Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναζήτηση Βρεφονηπιακού Σταθμού σε Βριλήσσια/Χαλάνδρι


Recommended Posts

Για τους Δημοτικους σταθμους εχω ακουσει κι εγω καλα λογια, αλλα εχω την εντυπωση πως θα ξερεις αν γινει δεκτη η αιτηση σου τελευταια στιγμη, οποτε τοτε δεν θα εχεις τη δυνατοτητα να εγγραφεις σε καποιον αλλον. Κι επισης δεν ξερω ποσα παιδακια αναλογουν σε 1 δασκαλα. Αν παντως εχετε καποιο τηλεφωνο, στειλτε το μου για να παρω να ρωτησω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι δημοτικοί Πεντέλης-Μελισσίων τουλάχιστον είναι πολύ καλοί και δέχονται όλα τα παιδιά, οι θέσεις δεν γεμίζουν. Αν ανήκετε στα Βριλήσσια μπορείς να πάρεις στο δήμο να ενημερωθείς. Επίσης, υπάρχει ομάδα στο φβ που μπορείς να ρωτήσεις εμπειρίες άλλων μαμάδων σχετικά με τους δημοτικούς της περιοχής σας, τις δασκάλες, την προσέγγιση κ.λπ. (Παιδικοί σταθμοί και Attachment Theory). 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και στο χαμογελο και μου φανηκε πολυ καλός σταθμός. Το κακό ειναι πως δεν τα κοιμιζουν ολα τα παιδια, δεν τα βγαζουν για εκδρομουλες εξω απο το σταθμο πριν τα 3,5-4, δεν εχουν εξτρα δραστηριοτητες τυπου αθληματα & μου φανηκε ο κηπος μες στο δρομο (δεν ειχε τοσο καλη περιφραξη γυρω γυρω ωστε να επιτυγχανεται ιδιωτικοτητα). Κατα τα αλλα ομως μου φανηκε πολύ επικεντρωμενος στην προσωπικοτητα και την ψυχολογια του παιδιου. Εχουν και σενιναρια παιδοψυχολογιας για γονεις 2 φορες το μηνα. Αν καποιος εχει ιδία άποψη θα ήθελα να την ακουσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μηπως εχει καποιος γνωμη για Froggy στα Μελίσσια και Nancys kinderland στα βριλησσια? Επίσης μηπως γνωριζουμε τιμες για το Παιχνιδι της Σοφιας στην Πεντελη (αν δηλ ειναι επιπεδου Αγριοκυκνων)?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Έχετε καμία πιο πρόσφατη εμπιερία από παιδικούς σταθμούς στα Βριλήσσια; Στους Αγριόκυκνους πρέπει όντως να κλείσεις θέση πάρα πολύ καιρό πριν;

Καλησπέρα! Έχετε καμία πιο πρόσφατη εμπειρία από παιδικούς σταθμούς στα Βριλήσσια; Στους Αγριόκυκνους πρέπει όντως να κλείσεις θέση πάρα πολύ καιρό πριν;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

@Kater1n@ ισχύει οτι για τους Αγριοκυκνους πρέπει να κλείσεις καιρό πριν. Αυτός και η Ντίνα Καψαλη που λέει η @Softse θεωρούνται οι πιο περιζήτητοι της περιοχής. 

Κατα τη γνώμη μου οι αγριοκυκνοι υπερτερούν στους χώρους και κυρίως στο εξωτερικό. Σαν φιλοσοφία της Καψαλη ειναι πιο προσεγμένο και λειτουργεί με περισσότερη ενσυναίσθηση απο οτι μου λένε φίλες που στέλνουν εκει τα παιδια τους. 

Επειδη το βασικό για τον παιδικό ειναι να σου ταιριάξει καλό ειναι να τα δείτε απο κοντά, να μιλήσετε με τους διευθυντές και μετα να αποφασίσετε. 

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ @less_serious! Ναι θα τα επισκεφτούμε σύντομα! Αν και ακόμα είμαστε σε δίλημμα να την πάμε από τον Σεπτέμβρη του 2018, που θα είναι ακριβώς 2, ή του 2019 που θα είναι 3...

