Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνοι περιόδου μετά την εμβρυομεταφορά


irene12

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Είμαι καινούργια στην παρέα. Είναι η δεύτερη εξωσωματικη που κάνω. Η προηγούμενη ήταν πριν έξι χρόνια με επιτυχία. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω μια ακομη προσπάθεια αφου τόσα χρόνια δεν ήρθε μόνο του. Μετά την εμβρυομεταφορά 5-6 μέρες είχα πόνους. Έχει 2 μέρες τώρα που δεν έχω σχεδόν τίποτα και άρχισα να ανησυχω και δεν θυμάμαι κιόλας στην προηγούμενη τι συμπτώματα είχα απλά μου ειχε έρθει λιγο ροζ αιμα και γρήγορα έκανα τεστ φαρμακειου και είχε βγει θετικό και μετα έκανα χοριακη και όλα καλά. Κορίτσια ας μου πει κάποια ειναι φυσιολογικό που μετα απο 7 μέρες απο την εμβρυομεταφορα δεν ποναω;

 

ax rania kai egw mia apo ta idia ekana thn embruometafora k den exw kanena sumtwma eimai sthn 7h mera mexri xtes eixa elafrh pono sto sththos opos k ena baros xamhla sth kulia...kai shmera apolitos tpt k kontebei na mou stripsh to mualo.esu toulaxiston eixes k ponous egw tpt san na mhn ekana tpt.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ax rania kai egw mia apo ta idia ekana thn embruometafora k den exw kanena sumtwma eimai sthn 7h mera mexri xtes eixa elafrh pono sto sththos opos k ena baros xamhla sth kulia...kai shmera apolitos tpt k kontebei na mou stripsh to mualo.esu toulaxiston eixes k ponous egw tpt san na mhn ekana tpt.

 

Καλημέρα. Σήμερα το πρωί πήγα και έδωσα αίμα για την χοριακη. Το απόγευμα θα ξέρουμε. Αν και σήμερα με πονάει η μέση μου λαι λίγο η κοιλιά μου. Εύχομαι σε όλες μας καλά αποτελέσματα μέσα απο την καρδιά μου. Ο Θεός να είναι μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σήμερα το πρωί πήγα και έδωσα αίμα για την χοριακη. Το απόγευμα θα ξέρουμε. Αν και σήμερα με πονάει η μέση μου λαι λίγο η κοιλιά μου. Εύχομαι σε όλες μας καλά αποτελέσματα μέσα απο την καρδιά μου. Ο Θεός να είναι μαζί μας.

 

tha perimenw na dw ta euxarista nea sou otan matheis......egw xthes brady eixa kati kafe ines k mou eipe o giatros oti sumbenei....alla kanena allo sumtwma oute stithos oute tpt.....o theos opws eipes mazi mazi mas afou mas epetrepse na ta topothetisoume sthn mhtra mas ama thelei na ta feroume k sto kosmo .......

Link to comment
Share on other sites

tha perimenwυγρdw ta euxarista nea sou otan matheis......egw xthes brady eixa kati kafe ines k mou eipe o giatros oti sumbenei....alla kanena allo sumtwma oute stithos oute tpt.....o theos opws eipes mazi mazi mas afou mas epetrepse na ta topothetisoume sthn mhtra mas ama thelei na ta feroume k sto kosmo .......

 

Την πρώτη φορά κι εγώ είχα λίγα καφέ υγρά. Και πήγαν ολα καλά. Δεν περνάνε οι ώρες σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά κι εγώ είχα λίγα καφέ υγρά. Και πήγαν ολα καλά. Δεν περνάνε οι ώρες σήμερα.

 

Το αποτέλεσμα τελικά ήταν αρνητικό. Η αλήθεια είναι ότι δεν με πήρε απο κάτω. Έκανα μια δεύτερη προσπάθεια γιατί έτσι ένιωθα πως είναι το σωστό. Εύχομαι όμως σε όλες σας μεσα απο την ψυχη μου καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια είμαι από έμβρυο μεταφορά

και είναι ή έκτη μέρα.

Χθες είχα ενοχλήσεις χαμηλά μία δεξιά μία αριστερά και πόνο στην κοιλιά να πω ότι όταν περιμένω να α διαθέτω δεν έχω τίποτα από πόνους έκτος από πονοκέφαλο.

