Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΕΤΟΙΜΗ Ή ΠΡΟΚΑΤ?


NTINAT

Recommended Posts

Να σε ρωτήσω κάτι? Γιατί έχω μείνει τώρα έκπληκτη...Δηλαδή το προκατ τοποθετείται και σε οικόπεδο εκτός σχεδίου? Χωρίς να έχεις προβλήματα με τις διάφορες υπηρεσίες και με κακόβουλους γειτόνους που ίσως σου κάνουν καταγγελίες??? Είσαι νόμιμος δηλαδή???

 

 

Όχι φυσικά και δεν είναι νόμιμο.

Το υλικό κατασκευής δεν έχει σημασία. Την ίδια αδειοδότηση θέλει και το προκάτ και η συμβατική μπετονένια κατασκευή και η μεταλλική.

Η πολεοδομία της ίδιες μελέτες ζητάει σε όλες τις περιπτώσεις απλά στη στατική μελέτη αλλάζει το υλικό. Και φυσικά η αρτιότητα και οικοδομησιμότητα ενός οικοπέδου δεν έχει να κάνει με το υλικό. Ή χτίζει το οικόπεδο ή δε χτίζει.

Απλά επειδή το προκάτ είναι πολύ πιο γρήγορο το προτιμούν οσοι χτίζουν αυθαίρετα διότι μειώνει τις πιθανότητες καταγγελιών κατά τη διάρκεια κατασκευής (είναι λιγότερο καιρό "εκτεθιμένοι" στα μάτια των γύρω να τους βλέπουν να χτίζουν κλπ).

Ανά πάσα στιγμή βέβαια μπορεί ο καλοθελητής γείτονας να κάνει την καταγγελία του και εκ των υστέρων. Απλά τότε τουλάχιστον έχουν προλάβει να μπουν στο σπίτι και το πρόστιμο τους έρχεται πιο "μαλακά" (διότι φανταστείτε να πληρώνουν και το πρόστιμο και σπίτι κατοικήσιμο να μην έχουν).

Από την άλλη σε περιοχές εκτός σχεδίου που είναι συνήθης η αυθαίρετη δόμηση υπάρχει ένα είδος "ομερτά" μεταξύ των γειτόνων (αφού όλοι αυθαίρετα έχουν).

Αυτό μάλλον εννοούσε η κοπέλα παραπάνω όταν είπε πως επειδή ήταν εκτός σχεδίου και δεν δικαιούνταν να χτίσουν έβαλαν προκατ.

Σε κάθε περίπτωση πάντως ο κίνδυνος καταγγελίας παραμένει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αποφασισαμε να μετακομισουμε για καλυτερη ζωη για εμας κ για τα παιδια μας στη Σαλαμινα οπου μενουν κ οι γονεις μου. Εχουμε ομως το εξης διλλημα..το οτι θελουμε μονοκατοικια ειναι στανταρ γιατι με τις πολυκατοικιες ειναι ανυποφορη η κατασταση...να αγορασουμε μια μονοκατοικια ετοιμη ή να αγορασουμε ενα οικοπεδο κ να βαλουμε μεσα ενα προκατ?Να το ψαξουμε μονοι μας με αγγελιες ή να βαλουμε μεσιτικο γραφειο?? Εχει κανεις γνωσεις πανω σε αυτο το θεμα να μας βοηθησει???

Εσεις τι θα κανατε???

 

Εγώ θα σου έλεγα να διαλέξετε ένα σχέδιο προκάτ.

Είναι πολύ πιο καλά σε αντοχή,πολύ πιο οικονομικά,θα 'ναι έτοιμο σε 6 μήνες το πολύ και θα 'ναι και στο σχέδιο όπως ακριβώς το 'χετε φανταστεί.

Μην το σκέφτεσαι κθλ!

<<Απ' ό,τι ζήτησα & απ' ό,τι θα ζητήσω,μέσα μου για πάντα θα σ' έχω σαν ένα μικρό φυλαχτό!..>>

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Αν και έχουν περάσει χρόνια από τότε που άνοιξε το θέμα,θα ήθελα και εγώ τη βοήθεια σας κορίτσια μου.Είμαστε στη διαδικασία που ψάχνουμε να δούμε τι θα κάνουμε με το θέμα σπίτι και έχει πέσει στο τραπέζι και η λύση του προκάτ.θα ήθελα να μου πείτε ονόματα εταιριών με καλές ή κακές εντυπώσεις επισης θα με βοηθούσαν πολύ και οι γνώμες κοριτσιών που μένουν σε προκάτ και είναι η κύρια κατοικία τους.σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...