Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδι και θρησκεια


Recommended Posts

εγώ είμαι Χ.Ο. και περήφανη για την πίστη μου. έχω διαβάσει, με έχουν γαλουχήσει βεβαίως, την έχω ψάξει την ψυχή μου και συνεχίζω. στο θέμα του παιδιού μου άρεσε ένα βιβλίο που διάβασα για την προσέγγιση που δίνει ο πάτερ Παϊσιος. δεν θα μπω στη λογική να τα μεταφέρω ή να τα ερμηνεύσω. θα κάνω βλακεία. πάντως, είναι τροφή η πίστη για την ψυχή, από την κοιλιά μας ακόμα.

ούσα έγκυος πήγαινα εκκλησία και σκεφτόμουν το μικρό μου να ακούει τη Θεία Λειτουργία, μεταλάμβανα το Σώμακαι Αίμα του Κυρίου και χαιρόμουν που περνούσε και στο μωρό μου!

προσευχόμουν, έβλεπα όνειρα με την Παναγία, βλέπω κατά καιρούς ακόμα, διαβάζω προσευχές στο κοριτσάκι μου, την σταυρώνω, την πηγαινα Εκκλησία από μωρό, είτε Κυριακή στη Θεία Λειτουργία είτε απόγευμα για κεράκι. της αρέσει η ψαλμωδία, χτυπάει παλαμάκια με τα ιερά "ως τον Βασιλέα..."!

με τον παπά της ενορίας έχουν άριστη σχέση. του κάνει τσαχπινιές κι εκείνος της χαμογελάει και της ανταποδίδει τα πειράγματα. γι' αυτό στη βάφτιση γελούσε και έπιανε το βιβλίο του παπά και τα ράσα του.

μεταλαμβάνει πλέον ως Χριστιανή και η ίδια! πόσο καμαρώνω!

της έχω εικόνα της Παναγίας. σκέφτομαι να της βάλω την εικόνα που έχω της Χρυσοβαλάντου στο δικό της δωμάτιο. άλλωστε όταν βλέπει τις εικόνες, έχει μάθει να χαμογελάει και να κλείνει τα ματάκια γλυκά. μετά χαιρετάει!

θέλω να της πάρω βιβλίο που θα μάθει κάποια πράγματα και σιγά σιγά να θρέφω την ψυχή της με την αγάπη του Κυρίου μας! έτσι θα αγαπάει τον εαυτό της, τους ανθρώπους γύρω της!

όσο μεγαλώνει θα της εξηγώ όσα γνωρίζω! θα χαρώ να με ξεπεράσει, όπως εγώ ξεπέρασα τη μάνα μου στο θέμα της πίστης!

και η μάνα μου είναι Χ.Ο. αλλά εγώ έχω προχωρήσει σε έρευνα και πίστη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πιστεύω πως το παιδί δεν πρέπει να το προσυλητίζεις σε καμία θρησκεία. Μπορείς να το

κατευθύνεις να είναι καλός άνθρωπος ανεξάρτητα θρησκείας. Ας το αφήσεις μόνο του όταν μεγαλώσει να αποφασίσει αν και πόσο θέλει να είναι θρήσκο και σε τι. Το ίδιο ισχύει και με την εκκλησίες. Γιατί να το σέρνεις το παιδί εκεί? Είναι σα να το πηγαίνεις στο μάγο της φυλής.

 

Επίσης. καταστάσεις του στυλ "μην το κάνεις αυτό θα πας στην κόλαση" είναι απαράδεκτες. Επίσης το να γεμήσεις το δωματιό του εικόνες (γιατί άραγε?) είναι πιστεύω αισθητικά και πρακτικά λάθος. Τι θα το μάθεις? Να φιλάει τις εικόνες?

