Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε θα μιλήσει?


Recommended Posts

καλησπερα.κι ο γιος μου εκει που δεν ελεγε τιποτα,ξαφνικα αρχισε να λεει:μαμα,μπαμπα,ατα,ναν-ναν{νανι-νανι}να,ναι,ντια και σημερα ειπε:πουακια{πουλακια}!!!!οποτε τωρα με σιγουρια πια λεω οτι οντως το καθε παιδι θελει το χρονο του.:P:p:p

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμεις μονο το "τζιζ" λεμε και ειμαι σιγουρη οτι ξερει τι σημαινει.

αρκετες φορες εχει φωναξει και εμενα και τον πατερα του,αλλα τα λεει και σε ασχετες φασεις οποτε δεν τα πολυ-υπολογιζω.α,μια φορα ειπε και γιαγια.τα "δικα του" βεβαιως βεβαιως μας τα αραδιαζει ωραιοτατα!

ανυπομονω να τον ακουσω να μιλαει.....

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.κι ο γιος μου εκει που δεν ελεγε τιποτα,ξαφνικα αρχισε να λεει:μαμα,μπαμπα,ατα,ναν-ναν{νανι-νανι}να,ναι,ντια και σημερα ειπε:πουακια{πουλακια}!!!!οποτε τωρα με σιγουρια πια λεω οτι οντως το καθε παιδι θελει το χρονο του.:P:p:p
επισης κι εμας καταλαβαινει τα παντα,δεν του ξεφευγει τιποτα ομως!!!!!!!!!!!του μιλαω λες και μιλαω σε μεγαλο παιδι!!!!!!{παντα του μιλουσα κανονικοτατα απο οταν ηταν βρεφακι ακομα!!!!!!:oops::oops::oops:}

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

εμεις μονο το "τζιζ" λεμε και ειμαι σιγουρη οτι ξερει τι σημαινει.

αρκετες φορες εχει φωναξει και εμενα και τον πατερα του,αλλα τα λεει και σε ασχετες φασεις οποτε δεν τα πολυ-υπολογιζω.α,μια φορα ειπε και γιαγια.τα "δικα του" βεβαιως βεβαιως μας τα αραδιαζει ωραιοτατα!

ανυπομονω να τον ακουσω να μιλαει.....

 

κι εγω ανυπομονω να αρχίσουμε να κανουμε διαλογο!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η πρώτη μου κόρη που μίλησε 8 1/2μηνών-συνειδητά και 2 λέξεις μαζί-μου είχε φανεί ότι μεγάλωσε απότομα και δεν χάρηκα τη φάση που μιλάνε μωρουδίστικα.

Γι' αυτό το κάθε παιδί έχει το δικό του χρόνο και να τα απολαμβάνετε χωρίς να βιάζεστε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σημερα μίλησα με την ιδιοκτήτρια του παιδικού σταθμού που πηγαίνει το "κινεζάκι " μου κ μου έλεγε ότι η κόρη της μίλησε 3,5 ετών. Ακόμα δλδ και αυτή που είχε επαφή με λογοθεραπευτές και παιδοψυχολόγους.

Οσο σας διαβάζω, τόσο ξε-αγχώνομαι (εντάξει λίγο, αλλά κάτι είναι κ αυτό)

Link to comment
Share on other sites

εμεις λεμε ηδη μαμα,μπαμπα,γιαγια,μαμ(φαι),μιαμ μιαμ (οταν μας αρεσει το φαι),εγω!(που ηταν και η πρωτη μας λεξουλα),που που(παππους) και γκια(που σημαινει θεια)..

