Recommended Posts

Yogini μπράβο θαυμάζω το θάρρος σου!! Αυτά της κοιλιας ειναι δύσκολα και πολύ επιπονα!!

Ποτέ θα έχεις δει τελικό αποτέλεσμα για να μας πεις πως πήγε;

Διαφημίσεις

δεν μπορώ να σου πω κόστος γιατί είναι γνωστός ο γιατρός της μητέρας μου. Υπολόγισε ομως κανα 3.500 το πολύ σε μια οικονομική κλινική.

Σήμερα είμαι λίγο καλυτερα αλλά δεν μπορω να βολευτώ με κανεναν τρόπο.

Εγω νόμιζα οτι οι παροχετεύσεις ειναι μικρά μπουκαλάκια που κολλάνε στην κοιλιά οχι αυτές οι κουμούτσες, ουτε οτι μένουν τόσες μέρες και φτάνουν τόσο ψηλα. Επισης χέζομαι ήδη την στιγμή που θα βγούν γιατι επίσης ποναει στιγμιαία (αν μου λένε αλήθεια)! Φαντάζομαι το αποτέλεσμα θα φανεί κάπως οταν απορροφηθούν τα ράμματα σε 15 ημέρες περίπου.

Καλημέρα!Αναμενόμενο ήταν να πονάει μωρέ,αλλά σκέψου το αποτέλεσμα και πάρε κουράγιο!έκανες την ολική κοιλιοπλαστική όχι τη mini ε?

Καταρχάς μπράβο αξίζει...αλλωστε μπρος τα κάλλη τι ειναι ο πόνος. Όταν μπορέσεις πες μας σε ποιο νοσοκομείο πηγες και πως ειναι το αποτέλεσμα αφού κόψεις τα ράμματα. 👏 😤

Καληςπερα σε όλα τα μέλη,είμαι καινούργια μαμά στο φόρουμ και σκεφτομαι να κάνω ανόρθωση στήθους.Θα ήθελα να ρωτήσω αν καποιο μέλος γνωρίζει να μου συστήσει κάποιον καλό πλαστικό χειρουργό που να ειδικεύεται σε αυτές τις επεμβάσεις,γιατι αν και ακούω διαφορα ονόματα που παίζουν,δεν ξέρω αν ειναι ειδικοί στη συγκεκριμένη επέμβαση.Ειδικα αν κάποιο μέλος έχει κάνει η ίδια ή έχει κάποια γνωστή που έχει κάνει και έχει δει το αποτέλεσμα,θα ήμουν ευγνώμων αν μου έστελνε ενα προσωπικό μήνυμα.Ευχαριστω πολυ

Στη Θεσσαλονίκη ποιοι πιστευετε από προσωπικη εμπειρία οτι ειναι ο καλυτερος-η ΩΡΛ-πλαστικος (για ρινοπλαστικη)? Υπαρχει καποιος ν με βοηθησει?

Στη Θεσσαλονίκη ποιοι πιστευετε από προσωπικη εμπειρία οτι ειναι ο καλυτερος-η ΩΡΛ-πλαστικος (για ρινοπλαστικη)? Υπαρχει καποιος ν με βοηθησει?

ψάχνω και εγώ χρόνια για πλαστικό ωρλ στην θεσσαλονίκη, την δευτέρα έχω ραντεβού με τον κ.Κωνσταντινίδη, τον ξέρει κανένας??????

ψάχνω και εγώ χρόνια για πλαστικό ωρλ στην θεσσαλονίκη, την δευτέρα έχω ραντεβού με τον κ.Κωνσταντινίδη, τον ξέρει κανένας??????

Δεν τον γνωρίζω αλλα εχω διαβασει θετικα σχολια. καλή τυχη!!! Πες μου αν θες τα συμπερασματα σου!! Κ σε π.μ. ακομη καλυτερα αν μου απαντουσες!

Διαφημίσεις

Δεν τον γνωρίζω αλλα εχω διαβασει θετικα σχολια. καλή τυχη!!! Πες μου αν θες τα συμπερασματα σου!! Κ σε π.μ. ακομη καλυτερα αν μου απαντουσες!

πολύ καλές εντυπώσεις μου άφησε ο κύριος κωνσταντινίδης!!έχω πάει σε αρκετούς και αν αποφάσιζα ρινοπλαστική θα πήγαινα σε αυτόν!!αλλά φοβάμαιαιαιαιαια!!!!

