Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ («ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ»)


MissMarple

Recommended Posts

Στη φαση που βρίσκεσαι δικαιολογημένες είναι όλες οι αντιδράσεις σου. Δεν επειγει η βαφτιση. Θα σε φορτωσει και αγχος με τις προετοιμασιες...αστο για όταν συνελθεις. Αυριο παρε στη Φαιναρετη και περιμενουμε νέα σου!! Χρειαζεται λιγος χρόνος αλλα να ξερεις ότι καποια στιγμη θα αρχισεις να βλέπεις μια χαραμαδα με φως στο βαθος του μυαλου σου..."για να γυρισει ο ήλιος θελει δουλεια πολύ" ....αλλά στο τελος ο ήλιος γυρναει...εχεις την σκεψη μας μαζί σου...κουραγιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ με την argini. Είναι κρίμα να μην πάρεις, γιατί θα σε στηρίξουν επαγγελματικά. Αν εδώ με ανθρώπους που σου μιλούν φιλικά νιώθεις λίγο καλύτερα, εκεί θα αισθανθείς άμεσα πολύ μεγαλύτερη στήριξη και μακροπρόθεσμα οι δυνατότητες μπορούν να φτάσουν πολύ μακριά.

 

Συνέχισε να μας γράφεις αν σε βοηθά, πες οποιαδήποτε σκέψη και οτιδήποτε θέλεις...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου τα φαρμακα θα αρχισουν να δρουν σε 20 μερες απο τοτε που το πηρες, το ladose εικαι και ελαφρυ μιλα με το γιατρο σου, πες του οτι νιωθεις και οτι σκεφτεσαι χωρις αναστολες! Αν ο γιατορς σου ειναι καλος θα βοηθηθεις αμεσα! Εχω περασει το ιδιο λουκι, αφου το παλεψες 9 μηνες χωρις αγωγη κανε υπομονη θα σε βοηθησει πολυ το φαρμακο . Τωρα εχω 2 παιδακια μου βγαζουν το λαδι αλλα ειμαι τρισευτυχισμενη.Θα ρθει η μερα που θα το κοιτάς και θα λιωνεις και θα νιωθεις ευγνωμοσύνη που εγινες μαμα. ΥΠΟΜΟΝΗ! ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ!

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τα πραγματα που θα μπορουσαν να με κανουν να νιωσω καλυτερα,ειναι δικοπο μαχαιρι καθως αν θελω πχ να βγω εξω εστω και για περπατημα,θα εχω την εννοια του μωρου,οσο και αν σφιξω τα δοντια.το εχω ξαναπροσπαθησει στο παρελθον.το παλευα 9 μηνες μεχρι που δεν πηγαινε αλλο κ πλεον ειμαι στην παρουσα φαση. γενικα δεν εχω ηρεμια καθολου και πουθενα.νιωθω δυστυχισμενη ακομα και που μενω σε αυτη την περιοχη.ζηλευω τα σπιτια με μεγαλο μπαλκονι,σε ησυχα στενακια (μενω πανω σε κεντρικο δρομο με 15 μετρα μπαλκονι αλλα μισο μετρο πλατος!!!)

επισης δεν τα εχω καθολου καλα με το σωμα μου.αμεσως που γεννησα εχασα 15 κιλα,και μετα τα πηρα πισω διπλασια.χωρις να τρωω.ο γιατρος λεει οτι κ αυτο ειναι συμπτωμα..δε ξερω... επισης εχασα πααααρα πολλα μαλλια. τα ξεπλενα και μου εμεναν ολοκληρες τουφες στο χερι,ο δερματολογος δε μπορουσε να το εξηγησει,ηταν απτη γεννα λεει,4 μηνες μετα!!!???

τελικα κ αυτο συμπτωμα της καταθλιψης ηταν.. δε ξερω πια τι να πιστεψω...

 

Αν αυτό που θέλεις είναι να βγείς έξω μόνη σου πχ για περπάτημα αλλά έχεις την έννοια του μωρού, βρες μια μέση λύση. πχ όποτε νιώθεις την ανάγκη να παίρνεις τηλ τον άντρα σου να ρωτάς πως είναι το μωρό. 1-2 φορές, μετά πιστεύω θα ηρεμήσεις και θα δεις ότι μια χαρά θα είναι το μωρό με τον μπαμπά του.

Τα μαλλιά και εμένα αδυνάτισαν και στην αρχή έχανα πολλά. Είναι σύμπτωμα της γέννας (και όχι της κατάθλιψης), ειδικά αν πιο πριν έπαιρνες σίδηρο. (edit: όταν λέω αρχή, μπορεί να διαρκέσει και 1 χρόνο μετά από τη γέννα...)

