Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΚΟΝΗ ΓΑΛΑ ΩΣ ΠΟΤΕ????


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι τα εβαπορέ κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους και είναι και εύγευστα.

 

Γειά σου φιλενάδα , φοβερό το φαγητό χθες λέμε!

Ευπρόσδεκτες οι προσωπικές σου απόψεις , αλλά το ευγευστο δεν σημαίνει και αναγκαστκά υγειινό - ωφέλιμο - κατάλληλο. Διάβασε εάν θέλεις τις παραθέσεις μου πιο πάνω.

 

Ο Αλέξανδρος είναι άντρας ολόκληρος , η κουβέντα εδώ γίνεται κυρίως για τις διατροφικές ανάγκες βρεφων. Για τα βρέφη το φρέσκο γάλα είναι "ABSOLUTE NO NO NO" , το εβαπορέ είναι λίγο καλύτερο , το γάλα σκόνη ακόμα καλύτερο , ΑΛΛΑ το μητρικό ΘΕΪΚΟ .

 

Ααα ρε ΖΩΓ , κάτι ωραίους τσακωμούς που έχουμε να κάνουμε τρώγοντας καρπούζι στην παραλία τον Αυγουστο!!!

 

Είχα πει και τα εξής σχετικά σε άλλο post.. Για μπουγιουρούμ για γνώμες....

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=228287&highlight=#228287

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι τα εβαπορέ κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους και είναι και εύγευστα.

 

Γειά σου φιλενάδα , φοβερό το φαγητό χθες λέμε!

Ευπρόσδεκτες οι προσωπικές σου απόψεις , αλλά το ευγευστο δεν σημαίνει και αναγκαστκά υγειινό - ωφέλιμο - κατάλληλο. Διάβασε εάν θέλεις τις παραθέσεις μου πιο πάνω.

 

Ο Αλέξανδρος είναι άντρας ολόκληρος , η κουβέντα εδώ γίνεται κυρίως για τις διατροφικές ανάγκες βρεφων. Για τα βρέφη το φρέσκο γάλα είναι "ABSOLUTE NO NO NO" , το εβαπορέ είναι λίγο καλύτερο , το γάλα σκόνη ακόμα καλύτερο , ΑΛΛΑ το μητρικό ΘΕΪΚΟ .

 

Ααα ρε ΖΩΓ , κάτι ωραίους τσακωμούς που έχουμε να κάνουμε τρώγοντας καρπούζι στην παραλία τον Αυγουστο!!!

 

Είχα πει και τα εξής σχετικά σε άλλο post.. Για μπουγιουρούμ για γνώμες....

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=228287&highlight=#228287

 

Αγαπητέ daddycool

 

Έχω ήδη αρχίσει να φτιάχνω την ατζέντα με τα πράγματα τα οποία θα σου πηγαίνω κόντρα. Δεν υποστηρίζω πουθεν'ο το εύγευστο είναι κα απαραίτητα υγειινό. Απλώς είπα ότι κααι το ίδιο το παιδί μπορεί με τον τρόπο του να μας δείξει ότι κάτιι δεν του αρέσει. Άλλωστε για το τι είναι υγειινό και το όχι οι γνώμες διίστανται. Όπως και να έχει κάθε γονιός μπορεί να αποφασίσει τι είναι καλό για το παιδί του και τι όχι.

 

Φιλιά

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα σε ολες τις μαμαδες, μολις η μικρη εκελεισε τον 8ο μηνα η παιδιατος μας ειπε να αρχισουμε γαλα σε υγρη μορφη και συγκεκριμενα το Neslac 1 και ξεκιναω(οχι το συμπυκνωμενο) το πινει η μικρη και με το παραπανω! Εχει καμια μανουλα αντιστοιχη εμπειρια η οτιδηποτε να μου πει...Αν και δε νομιζω να το αλλαξω και μαλιστα σκεφτομαι κι εγω μετα το χρονο να δωσω φρεσκο αλλα μακρας διαρκειας λογω καλυτερης επεξεργασιας!

