Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΕΤΟΙΜΗ Ή ΠΡΟΚΑΤ?


NTINAT

Recommended Posts

Αποφασισαμε να μετακομισουμε για καλυτερη ζωη για εμας κ για τα παιδια μας στη Σαλαμινα οπου μενουν κ οι γονεις μου. Εχουμε ομως το εξης διλλημα..το οτι θελουμε μονοκατοικια ειναι στανταρ γιατι με τις πολυκατοικιες ειναι ανυποφορη η κατασταση...να αγορασουμε μια μονοκατοικια ετοιμη ή να αγορασουμε ενα οικοπεδο κ να βαλουμε μεσα ενα προκατ?Να το ψαξουμε μονοι μας με αγγελιες ή να βαλουμε μεσιτικο γραφειο?? Εχει κανεις γνωσεις πανω σε αυτο το θεμα να μας βοηθησει???

Εσεις τι θα κανατε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να αγορασεις μια μονοκατοικία ετοιμη και φτηνη που να ειναι όμως μεσα στο σχεδιο πολεως (γιατι η σαλαμινα εχει ακομα πολλα αυθαιρετα) ωστε να εχεις την δυνατοτητα εν καιρο να την μεγαλωσεις και να οικοδομισεις.. Τοπροκατ δεν ειναι λύση για μονιμη κατοικία.. ασε που για κατι καλο θα πληρωσεις οσο να χτισεις (το ειχαν ψαξει φιλοι μου για τα σπατα και για υτο στο λεω..)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο διευθυντής μου έφτιαξε στην Παλλήνη πριν από 12 χρόνια στύλ προκάτ ξύλινο σπίτι 200 τμ.!! φανταστικό και με δυνατότητα να χτήσει από πάνω. η δε τιμή καμμία σχέση με το να το φτιάξει και ο χρόνος παράδοσης ελάχιστος!! το λέω επειδή το έχω δει και -Προσωπικά πάντα- μου άρεσε αφάνταστα :wink:

dora μου κάνει εντύπωση για τους γνωστούς σου :roll:

εκεί Παλλήνη, Γέρακα έχει πολλά προκάτ , μήπως δεν πήγαν στον "σωστό"???

 

-δε μιλάμε βέβαια για τα "κουκλίστικα" με τα παραθυράκια και τις βεραντούλες αλά "σπιτάκι κοκκινοσκουφίτσας" αλλά για κανονικά σπίτια έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Να αγορασεις μια μονοκατοικία ετοιμη και φτηνη που να ειναι όμως μεσα στο σχεδιο πολεως (γιατι η σαλαμινα εχει ακομα πολλα αυθαιρετα) ωστε να εχεις την δυνατοτητα εν καιρο να την μεγαλωσεις και να οικοδομισεις.. Τοπροκατ δεν ειναι λύση για μονιμη κατοικία.. ασε που για κατι καλο θα πληρωσεις οσο να χτισεις (το ειχαν ψαξει φιλοι μου για τα σπατα και για υτο στο λεω..)

 

Το κακο ειναι οτι οσες μονοκατοικες βρηκα μεχρι στιγμης ειναι κτισματα του 1980-1984 :roll: πανω κατω...κ φυσικα οσα ειναι εκτος σχεδιου τα δινουν σχεδον τσαμπα... Εντομεταξυ για χτισιμο δεν προλαβαινω γιατι μεχρι τον Αυγουστο θελω να εχω παει στη Σαλαμινα....γι αυτο ειπαμε για οικοπεδο κ προκατ μεσα...τα λεφτα οντως ειναι περιπου τα ιδια για ενα καλο προκατ κ ειναι κ αναλογα τα τετραγωνικα μετρα που το θες...κ πως θα ειναι εσωτερικα κλπ... Το αλλο προβλημα ειναι οι συνδεσεις με ΔΕΚΟ (για οικοπεδο κ προκατ) τα οποια επισης πληρωνεις νομιζω...

Οι φιλοι σου τελικα τι εκαναν Δωρα? Τον μεσιτη τον πληρωνουμε κ εμεις που ψαχνουμε για σπιτι?

