Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συγγενής καταρράκτης στον υπέρηχο Β' επιπέδου / έμβρυο & μωρό


Recommended Posts

Ο αντρας μου γεννηθηκε με συγγενή καταράκτη αλλά επειδή αργησαν πολύ να τον χειρουργήσουν (4 ετων) η όραση του είναι πολύ μειωμένη. Σιγουρα πρεπει να χειρουργηθει το συντομοτερο, ισως δεν ειναι αργά. ζήτα βοηθεια από τους συλλόγους ατόμων με προβλήματα όρασης για μετά το χειρουργείο.

 

ευχομαι να πάνε όλα πολύ καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Παιδια καλησπερα ευχομαι να πηγαν ολα καλα και στους δυο σας...εμεις ειμαστε ενα μηνων και 10/02 μπαινουμε χειρουργείο μονο στο ενα ματακι και εμεις οπως η τζολε...με τους φακους επαφης που βαζουν μετα τι κανατε?????καθε μερα τους βαζατε και το βραδυ τους βγαζατε?????και την επεμβαση για να βαλετε τον φακο ποτε την κανατε?????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα..αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα ..η κορη μου εχει συγγενη κατρρακτη στο ματακι της ειναι 40 ημερων..μπορεις να μου πεις σε παρακαλω τι εκανες τελικα κ ποιος γιατρος ανελλαβε το μωρακι σου??

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα μωρο εξι μηνων σημερα, μολις χτες, διεγνωσθηκε καταρρακτης και στα δυο του ματια. εχω διαβασει σχετικα, εχω ακουσει και τρεις παιδοοφθαλμιατρους. υπαρχει κανεις που να εχει βιωσει κατι αναλογο; προσπαθω να βρω καποια ακρη, ωστε να εχει καλυτερη προοπτικη αποκαταστασης της ορασης της. μου ειπαν οτι θα βλεπει απο80% εως και λιγο καλυτερα απο τωρα, δεν ξερουν ακριβως, ειναι δυσκολη επεμβαση γιατι εχει κανει και νυσταγμο. Ετσι για την ιστορια την εχουν δει ως τωρα δυο παιδιατροι και ενας οφθαλμιατρος, οπου κανεις δεν ειδε τιποτα. το βρηκε τυχαια η κυρια Σκουτελη στο Μητερα, την οποια επισκεφτηκαμε για αλλο λογο. Ολοι οι προηγουμενοι μας μιλησαν για ενα καθ'ολα υγεις μωρακι.

καλησπερα..αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα ..η κορη μου εχει συγγενη κατρρακτη στο ματακι της ειναι 40 ημερων..μπορεις να μου πεις σε παρακαλω τι εκανες τελικα κ ποιος γιατρος ανελλαβε το μωρακι σου??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας, ο γιος μου δυο μηνών σήμερα διαγνώστηκε με συγγενή καταρράκτη και πρέπει να χειρουργηθεί άμεσα, υπάρχει κάποιος με αντιστοιχη εμπειρία; Η αποκατάσταση ειναι δύσκολη; Θα βλέπει κανονικά μετα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν εννοείς αν θα μείνει τυφλό όχι προς θεού. Το είχε συγγενής μου. Θεραπεύτηκε, το χειρουργείο είναι ίδιο όπως στους ενήλικες. 

Μπορει να χρειαστεί γυαλιά μεγαλώνοντας για να βλέπει καθαρά, η μπορεί να έχει μικρό επιπλοκες που διορθώνονται πχ για ένα διάστημα επρεπε να κλείσει το ενα μάτι με Γάζα γιατί το άλλο είχε αδρανήσει. Πιο πολύ είναι το αγχος της αναισθησίας παρά για το χειρουργείο. Επισης σε τόσο μικρουλι μωράκι ούτε που θα το θυμάται και προλαβαίνει να αναπτυχθεί κανονικά.

 

Όλα να πάνε καλά. ! 

Link to comment
Share on other sites

Silky σε ευχαριστώ πολυ..η αληθεια ειναι ότι η πρώτη γιατρός που μας είδε μας απογοήτευσε.. μας είπε ότι δε θα βλέπει σχεδόν καθόλου απ αυτο το μάτι και θα πάθει και γλαύκωμα και θα χρειαστεί πάλι χειρουργείο και θα χάσει κ άλλο απ την όραση και γενικά μας διέλυσε.. 

