Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ («ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ»)


MissMarple

Recommended Posts

2 hours ago, Nurse1985 said:

 

 

Είχα μια δύσκολη εγκυμοσυνη με αιμορραγίες, διαβήτη κυησης και πρόβλημα του ενός μωρου στην καρδιά. Γέννησα προωρα στην 35η εβδομάδα. Έπαθα υπερκόπωση από την φροντίδα των μωρών και την αϋπνία, νιώθω απαίσια για το σώμα μου,από εκεί που ήμουν ένας πολύ κοινωνικός άνθρωπος, δραστήριος και ακούραστος είμαι κλεισμένη στο σπίτι, το οποίο παρεμπιπτόντως βρίσκεται υπό ανακαίνιση και είναι ένα χάος. Το μέλλον μου φαντάζει κενό και θολό, προσπαθώ να σκεφτώ κάτι θετικό αλλά μου είναι αδύνατο.Ο άντρας μου είναι ο στυλοβάτης μου ευτυχώς! Η πεθερά μου έρχεται από Ελλάδα για να βοηθήσει, θα μείνει για ένα μήνα και μετά θα φύγουμε παρέα στο χωριό που είναι παραθαλάσσιο(ελπίζω να μου κάνει καλό ή θάλασσα) από αρχές Αυγούστου μέχρι αρχές Οκτώβρη . Τον Οκτώβρη τα μωρά θα είναι σχεδόν 6 μηνών και πιστεύω θα αρχίσουμε να αλληλεπιδρουμε λίγο καλύτερα. Ή το ελπίζω.. Ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι ότι δεν θα καταφέρω να φροντίσω ποτέ μόνη τα παιδιά και ότι είμαι ανεπαρκής.... Μάλλον μιλάει η κατάθλιψη μου.... Ελπίζω το αντικαταθλιπτικο να δράσει σύντομα.. 

γιατι να εισαι ανεπαρκης???δεν ισχυει αυτο !!!ειναι ολα μαυρες σκεψεις που σε εχουν απλά καταβάλλει και τιποτα αλλο...συντομα θα νιωθεις πιο ετοιμη και πιο δυνατη να φροντισεις τα μωρα σου αφου εχεις επισκεφτει και ψυχολόγό σιγουρα ολα θα φτιαξουν...ευχομαι αυτό να γίνει πολύ γρήγορα κυρίως για να χαρείς αυτές τις στιγμές με τα μωρά οσο δύσκολες και αν ειναι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Nurse1985 είπε:

 

 

Είχα μια δύσκολη εγκυμοσυνη με αιμορραγίες, διαβήτη κυησης και πρόβλημα του ενός μωρου στην καρδιά. Γέννησα προωρα στην 35η εβδομάδα. Έπαθα υπερκόπωση από την φροντίδα των μωρών και την αϋπνία, νιώθω απαίσια για το σώμα μου,από εκεί που ήμουν ένας πολύ κοινωνικός άνθρωπος, δραστήριος και ακούραστος είμαι κλεισμένη στο σπίτι, το οποίο παρεμπιπτόντως βρίσκεται υπό ανακαίνιση και είναι ένα χάος. Το μέλλον μου φαντάζει κενό και θολό, προσπαθώ να σκεφτώ κάτι θετικό αλλά μου είναι αδύνατο.Ο άντρας μου είναι ο στυλοβάτης μου ευτυχώς! Η πεθερά μου έρχεται από Ελλάδα για να βοηθήσει, θα μείνει για ένα μήνα και μετά θα φύγουμε παρέα στο χωριό που είναι παραθαλάσσιο(ελπίζω να μου κάνει καλό ή θάλασσα) από αρχές Αυγούστου μέχρι αρχές Οκτώβρη . Τον Οκτώβρη τα μωρά θα είναι σχεδόν 6 μηνών και πιστεύω θα αρχίσουμε να αλληλεπιδρουμε λίγο καλύτερα. Ή το ελπίζω.. Ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι ότι δεν θα καταφέρω να φροντίσω ποτέ μόνη τα παιδιά και ότι είμαι ανεπαρκής.... Μάλλον μιλάει η κατάθλιψη μου.... Ελπίζω το αντικαταθλιπτικο να δράσει σύντομα.. 

Όλες πελαγωσαμε στην αρχή  μην ανησυχείς.Εγω όταν γέννησα το τρίτο μου μωρό έκλαιγα γιατί δεν μπορούσα να φροντίσω τα μεγάλα μου παιδιά όπως ήθελα και επειδή άλλαξαν οι ζωές τους.Οταν γέννησα τη δεύτερη ένιωθα τρομερές τύψεις επειδή στεναχωριοταν πολύ η πρώτη.Και όταν έκανα την πρώτη ένιωσα αβάσταχτο το βάρος της ευθύνης ενός παιδιού και ότι δεν θα καταφέρω να τη μεγαλώσω ποτε.Εχει γίνει 9 χρόνων τώρα...

Επίσης η ευθύνη των παιδιών δεν είναι αποκλειστικά της μαμάς και καλά κάνεις και δέχεσαι βοήθεια.Ολη η οικογένεια είναι υπεύθυνη για αυτά τα παιδιά και όποιος μπορεί βοηθάει.Η αδερφή μου όταν ο πρώτος της γιος ήταν 25 ημερών έπαθε πολυ σοβαρή χολοκυστιτιδα και έμεινε στο νοσοκομείο 2 μηνες.Ειδε το παιδί της όταν έγινε 2 μισή μηνών,ένα παιδί που περίμενε τέσσερα ολόκληρα χρόνια.Και όλοι τρέξαμε και βοηθησαμε,θείες,μαμά πεθερά κτλ..Και όλα πέρασαν ευτυχώς.

Αυτά στα λέω για να μη νιώθεις λιγότερη ικανή από τις άλλες μαμάδες επειδή νιώθεις έτσι αυτή τη δεδομένη στιγμή.Μην ξεχνάς ότι και το σώμα σου έχει καταπονηθεί πολύ και θέλει καιρό για να επανέλθει.

Γενικά να χαλαρώσεις και να μπλοκάρεις τις αρνητικές σκέψεις όπως σου είπα και παραπάνω..Όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Εγώ δεν πήγα ποτέ σε ειδικό, δυστυχώς και κακώς, μετά την γέννα όμως πέρασα από διάφορα στάδια. Λίγο η κλεισούρα από πριν λόγω της πολύ δύσκολης εγκυμοσύνης, λίγο ότι γέννησα πριν την ώρα , λίγο η κούραση κλάταρα.

