Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικός- παιδικός σταθμός ή babysitter;


Recommended Posts

ευχαριστω κασσιανη για την πληροφορία, θα το κοιταξω και αυτό που μου είπες.

Αυτό για την προσαρμογή το έγραψα γιατί διάβασα σε άλλα ποστ ότι καποιες μαμαδες δεν τις αφησαν περα απο μια μερα στην προσαρμογη για να μην βλεπουν τα αλλα παιδακια και θελουν και αυτα την μαμα τους.και εμενα μου εκανε πολυ ασχημη εντυπωση για εκεινους του παιδικους.

ξερεις αν αυτος ο παιδικος που λες δεχεται βρεφη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 336
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω διαβασει με προσοχη ολες τις απαντησεις εδω. Οταν θα επιστρεψω στην εργασια μου, η μικρη μου θα ειναι 11 μηνων με το καλο.

Πιστευω οτι για παιδακια απο 2,5 ετων και πανω, ο παιδικος ειναι μια καλη επιλογη. Πρωτον, βαριουνται σπιτι και δευτερον, μπορουν να εκφραστουν. Επισης, οι χωροι για τα "μεγαλυτερα" παιδια ειναι ευχαριστοι και αν επιλεξεις τον σωστο για εσενα σταθμο, εχεις κανει τη σωστη επιλογη.

Για μικροτερα παιδια και βρεφη ομως? Εχω προβληματιστει παρα πολυ, οπως μερικοι θα εχετε προσεξει σε αλλο θεμα. Εαν καποιες απο εσας εχετε εμπειρια, στον σταθμο:

α) πώς απασχολουνται τοσο μικρα? Γιατι ενας που ειδα, ειχε εναν χωρο με ενα παραθυρο και κουνιες στη σειρα διπλα διπλα, προφανως αν ημουν το παιδι μου θα σκυλοβαριομουν. Μου αφησε ακριβως την αντιθετη αισθηση απο τον χωρο για τα μεγαλυτερα παιδια.

β) καθε ποση ωρα τα παρακολουθουν, οταν κοιμουνται? Μου ειπαν "ολη την ωρα" αλλα πολλα ακουω εδω στην ιστοσελιδα για λιγους ευτυχως σταθμους. Πως μπορεις να τους ελεγξεις?

γ) Εχετε επαληθευσει το οτι τα ταιζουν αυτο που τους στελνετε, αν εχετε κανει αυτη την επιλογη?

δ) Εχει το δικαιωμα ο γονιος να επισκεπτεται τον βρεφικο, οποτε θελησει? Γιατι εκει που πηγα, μας ειπαν πως οχι. Αυτο, δεν ειναι υποπτο?

Γενικα, δεν εχω αποφασισει τελικα αν για τοσο μικρο παιδι ειναι καλυτερη η γυναικα. Θα ειναι το παιδι στο χωρο του, θα τρωει αυτα που εχω αφησει, δεν θα αρρωσταινει τοσο συχνα (εχει μετα τοοοοσες ευκαιριες γι αντισωματα) και η αντιστοιχια θα ειναι 1 γυναικα για 1 παιδι, οχι για παραπανω. Τί σκεφτομαι λαθος και συμφωνειτε ολες οτι ειναι καλυτερος ο παιδικος? Πειτε μου γιατι εχω 0 εμπειρια....

Link to comment
Share on other sites

Μονο για το σταθμο που παμε μπορω να σου απαντησω και κρινε. Τους ιδιους προβληματισμους αλλωστε ειχα κι εγω.

Αλλα δεν μπορουσα να αφησω το μωρο με μια ξενη στο σπιτι.

Αν ηταν ενας ανθρωπος που να ηξερα και να ειχα εμπιστοσυνη, σαφως και θα το εστελνα 2,5 χρονων το παιδι στο σταθμο.

 

Σου λεω λοιπον.

Στο σταθμο που παμε μπορω να κανω επισκεψη ΟΠΟΤΕ το θελησω χωρις καμμια προειδοποιηση.

