Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδιωτικά σχολεία στη Θεσσαλονίκη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


litsa 79 στα 4200 δεν έχει φαγητό, έχει όμως λεωφορείο.Αυτό που περιμένουμε πάντως οι περισσότεροι είναι να ρίξουν λίγο τις τιμές. Δεν λέω έχεις πολλές παροχές. Στα προνήπια μπορείς να επιλέξεις κολύμβηση και 1 φορά την εβδομάδα τους πάνε στο κολυμβητήριο. Κάνουν αγγλικά, μουσική, γυμναστική.

Link to comment
Share on other sites

litsa 79 στα 4200 δεν έχει φαγητό, έχει όμως λεωφορείο.Αυτό που περιμένουμε πάντως οι περισσότεροι είναι να ρίξουν λίγο τις τιμές. Δεν λέω έχεις πολλές παροχές. Στα προνήπια μπορείς να επιλέξεις κολύμβηση και 1 φορά την εβδομάδα τους πάνε στο κολυμβητήριο. Κάνουν αγγλικά, μουσική, γυμναστική.

Eυχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις

να ρωτησω κατι τελευταιο?στο νηπιαγωγειο κ το δημοτικο λογικα ανεβαινουν οι τιμες ετσι δεν ειναι?

στα προνηπια στελνεις φαγητο απο το σπιτι?

Link to comment
Share on other sites

Στα προνήπια στέλνω φαγητό από το σπίτι. Αν έρθει με το 1ο λεωφορείο στέλνω μόνο πρωινό, αν έρθει με τα επόμενα και μεσημεριανό, εσύ επιλέγεις.

Τα δίδακτρα ανέβαιναν ανά τάξη. Τώρα να σου πω με την κρίση δεν ξέρω πόσα θα μας ζητήσουν και πόσα θα μπορέσουμε να δώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κακοπληρωμενο προσωπικο και οχι καλες εγκαταστασεις,κατα την γνωμη μου παντα:(

 

Μιλούσα με μία συνάδελφό μου (που την έχω για νορμάλ άτομο) και μου είπε τα καλύτερα εκτός από τις δραστηριότητες πέραν του εκπαιδευτικού προγράμματος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα, επαναφέρω το θέμα, μιας και πρόκειται να στείλω το γιο μου στην Α΄ Δημοτικού και ενδιαφέρομαι για ιδιωτικά σχολεία. Επομένως, οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύτιμη, κυρίως για Πρότυπα - Αδαμάντιο - Αρσάκειο, αλλά και οποιοδήποτε σχολείο ανατολικά. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εμείς επιλέξαμε τον Απόστολο Παύλο. Πολύ καλό περιβάλλον και εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Υπάρχουν και πολλές δραστηριότητες εκτός του ωραρίου, αν θέλεις να επιλέξεις.

 

Joyse σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Εμείς τελικά τον γράψαμε στα Πρότυπα. Ελπίζω να μείνουμε ευχαριστημένοι. Θα σας πω από Σεπτέμβριο. Για τον Απ. Παύλο, έχω ακούσει κι εγώ καλά σχόλια, απλά έχει έντονο το θρησκευτικό στοιχείο κι αυτό έχει λειτουργήσει αποτρεπτικά για μένα, αλλά αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό κριτήριο. Καλή σχολική χρονιά και σε σας λοιπόν (αν και λίγο πρόωρη η ευχή μου) και απο Σεπτέμβριο θα ανταλλάσσουμε απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Joyse σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Εμείς τελικά τον γράψαμε στα Πρότυπα. Ελπίζω να μείνουμε ευχαριστημένοι. Θα σας πω από Σεπτέμβριο. Για τον Απ. Παύλο, έχω ακούσει κι εγώ καλά σχόλια, απλά έχει έντονο το θρησκευτικό στοιχείο κι αυτό έχει λειτουργήσει αποτρεπτικά για μένα, αλλά αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό κριτήριο. Καλή σχολική χρονιά και σε σας λοιπόν (αν και λίγο πρόωρη η ευχή μου) και απο Σεπτέμβριο θα ανταλλάσσουμε απόψεις.

 

καλησπερα. μπορεις να μου πεις εντυπωσεις απο τα Προτυπα γιατι το σκεφτομαστε κι εμεις για εκει ή για Αρσακειο;

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάποιοι που να στέλνουν τα παιδιά τους στο δημοτικο του ελληνικού κολλεγίου γιατί ενδιαφέρομαι να στείλω την κορη μου εκει.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάποιοι που να στέλνουν τα παιδιά τους στο δημοτικο του ελληνικού κολλεγίου γιατί ενδιαφέρομαι να στείλω την κορη μου εκει.