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΕΜΕΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΟ ΕΒΑΠΟΡΕ ΟΤΑΝ Η ΜΙΚΡΗ ΗΤΑΝ 12 ΜΗΝΩΝ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΓΑΛΑ ΦΡΕΣΚΟ.ΤΗΣ ΠΗΡΑ ΟΤΙ ΓΑΛΑ ΦΡΕΣΚΟ ΥΠΗΡΧΕ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΕΛΙΚΑ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΒΑΠΟΡΕ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.ΑΝ ΚΑΙ 4ΕΤΩΝ ΤΗΣ ΞΑΝΑΕΔΩΣΑ ΦΡΕΣΚΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΝΟΥΝΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΚΑΟ ΜΕΣΑ.ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΚΡΑΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ.558527z57qveuguu.gif

Link to comment
Share on other sites

NANTIA1 απ'οσο ξερω το κακαο "αποροφαει" ολα τα καλα συστατικα του γαλατος.Εμενα ο παιδιατρος παρολλο που μου ελεγε να του δινω γαλα σε υγρη μορφη αλλα μακρας διαρκειας μεχρι μετα τα 2 εγω επελεξα να του δωσω φρεσκο βιολογικο μολις εκλεισε τον ενα χρονο ( οσο πιο αργα εκανα την αλλαγη τοσο δυσκολοτερα θα ηταν ).Η αλλαγη εγινε με τον εξης τροπο ανακατευα το φρεσκο με το almiron και σταδιακα μειωνα το almiron και εμεινε μονο το φρεσκο.Μια και εξω οταν προσπαθησα δεν τα καταφερα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΝΗ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ.ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΜΕΙΩΝΑ ΤΗΝ ΣΚΟΝΗ ΑΛΛΑ ΕΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ??????ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΚΑΟ.ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΛΗΞΑ ΓΑΛΑ ΜΕ ΚΑΚΑΟ.ΑΤΙΜΕΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ.ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΗ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΓΑΛΑ Η ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΜΕ ΚΑΚ558527z57qveuguu.gifΑΟ?ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΓΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρος μας ειπε σκονη γαλα ως τους 18 μηνες.μηπως ειναι υπερβολη??ετσι μου ερχεται να του δωσω απο μονη μου αγελαδινο παρα τις αφυδατωμενες σκονες.εσεις τι τους δινετε?

 

Εμείς σταματήσαμε το γάλα σκόνη αμέσως μετά τον χρόνο. Δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα με το νέο της γάλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΝΗ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ.ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΜΕΙΩΝΑ ΤΗΝ ΣΚΟΝΗ ΑΛΛΑ ΕΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ??????ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΚΑΟ.ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΛΗΞΑ ΓΑΛΑ ΜΕ ΚΑΚΑΟ.ΑΤΙΜΕΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ.ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΗ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΓΑΛΑ Η ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΜΕ ΚΑΚ558527z57qveuguu.gifΑΟ?ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΓΑΛΑ.

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΝΕΙ ΓΑΛΑ... ΤΟ ΚΑΚΑΟ ΚΑΤΑΚΡΑΤΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ..ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΝΕΙ ΓΑΛΑ ΔΗΛΑΔΗ. ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΠΑΧΑΙΝΕΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΑΛΑΤΑ ΠΟΥ ΛΗΓΟΥΝ, ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΑΟ....

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο μικρός μας είναι 21 μηνών και πίνει ακόμα γάλα σκόνη.

Ο λόγος: Όταν ήταν λίγων εβδομάδων έκανε εμετό το κλασικό γάλα και έτσι του δώσαμε αντιαναγωγικό. Αυτό το έπινε μέχρι τους 11 μήνες, οπότε προχωρήσαμε σε γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας και στη συνέχεια σε 3ης (πάντα σκόνη).

Το Σεπτέμβρη θα αλλάζαμε πάλι το γάλα, παρουσίασε όμως μία περίεργη αλλεργία που ακόμα και σήμερα δεν είμαστε σίγουροι που οφείλεται. Με εντολή της παιδιάτρου το γάλα έμεινε το ίδιο και μάλιστα - επειδή είχε σταματήσει να το πίνει - το κάνουμε πλέον κρέμα (με κρέμα βανίλια παιδική).

