Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμος και ύπνος με διακοπες


nansy_gi

Recommended Posts

Niki81, ούτε ο δικός μας κουράζεται έξω, ακόμα και τώρα που τρέχει μόνος του, αν τον πάμε βόλτα την πατάμε γιατί παίζει-τρέχει-κουράζεται, μετά ξεραίνεται στο αυτοκίνητο μέχρι το σπίτι και μόλις μπούμε μέσα γαρίδα το μάτι και ξανά προς τη δόξα τραβά! :)

 

Ετσι ακριβως οπως τα λες χρυσα μου...κοιμαται στο αυτοκινητο και μετα ντουρασελ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 461
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι θα γίνει ρε κοριτσια με αυτα τα παιδια μας..... Κι εμενα πριν 2 μέρες (στα γενεθλια της) μου έκανε μία μέρα πυρετο 38,8 και την επομενη τίποτα. Ο ύπνος της εδω και 3 μέρες χάλια. Ξυπνάει στις 1.30 και μέχρι τις 4, ξυπνάει, κοιμαται για 5-10 λεπτα και ξανα τα ίδια. Κοιταξα για δόντι... αλλά τιποτα. Ευτυχως που με βοηθαει και ο αντρας μου... γιατί αλλιως ...

Εχουμε φτασει για μία καλή μέρα να μαρτυράμε 5...

Οσον αφορα τη διάθεση.. είμαι μονίμως με νευρα, δεν χαιρομαι τη ζωή μου, δεν χαιρομαι το παιδι μου, είμαι συνεχως ξινή. Για να μη συζητήσω για τα συζυγικά μου καθήκοντα... μου βάζω κάτω από το 0....

Αχ κοριτσάκια μου, πόσο θα ήθελα να περάσουν γρηγορα όλα αυτά για όλες τις μανουλες!!!

Φανταστειτε πόσο τα έχουμε παίξει γενικώς με τη μικρή, που ακουμε για δευτερο παιδι και μας σηκώνεται το μαλλί κάγκελο!!

Κουράγιο και φιλιά σε όλες...

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε τρεις τέσσερεις μέρες που κοιμάται 9-9.30 και ξυπνάει στις 3, στις 6 και σηκώνεται γύρω στις 8. Ανπιστεύταμπλ!

 

Κι επειδή τον ενοχλούσε πολύ ο αντιπαθητικός τραπεζίτης, του έδωσα ένα ομοιοπαθητικό που μας πρότεινε η καινούρια μας παιδίατρός και ναι κοιμήθηκε με το ίδιο πρόγραμμα. Δεν ξέρω τι βοήθησε από όλα μου αρκεί ότι κοιμάται. Δεν το είπα πουθενά εεεεεεε; Δεν το γκαντεμιάζω εεεε;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι: Υπάρχει καμιά σας που να έχει καταφέρει να ΜΗΝ κοιμάται το παιδί στο στήθος? Δεν είχα κανένα πρόβλημα στην αρχή με αυτό, μου κοιμόταν και μετά την έβαζα στην κούνια της όμορφα κι ωραία, εδώ και 2 μήνες όμως περίπου με το που πάω να τη βάλω στην κούνια της ξυπνάει και χαλάει τον κόσμο. Μόνη λύση είναι να την πάρω μαζί μου στο κρεβάτι μου, πράγμα το οποίο δε θέλω με τίποτα να καθιερώσω (για πολλούς λόγους). Αλλιώς μπορεί να μας πάρει και 3 ώρες να καταφέρω να την κοιμήσω. διάβασα το no cry sleep solution αλλά δε μου φαίνονται εφικτά αυτά που προτείνει. Αναρωτιέμαι. το έχετε προσπαθήσει-πετύχει, να τα βάλετε μισοκοιμισμένα στην κούνια και να κοιμηθούν μόνα τους? Ή μόνο στο στήθος τελικά συνηθίζουν να έρχεται ο ύπνος τα μωρά που θηλάζουν?

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι ενα πραγμα θα σου πω....καποτε ημουνε στη θεση σου κ παρακαλαγα το ιδιο ακριβως !τωρα παρακαλαω μπας και κοιμηθει στο στηθος γιατι εχω βαρεθει να ψαχνω τροπο να τον ηρεμησω,να κοιμηθει επιτελους.....Αργοτερα να ξερεις θα σε βολεψει,οταν αρχισει να ανακαλυπτει τι γινεται γυρω του...εγω τωρα με τα δυσκολιας τον θηλαζω,γιατι σηκωνετε ολη την ωρα κ κοιταει,παιζει..οτι να ναι....Το βραδυ δε..κανω μια ωρα να τον κοιμισω γιατι πλεον...δε τον ηρεμει ο θηλασμος...δε ξερω πως να τον κοιμισω....Πριν τον ετοιμαζα μετα το μπανιο κ μολις τον ακουμπαγα στο στηθος,ξεκινουσε να τρωει εκλεινε κ τα ματια,αυτοματα λεμε...και σε λιγο χχχχχχχχχ πςςςςςςς

Τωρα..κουκου!Μια ωρα πανω κατω...μεσα στη κουνια,αγκαλια...ξανα στο στηθος,στνο ενα ωμο,στον αλλο...

