Recommended Posts

Αγαπητοί γονείς, χρειάζομαι τα "φώτα" σας. Έχω ένα κοριτσάκι 26 μηνών και θέλω να την ξεκινήσω σταθμό, γιατί με τη sitter που έχουμε στο σπίτι δεν είμαι ευχαριστημένη. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό στα Βριλήσσια ή στο Χαλάνδρι; Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε πολύ :-)

Πιο συγκεκριμένα, έχετε καλή ή κακή εντύπωση για τους εξής:

-Χαμόγελο (Βριλήσσια)

-Σουζάνα (Χαλάνδρι)

-Nancy's Kinderland (Βριλήσσια) [διάβασα αντικρουόμενες απόψεις]

-Πιτσιρικούπολη (Χαλάνδρι)

-Ο Μικρός Παράδεισος (Χαλάνδρι)

-Συννεφούλα (Χαλάνδρι)

-Playtown (Βριλήσσια)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Παρά τις καλές προθέσεις του θεματοθέτη η ερώτηση ειναι λίγο ... ΛΑΘΟΣ. Μετα απο απειρες αναζητησεις και ραντεβου σε παιδικουσ σταθμούς και πολλές απογοητευσεις αυτο που αποκόμισα σαν εμπειρια είναι οτι οι συντριπτική πλειοψηφια των πεδικών σταθμών δουλευουν μονο στις περιοχές που εδρευουν. Ετσι παρ όλο που Χαλανδρι - Βρ ειναι γειτονια κατα 99% τα λεωφορεία δεν θα σου κανουν την χάρη για το πηγαινε ουτε για το έλα. Εαν δεν σε απασχολεί η μεταφορά ή το έχεις λύσει το θέμα με κάποιον τρόπο κανε ignore σε οτι εγραψα παραπάνω.

Εγώ θα το πήγαινα σε αυτόν που θα εκανα 10-15 λεπτά το πολυ με το καρότσι απο το σπίτι μου διαφορετικά ετοιμασου να γραφτείς εσυ σε τμήμα διαπραγματευσης ΚΑΤΕΒΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ BUSSINES ΝΕΓΚΟΣΙΑΣΙΟΝ HARVARD SCHOOL καθε μέρα , μα καθε μέρα ... μέχρι να τα παρατησεις.

Διαφημίσεις

Γειά σε όλους! Ψάχνω πληροφορίες για τους παιδικούς σταθμούς στο Χαλάνδρι κυρίως κοντά στην Κηφισίας γιατί μένουμε Ν.Ιωνία.

Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για τον Ομορφο Κόσμο, Ζωγραφήζω(έτσι το γράφουν) και Έλα να παίξουμε ή ότι άλλο έχετε να προτείνετε.

Βλέπω ότι ο μικρός παράδεισος έχει πολύ καλά σχόλια αλλά η απόσταση είναι απαγορευτική για μένα.

Ευχαριστώ πολύ.

Ελα να παιξουμε == Ελα να ξε παραδιαστουμε , ελα σε ενα κιτσ κτιριο απ εξω πανω στην κηφισιας για φρεσκο οξυγονο χωρίς δυνατοτηα σταθμευσης του αυτοκινητου σου πουθενά γιατι εισαι , ΠΑΝΩ στην κηφισιας !!

Ο μικρος παραδεισος ειναι πολύ μακρια απο Ν ιωνία.

Καλησπέρα!Επισκέφτηκα τον παιδότοπο της Καψάλη στα Μελίσσια και μου άρεσε πολύ ο χώρος και το πρόγραμμά τους.Θα ήθελα όμως να μου πει και κάποια μαμά, που έστειλε πρόσφατα το παιδί της , αν είναι ευχαριστημένη και επίσης επειδή μου είπαν ότι δεν έχουν τετράδιο με καθημερινή ενημέρωση, πως ενημερωνόσασταν για καθημερινά πράγματα πχ. φαί?

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα ! Πάμε εδώ και λίγους μήνες στο Ζωγραφ(ή)ζω.

Είμαι πολύ ευχαριστημένη ! Οι χώροι πολύ όμορφοι, οι κοπέλες γλυκύτατες , οι δραστηριότητες πολύ ενδιαφέρουσες .

Για το οικονομικό δεν έχω άποψη γιατι είμαστε με ΕΣΠΑ . Το σίγουρο ειναι ότι δεν μας ζήτησαν τίποτα επιπλέον , ενώ στον πειραια μας είχαν ζητήσει παρανόμως συμμετοχή !!!

Μου έκανε εντύπωση που μια κυρία έγραψε πως έφυγε τρέχοντας απο τον εν λόγω σταθμό - τελικά ολα ειναι υποκειμενικά!!

