεφτομαι και εγω τον βρεφονηπιακο.. Μενω Ζωγραφου ξερετε καποιον καλο?? Δημοσιο ή ιδιωτικο ?? Ξερετε τι πρεπει να κανεις για τον δημοσιο και για τον ιδιωτικο και μεχρι ποτε μπορεις να υποβαλλεις αιτηση?? Επισης μηπως ξερετε περιπου σε τι τιμες κυμαινονται και ποσες ωρες τα κρατανε?? Η μικρουλα μου τωρα ειναι 10 μηνων τον Σεπτεμβριο θα ειναι 17μηνων πιστευω θα μου ειναι πολυ δυσκολο να την αποχωριστω αλλα νομιζω οτι θα κανει καλο και σε μενα και σε αυτην πανω απ'ολα.. Νομιζω οτι οι ιδιωτικοι ειναι καλυτερη.. Εσας ποια ειναι η γνωμη σας??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σας!!:) Ονομάζομαι Θεοδώρα και είμαι φοιτήτρια κοινωνική λειτουργός στην Αθήνα!! Αγαπώ πολύ τα παιδάκια και έχω πολύ καλή σχέση μαζι τους!!:-D Αναζητούσα λοιπόν μια αντίστοιχη δουλίτσα για το καλοκαίρι, να βγάζω τα έξοδά μου και να ελαφρύνω τους γονείς μου!!:| ψάχνω να κρατάω κάποιο παιδάκι,εργαζόμενων γονιών και να κάνουμε μαζί και διάφορα δημιουργικά πράγματα,όπως χειροτεχνίες, κλπ..:P Αν υπάρχει κάποια θετική μητέρα, παρακαλώ πολύ να επικοινωνήσει μαζί μου στο τηλ:6984280171.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!

 

με εκτίμηση,

Θεοδώρα!!:eek:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια ξερει καποια να μου προτεινει βρεφονηπιακο στη Λαρισα. Απο 1/7 παω για δουλεια και πρεπει καπου να αφησω το μωρακι μου που τωρα ειναι 8 μηνων. Επισης θελω και την ψυχολογικη υποστηριξη σας γιατι αισθανομαι χαλια. Πως θα την αποχωριστω, ειναι πολυ δεμενη με μενα και δεν θελει κανεναν αλλο. Εντωμεταξυ θηλαζουμε ακομα και δεν σκεφτομαι να σταματησω. Πως θα προσαρμοστει στον βρεφονηπιακο, θα κλαιει συνεχεια? Βοηθηστε με οσες μανουλες εχετε τετοιες εμπειριες.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Κοριτσια ξερει καποια να μου προτεινει βρεφονηπιακο στη Λαρισα. Απο 1/7 παω για δουλεια και πρεπει καπου να αφησω το μωρακι μου που τωρα ειναι 8 μηνων. Επισης θελω και την ψυχολογικη υποστηριξη σας γιατι αισθανομαι χαλια. Πως θα την αποχωριστω, ειναι πολυ δεμενη με μενα και δεν θελει κανεναν αλλο. Εντωμεταξυ θηλαζουμε ακομα και δεν σκεφτομαι να σταματησω. Πως θα προσαρμοστει στον βρεφονηπιακο, θα κλαιει συνεχεια? Βοηθηστε με οσες μανουλες εχετε τετοιες εμπειριες.

 

 

συ ειπας!

 

ενα απτα ιδια...:confused:

θα ηθελα να ακουσω δηλ να διαβασω εμπειριες για αποχωρισμο σαυτην την τρυφερη ηλικια.

τι ειναι καλυτερο; Babysitter ή βρεφονηπιακος;:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το καθένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του , από την μια η κοινωνικοποίηση από την άλλη οι ιώσεις . Μεγάλο ρόλο παίζει η ηλικία του κάθε παιδιού ! Αν είναι μικρό , καλύτερα είναι η νταντά , αν είναι πάνω από 2 , ένας καλός βρεφονηπιακός (με λίγα παιδία ανά δασκάλα )θα ήταν μια επιλογή . Εγώ είμαι παιδαγωγός , μητέρα ενός βρέφους 7 μηνών και αναλαμβάνω παιδάκια για δημιουργική απασχόληση στον χώρο μου στον Γέρακα , που είναι κάτι ενδιάμεσο ! Η γνώμη μου είναι ότι ένας παιδικός σου προσφέρει την ας πούμε σιγουριά ότι δεν θα κακοπέσει το μωρό σου ! Διότι έχουν ακουστεί διάφορα ! Από την άλλη όμως μια γυναίκα στο σπίτι θα ασχοληθεί μόνο με το μικρό σου ( η οποία όμως να έχει κάποιες βασικές παιδαγωγικές γνώσεις ) , θα αφοσιωθεί πλήρως σε αυτό ! Δες το από την οπτική γωνία της προσωπικότητας του παιδιού σου και θα βρεις την απάντηση !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...