Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμος και ύπνος με διακοπες


nansy_gi

Recommended Posts

Πολύ χαίρομαι που βελτιωθήκατε τόσο! :)

 

Όντως, το δικό μας πρόβλημα δεν είναι πια τα νυχτερινά ξυπνήματα, θα ξυπνήσει, αλλά όχι κάθε βράδυ και το ένα ξύπνημα σχεδόν δεν το λογαριάζω. Ο απογευματινός ύπνος μας τα χαλάει, αλλά αν δεν τον κοιμίσει η γυναίκα μια λογική ώρα, π.χ. 3-5, μας πάει όλο το πρόγραμμα πίσω. Και τους τελευταίους μήνες σχεδόν ποτέ δεν τα καταφέρνει. Το μυστήριο βέβαια είναι ότι το σκ που είμαι σπίτι, παρόλο που ξυπνάει 8:30-9 για πρωί, το πολύ στις 2 έχει ξεραθεί για μεσημέρι.

 

Χτες που έγραφα, παραδόξως είχε κοιμηθεί με τη γυναίκα στις 4 και μετά τον ξύπνησα με το ζόρι στις 6:30. Το βράδυ πάλι δε μαζευόταν, πήγε 12, αλλά τουλάχιστον κοιμήθηκε πολύ εύκολα.

 

Μη φανταστείς ότι κάνω και τις τρελές δουλειές το απόγευμα. Συνήθως είμαι τόσο ζόμπι που μέχρι να φάω, να κάνω ένα ντους χωρίς κοινό (επιτέλους πια!), να κοιτάξω λίγο το άλλο μωρό (τη γάτα) και να δω τι θα μαγειρέψω, ξυπνάει. Και φυσικά, όποτε αποφασίσω ότι δεν θα κάνω τίποτα για να προλάβω να κοιμηθώ μαζί του, θα τον πιάσει η βλακεία του και θα ξυπνάει κάθε μισή ώρα! :(

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 461
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια καλημερα. και εγω μια απο τα ιδια δυστυχως! το κοριτσακι μου ειναι 7,5 ,μηνων και εδω και αρκετες μερες ξυπναει την νυχτα καθε 2 ωρες περιπου. θηλαζει αποκλειστικα και μετα την εισαγωγη των στερεων αρχισε και το πανηγυρι με τον υπνο. ειμαι ρεταλι δεν ξερω τι να κανω καθως και η μεγαλη μου που ειναι 4 ξυπναει και αυτη οπωσδηποτε αλλη μια φορα την νυχτα. ειμαι σε απογνωση και εχω σκεφτει ακομα και τον αποθηλασμο αλλα δεν ξερω αν αυτο πραγματικα θα βοηθησει η θα κανει τα πραγματα χειροτερα! ποναει ολο μου το σωμα.... δοντακια δεν εχουμε βγαλει ακομα αλλα εχουμε φοβερες φαγουρες και πρηξιματα. προφανως ειναι και απο αυτο... ποτε καλυτερευει η κατασταση? μηπως δεν χορταινει με το γαλα μου? υπαρχει λυση?

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα. και εγω μια απο τα ιδια δυστυχως! το κοριτσακι μου ειναι 7,5 ,μηνων και εδω και αρκετες μερες ξυπναει την νυχτα καθε 2 ωρες περιπου. θηλαζει αποκλειστικα και μετα την εισαγωγη των στερεων αρχισε και το πανηγυρι με τον υπνο. ειμαι ρεταλι δεν ξερω τι να κανω καθως και η μεγαλη μου που ειναι 4 ξυπναει και αυτη οπωσδηποτε αλλη μια φορα την νυχτα. ειμαι σε απογνωση και εχω σκεφτει ακομα και τον αποθηλασμο αλλα δεν ξερω αν αυτο πραγματικα θα βοηθησει η θα κανει τα πραγματα χειροτερα! ποναει ολο μου το σωμα.... δοντακια δεν εχουμε βγαλει ακομα αλλα εχουμε φοβερες φαγουρες και πρηξιματα. προφανως ειναι και απο αυτο... ποτε καλυτερευει η κατασταση? μηπως δεν χορταινει με το γαλα μου? υπαρχει λυση?