Για το φαγητο και την ποιοτητα του σιγουρευτηκα οταν ειδα οτι το ιδιο φαγητο τρωει και η κορη της ιδιοκτητριας. Επιπλεον η κορη μου μιλαει αριστα και ξερω με το νι και το σιγμα τι γινεται και διαπιστωνω πλεον οτι ο,τι μου λενε ειναι αληθεια.

Περσι που ηταν στο βρεφικο η απασχοληση ηταν η εξης: παραμυθακια, τραγουδακια, κουνιες και ελευθερο παιχνιδι με επιβλεψη φυσικα.

Αυτο για τον υπνο παντα με ανησυχει κι εμενα, αλλα κακα τα ψεμματα σιγουρος δεν μπορει να εισαι.

 

Αλλα εσυ στο σπιτι σου στεκεσαι πανω απο το παιδι αι το παρακολουθεις οταν κοιμαται?

Η γυναικα που θα το φυλαει εισαι σιγουρη οτι δε θα ειναι ολη μερα κολλημενη στην τηλεοραση?

 

Τι να πω, συζητηση κανουμε.

Δεν εχω κι εγω τις απαντησεις.

Απλα εκανα μια επιλογη.

Η εξελιξη της κορης μου φαινεται να δικαιωνει αυτην την επιλογη , αλλα ποτε δεν ειμαι και 100% σιγουρη.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κακά τα ψέμματα τα βρεφάκια τα αφήνουν και κλαίνε. Δεν το θεωρώ όμως απόλυτα κακό αυτό. Εννοώ ότι θα τα ταίσουν θα τα αλλάξουν θα τα βάλουν στο κουνάκι. Ορισμένα βρεφάκια ξετρελλένονται να βλέπουν άλλα βρέφη, άλλα μπορεί να παίζουν όλη την ώρα και άλλα να κοιμούνται ενώ υπάρχουν και αυτά που είναι πολύ κλαψιάρικα. Το θέμα είναι μην υπάρχει κακομεταχείριση και να μην υπάρχει καμία τρελλή μέσα στο σταθμό που πήγε να κάνει αυτή την δουλειά από απόλυτη ανάγκη και να τα χτυπάει η να τα τσιμπάει άμα κλαίνε. Εμένα η μπουμπού μου είναι ταλιμπανέζα και γκρινιάζει όλη την ώρα. Τολμήσαμε και ξεστολίσαμε το Χριστουγεννιάτικο δέντρο και τώρα κλαίει συνέχεια. Στο βρεφονηπιακό τα παιδάκια μπαίνουν από νωρις σε ένα πρόγραμμα και μαθαίνουν ότι δεν είναι το κέντρο του κόσμου όπως γίνεται με το αν μένουν σπίτι. Εγώ είμαι υπερ του βρεφονηπιακού αρκεί να είναι καθαρό, ζεστό, με σοβαρό προσωπικό και σίγουρα όλο και κάποια αγκαλίτσα θα έχει. Πάντως για τα βρεφάκια πρέπει να υπάρχει μια βρεφονηπιοκόμος ανά τρία βρέφη. Εγώ βασικά θα είχα πρόβλημα εάν έστελνα το 7 μηνών κοριτσάκι μου και έβρισκα και την παραμικρή αμοιχή. Εφόσον δεν περπατάει, δεν μπουσουλάει δεν θα δικαιολογούσα πχ. ατυχηματάκια πέρα από τις γρατζουνιές που η ίδια κάνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλα εσυ στο σπιτι σου στεκεσαι πανω απο το παιδι αι το παρακολουθεις οταν κοιμαται?

Η γυναικα που θα το φυλαει εισαι σιγουρη οτι δε θα ειναι ολη μερα κολλημενη στην τηλεοραση?.

