Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΖΗΛΕΥΩ!!! και νοιωθω ασχημα για αυτο.

Recommended Posts

Κοριτσια μου ισως καποιες εχετε παρακολουθησει την πορεια μου.Παντρεμενοι απο Ιουνιο 2008 προσπαθουμε για μωρακι που δεν ερχεται . Αρχικα ενα χρονο μονοι μας. Μετα σε ειδικο γονιμοτητας. Παρακολουθηση ωορηξιας, χαπια, κλομιφεν, ενεσεις αλτερμον, δυο σπερματεγχυσεις. Γενικα το προβλημα ειναι η κακη ωορηξια μου τα κακης ποιοτητας ωαρια μου οι πολυκυστικες μου. Τωρα εκανα και κυστεις και ειμαι σε αντισυλληπτικα για να φυγουν. Παιρνω αντισυλληπτικα και θυμωνω που τα παιρνω. ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ. Ομως αυτο που συμβαινει γυρω μου ειναι οτι μενουν ολοι οι αλλοι εκτος απο εμενα. Φιλοι κουμπαροι, ζευγαρια, συγγενεις. Ανθρωποι επισης με προβληματα. Στην αρχη ημουν θετικη, χαρουμενη, ελεγα να τωρα θα συμβει και σε μενα. Θα ειμαι η επομενη. Με το καιρο ομως αρχισα να νοιωθω η τελευταια. Ζηλευω, θελω και γω. Προς Θεου δε σκεφτομαι κατι κακο για κανεναν αλλο. Ελπιζω να πανε ολα τελεια. Φτου φτου. Αλλα κοριτσια μεσα μου λιωνω, φοβαμαι, απογοητευομαι... Δε θελω να νοιωθω ετσι. Λυπαμαι για λογαριασμο μου. Ντρεπομαι γι'αυτο το συναισθημα της ζηλειας. Τι θα γινει δηλαδη παρακατω θα γινω κακιασμενη???? Η ατεκνη στριφνη κακιασμενη???? Χριστε μου γιατι????? Το επομενο βημα μου ειναι η εξωσωματικη.... Αν μπορειτε να με βοηθησετε θα το εκτιμησω πολυ. Δεν μου αρεσει και πολυ ο εαυτος μου αυτη τη στιγμη...

Διαφημίσεις

• Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κοριτσάκι μην τρελαίνεσαι, θεωρώ πως είναι ανθρώπινο... Δεν είσαι ζηλόφθονη, δεν θέλεις το κακό του άλλου, νιώθεις απλά το τσίμπημα της ζήλιας επειδή κι εσύ το θέλεις τόσο πολύ... Μην χάνεις χρόνο σε αυτά, συγκεντρώσου στον στόχο σου και σύντομα θα κρατάς κι εσύ το δικό σου παιδάκι στην αγκαλιά σου... Καλή επιτυχία σου εύχομαι και σύντομα να ακούσουμε τα ευχάριστα!!!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