καλησπέρα, ξέρει κάποιος να προτείνει πλαστικό χειρουργο για αυξητική στήθους ? έχω κάνει ήδη μια η οποία ενώ εμφανισιακά είναι άψογη ωστόσο εγώ αισθάνομαι πολύ άβολα τον έναν μαστό και υποβλήθηκα σε επιπλέον χειρουργείο μετά από χρονια για να γίνουν κάποια επιπλέον ράμματα αλλα το πρόβλημα υπάρχει ακόμα...

Έκανε η γυναίκα μου (πριν 9 χρόνια) ανόρθωση στήθους, πολύ πετυχημένη και πριν 2 μήνες βλεφαροπλαστική, στον μοναδικό Δρ. Γ. Μήτσου SafeSurgery (αυθημερόν, αναίμακτα, χωρίς νάρκωση-πόνο-επιπλοκές).

Σύντομα θα μιλάνε όλοι για αυτόν, για μιά επαναστατική θεραπεία του ...

Γεια σας κοριτσια. Εχετε εμπειρια σχετικα με την κρυολιπολυση? Ξερετε εαν επιτρεπεται κατα την διαρκεια του θηλασμου? 

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από xena,
        Κορίτσια έχει τύχει σε καμία κοπέλα που έχει γεννήσει με καισαρική να έχει ανομοιομορφίες στο σημείο της επέμβασης;;
        Εχω ένα φούσκωμα σαν ένα λεμονάκι ακριβώς επάνω από την καισαρική. Γέννησα πριν 4,5 μήνες το δεύτερο παιδάκι μου και δεν έχω πάει ακόμη στον γιατρό να με δει. Ξέρω πως πρέπει αλλά δεν έχω βρει ακόμη χρόνο με 2 μωρά. Υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για κήλη; που σήκωνα το πρώτο μου μωρό αγκαλιά μετά την καισαρική; φεύγει αυτό; έχει τύχει σε καμία κοπέλα;
      • Από xristinio,
        καλημερα!το μωρακι μου ειναι 3 μηνων και διαγνωστηκε κηλη λευκης γραμμης περιπου 3 εκατοστα. ο παιδιατρος μας ειπε οτι δεν επηρεαζει την αναπτυξη του, τη διατροφη του και κυριως ειναι ανωδυνη. οταν το παιδι κλεισει χρονο, θα το ξανασυζητησουμε για χειρουργειο κυριως για αισθητικους λογους. εχει καμια εμπειρια ή γνωσεις πανω σε αυτο το θεμα?
      • Από Λιζα Ν.,
        Σημερα μου ειπαν οτι επαθα κηλη στο υψος του στομαχιου, επειδη ημουν πολυ αδυνατη και αγυμναστη πριν την εγκυμοσυνη και τωρα που μεγαλωσε παρα πολυ η κοιλιτσα, δεν επρεπε να κανω αποτομες κινησεις.....

Εχει καμμια παθει κατι παρομοιο? Ειναι επικινδυνο? Γιατι μου ειπαν να μην ανησυχω απλα μετα λεει δεν θα μαζευει η κοιλια με τιποτα....περαν αυτου ομως εγω ξερω οτι ο ορος "κηλη" δεν ειναι και πολυ ανωδυνος, δεν θελει θεραπεια??

Ευχαριστω...
      • Από elias13,
        ΚΗΛΕΣ ΤΟΥ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥ ΤΟΙΧΩΜΑΤΟΣ