 

Βασικα, ναι! Αστα....Εχει παλινδρομηση. Απο τοτε που γεννηθηκε, την εχω διπλα μου 24 ωρες/ωρο. Κι οταν κανω ντουζ, κι οταν μαγειρευω, παντα. Κοιμαμαι 21.00-01.00, την κοιταει ο αντρας μου τοτε. Μετα με ξυπναει. Μεχρι να γινει 4,5 μηνων δεν κοιμομουν μετα, τωρα την εχω διπλα μου...

Μακαρι να βλεπει τηλεοραση εστω, τι να κανουμε, αρκει να την εχει διπλα της και να βλεπει οτι ειναι καλα. Εγω φοβαμαι να μην την εχει σε αλλο δωματιο για οποιοδηποτε λογο...ειμαστε ειδικη περιπτωση. Γι αυτο φοβαμαι τον παιδικο, θα την κοιτανε?

Βεβαια να μου πεις, ουτε για τη γυναικα εισαι σιγουρη....

Παντως πολυ χαιρομαι για εσας, εκανες καλη επιλογη οπως φαινεται. Σε ποια περιοχη εισαι?

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω δει ακομα τον παιδικο με τα ματια μου αλλα μονο μεσω ιντερνετ και φαινεται καλος...και γραφει ξεκαθαρα οτι μπορεις να επισκεπτεσαι οποτε θελεις χωρις προειδοποιηση.

οταν θα παω και απο κοντα θα σας πω!

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Εμας γιατι μας ειπαν να μην κανουμε επισκεψεις στον παιδικο κι οτι απαγορευεται? Χμ....παμε γι αλλον.

 

το σημαντικότερο νομίζω είναι η επιλογή ενός καλού σταθμού και όχι οποιουδήποτε..εγώ σε αυτόν που την πάω , δεν έχει αρωστήσει ποτε, και έχει κοινωνικοποιηθεί πολύ...αλλά δίνω τα ίδια λεφτά με όσα θα έδινα σε μια γυναίκα...σίγουρα τον προτιμώ από αυτήν....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να μην μπερδευουμε τη φυλαξη βρεφους πχ 6 μηνων με τη φυλαξη μωρου 15 μηνων. Εγω για αυτην την περιπτωση εγραφα.

Εμεις πιο πριν την ειχαμε στο σπιτι και την κοιτουσαμε μονο εγω και ο πατερας της.

Δεν ξερω βεβαια τι θα εκανα αν δεν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα και δεν ειχαμε και λεφτα για γυναικα.

Προφανως για ενα μωρο ειναι καλυτερα να ειναι στο σπιτι με τη μαμα του.

Το προβλημα ξεκιναει αν η μαμα πρεπει να δουλεψει, αν ο μπαμπας δεν μπορει να μεινει εκεινος σπιτι, αν δεν υπαρχει γιαγια ή αλλο συγγενικο προσωπο εμπιστοσυνης, αν δεν εχεις λεφτα να πληρωσεις γυναικα.

Αλλα και η λυση της γιαγιας ή της γυναικας για εμενα ειναι καλη μονο μεχρι τα 2-2,5. Μετα το παιδι πρεπει να ειναι με παιδια. Δεν του προσφερεις τιποτα να ειναι στο σπιτι αποχαυνωμενο σε μια τηλεοραση.

Υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις γιαγιαδων ή ντανταδων πολυ καλες που τα πανε καθε μερα στην παιδικη χαρα, οποτε παιζουν με παιδακια και ασχολουνται μαζι τους δημιουργικα.

Νομιζω οτι το ιδανικο ολες το ξερουμε ποιο ειναι. Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι παντα εφικτο, οποτε εκει αρχιζεις και κοιτας το επομενο καλυτερο.

 

Λιζα κι εγω τα παιδια τα κοιταω συνεχεια, ποτε δεν τα αφηνω μονα τους.