καλημερα!την θηλαζεις αρκετα τη μερα?ισως με τις στερεες μειωθηκαν οι θηλασμοι και αναπληρωνει τη νυχτα!

Link to comment
Share on other sites

μεσα στην ημερα κανει γυρω στους 5-6 θηλασμους. οποτε δεν ξερω αν της πεφτουν λιγοι... εχθες το βραδυ παλι τα ιδια. ειμαι ερειπιο

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι κουράγιο σε νιώθω, τα είχαμε επί ένα χρόνο αυτά. Ξυπνούσε κάθε 2 ώρες από 4,5 μέχρι 16 μηνών. εμάς τα έκοψε όταν, λόγω εγκυμοσύνης, μειώθηκε η παραγωγή μου και άρχισε επιτέλους να πίνει ξένο απ το μπιμπερό. δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση αλλά από τότε ξεκίνησε να κοιμάται σαν άνθρωπος. φυσικά δε συστήνω να αποθηλάσεις, μπορεί σε σας να μη γίνει έτσι. πιστεύω ότι ίσως είναι δόντια, ίσως είναι ανασφάλεια (εμένα ξυπνούσε πάντα τρομαγμένη, με δυνατό κλάμα), ίσως σε μας έπαιξε ρόλο το ότι με το που έπιανε το στήθος την έπαιρνε ο ύπνος και δεν προλάβαινε να πιει πολύ και να χορτάσει. Το μόνο που έχω να σου συστήσω είναι να βρεις τρόπο να επιβιώσεις. εγώ ξάπλωνα δίπλα της και συνέχιζα τον ύπνο μου κανονικά. όταν ξυπνούσα μετά ξαναπήγαινα στο κρεβάτι μου για πιο άνετα, όταν ξυπνούσε αυτή φτου κι απ την αρχή στο δικό της. στην αρχή που δεν είχαμε βγάλει τα κάγκελα απ την κούνια πηδούσα μέσα (κανονικά! σε όποιον το έλεγα με κορόιδευε αλλά μια χαρά βολευόμουν!), μετά βγάλαμε τα κάγκελα και βάλαμε προστατευτικό. κάποια στιγμή το πήρα απόφαση, σταμάτησα να κοιτάζω το ρολόι, σταμάτησα να αγχώνομαι και ειλικρινά το πρωί ήμουν μια χαρά, πηγαινα δουλειά και είχα κόψει και τους καφέδες! απ τη στιγμή που προφανώς όπως κι εγώ δεν ε΄χεις σκοπό να αφήσεις το παιδί να κλαίει για να "στρώσει" (όπως λένε), το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να χαλαρώσεις και να βρεις τρόπο να κοιμάσαι περισσότερο. Υπομονή!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ ξάπλωνα δίπλα της και συνέχιζα τον ύπνο μου κανονικά. όταν ξυπνούσα μετά ξαναπήγαινα στο κρεβάτι μου για πιο άνετα, όταν ξυπνούσε αυτή φτου κι απ την αρχή στο δικό της. στην αρχή που δεν είχαμε βγάλει τα κάγκελα απ την κούνια πηδούσα μέσα (κανονικά! σε όποιον το έλεγα με κορόιδευε αλλά μια χαρά βολευόμουν!),

:lol:Τι μου θυμισε τωρα!!!Αυτο το εκανα κι εγω μεχρι και που ημουν 7 μηνων εγκυος χαχαχα!Μεχρι που μπηκε και ενα βραδυ ο αντρας μου και το στραβωσε!:lol:Πωπω τι γελιο!

Εγω παντως οσο θηλαζα τα επαιρνα στο κρεβατι μας και κοιμομουν κανονικα.Στην κουνια εμπαινα για να μαθει να μην ερχεται στο κρεβατι μας οταν αλλα τσαμπα κοπος..μολις βγηκαν τα καγκελα ερχεται μονος του!;)

Link to comment
Share on other sites

:lol:Τι μου θυμισε τωρα!!!Αυτο το εκανα κι εγω μεχρι και που ημουν 7 μηνων εγκυος χαχαχα!Μεχρι που μπηκε και ενα βραδυ ο αντρας μου και το στραβωσε!:lol:Πωπω τι γελιο!

