Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμος και ύπνος με διακοπες


nansy_gi

Recommended Posts

Υπομονή, μανούλες...

Stap, πώς σε νιώθω! Ειδικά εκεί που διάβασα για το ροχαλητό... Εσύ να έχεις τον πόνο σου και ο άλλος να σου υπενθυμίζει ότι κοιμάται! :)

 

Κι εγώ νομίζω ότι όταν πεινάει ο δικός μου ξυπνάει περισσότερο. Γι' αυτό του έχω μεταθέσει το απογευματινό γιαούρτι ή κρέμα κατά τις 8-8:30 και νωρίτερα του έχω ξαναδώσει κάτι να φάει. Εμείς όμως κοιμόμαστε και αργά, 11+ και έχουμε και πολλές επιλογές για στερεές, η δικιά σου είναι μικρούλα ακόμα.

Αν νομίζεις ότι θα σας βοηθήσει το γάλα που λες, δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις. Αλλά μπορεί και να μην το πιει, ή να πιει τόσο λίγο που να μη δεις διαφορά. Μια φίλη που είχε δοκιμάσει το αντίστοιχο της αλμιρόν σε μωρό που είχε ήδη πολύ καλό ύπνο, του έφερε απλά υπερένταση.

Εγώ, για να πω την αμαρτία μου, 3 φορές που ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι υπήρχε πόνος στο αυτί ή δόντι που σκάει, του έδωσα ντεπόν και κοιμήθηκε μετά από λίγο. Και τις 2 στις 3 φορές ήταν το αυτί του.

Και η ταλαιπωρία των 3 τελευταίων μηνών είμαι σίγουρη ότι είναι δόντια σε συνδυασμό με την επιστροφή μου στη δουλειά. Τώρα που έσκασαν τα πιο πολλά και έχει συνηθίσει το ότι φεύγω, πάμε λίιιιιιιγο καλύτερα.

 

Εγώ χτες έκαναν νύξη στον άντρα μου για δεύτερο (σε 1-2 χρόνια) και με κοίταξε έντρομος και μου λέει "δεν αντέχω κι άλλο, είμαι τόσο κουρασμένος"... Τι να πω... Κουράζεται που με ακούει να είμαι ξύπνια, μάλλον!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 461
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα...Εμεις χθες ξεκινησαμε να του δινουμε πιπιλα μετα απο κουβεντα με τον παιδιατρο μπα και μπορεσει τη νυχτα να αποκοιμιεται χωρις να χρειαζεται θηλασμο σε καθε ξυπνημα.

 

Οχι οτι την κραταει...τον αναγουλιαζει λιγο για την ωρα αλλα το προσπαθει.Θα δουμε τι θα γινει...

 

Εσεις δινετε πιπιλα το βραδυ?Δεν κανει τπτ?

 

Η αληθεια ειναι οτι με τα χιλια ζορια του τη δινω...δεν ηθελα με τπτ.Με κοιταει και με ενα βλεμα ο ατιμος οταν του τη βαζω στο στομα και τον λυπαται η ψυχη μου.Αλλα ειπα νατο δοκιμασω μπα και ηεμησει λιγο τη νυχτα να κοιμηθει κι αυτος κι εμεις.

 

ΚΑλα το ροχαλητο που λετε φυσικα το εχουμε κι εμεις.Εγω ξυπνια πανω απο το καροτσι να το κουναω να μην ξυπνησει το μωρο...η ξαπλα να θηλαζω με το ματι να κλεινει απο τη νυστα και ο αντρουλης διπλα να κοιμαται του καλου καιρου ρχαιζοντας.Και που να μενει κοιμισμεν το μωρο με το ροχαλητο...ξυπναει απο ο θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

φιλεναδες...κι εγω ομοιοπαθουσα

 

εμενα ειναι 10 μηνων κι ακομα κοιμαται μαζι μου θηλαζοντας ολη νυχτα,,,κοιμαμαι σε ενα καναπεδακι στο δωματιο για να εξοικειωνεται τουλαχιστον με το χωρο,που και που το παλευω λιγο και με την κουνια του,,,,,οσο αντεχω το πηγαινε-ελα...

 

εμενα τρωει και βραδινο, και γιαουρτι και φρουτα και κρεας, γενικα τρωει τον αμπακα,,,θεωρητικα χορταινε,ι τη νυχτα ομως θηλαζει μανιωδως,,,,δεν ειναι απο πεινα κοριτσια απλα ειμαστε η πιπιλα τους....κουραγιο σε ολες μας,, οταν δω καμια εξελιξη θετικη θα σας ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Stap μου, δεν νομιζω ότι το προβλημα είναι η πεινα. Η δικια μου όλη την ημερα τρωει τόαο πολυ στερεές τροφες, που νομιζεις ότι θα σκασει + 5 θηλασμους μεσα στην ημερα.Κάτι άλλο τους φταίει τώρα τι ειναι αυτο...????