Θυμάμαι πως παρόλο που ήμουν ευτυχισμένη που είχα το μωρό μου σπίτι μου έλειπε από την κοιλιά μου, μου έλειπε που δεν ένιωθα κάθε του κίνηση, που δεν ήμουν πια έγκυος.  Η αυπνία ήταν ότι χειρότερο έχω ζήσει μέχρι στιγμής, πραγματικά, σε συνδυασμό με το άγχος με έκαναν να κλαίω συνέχεια. Το κερασάκι ήταν πήρα την μαμά μου τηλέφωνο να της πω να έρθει να κρατήσει λίγο το μωρό να κοιμηθώ και η απάντηση ήταν ''τόσα πέρασες για να το κάνεις μην γκρινιάζεις τώρα'' , ξέρω πως δεν ήθελε να είναι τόσο σκληρή μαζί μου όμως εγώ εκείνη την ημέρα ένιωσα φοβερά μόνη και έκλαψα πάρα πολύ, και την επόμενη, και την μεθεπόμενη κοκ...μέχρι που το έθαψα μέσα μου. Τώρα πια σχεδόν πέντε χρονιά μετά έχω καταλήξει πως η λοχεία είναι η πιο δύσκολη περίοδος μίας γυναίκας, η πιο απαιτητική και συγγνώμη για την φράση μου αλλά και η πιο άσχημη για μία γυναίκα. Άσχημη γιατί ξαφνικά βρίσκεται αντιμέτωπη με μία τεράστια ευθύνη, να φροντίσει ένα βρέφος που καλά καλά δεν το ξέρει, δεν ξέρει πως να το ταίσει πως να κάνει μπάνιο κτλ, γιατί από την μία ημέρα στην άλλη σταματάει να κοιμάται, θα είναι τυχερή αν κοιμηθεί σύνολο 2-3 ώρες το 24ωρο, γιατί πονάει το στήθος της αλλά πρέπει να έχει εκεί το μωρό γιατί πρέπει να φάει, γιατί πονάει όλο το κορμί από την γέννα, γιατί πονάει η τομή της καισαρικής, γιατί οι ορμόνες κάνουν πάρτυ και κυρίως γιατί η κοινωνία απαιτεί αυτή η γυναίκα να δηλώνει απόλυτα ευτυχισμένη ενώ περνάει την πιο δύσκολη φάση της ζωής της. Μην ντρέπεσαι κοπέλα μου που νιώθεις έτσι, εννοείται πως είσαι κουρασμένη και τρομαγμένη, και μπράβο σου που είχες μέσα σε όλα αυτά την νηφαλιότητα να το δεις και πήγες σε ειδικό, και να συνεχίσεις να το κάνεις μέχρι να νιώσεις τελείως καλά.  Η μητρότητα είναι μεγάλη ευτυχία , όμως η περίοδος αυτή που περνάς τώρα είναι πολυ δύσκολη.

Θα τα καταφέρεις να φροντίσεις σωστά τα μωρά σου, όλα θα γίνουν σιγά σιγά, δώσε χρόνο στον εαυτό σου.

 

Μην πέσετε κορίτσια να με φάτε, απλά εγώ έτσι βίωσα την λοχεία και αν δεν είχα τις ενοχές που με κυρίευαν, αν κάποιος μου έλεγε πως όλα όσα νίώθω είναι φυσιολογικά θα γίνονταν λίγο πιο εύκολες εκείνες οι ημέρες και δεν θα ένιωθα τόσο μόνη και ελλιπής.

 

Συμφωνώ με την κάθε λέξη. Ούτε εγώ πήγα σε ειδικό δυστυχώς. 2,5 χρόνια μετά περνάω ακόμη επιλόχειο.. Όταν ήταν λίγων εβδομάδων, είχε έρθει η κοπέλα να καθαρίσει και σε κάποια φάση είχα το μωρό στην αλλαξιέρα και τον άλλαζα. Μου λέει λοιπόν με ενθουσιασμό : δεν είναι αυτές οι ωραιότερες στιγμές της ζωής σου?? Τη κοιτάω έκπληκτη και της απαντάω "είναι οι χειρότερη περίοδος της ζωής μου!". Ακόμη το θυμάται!
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ δεν πήγα ποτέ σε ειδικό, δυστυχώς και κακώς, μετά την γέννα όμως πέρασα από διάφορα στάδια. Λίγο η κλεισούρα από πριν λόγω της πολύ δύσκολης εγκυμοσύνης, λίγο ότι γέννησα πριν την ώρα , λίγο η κούραση κλάταρα.

Θυμάμαι πως παρόλο που ήμουν ευτυχισμένη που είχα το μωρό μου σπίτι μου έλειπε από την κοιλιά μου, μου έλειπε που δεν ένιωθα κάθε του κίνηση, που δεν ήμουν πια έγκυος.  Η αυπνία ήταν ότι χειρότερο έχω ζήσει μέχρι στιγμής, πραγματικά, σε συνδυασμό με το άγχος με έκαναν να κλαίω συνέχεια. Το κερασάκι ήταν πήρα την μαμά μου τηλέφωνο να της πω να έρθει να κρατήσει λίγο το μωρό να κοιμηθώ και η απάντηση ήταν ''τόσα πέρασες για να το κάνεις μην γκρινιάζεις τώρα'' , ξέρω πως δεν ήθελε να είναι τόσο σκληρή μαζί μου όμως εγώ εκείνη την ημέρα ένιωσα φοβερά μόνη και έκλαψα πάρα πολύ, και την επόμενη, και την μεθεπόμενη κοκ...μέχρι που το έθαψα μέσα μου. Τώρα πια σχεδόν πέντε χρονιά μετά έχω καταλήξει πως η λοχεία είναι η πιο δύσκολη περίοδος μίας γυναίκας, η πιο απαιτητική και συγγνώμη για την φράση μου αλλά και η πιο άσχημη για μία γυναίκα. Άσχημη γιατί ξαφνικά βρίσκεται αντιμέτωπη με μία τεράστια ευθύνη, να φροντίσει ένα βρέφος που καλά καλά δεν το ξέρει, δεν ξέρει πως να το ταίσει πως να κάνει μπάνιο κτλ, γιατί από την μία ημέρα στην άλλη σταματάει να κοιμάται, θα είναι τυχερή αν κοιμηθεί σύνολο 2-3 ώρες το 24ωρο, γιατί πονάει το στήθος της αλλά πρέπει να έχει εκεί το μωρό γιατί πρέπει να φάει, γιατί πονάει όλο το κορμί από την γέννα, γιατί πονάει η τομή της καισαρικής, γιατί οι ορμόνες κάνουν πάρτυ και κυρίως γιατί η κοινωνία απαιτεί αυτή η γυναίκα να δηλώνει απόλυτα ευτυχισμένη ενώ περνάει την πιο δύσκολη φάση της ζωής της. Μην ντρέπεσαι κοπέλα μου που νιώθεις έτσι, εννοείται πως είσαι κουρασμένη και τρομαγμένη, και μπράβο σου που είχες μέσα σε όλα αυτά την νηφαλιότητα να το δεις και πήγες σε ειδικό, και να συνεχίσεις να το κάνεις μέχρι να νιώσεις τελείως καλά.  Η μητρότητα είναι μεγάλη ευτυχία , όμως η περίοδος αυτή που περνάς τώρα είναι πολυ δύσκολη.

Θα τα καταφέρεις να φροντίσεις σωστά τα μωρά σου, όλα θα γίνουν σιγά σιγά, δώσε χρόνο στον εαυτό σου.

 

Μην πέσετε κορίτσια να με φάτε, απλά εγώ έτσι βίωσα την λοχεία και αν δεν είχα τις ενοχές που με κυρίευαν, αν κάποιος μου έλεγε πως όλα όσα νίώθω είναι φυσιολογικά θα γίνονταν λίγο πιο εύκολες εκείνες οι ημέρες και δεν θα ένιωθα τόσο μόνη και ελλιπής.

 

Ποιός να πέσει να σε φάει; Είπες όλη την αλήθεια.- 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Ποιός να πέσει να σε φάει; Είπες όλη την αλήθεια.- 

Συμφωνω κοτσιφικος

Απλα στεναχωριέμαι που το πέρασες τόσο δύσκολα. Δ λεω οτι ειναι εύκολα, αλλά θα ήθελα να έχεις παραπάνω στήριξη. Όπως κ ολες

Αλλα κ μονο που ξέρεις ότι κ αλλες το έχουν περάσει, κ οτι ειναι φυσιολογικό να αισθάνεσαι κ άσχημα, βοηθάει. Απενοχοποιησαι

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

Συμφωνω κοτσιφικος

Απλα στεναχωριέμαι που το πέρασες τόσο δύσκολα. Δ λεω οτι ειναι εύκολα, αλλά θα ήθελα να έχεις παραπάνω στήριξη. Όπως κ ολες

Αλλα κ μονο που ξέρεις ότι κ αλλες το έχουν περάσει, κ οτι ειναι φυσιολογικό να αισθάνεσαι κ άσχημα, βοηθάει. Απενοχοποιησαι

Ναι ισχύει αυτό που λες, βοηθάει, απλά είναι κρίμα γιατί εκείνον τον καιρό  πραγματικά βασανιζόμουν, δεν είχα το θάρρος να μιλήσω.

Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2020 at 10:15 ΜΜ, Nurse1985 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Και να που βρίσκομαι 10 εβδομάδες μετά την καισαρικη των διδυμων μου σε μαύρα χάλια.. Νιωθω απαίσια.. Πήγα σε ψυχίατρο και μου διέγνωσε βαρβάτο burn out - κατάθλιψη και ξεκίνησα αντικαταθλιπτικο.Ποιες έχετε εμπειρία από επιλόχειο κατάθλιψη? Σας βοήθησε η φαρμακευτική αγωγή? Πόσο καιρό κάνατε να το ξεπεράσετε? Δώστε μου λίγη δύναμη γιατί τα βλέπω όλα μαύρα...

Eγω εφτασα στα προθυρα της καταθλιψης αλλα ευτυχως τη γλιτωσα παρα τριχα.Ηθελα παρα πολυ να γινω μανουλα,προσπαθουσαμε 2 χρονια λογω του πολυ εντονου αγχους που ειχα.Δοξα το θεο τα καταφεραμε.Ειχα μια πολυ ομορφη εγκυμοσυνη και μια καλη γεννα.Η μικρ μου ειναι 6.5 μηνων τωρα.Περασα ομως παρα πολυ δυσκολα,ποτε δεν πιστευα οτι θα χω το μωρο μου και θα νιωθω ετσι.Ενα μωρακι μου δεν κοιμαται καλα,εκλαιγε πολυ,ειχε κ εχει ακομη γκρινια.Κοντευα να τρελαθω.Χωρις βοηθεια,ο αντρας μου στη δουλεια κ γω αυπνη κ εξαντηλμενη...Ολα τα εβλεπα μαυρα,μιλησα με ψυχολογο 2 φορες.Ενιωθα τυψεις,οι δν αγαπω το μωρο μου οσο πρεπει κ διαφορα αλλα.Ειμαι κλαυτερα τωρα,οχι εντελως καλα.Να θυμασαι πως δεν εισαι μονη,ειμαστε πολλες!Ο καιρος κουτσα στραβα περναει,θα ερθουν πολυ καλυτερες μερες,θα το δεις,δεν θα ναι παντα ετσι!!Κουραγιο μανουλα,κ αν εχεις αναγκη να μιλησεις καπου εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2020 at 10:15 ΜΜ, Nurse1985 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Και να που βρίσκομαι 10 εβδομάδες μετά την καισαρικη των διδυμων μου σε μαύρα χάλια.. Νιωθω απαίσια.. Πήγα σε ψυχίατρο και μου διέγνωσε βαρβάτο burn out - κατάθλιψη και ξεκίνησα αντικαταθλιπτικο.Ποιες έχετε εμπειρία από επιλόχειο κατάθλιψη? Σας βοήθησε η φαρμακευτική αγωγή? Πόσο καιρό κάνατε να το ξεπεράσετε? Δώστε μου λίγη δύναμη γιατί τα βλέπω όλα μαύρα...

Γεια σου και από μένα! Να σας ζήσουν τα μωρά σας. Έφερες  στον κόσμο δυο ζωές, να το θυμάσε κάθε φορά που γίνεστε σκληρή με τον εαυτό σας. Δεν θα τολμήσω να πω ό,τι πέρασα επιλοχειο κατάθλιψη αλλά σίγουρα όταν γέννησα κάτι πέρασα. Σε κάθε άνθρωπο ο χρόνος ανάρρωσης διαφέρει. Εγώ θεωρούσα τον εαυτό μου άχρηστο. Έκλαιγε το μωρό κι έκλαιγα κι εγώ γιατί θεωρούσα ότι ούτε να το ταΐσω σωστά δεν μπορώ.  Ήθελα να πιαστώ από κάπου. Είχα υποστήριξη από το περιβάλλον μου. Το σώμα μου όμως ήταν σε άσχημη κατάσταση και πιεζομουν γιατί ήθελα να γίνω όπως ήμουν πριν. Αλλά το σώμα μας που είναι ένας τέλειος οργανισμός έχει άλλη γνώμη. Πρέπει να του δώσουμε χρόνο να επουλωθεί. Το ίδιο συμβαίνει και με την ψυχολογία μας. Εμένα με βοήθησε το κλάμα. Πολύ κλάμα, ούτε σε ταινία του μπολιγουντ να 'παιζα. Αλλά αδειαζα ετσι την αρνητική μου ενέργεια. Επειδή ρωτας για τον χρόνο που σου παίρνει, θα σου πω ότι μόλις το σώμα σου επανέλθει λίγο- και δεν εννοώ τα κιλά- και μπορείς να κάνεις την καθημερινότητα χωρίς πολύ βοήθεια από άλλους και όταν επανέλθουν λίγο οι ορμόνες στη θέση τους θα δεις διαφορά. Είσαι τώρα σε ένα μεταβατικό στάδιο. Μην σε τρομάζει. Κάθε μέρα να σκέφτεσαι όταν ξυπνάς ότι είμαι λίγο καλύτερα. Πάρε όση βοήθεια μπορείς από τους γύρω σου και την φαρμακευτική αγωγή για όσο χρειάζεται. Επίσης έχοντας εμπειρία από κατάθλιψη στο συγγενικό μου περιβάλλον θα σου πω με βεβαιότητα ότι βοηθάει πολύ. Αλλά θα δώσεις λίγο χρόνο στην αγωγή να δράσει. Αυτό είναι το σημαντικότερο. Μετά από καιρό θα θυμάσαι αυτή την περίοδο της ζωής σου όχι σαν την πιο όμορφη αλλά σαν αυτή που σε έκανε μια πολύ δυνατή μητέρα για τα παιδιά σου. Σου εύχομαι ολόψυχα γρήγορη ανάρρωση και ένα όμορφο ταξίδι στη μητρότητα. Θα δεις έχει πολλές ομορφιές...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως τα είπε η kotsifikos, λέξη προς λέξη.

 

Έκανα συνειδητά παιδί, έμεινα έγκυος αμέσως, η εγκυμοσύνη ήταν από τις πιο ευτυχισμένες περιόδους της ζωής μου. Με άντρα να με εμψυχώνει, να βοηθάει, να σηκώνεται μες στη νύχτα για να αλλάξει όσο εγώ έπαιρνα δυνάμεις για να συνεχίσω τον θηλασμό. 

 

Και πάλι.

 

Ήταν πολύ περίεργη αυτή η θλίψη, ένιωθα πως άφηνα για πάντα πίσω την παλιά μου ζωή, κι ήταν μια ζωή που μου άρεσε. Και ταυτόχρονα κοίταζα τον γιο μου κι ένιωθα ενοχές, έλεγα πως μου έτυχε τέτοια ευλογία κι εγώ είμαι αχάριστη. Βάλε και το άγχος, την ευθύνη, την αϋπνία, την τομή της καισαρικής, τις ορμόνες... Το πρώτο βράδυ που φέραμε το μωρό στο σπίτι βρέθηκα να κλαίω με αναφιλητά μέσα στο ντους.

 

Το θέμα δεν είναι ότι τα νιώθεις όλα αυτά. Είναι ότι κανένας δεν σε προετοιμάζει γι' αυτά, και πιστεύεις ότι έχεις εσύ το πρόβλημα κι είσαι άχρηστη μάνα από την πρώτη μέρα. Κι εσύ έχεις δύο μωρά! Πραγματικά σου βγάζω το καπέλο. 