Ομως οταν κοιμουνται αναγκαστικα θα παω και σε αλλο δωματιο να πλυθω, να κανω καποια δουλεια κλπ.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιζα καταρχας πρεπει να κοιταξεις το οικονομικο!αν αντεχει η τσεπη σας να πληρωσει μια νταντα αυτη τη στιγμη που τις περισσοτερες φορες σημαινει ενας ολοκληρος κανονικος μισθος, με ικα, με δωρα χριστουγεννων, πασχα κλπ...εχω κανει πολυ ερευνα και σου λες με σιγουρια οτι κατω απο 800 ευρω για μια γυναικα ελληνιδα η και ξενη (που να εχει χαρτια, εγω τουλαχιστον δεν θα το αφηνα το παιδι μου σε καποια παρανομη που ανα πασα στιγμη μπορει να την στειλουν πισω ).

Μετα ερχεται το θεμα εμπιστοσυνης. Αν εχεις μια γυναικα που πραγματικα μπορεις να βαλεις το χερι σου στη φωτια οτι ειναι εμπιστοσυνης, δεν θα φερεται ασχημα στο παιδι, θα το προσεχει, δεν θα το αποβλακωνει στην τηλεοραση, δεν θα ψαχνει τα πραγματα σας, δεν θα κλεβει κλπ κλπ τοτε ειναι μια καλη λυση.. αν βεβαια της εχει και απολυτη εμπιστοσυνη να το βγαζει το παιδι και καμια βολτα χωρις να το χανει απο τα ματια της.

Ο βρεφικος απο την αλλη (συντομα θα εχω και προσωπικη εμπειρια) πιστευω ειναι πολυ καλη λυση αν το παιδι σου ειναι κοινωνικο και αν γενικως το εχεις ψαξει οτι σεβονται τα παιδια και οτι περναει καλα εκει.

Εμενα προσωπικα αν με ρωταγες αν θα προτιμουσα να ειμαι κλεισμενη σε ενα σπιτι η να πηγαινω πχ για καφε με φιλους καθε μερα σιγουρα θα διαλεγα το δευτερο.Γιατι οχι και τα παιδακια μας!??

Προς το παρον εχω παρει την αποφαση οτι θα δοκιμασουμε σε βρεφικο, και αν ολα πανε καλα και συνηθισει κ της αρεσει θα την συνεχισουμε αλλιως βεβαια θα ψαξω και εγω για γυναικα, αλλα πραγματικα νιωθω πιο καλα να την αφηνω ολη μερα με παιδακια να περναει καλα παρα να σερνεεται στα πατωματα απο την βαρεμαρα οσο εγω ικανοποιω τον εγωισμο μου και παω για δουλεια!:lol:

Βεβαια ολα εξαρτωνται απο το παιδι και ποσο του αρεσει να ειναι εκτος σπιτιου!

Σορρυ για το τερααααστιο ποστ!!

Link to comment
Share on other sites

Λιζα καταρχας πρεπει να κοιταξεις το οικονομικο!αν αντεχει η τσεπη σας να πληρωσει μια νταντα αυτη τη στιγμη που τις περισσοτερες φορες σημαινει ενας ολοκληρος κανονικος μισθος, με ικα, με δωρα χριστουγεννων, πασχα κλπ...εχω κανει πολυ ερευνα και σου λες με σιγουρια οτι κατω απο 800 ευρω για μια γυναικα ελληνιδα η και ξενη (που να εχει χαρτια, εγω τουλαχιστον δεν θα το αφηνα το παιδι μου σε καποια παρανομη που ανα πασα στιγμη μπορει να την στειλουν πισω ).

Μετα ερχεται το θεμα εμπιστοσυνης. Αν εχεις μια γυναικα που πραγματικα μπορεις να βαλεις το χερι σου στη φωτια οτι ειναι εμπιστοσυνης, δεν θα φερεται ασχημα στο παιδι, θα το προσεχει, δεν θα το αποβλακωνει στην τηλεοραση, δεν θα ψαχνει τα πραγματα σας, δεν θα κλεβει κλπ κλπ τοτε ειναι μια καλη λυση.. αν βεβαια της εχει και απολυτη εμπιστοσυνη να το βγαζει το παιδι και καμια βολτα χωρις να το χανει απο τα ματια της.