Δεν μπορείς να πάρεις διπλάσια κιλά χωρίς να τρως. Αν είπε ο γιατρός ότι είναι σύμπτωμα, ίσως εννοούσε ότι λόγω της κατάθλιψης μπορείς να το ρίχνεις στο φαγητό ή στο ανθυγειινό φαγητό χωρίς ίσως να το συνειδητοποιείς.

 

τωρα που ειπα πιστη.. μια γνωστη μου ειπε οτι θα με βοηθουσε η προσευχη και γενικα ολα αυτα τα θεουλιστικα,εκκλησια,νηστεια,κοινωνια κτλ. αλλα εγω εχω χασει καθε πιστη οπουδηποτε. σκεφτομαι να μη βαφτισω καν το μπεμπη. νιωθω κ πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος η κατι ανωτερο. νιωθω αφορητο μισος για την εκκλησια και τους παπαδες. κ γενικοτερα για οποιαδηποτε θρησκεια που αλλα λεει στα βιβλια και αλλα στην πραξη.

 

Και εγώ τα νιώθω όλα αυτά χωρίς να έχω κατάθλιψη. Φυσιολογικές σκέψεις είναι.;)

 

Εγώ αυτό που προτείνω είναι να ακολουθήσεις την αγωγή που σου έδωσε ο γιατρός και γενικά όλες τις οδηγίες του και επίσης να προσπαθείς να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν και να κατευνάζεις με διάφορα τεχνάσματα και με τη λογική, τους φόβους-ανησυχίες που μπορεί να έχεις με τη βοήθεια και του άντρα σου.

Link to comment
Share on other sites

θα τους παρω τηλ αυριο πρωι,ευχαριστω που το τσεκαρες για μενα.

δεν ξερω αν αντλω δυναμη απο καπου..σκεφτομαι πολλες φορες οτι ΠΡΕΠΕΙ να τα καταφερω για το παιδι μου και μετα απο λιγο ακυρωνομαι μελαγχολοντας.σημερα τον εβγαλα βολτα,εκλαιγε σε ολη τη διαδρομη,ακομα και στις κουνιες. ευτυχως ειχε λιγο ηλιο ακομα κ φορουσα τα γυαλια μου για να μη φαινεται που εκλαιγα. με πιανει απελπισια. ημουν χαλαρη αν κ ζεσταινομουν αφορητα.κι ομως μου εβγαλε την πιστη παλι.

τωρα που ειπα πιστη.. μια γνωστη μου ειπε οτι θα με βοηθουσε η προσευχη και γενικα ολα αυτα τα θεουλιστικα,εκκλησια,νηστεια,κοινωνια κτλ. αλλα εγω εχω χασει καθε πιστη οπουδηποτε. σκεφτομαι να μη βαφτισω καν το μπεμπη. νιωθω κ πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος η κατι ανωτερο. νιωθω αφορητο μισος για την εκκλησια και τους παπαδες. κ γενικοτερα για οποιαδηποτε θρησκεια που αλλα λεει στα βιβλια και αλλα στην πραξη.

 

Καλημέρα!! Όλοι από κάπου αντλούμε δύναμη. Στη φάση που είσαι απλώς δεν μπορείς να το καταλάβεις. Κ μόνο που είσαι έτσι αλλα έχεις έννοια το μωρό σου κ προσπαθείς για αυτό, δείχνει πολλά. Δεν είσαι κακή μανούλα μην ανησυχείς. Αν ήσουν θα το είχες πλακώσει, δεν θα ένιωθες τύψεις, δεν θα είχες επισκεφτεί ειδικό, δεν θα μιλούσες στο φόρουμ. Θα περάσει όλο αυτό κ θα έρθει η στιγμή να χαρείς την ευτυχια που βιώνεις κ απλά δεν συνειδητοποιείς αυτή τη στιγμη.

Όσο για το θέμα της πίστης..εγω γενικά είμαι πολύ υπερ. ΟΜΩΣ στην κατάσταση σου δεν γίνεται να κάτσεις με ένα βιβλιαράκι αγκαλιά στην απολυτη ησυχία να προσεύχεσαι. Προσευχή καλή μου είναι κ το "Θεέ μου βοήθησε με ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!". Η ψυχή σου το ξέρει πώς θα το ζητήσει. Δεν ξέρω αν ήσουν από πριν κατά της θρησκείας αλλά αν αυτή η "στροφή" έγινε τώρα μάλλον καλό θα ήταν να σου χτυπήσει καμπανάκι. Καλή μου ο ιερέας είναι σαν τον γιατρό. Παντού υπάρχουν καλοί κ κακοί γιατροί, γιατροί που ζητανε φακελάκι για κάτι που ήδη έχεις πληρώσει, γιατροί άνθρωποι που δεν παίρνουν μια...Το ίδιο ισχύει κ για τους ιερείς. Υπάρχουν παπάδες που θα σε κάνουν να μη θες να ξαναπατήσεις στην εκκλησία κ υπάρχουν κ άλλοι που θα γαληνέψουν την ψυχη σου με μια τους μόνο κουβέντα. Το θέμα είναι εμεις να το πάρουμε "εγωιστικά" κ να πούμε "Εγω δεν θα κάτσω να χαλάσω, να μαυρίσω την ψυχή μου γιατι ο ιερέας δεν είναι ικανός να με βοηθήσει. Θα ψάξω, θα βρω άλλον να μου ταιριάζει κ θα προχωρήσω". Δεν ταιριάζουν ολων μας οι απόψεις. Εγω έχω βοηθηθεί πολύ από συγκεκριμένο ιερέα σε πολύ σοβαρά θέματα κ εύχομαι ο Θεός να τον έχει καλά γιατι έχω πέσει κ σε ιερέα που όπως σου είπα με έκανε να μη θέλω να ξαναδώ εκκλησία.