Link to comment
Share on other sites

Το γλαύκωμα είναι επιπλοκή με πιθανότητα νομίζω  1 στις 6. Που και αυτό θεραπεύεται. Πλέον έχει προχωρήσει η επιστήμη. 

Μπορεί όντως να ξαναχρειαστεί χειρουργειο σε πιο μεγάλη ηλικία αλλά δεν είναι κάτι τραγικο αυθημερόν βγαίνει το παιδί. 

Μην αγχώνεσαι, ότι προκύψει αντιμετωπίζεται. 

Ποτε έχετε χειρουργείο;

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, And sterg said:

Silky σε ευχαριστώ πολυ..η αληθεια ειναι ότι η πρώτη γιατρός που μας είδε μας απογοήτευσε.. μας είπε ότι δε θα βλέπει σχεδόν καθόλου απ αυτο το μάτι και θα πάθει και γλαύκωμα και θα χρειαστεί πάλι χειρουργείο και θα χάσει κ άλλο απ την όραση και γενικά μας διέλυσε.. 

Μήπως θες να πάρεις και άλλη γνώμη καλύτερα??

Επισκέψου και άλλον γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με κοτσιφικος. Επιβάλλεται να δεις κ άλλο γιατρό. Η σιλκυ μάλλον αναφέρεται σε ενήλικα και παρόλο που μπορεί να είναι το ίδιο χειρουργείο, οι συγγενείς παθήσεις με τις παθήσεις ενηλικων είναι διαφορετικές περιπτώσεις. Πήγαινε άμεσα και σε άλλο γιατρό. Κ αν ακούσεις τελείως διαφορετική άποψη πηγαινε και σε τρίτο. Πρόκειται για την όραση του, είναι σοβαρό, όσο απλή μπορεί και να είναι η αποκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για βρεφος αναφέρομαι. Η επέμβαση είναι ίδια με τις ίδιες επιλογές. Το σημαντικο είναι να προχωρήσει άμεσα. Η συγγενής μου άργησε πήγε μετά τους 6 μήνες και τώρα έχει μικροπροβλήματα. Αλλά βλέπει καλά, δεν είναι τυφλή. Πάει κανονικά σχολείο. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Silky είπε:

Για βρεφος αναφέρομαι. Η επέμβαση είναι ίδια με τις ίδιες επιλογές. Το σημαντικο είναι να προχωρήσει άμεσα. Η συγγενής μου άργησε πήγε μετά τους 6 μήνες και τώρα έχει μικροπροβλήματα. Αλλά βλέπει καλά, δεν είναι τυφλή. Πάει κανονικά σχολείο. 

 

Οκ! Έτσι όπως το εγραψες νόμιζα ότι αναφέρεσαι σε ενήλικα. Σόρρυ!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε σε άλλους τέσσερις γιατρούς.. τελικά καταλήξαμε στο Ραλλάτο και θα κάνουνε εγχείρηση την Τρίτη.. τι προβλήματα αντιμετωπίζει ο συγγενής σου; Θελει αρκετή προσοχή μετα το χειρουργείο με σταγόνες κλπ;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ένα μάτι ψεύτο αλληθωρίζει, ίσα που το παρατηρείς. Μπορει να φταίει που άργησε το χειρουργείο και το έκανε άνω των 6 μηνών. Επισης το ένα ματι δεν δούλευε όσο το άλλο όποτε κάλυψαν το καλό ματι για κάποιο καιρό για να εξασκηθεί το άλλο. Τέλος θα κάνει άλλο ένα χειρουργείο μολις πάει 12 για να βελτιώσει την όραση της τώρα είναι 9. Το παιδί βλέπει, εγώ πχ δεν καταλαβαίνω διαφορά από την ανήψια μου ούτε στο παιχνίδι ούτε στο σχολείο. Φοράει γυαλιά. Τον πρώτο καιρό νομίζω έκανε φωτό θεραπεία. 

