Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΚΟΝΗ ΓΑΛΑ ΩΣ ΠΟΤΕ????


Recommended Posts

Η γιατρος μας ειπε σκονη γαλα ως τους 18 μηνες.μηπως ειναι υπερβολη??ετσι μου ερχεται να του δωσω απο μονη μου αγελαδινο παρα τις αφυδατωμενες σκονες.εσεις τι τους δινετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η γιατρος μας ειπε σκονη γαλα ως τους 18 μηνες.μηπως ειναι υπερβολη??ετσι μου ερχεται να του δωσω απο μονη μου αγελαδινο παρα τις αφυδατωμενες σκονες.εσεις τι τους δινετε?

 

Εντύπωση μου κάνει! εμείς με το που μπήκαμε στο χρόνο, αρχίσαμε τα ειδικά εμπλουτισμένα γάλατα υγρής μορφής, μάλιστα μας είπε να πάρουμε όποιο θέλουμε. Μήπως αντιμετωπίζετε κάποια αλλεργία?

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει η mamavasia ισχύει...δυστυχώς δεν υπάρχει μία κοινή γράμμή από την ελληνική παιδιατρική εταιρία που να ακολουθούν, με αποτέλεσμα όντως ο καθένας να λέει τα δικά του!!! Πάντως από γνωστούς και φίλους που ξέρω mama φρέσκο μετά τον 12ο μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Χαμός γίνεται με τους παιδιάτρους... Κι εμάς μας είπε σκόνη μέχρι τους 18 μήνες καλυτερα... Έλα που ο μικρός όμως άρχισε να μην το πίνει και άλλαξα 2 γάλατα υγρής μορφής μέχρι να πιει κάποιο... Πάντως η γιαγιά του δυο φορές του έδωσε φρέσκο και το ήπιε πολύ πιο ευχάριστα... Ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε ότι για 15 μηνών παιδί είναι λίγο βαρύ το φρέσκο...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως τώρα που είναι 16,5 μηνών επειδή δεν του αρέσει το εβαπορέ πειραματίζομαι με τα φρέσκα γάλατα που είναι για παιδιά

 

Πάλι τα ίδια

 

Το μόνο που έχουμε παρατηρήσει είναι ότι πίνει φρέσκο γάλα με 40% ασβέστιο, κάθε φορά που βλέπει την μάνα μου να πίνει...Έτσι του δίνει ένα ποτήρι

 

Πάντως εμάς εκτός από το γάλα, ότι μας δει να τρώμε θα το δοκιμάσει και αυτόςς, και από κάποια φαγητά που του αρέσουν τρώει και ποσότητα (σχετικά).

 

Του δίνουμε να δοκιμάσει ότι τρώμε μιας και η παιδίατρος είπε ότι μετά τον πρωτο χρόνο μπορεί να φάει οτιδήποτε. Βέβαια βαριά φαγητά που τα αποφεύγουμε έτσι και αλλιώς και για εμάς.

 

Πάντως και από άλλες συζητήσεις έχω βγάλει το συμπέρσμα ότι ο κάθε παιδιατρος κάνει τα δικά του. Εγώ απλά κάποιες φορές που μου λέει να κάνω ή να μην κάνω κάτι, ρωτάω το γιατί και μου εξηγεί με λογικά επιχειρήματα. Από εκεί και πέρα είναι το πόση εμπιστόσύνη δείχνουμε εμείς

Link to comment
Share on other sites

Μα εχω μπερδευτει πραγματικα .το φρεσκο γαλα λενε οτι δεν ειναι καλο για τα νεφρα τους.ιδιως εμεις που εχουμε κοντα κτηνοτροφικη μοναδα και πινουμε γαλα με ολο του το παχος και δεν εχει καμια μα καμια σχεση με του εμποριου.στην διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν χρειαστηκα κανενα συμπληρωμα ασβεστιου και οταν ετσι για περιεργεια πηγαμε το συγκεκριμενο γαλα για ελεγχο στο χημειο μας ειπαν ειναι απιστευτο .χρονια εχουμε να δουμε τετοιο γαλα.ειναι αψογο πραγματικα απλα η μυρωδια για καποιον που δεν το εχει συνηθισει ισως ειναι προβλημα.απλα θελω να καταληξω οτι το γαλα σαν ζωντανος οργανισμος που ειναι οταν πια φτανει στα χερια μας μετα απο απειρες μεταγγισεις και ταξιδια που εχει υποστη δεν εχει ολα τα ωφελιμα και θρεπτικα συστατικα του γιαυτο και το εμπλουτιζουν με διαφορα.απλα δεν ξερω κατα ποσο αυτο το συγκεκριμενο γαλα πα ηταν επιβαρυντικο για τα νεφρα του παιδιου μου μιας και ειναι πολυ παχυ και εχει ολο του το λιπος.