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο διευθυντής μου έφτιαξε στην Παλλήνη πριν από 12 χρόνια στύλ προκάτ ξύλινο σπίτι 200 τμ.!! φανταστικό και με δυνατότητα να χτήσει από πάνω. η δε τιμή καμμία σχέση με το να το φτιάξει και ο χρόνος παράδοσης ελάχιστος!! το λέω επειδή το έχω δει και -Προσωπικά πάντα- μου άρεσε αφάνταστα :wink:

dora μου κάνει εντύπωση για τους γνωστούς σου :roll:

εκεί Παλλήνη, Γέρακα έχει πολλά προκάτ , μήπως δεν πήγαν στον "σωστό"???

 

-δε μιλάμε βέβαια για τα "κουκλίστικα" με τα παραθυράκια και τις βεραντούλες αλά "σπιτάκι κοκκινοσκουφίτσας" αλλά για κανονικά σπίτια έτσι?

 

Αχ σοβαρα του εχει βγει τοσο καλο?? Μηπως μπορεις με πμ να μου πεις απο που το πηρε γιατι εχω μπλεχτει κ με αυτο υπαρχουν τοσες πολλες εταιριες.....οντος ο χρονος παραδοσης ειναι 1 μηνα περιπου απο τη στιγμη που το εχεις κλεισει με τοποθετηση διαβασα καπου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή εμείς είχαμε αγοράσει οικόπεδο (αγροτεμάχιο) εκτός σχεδίου και δεν μπορούσαμε να πληρώνουμε άλλο ενοικιο στην Ανω Γλυφάδα, αγοράσαμε (κτίσαμε)το 2001, προκάτ 82 τετραγωνικά πάνω σε πλάκα μπετού (που γίνεται το κάτω ωραιότατο διαμέρισμα ισόγειο άλλα 116 τετραγωνικά κάποια στιγμή στο μέλλον) και μέσα σε τρεις μήνες, γιατί ήταν χειμώνας βαρύς, είχαμε μπει στο δικό μας κουκλίστικο σπιτάκι. 7 χρόνια μετά δεν το μετανοιώνω και δεν έχει παθει τίποτα φυσικά και ούτε μοιάζει για προκάτ, αν δεν το πεις σε κάποιον δεν το καταλαβαίνει!!! :wink:

Για μένα νομίζω ότι είναι μια γρήγορη φτηνή και ανθεκτική στο χρόνο λύση για μόνιμη ή εξοχική κατοικία αντισεισμική και αν διαθέσεις και λίγο χρήμα παραπάνω και βάλεις καλές μονώσεις στην κεραμοσκεπή δεν έχει να ζηλέψει τίποτα παραπάνω από τα υπόλοιπα σπίτια !!! :wink:

Τωρα κτιζουν σχεδόν δίπλα μας, μια βίλα διοροφη προκατ 150 τετραγωνικών!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τις συνδέσεις με τις ΔΕΚΟ τις πληρώνεις αλλά δεν είναιπολλά λεφτά. Πάντως επειδή καθυστερούν πολύ καλό θα ήταν με το που θα βρεις το οικόπεδο και το αγοράσεις να κάνεις τις αιτήσεις ώστε όταν θα έιναι να κατοικίσεις να έχουν έρθει και οι συνδέσεις μην κουβαλάς νερό :D

 

Για τον μεσίτη, βασικά, ο αγοραστής πληρώνει την αμοιβή και αν έχει συμφωνήσει και με τον πωλητή, παίρνει αμοιβή και από εκείνον.

Η αμοιβή του είναι 2% για τα πρώτα 6.000 ευρώ και 1% για το υπόλοιπο ποσό. Αυτόλέει ο νόμος από κει και πέρα έιναι και θέμα συμφωνίας. Πάντως ότικαι να συμφωνήσεις να το κάνεις γραπτώς και πρόσεξε να μην υπάρχει κενό για να συμπληρώσει από κάτω και άλλα εκτός από αυτά τα οικόπεδα που θα σου δείξει. Γιατί μπορεί τελικά να βρείς κατι μόνη σου και αυτός να συμπληρώσει οτι σου το έδειξε και αν ζητάει αμοιβή.