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το παιδί δεν πρέπει να το προσυλητίζεις σε καμία θρησκεία. Μπορείς να το

κατευθύνεις να είναι καλός άνθρωπος ανεξάρτητα θρησκείας. Ας το αφήσεις μόνο του όταν μεγαλώσει να αποφασίσει αν και πόσο θέλει να είναι θρήσκο και σε τι. Το ίδιο ισχύει και με την εκκλησίες. Γιατί να το σέρνεις το παιδί εκεί? Είναι σα να το πηγαίνεις στο μάγο της φυλής.

 

Επίσης. καταστάσεις του στυλ "μην το κάνεις αυτό θα πας στην κόλαση" είναι απαράδεκτες. Επίσης το να γεμήσεις το δωματιό του εικόνες (γιατί άραγε?) είναι πιστεύω αισθητικά και πρακτικά λάθος. Τι θα το μάθεις? Να φιλάει τις εικόνες?

 

 

το ακουω πολυ συχνα αυτο.Το βρισκω πολύ "ανοιχτομυαλο" για το τιποτα ..Κατ αρχην ειμαστε Ελλαδα. Και στη χωρα μας δυσκολα θα γινει καποιος Ινδουιστής, Βουδιστής ή Μηδενιστής. Και γιατι δεν δινονται τα αναλογα ερεθισματα αλλα κ γιατι δεν γινεσαι ευκολα αποδεκτος απ το κοινωνικο συνολο.Μπορεις καλλιστα να του διδαξεις τις αρχες του Χριστιανισμου, να του δωσεις μια κατευθυνση δηλ (μιας κ ειναι πιο οικειος στη κοινωνια μας) και οταν μεγαλωσει ας ψαχτει κ ας γινει οτι θελει. Ποσους ενηλικες ξερουμε που η ταυτοτητα γραφει Χ.Ο. και δηλωνουν αθεοι ή οτιδηποτε αλλο.Το να του δωσεις μια κατευθυνση τωρα, δεν αναιρει οτι μπορει να ψαχτει στο μελλον μονο του αν δεν τον καλυπτει αυτο που πρεσβευει αυτη η θρησκεια.

Και ας μην μπερδευουμε την Εκκλησία με το Χριστιανισμο. Δυστηχως οι παπαδες κ ο Κληρος γενικοτερα σπρωχνει το κοσμο μακρυα απ το Χριστιανισμό με ολα αυτα που κανουν.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το παιδί δεν πρέπει να το προσυλητίζεις σε καμία θρησκεία. Μπορείς να το

κατευθύνεις να είναι καλός άνθρωπος ανεξάρτητα θρησκείας. Ας το αφήσεις μόνο του όταν μεγαλώσει να αποφασίσει αν και πόσο θέλει να είναι θρήσκο και σε τι. Το ίδιο ισχύει και με την εκκλησίες. Γιατί να το σέρνεις το παιδί εκεί? Είναι σα να το πηγαίνεις στο μάγο της φυλής.

 

Επίσης. καταστάσεις του στυλ "μην το κάνεις αυτό θα πας στην κόλαση" είναι απαράδεκτες. Επίσης το να γεμήσεις το δωματιό του εικόνες (γιατί άραγε?) είναι πιστεύω αισθητικά και πρακτικά λάθος. Τι θα το μάθεις? Να φιλάει τις εικόνες?

 

Να σε ρωτήσω κάτι? Εχεις παιδάκι και αν ναι είναι βαφτισμένο ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης άλλο Χριστιανός και άλλο εκκλησία. Αλλο αγάπη στα θεια και αλλο πηγαινω στην επιχειρηση για να βαφτισω το παιδι μου απο επαγγελματίες της επιχείρησης (που δυστυχώς γίνεται μόνο απο τα αναθεματισμένα χέρια τους ). Λατρεύω την πίστη μου και θα την μεταδώσω στο παιδί μου. Συχαίνομαι τους εκπροσώπους της θέλω να αφορεστούν όλοι!

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνούμε (ελπίζω πάντα με καλό τρόπο) στο ότι πιστεύω ο προσυλυτισμος είναι εγληματικός σε κάποιον που δεν έχει ακόμα την κρίση να αποφασίζει.