Link to comment
Share on other sites

Μας είπε κ εμάς ότι θα καλύπτουμε το καλό μάτι κ υπάρχει η περίπτωση επιπλοκών όπως σε όλα τα χειρουργεία... το παιδί δλδ δεν εχει ιδιαίτερα προβλήματα στην καθημερινότητα του; Ούτε στο σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα σας, 

 

Είμαι νέα μανούλα  διδύμων για την ακρίβεια 2 βδομαδων, στο μαιευτηριο με ενημέρωσαν πως το κοριτσάκι μου έχει στο δεξί του μάτι καταρράκτη και μου σύστησαν να πάω σε παιδιοφθαλμιατρο. Επισκέφτηκαμε το παπαγεωργιου όπου είχαμε ραντεβού με την ανάλογη γιατρό κ μας είπε ότι χρειάζεται άμεση επέμβαση. Φυσικά πήγαμε κ σε εξωτερικό γιατρό συγκεκριμένα στον κύριο Μπασιακο όπου μας ενημέρωσε πως η μικρή χρήζει παρακολούθησης κι ότι μια επέμβαση δεν θα την βοηθήσει την δεδομένη στιγμή. Όπως καταλαβαίνετε έχω πελαγώσει κ δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει κανείς κάποιο παρόμοιο περιστατικό? 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το νεογέννητο μας 

Αν το δείτε παρακαλώ πέστε μου πως το αντιμετοπίσατε και αν διορθώθηκε η βλάβη 

αν το παιδί είναι καλά ή αν συνεχίζει να θέλει παρακολούθηση και επεμβάσεις

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 19/6/2020 at 7:02 ΜΜ, sotiris1983 είπε:

Καλησπέρα έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το νεογέννητο μας 

Αν το δείτε παρακαλώ πέστε μου πως το αντιμετοπίσατε και αν διορθώθηκε η βλάβη 

αν το παιδί είναι καλά ή αν συνεχίζει να θέλει παρακολούθηση και επεμβάσεις

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα κάναμε χειρουργείο17 ημερων στο ένα μάτι που είχε συγγενή καταρράκτη. Έχουν περάσει 8 χρόνια και ο. Μικρός πάει σφαίρα 6/10.

Πλεον κάνουμε μια επίσκεψη το χρόνο. 

Θέλει να το βλέπεις βήμα βήμα και πάντα με τις οδηγίες του γιατρού. 

Προβληματάκια υπήρχαν αλλά αντιμετωπίσημα. 

Προσοχή στην ψυχολογία του παιδιού με τα eye patch όταν μεγαλώνει και αντιλαμβάνεται τα βλέμματα των περίεργων. 

Κουράγιο  υπομονή και επιμονη

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Παρακαλώ θα ήθελα να ζητήσω αν κάποιος γνωρίζει κάτι πάνω στο ζήτημα μωρό-καταρράκτης εκ γενετής.

 Η παιδίατρος που είχαμε άργησε  να καταλάβει ότι έπασχε από καταρράκτη από το δεξί μάτι και να μας παραπέμψει σε οφθαλμίατρο, με αποτέλεσμα να χειρουργηθεί στους εννέα μήνες ο μικρός στο παίδων (Μήνα που οι γιατροί θεωρούν πολύ αργοπορημένο)

Έκτοτε οι γιατροί μας συνιστούν ότι πρέπει να κλείνουμε το μάτι 6 h την ημέρα και να του βάζουμε και γυαλιά. Είναι σχεδόν αδύνατον,Τα γυαλιά δεν τα φοράει καθόλου το patch όταν του κλείνουμε το καλό μάτι(για να ενεργοποιηθεί το χειρουργημενο μάτι) ουρλιάζει συνέχεια.. κάπως το παλεύουμε αλλά για λιγότερες ώρες απ’ αυτές που λένε οι γιατροί. Το μωρό κλαίει συνέχεια σπαρακτικά. 
εγώ και ο άντρας μου ειμαστε στα πρόθυρα να καταρρεύσουμε και ψυχολογικά και σωματικά, η κόρη μας που είναι τεσσάρων χρονών επίσης έχει επιβαρυνθεί πολύ ψυχολογικά. 
Γενικά οι γιατροί μας λένε ότι πρέπει να κάνουμε τα παραπάνω αλλά ότι δεν γνωρίζουν ποιο ποσοστό όρασης θα κερδίσει από το χειρουργημένο μάτι και ότι είναι σε εμάς να το παλέψουμε.

Σας ευχαριστώ πολύ.

NikVa

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...