Τι είναι η κήλη

Ο όρος κήλη περιγράφει κάθε πρόπτωση και προβολή τμήματος σπλάχνου της κοιλιάς εκτός της ανατομικής του θέσης, μέσω ενός φυσιολογικού ή παθολογικού στομίου.
        Η κήλη γίνεται αντιληπτή από τον ασθενή σαν μια διόγκωση η οποία στην αρχή εύκολα " εξαφανίζεται ", ανατάσσεται με ήπιους χειρισμούς από τον ίδιο. Αν το περιεχόμενο της κήλης ΔΕΝ ανατάσσεται, μιλάμε για μη ανατασσόμενη κήλη, η οποία σε μικρό χρονικό διάστημα περισφίγγεται. Περίσφιξη σημαίνει άμεσος κίνδυνος ισχαιμίας και νέκρωσης του περιεχομένου της κήλης, που τις περισσότερες φορές είναι έντερο. Η περισφιγμένη κήλη αντιμετωπίζεται με επείγουσα χειρουργική επέμβαση τις πρώτες έξι ώρες από την έναρξη των συμπτωμάτων. Διαφορετικά υπάρχει μεγάλος κίνδυνος ο ασθενής να χρειαστεί εκτομή του τμήματος του εντέρου που έχει νεκρωθεί ( αφαίρεση στραγγαλισμένου-νεκρωμένου εντέρου ) ή να εμφανίσει οξεία περιτονίτιδα η οποία θα απειλήσει τη ζωή του. Το πότε θα περισφιχθεί μια κήλη είναι ΑΓΝΩΣΤΟ. Για το λόγο αυτό κάθε κήλη μετά τη διάγνωσή της πρέπει να διορθώνεται χειρουργικά.

Ποιες είναι οι αιτίες που ευνοούν τη δημιουργία των κηλών

Στην εμφάνιση των κηλών συμβάλλουν:
        1. οι καταστάσεις που αυξάνουν την πίεση μέσα στην κοιλιά, όπως η βαριά χειρονακτική εργασία, η άρση βάρους, ο χρόνιος βήχας, η χρόνια δυσκοιλιότητα, η παχυσαρκία, η υπερτροφία του προστάτη, οι πολλαπλοί τοκετοί.
        2. οι εγχειρητικές τομές ή τα τραύματα της κοιλιάς, λόγω της εξασθένησης που προκαλούν στα κοιλιακά τοιχώματα.
        3. οι καταστάσεις που συνοδεύονται με διαταραχή της ισορροπίας σύνθεσης και αποδόμησης του κολλαγόνου, όπως η κακή διατροφή, η μεγάλη ηλικία.
        4. η συγγενής προδιάθεση ( εμφάνιση διαφόρων τύπων κηλών κατά την γέννηση ).

Ποια είναι τα είδη των κηλών του κοιλιακού τοιχώματος

1. οι κήλες της μηροβουβωνικής χώρας ( βουβωνοκήλη, μηροκήλη ).
        2. οι ομφαλοκήλες.
        3. οι επιγαστρικές κήλες ή κήλες της λευκής γραμμής.
        4. οι μετεγχειρητικές κοιλιοκήλες.

Κήλες της μηροβουβωνικής χώρας

Βουβωνοκήλη
        Αποτελεί την πιο συχνή μορφή κήλης ( περίπου 70% του συνόλου των κηλών της μηροβουβωνικής χώρας ). Τα πιο συχνά συμπτώματα που οδηγούν τον ασθενή στο γιατρό είναι η μόνιμη ή παροδική ορατή διόγκωση στην περιοχή της κήλης, ο ήπιος πόνος, τα "τσιμπήματα", το αίσθημα "καψίματος". Άλλες φορές η κήλη είναι τελείως ασυμπτωματική και διαγιγνώσκεται εντελώς τυχαία κατά τη διάρκεια της εξέτασης της κοιλιάς από το χειρουργό για άλλη αιτία. Αν η κήλη περισφιχθεί ή υποστεί φλεγμονή η κλινική εικόνα διαφοροποιείται. Ο ασθενής πονά έντονα, εμφανίζει πυρετό ή και εμετό. Η κατάσταση κρίνεται εξαιρετικά επείγουσα γιατί απειλείται η βιωσιμότητα του εντέρου και ο ασθενής χειρουργείται επειγόντως.

Πως θεραπεύεται
        Μόνο με χειρουργική επέμβαση αντιμετωπίζεται οριστικά μία κήλη. Η εμπειρία έδειξε ότι από τον μεγάλο αριθμό των διαφορετικών επεμβάσεων, η εγχείρηση στην οποία χρησιμοποιείται συνθετικό ή ημισυνθετικό πλέγμα, το οποίο είναι αδρανές υλικό αποτελεί τον καλύτερο τρόπο πλαστικής αποκατάστασης μιάς κήλης, μηδενίζοντας πρακτικά την πιθανότητα της υποτροπής της ΕΑΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΣΩΣΤΑ. Η επέμβαση μπορεί να γίνει με γενική, επισκληρίδιο, ραχιαία ή τοπική αναισθησία, ανάλογα με το ιατρικό προφίλ του ασθενούς. Η χρησιμοποίηση επιδέσμων ( κηλεπιδέσμων ) ή άλλων ζωνών προκαλεί τη δημιουργία συμφύσεων, " αδυνατίζει " τα γειτονικά φυσιολογικά τοιχώματα της κοιλιάς, αυξάνοντας κατά πολύ τη δυσκολία της χειρουργικής επέμβασης , με αποτέλεσμα την πιο συχνή και πιθανή υποτροπή της κήλης.