Βρες γλυκιά μου τι θα σε έκανε να νιώσεις λίγο καλύτερα ότι κ αν είναι αυτό. Ζήτα κ βοήθεια από εκεί που σου λένε τα κορίτσια παραπάνω. Καλά τα χάπια θα βοηθήσουν αλλά μόνο εσυ μπορείς πραγματικά να βοηθήσεις την ψυχή σου. Εύχομαι να βγεις γρήγορα από αυτή την κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισης δεν τα εχω καθολου καλα με το σωμα μου.αμεσως που γεννησα εχασα 15 κιλα,και μετα τα πηρα πισω διπλασια.χωρις να τρωω.ο γιατρος λεει οτι κ αυτο ειναι συμπτωμα..δε ξερω... επισης εχασα πααααρα πολλα μαλλια. τα ξεπλενα και μου εμεναν ολοκληρες τουφες στο χερι,ο δερματολογος δε μπορουσε να το εξηγησει,ηταν απτη γεννα λεει,4 μηνες μετα!!!???

τελικα κ αυτο συμπτωμα της καταθλιψης ηταν.. δε ξερω πια τι να πιστεψω...

 

Πάντως πολλά από αυτά – τα κιλά, τα μαλλιά και η διαταραχή στη διάθεση – είναι και συμπτώματα αρρύθμιστου θυρεοειδούς, κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά μετά την γέννα.

Συνέχισε να γράφεις εδώ αν παίρνεις δύναμη. Εγώ προσωπικά έχω πάρει βοήθεια από το φόρουμ. Είναι τόσο ανακουφιστικό όταν βρίσκουμε κάπου να ακουμπήσουμε τις έγνοιες. Σαν να αλαφρώνει λίγο το κεφάλι από αυτές.

Όμως, θα ενώσω την φωνή μου και με τις άλλες κοπέλες, μην μένεις μόνο σε αυτό. Ζήτησε την βοήθεια των ειδικών, να σπάσει αυτός ο φαύλος κύκλος που είστε παγιδευμένοι κι εσύ και το μωράκι σου. Να σου ζήσει!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βρεις άλλες μανούλες στην περιοχή σου με μωρακια πανω κατω της ίδιας ηλικίας να κάνετε παρέα; Υπαρχει περιπτωση να μην θες διάλειμμα απο το μωρο απλα να θες να μιλήσεις και να κανεις παρέα με άλλους ενήλικες στην ίδια φαση με σενα

Μην το υποτιμήσεις αυτο που λέω, τέτοιου είδους παρέα οταν ειςαι νέα μητερα ειναι τόσο σημαντική που πολλές χώρες έχουν σύστηματα να σε ενώνουν με γυναίκες στην ίδια κατάσταση με σενα απο τους τελευαιτους μηνες της εγκυμοσύνης ακομα γιατι αποδείχτηκε οτι αποτρέπει την κατάθλιψη ... Το εκανα και εγω και δυο χρόνια μετα ακομα βλέπω αυτές τις κοπέλες.. Ημουν καθημερινά μαζί τους απο οταν γέννησα μέχρι που πήγα δουλειά ενα χρόνο μετα και πραγματικά δεν ξερω τι θα εκανα χωρις αυτές

 

Μήπως να απευθυνθείς εδώ στο φόρουμ και στους συντονιστές να δεις πως μπορούν να βοηθήσουν με αυτο τον τροπο;

Link to comment
Share on other sites

Andie μου , καταρχην θελω να σου πω οτι δεν εισαι η μονη που νιωθεις ετσι!Ισως η δικη σου περιπτωση να ειναι λιγο πιο εξειδικευμενη και να χρειαζεσαι βοηθεια ,αλλα λιγο πολυ ολες οι γυναικες νιωθουν παραξενα στην αρχη της μητροτητας.Εχεις πια την ευθυνη για εναν ανθρωπο•εκει που κυριαρχουσε η ανεμελια , οι απειρες κενες ωρες , οι αποφασεις τελευταιας στιγμης , η διασκεδαση , η ανεξαρτησια , τωρα υπαρχει η ευθυνη , ο προγραμματισμος , η ελλειψη προσωπικου χρονου!