συμφωνούμε και πάλι. τυχαίο;

 

την κόρη σου την βάφτισες; ή έκανες ονοματοδοσία;

εγώ την βάφτισα. δηλώνω με λόγια και με πράξεις το θρήσκευμά μου και το ίδιο επιθυμώ για την κόρη μου!

εσύ; την βάφτισες και μετά είπες να το ρίξεις στην ελευθερία του πνεύματος;:mrgreen:

φιλικά, ντε!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία μου το γενικεύεις το θέμα με την εκκλησία και δεν θα ήθελα να σχολιάσω. αλλά σεβάσου και τις περιπτώσεις που δεν γνωρίζεις.

όπως εγώ δεν σχολιάζω ό,τι δεν γνωρίζω π.χ. τους άθεους και τη σχέση τους με τον θάνατο ή την αρρώστια. και δεν θέλω να μάθω.

Link to comment
Share on other sites

το ακουω πολυ συχνα αυτο.Το βρισκω πολύ "ανοιχτομυαλο" για το τιποτα ..Κατ αρχην ειμαστε Ελλαδα. Και στη χωρα μας δυσκολα θα γινει καποιος Ινδουιστής, Βουδιστής ή Μηδενιστής. Και γιατι δεν δινονται τα αναλογα ερεθισματα αλλα κ γιατι δεν γινεσαι ευκολα αποδεκτος απ το κοινωνικο συνολο.Μπορεις καλλιστα να του διδαξεις τις αρχες του Χριστιανισμου, να του δωσεις μια κατευθυνση δηλ (μιας κ ειναι πιο οικειος στη κοινωνια μας) και οταν μεγαλωσει ας ψαχτει κ ας γινει οτι θελει. Ποσους ενηλικες ξερουμε που η ταυτοτητα γραφει Χ.Ο. και δηλωνουν αθεοι ή οτιδηποτε αλλο.Το να του δωσεις μια κατευθυνση τωρα, δεν αναιρει οτι μπορει να ψαχτει στο μελλον μονο του αν δεν τον καλυπτει αυτο που πρεσβευει αυτη η θρησκεια.

Και ας μην μπερδευουμε την Εκκλησία με το Χριστιανισμο. Δυστηχως οι παπαδες κ ο Κληρος γενικοτερα σπρωχνει το κοσμο μακρυα απ το Χριστιανισμό με ολα αυτα που κανουν.

 

Δε θα το χαρακτήριζα "ανοιχτομυαλο". Οι αρχές του Χριστινανισμού -στο μεγαλύτερο μέρος τους- είναι οι αρχές που πρέπει να έχει έαν παιδί έτσι κι αλλιώς πιστευω. Μπορεί κανείς να περάσει στο παιδί του τις σωστές αρχές χωρίς να αναμίξει παπάδες, εκκλησίες, εικόνες, ψαλμούς κτλ. Συμφωνώ με την τελευταία παράγραφό σου.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρια μου,καλημερα.

 

Αυτη η δικαιολογια,βρε καλο μου,ειναι η στανταρ καραμελιτσα η οποια χρησιμοποιειτε οταν ακουτε νια τετοια αποψη.

Δεν εχει και πολλα να λεει,μην νομιζεις.

Κι'εγω της ιδιας αποψης με τον Ρασπουτην ειμαι και τα κοριτσια μου τα βαφτισα.Συγχρονως και τις δυο.Τς βαφτισα επειδη ηταν η επιθυμια του πατερα μου και ηταν καρκινοπαθης,τον εχασα πριν 2 μηνες.Το θεωρεις δικαιολογια?Εχω φωτο να σου δειξω του πολιτικου γαμου μου που δεν ηταν ο πατερας μου,γιατι δεν ηταν σε θεση να παρευρεθει.Και φωτο της βαφτισης στις οποιες ειναι,οσο χαλια και να ηταν.Ηταν μια πολυ μεγαλη χαρα που του δοθηκε.

Πολλοι γονεις με παρομιες αποψεις εχουν "αναγκαστει" να προχωρησουν σε μια τετοια διαδικασια.