Ο βρεφικος απο την αλλη (συντομα θα εχω και προσωπικη εμπειρια) πιστευω ειναι πολυ καλη λυση αν το παιδι σου ειναι κοινωνικο και αν γενικως το εχεις ψαξει οτι σεβονται τα παιδια και οτι περναει καλα εκει.

Εμενα προσωπικα αν με ρωταγες αν θα προτιμουσα να ειμαι κλεισμενη σε ενα σπιτι η να πηγαινω πχ για καφε με φιλους καθε μερα σιγουρα θα διαλεγα το δευτερο.Γιατι οχι και τα παιδακια μας!??

Προς το παρον εχω παρει την αποφαση οτι θα δοκιμασουμε σε βρεφικο, και αν ολα πανε καλα και συνηθισει κ της αρεσει θα την συνεχισουμε αλλιως βεβαια θα ψαξω και εγω για γυναικα, αλλα πραγματικα νιωθω πιο καλα να την αφηνω ολη μερα με παιδακια να περναει καλα παρα να σερνεεται στα πατωματα απο την βαρεμαρα οσο εγω ικανοποιω τον εγωισμο μου και παω για δουλεια!:lol:

Βεβαια ολα εξαρτωνται απο το παιδι και ποσο του αρεσει να ειναι εκτος σπιτιου!

Σορρυ για το τερααααστιο ποστ!!

 

Ευχαριστω για τα οσα γραφεις, με βοηθαει να διαβαζω και μια αλλη αποψη. Συμφωνω με τα περισσοτερα απο οσα λες, αλλα απο μια αλλη σκοπια, δηλ και παλι οταν τα διαβαζω ειναι σαν να μιλαει και παλι καποιος για μεγαλυτερο παιδι (για φιλους κλπ). Δεν με εχουν βασικα πεισει οτι στον βρεφικο δεν τα παρατανε στα παρκα τους ολη μερα να βαριουνται, τα μωρα. Εδω θα με βοηθησει και παλι μια που ηδη θα το στελνει σε βρεφικο, μια και μια απορια την εχω η γυναικα-και ειναι και σοβαρη...

 

Τωρα πιστεψε με αν ειμασταν εγωιστριες, το αντιθετο απο ο,τι λες, θα σταματαγαμε την εργασια μας!!!! Το ειχα σκεφτει κι εγω, αλλα μετα καταλαβα οτι θα τη βοηθουσα για 1-2 χρονια και μετα θα της δημιουργουσα προβλημα μια και θα ειχε πλεον το παιδι αναγκες που δεν θα μπορουσα οικονομικα να καλυψω, επισης θα αρχισει σιγα σιγα να ανεξαρτητοποιειται -ειναι το σωστο για το παιδι, να μαθει να στηριζεται και στα ποδια του αργοτερα και να κανει και φιλους οπως λες κι εσυ. Και γενικα, δεν ειναι τετοια εποχη να αφηνεις δουλεια....

Link to comment
Share on other sites

η μικρη μας που θα παει σε βρεφικο ειναι 13 μηνων αρα δεν εχει και πολυ μεγαλη διαφορα απο το δικο σου 11 οταν θα θελεις να το πας.Επισης μπορεις να ψαξεις πολυ καλα τον βρεφικο και να εισαι σιγουρη και να τσεκαρεις αν τα παρατανε σε ενα παρκο, και οταν τον διαλεξεις τον παιδικο να κανεις "ντου" απροηδοποιητα κανα δυο για να τσκεαρεις τι κανουν!

σε αυτο που κοιταμε εμεις μας επιτρεπουν να κανουμε επισκεψη οποτε θελουμε, οσο θελουμε και χωρις προειδοποιηση..νομιζς ειναι σημαντικο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην το να συνεχιζεις τη δουλεια δεν ειναι παντα θεμα εγωισμου.

Εγω πχ κανω μια δουλεια που αν τη σταματησω εστω και για ενα χρονο, το πιθανοτερο ειναι οτι θα την καταστρεψω ολοσχερως. Οχι το πιθανοτερο, βεβαιο ειναι.