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Έχει κάνεις ακούσει κάτι ή έχει εμπειρία από τον παιδικό σταθμό της εκκλησίας Μεταμόρφωσης Σωτήρως που είναι στα Άνω Βριλήσσια (στη Μάρκου Μπότσαρη);

Είμαι σε αναζήτηση παιδικού για διαβάζοντας τις διάφορες αναρτήσεις καταλαβαίνω ότι ο Παιδότοπος της κας Καψάλη πρέπει να είναι μία καλή επιλογή, απλώς πολύ κοντά μας είναι και ο συγκεκριμένος για τον οποίο όμως δεν διάβασα κάτι.

Καλημέρα σε όλους,

ο μικρός μου είναι έξι μηνών και θα πάει στον βρεφικό σταθμό.

θα ήθελα να ζητήσω γνώμες για τους Παιδικούς Σταθμούς "Σουζανα" και "Μικρος Παραδεισός", ειδικά ΄για το βρεφικό τους τμήμα αν έχει κάποιος άποψη.

Οποιαδήποτε πληροφόρια θα ήταν χρήσιμη για να καταλήξουμε.

Ευχαριστώ!

Εμείς αφού εξαντλήσαμε το Χαλάνδρι - Βριλήσσια...καταλήξαμε σε 1 τέλειο παιδικό σταθμό στα Μελίσσια τους Μπόμπιρες. Είμαι παρα παρα πολύ ευχαριστημένη.

Τέλειος ιδιοκτήτης, τέλειες δασκάλες, πεντακάθαρο, ωραίος κήπος, μαγείρισσα, πολλές δραστηριότητες και το κυριότερο πολύ νορμαλ τιμή.

Ξεκινήσαμε εκεί 8 μηνών (βρεφικό) μετά από μια δραματική εμπειρία από παιδικο σταθμο στα Βριλήσσια. Τώρα η μικρή μου είναι 18 μηνών.

Εάν κάποια μανούλα θέλει καμία πληροφορία ας μου στείλει π.μ

U80ep3?r=1271337460

Ενδιαφερόμαστε για τους παιδικούς

- Καψάλη Ντίνα, Παιδότοπος (Μελίσσια-Βριλήσσια)

και

- Καλλιόπης Παππά (Μελίσσια)

από την προσωπική σας εμπειρία (νηπιαγωγοί, φαγητό, μεταφορά, δραστηριότητες, κόστος, πόσο ικανοποιημένοι μείνατε). Γενικώς οτιδήποτε θα βοηθούσε για να σχηματίσουμε μια γνώμη.

Και γενικώς κάποιον παιδικό Μελίσσια ή το πολύ σε διπλανή περιοχή που να είστε πολύ ευχαριστημένες.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Ενδιαφερόμαστε για τους παιδικούς

- Καψάλη Ντίνα, Παιδότοπος (Μελίσσια-Βριλήσσια)

και

- Καλλιόπης Παππά (Μελίσσια)

από την προσωπική σας εμπειρία (νηπιαγωγοί, φαγητό, μεταφορά, δραστηριότητες, κόστος, πόσο ικανοποιημένοι μείνατε). Γενικώς οτιδήποτε θα βοηθούσε για να σχηματίσουμε μια γνώμη.

Και γενικώς κάποιον παιδικό Μελίσσια ή το πολύ σε διπλανή περιοχή που να είστε πολύ ευχαριστημένες.

Εμείς πηγαίνουμε στους Μπόμπιρες στα Μελίσσια και ειμαστε παρα πολύ ευχαριστημενοι

U80ep3?r=1271337460

Εμείς πηγαίνουμε στους Μπόμπιρες στα Μελίσσια και ειμαστε παρα πολύ ευχαριστημενοι

Nαι, το διάβασα, είναι προς Μαρούσι ο παιδικός όμως, σωστά; Αν μπορείς με πμ να μου στείλεις στοιχεία για το κόστος, μέχρι ποια ώρα υπάρχει φύλαξη, αν υπάρχει φαγητό και μεταφορά, καθώς και αν είσαι ευχαριστημένη κι από τις δραστηριότητες (έξτρα και προγράμματος) γενικά θα σου ήμουν ευγνώμων! Σ' ευχαριστώ.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Διαφημίσεις

Ψάχνω κ εγώ παιδικό στα Βριλήσσια. Έχω δει μόνο 3 αλλά μόνο ο Παιδότοπος με κέρδισε... όμως είναι αρκετά ακριβώς. Υπάρχει κάτι εξίσου καλό στην περιοχή ή αρκετά κοντά;

iyr2p3.png

tIESp3.png

Καλησπερα σε ολους,

Θα με ενδιεφερε πολυ να διαβασω τις αποψεις ή τις εμπειριες σας για τους παρακατω παιδικους σταθμους:

Παιχνιδαγωγειο(Ψυχικο)

Μικρος Παραδεισος(Χαλανδρι)

Παιδοτοπος(Μελισσια)

Οπως καταλαβατε, ψαχνω για παιδικο-Νηπιαγωγειο στα Βορεια Προαστια ( Χαλανδρι, Βριλησσια, Μελισσια, Ψυχικο) 

Εχετε να μου προτεινετε και καποιον αλλο?