θα το ψαξω πολυ πολυ και θα επανερθω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εμείς στους 12 μήνες της ζου ζου μζς, αρχίσαμε να δίνουμε φρέσκο γάλα, με σύμφωνη γνώμη του γιατρού μας. περίμενα πως και πως να αρχίσει αυτη η περίοδος, η οποία απλοποιεί πολύ την ζωή της μαμάς ( δηλαδή εμού της ιδίας). Μάλιστα, ήμουν πολύ σίγουρη για αυτην την επιλογή, αφ ενός γιατί έρευνες σε παιδιά που μεγάλωσαν με φρέσκο γάλα δείχνουν (σε αντίθεση με αυτά που μεγάλωσαν με γάλα αφυδατωμένο - κονσέρβα) συνεχίζουν να πίνουν γάλα και στην ενήλικη ζωή τους και αφ ετέρου, όλα αυτά τα «ροφήματα γάλακτος», έχουν χίλα πρόσθετα και βελτιωτικά γεύσης, γλυκαντικά, δηλαδή εθίζουν το παιδί σε μια άλλη γεύση απο την αληθινή και αφ ετερου, εφ όσον το παιδί τρέφεται φυσιολογικά, δεν έχουμε λόγο να το βομβαδίζουμε με επιπλέον σίδερο κλπ.

Βέβαια, μας τόνισε απο τότε ο γιατρός ότι κατα την γνώμη του τα αφυδατωμένα γάλατα είναι εξίσου καλά και δεν υπολοίπονται των φρέσκων σε τίποτα.Βασική θέση του είναι πως το θέμα δεν είναι τι δίνουμε στο παιδί, αλλά η δυνατότητά του να αποροφήσει τα απαραίτητα απο την τροφή του, και αυτό διαφέρει απο παιδί σε παιδί. Τα αποτελέσματα των προσπαθειών μας είπε πως θα τα δούμε στο τέλος του 2ου χρόνου, που θα κάνουμε γενική αίματος.

Έτυχε όμως η μικρή μου ν αταλαιπωρηθεί απο αλλεπάλληλες ιώσεις και κατα τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο, να χάσει το 15% του βάρους της. Δεδομένου ότι γεννήθηκε ελλειποβαρής μας ανησύχησε αυτό και μάλιστα, όταν τον Ιανουάριο πέσαμε απο την 75η θέση ύψους, λίγο πάνω απο την 50η, γιατί δεν ψηλώσαμε καθόλου, μας είπε να πάρουμε σκόνη γάλα, για να την ενισχύσουμε και να αναθεωρήσουμε την απόφαση μας αυτή, το καλοκαίρι, ή και μετά τις εξετάσεις του 2ου έτους, τον Σεπτέμρβιο.

Μας απασχόλησε, αλλά όχι σοβαρά το θέμα του λίπους του κανονικού γάλακτος, αλλά όχι σοβαρά, καθώς μέχρι το Νοέμβριο, η πορεία μας ήταν καλή. Απλά εγώ η χαζομαμά, έπαιρνα γάλα με 3,7% λίπος, γιατί νόμιζα πως ήταν καλύτερο για το παιδί, ενώ ο γιατρός μου είπε πως όσο πιο ελαφρύ (αλλά όχι αποβουτυρωμένο) τόσο καλύτερα, ήτοι στο 3,3-3,5%.

Στη σκόνη γάλακτος μας σύστησε 2 γάλατα, ένα απλό και φτηνό και ένα που έχει αραχιδωνικό οξύ , ω3 και δε συμμαζεύεται, που υποτίθεται ότι βοηθούν στην ανάπτυξη του εγκεφάλου και που βρίσκονται στο γάλα της μητέρας και δε μπορεί το παιδί να τα συνθέσει ακόμα μόνο του. (Αυτή η ιστορία πάει ένα κουτί το τριήμερο και στοιχίζει 8.00 ευρώ).

παράλληλα επειδή είμαστε ταξιδιάριδες μας επέτρεψε να πίνουμε κάτι «επιδόρπια γάλακτος» έτοιμα σκευάσματα, μακράς διαρκείας ή και αφυδατωμένα, για ευκολία μας, κατα την διάρκεια των ταξιδιών.