Περαν αυτου δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να καθομαι στο σπιτι και να δουλευει μονο ο αντρας μου.

Βλεπεις κανενας μας δεν ειναι δημοσιος υπαλληλος και δεν εχουμε καμμια σιγουρια.

Περσι που ημουν εγκυος λογω των επεισοδιων στο κεντρο της Αθηνας ο αντρας μου εμεινε 6 μηνες χωρις λεφτα. Εαν δε δουλευα ειτε λογω πρωτου παιδιου ειτε λογω κακης εγκυμοσυνης, καταλαβαινεις οτι δε θα ειχαμε να φαμε μαλλον.

Χωρια που στη ζωη συμβαινουν και εκτακτα. Η δευτερη εγκυμοσυνη μου κοστισε τα διπλα απ' οσο υπολογιζαμε λογω πανακριβων προγεννητικων εξετασεων. Και εαν το μωρο μου γεννιοταν με προβλημα, θα χρειαζομασταν πανακριβες εγχειρισεις και ενα σωρο ιατρικα εξοδα.

 

Αν παρεις γυναικα και ο μισθος σου ειναι πχ 1000 ευρω, στην ουσια τα περισσοτερα τα δινεις στη γυναικα. Αν σταματησεις ομως τη δουλεια, καποια στιγμη το παιδι θα παει σχολειο (ποσο θα το κρατησεις μεσα) και τοτε θα τα νοσταλγησεις τα 1000...:rolleyes:

 

Αυτα που περιγραφεται ως προσοντα της γυναικας ειναι πραγματι τα απαραιτητα αλλα και τα ιδανικα. Φυσικα και αν τα εβρισκα, θα προτιμουσα τη γυναικα μεχρι να παει 2 το παιδι. Ισως και 3.

Αν λοιπον εισαι σιγουρη οτι βρηκες γυναικα που ειναι ετσι και αντεχεις και το μισθο, να την προτιμησεις.

Αν οχι, να προτιμησεις εναν σταθμο που σου εμπνεει εμπιστοσυνη.

 

Στο σταθμο που πηγαμε εμεις, οταν πηγα να τον δω το Μαιο, ηταν και ενα αγορακι 12 μηνων, που η δασκαλα το ειχε αγκαλιτσα γιατι δεν περπατουσε ακομα. Διεκρινα μεγαλη τρυφεροτητα προς το παιδι. Οταν το ξαναειδα τον Οκτωβριο σε μια ενημερωση γονεων, το παιδι εφευγε απο τη μαμα του και πηγαινε στην αγκαλια της δασκαλας του.

Αυτο για μενα ηταν πολυ καλο σημαδι.

Επιβεβαιωθηκαν ολα αυτα και απο την κορη μου τελικα.

Αμα θες να την "τιμωρησεις", πες της οτι δε θα παει σχολειο:P

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω διαβάσει από την αρχή το thread, αλλά απ'ό,τι κατάλαβα η Λίζα Ν. αναρωτιέται τι να επιλέξει.

 

Πρωτ'απ'όλα, να πω ότι ως προς την εργασία της μητέρας, συμφωνώ με την kassiani (πόσο σε καταλαβαίνω), άσε που προσωπικά δεν θα άντεχα να είμαι όλη μέρα σπίτι με τη μικρή (άλλο το θέμα ότι θα ήθελα να δουλεύω μεν, λιγότερο δε...).

 

Τώρα, για μας, δεν υπήρξε δίλημμα: είχαμε αποφασίσει από την αρχή να πάρουμε νταντά. Για πολλούς λόγους:

(α) οικονομικά το αντέχαμε

(β) θεωρούσα ότι η μπέμπα ήταν πολύ μικρή στους 5 μήνες για να φύγει από το σπίτι

(γ) δουλεύουμε πολλές ώρες και ο σταθμός δεν ξέρω αν θα βόλευε ως προς αυτό (9 -6) τουλάχιστον όσο το παιδί είναι μικρούλι

και το κυριότερο

(δ) βρήκαμε το κατάλληλο άτομο - με τα κριτήρια που περιγράφετε παραπάνω. Η κοπέλα διετέλεσε νταντά φίλης και όντως είναι πολύ καλή.