Σας ευχαριστω πολυ

Καλημερα! Ψαχνω βρεφονηπιακο σταθμο για παιδακι 2 ετων στα Βριλήσσια. Θα με ενδιεφερε η γνωμη γονεων που πηγαινουν τα παιδια τους ήδη κι έχουν ιδία άποψη. Εχω δει κατα καιρους σχετικα θεματα αλλα ειναι πολύ παλιά οποτε θα με ενδιεφερε πιο προσφατη γνωμη. Μεχρι στιγμης εχω δει: Toboggan (ωραιοι εξωτερικοι χωροι αλλα λιγο παλιο μεσα), Αγριόκυκνους (πολύ ωραιο αλλα ακριβο), Παππά (πολύ ωραιο μεσα αλλα οχι πολυ φιλικος εξωτερικος χωρος και  πολλες σκαλες μεσα) και θα δω ακομα: Χαμόγελο, Παιδότοπος, Nancys Kinderland, Playtown, Σιμόνη, Froggy, Μαγικος Αυλος (αν και μου πεφτει λιγο μακρια), Δουκα Φανη, Mary Poppins Land και ισως και καποια ακομα που θα μου προτείνουν. Περιμένω την άποψή σας, ευχαριστώ!

4 ώρες πρίν, Marka110 είπε:

Καλημερα! Ψαχνω βρεφονηπιακο σταθμο για παιδακι 2 ετων στα Βριλήσσια. Θα με ενδιεφερε η γνωμη γονεων που πηγαινουν τα παιδια τους ήδη κι έχουν ιδία άποψη. Εχω δει κατα καιρους σχετικα θεματα αλλα ειναι πολύ παλιά οποτε θα με ενδιεφερε πιο προσφατη γνωμη. Μεχρι στιγμης εχω δει: Toboggan (ωραιοι εξωτερικοι χωροι αλλα λιγο παλιο μεσα), Αγριόκυκνους (πολύ ωραιο αλλα ακριβο), Παππά (πολύ ωραιο μεσα αλλα οχι πολυ φιλικος εξωτερικος χωρος και  πολλες σκαλες μεσα) και θα δω ακομα: Χαμόγελο, Παιδότοπος, Nancys Kinderland, Playtown, Σιμόνη, Froggy, Μαγικος Αυλος (αν και μου πεφτει λιγο μακρια), Δουκα Φανη, Mary Poppins Land και ισως και καποια ακομα που θα μου προτείνουν. Περιμένω την άποψή σας, ευχαριστώ!

Μέτρησα 12 σταθμούς στο ποστ σου :shock: και θες κι άλλους, δε χρειάζεται να δεις τόσους καλέ...θα μπλέξεις, αλήθεια στο λέω...

Από Βριλήσσια-Γέρακα προσωπικά είχα δει και το Πατουχάκι, συμπαθητικός σταθμός μου φάνηκε.

Η Σιμόνη πρέπει να είναι ο πιο γνωστός σταθμός στην περιοχή και ο πιο μεγάλος. Γνωρίζουμε 2 ζευγάρια που έχουν στείλει εκεί τα παιδάκια τους και είναι ικανοποιημένοι.

Τους υπόλοιπους που αναφέρεις τους έχω ακουστά ή έχω δει τα λεωφορεία τους, αλλά δε γνωρίζω κάτι.

Καλή αναζήτηση!

• Μου αρέσει 2

2lz0qrohj7o75bl9.png

"Οτιδήποτε δεν έχει την ποιότητα της αµφιβολίας είναι επικίνδυνο."

Από το Πατουχάκι πήρα την κόρη μου καθώς η ιδιοκτήτρια την χαστούκισε στα προνήπια γιατί αρνιόταν να φάει. Την ίδια περίοδο γινόταν ντόρος στο σταθμό γιατί ένας γονιός έλεγε ότι μεγαλύτρο παιδί κακοποίησε το τρίχρονο κορίτσι του. Δε γνωρίζω αν όντως συνέβη, αλλά δυστυχώς ήταν πάγια τακτική να προσφέρεται μεσημεριανή φύλαξη (δεν υπήρχε ολοήμερο τότε στο δημοτικό της περιοχής) σε παιδιά δημοτικού στον ίδιο χώρο με παιδιά προνηπίου.