Γι αυτο σου λεω..βολεψου με την ευκολη λυση και καθιερωσε την:wink:

Στερνη μου γνωση να σ ειχα πρωτα....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κι εμεις παμε καλα αυτες τις μερες.Χθες κοιμηθηκε 9.30 με 7.30 και ξυπνησε μνο μια φορα στις 5/Σημερα παλι 9.30 με 7 και ξυπνησε μια φορα στις 3.Και τη μερα κοιμαται πλεον στο καροτσι του και οχι στα χερια μου.Χθες το μεσημερι κοιμηθηκε μιαμιση ωρα στο καροτσι του και κοιμηθηκακι εγω...μιλαμε δεν το πιστευω αυτο.Με το που τον βαζω στο καροτσι και τον κουνησω 2 λεπτακια αποκοιμιεται με τη μια.Ενταξει το ιδανικο θα ηταν να κοιμαται και τη μερα στο λικνο του αλλα που θα παει σιγα σιγα θα το καταφερουμε κι αυτο.

 

 

Τωρα θα με πειτε τρελλη αλλα...ετσι λιγακι μεσα μου μου αρεσε που τον ειχα αγκαλιτσα μου και κοιμοταν τη μερα αλλα μεγαλωνει ο ανθρωπακος μας...φαινοταν οτι πλεον δε βολευοταν στα χερια μου...δοκιμαζα το λικνο,το κρεβατι μου αλλα και παλι δεν τον καταφερνα.Προχθες στην απελπισια μου τον εβαλα στο καροτσι μπα και κατσει λιγο και ξαφνικα ξεραθηκε και κοιμηθηκε.Ε απο τοτε τον βαζω στο καροτσι τη μερα.

 

Πειραζει που κοιμαται στο καροτσι του?Εσεις τα κοιμιζεται στο καροτσι?Εννοω για το σωματακι του γιατι ειναι στριμωγμενος...αλλα σκεφτομαι οτι αν δε βολευοταν θα ξυπναγε απο μονος του.

 

Κι εμενα παντως πλεον δεν κοιμαται ολες τις φοες θηλαζοντας.Μου βγαζει την ψυχη για να φαει..κοιταει γυρω του ολη την ωρα γυριζει απο δω κι απο κει ,παρατηει και δεν τρωει.Καποιες φοες τον κοιμιζω στον ωμο μου περπατωντας..τωρα στο καροτσι τον κουναω...το βραδυ ομως ευτυχως εξακολουθει να αποκοιμιεται θηλαζοντας.Ονως πολυ βολικο να κοιμαται θηλαζοντας...τα υπολοιπα κουνηματα,περπατηματα κλπ ειναι μπελας.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι ενα πραγμα θα σου πω....καποτε ημουνε στη θεση σου κ παρακαλαγα το ιδιο ακριβως !τωρα παρακαλαω μπας και κοιμηθει στο στηθος γιατι εχω βαρεθει να ψαχνω τροπο να τον ηρεμησω,να κοιμηθει επιτελους.....Αργοτερα να ξερεις θα σε βολεψει,οταν αρχισει να ανακαλυπτει τι γινεται γυρω του...εγω τωρα με τα δυσκολιας τον θηλαζω,γιατι σηκωνετε ολη την ωρα κ κοιταει,παιζει..οτι να ναι....Το βραδυ δε..κανω μια ωρα να τον κοιμισω γιατι πλεον...δε τον ηρεμει ο θηλασμος...δε ξερω πως να τον κοιμισω....Πριν τον ετοιμαζα μετα το μπανιο κ μολις τον ακουμπαγα στο στηθος,ξεκινουσε να τρωει εκλεινε κ τα ματια,αυτοματα λεμε...και σε λιγο χχχχχχχχχ πςςςςςςς

Τωρα..κουκου!Μια ωρα πανω κατω...μεσα στη κουνια,αγκαλια...ξανα στο στηθος,στνο ενα ωμο,στον αλλο...

Γι αυτο σου λεω..βολεψου με την ευκολη λυση και καθιερωσε την:wink:

Στερνη μου γνωση να σ ειχα πρωτα....