Μην απορρίψεις τον μεσίτη με βάση τα παραπάνω να πας και σε μεσίτη, γιατί μπορέι να έχει κάποιο ακίνητο που να είναι ευκαιρία και μαζί με την αμοιβή του πάλι να σε συμφέρει. Το θέμα ΜΕΣΙΤΗΣ το γνωρίζω πάρα πολύκαλά αν χρειαστείς κάτι πέσμου :wink:

 

Να μην ξεχάσω

θέλω και εγώ τα στοιχεία για τα ΠΡΟΚΑΤ!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θέλει μπορώ να του στείλω με πμ τα στοιχεία από τους δύο (ήταν συνέταιροι αλλά χώρισαν) που μου έφτιαξαν το δικό μου και επίσης αν ενδιαφέρεται κάποιος να έρθει να μας επισκεφτεί για να το δει από κοντά!!!

Οταν ψάχναμε εμείς για προκάτ πήγαμε στις εκθέσεις της Αγίας Παρασκευής και του Γέρακα στη Μεσογείον και στην Λαυρίου, όπου όμως τους ρώταγα "να πάω να δω μια δουλειά τους που κατοικούν άνθρωποι μέσα" με κοιτούσαν σαν χαζοί !!!!

Ο πρώτος που προθημοποιήθηκε και μου έδωσε διεύθυνση και τους πήρε τηλ να τους ρωτησει αν μπορούσα ΤΩΡΑ να περάσω, ήταν και αυτός που κλεισαμε το σπίτι!!! :wink:

Αλλωστε τόσα χρήματα μετρητά θα του έδινα, γουρούνι στο σακί θα έπερνα;;;εμ!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και εγώ επειδή διαβάζω αυτά που λέτε και έχω μπερδευτεί.

Εδώ που μένω δεν μπορεί να επεκταθεί το σχέδιο πόλεως λόγω αρχαιολογίας.

Εμείς όμως έχουμε ένα οικόπεδο εκτός σχεδίου. Δηλαδή μπορούμε σε αυτό να χτίσουμε προκατ??????

Πείτε μου σας παρακαλώ γιατί είμαστε στην τελική ευθεία να αγοράσουμε ένα σπίτι 380,000 ευρώ που ναι μεν είναι φοβερό αλλά εγώ πάντα ονειρευόμουν να φτιάξω το δικό μου σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι απαγορέυοντια πλέον τα αυθαίρετα σπίτια από το 2004 καιμετά , επίσης δεν δίνουν παροχές πλέον ρεύμα, νερό και τηλέφωνο, αλλά αν έχεις μέσο πάντα κάτι κάνεις!!!

 

Εμείς προλάβαμε και κάναμε τα χαρτιά μας τότε το 2004 και τα έχουμε όλα πλέον!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι και εγώ επειδή διαβάζω αυτά που λέτε και έχω μπερδευτεί.

Εδώ που μένω δεν μπορεί να επεκταθεί το σχέδιο πόλεως λόγω αρχαιολογίας.

Εμείς όμως έχουμε ένα οικόπεδο εκτός σχεδίου. Δηλαδή μπορούμε σε αυτό να χτίσουμε προκατ??????

Πείτε μου σας παρακαλώ γιατί είμαστε στην τελική ευθεία να αγοράσουμε ένα σπίτι 380,000 ευρώ που ναι μεν είναι φοβερό αλλά εγώ πάντα ονειρευόμουν να φτιάξω το δικό μου σπίτι.

 

Ξέρω οτι αν είναι πάνω από 4 στρέμματα χτίζεις νόμιμα. Τώρα αν υπάρχει άλλη δέσμευση από την αρχαιολογία μπορείς να το τσεκάρεις με την πολεοδομία της περιοχής. Ίσως στο "κομμάτι" που είσαι εσύ να μπορείς να χτίσεις. Ψάξτο λίγο.

Η αν μπορείς να το πουλήσεις και να πάρεις κάπου αλλού?