Επίσης υπάρχει στο παρελθόν καταδικαστική απόφαση εναντίον των ιδιοκτητών για θάνατο βρέφους από αμέλεια, όπως έμαθα μετα που πήρα το παιδί: http://www.kathimerini.gr/254357/article/epikairothta/ellada/h-nomarxia-estyye-galazio-portokali

Διαφημίσεις

Μπορείς να δείς και το Σπίτι των Παιδιων είναι βέβαια Πατημα Χαλανδρίου ,εγω είμαι πολυ ικανοποιημένη , τους θεωρώ σωστούς επαγγελματίες, απλα δεν έχει φαγητο το πας εσύ. Είναι σχετικά καινούριος σταθμός (2013) με ωραίες εγκαταστάσεις, σε κάποιους μπορεί να φανεί λιγο μικρος ο χωρος αλλα δεν εχει πολλά παιδιά, Το τηλ ειναι 2106004035.

On 29/11/2017 at 7:47 ΠΜ, Marka110 είπε:

Aν εχεις φτάσει μέχρι toboggan, και αν το σηκώνει άρα ο προϋπολογισμός σας, δες και το Σπίτι της Σοφίας στην Πεντέλη. Εχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια και είναι και ωραίος χώρος.

1 hour ago, Sunshine8 είπε:

Μπορείς να δείς και το Σπίτι των Παιδιων είναι βέβαια Πατημα Χαλανδρίου ,εγω είμαι πολυ ικανοποιημένη , τους θεωρώ σωστούς επαγγελματίες, απλα δεν έχει φαγητο το πας εσύ. Είναι σχετικά καινούριος σταθμός (2013) με ωραίες εγκαταστάσεις, σε κάποιους μπορεί να φανεί λιγο μικρος ο χωρος αλλα δεν εχει πολλά παιδιά, Το τηλ ειναι 2106004035.

Συμφωνώ, είναι καλό σχολείο, το έχω γράψει και σε άλλο θέμα (γι'αυτό απέφυγα να το γράψω κι εδώ :-P)

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Από το Πατουχάκι πήρα την κόρη μου καθώς η ιδιοκτήτρια την χαστούκισε στα προνήπια γιατί αρνιόταν να φάει. Την ίδια περίοδο γινόταν ντόρος στο σταθμό γιατί ένας γονιός έλεγε ότι μεγαλύτρο παιδί κακοποίησε το τρίχρονο κορίτσι του. Δε γνωρίζω αν όντως συνέβη, αλλά δυστυχώς ήταν πάγια τακτική να προσφέρεται μεσημεριανή φύλαξη (δεν υπήρχε ολοήμερο τότε στο δημοτικό της περιοχής) σε παιδιά δημοτικού στον ίδιο χώρο με παιδιά προνηπίου.

Επίσης υπάρχει στο παρελθόν καταδικαστική απόφαση εναντίον των ιδιοκτητών για θάνατο βρέφους από αμέλεια, όπως έμαθα μετα που πήρα το παιδί: http://www.kathimerini.gr/254357/article/epikairothta/ellada/h-nomarxia-estyye-galazio-portokali

Το τελευταίο που λες το είχα διαβάσει κι εγώ, πριν τους επισκεφθώ κιόλας, δεν το ανέφερα ωστόσο εδώ διότι έχουν περάσει πάνω από 15 χρόνια...Υπέθεσα πως για να λειτουργεί ακόμα η επιχείρηση και να έχει τόσα παιδιά, κάποια πράγματα θα έχουν αλλάξει.

Για το 1ο τι να πω, αν ισχύει, είναι τρομερό.
    • Μου αρέσει 2

2lz0qrohj7o75bl9.png

"Οτιδήποτε δεν έχει την ποιότητα της αµφιβολίας είναι επικίνδυνο."

Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες! Οι σταθμοι αυτοι που αναφερω ειναι αυτοι που εχω δει στην περιοχη. Αν βρω καποιον που να μου αρεσει και να ειναι μεσα στο ευρος τιμων που θελω, θα σταματησω προφανως να ψαχνω και ελπιζω να μη χρειαστει να παω και στους 12!!! Για αυτο σας ρωτάω, μηπως και γλιτωσω τοσο κοπο. Μεχρι στιγμής παντως οι σταθμοι που μου αρεσαν πιο πολυ ηταν οι Αγριοκυκνοι και ο Παιδότοπος, οι οποιοι φαινεται να ειναι προσανατολισμενοι πολυ στην εξατομικευμενη διαπαιδαγωγηση του παιδιου και στην ψυχολογια του. Αλλά οι τιμές τους ειναι πολύ υψηλές. Μακαρι να υπηρχαν φθηνότεροι με τις ιδιες προδιαγραφες, δεν θα χρειαζοταν να ψαξω καθολου! Να υποθεσω όμως πως για αυτούς που ανεφερα δεν εχετε καποια εικονα για να μην αναφέρετε κάτι για αυτα. Σχετικα με το toboggan εφτασα ως εκει γιατι εχει συμβαση η δουλεια μου, οποτε θα μου βγει πολυ οικονομικα, οποτε αν εχετε καποια αποψη συγκεκριμενη για αυτον θα με ενδιεφερε πολυ. Αναφορικα με το Πατουχακι, ειναι εξωφρενικα αυτα που αναφερετε, πραγματικα ντροπη να συμβαινουν τετοια πραγματα. Τελος με ενδιαφερει το Πατημα (εκει αλλωστε μενω), οποτε θα κοιταξω και τους σταθμους που μου προτεινατε κι ευχαριστω πολύ. Μηπως επισης εχουμε εικονα τιμης για Σιμόνη για να μην τρεχω τσαμπα? Ελπίζω να υπάρξουν κι αλλες γνωμες, μήπως με βοηθησουν σε αυτή τη σημαντικη θεωρω επιλογη για τα παιδια μας. Ευχαριστω και παλι!

Καλημέρα κι ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες! Οι σταθμοι αυτοι που αναφερω ειναι αυτοι που εχω δει στην περιοχη. Αν βρω καποιον που να μου αρεσει και να ειναι μεσα στο ευρος τιμων που θελω, θα σταματησω προφανως να ψαχνω και ελπιζω να μη χρειαστει να παω και στους 12!!! Για αυτο σας ρωτάω, μηπως και γλιτωσω τοσο κοπο. Απλά ψάχνω σταθμό που να ειναι προσανατολισμενος πιο πολυ στην εξατομικευμενη διαπαιδαγωγηση του παιδιου και στην ψυχολογια του, αλλά όσους εχω δει κι εχουν αυτες τις προδιαγραφες ειναι αρκετα ακριβοι. Μακαρι να υπηρχαν φθηνότεροι με τις ιδιες προδιαγραφες, δεν θα χρειαζοταν να ψαξω καθολου! Αν γνωρίζεται κάποιον τέτοιον παρακαλώ πολύ να με ενημερώσετε. Να υποθεσω όμως πως για αυτούς που ανεφερα δεν εχετε καποια εικονα για να μην αναφέρετε κάτι για αυτα. Σχετικα με το toboggan εφτασα ως εκει γιατι εχει συμβαση η δουλεια μου, οποτε θα μου βγει πολυ οικονομικα, οποτε αν εχετε καποια αποψη συγκεκριμενη για αυτον θα με ενδιεφερε πολυ. Αναφορικα με την περιοχη, με ενδιαφερει το Πατημα (εκει αλλωστε μενω), οποτε θα κοιταξω και τους σταθμους που μου προτεινατε κι ευχαριστω πολύ, απλώς επειδή δεν έχω δυνατότητα, λόγω δουλειάς, να μαγειρευω καθημερινά, αναζητω σταθμό που να περιλαμβάνει τη διατροφη. Μηπως επισης εχουμε εικονα τιμης για Σιμόνη για να μην τρεχω τσαμπα? Ελπίζω να υπάρξουν κι αλλες γνωμες, μήπως με βοηθησουν σε αυτή τη σημαντικη θεωρω επιλογη για τα παιδια μας. Ευχαριστω και παλι!