ελα ρε κοριτσι ηρεμησε!αν δεν ενιωθες αυτα που νιωθεις δεν θα ησουν ανθρωπος!το λες και μονη σου δεν σκεφτεσε κατι κακο για τους γυρω σου που εχουν μωρακια,εγω δεν βλεπω κατι στραβο στα συναισθηματα σου το να θελεις να γινεις μανουλα ειναι τοσο ιερο οσο το να εισαι μανουλα σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να γινεις συντομα,και μην στεναχωριεσε που νιωθεις ζηλεια ειναι φυσιολογικο και οχι κακο!να κανεις την θεραπεια σου και να γινεις γρηγορα καλα,και βουρ στις προσπαθειες μην το βαζεις κατω,η αμοιβη αξιζει σου το λεω εγω που εχω τρια ενταξει?!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Ladida μου γεια σου, είμαι η Κυριακή, έχουμε ξαναμιλήσει. Ήθελα βασικά να σου πω ότι είναι φυσιολογικό να νιώθεις έτσι. Και εγώ όλο το χειμώνα πέρασα λίγο απαίσια με το θέμα και δεν άντεχα να βλέπω εγγύους στο δρόμο. Έβλεπα έγγυο και κοιτούσα το σύντροφό μου με στενοχώρια στα μάτια. Έκανα και εξωσωμ., και παραμονή Χριστουγέννων πήρα την αρνητική χοριακή. Αυτά όμως μέχρι πέρσι! Τώρα το έχω ρίξει στη δουλειά (δεν θα μπορούσα να κάνω και αλλιώς), νιώθω πολύ πιο όμορφα και πιο χαλαρά. Θέλω όσο μπορώ και όσο είναι δυνατόν να μην δίνω όλη (δίνω λιγότερη) μου την ενέργεια στη σκέψη απόκτησης ενός μωρού. Σε λίγες μέρες πάω και για τη δεύτερη εξωσωμ. Έχω αρχίσει μάλιστα να σκέφτομαι μήπως δεν έρχεται, γιατί δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι σαν ζευγάρι, δεν ξέρω...Θα σου έλεγα αν μπορείς και εσύ να το αφήσεις λίγο πίσω...Ειδικά τώρα που παίρνεις αντισυλλ. δεν έχει και νόημα να το σκέφτεσαι...

Ήθελα να πω και το άλλο... έχω φάει κουτιά αντισυλληπτικών απίστευτα πολλά! Βλέπεις και εγώ έχω πολυκυστικές και παντελή έλλειψη περιόδου από έφηβη. ΑΝ τα παίρνεις με τη λογική ότι κάποια στιγμή (όταν θα τα σταματήσεις) θα σου φτιάξει ο κύκλος, νομίζω ότι τζάμπα τα παίρνεις. Για μένα τα αντισυλληπτικά σου φτιάχνουνν τον κύκλο όταν τα παίρνεις και όταν τα σταματάς, επανέρχεσαι στα ίδια. Δεν καταλαβαίνω γιατί στα δίνει ο γιατρός. Ελπίζω ειλικρινά να μην χάνεις τον καιρό σου! όποτε θες θα είμαι εδώ να μιλάμε. Ειλικρινά πάντως (μακάρι να έχω άδικο) ο τρόπος αντιμετώπισης των πολυκυστικών με αντισυλλ μου φαίνεται πολύ μπακάλικος για μια γυναίκα που θέλει να μείνει έγγυος. Για πόσο καιρό σου είπε? Και μετά τι?

σε καταλαβαινω απολυτα γιατι περασα κι εγω το ιδιο.και περασαν πολλα χρονια μεχρι να τα καταφερω.εβλεπα μωρα στηνα ρχη και εκλαιγα.θελει υπομονη και επιμονη.μην απελπιζεσαι.το σιγουρο ειναι οτι θα μεινεις εγκυος.κι εχεις πολυ χρονο ακομα.ειναι αυτη η χρονικη περιοδος που συνηθως επιρεαζει την ψυχολογια.μια συμβουλη μονο.μην ξανακανεις σπερματεγχυση πανε κατευθειαν στην εξωσωματικη.αυτο εκανα κι εγω και πετυχα με την πρωτη και ειμαι τωρα στην 6 εβδομαδα.σου ευχομαι συντομα να βρισκεσαι στην ιδια θεση με μενα.

Nrulp3.png?mUxDOJnd

Διαφημίσεις

Ακριβώς. Συμφωνώ με Παναν. Φαντάσου ότι όλη η διαδικασία της εξωσωμ παίρνει περίπου 1 μήνα. Τίποτα δηλαδή. Αν σου πουν ότι θα χρειαστεί, μην το φοβηθείς. Ειλικρινά δεν είναι τίποτα.

ladida, σε καταλαβαινω απολυτα.