 

Το μειονέκτημά της είναι ότι μάλλον δεν θα θέλει/μπορεί να αναλάβει 2 μικρά...

 

Γι'αυτό και από Σεπτέμβρή, θα στείλουμε τη μεγάλη στο σταθμό - θα είναι τότε 2 ετών και 3 μηνών, αλλά όχι όλες τις ώρες, μόνο ως το μεσημέρι, και από εκεί και ύστερα η κοπέλα που θα ασχολείται με το μωρό, θα αναλαμβάνει και αυτήν ώς τις 6 - 6.30.

 

Τουλάχιστον έτσι το οραματίζομαι! Θα πιεστούμε βέβαια, πληρώνοντας και νταντά και σταθμό, αλλά πιστεύω ότι αυτό θα είναι ώσπου να πάει 2 χρονών το μικρό...

Link to comment
Share on other sites

peony κι εμεις τα ιδια ειχαμε σκοπο να κανουμε (παιδικο η μεγαλη - γυναικα για το μικρο), αλλα τελικα μπορεσε ο αντρας μου να μεινει εκεινος με το μωρο αλλαζοντας το προγραμμα του, οποτε θα τον στειλω κι αυτον στο σταθμο με την αδελφη του οταν θα γινει 14 μηνων.

 

Παντως κι εγω, περαν του οικονομικου, δε θα μπορουσα να ειμαι ολη μερα στο σπιτι με το παιδι.

Απλα εαν ειχα τη δυνατοτητα, θα εμενα μαζι με το μωρο μεχρι να γινει 1 ετους και μετα θα δουλευα παλι 9-3 (οπως τωρα).

Φιλη που εμεινε στο σπιτι με το παιδι, εσπασαν τα νευρα της.

Και πολυ φοβαμαι οτι μπορει να εσπασαν και του παιδιου.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει από την αρχή το thread, αλλά απ'ό,τι κατάλαβα η Λίζα Ν. αναρωτιέται τι να επιλέξει.

 

Πρωτ'απ'όλα, να πω ότι ως προς την εργασία της μητέρας, συμφωνώ με την kassiani (πόσο σε καταλαβαίνω), άσε που προσωπικά δεν θα άντεχα να είμαι όλη μέρα σπίτι με τη μικρή (άλλο το θέμα ότι θα ήθελα να δουλεύω μεν, λιγότερο δε...).

 

Τώρα, για μας, δεν υπήρξε δίλημμα: είχαμε αποφασίσει από την αρχή να πάρουμε νταντά. Για πολλούς λόγους:

(α) οικονομικά το αντέχαμε

(β) θεωρούσα ότι η μπέμπα ήταν πολύ μικρή στους 5 μήνες για να φύγει από το σπίτι

(γ) δουλεύουμε πολλές ώρες και ο σταθμός δεν ξέρω αν θα βόλευε ως προς αυτό (9 -6) τουλάχιστον όσο το παιδί είναι μικρούλι

και το κυριότερο

(δ) βρήκαμε το κατάλληλο άτομο - με τα κριτήρια που περιγράφετε παραπάνω. Η κοπέλα διετέλεσε νταντά φίλης και όντως είναι πολύ καλή.

 

Το μειονέκτημά της είναι ότι μάλλον δεν θα θέλει/μπορεί να αναλάβει 2 μικρά...

 

Γι'αυτό και από Σεπτέμβρή, θα στείλουμε τη μεγάλη στο σταθμό - θα είναι τότε 2 ετών και 3 μηνών, αλλά όχι όλες τις ώρες, μόνο ως το μεσημέρι, και από εκεί και ύστερα η κοπέλα που θα ασχολείται με το μωρό, θα αναλαμβάνει και αυτήν ώς τις 6 - 6.30.