Το γαλα που λες το πήρε η κολλητη μου που το μωρακι της ειναι 10 μηνων και ζει ακομα τη κατασταση που λες (να ξυπναει δηλαδη καθε σχεδον μιση ωρα). Σε πληροφορώ ότι δεν έκανε τιποτα. Η κοπελα θηλαζει ακομα και το δοκιμασε μεσα σε ξενο γαλα... τζίφος. Δεν πιστευω οτι η λυση ειναι κοψεις το θηλασμο... για σκεψου να συνεχίζει να ξυπναει... μπορει να το μετανιώσεις μετα...

Νίκη μου, όσον αφορα τη πιπιλα, εγω της ειχα δώσει στην αρχη αυτη με το καουτσουκ.... το παιδακι αηδιαζε πάρα πολυ. Με τη σιλικονη καλύτερα, αλλά δεν την ηθελε, μετ ατο 3-4ο μηνα τη κρατησε.

Φιλακια πολλα σε όλες.... δυστυχως στα παιδακια όταν δεν τρωνε και δεν κοιμουνται ειναι μεγαλος καημός για τους γονεις αλλά και μεγάλη ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ!!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, κοιμήθηκα σήμερα λίγο (απ' τις 22.00 μέχρι 7!!! με γύρω στις 8 διακοπές για θηλασμό νυχτερινούς), όλη τη νύχτα, βέβαια, ξυπνώντας συνεχώς. Δεν ξέρω τι να πω, για δόντι δε φαίνεται, αφού βγήκε το 5ο (επάνω) κι ενώ ως τώρα έβγαιναν όλα σε "ζευγάρια", το αντίστοιχο "ζευγάρι" του δεν βγήκε ακόμη. Να το βασανίζει αυτό, παρόλο που δε φαίνεται να βγαίνει;

Ή το ότι μετακινείται πλεον σ' όλο το σπίτι με τον ποπάκο σε στυλ σφουγγαρίστρας;;;

Πάντως πολλή η κούραση, εξάντληση συγκεκριμένα...ο ύπνος είναι πολύ σημαντικό πράγμα, δε σκέφτεται σωστά το μυαλό με την έλλειψή του....

 

Δεν το πήρα τελικά το γάλα, δε θα κόψω το θηλασμό (απλά μιλούσαν χθες τα πέντε νευρικά κύτταρα που δούλευαν στον εγκέφαλο...)

Αυτό με το φαγητό εμείς έχουμε ένα θέμα αυτές τις μέρες. Τρώει πρωί και μεσημέρι, δεν τρώει βράδυ τίποτα, σκέφτομαι να δοκιμάσω κάτι άλλο γιατί έδινα κρέμα ή φρούτο ή γιαούρτι. Θα δοκιμάσω σήμερα κανονικό φαγητό (π.χ. λαχανικά) μήπως και θελήσει.

 

Βρήκα το παρακάτω που θεώρησα ενδιαφέρον και σχετικό με το θέμα μας. Εν ολίγοις, για όσους δεν ξέρουν αγγλικά ή δεν προλαβαίνουν να το διαβάσουν όλο, αφορά την προσωπική εμπειρία ενός πατέρα που η γυναίκα του θήλαζε για 16 μήνες το μωρό τους ώσπου αποφάσισε, λέει, να κάνει κάτι για να μην αρχίσει να κινδυνεύει η υγεία της...απ' τα πολλά ξυπνήματα τα νυχτερινά.

Αυτό που έκαναν ήταν ότι σταμάτησε η μητέρα να κοιμάται μαζί με το μωρό. Στο υπνοδωμάτιο μόνο ο πατέρας με το μωρό, η μαμά αλλού. Απ' την πρώτη νύχτα (το παιδί ξύπνησε πάλι για στήθος, δεν ήταν η μαμά, έκφραση λύπης κλπ) κοιμήθηκε σερί 6 ώρες. Και την επόμενη νύχτα όταν ξύπνησε για πρώτη φορά φάνηκε σαν να "ήξερε" τι ακολουθεί...Τέλοσπάντων, φαίνεται ενδιαφέρον το κείμενο όπως και τα παρακάτω πολλά σχόλια για παρόμοιες εμπειρίες και αντιμετώπιση από άλλους γονείς.

Βέβαια, είναι στα υπόψιν για αργότερα αφού εμείς τώρα που είμαστε 9 μηνών δε νομίζω ότι θα δούλευε κάτι τέτοιο, από άποψη κατανόησης απ' το παιδί, ίσως μπορούν να το δοκιμάσουν οι μητέρες μεγαλύτερων μωρών.

Επί δύο εβδομάδες που το εφάρμοσαν δούλεψε, δε λέει αν δουλεύει κι όταν επιστρέψει η μαμά στο κρεβάτι με το μωρό, τί γίνεται τότε; Πάντως, το μόνο σίγουρο είναι ότι η μαμά κοιμήθηκε :D

http://drbenkim.com/blog/2006/11/night-weaning-breastfeeding-baby.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραίο το κείμενο stap.