Εγω παντως οσο θηλαζα τα επαιρνα στο κρεβατι μας και κοιμομουν κανονικα.Στην κουνια εμπαινα για να μαθει να μην ερχεται στο κρεβατι μας οταν αλλα τσαμπα κοπος..μολις βγηκαν τα καγκελα ερχεται μονος του!;)

 

Α ναι το είχε κάνει και ο άντρας μου μια φορά! Το είχα ξεχάσει. Ευτυχώς η κούνια δεν έπαθε τίποτα. όταν άρχισε να μεγαλώνει η κοιλιά είπα "πρέπει να βγάλουμε τα κάγκελα γιατί θα σκοτωθώ καμιά μέρα".

Όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει λύση. Relax & enjoy! Συγγνώμη που στα λέω έτσι και κάνω χιούμορ αλλά πραγματικά δεν πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις κάτι. Και βασικά τα γράφω για να τα διαβάζω κι εγώ όταν θα περνάω τα ίδια με τη μικρή και να παίρνω κουράγιο. Ακόμα και να αποθηλάσεις πιστεύεις ότι είναι εφικτό? εγώ ήθελα πολύ να αποθηλάσω όταν έμεινα έγκυος γιατί τα είχα παίξει από κούραση και πονούσαν πολύ και οι θηλές μου λόγω ορμονών, αλλά το κατάφερα μετά από 8 μήνες προσπάθειας και αφού το γάλα μου είχε σχεδόν κοπεί εντελώς. Αν το παιδί έχει μάθει να ξυπνάει τόσο συχνά για στήθος, πώς να ικανοποιηθεί με το μπιμπερό? Προχτές στις κούνιες γνώρισα άλλη μια κοπέλα με γιο 18 μηνών και 2ωρα ξυπνήματα για θηλασμό. Δυστυχώς, είναι από αυτά που δε μας είπε η Πατσούρου....και την πατήσαμε!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

εμενα η μικρη ειναι 13 μηνων σχεδον, και συνεχιζει το ιδιο βιολι εδω και μηνες.τους τελευταιουσ θα ελεγα πως εκανε και στανταρ ωραριο στο ξυπνημα τη νυχτα.πλεον δεν εχω ελπιδα αλλαγης αυτου του προγραμματος, αλλα δεν εχω και κουραγιο να το αλλαξω, δηλαδη να αποθηλασω.ολη μερα μονη με το μωρο χωρις βοηθεια συγγενων και εναν συζυγο να θελει να κοιμηθει νωρις που να βασταξει κανεις το κλαμα το γοερο και ακαταπαυστο.το στηθος εγινε πανακεια.αφου ειμαι τοσο κουρασμενη και σωματικα αλλα και ψυχικα που την νυχτα δεν καταλαβαινω τιποτα, οπότε την παιρνω στο κρεβατι μας να μην σηκωνομαι.αλλωστε ο μπαμπας μας αφηνει για δπυλεια απο τισ 4.30 τη νυχτα οποτε δεν ειναι τρομερο το προβλημα την συνυπαρξης 3 ατομων.ευχομαι σε ολες καλο κουραγιο και κατα καποιον περιεργο τροπο χαρηκα που υπαρχουν και αλλες με αυτο το θεματακι, οχι απο κακια, απλα με επρηξαν ολοι με αυτο το θεμα να κοψω και να κοψω το θηλασμο.μα ποιος να κοιμησει αυτο το μωρο τη στιγμη που δεν υπαρχει αλλος να το παρει μια αγκαλια μερα και νυχτα.αυτη μονο που με βλεπει τετοιες ωρεσ το μονο που θελει ειναι το στηθος

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Οσες απο εσας θηλαζετε αποκλειστικα κ καταφερνετε κ κανετε τα μωρα σας να κοιμουνται πανω απο 2 ωρες το βραδυ πειτε μου πως το κανετε;;; Ο δικος μου κοιμαται 2ωρ; το πολυ,ξυπναει κ μεχρι να θηλασει να ρεφτει κ να τον παρει ο υπνος περναει 1 ωρα σιγουρα. Ξερω ειναι νωρις ακομα (28 ημερων) αλλα πολλα μωρα κοιμουνται παραπανω. Θελω να κοιμηθω λιιγο παραπανω...