παντρευτηκα και εγω τον ιουνιο του 2008 και εμεινα εγκυος 1 μηνα μετα και το εχασα και εχασα και μια εγκυμοσυνη ακομα ενα χρονο μετα.

και πραγματικα σε νιωθω, αλλα δεν πρεπει να ζηλευουμε..

εγω καποια στιγμη εβλεπα εγκυους και ηθελα να κλαιω.

Και να εχεις και ολους τους συγγενεις να ρωτανε..

Μην απελπιζεσαι και να θυμασαι πως οποια γυναικα δεν εχει μητρα δεν μπορει να κανει παιδια..

καλη τυχη..

668bab1939.png

φυσιολογικότατο το βρίσκω. και η ζήλια για τους ανθρώπους είναι. μην ανησυχείς θα περάσει κι αυτό το στάδιο και θα γνωρίσεις την ευτυχία που φέρνει ένα παιδί. εύχομαι μέσα απ τη καρδιά μου να πάνε όλα μα όλα καλά και να αποκτήσεις σύντομα το δικό σου υγιές μωράκι.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

ηρεμισε κουκλιτσα και θα ερθει και το μωρακι.αν ο γιατρος σου κρινει οτι πρεπει να προχωρησεις σε εξωσωματικη,καντο.δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο.πιο περιπλοκα ειναι τα γραφειοκρατικα μεχρι να φτασεις εκει παρα η ιδια η εξωσωματικη.

επειδη εχω κανει διατριβη στις κυστες,αν ηταν αυτο το προβλημα σου ισως και να μπορουσα να σε βοηθησω. (εχω κυστη καθε μηνα εκτος απο μερικες περιοδους στη ζωη μου απο το 95_ημουν 14,5 ετων_.)δεν εχω ομως πολλες γνωσεις πανω στις πολυκυστικες,

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Πιστεύω οτι είναι απόλυτα φυσιολογικά τα όσα νιώθεις.

Έχω περάσει κι εγώ από εκεί και παρά τις προσπάθειες, την υπομονή η ζήλια υπάρχει. Γιατί θές κάτι πολύ δεν έχει έρθει ακόμα και γύρω σου νομίζεις οτι έρχεται σε όλους. Τι πιο φυσιολογικο από το να περάσει από το μυαλό σου "Μέχρι κι αυτή έμεινε έγκυος", "γιατί όχι κι εγώ" Δεν βρίσκω τίποτα κακό σε αυτό που συμβαίνει. Και πιστεύω πως ψέματα θα πεί όποια γυναίκα έχει περάσει από εκεί και πει πως δεν ένιωσε μια πικρία μέσα της.

Θα έρθει. Δυστηχώς οι πολυκυστικές συχνά συνοδεύουν αυτή την ταλαιπωρία στη σύλληψη. Μια, δυό, τρείς, χίλιες δεκατρείς θα έρθει.

Στη ζωή μας όταν μας απασχολεί κάτι, συνέχεια το βλέπουμε να συμβαίνει γύρω μας. Όπως τώρα σε απασχολεί το να μείνεις έγκυος και βλέπεις άλλες που μένουν, έτσι αργότερα που θα έρθει η εγκυμοσύνη θα βλέπεις παντού γυναίκες με κοιλιές. Και ακόμα αργότερα, θα βλέπεις γυναίκες με παιδάκια. Πάντα υπήρχαν όλες αυτές απλά δεν σε απασχολούσε πιο παλιά το θέμα και δεν έβλεπες γύρω σου. Απλώς αναλόγως τη φάση που περνάμε μπάινουμε σε "ομάδες/κατηγορίες ανθρώπων". Προσπάθησε να δείς την προσωρινή "κατηγορία/ομάδα" που βρίσκεσαι αυτή τη στιγμή. Της γυναίκας που πρέπει να προσπαθήσει και να παιδευτεί λίγο παραπάνω. Μόλις το δεις έτσι (ξέρω οτι δεν γίνετε, αλλα απλώς σκέψου το), θα είναι πιο ευκολα.