Εμείς κοιμόμαστε σε διαφορετικά δωμάτια από τον 8ο και μετά (τους τελευταίους δύο τρεις μήνες κοιμόμαστε μαζί από κάποια ώρα και μετά). Το πιο χαρακτηριστικό είναι ότι χτες στις 2 το πρωί ξύπνησε και φώναζε μαμά αγκαγά. Οπότε τι κάνουμε;

 

Να μπει ο μπαμπάς μας στο παιχνίδι αργά το βράδυ δύσκολο. Η δουλειά του έχει ορθοστασία και η επόμενη άδειά του είναι τον Αύγουστο που θα πάμε διακοπές. Εμείς λέμε μετά τη μετακόμιση κατά τον Απρίλιο στον καινούριο χώρο να αρχίσουμε να προσπαθεί να κοιμηθεί παρουσία του μπαμπά του όπως έκανε η filoudaki. Για να δούμε...

 

Όσο για το ροχαλητό είναι όντως αποκαρδιωτικό...

 

Νίκη διαφωνώ με την πιπίλα, γιατί μετά θα πρέπει να κόψεις και την πιπίλα εκτός από το θηλασμό. Δηλαδή ακόμη κι αν σε ανακουφίσει για λίγο καιρό, μετά θα έχεις πάλι δράματα. Τι λένε και οι υπόλοιπες;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νίκη διαφωνώ με την πιπίλα, γιατί μετά θα πρέπει να κόψεις και την πιπίλα εκτός από το θηλασμό. Δηλαδή ακόμη κι αν σε ανακουφίσει για λίγο καιρό, μετά θα έχεις πάλι δράματα. Τι λένε και οι υπόλοιπες;

 

Μωρε αυτο δε με πειραζει...θα την κοψουμε ευκολα ή δυσκολα.Αν ειναι να ηρεμησει το παιδι να κοιμηθει λιγο καλυτερα.Αν το δεις πως κοιμαται κουλουριασμενο πανω μου θα φριξεις.Θελω να μπορεσει εστω τη νυχτα να κοιμαται κατω ξαπλωμενο να ισιωνει το κορμακι του λιγο.Καλος ο θηλασμος και εννοειται δε θα κανω κατι αν δω οτι δημιουργει προβλημα στο θηλασμο...αλλα μη κολλαμε μονο εκει.Δεν ειναιμονο ο θηλασμος που μετραει...και ο υπνος του παιδου ειναι βασικο πραγμα και για να ξεκουραζεται το σωματακι του και για να ηρεμει το νευρικο του συστημα.

 

Καλα για να κοπει τελειως το νυχτερινο φαγητο δεν παιζει...αλλα ελεγα μηπως με την πιπιλα κατορθωνε καποιες απο τις φορες που ξυπναει και δεν πειναει ναξανακοιμηθει χωρις θηλασμο.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν τη θελει την πιπιλα...αναγουλιαζει.

Link to comment
Share on other sites

Niki κι εγώ νομίζω ότι είναι αρκετά μικρούτσικο το μωράκι σου για οτιδήποτε θα έλεγα. Εγώ ακόμη και τώρα, βέβαια, αλλά κυρίως το πρώτο τρίμηνο έκανα εντελώς ό,τι βόλευε ώστε (κάπου το είχα δει πολύ ωραία γραμμένο, δε θυμάμαι που): να έχουν το μέγιστο χρόνο ύπνου ο μέγιστος αριθμός ατόμων στο σπίτι!!

Αγκαλιά; αγκαλιά. Κούνημα όρθια με τραγουδάκια στο μπαλκόνι; κούνημα όρθια με τραγουδάκια στο μπαλκόνι κ.ο.κ.

Ίσως να μπορέσεις να κάνεις σταδιακά τη μετάβαση απ' το να κοιμάται επάνω σου στο να κοιμάται δίπλα σου κοντά, να το αγγίζεις ώστε να σε αισθάνεται. Εμένα π.χ. ακόμη και τώρα κάπως καλύτερα χαλαρώνει όταν όπως τη θηλάζω κι αποκοιμιέται ξαπλωτά αφήνω το χέρι μου επάνω απ' το κεφάλι της να την ακουμπάει.

Τίποτα όμως δεν είναι απόλυτο αφού την ώρα αυτή που σας γράφω η δικιά μου κοιμάται στην αγκαλιά μου (κάθομαι οκλαδόν σε καρέκλα υπολογιστή).....Τι να κάνουμε; αυτό βολεύει αυτήν για να κοιμηθει΄ήρεμα κι εμένα να χαζέψω λίγο νετ και να κάνω κάποιες δουλίτσες στον υπολογιστή. Με τον τρόπο αυτό μία ώρα την έχω σίγουρη.

 

Για την πιπίλα...η δικιά μου ποτέ δεν την ήθελε. Της έχω πάρει 2-3 διαφορετικές με τις οποίες παίζει σαν να είναι παιχνίδια, τις δαγκώνει κλπ, περνάει αρκετή ώρα μαζί τους αλλά παίζοντας κυρίως...κορόιδο είναι; αφού έχει βρει καλύτερη πιπίλα.....original!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα... εκεί που χάρηκα που για δυο νύχτες ξυπνούσε κάθε 2,5 ώρες (ουάου!!!!) τη νύχτα αυτή γυρίσαμε πάλι στα ξυπνήματα ανά μία, μιάμιση ώρα... τι να πω... υπομονή και πάλι...