 

 

Link to comment
Share on other sites

μεταφρασε μας καλε αφου την μιλας κ εσυ την μωρουδιστικη. εμεις ειμαστε στα β΄προκαταρτικη ακομα......!!!!!!!!!!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Θες και μετάφραση ε; Εξαρτάται από το που είμαστε όταν τα λέει. Πχ. στο άλλαγμα στο κρεβάτι; "Άντε μαμά τέλειωνε γιατί με διέκοψες από το παιχνίδι για να μου βγάλεις τα πιφ και αργείς" :lol:

 

Ξέχασα ότι λέμε "ναι", κουνάμε αρνητικά το κεφάλι (δεν τα εννοούμε πάντα όμως!) και επιπλέον από χθες λέμε και... γκόλ :roll: γιατί το απογευμα το περάσαμε κλωτσώντας την μπάλα πάνω στην τζαμαρία του σαλονιού :shock:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό είναι να υπάρχει εξέλιξη στο λόγο, δηλαδή σταδιακά να αυξάνονται οι λεξούλες που λέει το μωρό. Απο εκεί και πέρα αυτό που λέγεται οτι κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς είναι μεγάλη αλήθεια. Ο δικός μου είναι 2 ετών και 1 μηνός και μιλάει κανονικά, έχει πλούσιο λεξιλόγιο και κάνει μεγάλες προτάσεις. Τα περισσότερα παιδάκια όμως στην ηλικία αυτή λένε μόνο μερικές λεξούλες.

 

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε όλοι οι γονείς ειναι οτι το πόσο γρήγορα μιλάει ένα παιδί δεν έχει καμία σχέση με τη εξυπνάδα του. Το λεω, γιατί έχω ακούσει διάφορες τρελαμάρες...

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου είναι 2 ετών και 1 μηνός και μιλάει κανονικά, έχει πλούσιο λεξιλόγιο και κάνει μεγάλες προτάσεις. Τα περισσότερα παιδάκια όμως στην ηλικία αυτή λένε μόνο μερικές λεξούλες.

 

.

 

 

διαλογος λουκουμοπαιδου-φυστικοπαιδου (23 μερες διαφορα, μεγαλυτερη η δικια μου)

 

πανουλης "μαρια ερθεις σπιτι μου, κρεβατι μου κοιμηθουμε μαζι.."

μαρια "...ουγκ"

 

 

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαλογος λουκουμοπαιδου-φυστικοπαιδου (23 μερες διαφορα, μεγαλυτερη η δικια μου)

 

πανουλης "μαρια ερθεις σπιτι μου, κρεβατι μου κοιμηθουμε μαζι.."

μαρια "...ουγκ"

 

 

 

:rolleyes:

 

Οταν η Μαρία σκαρφάλωνε και έβγαινε απο το παρκοκρέβατο, ο Πανούλης δεν ήξερα τί παει να πει στέκομαι όρθιος.

 

Αμάν πια μας έχεις πρήξει!@!!!!!!@@@@@

Link to comment
Share on other sites

τι να γινει...

 

δε καταλαβαινεις?? η κυρια απο πανω εχει παιδακι αστερι που μιλαει-περπαταει ολα τελεια απο πριν γινει 1 ετους....

 

και παει να μας τρελανει!!!!! (και κουκλι επισης!!!)

 

 

η δικια μου ακομα, τα βασικα λεει......

 

αλλα ναι, ξεχασα... η δικια μου ανεβαινει στους τοιχους αναποδα, κανει κουνια απο τα πολυφωτα και τραμπαλα στα κουφωματα απο τις πορτες...

 

μη τρελαινεστε, κοριτσια..

καθε παιδακι εχει τους ρυθμους του.. ρωτηστε και μενα που ξεβεντουζαρω τη δικια μου απο τα ταβανια, απο 8 μηνων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε όλοι οι γονείς ειναι οτι το πόσο γρήγορα μιλάει ένα παιδί δεν έχει καμία σχέση με τη εξυπνάδα του. Το λεω, γιατί έχω ακούσει διάφορες τρελαμάρες...

Συμφωνώ απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

γεια στισ μανουλες!ειμαι καινουργια στο forum και πολυ ανγχωμενη νεα μαμα

Καλως ορισες και να σου ζησει το μωρακι σου!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας και απο εμενα.

