Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση διδύμων με μία νονά


Alice6

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Θα βαφτίσω τα δίδυμα αγοράκια μου τον Ιούνιο και ο παπάς στο εκκλησάκι που επιλέξαμε μας είπε ότι δε γίνεται να βαφτίσει και τα 2 παιδιά η ίδια νονά - δεν το επιτρέπει η εκκλησία. Έχετε ξανακούσει κάτι ανάλογο? Είναι θέμα παπά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα!Να σου ζησουν τα μωρακια σου!Εχω κ εγω διδυμακια κ απ'οσο γνωριζω επειδη τα βαφτισα περυσι τον ιουλιο δεν το επιτρεπει η εκκλησια!Δεν εχει να κανει με τον παπα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Να σου ζησουν τα μωρακια σου!Εχω κ εγω διδυμακια κ απ'οσο γνωριζω επειδη τα βαφτισα περυσι τον ιουλιο δεν το επιτρεπει η εκκλησια!Δεν εχει να κανει με τον παπα!

 

Δηλαδή είχες κι εσύ ρωτήσει αν μπορείς να έχεις μία νονά?

Link to comment
Share on other sites

εγω που πηγα για να κλεισω την εκκλησια κατι λεγαμε για τις λαμπαδες και μου λεει ο παπας θα εχεται εναν ή δυο νονους?

για ρωτα και σε καμια αλλη εκκλησια.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είχες κι εσύ ρωτήσει αν μπορείς να έχεις μία νονά?

Ναι γιατι μεχρι τελευταιες μερες δεν ειχαμε βρει νονα για τον μικρο λογω καποιων θεματων!Φαντασου οτι βρηκαμε νονα 10 μερες πριν την βαφτιση!Εμενα τσι μου ειχαν πει,οτι δεν το επιτρεπει η εκκλησια...τωρα κοριτσακι μου τι να σου πω...?Ρωτα κ καπου αλλου γι πιο σιγουρα,σε καποια αλλη εκκλησια.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω μια απορια βρε κοριτσια...πολλες φορες η ιδια νονα βαφτιζει 2 αδερφακια (οχι διδυμα και σε διαφορετικες βαφτισεις),γιατι πειραζει στα διδυμα? ας γινουν και πνευματικα αδερφια τι πειραζει? Τον αντρα και τα αδερφια του τα βαφτισε ο ιδιος νονος!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει να κάνει με το φύλο; Γιατί λένε ότι πρέπει να βαπτίζεις μόνο κορίτσια ή μόνο αγόρια. Επειδή λέει είναι πνευματικά αδέλφια μην τύχει και παντρευτούν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Κι εγώ σκεφτόμουν ότι εφόσον είναι και τα δύο αγοράκια δεν θα υπήρχε πρόβλημα...... Θα επιχειρήσω να πάρω τηλ στη μητρόπολη σήμερα ελπίζοντας να βγάλω άκρη. Εάν μου δώσουν κάποια ξεκάθαρη απάντηση, θα την δημοσιεύσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Κι εγώ σκεφτόμουν ότι εφόσον είναι και τα δύο αγοράκια δεν θα υπήρχε πρόβλημα...... Θα επιχειρήσω να πάρω τηλ στη μητρόπολη σήμερα ελπίζοντας να βγάλω άκρη. Εάν μου δώσουν κάποια ξεκάθαρη απάντηση, θα την δημοσιεύσω.

 

Μα και αγοράκι - κοριτσάκι να ήταν, αφού ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΑΔΕΡΦΙΑ! Τι πρόβλημα δηλαδή θα υπήρχε;:confused:

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που μπορώ να εντοπίσω εγώ είναι καθαρά από θρησκευτικής άποψης, βεβαίως, βεβαίως, η πληρωμή της εκκλησίας...

Διότι, για δύο αδερφάκια αλλά με διαφορετικούς νονούς, μπορούν να ζητήσουν δύο φορές την ταρίφα. Αλλά δύο αδέρφια και ένας νονός, δεν πάει, θα τους πάρουν με τις πέτρες. Οπότε, είναι προφανές γιατί "δεν κάνει" να είναι ο ίδιος νονός και για τα δύο.:rolleyes:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, ουφ.... πολύ μπερδεύτηκε το θέμα!! Πήρα στην μητρόπολη όπου μου είπαν ότι ΔΕΝ απαγορεύεται, αλλά μου ζήτησαν να μην πιέσω τον ιερέα, γιατί ούτως ή άλλως είναι καλύτερα να έχουν τα παιδιά διαφορετικό νονό ώστε να έχουν και ξεχωριστή πνευματική καθοδήγηση (...... μα πού ζούνε???). Το θέμα είναι ότι με ρώτησαν πού θα γίνει η βάφτιση, κι εγώ, ως αθώα παιδούλα που είμαι, τους είπα ότι θα γίνει σε ένα ξωκκλήσι που βρίσκεται στο τάδε κτήμα.... Πήρα και τον ιερέα που θα τελέσει την βάφτιση, αλλά πριν συζητήσουμε το φλέγον θέμα, μου είπε ότι είχε ήδη δύο κλήσεις από τη μητρόπολη (αναπάντητες) και ότι, εάν έχουν καταλάβει για ποιον ιερέα πρόκειται, θα απαγορεύσουν την βάφτιση στο εν λόγω κτήμα γιατί λέει η μητρόπολη έχει απαγορεύσει να γίνονται οι βαφτίσεις σε κτήματα!!!!!!! (κι εγώ όπως φαίνεται θα έπρεπε να το γνωρίζω αυτό, γιατί φυσικά κάθε μέρα ενημερώνομαι ανελλιπώς για τις εγκυκλίους που εκδίδει η μητρόπολη:confused:).Και είμαι στην αναμονή........