Επεξεργάστηκαν by Kater1n@
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους και όλες!

Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση σταθμού για τον γιο μου που θα γίνει 3 ετών σε λίγο καιρό. Κοιτάω στις περιοχές: Χαλάνδρι, Μελίσσια, Βριλήσσια, Γέρακα και ίσως Αγία Παρασκευή και Μαρούσι αν είναι κάτι κοντά στα σύνορα με Χαλάνδρι.

 

Θα γράψω, όσο πιο αντικειμένικά μπορώ, τις εντυπώσεις από μία πρώτη επίσκεψη σε μερικούς σταθμούς:

  1. Froggy στα Μελίσσια. Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση η διευθύντρια, μου φάνηκε άνθρωπος που αγαπάει τα παιδιά και την δουλειά της και έχει όρεξη. Επίσης, φάνηκε να είναι αρκετά συνεννοήσιμη και να έχει τον έλεγχο των καταστάσεων. Με έκανε να νιώσω ότι μπορώ να την εμπιστευτώ και ότι εκεί το παιδί μου μπορεί να περάσει πολύ καλά. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι το ότι ο σταθμός βρίσκεται πάνω στην Λ. Δημοκρατίας και σκέφτομαι ότι θα έχει αρκετό καυσαέριο. Το κτήριο είναι μονοκατοικία δύο ορόφων, κάποιας παλαιότητας αλλά ανακαινισμένη, καλοί σχετικά χώροι εσωτερικά. Δεν μου άρεσε όμως ο κήπος, που είναι στην πίσω πλευρά, έχει λίγο κατηφορική κλίση και έχει στρωμένο τεχνητό χλοοτάπητα, δεν έχει τόσο φυσικό πράσινο. Σε ό,τι αφορά το φαγητό προσφέρει πρωινό και μεσημεριανό, το απογευματινό το φέρνουν τα παιδιά από το σπίτι, όσα μένουν μέχρι αργά. Μου είπε ότι έχει σταθερούς προμηθευτές εδώ και χρόνια. Δεν μπήκα όμως σε περαιτέρω λεπτομέρειες γιατί προτιμώ να στέλνω τα φαγητά του από το σπίτι, πράγμα στο οποίο δεν έφερε αντίρρηση, αρκεί να είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό που θα έχουν στο σταθμό την εκάστοτε ημέρα. Η τιμή είναι €320 χωρίς σχολικό, €380 με σχολικό συν €50 η εγγραφή, συν κάποια χρήματα για προαιρετικές εβδομαδιαίες δραστηριότητες (κολύμβηση €40/μήνα, play time €20/μήνα, tae kwon do €20/μήνα) και ιππασία μία φορά τον μήνα €10.
  2. Κέντρο Προσχολικής Αγωγής Μαίρη Νανούρη στο Χαλάνδρι. Πολύ καλές και σύγχρονες κτηριακές εγκαταστάσεις, έχει χτιστεί απ' το μηδέν και φαίνεται να τηρεί όλες τις προδιαγραφές ασφαλείας. Διώροφο κτίσμα με πολύ φωτεινούς, ψηλοτάβανους, ευχάριστους χώρους, καθαριότητα και τάξη παντού. Ο κήπος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος, αλλά έχει φυσικό χλοοτάπητα, χωρίς όμως δέντρα. Η διευθύντρια φαίνεται καταρτισμένη και οργανωμένη, αλλά είναι πολύ χαμηλών τόνων και δεν μπόρεσα να την ψυχολογίσω ακριβώς. Μου είπε ότι απασχολεί μόνο παιδαγωγούς, όχι βοηθούς. Για το φαγητό τώρα, μου