Ε

 

Φιλικα μπουμπου,ετσι?

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωτηρία μου το γενικεύεις το θέμα με την εκκλησία και δεν θα ήθελα να σχολιάσω. αλλά σεβάσου και τις περιπτώσεις που δεν γνωρίζεις.

όπως εγώ δεν σχολιάζω ό,τι δεν γνωρίζω π.χ. τους άθεους και τη σχέση τους με τον θάνατο ή την αρρώστια. και δεν θέλω να μάθω.

 

Το διόρθωσα. Δεν τα παω καλά με τους εκπροσώπους της εκκλησίας. Η εκκλησία απο μονη της δεν μολύνθηκε μολύνθηκε απο αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην ζωή μου δεν έχω δει σωστό εκπρόσωπο της εκκλησίας. Δεν μιλάω για ΄΄αγιο΄΄ γιατί για μενα αγιος ειναι μονοι οι αγιοι. Μιλαω για σωστο λειτουργό. Αυτα και αυτα με εχουν κανει να πηγαινω μονο σε ειδικες περιτπωσεις στην εκκλησια. Την θρησκεια μου την αγαπω και την τιμω

Link to comment
Share on other sites

συμφωνούμε και πάλι. τυχαίο;

 

την κόρη σου την βάφτισες; ή έκανες ονοματοδοσία;

εγώ την βάφτισα. δηλώνω με λόγια και με πράξεις το θρήσκευμά μου και το ίδιο επιθυμώ για την κόρη μου!

εσύ; την βάφτισες και μετά είπες να το ρίξεις στην ελευθερία του πνεύματος;:mrgreen:

φιλικά, ντε!:cool:

 

Όχι δε τη βάφτισα. Έκανα ονοματοδοσία. Προτήμησα να μη τη προσυλιτίσω. Εγώ όντας ΧΟ, γνωρίζω τις αρχές του θρησκευματός μας και έχω καταλάβει (όπως λέω παραπάνω) πως δε διαφέρουν από τις αρχές που θα έδινα στο παιδί μου αν δεν υπήρχαν θρησκείες.

 

Λες πως αυτό επιθυμείς για την κόρη σου. Απόλυτα σεβαστό. Απλά άποψή μου είναι πως όταν το παιδί δεν έχει κρίση το να το βάζεις να προσκυνάει εικόνες και να ακούει ψαλμούς δεν κάνει κάτι. Το παιδί μπορεί να χτυπάει παλαμάκια ακούγοντας τραγούδια από τα παιχνίδια του ή να είναι κοινωνικό και να κάνει τσαχπινιές σε κάθε συμπαθητικό άνθρωπο. Εγώ τουλάχιστον δε θα ψάξω σε οτιδήποτε συνηθισμένο, το υπερφυσικό από πίσω.

 

Όσο για τους παπάδες... Είναι ο λόγος ακριβώς που φεύγει ο κόσμος από την εκκλησία. Φυσικά δεν είναι ΟΛΟΙ έτσι, αλλά δυστυχως η μεγάλη πλειοψηφία. Δε μπορώ να ανεχτώ να μου κάνει παζάρια ο παπάς για το πόσα θα πάρει για να βαφτήσει το παιδί μου ή να με ρωτάει από πιο πριν που μένω και τι δουλειά κάνω για να ξέρει πόσα θα μου πάρει. Είναι ντροπή.

 

Τέλος θα σου πω, πως αν θες να συζητάς με πολιτισμένο τόνο δε λες στον άλλον "και μετά είπες να το ρίξεις στην ελευθερία του πνεύματος". Μπορώ να ειρωνευτώ πολύ σκληρά (όπως όλοι φαντάζομαι). Μάζεψέ το λίγο και θα μπορέσουμε να κάνουμε πολιτισμένη κουβέντα.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

δεν φθείρεται η Εκκλησία από κάποιους διεφθαρμένους εκπροσώπους της. φθείρεται η πίστη κάποιων χριστιανών που ήταν έτοιμη να φθαρεί.