 

Βγες έξω, ζήτα βοήθεια και μην διστάσεις ποτέ να πεις στους δικούς σου ότι δεν αντέχεις άλλο. Η μαία είπε στον άντρα μου πριν βγούμε από το μαιευτήριο: "Τώρα δουλειά της είναι να φροντίζει το παιδί και δουλειά σου είναι να φροντίζεις εκείνη." Ζήτα να σε φροντίσουν! Είναι πολύ σπουδαίο αυτό που κάνεις, και χρειάζεσαι όλη τη βοήθεια του κόσμου για να είσαι καλά και να συνεχίσεις να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα σας ειμαι καινουργια στο φορουμ κ αποφασισα να γραψω τους προβληματισμους μου. Γεννησα πριν 13 μερες με προγραμματισμενη καισαρικη, στις 36 εβδομαδες λογω επιπωματικου κ διηθητικου πλακουντα με πιθανοτητα υστεροκτομης. Ευτυχως ολα πηγαν καλα. Δυστυχως η εμπειρια της καισαρικης με κατεβαλε, τελευταια στιγμη στο χειρουργειο μου ειπαν οτι θα κανω ολικη ναρκωση για μεγαλυτερη ασφαλεια κ ετσι δεν ειδα το αγορακι μου με το που γεννηθηκε. Μετα ημουν στην ανανηψη 2 μερες κ οταν πηγα στο δωματιο κατεβαινα να τον βλεπω γιατι ηταν σε θερμοκοιτιδα λογω ικτερου. Οταν μπηκε σε απλη παρακολουθηση προσπαθησα να το θηλασω αλλα δεν επιανε στηθος ειχε ηδη μαθει στο μπιμπερο κ ηταν κ νωχελικο λογω ικτερου ακομη. Με πηρε κ εκει λιγο απο κατω. Αφου βγηκαμε μετα απο 4 μερες απ το νοσοκομειο ο μικρος θα εμενε μεσα ακομα για 1 με 2 μερες για να πεσει ο ικτερος. Την επομενη μερα ειχα τρελους πονους στην κοιλια, ξαναμπηκα νοσοκομειο κ ειπαν οτι παρουσιασα ειλεο, ειχε στριψει το εντερο κ επρεπε να κανω αμεσα επεμβαση. Εκει εγινα τελειως χαλια. Το μωρο ενω ηταν ετοιμο να το παρουμε εμεινε ακομη μεσα επειδη ημουν κ γω νοσοκομειο. Εμεινα 6 μερες ακομη νοσοκομειο με πονους, χωρις να τρωω, εμετους, διαρροιες, σωληνακια, να ποναω κ να μην μπορω να παω τουαλετα κτλ. Στο μωρο κατεβηκα λιγες φορες να τον δω. Η καταληξη ειναι οτι ειμαστε εδω κ 2 μερες σπιτι, σιγα σιγα συνερχομαι, αλλα με δυσκολια, με 3 τομες στην κοιλια, πονους ακομη, επισης το εντερο ακομη δεν λειτουργει καλα. Ο αντρας μου μου σταθηκε διπλα μου ολες αυτες τις μερες κ τον υπεραγαπω, η μαμα σπιτι βοηθαει οσο μπορει, αλλα μετα απο ολα αυτα εγω προσπαθω να νιωσω αγαπη για τον γιο μου αλλα δεν μπορω! Με πιανει πανικος κ απελπισια, φοβαμαι οτι δεν θα μπορω να τον αγαπησω. Τον  φροντιζουμε οι 3 μας, ο αντρας μου εγω κ η μαμα, ειδικα ο αντρας μου ειναι ξετρελαμενος ηθελε γιο, κ γω το ιδιο ηθελα κ οταν ημουν εγκυος ημουν μεσ στην καλη χαρα κ ανυπομονουσα αλλα τωρα κενο. Τον κοιταζω κ δεν νιωθω τρυφεροτητα η καποιο ομορφο συναισθημα!! Γιατι συμβαινει αυτο, να ναι οι ορμονες? Η δυσκολη περιοδος που περασα στο νοσοκομειο η κατι αλλο? Τον ταΐζω αλλαζω φροντιζω γενικα κ ηρεμω μονο οταν κοιμαται, οταν κλαιει δεν ξερω τι να κανω. Πολλες φορες την ημερα κλαιω κ γω κ δεν ξερω τι να σκεφτω. Τα κανω ολα επειδη πρεπει οχι οτι θελω, ετσι νιωθω! Οταν κοιμαται χαιρομαι γιατι μπορω να ασχοληθω με κατι αλλο χωρις αυτο να ενοχλει. Βλεπω τον αντρα μου που τον κοιταει με λατρεια κ αγαπη κ νιωθω αχρηστη που δεν αισθανομαι το ιδιο! Συγγνωμη για την μεγλη αναλυση κ ελπιζω να με βοηθησετε καπως! 

Link to comment
Share on other sites

Πέρασες πάρα πολλά και το ότι από όλο αυτό βγήκε ένα μωρό, δεν αναιρεί το ότι βασανίστηκες. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Δεν μπορεί να έχεις περάσει 10 μέρες στο νοσοκομείο με κίνδυνο για τη ζωή σου, να μην έχεις καν σταθεί όρθια, και να κάνεις κωλοτούμπες από τη χαρά σου.

Παρόλα αυτά δεν είναι καθόλου κακή ιδέα να μιλήσεις με τον γιατρό και τη μαία σου και αν η απάντησή τους δε σε καλύψει, να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον ψυχίατρο. Στη χειρότερη περίπτωση απλά θα σε ακούσει και θα σου πει ότι είσαι υπερβολική, στην καλύτερη θα διαγνώσει μια επιλόχειο στην αρχή της, και θα ξεμπερδέψεις γρήγορα. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ φυσιολογικό αυτό που περιγράφεις. Οι ορμόνες, το στρες και η τραυματική εμπειρία του τοκετού σου θα μπορούσαν να φέρουν κάθε γυναίκα σ' αυτήν την κατάσταση. 

 

Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με τη Φαιναρέτη. Έχουν γραμμή υποστήριξης για έγκυες και νέες μητέρες και θα μπορέσουν να σου προσφέρουν ουσιαστική υποστήριξη που θα σε βοηθήσει. 

 

Η δική μου εμπειρία, σε περίπτωση που σε βοηθήσει, είναι ότι ο πρώτος καιρός με το μωρό δεν είναι σε καμία περίπτωση ροζ και παραμυθένιος. Έχει χτιστεί παντού το αφήγημα ότι πρέπει να πετάς απ' την χαρά σου, ενώ στην πραγματικότητα είσαι άυπνη, στρεσαρισμένη, πρέπει να διαχειριστείς πολλή νέα πληροφορία, το σώμα σου δεν έχει επανέλθει και οι ορμόνες κάνουν πάρτι. Οπότε μη νιώθεις τύψεις. 

 

Μίλα με τη Φαιναρέτη, νομίζω ότι θα σε βοηθήσουν ουσιαστικά - ακόμα και στον θηλασμό αν σε ενδιαφέρει να τον προσπαθήσεις. 

 

Από μένα περαστικά, και μια μεγάλη αγκαλιά. 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μαιρούλα. Δε δένονται όλες οι μανούλες κατ ευθείαν με τα μωρά τους. Πολλά από τα αρνητικά συναισθήματα που νιώθουμε όταν γεννάμε τα θάβουμε, γιατί δε θα βρούμε υποστήριξη, αντιθέτως, κινδυνεύουμε να μας χαρακτηρίσουν "αχάριστες" που δεν εκτιμάμε το ότι πήγαν όλα καλά. Υπάρχει η (σεξιστική κατ εμέ) αντίληψη ότι η μάνα θα πρέπει να πλέει σε πελάγη ευτυχίας, να βρίσκεται σε μία ουράνια έκσταση και να έχει άπειρο κουράγιο να φροντίζει το μωρό της. 

