Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαξιλάρι


BIZELI

Recommended Posts

Κοριτσια και αγορια του φορουμ...μηπως ξερετε απο ποια ηλικια βαζουμε μαξιλαρι στα παιδακια μας;;;Ολο το ξεχναω να ρωτησω τον παιδιατρο... :?

Επισης τι μαξιλαρι βαζουμε;;;;Ανατομικο υποαλεργικο;;;;Απο που πηρατε το μαξιλαρι σας;;;Εχω ενα μαξιλαρι, απο καταστημα με προικα μωρου ,αλλα μου φαινεται πολυ ψευτικο...τι μεγεθος μαξιλαρι να παρω;;;;;Πολλες αποριες εχω ε;;; :oops:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομίζω είναι μετά τον χρόνο αλλά να σε ρωτήσω κάτι?

για ποιο λόγο θες να τον μάθεις με μαξιλάρι?

γενικά απ όσο ξέρω, το μαξιλάρι δεν είναι και πολύ υγιεινό και το ότι το χρησιμοποιούμε όλοι μας είναι μάλλον λάθος συνήθεια...

αν το μαξιλάρι δεν είναι ανατομικό και καλό μόνο ζημιά κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Μαξιλάρι όπως και πάπλωμα ξερω ότι επιτρέπεται από τον χρόνο και πάνω.

Αλλά όπως ανέφερε και η μαμά του Ορίωνα δεν συνιστάται γενικά το μαξιλάρι και ακόμα και για τους ενήλικες αποτελεί απλά μια κακή συνήθεια. Γνώμη μου είναι πως δε θα του προσφέρει τίποτα, αλλά για αυτά τα θέματα ειδικός είναι ο παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όντως μαξιλάρι και πάπλωμα επιτρέπεται από το χρόνο και μετά.

Κατά τη γνώμη μου καλό είναι αν αποφύγουμε το μαξιλάρι τουλάχιστον μέχρι το παιδί να μεγαλώσει λίγο περισσότερο αλλά δε νομίζω, όταν πια καταλαβαίνει πολύ καλά τί συμβαίνει γύρω του, ότι μπορούμε να του στερήσουμε κάτι που όλοι οι άλλοι -και εμείς- χρησιμοποιούμε.

 

Εμείς δώσαμε μαξιλάρι στο Θάνο όταν πήγε σε κανονικό κρεββάτι (2 χρονών και 9 μηνών) και του δώσαμε για αρχή το μαξιλαράκι που είναι συνήθως σετ με το κουβερλί της κούνιας. Στα 3,5 του δώσαμε ένα λίγο μεγαλύτερο αλλά σύμφωνα με τις οδηγίες του παιδιάτρου όχι φουσκωτό.

 

Ο παιδίατρός μας μας είχε πει ότι δεν κάνει καθόλου κακό το μαξιλάρι αν είναι ανατομικό ή απλώς αρκετά λεπτό ώστε να μην επηρεάζει τη στάση του κεφαλιού στον ύπνο. Μα είπε όχι μόνο στα φουσκωτά (σε όλες τις ηλικίες) και στα μαξιλάρια με πούπουλα για παιδάκια έως 2,5 ετών λόγω του ότι ενδέχεται να προκαλέσουν αλλεργία σε κάποια που έχουν ανάλογη ευαισθησία.

Εννοείται πως πρέπει το μαξιλάρι να είναι καλής ποιότητα με βαμβακερό κάλυμα.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα οταν ειπα στη γιατρο οτι η μπεμπα βγαζει γουλιες μου ειπε να της βαλω ενα λεπτο μαξιλαρακι ή μια πανα διπλωμενη κατω απο το κεφαλακι της ωστε να μη γυριζει πισω το γαλατακι..αρα υποθετω οτι δεν ενοχλει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ποτέ δεν της έβαλα μαξιλάρι επειδή ποτέ δεν κάθεται στην ίδια θέση μέσα στην κούνια....Όσες φορές δοκίμασα τελικά αλλού την έβρισκα...Δεν νομίζω να είναι αναγκαίο να βάλεις απο την στιγμή που το παιδί βολεύεται και χωρίσ αυτό