Φιλικά, μια παλιά της κατηγορίας.:rolleyes:

Διαφημίσεις

ladida καλημερα! αυτο που νιωθεις ειναι απολυτα φυσιολογικο. δεν ειναι κακία. κι εγω παντρευτηκα ιουνιο 2008 και 1 χρονο μετα διαπιστώθηκε μεγαλο πρβλ στο σπερμα και η εξωσωματικη ηταν μονοδρομος. οπως βλεπεις απο το τικερακι μου ημουνα απο τις τυχερες. περιττο να σου πω ομως οτι μεχρι να γινει αυτο δεν μπορουσα να βλεπω μωρα! με επιαναν τα κλαμματα και το παραπονο, γιατι αυτες και οχι εγω? ξερεις τι καταλαβα ομως? πηγαινοντας για εξωσωματικη οταν ειδα ποσα ζευγαρια εχουν πρβλ διαπιστωσα οτι μπορει να βλεπουμε τα μωρακια αλλα ποιος ξερει και αυτες οι μανουλες τι περασαν για να τα αποκτησουνε. και οπως εεμεις δεν εχουμε πει σε κανεναν (ουτε σε γονεις-πεθερικα) για την εξωσωμ. και νομιζουν ολοι οτι εγινε φυσιολογικα φαντασου ποσοι ακομα ακομα κανουν το ιδιο. Γι αυτο μη στεναχωριεσαι, κοιτα να χαλαρωσεις και να ξερεις οτι αργα ή γρήγορα θα γινει . ΥΓ η εξωσωματικη δεν ειναι κατι τραγικο, υπομονη θελει μονο τιποτε αλλο. Ευχομαι τα καλυτερα!......

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες πολυ πολυ που ειστε διπλα μου. Σημερα σηκωθηκα και αποφασισα να ξορκισω τη στεναχωρια μου. Πηρα τηλεφωνο τη καινουργια εγκυο φιλη και της ευχηθηκα απο καρδιας τα καλυτερα. Μου ειπε οτι δυσκολευοταν να μου το πει γιατι ξερει ποσο ταλαιπωρουμαι... Αυτο πονεσε διπλα... Τελωσπαντων προχωραμε μπροστα. Πρεπει να σας πω οτι ειμαι στο σταδιο που δεν πιστευω οτι η ταλαιπωρια θα εχει τελος.

Σας ευχαριστω ολες πολυ πολυ, koufetaki, maria-anna 271, angelmammy, soulitsa eleni-k. Λυπαμαι και για τη δικη σας ταλαιπωρια και τις απωλειες. Ελπιζω να τελειωσουν ολα συντομα και με το καλο να δεχτειτε μωρακια !!!

KYRIAKI ΜΟΥ σε θυμαμαι. Συμφωμω απολυτα μαζι σου για τα αντισυλλυπτικα. Μου εδιναν παλια και δεν με βοηθουσαν σε τιποτα, Ειχα αιμα και ενδιαμεσα να καταλαβεις. Εχω και υψηλα ερυθρα αιμοσφαιρια οποτε καταλαβαινεις δε ξανα πηρα. Τωρα ομως λογω των προκλησεων δημιουργηθηκαν πολλα κυστιδια και μου ζητησε μονο γι' αυτο το μηνα ΕΛΠΙΖΩ να παρω gracial . Τα ξερεις??

PANAN ΜΟΥ και μαζι σου συμφωνω. ΓΙΑΤΙ δεν μας ακουνε οι γιατροι ??? Του ζητουσα επιμονα εξωσωματικη και αυτος μου ελεγε ελα ας προσπαθησουμε λιγο ακομη. Αφου το σπερμα του ανδρα μου ειναι αρκετα καλο και αφου ειχαμε καλες και συχνες επαφες. ΤΙ να μας κανει η σπερματεγχυση??? Χρησιμοποιω αοριστο για τις επαφες γιατι οσο καιρο παιρνω αντισυλληπτικα δεν θελω καθολου σεξ , καθολου.