είπε ότι δεν δέχεται φαγητό από το σπίτι, έτσι λέει προβλέπει ο νόμος για τους παιδικούς που έχουν εγκαταστάσεις κουζίνας και προσφέρουν φαγητό. Μου έδειξε ενδεικτικό εβδομαδιαίο διαιτολόγιο, αρκετά ικανοποιητικό. Έχει πάντα φρούτα μετά το πρωινό και προσφέρει και απογευματινό, που είναι επίσης φρούτα. Αποφεύγει την ζάχαρη. Κρέας προμηθεύεται μόνο φρέσκο από κρεοπωλείο και ψάρι επίσης φρέσκο από ιχθυοπωλείο. Η τιμή είναι €430 χωρίς σχολικό, €450 με σχολικό συν €150 η εγγραφή. Δεν έχει αθλήματα στις έξτρα δραστηριότητες, μόνο Αγγλικά και μουσικοκινητική με το σύστημα Orff μία φορά την εβδομάδα (€10/μήνα έκαστο).
  3. Συννεφούλα στο Χαλάνδρι. Λυπάμαι που θα το πω, αλλά δεν μου άρεσε σχεδόν τίποτα. Φτάνω στο ραντεβού στην ώρα μου, δεν είχε τελειώσει η διευθύντρια από το προηγούμενο ραντεβού, εντάξει λογικό αυτό και κατανοητό. Αλλά ήδη περίμενε και το επόμενο από εμένα ραντεβού και διαπιστώνω ότι τα είχε βάλει με διαφορά ενός τετάρτου. Μα τί να προλάβεις να πεις μέσα σε ένα τέταρτο;;; Μου έδωσε την εντύπωση ότι αγαπά τα παιδιά και έχει κατάρτιση, αλλά μου είπε κάποια πράγματα στα γρήγορα και συνεχώς με παρέπεμπε στην ιστοσελίδα τους, για να μπω να διαβάσω περισσότερα. Οι χώροι δεν μου άρεσαν. Είναι μία παλιά μονοκατοικία που δεν έχει ανακαινιστεί. Έχει ακόμα αυτά τα παλιά ξύλινα παράθυρα που μπάζουν. Η κουζίνα παλιά και τα παιδιά τρώνε εκεί σε κάτι στριμωχτά τραπεζάκια. Το πλεονέκτημα είναι ότι έχει πολύ μεγάλο κήπο, με παιχνίδια παιδικής χαράς, αλλά κι αυτός φαίνεται λίγο παρατημένος και απεριποίητος. Γενικά μου έβγαλε μία αίσθηση ότι έλειπε η καθαριότητα και η φροντίδα από τους χώρους, πράγμα που με απωθεί από το να στείλω το παιδί μου εκεί. Το γραφείο της ήταν λίγο σαν γιουσουρούμ, πράγματα στριμωγμένα και πεταμένα παντού και μία περίεργη μυρωδιά, σαν κάτι παλιά σπίτια γιαγιαδοθειάδων... Γενικά μια έλλειψη οργάνωσης. Το φαγητό τους ικανοποιητικό φαίνεται, τα σαλατικά, αυγά είναι βιολογικά γράφουν και τα κρέατα-τυριά φρέσκα ελληνικά, ελαιόλαδο δικό τους. Η τιμή είναι €382 χωρίς σχολικό, €393 με σχολικό, συν €150 η εγγραφή.
  4. Παιδότοπος, Ντίνα Καψάλη στα Βριλήσσια. Η κα Καψάλη μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις σαν παιδαγωγός, έμπειρη και ξέρει τί της γίνεται. Φάνηκε να αγαπάει τα παιδιά και να θέλει να συμμετάσχει στην υγιή ανάπτυξή τους. Σε γενικές γραμμές μου άρεσαν οι απόψεις της σχετικά με την προσέγγιση και διαπαιδαγώγηση των μικρών παιδιών. Μου είπε ότι απασχολεί μόνο παιδαγωγούς. Το κτήριο είναι μία σχετικά παλιά μονοκατοικία, αλλά έχει γίνει κάποια ανακαίνιση και οι χώροι βγάζουν μία ευχάριστη αίσθηση, χωρίς να είναι το τέλειο. Η τοποθεσία είναι ωραία, έχει αρκετό πράσινο και ο κήπος επίσης, που είναι στο πίσω μέρους του σπιτιού, έχει αρκετά παιχνίδια και πράσινο. Για το φαγητό, μου είπε ότι αποφεύγουν κατά το δυνατόν την ζάχαρη και τα παρασκευάζουν όλα μόνοι τους (π.