Link to comment
Share on other sites

εμενα οταν ειπα στη γιατρο οτι η μπεμπα βγαζει γουλιες μου ειπε να της βαλω ενα λεπτο μαξιλαρακι ή μια πανα διπλωμενη κατω απο το κεφαλακι της ωστε να μη γυριζει πισω το γαλατακι..αρα υποθετω οτι δεν ενοχλει

 

υπάρχουν ειδικά μαξιλάρια για αυτή τη δουλειά... που είναι με κλίση 30 μοιρών περίπου και πιάνουν όλο το φάρδος της κούνιας και εξομαλύνεται απ την κορυφή ως τη βάση του μαξιλαριού και γίνεται ένα με το στρώμα

το βάζεις κάτω απ το σεντόνι και έτσι δεν είναι μαξιλάρι αλλά έχει το πάνω μέρος μια κλίση

αυτό είναι το πιο σωστό όλων (Αν θες τη γνώμη μου φυσικά :D )

Link to comment
Share on other sites

εμενα οταν ειπα στη γιατρο οτι η μπεμπα βγαζει γουλιες μου ειπε να της βαλω ενα λεπτο μαξιλαρακι ή μια πανα διπλωμενη κατω απο το κεφαλακι της ωστε να μη γυριζει πισω το γαλατακι..αρα υποθετω οτι δεν ενοχλει

 

υπάρχουν ειδικά μαξιλάρια για αυτή τη δουλειά... που είναι με κλίση 30 μοιρών περίπου και πιάνουν όλο το φάρδος της κούνιας και εξομαλύνεται απ την κορυφή ως τη βάση του μαξιλαριού και γίνεται ένα με το στρώμα

το βάζεις κάτω απ το σεντόνι και έτσι δεν είναι μαξιλάρι αλλά έχει το πάνω μέρος μια κλίση

αυτό είναι το πιο σωστό όλων (Αν θες τη γνώμη μου φυσικά :D )

 

Συμφωνώ με τη μαμά του Ωρίων.

Εγώ δεν ήξερα ότι υπήρχαν τέτοια και προσπαθούσα να φτιάξω την κλίση με κουβέρτες ή πετσέτες κάτω από το στρώμα και για να αποφύγω το μαξιλάρι σε τόσο μικρή ηλικία και γαιτί ποτέ τα παιδιά μου δεν κοιμούνταν σε σταθερή θέση στην κούνια...

 

Η κλίση αυτή είναι ιδανική και για τις γουλίτσες που λες αλλά βοηθάει πολύ και στις περιπτώσεις που το μωρό έχει κάποια ιωσούλα με μυξούλες ή βηχαλάκι. :wink:

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Ο κανόνας λέει όχι μαξιλάρι πριν το χρόνο.

Επειδή ο Κωστής από κάποια ηλικία και μετά (δεν θυμάμαι πόσο, αλλά πριν χρονίσει) για να αποκοιμηθεί ήθελε μαξιλάρι τον άφηνα και αφού κοιμόταν τον κατέβαζα ώστε να μην κοιμάται όλο το βράδυ πάνω του.

Αν το παιδί δεν το ζητάει πάντως καλύτερα να το αποφύγεις όσο μπορείς.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν το παιδί δεν το ζητάει πάντως καλύτερα να το αποφύγεις όσο μπορείς.