Ήθελα λίγο να αναφερθώ στο θέμα της πιπίλας.. εμείς δώσαμε όταν ήταν περίπου 2 μηνών και εκείνη την περίοδο τον είχε βοηθήσει πολύ, ειδικά στον ύπνο την ημέρα που είχαμε πρόβλημα. Δεν την χρησιμοποιώ ποτέ την ημέρα ή στο παιχνίδι, μόνο π.χ. αν δεν μπορώ να τον βγάλω από το καροτσάκι του ή το καρεκλάκι αυτοκινήτου, αν και συνήθως όταν γκρινιάζει σ'αυτές τις περιπτώσεις είναι πάλι επειδή θέλει ύπνο. Επίσης το βράδυ πριν κοιμηθεί μια κοιμάται με θηλασμό, μια με πιπίλα. Τέλος, τη νύχτα 1 στις 3 φορές αποκοιμιέται αν του δώσω την πιπίλα και του πω και ένα τραγουδάκι :-) Α, γενικά δεν την κρατάει πολύ, συνήθως τη φτύνει ή την βγάζει με το χεράκι του και παίζει, πολλές φορές τη μασάει κιόλας για τα ούλα του... αυτά για την πιπίλα

Όσον αφορά το κείμενο για το να κοιμάται η μαμά αλλού, εγώ είχα δοκιμάσει κάτι πιο λάιτ... έχουμε κολλημένο το κρεβατάκι του μωρού με το δικό μας και χωρίς κάγκελο, από την άλλη είναι ο τοίχος. Εγώ κοιμάμαι δίπλα στο μωρό. Αλλάξαμε λίγες βραδιές με τον άντρα μου και κοιμόταν αυτός δίπλα του (αυτό έγινε όταν ξυπνούσε κάθε 2,5 με 3 ώρες). Αυτό που έγινε στην αρχή είναι μία στις δύο να μη χρειάζεται να τον βάλω στο στήθος και όταν χρειαζόταν να γίνεται αναστάτωση. Εγώ ούτως ή άλλως με το παραμικρό ξυπνούσα, τώρα ξυπνούσε και ο άντρας μου, οπότε ξαναγυρίσαμε στα παλιά αν και έστω και λίγο με ξεκούραζε (και μόνο που κατά κάποιο τρόπο δεν είχα εγώ την ευθύνη να ανταποκριθώ πρώτη στο μωράκι κάπως σε ξεφορτίζει)... ίσως να το ξαναδοκιμάσω, έστω για λίγες νύχτες...

Καλά κουράγια.... :-)

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω οτι ο δικος μου ποτε δεν δεχτηκε πιπιλα και δεν του αρεσει το γαλα σκονη που επιχειρησα για αργα το βραδυ......εχουν αναγκη ακομα απο την επαφη με το σωμα μας,,,,εμενα ειναι 10 μηνων απο τον 13 θα αρχισω πιο συστηματικα την μεθοδο no crying solution κι ο θεος βοηθος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα...

βρήκα και αυτό το ενδιαφέρον κείμενο με μια άλλη "μέθοδο" no-cry... εμείς απ΄ότι βλέπω είμαστε μεταξύ πρώτου και δεύτερου σταδίου όσον αφορά την ώρα που πέφτουμε για ύπνο...

http://www.parentingscience.com/infant-sleep-training.html

 

Edit... το πολύ ωραίο αυτό site το βρήκα κάπου εδώ στο φόρουμ και το αποθήκευσα... δε θυμάμαι όμως ποια το είχε δημοσιεύσει για να το γράψω... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι "περι[τωση" γιατι πια δεν ξυπναει το μωρο συχνα αλλα εγω και του προσφερω το στηθος και τρωει.Λειπω σχεδον 10 ωρες την ημερα και αν δεν θηλασει νυχτα καηκαμε!!!Ελπιζω να μην μου μεινει κουσουρι και δεν μπορω να ξανακοιμηθω σερι!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

tella και το δικό σου μικρό είναι νομίζω για κάτι τέτοιο...στην περίπτωση του κειμένου το μωρό ήταν 16 μηνών, άλλες ανάγκες, άλλη κατανόηση κλπ. Κι εγώ τη δικιά μου με τίποτα δε θα μπορούσα να φανταστώ να δοκιμάσω κάτι τέτοιο τώρα.

Εγώ το είχα βάλει αυτό το parentingscience, πολύ καλό γενικά για όλα τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι "περι[τωση" γιατι πια δεν ξυπναει το μωρο συχνα αλλα εγω και του προσφερω το στηθος και τρωει.Λειπω σχεδον 10 ωρες την ημερα και αν δεν θηλασει νυχτα καηκαμε!!!Ελπιζω να μην μου μεινει κουσουρι και δεν μπορω να ξανακοιμηθω σερι!