 

Καλημέρα! Κι εγώ θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κανείς για τα δίδακτρα νηπιαγωγείου στο Ελληνικό κολλέγιο:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα. Επαναφέρω κι εγώ το θέμα μήπως κάποια μανούλα μπορεί να βοηθήσει. Έχω τον γιο μου σε δημόσιο σχολείο στην Τρίτη δημοτικού. Η απογοήτευση μου ξεκίνησε μόλις είχε τελειώσει την πρώτη δημοτικού ως προς την αδιαφορία των δασκάλων προς τα παιδιά κ γενικότερα το "χαλαρό" σύστημα εκπαίδευσης όπου κανείς δεν ενδιαφερεται πέρα από το να βγάλει την ύλη και να σηκωθεί να φύγει. Τότε είχα ρωτήσει λοιπόν στο Δελασάλ για να τον γράψω στη δευτέρα δημοτικού εκεί κ μου είχαν πει πως ήταν ήδη αργα ( τέλος Αυγούστου είχα πάει) και δεν είχαν θέσεις. Και το είχα αφήσει (κακώς) και δεν έψαξα καπου αλλου. Φέτος καθως συζητούσα με μια φίλη μου που στέλνει τα παιδιά της στο Ελληνικό κολλέγιο είπα να το ψάξω πάλι. Αλλά δεν ξέρω πλέον αν θα μου τον δεχτούν για τετάρτη δημοτικού (του χρόνου δηλαδή αφού και είναι πάλι αργά) μιας κ ερχόμενος απο δημόσιο σχολείο σίγουρα θα έχει κενά. Και θα εχουν θέσεις άραγε; Εχω κ μιά μικρη κορούλα που θα είναι νήπια του χρόνου. Κάνουν κάποια σημαντική έκπτωση για 2 παιδάκια ή μόνο τα 500 ευρω που κόβουν όλοι αν τους τα πληρώσεις εφάπαξ; Για το Δελασάλ έχει κάποια μανούλα άποψη να μας πει αν αξίζει; Συγνώμη για το τεράστιο πόστ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Eξαρταται τι ψαχνει κανεις... 

Ας τα πάρουμε με την σειρα... Το Ανατολια ειναι ενα ευχαριστο δημοτικο και φυσικα δινεται βαση στα αγγλικα .. Στην Αμερικανικη Γεωργικη Σχολή υπάρχουν θεματα οργανωσης μεχρι προσφατα δεν υπηρχαν καν κάποιοι δασκαλοι που να ειχαν μητρικη την αγγλικη γλωσσα,,, ωραιες εγκαταστασεις αλλα τωρα αρχισαν να οργανωνονται... Το Δελασαλ και η Αδαμαντιος εχουν εκπαιδευτικη εμπειρια το ιδιο και το Αρσακειο. Στον Μαντουλίδη υπάρχει ενα συστημα εκπαιδευσης που καποιοι το λατρευουν και καποιοι το μισουν... Το Ελληνικο Κολλεγιο μαλλον δεν βρισκεται στις δόξες του... Για τα Προτυπα εχω ακουσει πολυ αντικρουομενες αποψεις επίσης. 

 

Απο αποψη χρηματων νομιζω το Αρσακειο και η Αδαμαντιος εχουν πολυ λογικη τιμη για αυτα που προσφερουν. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Γεια σας , εχω μια κορη που θα παει α δημοτικου του χρονου και θα ηθελα πληροφοριες και τιμες για ιδιωτικα στη Θεσσαλονικη οπως Αρσακειο,προτυπα,αδαμαντιος,Ανατόλια,Αμερικανικη γεωργικη σχολή και Ελληνικο κολλεγιο. Και αν πιστευετε οτι αξιζει να ζοριστει κανεις οικονομικα για να στειλει τα παιδια του εκει.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας, δε μπορεσα να βρω κατι στην αναζητηση, θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με πληροφοριες για τα ιδιωτικα δημοτικα σχολεια στη Θεσσαλονικη. Μεθοδους, εγκαταστασεις, εκπαιδευτικο συστημα και προσωπικο και φυσικα διδακτρα. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα. Βλέπω ότι είναι πολύ παλιό το θέμα, αλλά αν έχει κάποιο μέλος άποψη για ιδιωτικό λύκειο στη Θεσσαλονίκη (ενδιαφερόμαστε για εγγραφή στην Α' λυκείου), θα παρακαλούσα πολύ να τη μοιραστεί μαζί μου, έστω σε πμ.

Ένα από τα πιο βασικά μας κριτήρια είναι να μην επικρατεί νεοπλουτίστικο κλίμα. 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...