Εχεις κοιτάξει τους δημοτικούς σταθμούς στο Πάτημα; Εχουν γίνει από όσο έχω δει και ανακαινίσεις αλλά και έχουν φτιαχτεί και καινούριοι. Ειδικά ένας που είναι στην Πρωτέως, από όσο έχω δει τον εξωτερικό χώρο και όσο έχω ακούσει από γνωστούς, σαν εγκαταστάσεις είναι μάλλον καλύτερα από πολλούς ιδιωτικούς. Δε ξέρω βέβαια πόσο θα μείνει έτσι, αλλά ακόμη είναι ολοκαίνουριος.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω μάλλον, αλλά θα συμφωνήσω με την εικόνα σου για τον Παιδότοπο και τους Αγριόκυκνους, απ' όσα έχω λίγο ψάξει κι εγώ. Οι μοναδικοί που ξεχώρισαν και μου έκαναν εντύπωση για την παιδαγωγική τους προσέγγιση. Εμείς για την ώρα δεν έχουμε καταλήξει ακόμα, προτιμήσαμε σπίτι με τη babysitter κι εμένα για ένα χρόνο ακόμα, αλλά από του χρόνου θα ξαναψάξουμε γι' αυτό και παρακολουθώ. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Οσον αφορα τη Σιμονη ακουγεται ως ακριβός αλλα καλύτερα να παρεις να τους ρωτήσεις, εμένα τοτε που έψαχνα μου έλεγαν ολοι οσοι το ρώταγα τιμη απο το τηλέφωνο, είναι βασική πληροφορία, δεν χρειάζεται να πας απο κοντα.  Αν δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις στο κόστος δεν εχει νοημα να πας. Εγω το Σεπτέμβριο τους ειχα παρει γιατι ηταν απο τους λίγους της περιοχής που δέχονταν βρεφακια αλλα δεν ειχαν θεσεις (για βρεφη) οποτε κ δε ρώτησα τιμη. Πάντως δωσε βαση για το τι παρέχεται απο τον καθε σταθμό μέσα στην εκάστοτε τιμή. 

7 hours ago, Marka110 said:

Καλημέρα κι ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες! Οι σταθμοι αυτοι που αναφερω ειναι αυτοι που εχω δει στην περιοχη. Αν βρω καποιον που να μου αρεσει και να ειναι μεσα στο ευρος τιμων που θελω, θα σταματησω προφανως να ψαχνω και ελπιζω να μη χρειαστει να παω και στους 12!!! Για αυτο σας ρωτάω, μηπως και γλιτωσω τοσο κοπο. Απλά ψάχνω σταθμό που να ειναι προσανατολισμενος πιο πολυ στην εξατομικευμενη διαπαιδαγωγηση του παιδιου και στην ψυχολογια του, αλλά όσους εχω δει κι εχουν αυτες τις προδιαγραφες ειναι αρκετα ακριβοι. Μακαρι να υπηρχαν φθηνότεροι με τις ιδιες προδιαγραφες, δεν θα χρειαζοταν να ψαξω καθολου! Αν γνωρίζεται κάποιον τέτοιον παρακαλώ πολύ να με ενημερώσετε. Να υποθεσω όμως πως για αυτούς που ανεφερα δεν εχετε καποια εικονα για να μην αναφέρετε κάτι για αυτα. Σχετικα με το toboggan εφτασα ως εκει γιατι εχει συμβαση η δουλεια μου, οποτε θα μου βγει πολυ οικονομικα, οποτε αν εχετε καποια αποψη συγκεκριμενη για αυτον θα με ενδιεφερε πολυ. Αναφορικα με την περιοχη, με ενδιαφερει το Πατημα (εκει αλλωστε μενω), οποτε θα κοιταξω και τους σταθμους που μου προτεινατε κι ευχαριστω πολύ, απλώς επειδή δεν έχω δυνατότητα, λόγω δουλειάς, να μαγειρευω καθημερινά, αναζητω σταθμό που να περιλαμβάνει τη διατροφη. Μηπως επισης εχουμε εικονα τιμης για Σιμόνη για να μην τρεχω τσαμπα? Ελπίζω να υπάρξουν κι αλλες γνωμες, μήπως με βοηθησουν σε αυτή τη σημαντικη θεωρω επιλογη για τα παιδια μας. Ευχαριστω και παλι!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από korina.v,
        Μηπως ξερετε ποσο κοστιζει το μηνα το ιδιωτικο εκπαιδευτηριο "ζηριδη" ξεκινωντας απο το δημοτικο μεχρι το λυκειο?

Edit admin
        Γειά σας καθώς το κάθε ίδρυμα αναπροσαρμόζει τις τιμές του σε τακτά χρονικά διαστήματα παρακαλούμε να απευθύνεστε στα ιδρύματα απευθείας! 
      • Από elena+alexis,
        Καλημέρα σε όλους τους γονείς του φόρουμ!

Θέλουμε και εμείς από Σεπτέμβριο να στείλουμε τον μικρό μας στον παιδικό σταθμό,

έτσι έχουμε ξεκινήσει να ψάχνουμε όλους τους σταθμούς της περιοχής μας εξονυχιστικά.

Μήπως γνωρίζει κανένας πληροφορίες για

1. Natasha's wonderland
        2. Χαρούμενη πολιτεία
        3. Μπενάκειο Ίδρυμα
        4. Tender age

και πόσο κοστίζουν με σχολικό.

Ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων
      • Από Mama_Anesti_,
        Τι ειπατε στα παιδακια σας σε σχέση με το νηπιαγωγείο? Πως τους διηγηθηκατε την νέα αυτή αρχή?

