Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζωη εκτός Αθηνών


Recommended Posts

Υπάρχουν περιοχές και περιοχές... αν πας στο Κολωνάκι, ε ναι θα τον χρυσοπληρώσεις τον καφέ. Οπως και αν πας στο Κοκκάρι για φαγητό ή καφέ το καλοκαίρι, ε... όσο νά 'ναι επιεικώς τσιμπημένες θα είναι οι τιμές.

Και μην είσαι τόσο σίγουρη ότι επειδη θα πας δικαστικά σε περιπτωση προβληματικού ενοικιαστη θα πάρεις τα λεφτά σου, γιατί αν ο συγκεκριμένος δεν εχει να σου δώσει τι θα του παρεις?

Εγώ θα το ξαναπώ, μην ενθουσιάζεσαι ευκολα, σκέψου το καλά, δε θα μετακομίσεις ούτε για το φαγητο, ούτε για τον καφέ, ούτε για τη δεη. Εκει που θα πας θα έχει καλά σχολεία για το παιδί σου? Θα έχεις επιλογές για δραστηριοτητες/ξένες γλώσσες/μουσική ίσως? Και το κυριότερο... ιατρική περίθαλψη. Αυτά είναι τα βασικά και η δουλεια. Αν βρεις λύση σε αυτά και είσαι ικανοποιημένη, έφυγες με 1000. 'Αποψή μου, έτσι?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα συμφωνήσω με zouzounel!!!

πληροφοριακά να σας πω ότι στην αθήνα πλήρωνα νερό 15-20Ε και έπινα το νερό...

εδώ πληρώνω 80-100Ε(πιο πολλά από το ρέυμα) και δεν το πίνουμε το νερό,αλλά είναι πολλά τα τέλη!!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που δεν διαβασα τις υπολοιπες απαντησεις αλλα πραγματικα εχω ενα πιτσιρικι αυτη τη στιγμη διπλα μου (την κορουλα μου) που θελει να παιζει μονη της αλλα και καποιον να κραταει τους τοιχους για να μη φυγει το σπιτι απο τα θεμελια :lol::lol::lol:

Φυσικα και στις δυο επιλογες (Αθηνα - επαρχεια) υπαρχουν τα υπερ και τα κατα αλλα εγω ειμαι της αποψης ΕΠΑΡΧΕΙΑ δαγκωτο!

Χιλιες φορες να αναπνεει το παιδι μου καθαρο αερα, να παιζει στις πλατειες, να ζησει στην ανεμελια παρα στους ρυθμους της πολης! Αν ειχα την ευκαιρια να φυγω, θα εφευγα!

Με το καλο λοιπον και ολα να σας πανε καλα, οποια αποφαση και να παρετε! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μένω σε μια επαρχική πολή και την ζωή μου εδώ δεν την αλλάζω με τίποτα στον κόσμο....αλλά τα πραγματα αντικειμενικά να μιλούσουμε δεν είναι εύκολα....αν δεν υπάρχει σταθερή δουλειά.Το μόνο πραγμα που πρεπει κατα την δική μου αποψη να σιγουρέψεις είναι το θέμα της δουλειάς.Για όλα τα άλλα τα πραγματα είναι σαφώς καλυτερα και η ποιότητα ζωής,και οι σχεσεις,και τα παιδιά είναι πολύ πιο ελευθερα...

Δεν είναι μόνο που δεν υπάρχουν δουλειές αλλά και αυτές που θα βρεις εάν βρεις δεν είναι καλά αμοιβόμενες........τουλάχιστον αυτό βιώνουμε εμεις εδώ......

Μια ερευνα για εργασία πριν πάρεις τις τελικές σου αποφάσεις καλά είναι να κάνεις πρώτα και μετά αφήνεις την δουλεία σου..........