Έχω μεγάλη αγωνία γιατί έχω πολλές προσπάθειες και τρεις ατυχές κύησης.

Πείτε μου τη γνώμη σας.

 

Εύχομαι σε όλες καλή μας επιτυχία με θετικά αποτελέσματα

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σου λιν, χαιρομαι που σε βρισκω στο φορουμ ξανα. ευχομαι αυτη η προσπαθεια να ειναι και τυχερη. να πανε ολα καλα, και να εισαι αισιοδοξη.

καλη επιτυχια σε ολες ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου λιν, χαιρομαι που σε βρισκω στο φορουμ ξανα. ευχομαι αυτη η προσπαθεια να ειναι και τυχερη. να πανε ολα καλα, και να εισαι αισιοδοξη.

καλη επιτυχια σε ολες ευχομαι.

 

γεια σου turbulence, τι κανεις καλα εισαι,τα νεα σου;

ευχαριστω ελπιζω να είναι η τυχερη θα δειξει...

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΩΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 6ΗΜΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Η 8Η ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΣΧΗΜΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ.

 

ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΤΕ ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΑΤΕ ΤΑ ΤΣΙΜΠΙΜΑΤΑΚΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΧΟΡΙΑΚΗ ;;

ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ Η ΚΑΤΙ ΠΗΓΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΧΑΛΑΣΕ:confused:

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα τελικά ήταν αρνητικό. Η αλήθεια είναι ότι δεν με πήρε απο κάτω. Έκανα μια δεύτερη προσπάθεια γιατί έτσι ένιωθα πως είναι το σωστό. Εύχομαι όμως σε όλες σας μεσα απο την ψυχη μου καλή επιτυχία.

 

lypamai poly!afou exeis ena paidaki doksa ton theo na les!!!!!eyxaristoumeeeee

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεια σας..καταρχας ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες μας...εγω ειμαι 4η μερα εμβρυομεταφορας μιας βλαστοκυστης 5 ημερων...δεν εχω κανενα συμπτωμα...δεν ξερω τι να υποθεσω...παντως με εχει πεθανει η μεση μου απο την ξαπλα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας..καταρχας ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες μας...εγω ειμαι 4η μερα εμβρυομεταφορας μιας βλαστοκυστης 5 ημερων...δεν εχω κανενα συμπτωμα...δεν ξερω τι να υποθεσω...παντως με εχει πεθανει η μεση μου απο την ξαπλα!

 

 

ΓΕΙΑ ΣΟΥ hope ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!! ΜΕ 3ΨΗΦΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ.

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΞΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 8ΗΜΕΡΑ

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

lypamai poly!afou exeis ena paidaki doksa ton theo na les!!!!!eyxaristoumeeeee

 

Ο γιατρός μου είπε όμως να συνεχισω τα φάρμακα μου κανονικά και απο βδομάδα αφου δεν εχω περιοδο να ξανά κάνω χοριακη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσι μου εχω την εντύπωση οτι ειναι πολυ νωρις για τεστ ...

Δεν ξέρω είμαι πολυ Χάλια θα έρθει αύριο και ο μικροβιολογος να πάρει αίμα για να δούμε αν και ξέρω 0

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω είμαι πολυ Χάλια θα έρθει αύριο και ο μικροβιολογος να πάρει αίμα για να δούμε αν και ξέρω 0

 

Όχι όχι όχι! Άκουσε με, ειναι νωρις!!!!!!! Όσο δύσκολο κ αν ειναι , περίμενε αυριο την χοριακη! Άφησε μεσα σου την ελπιδα, μη μαυρίζεις την καρδιά σου !!!!!! Περίμενε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι όχι! Άκουσε με, ειναι νωρις!!!!!!! Όσο δύσκολο κ αν ειναι , περίμενε αυριο την χοριακη! Άφησε μεσα σου την ελπιδα, μη μαυρίζεις την καρδιά σου !!!!!! Περίμενε!!!!!!