Μαζί με ένα σιρόπι με 8 φυσικές βιταμίνες, η μικρή ξαναπήρε τα πάνω της σε ένα μήνα. Προσωπικά δεν έχω πειστεί για την χρησιμότητα της σκόνης γάλακτος για άνω των 12 μηνών παιδιά, αλλά δεδομένου ότι γενικά τα βρίσκουμε με τον γιατρό μου σε όλα τα άλλα, πάω πάσο σε αυτό το θέμα και του περνάει, κυρίως όμως γιατί απο τον 6ο μήνα έως και τον 12ο έδινα το σουπερ γουπερ γάλα με τα AHA, DA, ω3 κλπ και μάσησα σε αυτό.

Πάντως ξέρω ότι ορισμένοι ιατροί πάνε ως την ηλικία των 3 ετών στη σκόνη γάλα και μετά κάνουν μετάβαση στο εβαπορε. Δυστυχώς πιστεύω ότι η βιομηχανία παιδί και ότι έχει να κάνει με αυτό, προωθεί μια εκμετάλευση που βασίζεται στην ψυχολογική μας ανάγκη να προσφέρουμε «ότι καλύτερο», που συνδιάζεται με ελλειπείς γνώσεις (φυσικό είναι) σε ιατρικά θέματα.

http://community.webshots.com/user/theanom

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

εχω ακυσει οτι στην ελλαδα αρχιζουν το φρεσκο γαλα απο ενα χρονον και τις τροφες απο 6 μηνων μαζι με τισ κρεμες.στη γερμανια παντως οι παιδιατροι και τα βιβλια που εχω διαβασει λενε να αρχιζουν τα μωρα το φρεσκο γαλα απο 10 μηνων και τις τροφες απο 4 μηνων.και εγω την κορη μου απο 4 μηνων την αρχισα ρυζαλευρο milupa που εγραφε απο 4 μηνων και κοιταζα στα σουπερ μαρκετ τα ετοιμα βαζακια με τροφες απο 4 μηνων για να δω τι μπορει να φαει και της το εφτιαχνα εγω.π.χ. χορτοσουπα κοτοσουπα και βραστο μοσχαρακι.ειχα ρωτησει και τον παιδιατρο φυσικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εδω στον Καναδα σου λενε οτι πρεπει να δινεις φρεσκο γαλα απο το 12 μηνα γιατι το παιδι πλεον χρειαζεται το παχος του γαλακτος. Καποιοι τους το δινουν και απο 10-11 μηνων, απλα συνηθηζουν στο χρονο για να αποφευχθουν τυχον αλλεργιες. Ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι η σκονη μετα το χρονο δεν προσφερει αυτα που χριεαζεται το παιδι και που μπορει να τα παρει απο το φρεσκο γαλα. Οσο για τροφες και εδω σου λενε οτι μπορεις να δοκιμασεις απο 4 εως 6 μηνων. Καποια παιδια ειναι ετοιμα καποια δεν ειναι.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στους 11 μήνες ο Κωστής σταμάτησε να ενδιαφέρεται για το γάλα του και μείωσε τις ποσότητες που έπινε στο ελάχιστο (από 60-100ml) το γεύμα.

Λέγαμε ότι το παιδι έχασε την όρεξή του και τρώει λιγότερο -μόνο το γάλα όμως.

Στους 11.5 περίπου μήνες του έδωσα να δοκιμάσει από το φρέσκο γάλα που πίνω εγώ και ενθουσιάστηκε :)

Αρχικά ο παιδίατρος μας είπε καλύτερα να του δίνουμε τα παιδικά φρέσκα που είναι εμπλουτισμένα αλλά ο Κωστής είχε άλλη άποψη. Όχι μόνο προτίμησε το κανονικό γάλα άλλα έχει προτίμηση και στη μάρκα. Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή -το βρίσκουμε στα ΑΒ σε γυάλινο μπουκάλι.

Έτσι περάσαμε στο φρέσκο γάλα λίγο πριν χρονίσουμε και ο παιδίατρος μας μας έδωσε το ΟΚ :lol::lol:

Πολύ το χάρηκα, γιατί τα αντιπαθούσα πολύ τα βρεφικά 8)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και σε μας εδω στην Αγγλια μας λενε να αρχισουμε να δινουμε φρεσκο γαλα στον 12ο μηνα. Επισης μας συμβουλευουν κατα των εμπλουτισμενων γαλατων οχι μονο για την περαιτερω επεξεργασια τους αλλα και γιατι το παιδι μετα τους 12 μηνες μπορει να παρει ολα τα στοιχεια που χρειαζεται απο το φρεσκο full-fat γαλα. Γαλατα με λιγοτερα λιπαρα δεν δινονται σε παιδια κατω των 5 ετων.