Link to comment
Share on other sites

εμεις το σεπτεμβρη που μας περασε τα μαζεψαμε και φυγαμε απο αθηνα. ζουμε σε ενα χωριο διπλα απο τη σπαρτη. η ζωη εδω ειναι γαματη!!!!! ειναι ζωη!!!! καταλαβαινεις ποτε αλλαζουν οι εποχες, πας τις βολτες σου, τις εκδρομες σου, τα παιδια εχουν αυλη να παιζουν, υπαρχει γειτονια που ακους τα παιδια μεχρι αργα.... κι ενα σωρο αλλα. οι επαρχιακες πολεις δεν υστερουν πια σε τιποτα απο την αθηνα. εγω αυτο βλεπω εδω... εχεις τα παντα, χωρις κινηση στους δρομους, χωρις καυσαεριο, χωρις να στηνεσαι ατελειωτες ωρες στις ουρες για να κανεις τη δουλεια σου κτλ κτλ κτλ... μου αρεσει πολυ εδω, κι οσο περναει ο καιρος τοσο επιβεβαιωνεται η αποφαση μας να ζησουμε καπου αλλου εκτος αθηνας. τωρα που φτιαχνει ο καιρος ποτε περνουμε τα βουνα κια ποτε τις θαλασσες... ο γιος μου το καταευχαριστιεται. απο θεμα γιατρων υπαρχουν παντου εξαιρετικοι γιατροι πιστευω αρκει να το ψαξεις. οσο για τα εξοδα ειναι σχεδον τα ιδια... αντε λιγο λιγοτερα εδω, αλλα η ζωη που κανουμε εδω δε συγκρινεται με της πολης. εζησα 10 χρονια αθηνα και καραγουσταρα, ημουνα μονη μου ομως και εκανα οτι ηθελα, ζουσα τη ζωη της τρελας. τωρα με το παιδι και τοδευτερο που ερχεται δε καθομαι στην αθηνα για κανενα λογο. τι να τα κανω τα παραπανω λεφτα που μπορω να παρω στην αθηνα οταν το παιδι μου θα το κλεινω στο παιδοτοπο να ξεδωσει;

φυσικα ο καθενας ειναι διαφορετικος ανθρωπος κι ο καθενας θελει αλλα πραγματα... κατανοω καποιον που δε θελει να αφησει τη καριερα του, κατανοω καποιον που θελει να εχει γιατρους και νοσοκομεια στα ποδια του, καταλαβαινω καποιον που θελει τα εμπορικα κεντρα στα ποδια του. αυτη ειναι η ομορφια των ανθρωπων... να διαφερουν.... εγω ανηκω στους ρομαντικους, σε εκεινους που τους αρκει να πηγαινουν περιπατο στα λιβαδεια, και να πετανε πετρες στο ποταμι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις το σεπτεμβρη που μας περασε τα μαζεψαμε και φυγαμε απο αθηνα. ζουμε σε ενα χωριο διπλα απο τη σπαρτη. η ζωη εδω ειναι γαματη!!!!! ειναι ζωη!!!! καταλαβαινεις ποτε αλλαζουν οι εποχες, πας τις βολτες σου, τις εκδρομες σου, τα παιδια εχουν αυλη να παιζουν, υπαρχει γειτονια που ακους τα παιδια μεχρι αργα.... κι ενα σωρο αλλα. οι επαρχιακες πολεις δεν υστερουν πια σε τιποτα απο την αθηνα. εγω αυτο βλεπω εδω... εχεις τα παντα, χωρις κινηση στους δρομους, χωρις καυσαεριο, χωρις να στηνεσαι ατελειωτες ωρες στις ουρες για να κανεις τη δουλεια σου κτλ κτλ κτλ... μου αρεσει πολυ εδω, κι οσο περναει ο καιρος τοσο επιβεβαιωνεται η αποφαση μας να ζησουμε καπου αλλου εκτος αθηνας. τωρα που φτιαχνει ο καιρος ποτε περνουμε τα βουνα κια ποτε τις θαλασσες... ο γιος μου το καταευχαριστιεται. απο θεμα γιατρων υπαρχουν παντου εξαιρετικοι γιατροι πιστευω αρκει να το ψαξεις. οσο για τα εξοδα ειναι σχεδον τα ιδια... αντε λιγο λιγοτερα εδω, αλλα η ζωη που κανουμε εδω δε συγκρινεται με της πολης. εζησα 10 χρονια αθηνα και καραγουσταρα, ημουνα μονη μου ομως και εκανα οτι ηθελα, ζουσα τη ζωη της τρελας. τωρα με το παιδι και τοδευτερο που ερχεται δε καθομαι στην αθηνα για κανενα λογο. τι να τα κανω τα παραπανω λεφτα που μπορω να παρω στην αθηνα οταν το παιδι μου θα το κλεινω στο παιδοτοπο να ξεδωσει;