 

prune, θα πρέπει να κάνεις το no cry solution σ' εσένα...ή με τη βοήθεια του άντρα σου: μόλις θα πας να το βγάλεις το στήθος...θα σου λέει, μάζεψτο...κοκ:P

Αλήθεια, τι γίνεται με την περίπτωση αυτή; Οφ τόπικ αλλά επειδή σήμερα έμαθα ότι μπορεί να χρειαστεί για τους επόμενους μήνες να λείπω μια φορά την εβδομάδα για τόσες ώρες περίπου που λες, τι γίνεται; Θα έχω πρόβλημα; με το γάλα , με το στήθος, το μωρό. Θα πρέπει να αντλώ τη μέρα; (καλά το ότι θα ξυπνάει 600 φορές τη νύχτα δεν το ρωτάω...το θεωρώ δεδομένο - κι αν δεν το κάνει...θα γίνουμε δύο, σαν κι εσένα θα ξυπνάω κι εγώ για να δίνω..)

Πλάκα, πλάκα....τώρα που το σκέφτομαι, δεν μπορώ καν να με φανταστώ να κοιμάμαι 7-8 ώρες συνεχόμενα...έχω ξεχάσει πώς είναι. Αφήστε που μου φαίνονται αδικαιολόγητα πολλές ώρες ύπνου....χαμένος χρόνος :shock::D (λέμε και κανένα αστείο να περνάει η ώρα έτσι...)

Link to comment
Share on other sites

tella και το δικό σου μικρό είναι νομίζω για κάτι τέτοιο...στην περίπτωση του κειμένου το μωρό ήταν 16 μηνών, άλλες ανάγκες, άλλη κατανόηση κλπ. Κι εγώ τη δικιά μου με τίποτα δε θα μπορούσα να φανταστώ να δοκιμάσω κάτι τέτοιο τώρα.

Εγώ το είχα βάλει αυτό το parentingscience, πολύ καλό γενικά για όλα τα θέματα.

 

Stap όντως πολύ καλό το site που έβαλες :P...

το άρθρο λέει ότι είναι για 6 μηνών και πάνω και απ΄ότι βλέπω προς το τέλος λέει ότι εφαρμόστηκε σε μωρά 8-12 μηνών... αλλά ούτως ή άλλως δεν το εφαρμόζω... από μόνος του το έφτιαξε :D (από τότε που ήρθαμε σπίτι αποκοιμιέται με εμένα δίπλα του ξαπλωμένη, είτε θηλάζοντας είτε απλά ξαπλώνοντας... τελευταία έχει αρχίσει στο τέλος να μου γυρνάει την πλατίτσα του και να αποκοιμιέται... οπότε και εγώ ανακάθομαι και διαβάζω κανα βιβλίο μέχρι να κοιμηθεί βαθιά και να φύγω:lol::lol::lol:... ασχέτως αν μετά από μία ώρα περίπου ξυπνάει πάλι και τρέχω να ξαπλώσω πάλι δίπλα του:rolleyes:)

Πάντως δε μου φαίνεται για καμιά βάρβαρη μέθοδο (μιλάω πάντα για το Extinction with parental presence), αφού είσαι δίπλα του, είναι αργή και σταδιακή και άμα δεις ότι είναι έτοιμο το μωρό τότε προχωράς στο επόμενο βήμα... και είναι και περιεκτικό άρθρο, δε χρειάζεται να διαβάσεις τις 250τόσες σελίδες του no-cry sleep solution!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bρε κοριτσια το χω απορια μεγαλη!Υπαρχει μωρακι που θηλαζει και κοιμαται τη νυχτα σερι?εστω για κανα 6ωρο?Εχω ακουσει μια κοπελα που το λεγε οτι στους 2 μηνες σταματησε το μωρο να ξυπναει τη νυχτα για γαλα και αν ξυπναγε του βαζε πιπιλα και ξανακοιμονταν!Εγω παντως οσο θηλαζα ξυπναγε 3-5 φορες(μεχρι 7 μηνων)!Μολις εδωσα ξενο με προσπαθεια φτασαμε στο 1 γευμα,αλλα ακομη ξυπναει 1-2 φορες και καμια φορα δινω γαλα οταν ζηταει...μερα παρα μερα δλδ(εχουμε γενικοτερα θεμα με τον υπνο)!Παρακολουθω αυτο το θεμα γιατι ερχετε κι αλλο μωρο και σιγουρα θα θηλασω αλλα η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!Παρηγοριεμαι βεβαια οτι δεν εχω καλομαθει στον νυχτερινο υπνο οποτε δεν θα μου κακοφαινεται πολυ οταν ξυπναω και γαι το μικρουλι!!!!

Εγω ποτε θα κοιμηθω???????οεο???

Link to comment
Share on other sites

Stap όντως πολύ καλό το site που έβαλες :P...