 

Απ οτι καταλαβαινω , πρεπει να εισαι υπερπροστατευτικη με το παιδι και τελειομανης σε οτι το αφορα.Για παραδειγμα εγω (που ειμαι και υπερπροστατευτικη και τελειομανης) , δεν το αφηνω πουθενα ουτε για μια ωρα γιατι πιστευω οτι κανεις πλην εμου , δεν μπορει να το φροντισει σωστα.Ο αντρας μου , δεν το εχει παρει ποτε να το παει βολτα (11μηνες τωρα) , ουτε το εχω αφησει ποτε μαζι του γιατι δεν τον εμπιστευομαι.Βεβαια , ισως να φταιει το οτι η εμπιστοσυνη κερδιζεται....

Τελος παντων , ολο αυτο μου κανει κακο.Ειμαι ολη μερα μ ενα μωρο • στο σπιτι ,στο μαρκετ ,στην αγορα , στην καφετερια , στη θαλασσα , παντου.....Ενω υπαρχουν ανθρωποι να το κρατησουν για να ξεσκασω κι εγω λιγο....

Ερχονται στιγμες που παθαινω πληρες breakdown και εχω νευρα,κλαιω,νιωθω οτι πνιγομαι.Ειναι στιγμες ομως,οχι μια μονιμη κατασταση.Επισης ,ξερω ακριβως το προβλημα μου αλλα πιστευω οτι καθως μεγαλωνει η μικρη θα το παλευω με μικρα βηματακια καθε φορα , μεχρι να τα καταφερω.

Να σημειωσω εδω οτι και το δικο μου παιδι ειναι ζωηρο και βαριεται σε 30 `` το οτιδηποτε εχει στα χερια της!Αυτο κανει τα πραγματα ακομα πιο δυσκολα ,αφου πρεπει συνεχεια να την απασχολω...

Ξερω ομως , οτι ειναι φαση και θα περασει!Και η δικη μου και η δικη της!Και η δικη σας andie μου!!

Παρε το παιδακι σου , βαλτο στο καροτσι και περπατηστε χιλιομετρα . Το περπατημα ειναι το ισχυροτερο αντικαταθλιπτικο .Και για το παιδι ειναι εξερευνηση του αγνωστου!

Και στην τελικη απολαυσε το, ειναι ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ!:P:p

 

Υ.Γ. συμφωνω με babycute.

Link to comment
Share on other sites

AndieMarquise καλησπέρα,

δεν μπορώ να σου δώσω καμία συμβουλή γιατί είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με σένα και τα μωρά μας είναι συνομήλικα. Πιστεύω ότι θα βοηθούσε και τις δύο μας αλλά και τα μικρά αν συναντιόμαστε. Εγώ μένω νότια προάστια αλλά ο άντρας μου δουλεύει όλη μέρα κι εγώ δεν οδηγώ. Αν θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

AndieMarquise καλησπέρα,

δεν μπορώ να σου δώσω καμία συμβουλή γιατί είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με σένα και τα μωρά μας είναι συνομήλικα. Πιστεύω ότι θα βοηθούσε και τις δύο μας αλλά και τα μικρά αν συναντιόμαστε. Εγώ μένω νότια προάστια αλλά ο άντρας μου δουλεύει όλη μέρα κι εγώ δεν οδηγώ. Αν θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα.

 

Μπράβο ρε κοριτσι !

Ολα να σου πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια. σας ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον που δειχνετε,ειλικρινα ευχαριστω. πηρα σημερα τηλ στο φαιναρετη και μιλησα με μια κοπελα ψυχολογο,μου εκανε πολλες ερωτησεις(προφανως για να κρινει αν χρειαζομαι οντως ραντεβου) και τελοσπαντων συγκεντρωσα ενα αρκετα υψηλο σκορ κατα τα λεγομενα της οποτε πρεπει να με δει ψυχολογος αμεσα.θα με παρουν τηλ για ραντεβου. με ρωτησε γιατι ζηταω βοηθεια απο ψυχολογο εφοσον πηγα σε ψυχιατρο και της ειπα το πολυ απλο,οτι με ενα χαπι δε νομιζω πως μια μερα θα ξυπνησω και θα δω τη ζωη μου αλλιως.πρεπει να το πολεμησω σκληρα μεσα μου,αλλα χρειαζομαι βοηθεια καθως αυτο εκανα 9,5 μηνες τωρα ,αλλα χωρις κανενα αποτελεσμα.

θα χαρω να βρεθω με την κοπελα που εγραψε οτι περναμε ιδια φαση,ελπιζω να συγχρονιστουμε καπως. θα στειλω κ μηνυμα.