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιούλιο που μας πέρασε τελειώσαμε την ανέγερση του εξοχικού μας σε κτήμα 2500 τμ. εκτός σχεδίου. Νόμιμο. 75 όροφος και 75 ισόγειο ημιπαράνομο. Το κατασκευάσαμε με τον παραδοσιακό τρόπο. μας κόστισε περίπου 120.000 και 60.000 το κτήμα. Πληρώσαμε και στο μεσίτη περίπου 1500 ευρώ. Βέβαι περάσαμ ένα Γολγοθά ενός χρόνου γιατί ο εργολάβος που ενέλαβε το σπίτι αλλά απ'ότι έμαθα εκ των υστέρων και όλοι οι εργολάβοι είναι μ...ς. Αν το ξανάκανα σήμερα θα επέλεγα την βαριά προκατασκευή που είναι ένα είδος προκάτ πολύ ενισχυμένου που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τον παραδοσιακό τρόπο οικοδομής + τελειώνεις γρήγορα πληρώνεις λιγότερα και δεν έχεις τα μειονεκτήματα ενός κοινού προκάτ ή λυόμενου όπως λεγόταν παλιότερα. Δυστυχώς εγώ το ανακάλυψα αργά. Πιστεύω ότι είναι ιδανική λύση για μονοκατοικία μέχρι και δύο ορόφων.

Για κάθε πληροφορία στη διάθεσή σου.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα...

ειμαστε στη φαση οπου εχουμε και εμεις ενα αγροτεμαχιο (εκτος σχεδιου ) και ψαξαμε τα προκατ... εχουμε βρει παρα πολυ καλο στη μαγουλα αττικης οπου ειναι μαζεμενοι πολλοι κατασκευαστες, αλλα

2500 μετρα εκτος σχεδιου και νομιμο.. πως γινεται? γιατι εμεις κολαμε στο μη νομιμο γιατι δεν μπορεις να το δικαιολογησεις και να παρεις καποιο δανειο απο καπου.. γιατι τοσα χρηματα μετρητα ειναι καπως δυσκολο να τα βρεις εως αδυνατο.. ( δεν μας εχει κατσει το τζοκερ ακομα.. :D )

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εμείς είχαμε αγοράσει οικόπεδο (αγροτεμάχιο) εκτός σχεδίου και δεν μπορούσαμε να πληρώνουμε άλλο ενοικιο στην Ανω Γλυφάδα, αγοράσαμε (κτίσαμε)το 2001, προκάτ 82 τετραγωνικά πάνω σε πλάκα μπετού (που γίνεται το κάτω ωραιότατο διαμέρισμα ισόγειο άλλα 116 τετραγωνικά κάποια στιγμή στο μέλλον) και μέσα σε τρεις μήνες, γιατί ήταν χειμώνας βαρύς, είχαμε μπει στο δικό μας κουκλίστικο σπιτάκι. 7 χρόνια μετά δεν το μετανοιώνω και δεν έχει παθει τίποτα φυσικά και ούτε μοιάζει για προκάτ, αν δεν το πεις σε κάποιον δεν το καταλαβαίνει!!! :wink:

Για μένα νομίζω ότι είναι μια γρήγορη φτηνή και ανθεκτική στο χρόνο λύση για μόνιμη ή εξοχική κατοικία αντισεισμική και αν διαθέσεις και λίγο χρήμα παραπάνω και βάλεις καλές μονώσεις στην κεραμοσκεπή δεν έχει να ζηλέψει τίποτα παραπάνω από τα υπόλοιπα σπίτια !!! :wink:

Τωρα κτιζουν σχεδόν δίπλα μας, μια βίλα διοροφη προκατ 150 τετραγωνικών!!! :wink:

 

 

Αντζελα μπορεις να μου στειλεις κ εσυ με πμ τα στοιχεια για να παω να δω κ εκει????Μου εστειλε κ η motherof2 την οποια ευχαριστω πολυ κ απο δω!! Αχ κοριτσακια μου να ειστε καλα :D με τη δικη σας βοηθεια αρχιζει να ξεκαθαριζει το τοπιο γιατι δεν σας κρυβω οτι εχουμε αγχωθει παρα πολυ. :? ..το μονο καλο ειναι οτι στη Σαλαμινα ολοι λιγο πολυ ειναι γνωστοι οποτε θελω να πιστευω οτι ολα θα πανε καλα κ με οικοπεδο...

 

Βικυ μου σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου για τα μεσιτηκα ειναι ενας τομεας που δεν γνωριζουμε επισης . :? ..πολυ χρησιμα αυτα που μου ειπες για να εχουμε το νου μας μη μας την φερει κανενας..κ για της ΔΕΚΟ.. για οτι αλλο θα σου πω... :D

 

Evoula κ εμεις γι αυτο δεν θελαμε εξ αρχης να χτισουμε...γιατι εκτος απο αρκετα δαπανηρο ειναι κ ψυχοφθορο...η λυση του προκατ σε βαρια κατασκευη οπως λες ειναι η καλυτερη λυση απο οτι ειδα σε διαφορα site που μπηκα για προκατ.