το άρθρο λέει ότι είναι για 6 μηνών και πάνω και απ΄ότι βλέπω προς το τέλος λέει ότι εφαρμόστηκε σε μωρά 8-12 μηνών... αλλά ούτως ή άλλως δεν το εφαρμόζω... από μόνος του το έφτιαξε :D (από τότε που ήρθαμε σπίτι αποκοιμιέται με εμένα δίπλα του ξαπλωμένη, είτε θηλάζοντας είτε απλά ξαπλώνοντας... τελευταία έχει αρχίσει στο τέλος να μου γυρνάει την πλατίτσα του και να αποκοιμιέται... οπότε και εγώ ανακάθομαι και διαβάζω κανα βιβλίο μέχρι να κοιμηθεί βαθιά και να φύγω:lol::lol::lol:... ασχέτως αν μετά από μία ώρα περίπου ξυπνάει πάλι και τρέχω να ξαπλώσω πάλι δίπλα του:rolleyes:)

Πάντως δε μου φαίνεται για καμιά βάρβαρη μέθοδο (μιλάω πάντα για το Extinction with parental presence), αφού είσαι δίπλα του, είναι αργή και σταδιακή και άμα δεις ότι είναι έτοιμο το μωρό τότε προχωράς στο επόμενο βήμα... και είναι και περιεκτικό άρθρο, δε χρειάζεται να διαβάσεις τις 250τόσες σελίδες του no-cry sleep solution!!! :lol::lol::lol:

Α όχι, λάθος καταλάβαμε...εγώ εννοούσα αυτό του

http://drbenkim.com/blog/2006/11/nig...ding-baby.html

που είπες ότι το έκανες κάποιες φορές που αντί για εσένα το αναλάμβανε ο άντρας σου.

 

Για το extinction with parental presence αν δουλέψει μια χαρά! Προς το παρόν εμείς δεν έχουμε πρόβλημα να αποκοιμηθούμε, σε 5-10 λεπτά αποκοιμιέται άντε 15. Με στήθος, αλλά δε με πειράζει κιόλας. Δε θεωρώ ότι θα "έπρεπε" να αποκοιμιέται αλλιώς κλπ, δε μ' ενδιαφέρει. Παρόλο που αρκετές δε θήλασαν ή δε θηλάζουν μου λένε ότι το θεωρούν κάπως (εξαρτημένο κλπ). Είμαι σίγουρη ότι εδώ και κάποια χιλιάδες χρόνια της εξέλιξης του ανθρώπινου είδους έτσι κοιμόντουσαν τα μωρά...

Μετά δεν ξέρω τι θα γίνει....όταν δε θα έχει πια στήθος, όταν αποθηλάσουμε, αναρωτιέμαι εκεί τι θα κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Α όχι, λάθος καταλάβαμε...εγώ εννοούσα αυτό του

http://drbenkim.com/blog/2006/11/nig...ding-baby.html

που είπες ότι το έκανες κάποιες φορές που αντί για εσένα το αναλάμβανε ο άντρας σου.

 

Για το extinction with parental presence αν δουλέψει μια χαρά! Προς το παρόν εμείς δεν έχουμε πρόβλημα να αποκοιμηθούμε, σε 5-10 λεπτά αποκοιμιέται άντε 15. Με στήθος, αλλά δε με πειράζει κιόλας. Δε θεωρώ ότι θα "έπρεπε" να αποκοιμιέται αλλιώς κλπ, δε μ' ενδιαφέρει. Παρόλο που αρκετές δε θήλασαν ή δε θηλάζουν μου λένε ότι το θεωρούν κάπως (εξαρτημένο κλπ). Είμαι σίγουρη ότι εδώ και κάποια χιλιάδες χρόνια της εξέλιξης του ανθρώπινου είδους έτσι κοιμόντουσαν τα μωρά...

Μετά δεν ξέρω τι θα γίνει....όταν δε θα έχει πια στήθος, όταν αποθηλάσουμε, αναρωτιέμαι εκεί τι θα κάνουμε...

 

Αααααα μάλιστα, τώρα κατάλαβα... είπα και εγώ:lol:!!!

Δεν το είχα δει αυτό το άρθρο, το μόνο που είχα διαβάσει κάπου είναι ότι ίσως τα μωρά να ξυπνάνε επειδή μυρίζουν τη μαμά τους και θυμούνται το γαλατάκι (κάτι που είναι προφανώς απλοϊκό, αφού και μωράκια που κοιμούνται σε άλλο δωμάτιο ξυπνάνε) αλλά είπα δε χάνουμε να δοκιμάσουμε και να απομακρυνθώ 1 μέτρο :rolleyes:... τελικά το μόνο που καταφέραμε είναι 2 νύχτες να ξυπνάει ανά 3.30 ώρες και μετά να γυρίσουμε στο κλασσικό 2,5 με 3 ώρες... μέχρι τη στιγμή βέβαια που αυτές τις μέρες ξυπνάει κάθε 1-1,5 ώρα οπότε και αναπολώ τις νύχτες που ξυπνούσε έστω και στις 2,5 ώρες...

Καλό αυτό το άρθρο για αργότερα... αν δεν έχω πάθει υπερκόπωση μέχρι τότε...