 

δεν έχω κανένα πρόβλημα να κοιμάται στο στήθος, το πρόβλημά μου ειναι που πλέον δεν μπορώ με τίποτα να την αφήσω κάτω γιατί ξυπνάει. έχει τύχει πχ να έχω μόλις γυρίσει απ τη δουλειά, να μην έχω προλάβει να φάω, να ξεντυθώ και να αποκοιμηθεί στο στήθος και να κάθομαι έχοντάς την αγκαλιά επί 2 ώρες κοιμισμένη χωρίς να μπορώ να την αφήσω! Το βράδυ τα ίδια, αποκοιμιέται με τη μία στο στήθος μετα το μπάνιο, την κρατάω κανένα 20λεπτο αγκαλιά κοιμισμένη και με το που πάω να την αφήσω ξυπνάει και χτυπιέται. την ξαναβάζω στο στήθος, κοιμάται αμέσως κοκ. δε γίνεται βρε κορίτσια, έχει τύχει να πάει και 1 η ώρα μέχρι να καταφέρω να την κοιμήσω. γι αυτό αναρωτιέμαι αν θα μπορέσω ποτέ να την καταφέρω να κοιμάται μόνη της.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερ ακι εγω θηκαζω αποκλειστικα,ειναι 5,5 η μικρη...απο μωρο στρωμενο στον υπνο αλλα μετα τους 2 μηνες...αυπνη τελειως σχεδον!η καλυτερη μας ειναι να ξυπνησει 2 φορες το βραδυ...τις τελευταιες μερες ομως ξυπναει καθε 2 ωρες και τη μερα συνολο αν θα κοιμηθει μιση ωρα σπαστη!ο γιατρος λεει τα ουλα αλλ απολλες φορες ουτε η αλοιφη κανει κατι.οταν ξυπναει πειναει η παιζει δε φαινεται ζορισμενη η εκνευρισμενη,ειναι ευδιαθετη

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κανένα πρόβλημα να κοιμάται στο στήθος, το πρόβλημά μου ειναι που πλέον δεν μπορώ με τίποτα να την αφήσω κάτω γιατί ξυπνάει. έχει τύχει πχ να έχω μόλις γυρίσει απ τη δουλειά, να μην έχω προλάβει να φάω, να ξεντυθώ και να αποκοιμηθεί στο στήθος και να κάθομαι έχοντάς την αγκαλιά επί 2 ώρες κοιμισμένη χωρίς να μπορώ να την αφήσω! Το βράδυ τα ίδια, αποκοιμιέται με τη μία στο στήθος μετα το μπάνιο, την κρατάω κανένα 20λεπτο αγκαλιά κοιμισμένη και με το που πάω να την αφήσω ξυπνάει και χτυπιέται. την ξαναβάζω στο στήθος, κοιμάται αμέσως κοκ. δε γίνεται βρε κορίτσια, έχει τύχει να πάει και 1 η ώρα μέχρι να καταφέρω να την κοιμήσω. γι αυτό αναρωτιέμαι αν θα μπορέσω ποτέ να την καταφέρω να κοιμάται μόνη της.

Καλημέρα κι από μένα,

καταρχήν να σου δώσω κουράγιο λέγοντάς σου το εξής: εφόσον κοιμήθηκε ο γιος μου ΟΛΑ τα παιδιά του κόσμου θα κοιμηθούν κάποια στιγμή! Βέβαια του πήρε 19 μήνες, αλλά τώρα κοιμάται σερί από τις 10:00 μέχρι τις 8:00 (εκτός απροόπτου) και ένα φουλ 2ωράκι το μεσημέρι . Και επειδή τις έχουμε περάσει όλες τις φάσεις της αϋπνίας, αυτό που περιγράφεις μου το έκανε κι εμένα περίπου στην ίδια ηλικία για αρκετές μέρες, οπότε δοκίμασα να τον θηλάζω ξαπλωμένη στο κρεβάτι και μόλις κοιμόταν βαριά και του έπεφτε η θηλή (μετά από κανα 40λεπτο), σηκωνόμουν κι έφευγα απ' το δωμάτιο.

 

Και πάλι υπομονή και κουράγιο σου συνηστώ. Να σκέφτεσαι ότι 2 χρόνια δεν έχω κοιμηθεί ούτε ένα βράδυ σερί, γιατί το καμάρι μου άρχισε να κοιμάται χωρίς διακοπές 2 μέρες αφού είχα γεννήσει την μικρή..., η οποία επίσης βαδίζει στα χνάρια του αδελφού της και προσθέτει και νέες πινελιές! π.χ. μέχρι και πριν από μερικές μέρες τα κακά τις τα έκανε στις 3.00 - 5.00 τα ξημερώματα και μετά καθόταν ξύπνια για κανα 2ωρο. Τώρα ξυπνάει και μιλάει/ γελάει/ φωνάζει, αλλά δεν κάνει κακά... κάτι είναι κι αυτό (το βλέπω σαν βελτίωση για να μην αυτοκτονήσω)! Οπότε συνεχίζω ακάθεκτη:?