η μεγαλη μου αποφασισε να μιλησει με το που ηρθε το μωρο στο σπιτι...2 χρονων και 4 μηνων! μεχρι τοτε την παρακαλουσαμε να ακουσουμε λιγακι τη φωνη της. τωρα την παρακαλαμε να σταματησει λιγακι ολα αυτα τα ''γιατι'' γιατι μας παιρνει το κεφαλι (πλακα κανω) και την πληρωνει το δολιο το μωρο που το αρχιζει στην παρλα και αυτο γουρλωνει τα ματακια του και της χαμογελαει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κι εμάς ο Πετράκης στους 15 μήνες, μόνο "μαμ", "μαμά" και "μπαμπά" λέει καθαρά. Απ' ότι ακούω και διαβάζω πάντως, δεν είναι ανησυχητικό.

 

Κι εγώ έφτασα 2 χρονών για να μιλήσω αλλά μετά δεν έβαλα γλώσσα μέσα μου -αναπλήρωσα για το χαμένο χρόνο, όπως λέει η μητέρα μου. Και επίσης τίποτα από όλα αυτά δε συνεπάγεται δυσλεξία ή κάτι τέτοιο, οπότε κανένα άγχος.

 

Για μια πιο επιστημονική προσέγγιση, δείτε αυτό το link που βρήκα: http://is.gd/XsMr54

logo.png

portal.ygeia.com.gr - portal για την υγεία

catalog.ygeia.com.gr - ηλεκτρονικός κατάλογος ιατρικών επαγγελμάτων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιτελους μιλησε!!!!! Αργησε να μιλησει ο μεγαλος μου αλλα τωρα δε βαζει γλωσσα μεσα..Μιλησε μολις εκλεισε ακριβως τα 2,5 χρονια Ανησυχουσα παρα πολυ ειχα σκεφτει ολους τους γιατρους για να τον παω αλλα τελικα εχω να πω οτι καθε παιδακι ειναι διαφορετικο κ μιλαει οταν ερθει η ωρα του (εκτος αν υπαρχει καποιο προβλημα).

Μονο το αγχος μου εμεινε τοσο καιρο κ ειδικα οταν στο λενε οι τριγυρω....

Τωρα ειμαι πολυ χαρουμε νη που μιλαει κ μπορουμε να συνεννοηθουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια, εμενα το μπιζελακι μου ειναι 15 μηνων και 5 ημερων. λεει μονο μπαμπα, μαμα, γιαγια, παπα το παπακι, ντοντο τον σκυλο απτο ονομα του. ανησυχω ομως. καταλαβαινει τα παντα αλλα δεν τα λεει. της λεω ανοιξε το στομα να δω αν εχεις φαγητο, οταν τρωμε, το ανοιγει, και αλλα πολλα. δειχνε το αυτακι της, προσπαθω να της μαθω και τα υπολοιπα μερη του προσωπου , αλλα τιποτα. με πρηζουν και οι αλλοι, ακομη να περπατησει (εδω και 1,5 μηνα αρχισε να μπουσουλαει και τωρα κρατιεται και παει γυρω γυρω, μονη της οχι ακομη), ακομη να μιλησει???ξερετε κανενα ενδιαφερον βιβλιο η παιχνιδι που θα βοηθουσε σε αυτη την ηλικια να μαθουμε καινουργια πραγματα????

Link to comment
Share on other sites

μιλαω τωρα με μια γνωστη στο τηλ και συγχιστηκα παλι.μου λεει οτι η κορη της που ειναι τωρα 17 μηνων(1,5μηνα μεγαλυτερη απο την δικια μου) λεει πολλεσ κουβεντες και ολη μερα μιλαει και προσπαθει να πει οτι λεμε. τι να πω ρε κοριτσια???το δικο μου παιδι μονο δεν λεει???εμεις τα βασικα μονο. και να σκεφτειτε οτι δεν σταματαω το μπλα μπλα ολη μερα!!!τι αλλο να κανω???της εχω παρει και βιβλια απο μικρη και χαζευουμε. εχετε τιποτα αλλο να προτεινετ??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...