χ. μαρμελάδα). Κρέας και ψάρι προμηθεύονται μόνο φρέσκα από μαγαζιά της γειτονιάς και ελαιόλαδο έχουν δικό τους. Επίσης, αποφεύγουν το να στέλνουν οι γονείς το φαγητό. Ο ανασταλτικός παράγων για μένα είναι η τιμή, η οποία είναι €5700/χρόνο, €1000/χρόνο το σχολικό συν €400 η εγγραφή.
  5. Εστία Παιδιού (Εκπαιδευτικού Ιδρύματος Γεωργίου Κουρτέση) στο Χαλάνδρι, δίπλα στο μετρό Χαλανδρίου. Αυτός ο παιδικός σταθμός είναι μία ιδιόμορφη περίπτωση, καθώς είναι ιδιωτικός αλλά μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα. Ο Γεώργιος Κουρτέσης άφησε ένα κληροδότημα, με το οποίο συστάθηκε το εν λόγω ίδρυμα που έχει τον παιδικό σταθμό, μέρος των εξόδων του οποίου καλύπτεται από τα έσοδα που έχει το ίδρυμα από αξιοποίηση ακίνητης περιουσίας. Το ποσό που πληρώνουν οι γονείς εξαρτάται από το εισόδημά τους. Δίνεις το εκκαθαριστικό σου και το Δ.Σ. του ιδρύματος σε κατατάσσει στην αντίστοιχη κατηγορία. Στο ραντεβού που έκανα εκεί συνάντησα την γραμματέα του σταθμού, μία ευγενέστατη και χαμογελαστή κοπέλα, που ήταν πολύ κατατοπιστική και αναλυτική στην ενημέρωση που μου έκανε. Μόνο που δεν γνώριζε να μου πει, βάσει του εισοδήματός μου σε ποια κατηγορία διδάκτρων θα είμαστε, πρέπει να κάνεις την αίτηση και κατόπιν σε ενημερώνουν. Μίλησα και με την υπεύθυνη παιδαγωγό, επίσης πολύ ευγενική και κατατοπιστική. Με ενημέρωσε για το παιδαγωγικό πρόγραμμα και τις δραστηριότητες που κάνουν. Στα έξτρα είναι η κολύμβηση με €40 μήνα. Για το φαγητό, έχουν σύγχρονα μαγειρεία που εφαρμόζουν σύστημα διασφάλισης ποιότητας και υγιεινής των τροφίμων. Από που προμηθεύονται δεν το ξέρω. Το μόνο κακό ήταν ότι δεν μπόρεσα να δω τους χώρους καθώς πήγα πρωί, σε ώρα προσέλευσης των παιδιών και η κοπέλα δεν μπορούσε να αφήσει την θέση της. Πάντως, αν οι φωτογραφίες στο site τους ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, οι χώροι είναι σύγχρονοι και ευρύχωροι (η χωρητικότητα του σταθμού είναι πάνω από 200 παιδιά και αυτήν την στιγμή φιλοξενεί 63 νομίζω σε τρία τμήματα). Τεράστιο πλεονέκτημα επίσης ο μεγάλος κήπος, με παιχνίδια παιδικής χαράς και φυσικό χλοοτάπητα. Γενικά εισέπραξα ένα ευχάριστο και φιλικό κλίμα.