 

Τουλάχιστον έτσι το οραματίζομαι! Θα πιεστούμε βέβαια, πληρώνοντας και νταντά και σταθμό, αλλά πιστεύω ότι αυτό θα είναι ώσπου να πάει 2 χρονών το μικρό...

 

Σε ευχαριστω....πιστευω οτι τελικα αυτο που λες ειναι το κλειδι, να βρεις το καταλληλο ατομο.....εχω αρχισει το ψαξιμο....θα επισκευθω βεβαια και τους μολις 2 σταθμους στη γειτονια μου που μου προτειναν (για ολους τους αλλους, ολο και κατι ακουω...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΒΡΗΚΑ ΝΤΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΒΑΙΒΕΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΓΙ ΑΣΥΣΤΑΣΕΙΣ...ΟΛΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΚΑΛΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΗ ΜΕ ΟΛΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΕΝΩ ΕΓΩ ΤΗΣ ΤΟΝΙΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ....ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΡΧΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΒΡΗΣΚΑ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΧΑΟΔΕΣ...ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ ΠΑΜΠΕΡΣ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ..ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΑ ΜΑΖΕΒΕΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΒΕΒΑΙΑ..ΜΟΥ ΑΦΗΝΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΣΙΓΚΕΟΤΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ....ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΙΟΤΑΝ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΓΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΚΟ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΝΙΑΖΟΤΑΝ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΣΤΕΙΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΡΘΕ...ΤΩΡΑ ΩΡΗΚΑ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ..ΑΠΙΣΤΕΦΤΑ ΚΑΛΗ...ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΠΟ ΑΓΓΕΛΕΙΕΣ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμένα ο Νικόλας μου το Σεπτέμβρη που μπορεί να πάει σταθμό θα είναι 9 μηνών. Ο μεγαλύτερος μου ενδοιασμός σχετικά μ'αυτό είναι οι αρρώστιες και οι ιώσεις. Είμαι σε αδιέξοδο και δεν ξέρω τι να κάνω. Οι γονείς μου είναι νεότατοι και δουλεύουν και τα πεθερικά μου δεν αναλαμβάνουν. Οπότε κάτι πρέπει να κάνω αφού θα γυρίσω στη δουλειά μου. Σκεφτόμουν να πάρω νταντά σπίτι μου, αλλά με τόσα που ακούμε φοβάμαι πολύ! Βλέπεις δεν θα έχει κανένα έλεγχο όσο θα είναι με το μωρό μου. Και το σπίτι μας είναι μεζονέτα και δύσκολο να βάλω κάμερες. Άσε που αν πειράξει ή συμπεριφερθεί άσχημα στο μικρό μου, θα την ΣΚΟΤΩΣΩ!

Οπότε μάλλον η καλύτερη λύση είναι ο σταθμός...(:wink:

Τι λέτε;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεσποινα για μενα ουτε ο παιδικος σταθμος ειναι η καλυτερη λυση γιατι κι εκει υπαρχουν βιαιες συμπεριφορες.

π.χ. τον αδερφο μου που ειναι μικροτερος οταν τον ειχαμε παει σε παιδικο σταθμο του συμπεριφεροταν ασχημα. το διαπιστωσαμε κατα τυχη οταν ενα μεσημερι πηγαμε να τον παρουμε και ειδαμε μια αλλη νηπιαγωγο να τραβαει απο το αυτι ενα μωρο και να το στηνει στη γωνια τιμωρια.

 

Παιδαγωγικη μεθοδος??? Δε νομιζω!!

 

Σκεψου το!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ο παιδικος ειναι καλυτερη λυση. Αυτη η νηπιαγωγος που αναφερει η Σωσωκα δεν ειναι ανθρωπος αλλα ενα τερας οταν συμπεριφερεται ετσι σε ενα παιδακι .Ηδιευθυντρια του παιδικου τι κανει δεν ελεγχει .Κανονικα πρεπει να μας ενημερωσεις ποιος παιδικος ειναι για να προφυλαξεις τα υπολοιπα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...