φυσικα ο καθενας ειναι διαφορετικος ανθρωπος κι ο καθενας θελει αλλα πραγματα... κατανοω καποιον που δε θελει να αφησει τη καριερα του, κατανοω καποιον που θελει να εχει γιατρους και νοσοκομεια στα ποδια του, καταλαβαινω καποιον που θελει τα εμπορικα κεντρα στα ποδια του. αυτη ειναι η ομορφια των ανθρωπων... να διαφερουν.... εγω ανηκω στους ρομαντικους, σε εκεινους που τους αρκει να πηγαινουν περιπατο στα λιβαδεια, και να πετανε πετρες στο ποταμι...

Πειραζει που εχω λυσσαξει απο τη ζηλια μου??????:oops::oops::oops::oops:

Θελω και εγωωωωωω!!:P:p

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω γι αυτο θέλω να φύγω απλα το μονο που σκέφτομαι ειναι η δουλεία αν θα βρει ο αντρασ μου και αν θα βρει ποσα θα παιρνει 900 με 1000 και εγω αν θα πιασω ισωσ σε ξενοδοχειο.......κοιταχτε χειμωνα δεν εχω ζήσει στην σαμο αλλα γιατι να μου πουν ψέματα τοσοι κοντινοι μου ανθρωποι και εγω για την ζωη του παιδιου μου το σκεφτομαι ειλικρινα για τιποτα αλλο .....

θελω να φυγω να ζήσω αλλιωσ να περασω καλα να περπαταω και να μην με ενδιαφερουν οι κολοτραπεζεσ και ολα τα γχη τησ καθημερινότητας ειλικρινα θελω για το παιδι μου μια καλυτερη ζωη ..βοθκιτσα τη δουλεια βρηκατε δουλευετε και οι δυο?

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω γι αυτο θέλω να φύγω απλα το μονο που σκέφτομαι ειναι η δουλεία αν θα βρει ο αντρασ μου και αν θα βρει ποσα θα παιρνει 900 με 1000 και εγω αν θα πιασω ισωσ σε ξενοδοχειο.......κοιταχτε χειμωνα δεν εχω ζήσει στην σαμο αλλα γιατι να μου πουν ψέματα τοσοι κοντινοι μου ανθρωποι και εγω για την ζωη του παιδιου μου το σκεφτομαι ειλικρινα για τιποτα αλλο .....

θελω να φυγω να ζήσω αλλιωσ να περασω καλα να περπαταω και να μην με ενδιαφερουν οι κολοτραπεζεσ και ολα τα γχη τησ καθημερινότητας ειλικρινα θελω για το παιδι μου μια καλυτερη ζωη ..βοθκιτσα τη δουλεια βρηκατε δουλευετε και οι δυο?

 

εγω δε δουλευω... ειμαι μανα και ετοιμαζομαι για δευτερο μωρο!!! ο καλος μου ειναι μαγειρας. μαγειρας ειναι κι εδω. παιρνει 1300 συν μερικες φορες κατι extra. μ' αυτα περναμε... εγω αν θελησω η χρειαστει να δουλεψω κατι θα βρω... δεν απογοητευομαι. εμεις ψαχνομασταν αρκετο καιρο να τη κανουμε κι οταν μας εκατσε η ευκαιρια δε το σκεφτηκαμε καθολου... οντως η ζωη εδω ειναι αλλη φαση!!!περναμε καλα! και λεφτα να μην εχουμε παμε μια εκδρομη κι εχουμε περασει μια γεματη μερα!!!