VICKYPAP ΜΟΥ σ΄ευχαριστω πολυ αλλα δεν κανω κυστεις. Λογω των προκλησεων καποια ωοθηλακια εγιναν κυστικα.

Μηπως να το παρω αποφαση οτι αυτο ηταν?? Δε θα κανω παιδι??

:Pαυτο το τελευταιο που ειπες ουτε να το ξανασκεφτεις.υπαρχουν κοπελες που εχουν ταλαιπωρηθει πολυ περισοτερο και ειχαν και πιο δυσκολα προβληματα.αν μπεις στο θεμα τις εξωσωματικης και της σπερματεγχυσης θα καταλαβεις.υπαρχει λυση και θεραπεια για ολλες.αυτο ειναι το μονο σιγουρο.θελει υπομονη.το καταλαβαινω οτι τωρα μπορει να σου φαινεται δυσκολο αλλα θα τα καταφερεις.μην το βαλεις κατω μονο.κι εγω το περασα αυτο τα σταδιο κι ελεγα ισως να μην ειναι το γραφτο μου,ισως να μην το αξιζω.ολλες το αξιζουμε.και αθ ερθει συντομα και σε σενα το μωρακι.:P:p
Nrulp3.png?mUxDOJnd

καλησπερα κοπελαρα μου!αυτο μην το ξαναπεις!μονο αν το πιστεψεις εσυ θα γινει πραγματικοτητα!και για να το καταλαβεις ποσο σημαντικο ειναι να εισαι αισιοδοξη θα σου πω μια ιστορια..

η θεια μου προσπαθουσε επι 7 χρονια με εξωσωματικες να κανει παιδι.χαλια ψυχολογια,απιστευτα χρηματα σε γιατρους.μια μερα ξυπναει και μας λεει οτι μεσα στο 2006 θα κανω παιδι,θα το δειτε!κανει εξωσωματικη και σημερα εχει την μικρη σοφια!ετοιμαζεται να μπει στη διαδικασια να κανει και δευτερο!:P

ποτε μην απελπιζεσαι και να εισαι σιγουρη οτι μεσα στο 2010 θα γινεις μανουλα!;)

κοριτσάκι καλημέρα! Τα gracial δεν τα έχω πάρει ποτέ, αλλά δεν έχει και μεγάλη σημασία γιατί όλα τα αντισυλληπτικά κάνουν την ίδια δουλειά, απλά άλλα είναι λίγο πιο βαριά και άλλα πιο ελαφριά. Εγώ τα τελευταία που έπαιρνα για χρόνια ήταν τα Yasmin και μετά μου είχαν προτείνει τα Yasminel που ήταν ακόμη πιο ελαφριά. Αλλά κάθε οργανισμός και κάθε περίπτωση θέλει τα δικά του. Μια φίλη μου για παράδειγμα δεν τα άντεχε τα yasmin και το είπε στο γιατρό της και της τα άλλαξε. ΝΑ σου πω ανακουφίστηκα λίγο που σου είπε για ένα μήνα μόνο και μετά θα δείτε. Τουλάχιστον σε πάει βήμα βήμα και σε παρακολουθεί, νόμιζα θα σου είχε δώσει καμιά εξάμηνη θεραπεία και μετά θα βλέπατε. Ενας μήνας είναι λίγο βρε χαζό, σιγά 21 χαπάκια και μετά περίοδος. Απλά ειλικρινά στην περίπτωση των πολυκυστικών και των ορμονικών θεμάτων καταλληλότερος γιατρός είναι ένας ενδοκρινολόγος. Άσε και εγώ αργά το πήρα χαμπάρι! Και τώρα συνεργάζομια με ενδοκρινολόγο και εξωσωματικό ταυτόχρονα. Αλλά η δικιά μου περίπτωση είναι πιο πολύπλοκη γιατί δεν έχω περίοδο χωρίς τα αντισυλληπτικά καθόλου! Εγώ λέω να κάνεις για ένα μήνα τη θεραπεία και μετά να δούμε τι θα σου πει αυτός ο γιατρός και αν μετά το μήνα δεις ότι το τραβάει μακριά το τραίνο, τα ξαναλέμε. Σε νιώθω πάντως ούτε εγώ θέλω να περνάει ο καιρός. Και καλά έκανες και τηλεφώνησες στη φίλη σου.