σχετικα με καποιες απαντησεις που ειδα,για θυροειδη.δεν πασχω απο κατι τετοιο,εκανα ολες τις εξετασεις οταν πηγα γυναικολογο 6 μηνες μετα απο τη γεννα.για την αποτομη αλλαγη βαρους,ο ψυχιατρος μου ειπε οτι οφειλεται στη καταθλιψη και το αγχος το οποιο δε προκαλει μονο απωλεια αλλα και αυξηση βαρους.

επισης,το οτι ειμαι υπερπροστατευτικη ειναι κυριως επειδη τοσο καιρο ειμαι μονη με το μωρο,εγω το φροντιζω και ξερω τον συγκεκριμενο τροπο.οπως και να'χει ομως δεν εχω καν ατομο για να τον αφησω εστω και 1 ωρα πλεον.εχω χασει καθε αισθημα εμπιστοσυνης στον αντρα μου 1ον γιατι τον επιασε ξαφνικα η μεση του κ ολη μερα ειναι ξαπλα αντι να με βοηθαει,κ 2ον γιατι οπως εγραψα πιο κατω,μια μερα αφησα μαζι του 5 λεπτα το μωρο κ πνιγοταν με ενα κομματακι πλαστικο κ αυτος καπνιζε στο μπαλκονι.

σχετικα με αλλες μαμαδες,βλεπω στο παρκο οπου τον βγαζω καθημερινως κατι δηθεν μαμαδες που παρατανε τα παιδια τους κ πινουν τη φραπεδια κ αυτα τρωνε τα μουτρα τους στις πετρες.κ αναρωτιεμαι αν τελικα εγω ειμαι πιο νορμαλ απο αυτες.νιωθω επισης ιδιαιτερη απεχθεια/μισος/δολοφονικες τασεις,σε μαμαδες που ειναι μεσα στη γκλαμουρια και την περιποιηση και τα μωρα τους ειναι στην πενα και ησυχα.γιατι να μην ειμαι κ εγω ετσι? πως αφεθηκα κτλ κτλ..

σχετικα με τη θρησκεια,δε θελω να το βαφτισω γιατι δεν πιστευω.και γιατι δεν θελω να ασχοληθω φυσικα.αλλα αντε βγαλε ακρη με τα πεθερικα που ειναι της εκκλησιας. ειλικρινα αν μπορουσα να το αποφυγω θα ημουν πολυ καλυτερα. γενικα τα εχω βαλει με ολους,με μενα,με τον αντρα μου,με το μωρο,με τους γονεις μου,τα πεθερικα μου,τον θεο,τους αγνωστους στο δρομο,με ολους.

ειχα βρει εναν ιερεα που καποτε πριν 4-5 χρονια μιλουσα μαζι του,ακομα κ για καφε βγαιναμε κ ημασταν πολυ φιλοι,ηταν νεος καμια 45ρια.κ τελικα αποδειχθηκε λουγκρα του κερατα.κ αυτος και η λουλου μια προισταμενη του ναου.ιερεας κ αυτος.λοιπον αι στο διαολο και οι παπαδες κ η εκκλησια και τα ευαγγελια κ τα πετραχειλια και τα χρυσαφικα και τα θυμιατα!!!

 

αυτα.

nKD1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Xαιρομαι πολύ που πηρες στη Φαιναρετη!! Καλή αρχή!! Ενημερωσε και τον ψυχιατρό σου όταν πας μήπως θέλει να βρισκεται σε επαφη μαζί τους!

Τωρα στην κατασταση που βρίσκεσαι απλώς λες "εξω από τα δοντια" πραγματα που και άλλοι σκέφτονται αλλα οι ανασταλτικοι μηχανισμοι τους αποτρεουν να τα εκφρασουν!!

Μην πιεστεις για τη βαφτιση! Θα ερθει και το συγγενολόι, θα λεει ο καθενας το μακρυ και το κοντό του...ανεβαλε την όσο μπορεις!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια. σας ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον που δειχνετε,ειλικρινα ευχαριστω. πηρα σημερα τηλ στο φαιναρετη και μιλησα με μια κοπελα ψυχολογο,μου εκανε πολλες ερωτησεις(προφανως για να κρινει αν χρειαζομαι οντως ραντεβου) και τελοσπαντων συγκεντρωσα ενα αρκετα υψηλο σκορ κατα τα λεγομενα της οποτε πρεπει να με δει ψυχολογος αμεσα.θα με παρουν τηλ για ραντεβου. με ρωτησε γιατι ζηταω βοηθεια απο ψυχολογο εφοσον πηγα σε ψυχιατρο και της ειπα το πολυ απλο,οτι με ενα χαπι δε νομιζω πως μια μερα θα ξυπνησω και θα δω τη ζωη μου αλλιως.πρεπει να το πολεμησω σκληρα μεσα μου,αλλα χρειαζομαι βοηθεια καθως αυτο εκανα 9,5 μηνες τωρα ,αλλα χωρις κανενα αποτελεσμα.