ψαξτε το κι αποφασιστε το!!! και τι να σου πω;; αμα δε τα καταφερετε εκει γυρνατε πισω! εγω ετσι σκεφτομαι. οταν δεν εχω τιποτα να χασω, εχω πολλα να κερδισω! τολμαω κι απου βγει. ετσι εκανα παντα, ετσι κανω και τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σου πω για μας που κάναμε την κίνηση να φύγουμε πριν 3 χρόνια!!!

ακόμα νοσταλγούμε την αθήνα και προσπαθούμε να συνηθίσουμε την νοοτροπία των ντόπιων!!!

έχω καταγωγή από εδώ,αλλά έλειπα χρόνια,πάντα λέγαμε να γυρίσουμε πίσω... νοίκια στην αθήνα,νοίκια στην κέρκυρα, η ζωή νομίζουμε ότι είναι πιο ακριβή στην αθήνα...δεν είναι...

ξέρεις πόσο έχει η βενζίνη εδώ και το πετρέλαιο θέρμανσης?

και όταν φύγαμε ο άντρας μου έμεινε στην ίδια δουλειά,άλλαξε έδρα ως πωλητής...

εγώ άνοιξα μαγαζί και χρεωθήκαμε(αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο)

το θέμα είναι ότι αθήνα μέναμε σε ήσυχη περιοχή με οικογένεις γύρω, όλη μας η παρέα ηταν εκεί,τις καθημερινές δουλειά και τα σκ βόλτες όπου θέλαμε.

η γειτονιά είχε πάρκο,παιδική χαρά...σχολείο...

πού ωραία...

και ήρθα κέρκυρα,μένουμε σε κεντρικό δρόμο που τρέχουν τρελά τα αυτοκίνητα,γειτονιά δεν υπάρχει,κούνιες δεν υπάρχουν,πρέπει να πάω κέντρο...σχολείο δεν μπορείς να πας με τα πόδια.

τα νοίκια είναι πιο ακριβά από αθήνα!!

επίσης τις καθημερινές έχουμε δουλειά και το σκ θα πάμε κέντρο για έναν καφέ και λίγο στις κούνιες!!!

όταν μένεις σε νησί δεν μπορείς να πάρεις το αυτοκινητό σου και να πας οπουδήποτε!!

ειδικά τον χειμώνα.

αυτά τα λίγα χωρίς να σε απογοητέυσω!!

δεν ξέρω βέβαια μήπως είναι καλύτερα στην σάμο!!

 

Οπως τα λεει και χειροτερα...Και η Κερκυρα ειναι μεγαλυτερο νησι απο αυτο που μενω εγω...Αλλα ας μην πω περισσοτερα γιατι θα την απογοητευσω την BABE.Μονο κοιτα τι γινεται και με τα νεα οικονομικα μετρα που ανακοινωθηκαν σημερα-εδω ολοι λενε να κρατησουν τη δουλεια τους με νυχια και με δοντια κι εσυ λες να την αφησεις?Στα νησια δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα οσο σε μια αλλη επαρχιακη πολη.Ειναι τελειως διαφορετικα...