Σε μία φίλη μου, όταν η μικρή της έκλεισε το χρόνο, η ίδια παιδίατρος της είπε να συνεχίσει το γάλα σκόνη επειδή η μικρή της ήταν πολύ αδύνατη και το γάλα αυτό έχει περισσότερες θερμίδες...

Συμφωνώ ότι ο κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του, αλλά είναι και το κάθε παιδί μοναδικό.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια καλημέρα,

ο Κωνσταντίνος ειναι περίπου 9 1/2 μηνών και πίνει το Aptamil 2 και ενώ το Aptamil 3 υποτίθεται ότι μπορει να ξεκινησει από 10 μηνων και μετά σε σχετική ερώτηση στη γιατρό του, μου ειπε να συνεχισω το 2 και να παω στο 3 μόνο αν δεν το πίνει γιατί το 3 έχει απλά περισσοτερη βανίλια για να ειναι πιο νοστιμο. Εγώ νόμιζα ότι όπως η μετάβαση από το 1 στο 2 έγινε επειδή το 1 ειναι πιο ελαφρυ και δεν τον έπιανε από κάποια ηλικια και μετά, έτσι θα γινει και τώρα. Εσεις τι κάνατε? Αλλάξατε γάλα?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς μόλις κλείσαμε χρόνο πήγαμε στο εβαπορέ neslac1+ και τώρα πίνουμε το 2+.

Αντοιστυχα η αδερφή μου έδωσε noulac ενω η κουμπαρα μου φρέσκο της Δέλτα.

Πίστέυω πως απλά πρέπει να είναι καλό το γάλα και να αρέσει του παιδιού για να συνεχίσει να το πίνει ευχάριστα.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

εμεις απο 6 μηνων δινουμε noulac εβαπορε. ο γιατρος μας ειπε απο την προηγουμενο μηνα αν θελουμε να περασουμε σε ενα αλλο γαλα σε σκονη το Νο 3 αλλα να σου πω προτιμω μετα το χρονο να περασω σε φρεσκο γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου έως 12 μηνών έπινε APTAMIL ΑR 2. Μετά δοκιμάσαμε τα περισσότερα γάλατα και δεν έπινε κανένα, αναμεσά τους και το aptamil 3 το οποίο και σταμάτησα γιατί του πρακαλούσε τρομερά αέρια. Τώρα πίνει frisogrow αλλά γενικά το γάλα δεν του αρέσει και πίνει λίγο. Εμένα κορίτσια πάντως η παιδίατρος μου είπε ότι μέχρι 3 ετών τα παιδιά πρέπει να πίνουν γάλα σε σκόνη που είναι πιο εμπλουτισμένο σε βιταμίνες ή αν δεν το πίνουν φρεσκο τότε. Καλά για γάλατα σε κονσέρβα τύπου noulac κ.τ.λ. ούτε λόγος! στην έσχατη περίπτωση μου είπε να του δοκιμάσω πράγμα που έκανα και πήγε να κάνει εμετό. Μα 6 μηνών τέτοιo γάλα? Εντύπωση μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εμεις μεχρι 1 πιναμε σκονη frisolac και μετα το γυρισαμε στο κανονικο γιατι δεν ηθελα αυτες τις βανιλιες...

ειχαμε προβλημα στην αρχη, τα δοκιμασαμε ολαααα στην κυριολοξια και τελικα εφταιγε...η θηλη του μπιμπερο!!τωρα πινει φρεσκο λιγο χλιαρο, οχι τις τρελες ποσοτητες που επινε με το frisolac αλλα ΟΚ

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα κορίτσια πάντως η παιδίατρος μου είπε ότι μέχρι 3 ετών τα παιδιά πρέπει να πίνουν γάλα σε σκόνη που είναι πιο εμπλουτισμένο σε βιταμίνες ή αν δεν το πίνουν φρεσκο τότε.

