Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6μηνο after 6μηνο?


τετα

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν είμαι σίγουρη τι ισχύει στην περίπτωσή σου καθώς δεν έχεις ένσημα μέσα στο 2010 αλλά μήπως να περιμένεις πρώτα να το σιγουρέψεις και μετά να αγχωθείς;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

αγχωνομαι γιατι η δουλεια μου ειναι πολυ χαλια κ κατανοηση μηδεν.να φανταστεις στον πρωτο μου μου ειχαν κοψει την αδεια μου.ειχα ομως πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη κ καθομουνα απο την αρχη σχεδον.αλλωστε το φεβρουαριο που ο μικρος μου θα κλεισει χρονο μπορει να με απολυσε γι αυτο αγχωνομαι.να ξερω τι δικαιουμε κ τι οχιι

bAxXp2.png

tnOwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρεπει να εχεις τον τελευταιο χρονο 110 η 120 ενσημα(δεν θυμαμαι ποσα ακριβως......)

120 απο οτι ξερω αλλα αυτο ισχυει κ αν εισαι στη δευτερη εγκυμοσυνη στον ιδιο εργοδοτη?γιατι ειχα ακουσει κατι για τρεις μηνες.και αυτο για τον τελευταιο χρονο δεν ειναι λιγο κουφο?ποτε να τα μαζεψω αφου γεννησα φεβρουαριο κ μετα εκατσα το εξαμηνο?

bAxXp2.png

tnOwp3.png

Link to comment
Share on other sites

αγχωνομαι γιατι η δουλεια μου ειναι πολυ χαλια κ κατανοηση μηδεν.να φανταστεις στον πρωτο μου μου ειχαν κοψει την αδεια μου.ειχα ομως πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη κ καθομουνα απο την αρχη σχεδον.αλλωστε το φεβρουαριο που ο μικρος μου θα κλεισει χρονο μπορει να με απολυσε γι αυτο αγχωνομαι.να ξερω τι δικαιουμε κ τι οχιι

 

Αν είσαι πάλι έγκυος δεν μπορεί να σε απολύσει! Όχι μέχρι και το δεύτερο να γίνει ενός έτους!

Link to comment
Share on other sites

κουκλακι δεν εχω ακουσει κατι τετοιο που λες.....τι να σου πω.....:roll::roll::roll:τωρα το ποτε θα τα μαζευες λογω εγκυμοσυνης....αλλη συζητηση αυτη!:rolleyes:αυτος ηταν και ο λογος που προσεχα πολυ να μην μεινω εγκυος στο δευτερο γιατι στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα αναρρωτικη.....οποτε θα ειχα προβλημα με τα ενσημα!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

κουκλακι δεν εχω ακουσει κατι τετοιο που λες.....τι να σου πω.....:roll::roll::roll:τωρα το ποτε θα τα μαζευες λογω εγκυμοσυνης....αλλη συζητηση αυτη!:rolleyes:αυτος ηταν και ο λογος που προσεχα πολυ να μην μεινω εγκυος στο δευτερο γιατι στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα αναρρωτικη.....οποτε θα ειχα προβλημα με τα ενσημα!

το ιδιο προβλημα εχω τωρα κ γω.ασε που δεν πηλρωνει εδω κ τρεις μηνες.οποτε τουλαχιστον να πληρωνομαι απο το ικα κ να μην ανυσηχω μηπως παθω τιποτα παλι.η δουλεια μου ειναι πωλητρια αλλα εχουμε πολλα φορτηγα με επιπλα συνεπως κ βαρυ κουβαλημα.ηδη μου εχουν πει γιατι γυρναω την τριτη στη δουλεια οτι θα πρεπει να σηκωνω κ γω

bAxXp2.png

tnOwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως και εγώ νομίζω ότι χρειάζεσαι 120 ένσημα. Δεν ξέρω αν του εξαμήνου ισχύουν...γιατί να μην ισχύουν όμως? αφου θεωρούνται κανονικά ένσημα... δεν ξέρω μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως οχι.θα μπορεις να μην δουλευεις υποθετω αλλα ανευ αποδοχων.αλλα δεν ειναι μονο το θεμα αναρρωτικης,θα εχεις ενσημα για τα επιδοματα και το 6μηνο του ΟΑΕΔ????δηλαδη τα 200 ενσημα τον τελευταιο χρονο????

 

 

παρε τηλεφωνο στα κεντρικα του ικα να σε ενημερωσουν.αλλα συμφωνω με aeriko,σιγουρεψου πρωτα και βλεπεις......

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ νομίζω ότι χρειάζεσαι 120 ένσημα. Δεν ξέρω αν του εξαμήνου ισχύουν...γιατί να μην ισχύουν όμως? αφου θεωρούνται κανονικά ένσημα... δεν ξέρω μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο!