 

Χάθηκε και η ελάχιστη ελπίδα που είχα

θα δουμε και αύριο άλλα έχω απογοητευτη ελπίζω να αλλάξει

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα...το ελπιζω δηλαδη....εγω εψαχνα συμπτωματα.....δεν καθομουν η χαζη ετσι;την 7η μερα της εμβρυομεταφορας αρχισα να εχω καφε σκουρα βλεννη χωρις να λερωνει ουτε το χαρτι στο σκουπισμα...αυτο μεχρι σημερα εχει εξελιχθει (8η) σε καφε υγρα με ινες σκουρες καφε μονο στο σκουπισμα και παλι αλλα σε καθε σκουπισμα...εχει καμια καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, πρώτη φορά και για μένα εδώ, και διαβάζοντας τις ερωτήσεις σας, θέλησα να μοιραστώ και τη δική μου εμπειρία...

1η προσπάθεια εξωσωματικής (μικρογονιμοποίηση), εμβρυομεταφορά 1 μόνο εμβρύου, καθώς τα υπόλοιπα 7 δεν τα κατάφεραν, και ξεκίνησε και για μένα η δύσκολη περιόδος της αναμονής μέχρι την πρώτη χοριακή. 9 μέρα από την εμβρυομεταφορά ξεκίνησαν οι ροζ και καφέ εφιαλτικοί λεκέδες στο χαρτί τουαλέτας, μαζί με πονάκια στη μέση και χαμηλά αριστερά στην κοιλιά....Ωστόσο, την ημέρα της 1ης χοριακής, η τιμούλα ήταν 42. Και πήγε 87 δύο μέρες μετά, παρότι το αιματάκι συνεχιζόταν (και μαζί και το άγχος μου). Ακολούθησε ένα Σ/Κ εφιαλτικό, καθώς το αίμα άρχισε να αυξάνεται και μάλιστα κατακόκκινο πια....εσπευσμένη επίσκεψη στον γιατρό τη χτες δευτέρα, όπου είδαμε ένα ενδομήτριο παχύ-παχύ και μια χοριακή 212...ακόμα εγκυούλα λοιπόν! Νέο σοκ το βράδυ με ακόμα περισσότερο αίμα και ξαφνικά και κρυάδες για περίπου μισή ώρα, χωρίς πυρετό ωστόσο (πιθανότατα από το σοκ;)...και μετά σταδιακά μείωση μέσα στις επόμενες ώρες...Σήμερα είμαι πολύ καλύτερα, το αίμα εξακολουθεί να είναι μειωμένο, κι εγώ αποφασισμένη να μη "μασήσω" όσο δε βλέπω τους γιατρούς μου να ανησυχούν και όσο οι χοριακές ανεβαίνουν παρά το αίμα. Έμαθα και από μια φίλη ότι εκείνη είχε αίμα και στις 2 εγκυμοσύνες της τον πρώτο μήνα και αποφάσισα πως θα το αντιμετωπίσω ως κάτι φυσιολογικό και εγώ μέχρι (μακριά από μας) να μου πει κάποιος αποδεδειγμένα ότι δεν είναι. Α στο καλό πια! :-)

Link to comment
Share on other sites

evaki_l, έτσι μπράβο!

Να είσαι αισιόδοξη! Να μείνεις εντελώς ξαπλωμένη, να μην κουράζεσαι καθόλου, και να παίρνεις την προγεστερόνη σου κανονικά (την οποία φαντάζομαι ότι σου έχει ήδη δώσει ο γιατρός σου).

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, πρώτη φορά και για μένα εδώ, και διαβάζοντας τις ερωτήσεις σας, θέλησα να μοιραστώ και τη δική μου εμπειρία...