θα χαρω να βρεθω με την κοπελα που εγραψε οτι περναμε ιδια φαση,ελπιζω να συγχρονιστουμε καπως. θα στειλω κ μηνυμα.

σχετικα με καποιες απαντησεις που ειδα,για θυροειδη.δεν πασχω απο κατι τετοιο,εκανα ολες τις εξετασεις οταν πηγα γυναικολογο 6 μηνες μετα απο τη γεννα.για την αποτομη αλλαγη βαρους,ο ψυχιατρος μου ειπε οτι οφειλεται στη καταθλιψη και το αγχος το οποιο δε προκαλει μονο απωλεια αλλα και αυξηση βαρους.

επισης,το οτι ειμαι υπερπροστατευτικη ειναι κυριως επειδη τοσο καιρο ειμαι μονη με το μωρο,εγω το φροντιζω και ξερω τον συγκεκριμενο τροπο.οπως και να'χει ομως δεν εχω καν ατομο για να τον αφησω εστω και 1 ωρα πλεον.εχω χασει καθε αισθημα εμπιστοσυνης στον αντρα μου 1ον γιατι τον επιασε ξαφνικα η μεση του κ ολη μερα ειναι ξαπλα αντι να με βοηθαει,κ 2ον γιατι οπως εγραψα πιο κατω,μια μερα αφησα μαζι του 5 λεπτα το μωρο κ πνιγοταν με ενα κομματακι πλαστικο κ αυτος καπνιζε στο μπαλκονι.

σχετικα με αλλες μαμαδες,βλεπω στο παρκο οπου τον βγαζω καθημερινως κατι δηθεν μαμαδες που παρατανε τα παιδια τους κ πινουν τη φραπεδια κ αυτα τρωνε τα μουτρα τους στις πετρες.κ αναρωτιεμαι αν τελικα εγω ειμαι πιο νορμαλ απο αυτες.νιωθω επισης ιδιαιτερη απεχθεια/μισος/δολοφονικες τασεις,σε μαμαδες που ειναι μεσα στη γκλαμουρια και την περιποιηση και τα μωρα τους ειναι στην πενα και ησυχα.γιατι να μην ειμαι κ εγω ετσι? πως αφεθηκα κτλ κτλ..

σχετικα με τη θρησκεια,δε θελω να το βαφτισω γιατι δεν πιστευω.και γιατι δεν θελω να ασχοληθω φυσικα.αλλα αντε βγαλε ακρη με τα πεθερικα που ειναι της εκκλησιας. ειλικρινα αν μπορουσα να το αποφυγω θα ημουν πολυ καλυτερα. γενικα τα εχω βαλει με ολους,με μενα,με τον αντρα μου,με το μωρο,με τους γονεις μου,τα πεθερικα μου,τον θεο,τους αγνωστους στο δρομο,με ολους.

ειχα βρει εναν ιερεα που καποτε πριν 4-5 χρονια μιλουσα μαζι του,ακομα κ για καφε βγαιναμε κ ημασταν πολυ φιλοι,ηταν νεος καμια 45ρια.κ τελικα αποδειχθηκε λουγκρα του κερατα.κ αυτος και η λουλου μια προισταμενη του ναου.ιερεας κ αυτος.λοιπον αι στο διαολο και οι παπαδες κ η εκκλησια και τα ευαγγελια κ τα πετραχειλια και τα χρυσαφικα και τα θυμιατα!!!

 

αυτα.

 

Χαίρομαι πολύ που επικοινώνησες με τη Φαιναρέτη. Να δεις που θα βοηθηθείς πολύ.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι τελικα θα παω,εκλεισα ραντεβου για την επομενη δευτερα. με μια ψυχολογο καραγιαννη δεσποινα,λιγο ψυχρη μου φανηκε..θα δουμε.η αρχικη κοπελα που μιλησα δε θυμαμαι ονομα της,ηταν πολυ ευγενικη. απλως πηγα να γελασω λιγο οταν σηκωνουν το τηλ στην αρχη ειναι μεσα στην ενεργεια αλλα οταν συνειδητοποιουν οτι μιλανε με ατομο που εχει θεμα,τοτε ηρεμει ο τονος της φωνης τους και αλλαζει παααρα πολυ. οκ φυσιολογικο το βρισκω αλλα ειχε πλακα η εναλλαγη.

nKD1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι τελικα θα παω,εκλεισα ραντεβου για την επομενη δευτερα. με μια ψυχολογο καραγιαννη δεσποινα,λιγο ψυχρη μου φανηκε..θα δουμε.η αρχικη κοπελα που μιλησα δε θυμαμαι ονομα της,ηταν πολυ ευγενικη. απλως πηγα να γελασω λιγο οταν σηκωνουν το τηλ στην αρχη ειναι μεσα στην ενεργεια αλλα οταν συνειδητοποιουν οτι μιλανε με ατομο που εχει θεμα,τοτε ηρεμει ο τονος της φωνης τους και αλλαζει παααρα πολυ. οκ φυσιολογικο το βρισκω αλλα ειχε πλακα η εναλλαγη.