 

είναι δύσκολο να το καταλάβω γιατί κάποιος λέει ότι είναι Χ.Ο. αλλά η πίστη του είναι σαν αμφίβιο, μετάξύ πιστεύω και δεν πιστεύω και ψάχνει αφορμές σε ξένα από αυτόν στοιχεία για να πατήσει πάνω, να δικαιολογήσει τις επιλογές του. σαν ερπετό.

 

ή πιστεύεις κάτι ή δεν το πιστεύεις. απόλυτο; εντελώς. έτσι είναι η ορθοδοξία. δόγμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν φθείρεται η Εκκλησία από κάποιους διεφθαρμένους εκπροσώπους της. φθείρεται η πίστη κάποιων χριστιανών που ήταν έτοιμη να φθαρεί.

 

είναι δύσκολο να το καταλάβω γιατί κάποιος λέει ότι είναι Χ.Ο. αλλά η πίστη του είναι σαν αμφίβιο, μετάξύ πιστεύω και δεν πιστεύω και ψάχνει αφορμές σε ξένα από αυτόν στοιχεία για να πατήσει πάνω, να δικαιολογήσει τις επιλογές του. σαν ερπετό.

 

ή πιστεύεις κάτι ή δεν το πιστεύεις. απόλυτο; εντελώς. έτσι είναι η ορθοδοξία. δόγμα.

 

Από πότε το να πιστεύεις σημαίνει πως πρέπει να είσαι θαμώνας στην εκκλησία? Που έχεις διαβάσσει εσύ πως πρέπει να προσκυνάμε .... εικόνες? Τι σημαίνει "σταυρώνω το παιδί"? "Προσχεύομαι γιαυτό" να το καταλάβω αλλά που έχεις διαβάσε εσύ το "σταυρώνω"?

 

Συνδέεις τη θρησκεία ακριβώς με τα πράγμα που πιστεύω πως τη χαλάνε.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από πότε το να πιστεύεις σημαίνει πως πρέπει να είσαι θαμώνας στην εκκλησία? Που έχεις διαβάσσει εσύ πως πρέπει να προσκυνάμε .... εικόνες? Τι σημαίνει "σταυρώνω το παιδί"? "Προσχεύομαι γιαυτό" να το καταλάβω αλλά που έχεις διαβάσε εσύ το "σταυρώνω"?

 

Συνδέεις τη θρησκεία ακριβώς με τα πράγμα που πιστεύω πως τη χαλάνε.

 

Διαφωνώ αλλα εδώ είμαστε για να λεμε τις απόψεις μας

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θέλω να μιλήσω στο παιδί μου για την διδασκαλία του Χριστού με απλά λόγια όπως τόσο απλά και γεμάτα αγάπη τα δίδαξε ο Χριστός.

Οι «Φαμφάρες» και τα λόγια τρομοκρατίας των παπάδων (ευτυχώς όχι όλων) του τύπου μην φας κρέας γιατί θα πας στην κόλαση κτλ θα μείνουν εκτός!!! Για το θέμα σταύρωση ανάσταση θα τα πω έτσι ακριβώς όπως έγιναν και θα μείνω στο λόγο για τον οποίο έγιναν δηλαδή σημειολογικά.

Θέλω να σκέφτεται τον Θεό και την Παναγία μας και να γαληνεύει η καρδούλα του. Και τέλος θέλω (και μακάρι) σε κάθε πράξη του να το συντροφεύει Η Παναγία μας.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το παιδί δεν πρέπει να το προσυλητίζεις σε καμία θρησκεία. Μπορείς να το

κατευθύνεις να είναι καλός άνθρωπος ανεξάρτητα θρησκείας. Ας το αφήσεις μόνο του όταν μεγαλώσει να αποφασίσει αν και πόσο θέλει να είναι θρήσκο και σε τι. Το ίδιο ισχύει και με την εκκλησίες. Γιατί να το σέρνεις το παιδί εκεί? Είναι σα να το πηγαίνεις στο μάγο της φυλής.