Μηροκήλη

Αποτελεί το 6-7% των κηλών και εμφανίζονται πιο συχνά στις ηλικιωμένες, πολύτοκες και παχύσαρκες γυναίκες. Η προβολή και η πρόπτωση του σπλάχνου της κοιλιάς γίνεται μέσω του μηριαίου δακτυλίου. Εμφανίζονται σαν μια διόγκωση σχεδόν ασυμπτωματική στην μηροβουβωνική χώρα. Παρουσιάζουν όμως μεγάλο κίνδυνο περίσφιξης και νέκρωσης του εντέρου. Η θεραπευτική αντιμετώπισή τους είναι ΜΟΝΟ χειρουργική.

Ομφαλοκήλες

Στις κήλες αυτές η προβολή και η πρόπτωση του εντέρου εντοπίζεται στην περιοχή του ομφαλού ( γνήσιες ομφαλοκήλες πιο συχνές στα παιδιά ) ή γύρω από αυτόν ( παρομφαλικές πιο συχνές στους ενήλικες ). Αφορούν κυρίως πολύτοκες και παχύσαρκες γυναίκες. Και σε αυτή τη μορφή κήλης υπάρχει μεγάλος κίνδυνος περίσφιξης. Η θεραπεία εκλογής είναι η χειρουργική διόρθωσή της.

Επιγαστρικές κήλες ή κήλες της λευκής γραμμής

Εμφανίζονται στο 3-4% του πληθυσμού, πιο συχνά στους άνδρες. Εντοπίζονται κατά μήκος της λευκής γραμμής, η οποία ενώνει το στέρνο με τον ομφαλό. Μία υποκατηγορία των επιγαστρικών κηλών είναι η διάσταση των ορθών κοιλιακών μυών. Ο διαχωρισμός αυτός είναι πολύ σημαντικός γιατί η επιγαστρική κήλη απαιτεί χειρουργική αποκατάσταση, ενώ η διάσταση των κοιλιακών μυών απλή παρακολούθηση. Τα συμπτώματα των κηλών της λευκής γραμμής ποικίλλουν: ήπια ευαισθησία, αίσθημα βάρους στο επιγάστριο, ναυτία ή τάση για εμετό. Ο κίνδυνος της περίσφιξης είναι αρκετά σημαντικός. Η θεραπεία εκλογής είναι η χειρουργική διόρθωσή της.

Μετεγχειρητικές κοιλιοκήλες

Εμφανίζονται σε ποσοστό 15-18%. Είναι οι δεύτερες πιο συχνές κήλες μετά τις βουβωνοκήλες. Η προβολή και η πρόπτωση του κοιλιακού σπλάγχνου γίνεται μέσω της χειρουργικής τομής που δημιουργήθηκε από την επέμβαση που προηγήθηκε. Επομένως οι κήλες αυτές προκύπτουν μετά από χειρουργική επέμβαση στην κοιλιακή χώρα στο 10-20% των ασθενών. Οι αιτίες που τις προκαλούν είναι:
        1. η παχυσαρκία
        2. ο έντονος βήχας, η χρόνια δυσκοιλιότητα
        3. η μεγάλη ηλικία
        4. η φλεγμονή του τραύματος
        5. η μεγάλη εγχειρητική τομή
        6. το επιβαρυμένο ιατρικό προφίλ του ασθενούς ( συνύπαρξη σακχαρώδους διαβήτη, κακής θρέψης, κίρρωσης ήπατος, κακοήθειας )
        7. η κακή χειρουργική τεχνική σύγκλεισης του τραύματος
        Η θεραπεία τους είναι η χειρουργική αποκατάστασή τους με τοποθέτηση πλέγματος.

ΗΛΙΑΣ Δ. ΠΑΝΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ

Ε-ΜΑΙL: [email protected]