Το θεμα βεβαια ειναι ποια εταιρια ειναι η καλυτερη απο αποψη κατασκευης κ απο αποψη χρηματων εχω ηδη 3 υποψηφιες εταιριες κ θα περιμενω κ απο την Αντζελα για να ξεκινησουμε τις επισκεψεις ..προβλεπω να μην μπορουμε να αποφασισουμε ειναι τοσο ομορφα... :D

 

Μηπως ξερετε να μας πειτε τι να προσεξουμε σε ενα προκατ??

Καποιο μειονεκτημα ισως??? Κατι που θα πρεπει να δωσουμε περισσοτερη βαση??

 

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια, :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα ήθελα να μάθω πως νομιμοποιείτε κτίσμα σε 2,5 στρέμματα.

Μήπως υπάρχει εξαίρεση?

Εννοώ μήπως το οικόπεδο είναι εξ αδιαιρέτου με κάποιο άλλο μαζί και τα 2 ή τα 3 ή 4 οικόπεδα κάνουν όλο μαζί π.χ. 10στρέμματα και χτίζεις μέσα νόμιμα το μερίδιο σου αλλά είσαι με άλλους μαζί στο οικόπεδο, αλλά πρώτα πρέπει να γίνει σύσταση και διανομή. Μόνο έτσι νομίζω μπορείς να χτίσεις σε μικρότερο οικόπεδο.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και απο μενα...

ειμαστε στη φαση οπου εχουμε και εμεις ενα αγροτεμαχιο (εκτος σχεδιου ) και ψαξαμε τα προκατ... εχουμε βρει παρα πολυ καλο στη μαγουλα αττικης οπου ειναι μαζεμενοι πολλοι κατασκευαστες, αλλα

2500 μετρα εκτος σχεδιου και νομιμο.. πως γινεται? γιατι εμεις κολαμε στο μη νομιμο γιατι δεν μπορεις να το δικαιολογησεις και να παρεις καποιο δανειο απο καπου.. γιατι τοσα χρηματα μετρητα ειναι καπως δυσκολο να τα βρεις εως αδυνατο.. ( δεν μας εχει κατσει το τζοκερ ακομα.. :D )

 

Νορα μου 2500 μετρα ειναι το οικοπεδο ετσι? Σορρυ αλλα δεν καταλαβα για αυτο ρωταω (καιω κ καρβουνο :D )...αν ειναι εκτος σχεδιου σιγουρα ειναι παρανομο κ εκτος αυτου οταν θα μπει στο σχεδιο θα σου κοψει οσα μετρα θελει γιατι θα περασει δρομος ή οτιδηποτε αλλο..οποτε καλυτερα εντος για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο :wink:

Κ εμεις για δανειο λεμε φυσικα που μετρητα? Το τζοκερ δεν λεει να μας κατσει με τιποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Εμάς το αγροτεμάχιο είναι στην περίπτωση που λέει η ΒΙΚΗ. Είναι τμήμα ενός αγροτεμαχίου 12 στρεμμάτων εξ'αδιαιρέτου στο οποία έγινε διανομή ορίζόντιας ιδιοκτησίας και έτσι μοιράστηκαν τα μέτρα που είχε δικαίωμα να χτίσει.Είναι νόμιμο με παπά την πολεοδομία και με κουμπάρο την

ΔΕΗ. Στο σχέδιο δεν θα μπεί σύντομα και έτσι δεν ανυσηχούμε για εισφορά σε χρήμα και γή.

Όσο για τα Προκάτ ναι θέλουν άδεια κανονική όπως όλα τα καταλύμματα ακόμα και τα τροχόσπιτα καιτα βαγόνια τραίνου που βάζουν μερικοί.