μπράβο!έκανες πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα. Κατ αρχην να πω οτι τα κοριτσια εχουν δωσει πολυ χρησιμες συμβουλες και χαιρομαι πραγματικα που κανεις θετικα βηματα για να βελτιωσεις την κατασταση σου. Με ολο το σεβασμο και την κατανοηση σ αυτο που περνας, ηθελα να σου πω οτι ειναι δικαιωμα σου να πιστευεις η να μην πιστευεις σε οποια θρησκεια θελεις, ομως το να βριζουμε τα ιερα αλλων ανθρωπων σε μια δημοσια συζητηση νομιζω πως ειναι ασχημο και στην τελικη δε σου προσφερει και κατι.. Σου ευχομαι ολοψυχα να βρεις τη δυναμη και την ευτυχια με οποιο τροπο εσυ επιθυμεις και να χαιρεσαι την ψυχουλα που εφερες στον κοσμο!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι το κατάλληλο θέμα για υποδείξεις καθωσπρεπισμού. Άλλωστε η κοπέλα δεν αναφέρθηκε στη θρησκεία αλλά στους λειτουργους της και τα αξεσουάρ τους που δεν νομίζω να θεωρούνται από κάποιον ιερά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι το κατάλληλο θέμα για υποδείξεις καθωσπρεπισμού. Άλλωστε η κοπέλα δεν αναφέρθηκε στη θρησκεία αλλά στους λειτουργους της και τα αξεσουάρ τους που δεν νομίζω να θεωρούνται από κάποιον ιερά.

Με συγχωρεις αν σε ενοχλησα καλη μου δεν το εκανα κακοπροαιρετα γι αυτο και μιλησα ομορφα στην κοπελα.. Τα ευαγγελια και η εκκλησια ειναι ιερα για τους χριστιανους ορθοδοξους, αλλα επειδη δεν ειναι αυτο το θεμα, ειπα αυτο που ηθελα στην κοπελα,αν θελει το δεχεται, και για τις υπολοιπες μπραβο σας που τη βοηθατε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. κατανοω την αντιδραση της κοπελας σχετικα με τα σχολια μου περι εκκλησιας κτλ κτλ. το μονο που εχω να πω ειναι οτι αυτη ειναι η γνωμη μου και τη λεω. δεν θελω να συμφωνησει/διαφωνησει κανεις μαζι μου. εκφραζω αγανακτηση για πολλα πραγματα ταυτοχρονα και ενα απο αυτα ηταν κ αυτο.

επισης ανεφερα ουκ ολιγες φορες οτι ηθελα να αυτοκτονησω. η ζωη ειναι ιερη λενε(το πιο ιερο απο ολα). αλλα δε βλεπω να θιχτηκε κανεις... αυτα.

nKD1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρεις αν σε ενοχλησα καλη μου δεν το εκανα κακοπροαιρετα γι αυτο και μιλησα ομορφα στην κοπελα.. Τα ευαγγελια και η εκκλησια ειναι ιερα για τους χριστιανους ορθοδοξους, αλλα επειδη δεν ειναι αυτο το θεμα, ειπα αυτο που ηθελα στην κοπελα,αν θελει το δεχεται, και για τις υπολοιπες μπραβο σας που τη βοηθατε.

 

Εχεις δίκιο αλλα δεν ειναι καλα η κοπέλα ειναι σε περίεργη φαςη οπότε ειναι λίγο περίεργο/αδικο να της ζητάμε να προσέχει για το πως εκφράζεται. Πιστεύω για αυτο και δεν είπε καμία τιποτα - πίστεψε με αν ηταν κανένα άλλο θρεντ θα λέγανε πολλές πολλα :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σε ολους. την περασμενη δευτερα πηγα στο φαιναρετη και μπορω να πω οτι με υποδεχτηκαν με πολυ ευγενικο τροπο,αν σκεφτεις οτι οι περισσοτεροι εκει μεσα βρισκονται εθελοντικα (αν κ ειδα οτι ειναι ΜΚΟ,οποτε το χρημα ρεει αφθονο).τελοσπαντων,μιλησα αρκετη ωρα με την ψυχολογο που ειχα το ραντεβου.με ρωτουσε πολλα πραγματα κ με λεπτομερειες.εγω πολλες φορες πηδουσα απτο ενα θεμα στο αλλο χωρις να δινω σαφεις απαντησεις..εκεινη επεμενε βεβαια χαχα.περασε 1.5 ωρα παντως και μπορω να πω οτι εβγαλα απο μεσα μου πολλα πραγματα.κ καπως χαλαρωσα μετα κ ενιωσα λιγο καλυτερα.στο μεταξυ ειχαμε παει οικογενειακως με το αμαξι,γιατι ειχα να πατησω νεα σμυρνη κατι αιωνες.κ αφησα το μωρο με τον αντρα μου κ οταν τελειωσα,το μωρο κοιμοταν,ο δικος μου επινε καφε κ γενικα δεν με περιμενε το αναμενομενο μπαχαλο,οποτε κ καπως ηρεμησα.μετα πηγαμε και βολτα στη πλατεια.ηταν πολυ ωραια,παντου μαγαζια,κοσμος..οχι το χαλι της νικαιας,ουτε μισο μαγαζι δε βρισκεις.