 

Αυτο μου ειπε και μενα ο παιδιατρος.οταν του ειπα οτι του εδωσα noulac δεν αντεδρασε αρνητικα.απο τη στιγμη που περνει βαρος και υψος ολα οκ. και υποψιν οτι κοντευει 11 μηνες και εχει σχεδον κανα μηνα που τρωει κρεμες και σουπες.αρνηθηκε τα παντα με οτιδηποτε κολπο προσπαθησα. μονο γαλα

 

Καλά για γάλατα σε κονσέρβα τύπου noulac κ.τ.λ. ούτε λόγος! στην έσχατη περίπτωση μου είπε να του δοκιμάσω πράγμα που έκανα και πήγε να κάνει εμετό. Μα 6 μηνών τέτοιo γάλα? Εντύπωση μου κάνει.

 

επειδη ο μικρος περασε κωλικους, γαστρεντεριτιδες, αλλαξαμε και παιδιατρους(2) στο ενδιαμεσο(1 χαμος) αλλαξαμε συνολο 9 γαλατα μετρημενα και καταγεγραμμενα.τα ηπιε ολα με μεγαλη ευχαριστηση.ειχα και το αγχος που δεν τρωει.ο παιδιατρος μου ειπε οτι μπορει να τρεφεται μονο με γαλα μεχρι τους 12 μηνες αν δεν θελει να φαει τιποτε αλλο(ευτυχως ξεκινησε)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γιατρός μου μου είχε πει να δίνω μέχρι 14 περίπου μηνών σκόνη (β' βρεφικής ηλικίας γιατί α' λόγω θηλασμού δεν πήραν τα παιδιά μου) και μετά φρέσκο γάλα, κατά προτίμηση βιολογικό και κατά προτίμηση κατσικίσιο. Βέβαια δεν είχαν πρόβλημα με το στομάχι τους, ώστε να χρειαστεί κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω μεχρι 14 μηνων περιπου της εδινα σκονη. Μετα αναμιγνυα μισο-μισο με φρεσκο για να το συνηθισει. Ειχαμε προβλημα με γουλιες, γιαυτο λιγο καθυστερησαμε..

Τωρα της δινω το ΑΒΓ ή το Advance(οταν δε βρισκω το αλλο).Μια χαρα το πινει, βεβαια δεν εχω δοκιμασει καποιο αλλο για να ξερω τη διαφορα.. Ο γιατρος μου ειχε πει κ για τα βιολογικα γαλατα, αλλα γενικα εγω δεν ειμαι υπερ των βιολογικων, καθως προσωπικα τα θεωρω κοροιδια. Εβαπορε εχω δει καποιες μαμαδες να δινουν σε παιδακια μεγαλυτερα των 2, οταν ειναι εκτος σπιτιου μονο ομως.

Link to comment
Share on other sites

εμεις μεχρι 1 πιναμε σκονη frisolac και μετα το γυρισαμε στο κανονικο γιατι δεν ηθελα αυτες τις βανιλιες...

ειχαμε προβλημα στην αρχη, τα δοκιμασαμε ολαααα στην κυριολοξια και τελικα εφταιγε...η θηλη του μπιμπερο!!τωρα πινει φρεσκο λιγο χλιαρο, οχι τις τρελες ποσοτητες που επινε με το frisolac αλλα ΟΚ

 

ngeo, καλημέρα! Επειδή κι εμείς έχουμε πρόβλημα με το γάλα, μας είπε ο γιατρός να σταματήσουμε τη σκόνη και έχω δοκιμάσει κονσέρβες και δεν τα πίνει με τίποτα. Τωρα πήρα φρέσκο παιδικό αλλά έχει μουλαρωσει και δεν θέλει να δοκιμάσει. Τι εννοείς οτι έφταιγαν οι θηλές? Μήπως είχε πιο γρήγορη ροή, γιατί κάτι τέτοιο μου πέρασε απ' το μυαλό, αν είναι να αλλάξω τις θηλές κι εγώ γιατί έτσι όπως πάει θα το κόψει τελείως για μόνιμα...