 

Τους συναγωνιστικούς μου χαιρετισμούς!

Link to comment
Share on other sites

οχι stap,καμια σχεση με τα δοντια,αναρωτιεμαι,οταν παει φανταρος θα βγαλει δοντια το πουλακι μου;;;;;;;:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:τωρα κοιμαμαστε μαζι και οι 3 και ησυχασαμε,ξυπναει αλλα τον θηλαζω ξαπλωμενη και κοιμομαστε ολοι,το πρωι ξυπναει αγκαλιτσα με τον μπαμπα,καθοτι τον βολευει περισσοτερο η πλευρα του..:!::!::!::!::!::!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κι από μένα,

καταρχήν να σου δώσω κουράγιο λέγοντάς σου το εξής: εφόσον κοιμήθηκε ο γιος μου ΟΛΑ τα παιδιά του κόσμου θα κοιμηθούν κάποια στιγμή! Βέβαια του πήρε 19 μήνες, αλλά τώρα κοιμάται σερί από τις 10:00 μέχρι τις 8:00 (εκτός απροόπτου) και ένα φουλ 2ωράκι το μεσημέρι . Και επειδή τις έχουμε περάσει όλες τις φάσεις της αϋπνίας, αυτό που περιγράφεις μου το έκανε κι εμένα περίπου στην ίδια ηλικία για αρκετές μέρες, οπότε δοκίμασα να τον θηλάζω ξαπλωμένη στο κρεβάτι και μόλις κοιμόταν βαριά και του έπεφτε η θηλή (μετά από κανα 40λεπτο), σηκωνόμουν κι έφευγα απ' το δωμάτιο.

 

Και πάλι υπομονή και κουράγιο σου συνηστώ. Να σκέφτεσαι ότι 2 χρόνια δεν έχω κοιμηθεί ούτε ένα βράδυ σερί, γιατί το καμάρι μου άρχισε να κοιμάται χωρίς διακοπές 2 μέρες αφού είχα γεννήσει την μικρή..., η οποία επίσης βαδίζει στα χνάρια του αδελφού της και προσθέτει και νέες πινελιές! π.χ. μέχρι και πριν από μερικές μέρες τα κακά τις τα έκανε στις 3.00 - 5.00 τα ξημερώματα και μετά καθόταν ξύπνια για κανα 2ωρο. Τώρα ξυπνάει και μιλάει/ γελάει/ φωνάζει, αλλά δεν κάνει κακά... κάτι είναι κι αυτό (το βλέπω σαν βελτίωση για να μην αυτοκτονήσω)! Οπότε συνεχίζω ακάθεκτη:?

 

Τους συναγωνιστικούς μου χαιρετισμούς!

 

σ ευχαριστώ πολύ! Κι εγώ αυτό έχω καταλήξει να κάνω τις τελευταίες μέρες. πηδάω μέσα στην κούνια μαζί της και τη θηλάζω! Αυτό μας έχει χαρίσει κάποιες ώρες ηρεμίας, μέχρι βέβαια να σπάσει η κούνια της! (Αλήθεια, πόσα κιλά να αντέχουν??)

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μεγάλη εβδομάδα με ίωση, πυρετός και μύξες (2η ίωση σε ένα μήνα) και παράλληλα έσκασαν 3 δόντια! Έχουμε πλέον 16! :)

Χτες κοιμήθηκε όοοοολο το βράδυ σερί 8 ώρες, αλλά ξύπνησε και άρχισε τους εμετούς.

Απόψε πάλι γκρίνιαζε όλη νύχτα και τράβαγε το αυτί του...

 

Μα να φτιάχνει ο ύπνος και να τον χαλάνε οι ιώσεις??? Είναι ΑΔΙΚΟ!!!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Την περασμένη εβδομάδα ήταν λίγο κόκκινο, αλλά είπε ο γιατρός όσο δεν κλαίει και δεν το πιάνει να μην πάρουμε αντιβίωση. Σήμερα θα τον ξαναπάω, μήπως έχει χειροτερέψει και πρέπει να την πάρουμε τελικά. Ουφ...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετώ όλους της παρέας του διακεκομμένου ύπνου με θηλασμό

Κι εύχομαι...φυσικά...όλα να είναι καλύτερα για όλες!