Η πίεση που δέχεσαι, σωματικά και ψυχικά κατά τον τοκετό είναι τεράστια. Το σώμα σου και η ψυχή σου βιώνει σοκ και αλλαγή. Και αυτό ισχύει στον απλό τοκετό. Φαντάσου τι συμβαίνει όταν υπάρχουν επιπλοκές. Σε όλα αυτά προστίθεται το μετατραυματικό στρες. 

Μετά τη γέννα τώρα, έχεις ένα μωράκι που εξαρτάται ολοκληρωτικά από τους φριντιστές του. Συνήθως κοιμάται και τρώει άτακτες ώρες, κι εσύ? Εσύ θα πρέπει να μάθεις να το φροντίζεις και να αφοσιωθείς σε αυτό. Ίσως νιώθεις ότι χάνεις τον εαυτό σου, ότι δεν έχεις καθόλου χρόνο για εσένα.. Και είναι λογικό και φυσιολογικό..

Οι συμβουλές μου: 

- Ευτυχώς το δύσκολο πέρασε. Κινδύνευσες αλλά τώρα είσαι καλά. Είχες την τύχη  με το μέρος σου, και τους σωστούς ανθρώπους στο πλευρό σου! Κοιτάς μπροστά από εδώ και πέρα και αφήνεις την ανάμνηση να ξεθωριάσει σιγά σιγά.

- Η αγάπη και το δέσιμο, είναι ένα συναίσθημα που καλλιεργείται. Όσο περνάς χρόνο με το μωράκι σου, τόσο περισότερο θα δένεσαι μαζί του. Προσπάθησε όσο μπορείς να το φροντίζεις, να του βάζεις τραγουδάκια για να δεις ποιο του αρέσει, να παίζετε... Θα αναπτύξετε τη δική σας σχέση και τη δική σας χημεία, με τον καιρό. Θα σε μάθει και θα το μάθεις και θα προσαρμοστείτε και οι δύο, με καλλιέργεια και υπομονή. 

- Φρόντισε να βγαίνεις συχνά έξω βολτίτσες. Εάν θέλεις με το μωρό, εάν δυσκολεύεσαι μόνη σου. Θα σου κάνει πολύ καλό. 

- Προσπάθησε να αναπτύξεις τη δική σου, προσωπική σχέση με το μωρό, και μην πολυαφήνεις τους άλλους να ανακατεύονται. Προσοχή με το facebook, Μπορεί να γίνει απόστευτα τοξικο, και μακρυά από σούπερ μαμάδες γενικότερα...

- Μόλις νιώσεις δυνατή, ξεκίνα κάτι που αγαπάς και σε χαλαρώνει πχ γιόγκα, ζωγραφική ή κάτι τέτοιο, μία δική σου ώρα που θα κοινωνικοποιείσαι και δε έχεις να σκεφτείς το μωρό και τις υποχρεώσεις σου γενικότερα. Θα αδειάζει το μυαλό σου, θα γεμίζεις μπαταρίες και θα επανέρχεσαι δριμύτερη, δυνατότερη και πιο αισιόδοξη στο μικράκι σου.

 

Αυτά μου έρχονται προς το παρόν. Ελπίζω να βοήθησα!!

Να σου ζήσει.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, mairoula85 είπε:

Καλησπερα σας ειμαι καινουργια στο φορουμ κ αποφασισα να γραψω τους προβληματισμους μου. Γεννησα πριν 13 μερες με προγραμματισμενη καισαρικη, στις 36 εβδομαδες λογω επιπωματικου κ διηθητικου πλακουντα με πιθανοτητα υστεροκτομης. Ευτυχως ολα πηγαν καλα. Δυστυχως η εμπειρια της καισαρικης με κατεβαλε, τελευταια στιγμη στο χειρουργειο μου ειπαν οτι θα κανω ολικη ναρκωση για μεγαλυτερη ασφαλεια κ ετσι δεν ειδα το αγορακι μου με το που γεννηθηκε. Μετα ημουν στην ανανηψη 2 μερες κ οταν πηγα στο δωματιο κατεβαινα να τον βλεπω γιατι ηταν σε θερμοκοιτιδα λογω ικτερου. Οταν μπηκε σε απλη παρακολουθηση προσπαθησα να το θηλασω αλλα δεν επιανε στηθος ειχε ηδη μαθει στο μπιμπερο κ ηταν κ νωχελικο λογω ικτερου ακομη. Με πηρε κ εκει λιγο απο κατω. Αφου βγηκαμε μετα απο 4 μερες απ το νοσοκομειο ο μικρος θα εμενε μεσα ακομα για 1 με 2 μερες για να πεσει ο ικτερος. Την επομενη μερα ειχα τρελους πονους στην κοιλια, ξαναμπηκα νοσοκομειο κ ειπαν οτι παρουσιασα ειλεο, ειχε στριψει το εντερο κ επρεπε να κανω αμεσα επεμβαση. Εκει εγινα τελειως χαλια. Το μωρο ενω ηταν ετοιμο να το παρουμε εμεινε ακομη μεσα επειδη ημουν κ γω νοσοκομειο. Εμεινα 6 μερες ακομη νοσοκομειο με πονους, χωρις να τρωω, εμετους, διαρροιες, σωληνακια, να ποναω κ να μην μπορω να παω τουαλετα κτλ. Στο μωρο κατεβηκα λιγες φορες να τον δω. Η καταληξη ειναι οτι ειμαστε εδω κ 2 μερες σπιτι, σιγα σιγα συνερχομαι, αλλα με δυσκολια, με 3 τομες στην κοιλια, πονους ακομη, επισης το εντερο ακομη δεν λειτουργει καλα. Ο αντρας μου μου σταθηκε διπλα μου ολες αυτες τις μερες κ τον υπεραγαπω, η μαμα σπιτι βοηθαει οσο μπορει, αλλα μετα απο ολα αυτα εγω προσπαθω να νιωσω αγαπη για τον γιο μου αλλα δεν μπορω! Με πιανει πανικος κ απελπισια, φοβαμαι οτι δεν θα μπορω να τον αγαπησω. Τον  φροντιζουμε οι 3 μας, ο αντρας μου εγω κ η μαμα, ειδικα ο αντρας μου ειναι ξετρελαμενος ηθελε γιο, κ γω το ιδιο ηθελα κ οταν ημουν εγκυος ημουν μεσ στην καλη χαρα κ ανυπομονουσα αλλα τωρα κενο. Τον κοιταζω κ δεν νιωθω τρυφεροτητα η καποιο ομορφο συναισθημα!! Γιατι συμβαινει αυτο, να ναι οι ορμονες? Η δυσκολη περιοδος που περασα στο νοσοκομειο η κατι αλλο? Τον ταΐζω αλλαζω φροντιζω γενικα κ ηρεμω μονο οταν κοιμαται, οταν κλαιει δεν ξερω τι να κανω. Πολλες φορες την ημερα κλαιω κ γω κ δεν ξερω τι να σκεφτω. Τα κανω ολα επειδη πρεπει οχι οτι θελω, ετσι νιωθω! Οταν κοιμαται χαιρομαι γιατι μπορω να ασχοληθω με κατι αλλο χωρις αυτο να ενοχλει. Βλεπω τον αντρα μου που τον κοιταει με λατρεια κ αγαπη κ νιωθω αχρηστη που δεν αισθανομαι το ιδιο! Συγγνωμη για την μεγλη αναλυση κ ελπιζω να με βοηθησετε καπως! 