Link to comment
Share on other sites

εγω εμενα 10 χρονια Αθηνα και δεν την αλλαζα με τιποτα...οταν ομως ηρθε μεταθεση του αντρα μου για Ροδο αναθεωρησα τα παντα....καλη η ΑΘΗΝΑ αλλα μονο για εργενηδες...εδω στη Ροδο αποκτησαμε την μπεμπουλα μας (στην Αθηνα προσπαθουσαμε χρονια αλλα που με τετοιο αγχος) χαλαρωσαμε ανασαναμε και κανουμε και 5 μηνες διακοπες το καλοκαιρι!!!!με λιγα λογια ειναι τελεια...απο γιατρους και νοσοκομεια ειναι φουλ...απο μαγαζια και διασκεδαση επισης...με λιγα λογια δε μας λειπει τιποτα....τωρα για Σαμο δεν ξερω...δεν εχω παει...παντως μονο και μονο που θα ειστε παραλια καθε μερα το καλοκαιρι...σε πεντακαθαρα νερα αξιζει!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eμείς μόλις κάνουμε κίνηση να φτιάξουμε μισό σπιτάκι που έχω στο Πήλιο, το πατρικό του πατέρα μου. Ο άντρας μου θέλει πολύ να μετακομίσουμε εκεί. Δεν έχουμε βρει όμως τίποτα από δουλειά. Εγώ δουλεύω από τα 19 μου και είμαι 36, 17 χρόνια δηλαδή, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω κίνηση αν δεν βρω δουλειά. Ασε που αν κάνουμε και κανένα παιδί πού θα το στείλουμε αγγλικά, το σχολείο στο χωριό είναι μέσα στα καλντερίμια... όλο τα κατά σκέφτομαι. Δεν ξέρω, το σκεφτόμαστε αλλά είναι δύσκολο

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

εμεις το σεπτεμβρη που μας περασε τα μαζεψαμε και φυγαμε απο αθηνα. ζουμε σε ενα χωριο διπλα απο τη σπαρτη. η ζωη εδω ειναι γαματη!!!!! ειναι ζωη!!!! καταλαβαινεις ποτε αλλαζουν οι εποχες, πας τις βολτες σου, τις εκδρομες σου, τα παιδια εχουν αυλη να παιζουν, υπαρχει γειτονια που ακους τα παιδια μεχρι αργα.... κι ενα σωρο αλλα. οι επαρχιακες πολεις δεν υστερουν πια σε τιποτα απο την αθηνα. εγω αυτο βλεπω εδω... εχεις τα παντα, χωρις κινηση στους δρομους, χωρις καυσαεριο, χωρις να στηνεσαι ατελειωτες ωρες στις ουρες για να κανεις τη δουλεια σου κτλ κτλ κτλ... μου αρεσει πολυ εδω, κι οσο περναει ο καιρος τοσο επιβεβαιωνεται η αποφαση μας να ζησουμε καπου αλλου εκτος αθηνας. τωρα που φτιαχνει ο καιρος ποτε περνουμε τα βουνα κια ποτε τις θαλασσες... ο γιος μου το καταευχαριστιεται. απο θεμα γιατρων υπαρχουν παντου εξαιρετικοι γιατροι πιστευω αρκει να το ψαξεις. οσο για τα εξοδα ειναι σχεδον τα ιδια... αντε λιγο λιγοτερα εδω, αλλα η ζωη που κανουμε εδω δε συγκρινεται με της πολης. εζησα 10 χρονια αθηνα και καραγουσταρα, ημουνα μονη μου ομως και εκανα οτι ηθελα, ζουσα τη ζωη της τρελας. τωρα με το παιδι και τοδευτερο που ερχεται δε καθομαι στην αθηνα για κανενα λογο. τι να τα κανω τα παραπανω λεφτα που μπορω να παρω στην αθηνα οταν το παιδι μου θα το κλεινω στο παιδοτοπο να ξεδωσει;

φυσικα ο καθενας ειναι διαφορετικος ανθρωπος κι ο καθενας θελει αλλα πραγματα... κατανοω καποιον που δε θελει να αφησει τη καριερα του, κατανοω καποιον που θελει να εχει γιατρους και νοσοκομεια στα ποδια του, καταλαβαινω καποιον που θελει τα εμπορικα κεντρα στα ποδια του. αυτη ειναι η ομορφια των ανθρωπων... να διαφερουν.... εγω ανηκω στους ρομαντικους, σε εκεινους που τους αρκει να πηγαινουν περιπατο στα λιβαδεια, και να πετανε πετρες στο ποταμι...

 

ωραια κ εγω σε αυτους ανηκω!:mrgreen:

για πειτε τιποτα κοριτσια κ για βολο;κρητη;

αφου το σκεφτομαι καθε μερα να φυγουμε, κατι σημαινει, δεν παλευεται εδω.......:?