Φοβηθηκατε μήπως τους δημιουργησετε μεγάλες προσδοκίες με την περιγραφή σας και απογοητευτουν?

Πως τα βοηθησατε να προσαρμοστούν στο νέο αυτό ξεκίνημα?

Εκείνα πως αντέδρασαν? Ποιες ήταν οι ανησυχίες τους?

• Από Euamah,
        Καλημερα σας.. ανοιγω ξανα αυτο το θεμα γιατι οσα εχω βρει ειναι παλια και πλεον τα δεδομενα εχουν αλλαξει.. θα ηθελα πληροφοριες για ιδιωτικα νηπειαγωγεια στον πειραια..καθε γνωμη δεκτη.. να σας πω οτι το παιδι θα παει προνηπιο και το σχολειο μας ‘’κρεμασε’’.. οποτε πρεπει να βρω κατι αξιολογο αμεσα.. ευχαριστω
      • Από motherof2,
        δυστυχώς εγώ δεν προλαβαίνω να πηγαίνω τον γιο μου στο ΔΗΜΟΣΙΟ νηπιαγωγείο και "φυσικά" ούτε να τον παραλαμβάνω
        έχουν γίνει τα εξής και θα ήθελα την άποψή σας
        1. από χαζομάρα μου δεν τον έγραψα ολοήμερο και έτσι την 1η του Σεπτέμβρη που πήγα στο νήπιο και μίλησα με τη νηπιαγωγό , για να τον βάλει στο ολοήμερο μου είπε ότι δεν υπάρχουν θέσεις. οκ! εγώ έκανα βλακεία που δεν το σκέφτηκα ότι στις 12.15 που θα σχολά θα είναι πολύ δεσμευτικό για τον πεθερό μου να τον παίρνει ΑΛΛΑ πες ότι υπήρχε ένα πρόβλημα και όντως δεν μπορούσε να τον παραλαμβάνει κάποιος , τί θα έκανα?
        2. από τις 11 Σεπτέμβρη που έγινε ο Αγιασμός μέχρι και τις 19 Σεπτέμβρη θα σχολάνε στις 10 -10.30, μέχρι να προσαρμοστούν τί να προσαρμοστούν καλή μου κυρία? από τα 20 παιδάκια μου έλεγε ο γιος μου, 1 κοριτσάκι έκλαιγε την πρώτη ημέρα που δεν είχε ξαναπάει σχολείο. ¨Ολα τα υπόλοιπα παιδάκια , έχουν φάει τον παιδικό σταθμό με το κουτάλι που λέμε! αν 2 ή 3 παιδιά έχουν πρόβλημα τότε για αυτά τα παιδιά ίσως να μπορούσαν να τα πάρουν οι γονείς τους νωρίτερα. Γιατί να σχολάνε τόσο νωρίς? ποιός ο πραγματικός λόγος ? τα νήπια πλέον , δεν θέλουν προσαρμογή με την έννοια που ήθελα εγώ όταν πήγα νήπιο ,που δεν είχα ξαναφύγει από την μαμά! ο γιός μου που πήγε παιδικό 14 μηνών , πιστέψτε με ήταν και "μεγάλος"!
        3. η ώρα προσέλευσης στο νήπιο είναι 8.15-8.30 το πρωί. Μίλαγα με μαμά κολλητού του γιού μου που δουλεύει στο ΙΚΑ και πρέπει να είναι πολύ πρωί στην δουλειά της (7-7.30 το πρωί) ο πατέρας του δε, έχει καθαριστήριο στην άλλη άκρη της αττικής και πρέπει κανονικά 8 το πρωί να το ανοίγει. Τί θα κάνουν καλέ αυτοί? της είπα να μου φέρνει τον μικρό να τα πηγαίνει ο άντρας μου και τα δύο, αλλά είναι αυτό λύση? να πρέπει να υποχρεωθεί στον κάθε ξένο η γυναίκα να της πηγαίνει το παιδί της στο σχολείο? εν τω μεταξύ έκαναν αίτηση μαζί με μια άλλη μητέρα να ανοίγει το νήπιο νωρίτερα και της είπαν ότι μπορεί να ανοίγει στις 7 το πρωί αλλά της είπαν χαρακτηριστικά ότι θα φέρνουν το παιδί στις 7 ακριβώς, ούτε 1 λεπτό αργότερα! Μα γιατί ? είναι ανάγκη να ξυπνάνε το παιδάκι στις 6.30 για να το πάνε στις 7 στο σχολείο? ας έχουν ελαστικό ωράριο όπως στον παιδικό που είναι από τις 7-8.30.. και φυσικά δεν μαζεύτηκαν άλλες μητέρες γιατί ενώ και εγώ ήθελα να υπογράψω για να ανοίγει νωρίτερα ώστε να "βοηθήσω", δεν μπορώ να δεσμευτώ να ξυπνάω το παιδί μου κάθε μέρα στις 6.30 για να το πηγαίνω στις 7! είναι βάρβαρο βρε παιδιά ...ειδικά αν σκεφτείς ότι πλέον τα παιδιά μας τα ξυπνάμε πολύ νωρίς από πολύ μικρά λογω του παιδικού...