Κορίτσι μου δεν πέρασες και λίγα. Μα δεν πρόλαβες καν να ηρεμήσεις απ' όλο αυτό που πέρασες , που να προλάβεις να νιώσεις κ αγάπη. Μην ακούς αυτές τις χαζομάρες που λένε ότι με το που γεννήσεις νιώθεις αυτόματη αγάπη κτλ, αυτά οποίος σου τα λέει ζει σε άλλο παραμύθι. Οι περισσότερες γυναίκες νιώθουν αρνητικά συναισθήματα μετά τη γέννα όπως σοκ , θλίψη που άλλαξε η ζωή τους, άγχος πώς θα τα καταφέρουν, θυμό και νεύρα γιατί δεν μπορούν να διαχειριστούν κάτι άγνωστο κτλ. Και εννοείται δεν πέρασαν αυτά που πέρασες!! Εγώ με το που γέννησα μου φαινόταν μαγικό όλο αυτό, με το που ήρθαμε σπίτι , ένιωσα ένα βάρος από την ευθύνη του μωρού απίστευτο, άλλο πράγμα. Δε κοιμήθηκα τα πρώτα βράδια. Θα ήθελα να σου πω πάντως περαστικά, πολύ ζόρικα όλα αυτά που περάσατε κ συ κ το μωράκι.

 

Για να συνδεθείτε με το μωρό σου, για αρχή θα σου πρότεινα να έχεις εσύ την μεγαλύτερη ενασχόληση με το μωρό. Ο σύζυγος και η μαμά ας το κρατάνε όταν θες να ξεκουραστείς. Αν θες μπορείς να το προσπαθήσετε ακόμα με το θηλασμό, γίνεται ίσως αν πάρεις βοήθεια κ στήριξη από μια μαία ή παιδίατρο,  αν όχι, δεν πειράζει μη σε παίρνει από κάτω, δεν γίνεται κάποιος διαγωνισμός της καλύτερης μητέρας πού θήλασε. Θα σας συνδέσει πιο πολύ ο θηλασμός, αλλά σου λέω το θέμα είναι να αισθάνεσαι εσύ καλύτερα αρχικά. Έχω παλέψει με την κατάθλιψη στην εγκυμοσύνη κ ήταν δύσκολο , αν νιώθεις ότι τα συναισθήματα σου παρατείνονται σε διάρκεια, να μιλήσεις οπωσδήποτε σε κάποιον ψυχολόγο, γίνονται πλέον και συνεδρίες μέσω ίντερνετ. Ωστόσο, γενικά είναι πολύ φυσικό να μην αισθάνεσαι αυτόματη αγάπη, μερικές φορές ούτε καν συμπάθεια:grin:αστειευομαι και λίγο, αλλά είναι αλήθεια. Η αγάπη είναι συναίσθημα που χτίζεται με τον καιρό. Καλή ανάρρωση, αυτό έχει σημασία τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα να σου ζήσει το μωράκι σου. Λυπάμαι που πέρασες όλα αυτά μετά τη γέννα, όμως μην φοβάσαι όλα αυτά που νιώθεις είναι περαστικά. Ίσως είναι οι ορμόνες κ η κούραση. Αν δεις ότι συνεχίζεις έτσι θα μπορούσες να επισκεπτεις έναν ειδικό... Όσο για το μωράκι σου εννοείται ότι το αγαπάς απλά δεν σε αφήνουν οι ορμόνες ακόμα να το νιώσεις... Κ μέρα με τη μέρα η αγάπη σου για αυτό το πλασματακι θα μεγαλώνει..

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, mairoula85 είπε:

Καλησπερα σας ειμαι καινουργια στο φορουμ κ αποφασισα να γραψω τους προβληματισμους μου. Γεννησα πριν 13 μερες με προγραμματισμενη καισαρικη, στις 36 εβδομαδες λογω επιπωματικου κ διηθητικου πλακουντα με πιθανοτητα υστεροκτομης. Ευτυχως ολα πηγαν καλα. Δυστυχως η εμπειρια της καισαρικης με κατεβαλε, τελευταια στιγμη στο χειρουργειο μου ειπαν οτι θα κανω ολικη ναρκωση για μεγαλυτερη ασφαλεια κ ετσι δεν ειδα το αγορακι μου με το που γεννηθηκε. Μετα ημουν στην ανανηψη 2 μερες κ οταν πηγα στο δωματιο κατεβαινα να τον βλεπω γιατι ηταν σε θερμοκοιτιδα λογω ικτερου. Οταν μπηκε σε απλη παρακολουθηση προσπαθησα να το θηλασω αλλα δεν επιανε στηθος ειχε ηδη μαθει στο μπιμπερο κ ηταν κ νωχελικο λογω ικτερου ακομη. Με πηρε κ εκει λιγο απο κατω. Αφου βγηκαμε μετα απο 4 μερες απ το νοσοκομειο ο μικρος θα εμενε μεσα ακομα για 1 με 2 μερες για να πεσει ο ικτερος. Την επομενη μερα ειχα τρελους πονους στην κοιλια, ξαναμπηκα νοσοκομειο κ ειπαν οτι παρουσιασα ειλεο, ειχε στριψει το εντερο κ επρεπε να κανω αμεσα επεμβαση. Εκει εγινα τελειως χαλια. Το μωρο ενω ηταν ετοιμο να το παρουμε εμεινε ακομη μεσα επειδη ημουν κ γω νοσοκομειο. Εμεινα 6 μερες ακομη νοσοκομειο με πονους, χωρις να τρωω, εμετους, διαρροιες, σωληνακια, να ποναω κ να μην μπορω να παω τουαλετα κτλ. Στο μωρο κατεβηκα λιγες φορες να τον δω. Η καταληξη ειναι οτι ειμαστε εδω κ 2 μερες σπιτι, σιγα σιγα συνερχομαι, αλλα με δυσκολια, με 3 τομες στην κοιλια, πονους ακομη, επισης το εντερο ακομη δεν λειτουργει καλα. Ο αντρας μου μου σταθηκε διπλα μου ολες αυτες τις μερες κ τον υπεραγαπω, η μαμα σπιτι βοηθαει οσο μπορει, αλλα μετα απο ολα αυτα εγω προσπαθω να νιωσω αγαπη για τον γιο μου αλλα δεν μπορω! Με πιανει πανικος κ απελπισια, φοβαμαι οτι δεν θα μπορω να τον αγαπησω. Τον  φροντιζουμε οι 3 μας, ο αντρας μου εγω κ η μαμα, ειδικα ο αντρας μου ειναι ξετρελαμενος ηθελε γιο, κ γω το ιδιο ηθελα κ οταν ημουν εγκυος ημουν μεσ στην καλη χαρα κ ανυπομονουσα αλλα τωρα κενο. Τον κοιταζω κ δεν νιωθω τρυφεροτητα η καποιο ομορφο συναισθημα!! Γιατι συμβαινει αυτο, να ναι οι ορμονες? Η δυσκολη περιοδος που περασα στο νοσοκομειο η κατι αλλο? Τον ταΐζω αλλαζω φροντιζω γενικα κ ηρεμω μονο οταν κοιμαται, οταν κλαιει δεν ξερω τι να κανω. Πολλες φορες την ημερα κλαιω κ γω κ δεν ξερω τι να σκεφτω. Τα κανω ολα επειδη πρεπει οχι οτι θελω, ετσι νιωθω! Οταν κοιμαται χαιρομαι γιατι μπορω να ασχοληθω με κατι αλλο χωρις αυτο να ενοχλει. Βλεπω τον αντρα μου που τον κοιταει με λατρεια κ αγαπη κ νιωθω αχρηστη που δεν αισθανομαι το ιδιο! Συγγνωμη για την μεγλη αναλυση κ ελπιζω να με βοηθησετε καπως! 

Καταρχάς να σου ζήσει.μετα τη γέννα πιβορμονες μας κάνουν τρελλό χορό και εσύ ειδικά πέρασες πολλα.θα σου πρότεινα να σε δει ειδικος να μιλήσειςνα διαχειριστείς τα συναισθήματα σου. Θα σε βοηθήσει αρκετά.να ξέρεις είναι σημαντικό που αναγνωρίζεις ότι κάτι δεν πάει καλά.ζητησε βοήθεια και όλα σιγά σιγά θα φτιάξουν και θα είσαι χαζομαμα. 