 

Επίσης. καταστάσεις του στυλ "μην το κάνεις αυτό θα πας στην κόλαση" είναι απαράδεκτες. Επίσης το να γεμήσεις το δωματιό του εικόνες (γιατί άραγε?) είναι πιστεύω αισθητικά και πρακτικά λάθος. Τι θα το μάθεις? Να φιλάει τις εικόνες?

 

E, καλά, υπερβολικό το βρίσκω αυτό. Στο παιδί οι γονείς μεταφέρουν την κοσμοθεωρία τους, και μέσα σε αυτή είναι και η θρησκεία. Αλλιώς θα τα μεγάλωνε το κράτος, όπως στην αρχαία Σπάρτη. Αν θεωρώ ότι το παιδί μου πρέπει να πηγαίνει κάθε κυριακή εκκλησία, φυσικά και θα το κάνω. Δηλαδή από πού προκύπτει ότι το σωστό είναι να μεγαλώνει κανείς ουδέτερος θρησκευτικά?

Link to comment
Share on other sites

E, καλά, υπερβολικό το βρίσκω αυτό. Στο παιδί οι γονείς μεταφέρουν την κοσμοθεωρία τους, και μέσα σε αυτή είναι και η θρησκεία. Αλλιώς θα τα μεγάλωνε το κράτος, όπως στην αρχαία Σπάρτη. Αν θεωρώ ότι το παιδί μου πρέπει να πηγαίνει κάθε κυριακή εκκλησία, φυσικά και θα το κάνω. Δηλαδή από πού προκύπτει ότι το σωστό είναι να μεγαλώνει κανείς ουδέτερος θρησκευτικά?

 

Και γιατί είναι λάθος να είναι ουδέτερος όπως λες? Αν έχει τις σωστές αρχές να γίνει καλός άνθρωπος, έχει σημασία σε τι και αν πιστεύει? Πόσο μάλλον να πηγαίνει στην εκκλησία χωρίς να ξέρει καν το γιατί?

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τα θέματα που προκαλούν.. κλειδώματα. Η θρησκείες είναι ο πιο συχνός λόγος πολέμων στην ιστορία. Ειρωνικό ε?

Συμφωνω μαζι σου σε ολο το θεμα.

Οταν με το καλο κανω παιδακι, δεν θελω να το βαφτισω, για ονοματοδοσια σκεφτομαι. Δεν θελω να του μιλησω για τον χριστιανισμο, μιας και δεν ειμαι αυτης της σχολης. Θελω να του μιλησω ΚΑΙ για τον χριστιανισμο αλλα και για τις αλλες θρησκειες. Ειμαι λιγο περιπτωση θεωρω, δεν πιστευω σε τπτ ανωτερω καλο ή κακο αυτο, δεν ξερω. Απο μικρο ημουν ετσι, δεν μου βγηκε τωρα. Ο αντρας μου πιστευει οτι υπαρχει μια ανωτερη δυναμη αλλα κατα τα αλλα συμφωνουμε.

Αν το βαφτισω, θαναι για να μην τρεχουμε με εγκεφαλικα τους συγγενεις, για να μην μας αποκληρωσουν οι παπουδογιαγιαδες για να μην εχω τετοιου ειδους θεματα. Ειμαι καθετα αντιθετη ομως.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί είναι λάθος να είναι ουδέτερος όπως λες? Αν έχει τις σωστές αρχές να γίνει καλός άνθρωπος, έχει σημασία σε τι και αν πιστεύει? Πόσο μάλλον να πηγαίνει στην εκκλησία χωρίς να ξέρει καν το γιατί?