Link to comment
Share on other sites

Ki emeis eparxia menoume.

Se megali poli tis Aitoloakarnanias!Edo gennithikame alla fygame gia spoudes kai epistrepsame!!Ego prosopika meta apo 7 xronia stin Athina elkaiga me mauro dakry otan epestrepsa!Vlepeis stin Athina pernaga teleia kai os foititria kai os ergazomeni,oloi oi filoi ekei...Tora an me rotiseis den allazo tin eparxia me tipote!Kai filous ekana,kai oi rythmoi kalyteroi kai me ton antra mou ta pername xalara!!Oi times einai apisteuta xamiles,to fagito kai ta pota ekso apo ta kalytera,ta enoikia mia xara!!Oi gyro perioxes apisteutes gia voltes-pas gia kafedaki sti limni kai anakalypteis ksana ton eauto sou...Den metaniono stigmi.Vevaia i douleies mas einai statheres alla se genikes grammes tora pou eimaste oikogeneia den to sizito gia Athina me tipote!!Opote vevaia theloume kai ligi tzoura apo kausaerio...na einai kala to autokinito kai i Athina mas ypodexetai me anoixtes agales!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σαφέστατα είναι καλύτερα σε μικρή πολή αλλά όπως ανάφερα και παραπάνω το θέμα είναι η δουλειά...με την ανεργία που υπάρχει.....

Το κράτος πρεπει να ενισχήσει την επαρχία...και μάλιστα πάρα πολύ.....

Εγώ ενώ μένω σε μια μικρή πολή στην Β΅.Ελλάδα διορίστικα Αθήνα και αποδέχτικα την θέση ελπίζοντας ότι θα μπορέσω να πάρω μετάθεση εύκολα σαν τρίτεκνη μητέρα(τότε είχα 3 παιδάκια) σε παραμεθώριο περιοχή.......αλλά το κράτος απών.......ακόμα και με 4 παιδια ακόμη δεν έχω καταφέρει τίποτα......

Αντί να δώσει κίνητρα στα νέα ζευγάρια να φύγουν από την Αθήνα για μια καλύτερη ποιότητα ζωής κάνει το αντίθετο χωρίς να δίνει κίνητρα στις περιοχές αυτές να αναπτυχτούν και να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας......

Οσο για την ποιότητα ζωής ένα θα σας πω...τώρα που άνοιξε λίγο ο καιρός τα μεγάλα μου παιδιά(10και 8 ετών) δεν μαζευονται απο΄το πάρκο και μάλιστα τα αφήνω να παίζουν μόνα τους......!!!!!Αυτό θα πει..ευτιχισμένα παιδιά ...να τρεχουν ανέμελα στα παρκα με τους φίλους τους χωρίς την μαμά να τους ...ουρλίαζει να μην...απομακρινθούν από διπλά της.......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Για αυτο κορίτσια λέμε οτι ειναι καθαρά η απόφαση του καθενός,εγω δεν εχω να χάσω τιποτα εδω απο θέμα καριέρας μια απλη γραμματέας ειμαι απλα ειναι 10 χρόνια εδω ειναι πραγματικα μεγάλη απόφαση

 

Σε οσους το λέω παντως μου λενε να σηκωθω να φύγω

 

Μίλησα και με μια γνωστη της μητέρασ μου χτες που εχει μεσιτικο ξερετε γαι τι τιμεσ μιλαμε στα ενοικια 450 ευρω θεα θάλασσα κοντα στο κέντρο 3 υ/δ τζακι 2 θεσεις γκαραζ αυτονομη θερμανση που θα τα βρεισ ολα αυτα εδω μονο και μονο που θα ξυπνάω και θα βλέπω θάλασσα μου φτανει........το μονο0 που δεν θέλω εαν θα κάνωα 2 παιδακι ειναι να γεννήσω εκει σιγουρα αθηνα θα έρθω επειδη ειχα και την πρωτη φορα μια δύσκολη εγκυμοσύνη ειναι δύσκολο για εμένα!