 

Εγώ είχα ρωτήσει τον παιδίατρο πριν 5 μήνες περίπου και μου είπε μόνο το βρεφικό μαξιλαράκι. Εγώ το έβαλα αλλά αυτά το πέταγαν. Οπότε δεν το ξαναέβαλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα σε όλους,

 

μολονότι το θέμα αυτό το έχω εντοπίσει και παλιότερα στο forum, δεν βρήκα κάποια συγκεκριμένη απάντηση. Δώστε μου μια συμβουλή σχετικά με την χρήση μαξιλαριού. Ο γιος μου είναι 4 μηνών και μετά το βραδινό φαγητό είναι τόσο νυσταγμένος που, μολονότι προσπαθώ για ώρα, δεν μπορώ να τον κάνω να ρευτεί. Επειδή στην κούνια του δεν έχουμε δημιουργήσει ανάκληση, φοβάμαι τυχόν αναρροφήσεις κι έτσι έχω βρεί την λύση ενός μικρου, μαλακού μαξιλαριού που δημιπυργεί μια κάποια ανάκληση. Με τον άντρα μου διαφωνούμε γιατί υποστηρίζει πως δεν είναι καλό για τον αυχένα του. Εσείς τι λέτε;;;;;:?:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.νομιζω οτι μετα τα 2 πρεπει να χρησιμοποιουμε μαξιλαρι.σιγουρα οχι στην ηλικια των 4 μηνων.αν ξερει καποια κοπελα αν εχω δικιο η οχι ας με διαφωτισει και μενα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To μαξιλάρι απαγορεύεται μέχρι τον ένα χρονο τουλάχιστον. Είναι ορθοπεδικό το ζήτημα. Εγώ δεν του έχω πάρει ακόμα και είναι 3. Αυτό που έκανα ήταν να βάλω κάτι κάτω από τα δύο πόδια της κούνιας (χοντρά βιβλία), ώστε η κούνια να αποκτήσει μία κλίση όλη μαζί αλλά και το παιδί να είναι σε ευθεία θέση. Κάποιες κούνιες έχουν έναν μηχανισμό που δημιουργεί κλίση. Εμένα δεν είχε οπότε είχα βρει τη λύση αυτή. Μην αγχώνεσαι όμως με το ρέψιμο. Κι εμένα ο γιος μου δεν είχε ρευτεί ποτέ (με θηλασμό βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο μικρός μας σε λίγες μέρες θα γίνει ενός έτους.

Αναρωτιέμαι αν ήρθε η ώρα να του βάλω ένα μαξιλαράκι στην κούνια για τον ύπνο ή μήπως είναι πολύ νωρίς. Τι λέτε; Αν θυμάμαι καλά η γιατρός όταν την είχα ρωτήσει μου είχε πει ότι μετά το έτος επιτρέπεται.

Και αν τελικά επιτρέπεται φαντάζομαι ότι θα πρέπει να του πάρω ειδικό υποαλλεργικό μαξιλαράκι συγκεκριμένου μεγέθους. Έτσι δεν είναι;

Τι προτείνετε εσείς οι πιο "παλιές"μανούλες;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα θελα να ρωτήσω τις μανούλες με μεγαλύτερα παιδιά του έτους από πότε ξεκίνησαν να χρησιμοποιούν μαξιλάρι για τον ύπνο των παιδιών τους?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

kalispera

o gios mou einai 11 minon kai edo kai 2 bdomades einai polu anusuxos

ston thema tou upnou.sunexeia gurnaei ap tin anapodi pleura

kai koimatai pano sta skepasmata me apotelesma na einai kseskepastos.

akoma kai sto krebati na ton balo mazi mou peftei pano sta maxilaria mou kai koimatai.

lete na thelei maxilari,i den katalabainei akoma?i mipos einai polu moro gia upsoma sto kefali

tou

euxaristo

line_m123_beg_40_time_1229922000_text_6f20e1ede4f1e1eaeff220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω ρωτησα τον γιατρο και του εφτιαξα ενα μαξιλαρακι χαμηλο απο καθαρο βαμβακι και κοιμαται πολυ πιο ανετα δοκιμασε το.φυσικα υπαρχουν και μαξιλαρακια στο εμποριο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...