 

Εμείς συνεχίσαμε το πρόγραμμά μας με το κάπως καλύτερα, δηλαδή, σταματήσαμε τα γλέντια στις 4 τα χαράματα....Πλέον ξυπνάει 6, 6.30 ή 7.00 ακόμη κι 7.30 μία μέρα, για πρωί. Βέβαια, οι διακοπές διακοπές, μην ξεχνιόμαστε. Το καλύτερό μας (ταταααααα, μουσική) 1 ξύπνημα μόνο τη νύχτα! Βέβαια, έγινε μόνο δύο φορές (κι ανησυχούσα, τρομάρα μου μη μειωθεί το γάλα...πώς να μειωθεί αφού είμαστε όλοι μέρα συνδεδεμένοι....).

Τις τελευταίες 2 μέρες....ξυπνάει σχεδόν κάθε ώρα το πολύ κάθε δύο!!! Δείχνει πολύ έντονη ενόχληση στα ούλα, τόσο τη μέρα όσο και τη νύχτα. Αυτοί οι τραπεζίτες..................

 

Πάντως συνειδητοποίησα ότι το μεγαλύτερο πρόβλημά μου ήταν το 4 που σηκωνόταν για πρωί. Στο όλο θέμα πιστεύω όπως έχω αναφέρει ξανά, ότι βοήθησε η μείωση των ωρών του ύπνου κατά την ημέρα. Πλέον κοιμάται έναν πρωινό ύπνο από 1 εώς 1,5 ώρα κι έναν το απόγευμα για 1 ή 1,5 ώρα και πάλι. Την απασχολώ το πρωί περισσότερο ώστε να πάει λίγο πιο αργά ο πρωινός ύπνος και να αντέξει μέχρι να φάμε το μεσημέρι. Έπειτα, πάλι την απασχολώ ώστε να πάει κάπως πιο μετά ο μεσημερο-απογευματινός (16.00 - 17.00 ή 15.30 με 17.00)

Περπατάει και μόνη της (απ' την παραμονή των γενεθλίων της) οπότε και κουράζεται περισσότερο. Μπορώ να πω ότι εκτός απ' τις τελευταίες μέρες, ο ύπνος και τα ξυπνήματα ήταν αρκετά καλύτερα κοντά στα γενέθλιά της, λίγο πριν. Εννοώ ότι τα ξυπνήματα ήταν το πολύ 3-4, τις περισσότερες μέρες γύρω στα 2. Παρατήρησα, επίσης, ότι τον ίδιο καιρό που κάπως "έφτιαξαν" τα πράγματα κοιμάται πιο βαθιά. Γυρίζει περισσότερο στον ύπνο της, κοιμάται σε στάσεις που δεν κοιμόταν πριν, ημιμπρούμυτα, μπρούμυτα και άλλα... Επίσης, δεν έγινε κάτι καλύτερο ή χειρότερο τις μέρες των "αλμάτων" που λέγαμε πιο πάνω.

 

Αυτά τα ολίγα, είπα απλώς να ενημερώσω για την παρέα που τα λέγαμε εδώ αλλά και για τις επόμενες "γενιές" μητέρων που με αγωνία θα αναρωτιούνται πότε και αν τελειώνει αυτό ποτέ :D.... Θα πω απλά ότι γίνεται κάπως καλύτερα με τον καιρό. Είμαι ευγνώμων που δεν σηκώνομαι πια στις 4 και στις 5 οπότε....ναι είναι καλύτερα! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σαι καλά! Θα περιμένουμε δηλαδή άλλους 4 μήνες για να αρχίσει να ξυπνάει κάθε 2 ώρες? Πολύ κουράγιο μας έδωσες! Εγώ έχω ήδη απελπιστεί, δεν πάει άλλο!!! Νόμιζα ότι βρήκα κι ένα κόλπο για να την κοιμίζω χωρίς στήθος, έπιασε δυόμισυ βράδια, μετά στράβωσε πάλι. της έβαζα το φωτεινούλη (αυτός έχει και φως και μουσική) και με το που τον άκουγε και τον κοιτούσε έκλειναν τα μάτια της ! Εννοείται αφού είχε θηλάσει πρώτα, αλλά έβγαζα το στήθος πριν την πάρει ο ύπνος. τρελάθηκα απ τη χαρά μου, είπα ότι θα σωθώ! δεν την είχα ξαναδεί να κλείνουν τα μάτια της χωρίς να θηλάζει και χωρίς καρότσι! Κοιμήθηκε και 4 ωρα συνεχόμενα για 2 βράδια και νόμιζα ότι τελείωσαν τα βάσανά μου. αμ δε! Χτες ξυπνούσε ανα δύωρο πάλι και στο τέλος ξύπνησε 4.30 και δεν ξανακοιμόταν με τίποτα, τελικά στις 7 την έβγαλε ο άντρας μου με το καρότσι βόλτα για να κοιμηθεί. και σήμερα τον κοιτούσε το φωτεινούλη και μετά κοιτούσε εμένα κι έκλαιγε. με πήρε χαμπάρι! Θα μας τρελάνουν αυτά τα μπεμπε!!! Α , και σε 15 μέρες ξεκινάω δουλειά.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