Όσο για το συναίσθημα ότι μπορεί να μην κάνεις ποτέ παιδιά, το έχω και εγώ, αλλά σκέφτομαι ότι τα κατάφεραν γυναίκες με πολύ πολύ δυσκολότερα προβλήματα, οπότε και εμείς έχουμε ελπίδες. Εφόσον έχουμε λοιπόν ελπίδες, δεν έχουμε παρά να το προσπαθούμε και προσπάθεια προσπάθεια, θα έρθει. Εντάξει δεν το έχουμε αφήσει τελείως στο θεό και στην τύχη του, ό,τι περνάει από το χέρι μας το κάνουμε. Φιλιά πολλά.

Διαφημίσεις

Αυτο να μην το ξαναπεις ποτε. Ελεγα να μην γραψ και μετα ειδα αυτο. Θα σου πω δυο παραδειγματα. μια γνωστη μου εχασε διδυμα στην 28 εβδομαδα κυησης, ανυποφορος πονος. Εχασε αλλη μια στην 8 εβδομαδα μετα απο ενα χρονο και αποφασισαν να υιοθετησουν. Πηγαν ολα καλα και ηταν σε αναμονη υιοθεσιας και εμεινε εγκυος και τωρα κυοφορει ενα υγειεστατο κοριτσακι. παραδειγμα 2 η κουμπαρα μας που ειναι παιδι μαλαμα λεμε. Προσπαθουσαν 8 χρονια για παιδι. Εκαναν εξωσωματικη επιασαν διδυμα κοριτσακια και τα γεννησε με φυσικο τοκετο στα 40 παρακαλω πολυ. Οσο για τις δυσκολιες στον κυκλο σου μιλα με τον γιατρο σου και θα σου πω οτι και εγω ειχα αστατο κυκλο εντελως και χωρις ωοριξια καποτε πιο παλια. Ξεκινησα γυμναστικη σταθερα και μετα απο καποιους μηνες αρχισε κανονικοτατος κυκλος και ωοριξια και φυσικα αυτο βοηθησε αργοτερα και στην συλληψη της κορης μας και ολο αυτο γιατι ανωμαλιες του κυκλου εχουν (σε τελευταιες ερευνες) συνδεθει με την αντισταση του οργανισμου στην ινσουλινη (το οποιο βελτιωνει η γυμναστικη). Το ιδιο και το συνδρομο πολυκυστικων (αν εχεις τετοιο). Μιλα με τον γιατρο σου και κανε και μια ερευνα στο internet να διαβασεις για αυτο. Οσο χαζο και αν σου ακουγεται εμενα η γυμναστικη μου εκανε τον κυκλο μου σταθερο. Καθε 29 μερες ακριβως και σου μιλαει καποιος που μια δεκαετια πριν ειχε περιοδο 1 φορα τον χρονο. Τυχαιο? Δεν νομιζω......στειλε μου πμ αν θες περαιτερω πληροφοριες.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Νιωθω τραγική,οχι απλά ζηλευω.........Δεν θελω το κακό ουτε από τις φιλες μου ουτε από τα παιδιά τους,αλλα ειναι αυτό το συναίσθημα που ποναει.Γιατί να χασω το μωράκι μου?Γιατί δεν ξαναρχεται?Θελω πολύ να παψει το καλοκαίρι να υπάρχει σαν εποχη.Με πονάει απίστευτα να βλέπω τις ευτυχισμένες οικογένειες στην θάλασσα με τα παιδιά τους,γεμάτα παιχνίδια,μπρατσάκια και την δική μου άδεια αγκαλια.Οι φιλες μου δεν μπορούν να με καταλάβουν που ουρλιάζω μέσα μου.Ειχα την τέλεια εγκυμοσύνη,καλές γέννες και κουκλιά παιδιά.Μόνο εγώ έφαγα την σφαλιάρα της παλίνδρομης.Ενα κάρο εξετάσεις,λεφτά και οι γιατροί μας διωχνουν,ευτυχως δεν μας εκμεταλευτηκε κανενας,βλεπουν ποσο φυσιολογικες και καλές είναι οι εξετάσεις και μου λενε πως είμαι ανυπομονη,και θα ρθει.Για άλλη η παλλινδρομη είναι ατυχία,για μενα είναι πένθος.Ισως αν δεν ακουγαμε καρδιά,να ήταν λιγότερο οδυνηρο,όλα πηγαιναν καλά,ουτε μια σταγονα αίμα,πως εγινε αυτό?Λυπάμαι τον υπέροχο άντρα μου που δεν μπορώ να τον κάνω πατέρα ακόμη,λυπάμαι που νιώθω κουρασμένη και γερασμένη ψυχολογικά.