kreousa

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας,εχω ακριβως τον ιδιο ρποβληματισμο. Η παιδιατρος μας ειπε να δινουμε γαλα σε σκονη (frezylac 3) μεχρι 18 μηνων. Αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι αν θα δεχτει τη νεα γευση. Επισης οταν λεμε φρεσκο γαλα εννοουμε μονο οσα ειναι για παιδια ή μπορω να δινω "ολυμπος"?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Και μεις από το 9 και μετά που κόψαμε το θηλασμό πιναμε φανατικά to frezylac. Εδώ και 2 βδομάδες κόψαμε τη σκόνη, κατόπιν συνεννόησης και με την παιδίατρο. Της έδωσα κατευθείαν φρέσκο το βιολογικό το ΟΛΥΜΠΟΣ. Το δέχτηκε πολύ ευχάριστα από το πρώτο μπουκάλι.

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

Εδω στον χρονο σταματαμε την σκομη και περναμε στο παιδικο. Απο 2 χρονων μπορουν να πιουν πληρες απλο κατα τη γατρο μας. Δεν εχει ομως τοση ποικιλια οσο στην Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια πάντως η παιδίατρος μου είπε ότι μέχρι 3 ετών τα παιδιά πρέπει να πίνουν γάλα σε σκόνη που είναι πιο εμπλουτισμένο σε βιταμίνες ή αν δεν το πίνουν φρεσκο τότε.

 

Αυτο μου ειπε και μενα ο παιδιατρος.οταν του ειπα οτι του εδωσα noulac δεν αντεδρασε αρνητικα.απο τη στιγμη που περνει βαρος και υψος ολα οκ. και υποψιν οτι κοντευει 11 μηνες και εχει σχεδον κανα μηνα που τρωει κρεμες και σουπες.αρνηθηκε τα παντα με οτιδηποτε κολπο προσπαθησα. μονο γαλα

 

Καλά για γάλατα σε κονσέρβα τύπου noulac κ.τ.λ. ούτε λόγος! στην έσχατη περίπτωση μου είπε να του δοκιμάσω πράγμα που έκανα και πήγε να κάνει εμετό. Μα 6 μηνών τέτοιo γάλα? Εντύπωση μου κάνει.

 

επειδη ο μικρος περασε κωλικους, γαστρεντεριτιδες, αλλαξαμε και παιδιατρους(2) στο ενδιαμεσο(1 χαμος) αλλαξαμε συνολο 9 γαλατα μετρημενα και καταγεγραμμενα.τα ηπιε ολα με μεγαλη ευχαριστηση.ειχα και το αγχος που δεν τρωει.ο παιδιατρος μου ειπε οτι μπορει να τρεφεται μονο με γαλα μεχρι τους 12 μηνες αν δεν θελει να φαει τιποτε αλλο(ευτυχως ξεκινησε)

Τα ιδια μου ειπε και η δικια μου παιδιατρος.

το γαλα σε σκονη εχει αναντικαταστατα θρεπτικα συστατικα καταλληλα για την καθε ηλικια.οι κρεμες και οι στερεες τροφες προσφερουν λιγοτερο στην αναπτυξη συγκριτικα με το γαλα φορμουλας.

και μενα μου ειπε οτι θα πιει το hipp 2 και hipp3 αντιστοιχα.

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,εχω ακριβως τον ιδιο ρποβληματισμο. Η παιδιατρος μας ειπε να δινουμε γαλα σε σκονη (frezylac 3) μεχρι 18 μηνων. Αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι αν θα δεχτει τη νεα γευση. Επισης οταν λεμε φρεσκο γαλα εννοουμε μονο οσα ειναι για παιδια ή μπορω να δινω "ολυμπος"?
το ολυμπος εχει βγει μεχρι στιγμης το καλυτερο κ πιο υγειηνο φρεσκο γαλα.εγω τους το δινω απο 2 χρονων.μου ειχε δωσει ο παιδιατρος ενα χαρτι που του ειχαν στειλει κ ελεγε τι περιεχει το καθε γαλα.της Δ κ της Φ ηταν τα χειροτερα δεν ειναι καν ελληνικα,κ το ποσοστο γαλακτος ελαχιστο.απο τοτε ολυμπος κ το μακρας διαρκειας
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...