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!!!Εγώ τη μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι μήπως ο ένας νονός ζοριστεί με δύο βαπτιστήρια τόσο στις ηθικές όσο και στις οικονομικές υποχρεώσεις του (δώρα, βόλτες κλπ). Τώρα η πνευματική καθοδήγηση μόνο ως αστείο μπορεί να υπάρξει στις μέρες μας και ειδικά αν πάρω για παράδειγμα τη νονά μας που δεν μιλαμε για δώρα ούτε κατά διάνοια, αλλά από τον Αυγουστο που τη βάππτισε δεν την έχει ξαναδεί. Και τηλέφωνο έχει πάρει 5 φορές ολες κι όλες..... Πάντως προς Θεού δεν υφίσταται τέτοια απαγόρευση τουλάχιστον όχι πλέον.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ουφ.... πολύ μπερδεύτηκε το θέμα!! Πήρα στην μητρόπολη όπου μου είπαν ότι ΔΕΝ απαγορεύεται, αλλά μου ζήτησαν να μην πιέσω τον ιερέα, γιατί ούτως ή άλλως είναι καλύτερα να έχουν τα παιδιά διαφορετικό νονό ώστε να έχουν και ξεχωριστή πνευματική καθοδήγηση (...... μα πού ζούνε???). Το θέμα είναι ότι με ρώτησαν πού θα γίνει η βάφτιση, κι εγώ, ως αθώα παιδούλα που είμαι, τους είπα ότι θα γίνει σε ένα ξωκκλήσι που βρίσκεται στο τάδε κτήμα.... Πήρα και τον ιερέα που θα τελέσει την βάφτιση, αλλά πριν συζητήσουμε το φλέγον θέμα, μου είπε ότι είχε ήδη δύο κλήσεις από τη μητρόπολη (αναπάντητες) και ότι, εάν έχουν καταλάβει για ποιον ιερέα πρόκειται, θα απαγορεύσουν την βάφτιση στο εν λόγω κτήμα γιατί λέει η μητρόπολη έχει απαγορεύσει να γίνονται οι βαφτίσεις σε κτήματα!!!!!!! (κι εγώ όπως φαίνεται θα έπρεπε να το γνωρίζω αυτό, γιατί φυσικά κάθε μέρα ενημερώνομαι ανελλιπώς για τις εγκυκλίους που εκδίδει η μητρόπολη:confused:).Και είμαι στην αναμονή........

 

Εγώ αυτό για τα ξωκλήσια το ήξερα για τους γάμους! Κι εμείς στο γάμο μας είχαμε βρει ένα πολύ ωραίο ξωκλήσι αλλά ο παπάς εκεί δε δεχόταν να κάνει γάμο έξω οπότε τι να το κάνεις? Τώρα για τη βάφτιση πρώτη φορά το ακούω ... αλλά μάλλον θα ισχύει για όλα τα μυστήρια!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τις διδυμες ξαδερφες μου τις βαφτισε ενα ζευγαρι οποτε δεν υπηρξε προβλημα...σε σας δεν μπορει να γινει κατι με την νονα και τον αντρα της(αν ειναι παντρεμενη) για να μην τρεχεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά όλα καλά. Μίλησα με τον ιερέα, όντως χρειάζεται κάποια ειδική άδεια για να τελέσουν το μυστήριο σε ξωκλήσι που βρίσκεται σε κτήμα (ή γενικότερα, δεν ξέρω) αλλά τελοσπάντων θα γίνει η δουλειά μας. Επιπλέον, καλά έκανα τελικά και πήρα κι εγώ στην μητρόπολη, γιατί όντως ΔΕΝ απαγορεύεται, οπότε μου είπε ότι αν δεν βρούμε άλλη νονά, μπορεί να τα βαφτίσει και τα δύο η ίδια. Τέλος καλό όλα καλά, έγινε και η κουβεντούλα μας, αλλά δεν πειράζει, να υπάρχει το θεματάκι μήπως και το αντιμετωπίσει και καμια άλλη:) Ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...