:-D Κοίτα, βελτίωση είναι για μένα αν ξυπνάει 2 φορές τη νύχτα, συνήθως, αντί για 5, 6, 7 τον προηγούμενο καιρό....

Αυτός ο μήνας μετά τη βελτίωση είναι κάπως πιο δύσκολος με περισσότερα και το κάθε 1-2 ώρες το έχουμε εδώ και δυο μέρες, μάλλον δόντια....

Μόλις έκλεισε τους 11 μήνες έγινε μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο, όχι μόνο τα ξυπνήματα αλλά πιο ήρεμος ύπνος γενικά. Προσωπικά πιστεύω ότι έχει σχέση και αυτό το "πρόγραμμα" με τους ημερήσιους ύπνους (θεωρώ ότι απλώς την υποβοηθώ δεν το επιβάλλω), αλλά φυσικά και το ότι έφτασε σε ηλικία και ωριμότητα που να αντέχει περισσότερο χρόνο ξυπνητή, οπότε μετέθεσε ώρες ύπνου τη νύχτα.

 

Δε θέλω να σε απογοητεύσω...αλλά ο 8-9 μήνες ήταν αρκετά δύσκολοι, απρόβλεπτοι, κάθε τρεις και λίγο ξυπνούσε...Την έβαζα για ύπνο στις 21.00, ξυπνούσε στις 21.30, μετά ξανά π.χ. στις 22.30, μετά στις 23.00....και όταν πήγαινα κι εγώ για ύπνο ξυπνούσε άλλες 4 τη νύχτα...και σήκωμα στις 4 (για πρωί....).

Link to comment
Share on other sites

nana πιστεύω ότι μετά το δίμηνο αυτό θα είστε κάπως καλύτερα, τουλάχιστον έτσι έγινε σ' εμάς. Απλώς, πιστεύω ότι περιμένουμε βελτίωση του τύπου: να κοιμηθούμε όλη τη νύχτα όπως "παλιά"....αυτό όμως είναι η εξαίρεση απ' ό,τι κατάλαβα...όσοι έχουν παιδιά θηλάζουν δε θηλάζουν ξυπνούν τη νύχτα για διάφορους λόγους...

 

Κι εκεί που έλεγα ότι αυτό θα είναι το νέο μας στυλάκι, ξύπνημα κάθε 2 ώρες....σήμερα ήταν μία πολύ ωραία νύχτα ύπνου (είπα να το γράψω κι εδώ, να καταγραφεί γιατί τα ξεχνάμε τα καλά πολλές φορές :wink:). Το βράδυ την έβαλα για ύπνο στις 21.00 (την πήρε τελικά στις 21.30), δεν ξύπνησε καθόλου μέχρι τις 23.30 που πήγα εγώ για ύπνο (πυροτεχνήματα!!!), εκεί μάλλον από εμένα ξύπνησε κάποια στιγμή κατά τις 0.00, μετά θυμάμαι άλλη μία φορά ξύπνησε τη νύχτα και μετά στις 6 (ξανά πυροτεχνήματα!!!).. (βέβαια, και τα δύο ξυπνήματα διήρκεσαν περίπου 5-6 λεπτά όπου αφού έφαγε αποκοιμήθηκε πάλι). Μία διαφορά ήταν ότι χθες έφαγε αρκετά το βράδυ, ενώ γενικώς το βράδυ θεωρούμε ότι έφαγε εάν τσιμπίσει δύο τρία κομματάκια. Χθές έφαγε δύο μεγαλούτσικα κεφτεδάκια και λίγο γιαουρτάκι!

 

Για τον ύπνο χωρίς στήθος.... μου θύμισες τις δύο φορές που αποκοιμήθηκε στο καρεκλάκι του φαγητού μετά από φαγητό! :D Εν τω μεταξύ έκανε και κάτι γέλια πριν την πάρει ο ύπνος που δε θα το πίστευες ότι λίγα λεπτά αργότερα....απλά έγειρε το κεφαλάκι δίπλα και αποκοιμήθηκε (ούτε μουσικές, ούτε στήθος ούτε τίποτα!!) (και τις δύο φορές ήταν αρκετά κουρασμένη από παιχνίδια κλπ, και τη δεύτερη έφαγε χυλοπίτες με γραβιέρα <----παρατήρησα ότι βοηθάει κάπως στον ύπνο, το δίνω ως βραδυνό κάποιες φορές!)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εξάωρο εξάωρο οε οε οε!