 

Και μια ερωτησουλα!! Την Κυριακη η Αννα θα γινει 1 ετους και θα αρχισουμε σιγα-σιγα να της δινουμε φρεσκο γαλα. Και φυσικα εγω εχω αγχωθει αν θα της αρεσει, πως θα το πινει κλπ

Η ερωτηση λοιπον ειναι: Πως το ζεσταινετε το φρεσκο γαλα? Στο φουνο μικροκυματων το βαζετε?

Link to comment
Share on other sites

Sophia T, εγώ το βάζω στο μπρίκι και το ζεσταίνω στο γκαζάκι ή στο μάτι της κουζίνας. Γενικά δε ζεσταίνω κανένα γεύμα του παιδιού στο φούρνο μικροκυμάτων κι όσο μπορώ τον αποφεύγω και για μας, γιατί έχουν ακουστεί πολλά που για να πω την αλήθεια δεν έχω ψάξει το κατά πόσο ισχύουν, αλλά καλού κακού.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γύρω στους 11 μήνες ο Κωστής σταμάτησε να ενδιαφέρεται για το γάλα του και μείωσε τις ποσότητες που έπινε στο ελάχιστο (από 60-100ml) το γεύμα.

Λέγαμε ότι το παιδι έχασε την όρεξή του και τρώει λιγότερο -μόνο το γάλα όμως.

Στους 11.5 περίπου μήνες του έδωσα να δοκιμάσει από το φρέσκο γάλα που πίνω εγώ και ενθουσιάστηκε :)

Αρχικά ο παιδίατρος μας είπε καλύτερα να του δίνουμε τα παιδικά φρέσκα που είναι εμπλουτισμένα αλλά ο Κωστής είχε άλλη άποψη. Όχι μόνο προτίμησε το κανονικό γάλα άλλα έχει προτίμηση και στη μάρκα. Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή -το βρίσκουμε στα ΑΒ σε γυάλινο μπουκάλι.

Έτσι περάσαμε στο φρέσκο γάλα λίγο πριν χρονίσουμε και ο παιδίατρος μας μας έδωσε το ΟΚ :lol::lol:

Πολύ το χάρηκα, γιατί τα αντιπαθούσα πολύ τα βρεφικά 8)

 

Με αυτό το γάλα μεγάλωσα και εγώ!!! Δεν το ήξερα ότι το έχει το ΑΒ, αχ πολύ χάρηκα, θεωρώ πως είναι από τα καλύτερα γάλατα.

Πάντως και εγώ είμαι της άποψης μετά τον χρόνο κανονικό φρέσκο γάλα και όχι κονσέρβα. Δεν το έχω συζητήσει με τον παιδίατρο αλλα νομίζω πως θα επιμείνω στην άποψη μου, εκτός αν συντρέχουν συγκεκριμένοι λόγοι και με πείσει. Το ίδιο πάντως έκανα και με το γιαούρτι μου είπε βρεφικά, τα μωρό δεν τα ήθελα, δοκίμασα κανονικό πρόβειο γιαούρτιι και το τσάκισε!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Sophia T, εγω συνεχιζω και το ζεσταινω στην ειδικη συσκευη που ειχα για να ζεσταινω τα μπιμπερο (bottle warmer), την οποια και βολευτηκα αφανταστα. Και εγω ειμαι κατα των φουρνων μικροκυματων οταν προκειται για το παιδι.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Sophia T, εγω συνεχιζω και το ζεσταινω στην ειδικη συσκευη που ειχα για να ζεσταινω τα μπιμπερο (bottle warmer), την οποια και βολευτηκα αφανταστα. Και εγω ειμαι κατα των φουρνων μικροκυματων οταν προκειται για το παιδι.