Προσοχή πολύ με τα παράνομα γιατί τα πρόστιμα είναι πολύ μεγάλα και φτάνουν ή ξεπερνούν την αξία του σπιτιού. Ανέγερσης και διατήρησης. Μήν βασίζεστε στοην καλή γειτονία γιατί δεν υπάρχει τέτοοιο πράγμα, εκτός αν θέλεις να γλέιφεις του γείτονες για το υπόλοιπο της ζωής σου.

Να διευκρινήσω ότι η βαριά προκατασκευή είναι με τοιχεία προκατασκευασμένα από σκυρόδεμα και δεν έχουν καμμία σχέση με τα άλλα προκάτ που είναι τσιμεντοσανίδες πάνω σε ένα μεταλικό σκελετό. Στην περίπτωση αυτή ένα σημαντικό πρόβλημα είναι η μόνωση. Δεν έχουν όλες οι εταιρείες βαριά προκατασκευή. Ψάξτε ακόμα και απο το χρυσό οδηγό να βρείτε αυτές που κάνουν.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς το αγροτεμάχιο είναι στην περίπτωση που λέει η ΒΙΚΗ. Είναι τμήμα ενός αγροτεμαχίου 12 στρεμμάτων εξ'αδιαιρέτου στο οποία έγινε διανομή ορίζόντιας ιδιοκτησίας και έτσι μοιράστηκαν τα μέτρα που είχε δικαίωμα να χτίσει.Είναι νόμιμο με παπά την πολεοδομία και με κουμπάρο την

ΔΕΗ. Στο σχέδιο δεν θα μπεί σύντομα και έτσι δεν ανυσηχούμε για εισφορά σε χρήμα και γή.

Όσο για τα Προκάτ ναι θέλουν άδεια κανονική όπως όλα τα καταλύμματα ακόμα και τα τροχόσπιτα καιτα βαγόνια τραίνου που βάζουν μερικοί.

Προσοχή πολύ με τα παράνομα γιατί τα πρόστιμα είναι πολύ μεγάλα και φτάνουν ή ξεπερνούν την αξία του σπιτιού. Ανέγερσης και διατήρησης. Μήν βασίζεστε στοην καλή γειτονία γιατί δεν υπάρχει τέτοοιο πράγμα, εκτός αν θέλεις να γλέιφεις του γείτονες για το υπόλοιπο της ζωής σου.

Να διευκρινήσω ότι η βαριά προκατασκευή είναι με τοιχεία προκατασκευασμένα από σκυρόδεμα και δεν έχουν καμμία σχέση με τα άλλα προκάτ που είναι τσιμεντοσανίδες πάνω σε ένα μεταλικό σκελετό. Στην περίπτωση αυτή ένα σημαντικό πρόβλημα είναι η μόνωση. Δεν έχουν όλες οι εταιρείες βαριά προκατασκευή. Ψάξτε ακόμα και απο το χρυσό οδηγό να βρείτε αυτές που κάνουν.

 

Mιλαμε για 100% νομιμο για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο...κ για βαρια προκατασκευη ετσι ωστε να μην εχει προβλημα μονωσης κλπ.

Εχουμε καταληξει σε καποιες εταιριες τωρα θα δουμε κ απο κοντα οταν παμε τι ακριβως γινεται... :roll: ..

 

Ειναι κ το θεμα θερμανσης στο οποιο καπου διαβασα οτι επιλεγεις μεταξυ θερμοπομπων κ λεβητα με καλοριφερ...???

Εγραφαν οτι οι θερμοπομποι ειναι πολυ οικονομικοι στη καταναλωση ρευματος......ειναι ετσι??ξερει κανεις???

Link to comment
Share on other sites

Εμάς το αγροτεμάχιο είναι στην περίπτωση που λέει η ΒΙΚΗ. Είναι τμήμα ενός αγροτεμαχίου 12 στρεμμάτων εξ'αδιαιρέτου στο οποία έγινε διανομή ορίζόντιας ιδιοκτησίας και έτσι μοιράστηκαν τα μέτρα που είχε δικαίωμα να χτίσει.Είναι νόμιμο με παπά την πολεοδομία και με κουμπάρο την ΔΕΗ.

 

Η διανομή που λές πρέπει να είναι κάθετης ιδιοκτησίας. Οριζόντια ιδιοκτησία γίνεται μόνο στις οικοδομές.