3-1-2014 Καλως ηρθες μικρε μου πριγκιπα!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου ζήσει!

 

Λυπάμαι που στο λέω, αλλά προς το παρόν είναι δύσκολο να κοιμηθείς παραπάνω!!!:P:p:p Το μωρό είναι πολύ μικρό, έχει μικρό στομάχι και κυρίως, ως νεογέννητο, είναι προγραμματισμένο από την φύση να κάνει τα εξής :

  • να τρώει συχνά ώστε να αποκτήσει δύναμη και να πάρει βάρος
  • να τρώει τη νύχτα για να αυξήσει την παραγωγή του στήθους, καθώς από την μεριά του στο στήθος αυξάνει την παραγωγή του πιο αποτελεσματικά με μεταμεσονύχτιους θηλασμούς
  • να ξυπνάει συχνά ως αμυντικό μηχανισμό έναντι του Σ.Α.Β.Θ. (σύνδρομο αιφνίδιου βρεφικού θανάτου)

Επίσης, το μωρό ακόμα δεν έχει αποκτήσει συνείδηση της διαφοράς της ημέρας με τη νύχτα και ούτε είναι ικανό ακόμα να το κάνει. Η συμπεριφορά του είναι απολύτως φυσιολογική...και που κοιμάται 2 ώρες συνεχόμενες το βράδυ καλό είναι!!!!

 

Η μόνη συμβουλή που θα είχα να σου δώσω ως επένδυση για το μέλλον ;););) είναι να καθιερώσεις από τώρα μια ρουτίνα πριν το βάλεις για ύπνο το βράδυ, ως ορόσημο που θα σηματοδοτεί το τέλος της ημέρας και θα σημαίνει την έναρξη του βραδυνού ύπνου, έστω και αν αυτός είναι διακοπτόμενος. Για παράδειγμα, εάν π.χ. το μωρό τρώει κατά τις 20.00 και μετά ξανατρώει μετά από 2-3 ώρες, μην το κρατάς μετά τις 20.00 στο ρηλάξ ή στην καλαθούνα μαζί σας στο σαλόνι επειδή θα ξυπνήσει πάλι στις 23.00. Κάνε το μπανάκι πριν το ταϊσεις, θήλασέ τον στο σκοτάδι στο δωμάτιό του ή το δικό σας (δεν ξέρω που κοιμάται) και βάλτο να κοιμηθεί εκεί.

 

Μεγαλώνοντας είναι σημαντικό να έχει εδραιωθεί μια παρόμοιου τύπου ρουτίνα, ενώ σημαντικό είναι και το όφελος για τους γονείς. Για ψυχολογικούς λόγους είναι καλό και για εσάς να μπορείτε να πείτε "η μέρα τελείωσε, το παιδί πήγε για ύπνο" και να κάνετε κάτι "non baby related" έστω για 2 ώρες το βράδυ!

 

Και πάλι να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσες απο εσας θηλαζετε αποκλειστικα κ καταφερνετε κ κανετε τα μωρα σας να κοιμουνται πανω απο 2 ωρες το βραδυ πειτε μου πως το κανετε;;; Ο δικος μου κοιμαται 2ωρ; το πολυ,ξυπναει κ μεχρι να θηλασει να ρεφτει κ να τον παρει ο υπνος περναει 1 ωρα σιγουρα. Ξερω ειναι νωρις ακομα (28 ημερων) αλλα πολλα μωρα κοιμουνται παραπανω. Θελω να κοιμηθω λιιγο παραπανω...

Λίγη υπομονή, είναι μικρούλι ακόμα! ΑΠό προσωπική εμπειρία αλλά και από το περιβάλλον μου, γύρω στο δίμηνο βελτιώνεται ο ύπνος, όχι σερί βέβαια αλλά μπορει να κοιμάται 3ωρο, ίσως και 4ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ νωρίς... Εγώ εκείνη την εποχή κοιμόμουν όποτε κι εκείνος, μια ώρα, μία ώρα, όποτε... Τον έβαζα στο port bebe και ή την έπεφτα στον καναπέ τη μέρα ή στο κρεβάτι τη νύχτα...

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...