Nv4ip3.pngZt1x.png

Link to comment
Share on other sites

Πέρασες πολύ δύσκολα...μην νιώθεις άσχημα που δεν μπορείς να χαρεις το μωράκι σου και νιώθεις κενό...Αυτό που θα σου προτείνω είναι να μην φοβάσαι να μιλας στους κοντινούς σου και να επικοινωνήσεις αμεσα με κάποιον ειδικό είτε ψυχολόγο είτε συμβουλο ψυχικής υγείας(σου προτείνω την Ελίνα Ζαμπουνη που είναι εξειδικευμένη γύρω από την ψυχική υγεία της μητέρας) για να σε βοηθήσει να κλείσεις τις πληγές σου, να νιώσεις καλύτερα και σιγά σιγά να αποκαλυφθεί η αγάπη που νιώθεις για το μωράκι σου, γιατί είναι εκει...απλά την έχει καλύψει η δύσκολη φάση που πέρασες, ο αποχωρισμός σας, οι απογοητεύσεις σου με τον θηλασμο...Δοκίμασε να κάθεστε αγκαλίτσα δέρμα με δέρμα για αρκετή ωρα μήπως βοηθήσουν οι ορμόνες να νιώσετε το δέσιμο σας..Μην αφήνεις τον χρόνο να περνάει και η αποσταση να μεγαλώνει, βρες έναν ειδικό να σας γεφυρωσει:)

 
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2020 at 1:14 ΠΜ, mairoula85 είπε:

Καλησπερα σας ειμαι καινουργια στο φορουμ κ αποφασισα να γραψω τους προβληματισμους μου. Γεννησα πριν 13 μερες με προγραμματισμενη καισαρικη, στις 36 εβδομαδες λογω επιπωματικου κ διηθητικου πλακουντα με πιθανοτητα υστεροκτομης. Ευτυχως ολα πηγαν καλα. Δυστυχως η εμπειρια της καισαρικης με κατεβαλε, τελευταια στιγμη στο χειρουργειο μου ειπαν οτι θα κανω ολικη ναρκωση για μεγαλυτερη ασφαλεια κ ετσι δεν ειδα το αγορακι μου με το που γεννηθηκε. Μετα ημουν στην ανανηψη 2 μερες κ οταν πηγα στο δωματιο κατεβαινα να τον βλεπω γιατι ηταν σε θερμοκοιτιδα λογω ικτερου. Οταν μπηκε σε απλη παρακολουθηση προσπαθησα να το θηλασω αλλα δεν επιανε στηθος ειχε ηδη μαθει στο μπιμπερο κ ηταν κ νωχελικο λογω ικτερου ακομη. Με πηρε κ εκει λιγο απο κατω. Αφου βγηκαμε μετα απο 4 μερες απ το νοσοκομειο ο μικρος θα εμενε μεσα ακομα για 1 με 2 μερες για να πεσει ο ικτερος. Την επομενη μερα ειχα τρελους πονους στην κοιλια, ξαναμπηκα νοσοκομειο κ ειπαν οτι παρουσιασα ειλεο, ειχε στριψει το εντερο κ επρεπε να κανω αμεσα επεμβαση. Εκει εγινα τελειως χαλια. Το μωρο ενω ηταν ετοιμο να το παρουμε εμεινε ακομη μεσα επειδη ημουν κ γω νοσοκομειο. Εμεινα 6 μερες ακομη νοσοκομειο με πονους, χωρις να τρωω, εμετους, διαρροιες, σωληνακια, να ποναω κ να μην μπορω να παω τουαλετα κτλ. Στο μωρο κατεβηκα λιγες φορες να τον δω. Η καταληξη ειναι οτι ειμαστε εδω κ 2 μερες σπιτι, σιγα σιγα συνερχομαι, αλλα με δυσκολια, με 3 τομες στην κοιλια, πονους ακομη, επισης το εντερο ακομη δεν λειτουργει καλα. Ο αντρας μου μου σταθηκε διπλα μου ολες αυτες τις μερες κ τον υπεραγαπω, η μαμα σπιτι βοηθαει οσο μπορει, αλλα μετα απο ολα αυτα εγω προσπαθω να νιωσω αγαπη για τον γιο μου αλλα δεν μπορω! Με πιανει πανικος κ απελπισια, φοβαμαι οτι δεν θα μπορω να τον αγαπησω. Τον  φροντιζουμε οι 3 μας, ο αντρας μου εγω κ η μαμα, ειδικα ο αντρας μου ειναι ξετρελαμενος ηθελε γιο, κ γω το ιδιο ηθελα κ οταν ημουν εγκυος ημουν μεσ στην καλη χαρα κ ανυπομονουσα αλλα τωρα κενο. Τον κοιταζω κ δεν νιωθω τρυφεροτητα η καποιο ομορφο συναισθημα!! Γιατι συμβαινει αυτο, να ναι οι ορμονες? Η δυσκολη περιοδος που περασα στο νοσοκομειο η κατι αλλο? Τον ταΐζω αλλαζω φροντιζω γενικα κ ηρεμω μονο οταν κοιμαται, οταν κλαιει δεν ξερω τι να κανω. Πολλες φορες την ημερα κλαιω κ γω κ δεν ξερω τι να σκεφτω. Τα κανω ολα επειδη πρεπει οχι οτι θελω, ετσι νιωθω! Οταν κοιμαται χαιρομαι γιατι μπορω να ασχοληθω με κατι αλλο χωρις αυτο να ενοχλει. Βλεπω τον αντρα μου που τον κοιταει με λατρεια κ αγαπη κ νιωθω αχρηστη που δεν αισθανομαι το ιδιο! Συγγνωμη για την μεγλη αναλυση κ ελπιζω να με βοηθησετε καπως! 

Καλησπερα κ απο μενα.Ο λογος που απαντω κι εγω ειναι γιατι πολλες φορες παιρνουμε κουραγιο γνωριζοντας πως καπου υπαρχει κ μια αλλη μαμα που περναει το ιδιο δυσκολα με εμας.Γεννησα 13/12/19,σε 5 μερες η μικρη μου γινεται ενος ετους.Πρωτο παιδι κ μετα απο προσπαθεια 2 χρονων.Ηθελα πολλα χρονια να κανω πιαιδ,τρια ιδανικα θα θελα,πιστευα οτι θα ημουν η καλυτερα μαμα του κοσμου.Ο χρονος που περασε κ φευγει ,ηταν για μενα η δυσκολοτερη χρονια της ζωης μου κ ακομη ειναι.Πολυ οξυμωρο,ε?Απεκτησα αυτο που τοσο πολυ ηθελα κ περναω τη χειροτερη φαση της ζωης μου,κ μονο που το γραφω μου φαινεται αδιανοητο οτι το λεω.Δοξαζω το Θεο που μου εστειλε το παιδι μου κ ειναι γερο αλλα ειναι ενα παιδι με πολλη γκρινια,κ οταν λεω πολληη πραγματικα το εννοω.Απο την πρωτη μερα στο σπιτι κλαμα κ κακο,2,5 μηνες εκλαιγε απ το πρωι ως το βραδυ ..Τα βραδια ξυπνουσε γτ θηλαζε,τωρα ξυπναει ακομη πιο πολυ.Εναν χρονο εχω να κοιμηθιω ,καθε μερα κλαιω...φωναζω ,ξεσπαω...Δεν ειμαι καλα ,ξεκινησα κ ομοιπαθητικη μπας κ βοηθησει..Τ α τοσο δυνατα συναισθηματα που περιμενα να νιωβθω ειναι λες κ δεν τα νιωθω κ ντρεποιμαι που το λεω.Αλλα ολη μερα τρεχω,αυπνη,με πολλα νευρα ,χωρις καθολου βοηθεια ,σε μια φαση που την κυνηγαω παντου,δεν με αφηνει να κανω τιποτα,ερχεται κ κλαιει στα ποδια μου κ δεν ξερω πως να το διαχειριστω.Ολη μερα γκρινια γκρινια...εχω παει σε 100 γοατρους,ειναι απλα ο χαρακτηρας της..Παιρνω βαθιες ανασες κ το παλευω μη με παρει απο κατω.Υπαρχουν κ μαμαδες που τους ηρθαν ολα ευκολα.Σε μενα τιποτα δεν ειναι ευκολο.Με β΄λεπω στον καθρεφτη κ δεν με αναγνωριζω...Ξερω πως το μηνυμα μου δεν θα σου δωσει αισιοδοξια,ομως ειμαστε πολλες.Αν θες ειμαι εδω για να μιλησουμε.Στειλε μου πμ να σου δωσω το messenger.Αγωνιστικους χαιρετισμνους κ ΥΠΟΜΟΝΗ. Ο δρομος της μητροτητας ειμναι ενα μοναχικο μονοπατι,αλλα καποια στιγμη θα βρεις κ εσυ κ εφω κ ολες το δρομο σου!