Εδώ και μια εβδομάδα.

ΑΛΛΑ κάθε μέρα 7-8 το απόγευμα πάρκο, μπάλα, γρασίδι, κούνιες κλπ.

 

(Γμτ φεύγουμε ταξίδι αύριο και θα κοιμόμαστε μαζί οπότε βλέπω να χαλάνε οι καλές μας συνήθειες αλλά αφού το έκανε για ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΆΔΑ από μόνος του ε, θα το ξανακάνει) Ναι σχεδόν 21 μηνών. Μη φρικάρετε σε άλλους συμβαίνει νωρίτερα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα. Θηλασα το γιο μου 19 μηνες. Όλο αυτο το διάστημα ξυπνουσε 8-10 φορες τη νυχτα.ήμουν σαν κουρδισμενη.Όλα τα έκανα μηχανικά: σπουδες, δουλειά, σπίτι και φυσικά θηλασμό. Στους 19 μηνες αποφασισα να διακοψω το θηλασμο γιατι μου ελεγαν οτι ετσι θα κοιμαται περισσότερο... γελάστηκα! ...Συνεχισε να ξυπναει κάθε μια ωρα μεχρι να κλεισει τα 3 χρόνια...Δραμα...ακόμη χειρότερα... και πιο κουραστική κατάσταση. Τουλαχιστον με το θηλασμο γλιτωνα την προετοιμασια του γαλακτος.Απο τα 3 και μετα(τώρα είναι 5) κοιμαται και ξυπναει μονος του, χωρις να μας ενοχλει.Παίζει και περιμενει να ξυπνησουμε ή πηγαινει και βαζει μονος του γαλα απο το ψυγειο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν και η δική μας κάποιες φορές αυτές τις μέρες έχει συμβεί να κοιμηθεί 4ωρο και 5ωρο! χωρίς να αλλάξω τίποτα εγώ. Οπότε πλέον έχω χαλαρώσει, κατάλαβα ότι δεν είναι στο χέρι μας τελικά, μόνα τους αποκτάνε τις συνήθειές τους και μόνα τους τις αλλάζουν πάλι. Ας κάνει ό,τι νομίζει, εγώ παίρνω τον υπνάκο μου στην κούνια της και ξέρω ότι κάποια στιγμή θα αρχίσει να κοιμάται περισσότερο. Βέβαια χτες πάλι ανά δύωρο ξυπνούσε , αλλά εγώ έχω πλέον ηρεμήσει. Νομίζω ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση σιγά σιγά και ξέρω ότι κάνω ό,τι μπορώ καλύτερο για το παιδί μου. Ουφ!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να μαι κι εγω,,,,,συνεχιζουμε να θηλαζουμε τη νυχτα ακαθεκτοι,,,,ειναι 15 μηνων κοιμαται μονος 10 με 2 τη νυχτα κι εκτοτε ξυπναει 2 με 3 φορες για βυζι μεχρι τις 9 το πρωι,,αυτα εγω εννοειται ζομπι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ένας χρόνος μετά... Πού σας βρίσκει?

 

Εγώ εξακολουθώ να είμαι ζόμπι! :( Διότι ναι μεν μειώθηκαν τα νυχτερινά ξυπνήματα, αλλά έχει αποκτήσει άθλιο ωράριο ύπνου.

 

Το κύριο πρόβλημα: έκοψε τον μεσημεριανό ύπνο με τη γυναίκα από το φθινόπωρο (για κάποιο λόγο που κανείς δεν ξέρει) και περιμένει να κοιμηθεί με μένα θηλάζοντας, όταν γυρίσω από τη δουλειά στις 5.

 

Άρα το πρόγραμμα είναι ως εξής:

8:00-9:00 πρωινό ξύπνημα

5:30-8 μεσημεριανός ύπνος (κατά τη διάρκεια του οποίου προσπαθώ να κάνω καμιά δουλειά)

12:30-1:30 βραδινός ύπνος, στη διάρκεια του οποίου ξυπνάει συνήθως 1-2 φορές για γάλα, θηλασμό ή νερό.

 

Εγώ σηκώνομαι στις 6 για δουλειά... Άρα είμαι συνήθως με 5-6 ώρες ύπνου το 24ωρο.