ανανεωσαμε το ραντεβου για την ερχομενη τριτη.πρεπει να πηγαινω καθε εβδομαδα απαραιτητα.ζητησαν και παραπεμπτικο απο τον ψυχιατρο μου και δεχτηκαν να επικοινωνουν μαζι του για την πορεια που εχω,αν κ με τον ψυχιατρο μου δεν βρεθηκα ακομα δυστυχως γιατι ειναι με αδεια. τελοσπαντων,μου ειπε η ψυχολογος εκει,οτι πρεπει οπωσδηποτε να παρω τα φαρμακα αλλα παραλληλα χρειαζομαι τις συνεδριες για να υπαρξουν ουσιαστικα αποτελεσματα... θα δουμε...

nKD1p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. την περασμενη δευτερα πηγα στο φαιναρετη και μπορω να πω οτι με υποδεχτηκαν με πολυ ευγενικο τροπο,αν σκεφτεις οτι οι περισσοτεροι εκει μεσα βρισκονται εθελοντικα (αν κ ειδα οτι ειναι ΜΚΟ,οποτε το χρημα ρεει αφθονο).τελοσπαντων,μιλησα αρκετη ωρα με την ψυχολογο που ειχα το ραντεβου.με ρωτουσε πολλα πραγματα κ με λεπτομερειες.εγω πολλες φορες πηδουσα απτο ενα θεμα στο αλλο χωρις να δινω σαφεις απαντησεις..εκεινη επεμενε βεβαια χαχα.περασε 1.5 ωρα παντως και μπορω να πω οτι εβγαλα απο μεσα μου πολλα πραγματα.κ καπως χαλαρωσα μετα κ ενιωσα λιγο καλυτερα.στο μεταξυ ειχαμε παει οικογενειακως με το αμαξι,γιατι ειχα να πατησω νεα σμυρνη κατι αιωνες.κ αφησα το μωρο με τον αντρα μου κ οταν τελειωσα,το μωρο κοιμοταν,ο δικος μου επινε καφε κ γενικα δεν με περιμενε το αναμενομενο μπαχαλο,οποτε κ καπως ηρεμησα.μετα πηγαμε και βολτα στη πλατεια.ηταν πολυ ωραια,παντου μαγαζια,κοσμος..οχι το χαλι της νικαιας,ουτε μισο μαγαζι δε βρισκεις.

ανανεωσαμε το ραντεβου για την ερχομενη τριτη.πρεπει να πηγαινω καθε εβδομαδα απαραιτητα.ζητησαν και παραπεμπτικο απο τον ψυχιατρο μου και δεχτηκαν να επικοινωνουν μαζι του για την πορεια που εχω,αν κ με τον ψυχιατρο μου δεν βρεθηκα ακομα δυστυχως γιατι ειναι με αδεια. τελοσπαντων,μου ειπε η ψυχολογος εκει,οτι πρεπει οπωσδηποτε να παρω τα φαρμακα αλλα παραλληλα χρειαζομαι τις συνεδριες για να υπαρξουν ουσιαστικα αποτελεσματα... θα δουμε...

 

Mπράβο!! Εγω πάντως παρατηρησα τρία πράγματα. Πρωτον ότι βρηκες τη διαθεση να μοιραστείς μαζί μας την εμπειρία σου , δευτερον ότι γραφεις πολύ πιο αποφορτισμένα και τρίτον ότι υπάρχει μια νότα αισιοδοξίας στο μήνυμά σου! Βρίσκεσαι στον σωστό δρόμο!! Συνεχισε!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω κι ένα τέταρτο θετικό στοιχείο. Ο σύζυγος θέλει να βοηθήσει και επιπλέον του άφησε το μωρό 1,5 ώρα και δε σταμάτησε η γη να γυρνάει.... (μη νομίζεις τα ίδια έκανα κι εγώ)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...