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ ζώ Θεσσαλονίκη αλλά θα σας πω και εγώ !!!

 

Λοιπόν εγώ θεωρώ τον εαυτό από τους τυχερούς, είμαι στην πόλη αλλά η γειτονία είναι πολύ ήσυχη ( η πολυκατοικία μας 3 διόροφες μας και 3 σχολεία ), έχουμε τους μικρούς μας κήπους, πολλά παιδιά μικρά, αυτοκίνητα που περνάνε σπάνια και κολλητά στο σπίτι ένα μικρό δάσος...

Αφού να φανταστείτε ο σύζηγος πολλές φορές παρκάρει το φορτηγό στο σπίτι...

Όσο και να σας φαίνεται παράξενο ζούμε ακόμη την ένοια της γειτονιάς ιδιαίτερα τα καλοκαίρια...

Σε καμία περίπτωσε δεν θα έφευγα...αν ζούσα όμως σε άλλη γειτονιά όπου θα είχα μπουχτίσει σίγουρα θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά...επίσκέπτομαι συχνά συγγενείς στην Καρδίτσα και βλέπω ότι εκεί οι άνθρωποι ζούνε σε άλλους ρυθμούς και φαίνονται πιο ευτυχισμένοι...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμαστε πολυ σοβαρά να φύγουμε απο την αθήνα και να μεινουμε στην επαρχια σε νησί συγκεκριμενα εχει φυγει καμια απο έσας ........πιστευω οτι εδω στην Αθήνα πλεον αρχιζουμε και τρελαινόμαστε δεν πάμε καλα ...τωρα υπαρχει ενα μεγάλο θέμα δουλείας αλλα δεν πιστευω οτι θα πάμε χαμένη ολο και κάτι θα βρούμε εδω σαν γραμματέας δουλεύω δεν κανω και κάτι φοβερό 10 χρόνια είμαι αλλα ολα μας τα λεφτα τα δίνουμε στα δανεια και στης υποχρεώσεις μας εχουν πει το αίμα πλέον.....

υπαρχει καποια κοπέλα να μου πει τις εμπειρίες τησ?

το καλό αμα φύγουμε ειναι οτι θα νοικιαζουμε ενα σπίτι εδω και ετσι θα έχουμε ενα σίγουρο εισόδημα!

 

Καλημέρα BABE!

 

Διάβασα μόνο το αρχικό σου ποστ, τι σου απάντησαν τα κορίτσια όχι.

 

Λοιπόν, πριν 6 μήνες περίπου εγκαταλείψαμε την Αθήνα όπου ζούσαμε οικογενειακώς για 7 χρόνια και ήρθαμε σε μεγάλο νησί του Αιγαίου.Ο σύζυγος με δουλειά όχι σταθερή ακόμη, εγώ ναι. Νιώθω υπέροχα για την απόφασή μας αυτή.Πάντα πετούσα την σκούφια μου να φύγω από την τερατούπολη! Απλοποιήθηκε η ζωή μας, μηδενίστηκαν οι αποστάσεις, έχει εκλείψει το άγχος για την κίνηση, βλεπόμαστε πολύ περισσότερο σαν οικογένεια!:P Τα παιδιά είναι πολύ πιο ευτυχισμένα εδώ, πάμε εκδρομές, βλέπουμε θάλασσα από το μπαλκόνι μας, έχουμε παραστάσεις από φύση, ρε παιδάκι μου!

Και να σου πω κάτι; Τώρα η Αθήνα μας αρέσει μιας και πάμε Σαβ/κα για να δούμε συγγενείς και φίλους.

Στην διάθεσή σου για ό,τι χρειαστείς!