Και εγώ το σκέφτομαι αυτό που λες, τι κάνουμε όταν αποθηλάσουμε... δε ξέρω... όπως κάθε βράδυ ξαπλώνω με την ελπίδα ότι θα κοιμηθεί όλη τη νύχτα (έστω 4-5 ώρες), έτσι κάπως ελπίζω ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα όταν θα αποθηλάσουμε.. η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα,πολυ χαιρομαι που σας βρηκα γιατι αντιμετωπιζω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα...άλλα βραδια σηκωνομαι 2 αλλα 3 και αλλα 4 φορες,πανατ για θηλασμο,ο μπεμπακος μου ειναι 9μιση μηνων και αναρωτιεμαι αν αυτο κοπει ποτε δοκιμασα καποιες μεθοδους με κλαμα και το μετανιωσα παρα πολυ...φυσικα δεν ειχαν αποτελεσμα..δεν προκειται να τον αφησω ξανα να κλαιει,ειμαι διατεθιμενη να τον ταΪζω μεχρι να σταματησει να το εχει αναγκη,ειναι βεβαια αρκετα κουραστικο..ποια ειναι αυτη η no cry solution;;την εχει εφαρμοσει καμια;;μπηκα στη διευθυνση που δινετε αλλα ειναι στα αγγλικα,τα οποια δε με βοηθουν να καταλαβω καθε λεπτομερεια οπωσ θα ηθελα.υπαρχει κανενα site στα ελληνικα;;

κοριτσια σας καταλαβαινω ολες,υπομονη....θα μεγαλωσουντα μπεμπακια μας!!prune,εισαι καταπληκτικη!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με απασχολεί το θέμα του ύπνου σε συνάρτηση με τον αποθηλασμό, δηλαδή τι θα κάνουμε αργότερα για να κοιμάται χωρίς στήθος. Ιδανικά το έχω φανταστεί ότι ένα βράδυ απλά θα αποκοιμηθεί πριν θηλάσει και σιγά σιγά θα το καθιερώσουμε... Ζητάω πολλά? :)

 

Ο δικός μου τώρα ξυπνάει 1 φορά στις καλές μέρες σε 8ωρο ύπνο. Είμαι πολύ ευχαριστημένη! :) Αλλά, φυσικά, έχουμε και τις κακές μέρες με 2 και 3 ξυπνήματα και τις τελείως χάλια που βαράει γερμανικό νούμερο σκοπιά! :(

Όμως, είμαι αισιοόδοξη, γιατί οι κακές και οι χάλια είναι πια λιγότερες σε σχέση με παλιότερα!!!

 

Χτες βράδυ δε, την πατήσαμε άσχημα! Το πιγκουινάκι μας κοιμήθηκε από τις 10:30 (πρωτοφανές) και κατά τις 12, αφού είχαμε φάει σαν άνθρωποι μετά από καιρό και είμασταν σε φάση "πλένουμε δόντια και πάμε να κοιμηθούμε νωρίς!" ακούμε ... ΤΟ ΞΥΠΝΗΤΗΡΙ ΣΤΟ ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΟ!!!

Το είχε ρυθμίσει παίζοντας το απόγευμα και φυσικά ξύπνησε και τον έπιασε υπερένταση. :( Ξανακοιμήθηκε γρήγορα, αλλά μέχρι τις 2 ξυπνούσε ανά μισή ώρα. Μετά το πήρε σερί μέχρι τις 6:30 που σηκωθήκαμε παρεούλα και μετά το θηλασμό, φάγαμε δημητριακά με φρέσκο γάλα αγκαλίτσα και από το πολύ γούτσου γούτσου άργησα για τη δουλειά! :)

 

prune, χαρά στο κουράγιο σου. Σε θαυμάζω! Εγώ ούτε για να τον σκεπάσω δεν ξυπνάω η κακούργα, όταν κοιμάται πέφτω σε νάρκη! Λείπω 9 ώρες την ημέρα και ευτυχώς επαρκεί το γάλα που έχω. Του δίνει όμως και λίγο ξένο η γυναίκα που τον κρατάει.

 

Stap, αν λείψεις ξαφνικά για τόσες ώρες και χάσεις θηλασμούς, ίσως πρηστείς λίγο (ή πολύ, αναλόγως πόσο θηλάζεις), αλλά εγώ που γύρισα στη δουλειά χωρίς πρόβα απουσίας δεν αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα. 1-2 φορές έβγαλα λίγο με το χέρι στην τουαλέτα από το στήθος που δεν είχα θηλάσει το πρωί γιατί ήταν σα μπαλόνι.:) Μπορείς πριν φύγεις να δώσεις και από τα δύο, εγώ αυτό το κάνω τις -ελάχιστες- νύχτες που δεν έχει ξυπνήσει τη νύχτα.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χρύσα ευχαριστώ για την πληροφορία...Αν λείπω θα είναι κάθε εβδομάδα μία μέρα για περίπου 9 ώρες...μου φαίνεται απίστευτος χρόνος...από τότε που γεννήθηκε δεν είμασταν τόσες ώρες χώρια!!!!

Τελοσπάντων, με το θηλασμό άρα μάλλον θα απορυθμίζεται και θα ξαναρυθμίζεται εκείνες τις μέρες φαντάζομαι..Μάλλον αλλού πρέπει να τα ρωτήσω αυτά, αλλά αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να αντλήσω για να δίνω δικό μου, να δώσουν λίγο ξένο, να τρώει μόνο στερεές...δεν ξέρω τι θα γίνει...