        4. χτες που πήγε ο πεθερός μου να τον παραλάβει τους μίλησε η νηπιαγωγός και τους είπε ότι η ώρα που θα παίρνουν τα παιδιά είναι ΑΥΣΤΗΡΑ 12.15 το μεσημέρι! (οκ! άμα του σκάσει το λάστιχο του πεθερού μου την βάψαμε δηλαδή..θα μας πετάξουν το παιδί απ'έξω και του πεθερού μου θα του κάνουν φάλαγγα για να τον τιμωρήσουν!!....)
        επίσης ζήτησαν 80 ευρώ για υλικά που θα πάρουν ο έξυπνος ο πεθερός της λέει να σας τα δώσω τώρα εγώ! τουλάχιστον του είπε ότι θα συγκροτηθεί ταμείο από 2 γονείς και θα μας ειδοποιήσει πότε να τα δώσουμε! βέβαια επισήμανε ότι "μέσα στη χρονιά θα χρειαστούμε και άλλα χρήματα και θα σας ειδοποιήσουμε!"
        του λέω λοιπόν του πεθερού μου ότι εγώ θα πάω και θα της πω δεν έχω να στα δώσω... το νήπιο δεν είναι υποχρεωτική εκπαίδευση? δεν είναι δωρεάν η υποχρεωτική εκπαίδευση στη Ελλάδα ή κάνω λάθος? και τί θέλεις να αγοράσεις με τα 80 ευρώ από το κάθε παιδί?χαρτικά? μαρκαδόρους? γραφική ύλη? οκ! εμένα η αδερφή μου έχει βιβλιοπωλείο (αλήθεια είναι) πες μου τί θέλεις να τα πάρω από εκεί και να μου κοστίσουν 30 ευρώ! δεν θέλεις να το κάνω έτσι? πες μου τί χαρτικά θέλεις γενικά και θα τα πάρω εγώ στο κόστος για όλους τους γονείς, χωρίς να βγάλει ούτε 1 ευρώ κέρδος η αδερφή μου και χωρίς να δώσουν 80 ευρώ=27.260 δραχμές(!!) οι υπόλοιποι ταλαίπωροι γονείς! να δω τί θα μου πει δηλαδή!! άσε που ο πεθερός μου κάτι άκουσε για πετρέλαιο που θα πληρώνουμε, αλλά δεν ήταν σίγουρος και μέχρι να ξεκαθαρίσει δεν λέω τίποτα..
        φούντωσα και δεν ξέρω τί να κάνω! εσάς γενικά τί σας έχουν ζητήσει?
      • Από DION,
        ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ,
        ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΓΙΑ ΣΤΑΘΜΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Ή ΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ.
        ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
      • Από cleo75,
        Γεια σε όλους!
        Εδω και λίγες μέρες διαβάζω με τα μανιας τα θέματα που έχουν αναρτηθεί για παιδικούς σταθμούς (γνωμες, περιστατικά, συμβουλές) και τολμώ να πω ότι έχω ψιλοπανικοβληθεί.... ψάχνω και εγώ για παιδικό σταθμό στο Χαλάνδρι για να πάει ο "μεγάλος μου" από το Σεπτέμβρη και 2 που ρώτησα δεν έχουν θέσεις (Andersland & Πιτσιρικούπολη). Πήγα κ είδα το Μαγικό Αυλο κ το Μικρό Σχολείο κ έχω κλείσει ραντεβού με τη Συννεφούλα, τη Λουλουδοχώρα κ τον Μικρό Παράδεισο. Διάβασα κ τα σχόλιά σας για τη Χιονάτη κ το Γαιτανάκι κ λέω να πάω να δω κ εκεί. Είδα όμως ότι πολλά posts είναι παλιά κ (σαν εκπαιδευτικός ξέρω ότι το καλό σχολείο δεν το κάνουν μόνο η σωστή διοίκηση κ οι εγκαταστάσεις αλλα ΚΥΡΙΩΣ το προσωπικό το οποίο συχνά αλλάζει απο χρονιά σε χρονιά) οπότε ζητάω τη βοηθειά σας για πιο πρόσφατες πληροφορίες....
        ευχαριστώ εκ των προτέρων