 

Κανένα πρόβλημα. Εσύ λοιπόν, θα μεγαλώσεις το παιδί σου έτσι, ο χριστιανός ορθόδοξος θα το στέλνει εκκλησία, ο μουσουλμάνος στο τζαμί κλπ. Αυτό το λένε ελευθερία έκφρασης. Μέχρι κάποια ηλικία, ο γονιός έχει αρμοδιότητα να περάσει την κοσμοθεωρία του στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα. Εσύ λοιπόν, θα μεγαλώσεις το παιδί σου έτσι, ο χριστιανός ορθόδοξος θα το στέλνει εκκλησία, ο μουσουλμάνος στο τζαμί κλπ. Αυτό το λένε ελευθερία έκφρασης. Μέχρι κάποια ηλικία, ο γονιός έχει αρμοδιότητα να περάσει την κοσμοθεωρία του στο παιδί.

Αυτο νομιζω οτι ειναι και το σωστο. Ο καθενας να κανει οτι νομιζει καλυτερο για το παιδι του.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι από τα θέματα που προκαλούν.. κλειδώματα. Η θρησκείες είναι ο πιο συχνός λόγος πολέμων στην ιστορία. Ειρωνικό ε?

 

Λογικο. Γιατι ειναι ευκολο χρημα με..δικαιολογια. "Ο σκοπος αγιαζει τα μεσα" Σαμπως οι σταυροφοριες γιατι γινανε? Για την εξαπλωση του Χριστιανισμου ή για τον επεκτατισμο??

Αλλα κ παλι λεμε οτι γι αυτο δεν φταινε οι Θρησκιες αλλα οι ανθρωποι που τις υπηρετούν.

Και κατι που το ενστερνιζονται ολες ειναι οτι ο ανθρωπος χρειαζεται να πιστευει σε κατι ανωτερο για τις δυσκολες στιγμες του που φαινονται οτι ολα εχουν χαθει.

Εγω πιστευω στο Χριστιανισμο κ τον μικρο θα του διδαξω αυτο που πρεσβευει. Οταν μεγαλωσει, ας κανει οτι θελει. Οχι ομως για αντιδραση αλλα γιατι πραγματικα θελει να ψαχτει σε κατι αλλο.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικο. Γιατι ειναι ευκολο χρημα με..δικαιολογια. "Ο σκοπος αγιαζει τα μεσα" Σαμπως οι σταυροφοριες γιατι γινανε? Για την εξαπλωση του Χριστιανισμου ή για τον επεκτατισμο??

Αλλα κ παλι λεμε οτι γι αυτο δεν φταινε οι Θρησκιες αλλα οι ανθρωποι που τις υπηρετούν.

Και κατι που το ενστερνιζονται ολες ειναι οτι ο ανθρωπος χρειαζεται να πιστευει σε κατι ανωτερο για τις δυσκολες στιγμες του που φαινονται οτι ολα εχουν χαθει.

Εγω πιστευω στο Χριστιανισμο κ τον μικρο θα του διδαξω αυτο που πρεσβευει. Οταν μεγαλωσει, ας κανει οτι θελει. Οχι ομως για αντιδραση αλλα γιατι πραγματικα θελει να ψαχτει σε κατι αλλο.

 

Εμένα ειλικρινά θα με στεναχωρούσε σαν μάνα αν το έκανε :|

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα. Εσύ λοιπόν, θα μεγαλώσεις το παιδί σου έτσι, ο χριστιανός ορθόδοξος θα το στέλνει εκκλησία, ο μουσουλμάνος στο τζαμί κλπ. Αυτό το λένε ελευθερία έκφρασης. Μέχρι κάποια ηλικία, ο γονιός έχει αρμοδιότητα να περάσει την κοσμοθεωρία του στο παιδί.

 

Ελευθερία έκφρασης του γονιού είναι αυτό που περιγράφεις. :) Πάντως η ένστασή μου δεν είναι στην κοσμοθεωρία του γονιού αλλά στα μέσα. Και όπως είπα και πιο πριν, άλλο κοσμοθεωρία και αξίες και άλλο προσκύνημα εικόνων (πιστεύω πως πουθενά δεν είναι γραμμένο πως πρέπει να λατρεύουμε τις εικόνες) και κάποιες άλλες δοξασίες που δε χωράνε σε καμία θρησκεία!

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...