Μην το σκέφτεσαι, κάνε την αλλαγή! Το μόνο αρνητικό της υπόθεσης είναι η μετακόμιση(προσωπικά ακόμη μετράω τις πληγές μου)

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eμείς φύγαμε πριν 7 χρόνια από Θεσσαλονίκη με δύο μικρά παιδιά αλλά με δουλειά εξασφαλισμένη. Το μεγάλο πρόβλημά μου στη Θεσσαλονίκη ήταν τα σχολεία γιατί θέλαμε να μένουμε κοντά στις γιαγιάδες και θα αναγκαζόμασταν να τα στείλουμε ιδιωτικό. Πέραν του ότι είμαι αντίθετη, τέτοιο έξοδο θα μας γονάτιζε. Εδώ για τα παιδιά είναι το καλύτερο. Κανένα πρόβλημα να τα πάρουν σε παιδικούς δημοσίου, προνήπια, οι τάξεις του δημοτικού έχουν από 15 παιδιά. Ο γιος μου από τα 7 τον αφήνω μόνο του κάποια ώρα να παίζει έξω και περιμένω πως και πως του χρόνου που θα είναι 9 να πηγαινοέρχεται μόνος του σχολείο και να πηγαίνει μόνος του για παιχνίδι.

 

Αυτά όλα είναι πολύ ωραία αλλά απαραίτητη προϋπόθεση είναι η δουλειά. Οι μετανάστες έχουν γεμίσει όλη την επαρχία και μπορούν και ζουν παντού. Είμαστε προετοιμασμένοι να κάνουμε δουλειές μεταναστών; Γιατί στην επαρχία τουλάχιστον για αρχή μόνο αυτές υπάρχουν. Αυτή είναι η πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπα και πριν, θέλω πολύ να φύγω από Αθήνα.

Αλλά....

Να σας πω τι μου συνέβη το καλοκαίρι.

Έχουμε εξοχικό στην Αίγινα (οι γονείς μου δλδ)... Τι είναι η Αίγινα? 30 λεπτά από την Αθήνα, τίποτα δλδ! Ανετα μένεις εκεί μόνιμα και πηγαινοέρχεσαι για δουλειά, έχω πολλούς συγγενείς που το κάνουν. Το σκεφτόμουν σοβαρά, για πολύ καιρό.

Κάποια στιγμή ήμασταν στο νησί καλοκαίρι με τον αδελφό μου και ξαφνικά -Σάββατο βράδυ ήταν- άρχισε να τρέχει αίμα από το αυτί του. Οπως καταλαβαίνετε δεν είναι αστείο, τρομοκρατηθήκαμε, πήγαμε στο Κέντρο Υγείας, δεν υπήρχε ακτινολόγος να λειτουργήσει το μηχανημα να του βγάλουν μια ακτινογραφία, ένας γιατρός και μια νοσοκόμα ήταν μόνο, δεν ήξεραν τι να του κάνουν, τον έβαλαν σε ένα κρεββάτι να ξαπλώσει, να μην κουνιέται και να μην κοιμηθεί. Πήραμε την ευθυνη να τον πάμε σε νοσοκομείο στον Πειραια, έλα όμως που τα ταχυπλοα-ταξί δεν έφευγαν, είχε πολύ αέρα και το λιμεναρχείο είχε εκδώσει απαγορευτικό απόπλου. Ο αδελφός μου εχει ιδιωτική ασφάλεια, τηλεφωνήσαμε λοιπόν να κανονίσουν ελικόπτερο, που πάλι δεν ερχόταν εξαιτίας του αέρα... Τελικά περιμέναμε να ξημερώσει, με την ψυχή στο στόμα όπως καταλαβαίνετε, και το πρωί που έπεσε ο αέρας πήραμε το πρώτο πλοίο και πήγαμε Πειραιά (μαζί με δυο κοπελιές ετοιμόγεννες που περιμένανε κι εκείνες στο νοσοκομείο). Ευτυχώς για τον αδελφό μου, η διάγνωση ήταν "απλώς" ρίξη τυμπάνου... αν όμως ήταν εγκεφαλική αιμορραγία ας πούμε, θα ήταν τόσο τυχερός?... Και μιλάμε για μια απόσταση αστεια, πραγματικα...

Μετά απ' αυτό άρχισα να ξανασκεφτομαι τη μετακόμιση εκτός λεκανοπεδίου... δυστυχώς...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...