 

Από ύπνο πάμε κάπως καλύτερα, ξυπνάει μόνο....4-5 φορές τη νύχτα(κι όχι 8-9)... Αλλάζει ο ύπνος της και την ημέρα. Τον πρώτο πρωινό μετά από τρεις ώρες κι όχι μετά από δύο που ξυπνάει. Οπότε κάνει εκείνον μίας ώρας, μετά από 4 ώρες το δεύτερο ύπνο (μεσημεριού μετά από το φαγητό - που δεν τρώει λόγω γκρίνιας δοντιών κλπ) διάρκειας δύο περίπου ωρών και μετά από τρεις ώρες για βράδυ ύπνος στις 2100. Καταφέρνει και παραμένει στο κρεβάτι μέχρι τις 7 εδώ και κάποιες μέρες (ξυπνάει στάνταρ στις 4 αλλά θέλει και προσπαθεί να κοιμηθεί πάλι τρώγοντας και πιπιλίζοντας)! Μπορώ να πω ότι θα είμαι πολύ ικανοποιημένη αν παραμείνει έτσι έστω για λίγο....κουράστηκα να ξυπνάω και να σηκώνομαι στις 4 και στις 5 τα χαράματα και να κοιμίζω 3 φορες τη μέρα και μία για νύχτα (εδώ και 5 μήνες αυτό κάνω!!) :shock:

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια τι να πω κ εγω που η μπεμπα μου κοιμοταν 6-7 ωρες σερι μεχρι 4 μηνων περιπου κ μετα..το χαος!!!τα χω παιξει!!!εν τω μεταξυ δυσκολευεται πολυ να πεσει κ γ υπνο, ενω νυσταζει!!!μας επαιρνε κ 2μισαωρο να οκοιμηθει..τωρα ειμαστε καλυτερα...στην ωρα περιπου...:?

και πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κοιμηθει στο στηθοσ!!βρε τι τραγουδακια,τι κουνημα τι χαδια...τιποτα!!!τι ειναι αυτο το πραγμα??εχω τρελαθει!!!

δοκιμασα να την βαλω πιο αργα για υπνο,δοκιμασα να μην την κοιμησω την μερα...τιποτα τιποτα τιποτα.......ειμαστε κ σε δυαρι κ επειδη θα φυγουμε απο αθηνα το καλοκαιρι -καλως εχοντων των πραγματων-δ θα αλλαξουμε σπιτι κ την εχουμε κ στο δωματιο μας...αχ βρε κοριτσια δ μπορω αλλο!!!γιατι αλλαξε ρε γμτ???:confused:

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια τι να πω κ εγω που η μπεμπα μου κοιμοταν 6-7 ωρες σερι μεχρι 4 μηνων περιπου κ μετα..το χαος!!!τα χω παιξει!!!εν τω μεταξυ δυσκολευεται πολυ να πεσει κ γ υπνο, ενω νυσταζει!!!μας επαιρνε κ 2μισαωρο να οκοιμηθει..τωρα ειμαστε καλυτερα...στην ωρα περιπου...:?

και πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κοιμηθει στο στηθοσ!!βρε τι τραγουδακια,τι κουνημα τι χαδια...τιποτα!!!τι ειναι αυτο το πραγμα??εχω τρελαθει!!!

δοκιμασα να την βαλω πιο αργα για υπνο,δοκιμασα να μην την κοιμησω την μερα...τιποτα τιποτα τιποτα.......ειμαστε κ σε δυαρι κ επειδη θα φυγουμε απο αθηνα το καλοκαιρι -καλως εχοντων των πραγματων-δ θα αλλαξουμε σπιτι κ την εχουμε κ στο δωματιο μας...αχ βρε κοριτσια δ μπορω αλλο!!!γιατι αλλαξε ρε γμτ???:confused:

 

 

εμενα ετσι ειναι απο νεογεννητο!!! και 6 ωρες σερι εχει κοιμηθει μονο 2 φορες! αν κοιμαται διωρο ειμαι τυχερη.. και οχι μονο θελει στηθος για να κοιμηθει, αλλα ακομη κι οταν την παρει ο υπνος πρεπει το στηθος να μεινει εκει ως πιπιλα, γιατι αλλιως ξυπναει... κουραγιο μας λοιπον!!:roll:

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

misspigi, barbita, spyni, v.polina, Stap, ηθελα να πω ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και μια γλυκεια καλησπερα :) τα νευρα μου ειναι λιγο καλυτερα, οσο παταει η γατα δηλαδη και προσπαθω οπως ολες μας να ανταπεξελθω στην καθε μερα που ξημερωνει...δεν ξερω γιατι, δεν εχω ορεξη να γραψω πολλα απλα ηθελα να πω ευχαριστω γιατι νοιωθω οτι καπως ζουμε σε ενα λιγο διαφορετικο επιπεδο απο πολλους ανθρωπους, που αμα δεν το εχεις ζησει δεν καταλαβαινεις τι ειναι αυτο που περναμε...το πως δηλαδη λειτουργει το σωμα σου, το μυαλο σου αλλα και η ψυχοσυνθεση σου ζωντας σε μια τετοια κατασταση "υπνου με ΠΟΛΛΑ διαλειμματα". κουραγιο

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...