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Να το παρεις .:D

Και τα 2 μου παιδια τα συνελαβα οταν πηρα αποφαση οτι δεν .. και σταματησα να προσπαθω.:D:D

ΥΓ . Η ζηλεια ειναι φυσιολογικοτατο συναισθημα σε τετοιες καταστασεις. Οποια πει οτι δεν το ενοιωσε λεει ψεματα ;)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Σοφουλικάκι ξέρω πολύ καλά τι λες...Τον περασμένο Απρίλιο είχα μια παλίνδρομη, έκανα άπειρες εξετάσεις και βρήκα μόνο πολυκυστικές ωοθήκες (πιθανή αιτία όχι όμως και σίγουρη). Μετά την απόξεση (και ένα μήνα περίπου με καθημερινό κλάμα) δεν ήθελα να έχω επαφές με τις φίλες αυτές που μου μιλούσαν ΜΟΝΟ για τα παιδιά τους αγνοώντας τελείως το τι περνούσα...Σκεφτόμασταν μάλιστα με τον άντρα μου αν κάτι πήγαινε δεύτερη φορά στραβά να αλλάξουμε και πόλη! γιατί στις κλειστές κοινωνίες είναι αβάσταχτο να σε δείχνουν με λύπηση γιατί δεν έχεις αυτό που έχουν όλοι οι άλλοι!

Τώρα είμαι στην 31η εβδομάδα έγκυος και εύχομαι όλα να πάνε καλά.Η ιστορία όμως αυτή με έκανε πιο δυνατή, πιο σοφή και σίγουρα με λιγότερες "φίλες":cool:

Το χειρότερο από όλα είναι οι τύψεις που νιώθεις μετά την ζήλεια...Σας καταλαβαίνω απόλυτα και χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη που σκέφτεται έτσι. Παντρέψαμε ένα φιλικό ζευγάρι τον Ιούλιο του 2009 και τον Οκτώβριο η κοπέλα μένει έγκυος "καταλάθος" έκλαιγα συνεχόμενα για μια εβδομάδα όταν το έμαθα κι ακόμη δυσκολεύομαι να την δώ από κοντά και νιώθω τόσο άσχημα γιατί αύτό το μωράκι είναι ο βαφτισιμιός μου. Είμαι παντρεμένη από τον Μάιο του 2008 πρίν ένα χρόνο άρχισα να ανησυχώ και να ψάχνομαι κι έτσι ανακάλυψα ότι έχω HPV το βρίσκω περιττό να αναφέρω το τι σωματική και ψυχολογική ταλαιπωρία υπέστη, χώρια ότι το θέμα παιδί μπήκε σε δεύτερη μοίρα...Τώρα ξεκινήσαμε πάλι τις προσπάθειες παίρνω τριών ειδών διαφορετικά χάπια σε καθημερινή βάση τα οποία παίζουν με τα νεύρα και την διαθεσή μου. Ο γιατρός μου έδωσε ένα χρονικό περιθώριο τριών μηνών και άν δεν μείνω έγκυος τότε θα επέμβει αυτός όπως μου είπε, ότι κι άν σημαίνει αυτό...

Γιατί όλα πρέπει να είναι τόσο δύσκολα?

gETUp2.png

jennny πριν την παλίνδρομη κύηση πέρασα και εγώ την ιστορία με τον HPV, μπήκα για πρώτη φορά στη ζωή μου χειρουργείο, έκανα κωνοειδή εκτομή με laser και ταυτόχρονα με το φόβο γι αυτό τον καινούριο ιό είχα και τον τρόμο ότι δεν θα καταφέρω να μείνω έγκυος-κάνω παιδί κ.λ.π. Μην ανησυχείς για τίποτα σύντομα θα μείνεις έγκυος και όλα αυτά θα είναι παρελθόν, απλά για κάποιο λόγο που δεν τον έχω καταλάβει κάποιοι άνθρωποι ταλαιπωρούνται περισσότερο στη ζωή...

Τι ανακουφιστικό που είναι να μιλάω με κάποιον που ξέρει τι ζω...

Και εγω να αλλάξω πόλη και να μετακομίσω σκέφτομαι συνέχεια.

Το καινούργιο μου συναίσθημα είναι οι ενοχές, ότι εγώ φταίω που δεν κάνουμε παιδάκια, που δεν επιμένω πιο πολύ με την δίαιτα, που αγχώνομαι...

Ένα δράμα είναι αυτή η ιστορία...

Όντως είναι ανακουφιστικό....Μην μπείς στον κόπο να μετακομίσεις γιατί είμαι σίγουρη ότι κι εκεί θα υπάρχουν γκαστρωμένες....Είμαι σίγουρη ότι κυκλοφορεί ίωση γκαστριάς αλλιώς δεν εξηγείται όλες οι φίλες μου να είναι έγκυες ταυτόχρονα...Μόνο εγώ δεν λέω να κολλήσω...

gETUp2.png

• 2 weeks later...

Κι εγώ κατά καιρούς, κάνω τις ίδιες σκέψεις με εσένα! Δεν είσαι η μόνη και μην αισθάνεσαι άσχημα. Απλά, προσπάθησε να το βγάλεις από το μυαλό σου και να αποκτήσεις κι άλλα ενδιαφέρονται. Τα λέω για να τα ακούσω κι εγώ.

Εγώ προσωπικά, έχω αρχίσει να κάνω και καινούριες παρέες, με κοπέλες που είναι μικρότερες από εμένα, ελεύθερες που δεν σκέφτονται να μείνουν έγκυοι επ' ουδενί! :wink:

Συζητάμε τα επαγγελματικά τους (ανεργία απίστευτη), τα οικονομικά τους (ξηρασία), τα "αισθηματικά" τους (άλλα προβλήματα από εκεί), οπότε ξεχνιέμαι και δεν σκέφτομαι συνέχεια τις λέξεις "σαλπιγγογραφία", "σπερμοδιάγραμμα", "γόνιμες μέρες", "κουνέλα" :shock:.

Πέρα από την πλάκα, σου εύχομαι καλή επιτυχία μέσα στο 2010 στις προσπάθειές σου και να γίνεις σύντομα μανούλα!