 

Αυτά... Νυστάζω και δεν έχω όρεξη για τίποτα. :(

 

Δεν ξέρω πώς θα αλλάξω το ωράριό του και να το πάω 2 ώρες πίσω. Δεν κοιμάται με τη γυναίκα και δεν μπορεί να βγάλει την ημέρα χωρίς μεσημεριανό ύπνο. Και όταν κοιμηθεί στις 5 δεν ξυπνάει με τίποτα αν δεν περάσει το 2-3ωρο.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πω πω τι μου θύμισες!! Σαν να έχουν περάσει 10 χρόνια, όχι ένα!!

Λοιπόν εμείς προοδεύσαμε πάρα πολύ και λυπάμαι που θα το πω αλλά τελικά για μας έφταιγε ο θηλασμός στάνταρ για τα ξυπνήματα.

2 μήνες μετά το τελευταίο μου ποστ εδώ έμαθα ότι είμαι έγκυος. το γάλα μου μειώθηκε, η μικρή άρχισε να ξυπνάει ανά μία ώρα, καμιά φορά και ανα μισάωρο, είχα φρικάρει. στην αρχή δεν είχα καταλάβει τι έφταιγε. κάποια στιγμή συνειδητοποίησα ότι δε βρίσκει καθόλου γάλα, της έδωσα φρέσκο (που ως τότε ούτε να το φτύσει) και από τότε βρήκαμε όλοι την υγειά μας. Μέσα σε 2 μήνες το καμάρι μου άρχισε να κοιμάται σαν άνθρωπος. τα ξυπνήματα μειώνονταν συνεχώς. Πλέον ξυπνάει περίπου 2-3 φορές την εβδομάδα, από μία φορά μόνο, πίνει το γαλατάκι της και ξανακοιμάται. Χρύσα μου 2 πράγματα θέλω να σου πω από την εμπειρία μου:

1) Τελικά με το ξένο όντως κάποια παιδιά κοιμούνται περισσότερο. δεν μπορεί να είναι σύμπτωση, επί ένα χρόνο ξυπνούσε ανά 2 ώρες και ξαφνικά όλα άλλαξαν όταν ξεκινήσαμε το φρέσκο. Α επίσης η δικιά μου δεν είχε κόψει το στήθος μέχρι που γέννησα, πάντα όταν ξυπνούσε πιπιλούσε πρώτα και μετά έπινε το φρέσκο. άρα θα μπορούσε να συνέχιζε τα ξυπνήματα για πιπίλισμα, κι όμως δεν το έκανε. ήταν φανερό ότι το παιδί ξυπνούσε από πείνα και μόνο.

2) όλα αυτά τώρα μου φαίνονται τόσο, μα τόσο μακρινά....σαν να έχουν συμβεί σε άλλον. πλέον έχω και δεύτερο μπεμπάκι και νιώθω τόσο ξεκούραστη, σαν να μην πέρασα ποτέ όλα αυτά που περιγράφω παραπάνω. Πιστεύω πως όποιος μας στέλνει αυτές τις "δοκιμασίες" σε σχέση με τα παιδιά μας, μας οπλίζει και με τις απαραίτητες δυνάμεις για να τις ξεπεράσουμε. Επίσης, ενώ παλιά έλεγα ότι στο δεύτερο παιδί μου δε θα αφήσω να συμβεί πάλι το ίδιο, τώρα στη μικρή κάνω τα ίδια και χειρότερα. Στο στήθος την κοιμίζω, χαίρομαι να κοιμόμαστε αγκαλίτσα και με το παραμικρό "αχ" που κάνει τρέχω. Μεγαλώνουν τόσο μα τόσο γρήγορα και θα έρθει η ώρα που θα τα σκέφτεσαι με τόση νοσταλγία.... το ξέρεις ότι πολλές φορές μου λείπουν τα ξυπνήματά της? πηγαίνω και την κοιτάζω που κοιμάται! Υπομονή κοριτσάκι.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

πάντως τώρα που ξαναδιαβάζω πιο προσεκτικά το μήνυμά σου βλέπω ότι δεν είστε άσχημα από νυχτερινά ξυπνήματα. μάλλον το πρόβλημά σας είναι ότι κοιμάται πολύ το απόγευμα. εμένα που είναι και πολύ μικρότερη κοιμάται μόνο 1.5 ώρα το μεσημέρι, και μάλιστα νωρίτερα. πιστεύω ότι ίσως το να μην τον άφηνες τόσο πολύ, μόνο αυτό θα βελτίωνε την κατάσταση. θα κάνεις λιγότερες δουλειές το απόγευμα αλλά θα έχεις περισσότερο χρόνο το βράδυ.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...