1η προσπάθεια εξωσωματικής (μικρογονιμοποίηση), εμβρυομεταφορά 1 μόνο εμβρύου, καθώς τα υπόλοιπα 7 δεν τα κατάφεραν, και ξεκίνησε και για μένα η δύσκολη περιόδος της αναμονής μέχρι την πρώτη χοριακή. 9 μέρα από την εμβρυομεταφορά ξεκίνησαν οι ροζ και καφέ εφιαλτικοί λεκέδες στο χαρτί τουαλέτας, μαζί με πονάκια στη μέση και χαμηλά αριστερά στην κοιλιά....Ωστόσο, την ημέρα της 1ης χοριακής, η τιμούλα ήταν 42. Και πήγε 87 δύο μέρες μετά, παρότι το αιματάκι συνεχιζόταν (και μαζί και το άγχος μου). Ακολούθησε ένα Σ/Κ εφιαλτικό, καθώς το αίμα άρχισε να αυξάνεται και μάλιστα κατακόκκινο πια....εσπευσμένη επίσκεψη στον γιατρό τη χτες δευτέρα, όπου είδαμε ένα ενδομήτριο παχύ-παχύ και μια χοριακή 212...ακόμα εγκυούλα λοιπόν! Νέο σοκ το βράδυ με ακόμα περισσότερο αίμα και ξαφνικά και κρυάδες για περίπου μισή ώρα, χωρίς πυρετό ωστόσο (πιθανότατα από το σοκ;)...και μετά σταδιακά μείωση μέσα στις επόμενες ώρες...Σήμερα είμαι πολύ καλύτερα, το αίμα εξακολουθεί να είναι μειωμένο, κι εγώ αποφασισμένη να μη "μασήσω" όσο δε βλέπω τους γιατρούς μου να ανησυχούν και όσο οι χοριακές ανεβαίνουν παρά το αίμα. Έμαθα και από μια φίλη ότι εκείνη είχε αίμα και στις 2 εγκυμοσύνες της τον πρώτο μήνα και αποφάσισα πως θα το αντιμετωπίσω ως κάτι φυσιολογικό και εγώ μέχρι (μακριά από μας) να μου πει κάποιος αποδεδειγμένα ότι δεν είναι. Α στο καλό πια! :-)

 

μη μασας πουθενα κοπελα μου!μακαρι να μπορουσα να σε ακολουθησω κι εγω...αλλα οπως ειπες....εχω αυτα τα κφε εφιαλτικα υγρα 2 μερες και τα χω παιξει...να σε ρωτησω...ειχες πολλα;γιατι εγω εχω σε καθε σκουπισμα !ο γιατρος τι ειπε οτι μπορει να ειναι;καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

μη μασας πουθενα κοπελα μου!μακαρι να μπορουσα να σε ακολουθησω κι εγω...αλλα οπως ειπες....εχω αυτα τα κφε εφιαλτικα υγρα 2 μερες και τα χω παιξει...να σε ρωτησω...ειχες πολλα;γιατι εγω εχω σε καθε σκουπισμα !ο γιατρος τι ειπε οτι μπορει να ειναι;καλη συνεχεια...

 

Το ίδιο ήταν και σε εμένα, εξελίχτηκε μάλιστα σε αίμα τις επόμενες μέρες από την πρώτη χοριακή, πράγμα που δεν είναι απαραίτητο να συμβεί και σε εσένα ή άλλες κοπέλες βέβαια. Θυμάμαι ότι επικοινώνησα 2 μέρες πριν την ορισμένη ημερομηνία χοριακής με το κέντρο και μου είπαν να μην ανησυχώ, ότι μπορεί να είναι και για καλό (από την εμφύτευση π.χ.), να κάνω υπομονή μέχρι την πρώτη χοριακή και να μην πανικοβάλλομαι. Απ'ότι έχω καταλάβει, ειδικά τα καφέ υγρά στο σκούπισμα είναι κάτι πολύ συνηθισμένο και δεν τους ανησυχεί. Ξέρω από πρώτο χέρι πόσο δύσκολο είναι, αλλά προσπάθησε να οπλιστείς με ψυχραιμία και υπομονή μέχρι την ημερομηνία που σου έχουν ορίσει, σου εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά!!! :)

Link to comment
Share on other sites

evaki_l, έτσι μπράβο!

Να είσαι αισιόδοξη! Να μείνεις εντελώς ξαπλωμένη, να μην κουράζεσαι καθόλου, και να παίρνεις την προγεστερόνη σου κανονικά (την οποία φαντάζομαι ότι σου έχει ήδη δώσει ο γιατρός σου).

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ Osin, την προγεστερόνη την παίρνω κανονικά από την αρχή στην μάξιμουμ δόση, όσο για την ξεκούραση....προσπαθώ, αν και δουλεύω ακόμα. Μείωσα τη δουλειά όσο μπορούσα, που ευτυχώς είναι καθιστική, δεν κάνω απολύτως τίποτα στο σπίτι εδώ και 2 εβδομάδες και έχω πήξει στις σειρές στον ελεύθερο χρόνο μου!!! Πάντως, και οι γιατροί μου έχουν απλά ζητήσει να είμαι χαλαρή όσο γίνεται, όχι όμως συνέχεια ξάπλα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...