ξερεις αν τις 56 μερες που καθομαστε πριν κ τις 63 μετα μας τις κολλαει ο εργοδοτης σε ενσυμα?

bAxXp2.png

tnOwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω την εντυπωση πως οχι.θα μπορεις να μην δουλευεις υποθετω αλλα ανευ αποδοχων.αλλα δεν ειναι μονο το θεμα αναρρωτικης,θα εχεις ενσημα για τα επιδοματα και το 6μηνο του ΟΑΕΔ????δηλαδη τα 200 ενσημα τον τελευταιο χρονο????

 

 

παρε τηλεφωνο στα κεντρικα του ικα να σε ενημερωσουν.αλλα συμφωνω με aeriko,σιγουρεψου πρωτα και βλεπεις......

 

αχ που φτασαμε να μετραμε τα ενσυμα για να κανουμε παιδι!!!!!

bAxXp2.png

tnOwp3.png

Link to comment
Share on other sites

του 6μηνου ειναι μονο ενσημα συνταξιμα δυστηχως........

 

Ναι αλλά παρόλα αυτά μετράνε για το επίδομα ανεργίας...αυτό το ξέρω από προσωπική εμπειρία, λες να μη μετράνε για την αναρρωτική?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά παρόλα αυτά μετράνε για το επίδομα ανεργίας...αυτό το ξέρω από προσωπική εμπειρία, λες να μη μετράνε για την αναρρωτική?

κοιτα σε τελικη αναλυση θα τον πω να με κανει απολυσει,αλλα πλεον κ το ταμειο ανεργειας δεν εχει λεφτα...χι!χι!

bAxXp2.png

tnOwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολλά "ΑΝ" κουκλάκι μου..ΑΝ είσαι έγκυος και ΑΝ μετράνε τα ένσημα και -το κυριότερο-ΑΝ δεν έχεις καλή εγκυμοσύνη (που το απεύχομαι!)!Γιατί δε σιγουρεύεσαι πρώτα και στο κάτω κάτω, αυτή είναι μια άλλη εγκυμοσύνη και μπορεί να μη χρειαστεί να κάθεσαι και να είσαι μια χαρά...ΟΚ, να μη σηκώνεις βάρη φυσικά, αλλά να δουλεύεις κανονικά...Λέω μια σκέψη τώρα...Γιατί μπορεί τζάμπα να αγχώνεσαι...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Πολλά "ΑΝ" κουκλάκι μου..ΑΝ είσαι έγκυος και ΑΝ μετράνε τα ένσημα και -το κυριότερο-ΑΝ δεν έχεις καλή εγκυμοσύνη (που το απεύχομαι!)!Γιατί δε σιγουρεύεσαι πρώτα και στο κάτω κάτω, αυτή είναι μια άλλη εγκυμοσύνη και μπορεί να μη χρειαστεί να κάθεσαι και να είσαι μια χαρά...ΟΚ, να μη σηκώνεις βάρυ φυσικά, αλλά να δουλεύεις κανονικά...Λέω μια σκέψη τώρα...Γιατί μπορεί τζάμπα να αγχώνεσαι...

 

 

ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!!!!:-D

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μη χρειαστεί τίποτα από αυτά όμως ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτό....

 

"Το επίδομα ασθένειας του ΙΚΑ διαρκεί μέχρι τις 182 μέρες εργασίας για την ίδια ασθένεια αν ο εργαζόμενος πραγματοποίησε 100 μέρες εργασίας στο προηγούμενο 15μηνο και μέχρι 360 μέρες εργασίας για την ίδια ασθένεια αν είχε πραγματοποιήσει 300 τουλάχιστον μέρες εργασίας στο προηγούμενο 30μηνο."

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια άλλη εγκύκλιος νεότερη.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!!!!:-D

συμφωνω βρε κοριτσια απλα στην πρωτη παραλιγο να τον εχανα κ φοβαμαι μην παθω το ιδιο.κ στην πρωτη δεν σηκωνα βαρη τις δουλειες του σπιτιου εκανα κ ειχα αιμοραγια

bAxXp2.png

tnOwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω όμως ότι και η άδεια εγκυμοσύνης και λοχείας θεωρούνται άδειες ασθενείας οπότε ίσως και να έχεις συμπληρώσει για τη φετινή τουλάχιστον χρονιά το όριο των αδειών ασθενείας που δικαιούσαι...

Πάντως επειδή και εγώ έχω μπερδευτεί πολύ μάλλον θα ήταν καλύτερα να πάρεις τηλ στο ΙΚΑ από Δευτέρα...:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...