 

Χρύσα επειδή και εγώ τον έχω βολευτεί αφάνταστα τον θερμαντήρα για πες πως ακριβώς τον χρησιμοποιείς με το φρέσκο γάλα; Τώρα ας πούμε που το Κατερινάκι τρώει ακόμα σκόνη γάλα έχω το μπιμπερο με το νερό εκεί συνέχεια όλο το βράδυ - γιατί δεν ξέρω τι ώρα ακριβώς θα ξυπνήσει - και απλά προσθέτω την σκόνη από τον δοσομετρητή όταν θέλω να το φτιάξω. Επίσης ο παιδίατρος μου είπε πως μπορώ να το διατηρήσω σε σταθερή θερμοκρασία ένα δίωρο περίπου, έτσι μερικές φορές που δεν το πίνει όλο με τη μία το διατηρώ εκεί και αν θέλει της το ξαναδίνω. Ισχύουν τα ίδια και για το φρέσκο;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολια μου, βαζω το γαλα σε ενα πλαστικο μπιμπερο του οποιου εχω βγαλει τη θηλη και το χρησιμοποιω σαν μπουκαλακι πλεον και το ζεσταινω.

Οταν ο μικρος μου επινε σκονη και εγω το διατηρουσα σε σταθερη θερμοκρασια για ενα διωρο περιπου αλλα τωρα με το φρεσκο το πινει σχεδον ολο απο το ποτηρακι του και ετσι δεν μενει για να του δωσω αργοτερα. Πιστευω ομως οτι οπως ειναι ευαισθητο το γαλα σκονη για να αλλιωθει, ετσι και το φρεσκο δεν θα το κρατουσα για πολλη ωρα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Χρύσα μου. Βασικά ο θερμαντήρας με εξυπηρετεί αφάνταστα στο μεταμεσονύχτιο τάισμα 2- 3 και στο πρωινό 6 -7 επειδή έχω το νερό έτοιμο stand by και απλά προσθέτω την σκόνη από τον δοσομετρητή - μεταξύ ύπνου και ξύπνιου :lol::lol::lol: . Από ότι υποψιάζομαι δεν θα μπορώ να κάνω το ίδιο και με το φρέσκο γιατί δεν θα αντέχει τόσες ώρες παρότι είναι σταθερή η θερμοκρασία ...βέβαια μέχρι τότε υπάρχει η ελπίδα το ζουζουνάκι μας να κόψει το μεταμεσονύχτιο γεύμα και επιτέλους να κοιμηθούμε συνεχόμενα οέο!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι Ολια να το κοψει το βραδυνο ξυπνημα. Ξερω σου κοβεται ο υπνος. Ο Ζαχαριας μου καπου εκει γυρω στον 10- 11 μηνα σταματησε να ξυπναει το βραδυ. :lol::lol:

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα που συζυτησαμε με τον παιδιατρο το θεμα του Χαρουλη με το γαλα (δεν πινει σταγονα λεμεεεεεεεε) Μου ειπε να μην επιμεινω στα βρεφικα γαλατα και οτι επρεπε ηδη απο το χρονο να εχω γυρισει στο φρεσκο.. Και οτι το παιδι πλέον τρωει τα παντα οποτε ειναι ανωφελο να επιμενουμε σε αυτα εφοσον παιρνει οτι χρειαζεται απο αλλες τροφες.

Βεβαια ο αλλος ο παιδιατρος επεμενε στο αντιθετο..

Δεν ξερω τι να πω.. Ειπαμε.. ο καθενας τα δικα του.

Μου ερχεται στο μυαλο μια φραση του ενως ειδικου διατροφολογου, που ειχε παει η μαμα μου οταν ηταν η αδελφη μου μικρη (γιατι ηθελε να τρωει μονο τσιχλες :P ) ο οποιος της ειχε πει οτι "το παιδι απο το γαλα χρειαζεται μονο το ασβεστειο.... Και οτι γαλα και να του δωσεις θα το παρει.. Αν δεν πινει κανονικο γαλα δωστης ....... καρνεισον !!!!!!!"

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ο παιδιατρος το ιδιο μου ειχε πει για τα βρεφικα γαλατα. Στο χρονο χρειαζεται το πληρες φρεσκο γαλα γιατι το παιδι πλεον πρεπει να παιρνει και το παχος.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

χτες πηγαμε παιδιατρο για εμβολιο και επισκεψη, η μικρή ειναι πλεον 18 μηνών και τον ρωτησα για το γαλα γιατι μου χε πει μεχρι 18 μηνων να συνεχισει τη σκονη.Μου ειπε να παρω Δελτα advance φρεσκο μεχρι τα 2 και μετα τα 2 φρεσκο γαλα απο το δικό μας.Ερωτηση μελαχρινής: πως το ζεσταινεται το φρεσκο???? 8)8)8)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...