Δεν έγραψα εδώ λεπτομέρειες ως προς τα παιδαγωγικά προγράμματα των σταθμών και τις δραστηριότητες που κάνουν, γιατί μου φάνηκαν πάνω-κάτω παρόμοια. Ίσως βέβαια να κάνω και λάθος λόγω έλλειψης εμπειρίας, αλλά στην θεωρία φαίνονται παρόμοια, τώρα τί γίνεται στην πράξη είναι άλλο θέμα.

Όποιοι γνωρίζετε περισσότερα πράγματα για αυτούς τους σταθμούς από δική σας επίσκεψη ή αν έχετε στείλει τα παιδιά σας και έχετε πιο έγκυρες πληροφορίες, χρήσιμο θα ήταν να μας γράψετε τις δικές σας εμπειρίες. Γιατί οι πρώτες εντυπώσεις δεν είναι πάντα και σωστές.

Σκέφτομαι ακόμα να δω τον Όμορφο Κόσμο και το Μικρό Σχολείο στο Χαλάνδρι, το ABC στην Αγία Παρασκευή, την Σιμόνη στο Γέρακα, τον Παιδικό Γαλαξία και τον σταθμό της Καλλιόπης Παππά στα Μελίσσια και τον Μικρό Παράδεισο στο Μαρούσι (σύνορα Χαλάνδρι). Καλοδεχούμενες θα ήταν και όσες πληροφορίες έχετε γι' αυτούς.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα :)

Ψάχνουμε να βρούμε νέο σταθμό για τον 2ο γιο μας που θα είναι κατι λιγότερο από 3.5 χρονών καθώς ο σταθμός στον οποίο βρίσκεται τώρα δεν θα επαναλειτουργήσει το Σεπτέμβριο.

Διχάζομαι μεταξύ των σταθμών Σουζάνα (Χαλάνδρι) και Χαμόγελο (Βριλήσσια) και απλά αναζητώ τις τρέχουσες/πρόσφατες εμπειρίες γονέων.

Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος θα μπορούσε να μοιραστεί μαζι μας τα όποια αρνητικά και θετικά στοιχεία εντόπισε στη λειτουργία των δυο σταθμών.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Με συγχωρείτε ποστάρισα λάθος το μήνυμα μου οπότε παρουσιάζεται ασαφές.

Μήπως έχει κάποιος σχόλια από εμπειρία του, σχετικά με τον παιδικό σταθμό Εστία Του Παιδιού στο Χαλάνδρι?

Σκεφτόμαστε να στείλουμε τον μικρό μας εκεί, και μας έχει κάνει καλή εντύπωση από την επίσκεψη, αλλά θα θέλαμε να μάθουμε από την εμπειρία κάποιου που έχει πάει το παιδί του.

Ευχαριστούμε εκ τω προτέρων για τη βοήθειά σας. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μετά από έρευνα και επισκέψεις , μάλλον καταλήγουμε στους Αγριόκυκνους  για τον γιό μου που θα είναι σχεδόν 3 τον Σεπτέμβρη. Έχει κάποιος γονιός πρόσφατη εμπειρία? Ή από τον Παιδότοπο που είναι η επόμενη επιλογή μας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους!!

Επειδή είμαστε σε φάση που ψάχνουμε και εμείς παιδικό σταθμό για τον μικρό μας από Σεπτέμβριο (θα είναι 2 χρονών) θα χρειαστώ την βοήθειά σας αν γνωρίζετε κάτι για τους παρακάτω σταθμούς:

1. Χιονάτη

2. Το παιχνίδι της χαράς 

3. Χαρούμενα Πρωινά 

 

Κάθε γνώμη σεβαστή και θα βοηθήσει αρκετά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

 θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε ιδιωτικό προνήπιο στα βόρεια προάστεια,κατά προτίμηση σε βριλήσσια, Χαλάνδρι, με λίγα παιδιά ανά τμήμα. Ή με περισσότερα παιδιά και δύο νηπιαγωγούς ανά τμήμα. Στο δημόσιο της γειτονιάς θα είναι πολλά παιδιά 22 έως 25 ανά τμήμα με μία εκπαιδευτικό. Ποιο να πρωτοκοιτάξει και σε ποιο να πρωτοδείξει πώς να κρατάει το μολύβι;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους !

´Εχετε να μου προτέινετε από προσωπική άποψη βρεφικό σταθμό για περιοχές Χαλάνδρι ή Αγία Παρασκευή ;

Επίσης ´εχετε γνώμη για την Συννεφουλα στο Χαλάνδρι ;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είχα το γιο μου στο "Σπίτι των παιδιών" στο πάτημα Χαλανδρίου για δύο χρόνια, από εννέα μηνών ως 2,5 χρ. Έχει βολικό ωράριο κ στα βρέφη ήταν μάξιμουμ 10 παιδάκια. Σχετικά οικονομικός. Γενικά έμεινα ευχαριστημενη . 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...