 

Αν η διανομή έγινε σε τμήματα των 4 στρ., (ή σε τμήματα των 2 στρ. για εντός ζώνης αγροτεμάχια), τότε θα μπορούσε να γίνει και διαχωρισμός. Αν η διανομή έγινε σε μικρότερα μερίδια (π.χ. 500 τ.μ.), τότε παρουσιάζονται επιμέρους προβληματάκια κατά την οικοδόμηση.

 

Το πρώτο από αυτά είναι ότι καθώς η πολεοδομία δεν αναγνωρίζει οικόπεδα μη άρτια και οικοδομήσιμα (στα εκτός σχεδίου δηλαδή μικρότερα από 4 ή 2 στρέμματα), τα διαθέσιμα τετραγωνικά αναφέρονται σε όλο το οικόπεδο, και οι παρανομίες του ενός εμποδίζουν τον άλλο να χτίσει.

 

Π.χ. αν ο ένας έκανε περισσότερα παράνομα μέτρα, τότε ο επόμενος πρέπει να τα "αφαιρέσει" από τα δικά του (η κάθε επόμενη΄οικοδομική άδεια πρέπει να συνοδεύεται από φωτογραφίες όλων των κτισμάτων στο οικόπεδο).

Link to comment
Share on other sites

καλα το δικο μας αγροτεμαχιο ειναι 1250 μετρα, απλα ευελπιστω καποια στιγμηνα μπει στο σχεδιο.... χλωμο βεβαια αλλα και τι να κανεις βρε παιδια , τα εντος σχεδιου ειναι απλησιαστα!!

Link to comment
Share on other sites

katrin, είναι απ'οτι κατάλαβα ένα παραθυράκι που γνωρίζουν οι συμβολαιογράφοι και όχι όλοι!! Μαζί με τη σ΄συσταση έγινε και ένα σχέδιο τεσσάρων κατοικιών που παρουσιάζονται σαν μία. Εμείς στην ουσία αγοράσαμε το δικαίωμα να χτισουμε την μία από τις τέσσερεις την πρώτη μαζί με το εξ' αδιαιρέτου τμήμα του αγροτεμαχίου.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

katrin, είναι απ'οτι κατάλαβα ένα παραθυράκι που γνωρίζουν οι συμβολαιογράφοι και όχι όλοι!! Μαζί με τη σ΄συσταση έγινε και ένα σχέδιο τεσσάρων κατοικιών που παρουσιάζονται σαν μία. Εμείς στην ουσία αγοράσαμε το δικαίωμα να χτισουμε την μία από τις τέσσερεις την πρώτη μαζί με το εξ' αδιαιρέτου τμήμα του αγροτεμαχίου.

 

Εγώ είμαι αρχιτέκτονας μηχανικός και αυτά είναι πολύ γνωστά και στους μηχανικούς! Ιδίως αυτά που αφορούν τα σχέδια δεν τα γνωρίζουν οι συμβολαιογράφοι.

 

Η γνώμη μου είναι όποιος/α ενδιαφέρεται να αγοράσει οικόπεδο ή αγροτεμάχιο για να χτίσει ή να βάλει προκάτ, να συμβουλευτεί πρώτα ένα μηχανικό για να ενημερωθεί για όλες τις λεπτομέρειες του τι πάει να αγοράσει :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΙΝΑΤ σου στέλνω πμ γιατι χτίσαμε προκατ και μένουμε στους Θρακομακεδόνες εδω και 2 χρόνια. Πρεπει να σου γράψω με ποια εταιρεία το φτιάξαμε για να μην κάνεις το ίδιο λάθος :evil: Ή αν την θες τι πρέπει να προσέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα μάθατε;;;; στον πρωινό καφέ η Ελεωνόρα μόλις είπε για έναν διαγωνισμό που κλήρώνει ένα τέτοιο προκάτ σπίτι!!!

Για δηλωστε συμμετοχές ...ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η ΝΤΙΝΑΝ πήρε το πμ κάτι δεν μου βγάζει σωστά.

Το ξαναγράφω εδω διαγράφοντας τα ονόματα. Φαντάζομαι ότι δεν επιτρέπεται.

 

Έχουμε κάνει διατριβή στο όλο θέμα μιας και βιαζόμασταν πολύ τότε.

Υπάρχουν τρία είδη προκατ, με παραλαγές το καθένα.