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2020 at 3:32 ΜΜ, jellyfishch είπε:

Προσοχή με το facebook, Μπορεί να γίνει απόστευτα τοξικο, και μακρυά από σούπερ μαμάδες γενικότερα...

Πω πω τι είπες τώρα, τώρα το διάβασα... Βγάζω σπυριά με τις σούπερ μαμάδες που όλα τα καταφέρνουν μπλιαχ... 

 

On 5/12/2020 at 3:32 ΜΜ, jellyfishch είπε:

Πολλά από τα αρνητικά συναισθήματα που νιώθουμε όταν γεννάμε τα θάβουμε, γιατί δε θα βρούμε υποστήριξη, αντιθέτως, κινδυνεύουμε να μας χαρακτηρίσουν "αχάριστες" που δεν εκτιμάμε το ότι πήγαν όλα καλά. Υπάρχει η (σεξιστική κατ εμέ) αντίληψη ότι η μάνα θα πρέπει να πλέει σε πελάγη ευτυχίας, να βρίσκεται σε μία ουράνια έκσταση και να έχε

Αυτό ξαναπές το!!!  Επίσης, εγώ δε θέλω να ξανακουσω για άλλη ροζ εγκυμοσύνη , όμορφο ταξίδι , μαγευτική εμπειρία ( κι άλλες τέτοιες αηδιες) . Ρε φίλη ( όχι εσύ :-P, η υποθετική που αναρωτιέται γιατί έκρυβα την κοιλιά μου) σου λέω ότι περνάω χάλια , τι δεν καταλαβαίνεις; Σιχαίνομαι που έχω κατάθλιψη , που είμαι μέσα στο άγχος για το αν θα βγουν καλές οι ρημαδες οι εξετάσεις, αν και γεννήσω ένα υγιές μωρό και που δε μπορώ να αναπνεύσω και να κοιμηθώ από το βάρος του μωρού( όλα αυτά τότε , όχι τώρα) . Δεν ήθελα να με πιάνουν τη κοιλιά να με χαϊδεύουν και γενικά να μου θυμίζουν ότι ήμουν έγκυος, ενώ ήθελα να το ξεχάσω. Τελικά όταν γέννησα, όλοι αυτοί που μου έδιναν προσοχή με πέταξαν σαν στημένη λεμονοκουπα ( λες και ήμουν κινούμενη μήτρα με πόδια) κ αφού επιτέλεσα το σκοπό μου δεν είχα αξία, ο σεξισμός που λέγαμε.

On 6/12/2020 at 7:57 ΜΜ, λουκουμαδάκι είπε:

Οοοοτι είπαν τα κορίτσια από πάνω ΑΚΡΙΒΏΣ. Όποια έζησε πεταλούδες και καρδούλες να σηκώσει χέρι να την κάνουμε κάδρο. Εγώ όσες ξέρω τρένο μας πάτησε.. 

Λοιπόν αυτό με το τρένο μόλις γυρίσαμε στο σπίτι από το μαιευτήριο δηλώνω ότι το έζησα κ εγώ. Βοήθησε ότι έδιωξα όλους τους καλοθελητες που μόνο βοήθεια δεν πρόσφεραν- ένα φαγητό σε επτά ολόκληρες ώρες που βρισκόταν εκεί- κάπου έλεος, αλλά επί της ουσίας δε με άφηναν στην ησυχία μου , να κοιμηθώ να ξεκουραστώ και να αναρρωσω και ότι ανέλαβα τη φροντίδα του μωρού μόνη. Τελικά, αν είχα κάνει rooming in, θα ήταν καλύτερα; Με απέτρεψαν κ οι μαίες και η γιατρός, αλλά εγώ νομίζω ότι θα γνώριζα καλύτερα το μωρό. Αν κάνω ποτέ δεύτερο παιδί, οι συγγενείς θα το δουν μετά το τρίμηνο χαχαχαχα:razz: Κι εγώ θα το αναλάβω πάλι μόνη

 

Just now, despoina34 είπε:

Με β΄λεπω στον καθρεφτη κ δεν με αναγνωριζω.

Κι εγώ τα ίδια ώρες ώρες. Αλήθεια θα επανέλθουμε στην προηγούμενη μας κατάσταση; Δε νιώθω αυτά που νιώθεις τώρα, αλλά τα έχω νιώσει έγκυος κουράγιο! Ωστόσο, αυτό που λες , όντως δεν είμαι όπως πριν. Είμαι πολύ πιο κουρασμένη και παραδέχομαι ότι ώρες ώρες ούτε όρεξη να κάνω τα βασικά για τον εαυτό μου δεν έχω. Δε βοηθάει και η κατάσταση με τον κορονοιο. Ούτε ένα κομμωτήριο λόγου χάρη δε μπορείς να πας, ούτε να δεις μια φίλη δε μπορείς . Νομίζω είμαστε πολύ ατυχές όσες γέννησαμε αυτή την χρονιά. Δε μπορούμε να επανέλθουμε στην κανονικότητα με τίποτα όμως. Λες και από τότε που γέννησαμε έπεσε ένα μαύρο σύννεφο παγκόσμια. Από τότε που γέννησα, ήπια τρεις τέσσερις φορές καφέ με φίλη και αυτό το καλοκαίρι μέσα στις τύψεις σκεπτόμενη ότι πήρα ρίσκο να κολλήσω το μωρό μου. Βαρέθηκα , θέλω να γυρίσω στην κανονικότητα χτες... Δε μπορούμε να βγούμε από όλο αυτό και να ξεχαστουμε εύκολα γιατί και οι καιροί δε βοηθάνε.

@mairoula85 βλέπεις είμαστε πολλές εδώ μέσα αυτές που δε νιώσαμε αυτόματη αγάπη. Κουράγιο κορίτσι μου, πρέπει να αναρρώσεις αρχικά από όλα αυτά που πέρασες, ήταν δύσκολα. Τίποτα δεν είναι ιδανικό και ροζ. Δεν είναι αυτοσκοπός να είσαι μητέρα, αλλά μητέρα είσαι παράλληλα με τα άλλα πράγματα που ήσουν και παλαιότερα

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός μου με είχε συμβουλέψει ότι αν οι εναλλαγές στη διάθεση μου και τα κλάματα συνεχιζονταν 2 με 3 εβδομάδες μετα τη γεννά να πήγαινα να το συζητήσουμε για να δούμε τι θα κάνουμε!!!!Ισως χρειαστείς τη βοήθεια ενός ειδικού!Αν είναι επιλόχειος καταθλίψη μη το αφήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...