Αυτά με το βαρύ σκυρόδεμα που λες τσιμεντένια φρούρια, με καλή μόνωση αλλά με περιορισμούς σε διάταξη, ανοίγματα κλπ., χάνεις και μέτρα από το πάχος των τοίχων (εσωτερικών κυρίως).

Τα κλασικά προκατ, με ξύλινο σκελετό και επενδύσεις, γυψοσανίδες στο εσωτερικό αντί για τοίχους. Τέτοιο φτιάξαμε εμείς

Τέλος είναι οι τροχοβίλες που τις φέρνει νταλίκα τις ακουμπάει κάτω και σε μία μέρα έχεις σπίτι (σχήμα λόγου). Αυτή είναι η μόνη περίπτωση που το κόστος είναι αισθητά χαμηλότερο. Έχει όμως θέματα με μόνωση, διαρύθμιση που δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα κλπ.

 

Αυτά που διαπιστώσαμε λοιπον είναι τα εξής (μας τα έλεγαν βέβαια αλλά δεν ακούγαμε...). Δεν υπάρχει περίπτωση καμία να μπείτε σε σπίτι σε λιγότερο από 9 μήνες. Σε κάθε περίπτωση ο Αύγουστος όλος δεν υπάρχει για κανένα συνεργείο υπηρεσία κλπ. Μία εταιρεία μας είπε 4 μήνες, εκεί που πήγαμε τελικά είπε δεν υπάρχει το 4 μήνες αλλά σε 6 μήνες "άνετα", συν τον Αύγουστο, 7 μήνες. Μπήκαμε στους 13 με πολύ κυνήγι... Φίλος που έφτιαξε συμβατικό μπήκε σε 11, με λιγότερο κυνήγι αλλά ΚΑΛΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ.

Για να μην σε ταλαιπωρούμε μην αγνοήσεις τα παρακάτω:

ΠΟΤΕ δεν πληρώνεις βασιζόμενη σε υποσχέσεις. ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ θα φοντίσεις να σε κυνηγάει να πληρώσεις, ακόμη κι αν δεν είσαι τέτοιος άνθρωπος (όπως δυστυχώς κι εμείς), ακόμη κι αν σου εμπνέει εμπιστοσύνη...

Ρώτα τι εγγύηση έχει το σπίτι. Στο τέλος, άσε πίσω (να χρωστάς) ένα σοβαρό ποσό τουλάχιστον για 6 μήνες. Είναι το διάστημα που εμφανίζονται τα όποια προβλήματα. Κι αν χρειαστεί κάτι και έχεις εξοφλήσει... έχασες

ΒΑΛΕ ΡΗΤΡΕΣ στο συμβόλαιο για την αποπεράτωση. Δώσε το συμβόλαιο σε δικηγόρο να δεις πόσο διασφαλίζεσαι και τι παραθυράκια αφήνει. Ο μόνος τρόπος να τελειώσει στον συμφωνημένο χρόνο.

'Ολοι οι κατασκευαστες χρησιμοποιούν συνεργεία. Το δικό μας λοιπόν από την ξυλοκατασκευή του, σχεδιασμό κλπ είναι πολύ καλό, "ζεστό" και λειτουργικό. Ο υδραυλικός ήταν για κλάματα, ο ηλεκτρολόγος άψογος, ο πλακάς απλώς εντάξει, ο μπογιατζής για κλωτσιές και ο γυψοσανιδάς απαράδεκτος. Το αποτέλεσμα είναι ένα πολύ ωραίο σπίτι για κάποιον που το επισκέπτεται, αλλά όχι για κάποιον που μένει μέσα...

Θέλω να πω, αν έχεις κάποιον δικό σου που εμπιστεύεσαι (πχ υδραυλικό), μπορείς να ζητήσεις να αναλάβει εκείνος.

 

Αν προχωρήσεις τελικά, έχω πολλές λεπτομέρειες και "μυστικά" που θα γλιτώσουν στεναχώριες ή καλές λύσεις (πχ υγραέριο αντί πετρέλαιο!).

 

Επίσης κάποιι φίλοι έχουν σπίτι χρόνια στη Σαλαμίνα και ξέρουν κόσμο. Αν χρειάζεσαι κάτι..

 

Ελπίζω να μην σε κούρασα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...