Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παραδείγματα κειμένων που προωθούν τον ρατσισμό και τις διακρίσεις


Recommended Posts

Δείγματα κειμένων τα οποία προωθούν τον ρατσισμό και τις διακρίσεις

 

ετσι παιδια ... θα γινουμε ολοι μπ...δοι ,, αντε ανοιξτε κ τα συνορα πια τι τα κρατατε κλειστα?
παραπομπή σε ανάμειξη εθνικοτήτων στην Ελλάδα με προσβλητικό τρόπο (μπάσταρδοι).

ενισχύουν φόβους "αλλοίωσης" της εθνικότητας, εξαιτίας παρουσίας άλλης εθνικότητας...

(για τους ίδιους λόγους πριν απο κάποια χρόνια έγιναν μαζικές δολοφονίες.... )

 

σε μερικα χρονια θα ρωτανε καποιον τι εισαι κ θα απανταει ...αλβανοελληνας βουλγαροελληνας ρωσσοελληνας τουρκοελληνας κλπ..παει το σκετο ελληνας ξεχαστε το.μειωνοτητα θα ειμαστε εμεις οι ελληνες.παρτυ θα κανουν οι τουρκορωσοβουλγαροαλβανοι στην υγεια του μακακα
πρόκληση φόβου με σενάριο "αφανισμού" της εθνικότητας

 

οντως δεν ηξερα οτι εδωσαν το νεφρο αλλα ασχετο γιατι δεν το εβαλα γιαυτο αλλα για να επιβεβαιωσω αυτο που ρωτησε η angel25 κ δε νομιζω να εδωσαν το νεφρο τους για να σωσουν καποιον αλλα για ΑΛΛΟ λογο.που πολυ καλα ξερουμε.αξιοπρεπεια σε αυτο δε βρισκω....για δειτε!!!
εξαιρετικά ατυχής φωτογράφιση ατόμων που αποφασίζουν να πουλήσουν το νεφρό τους απο ανάγκη. Συνήθως τα άτομα αυτά πέφτουν θύματα εκμεταλλευτών, με αποτέλεσμα μετεγχειριτικές περιπλοκές και μη ανάρρωση πια μετά την εγχείριση.

Εξαιρετικά αρνητική και απάνθρωπη περιγραφή ομάδας ανθρώπων με σοβαρά προβλήματα.

 

 

στο βιντεο αυτο οι αλβανοι βριζουν τα παιδια μας λεγοντας ''ολα τα ελληνακια πιανουν χωρο στα βαλκανια κ μοιαζουν με γυφτακια που καθαριζουνε τα τζαμια''

και αλλα λενε βεβαια..δειτε το κ πειτε μου που εινναι οι ανθρωποι με αξιοπρεπεια???

εχουν πολλα τετοια οπως και αυτο

http://www.youtube.com/watch?v=-NaIk...eature=related

και ναι θα τους μισω μεχρι να τα τιναξω!!!

αλβανους γιατρους κανει η ελλαδα??γιαυτο εχει τοσο ωραιο συστημα υγειας καλα σκαω κ φευγω εγω η αμορφωτη!!σα δε ντρεπομαι που δεν εχω παει με αλβανο!!!
Εγώ προσωπικά δεν έχω συναντήσει σωστόν αλλοδαπό. Μιλάω πάντα προσωπικά, οπότε γιατί να θέλω το παιδί μου να κάνει παρέα με αυτούς; Γιατί να το ρισκάρω; Πιστευω ότι ασυναίσθητα τα παιδιά κουβαλάνε τα κομπλεξ των γονιών τους και τα βγάζουν στις συναναστροφές τους. Αυτό ισχύει και για τα Ελληνόπουλα βεβαίως.

Μια ματιά στο youtube που οι Αλβανοι καίνε την Ελληνική σημαία και κάποια άλλα που βασανίζουν αλβανοί εφηβοι τα δικά μας παιδιά με έχουν εξαγριώσει πολύ (αν τα δείτε ξαναμιλάμε). Δλδ εμείς να τους αγκαλιάζουμε, να τους φερόμαστε όμορφα και αυτοί να μας χτυπάνε πισώπλατα; Ε ΟΧΙ! Εγώ απλά τους αγνοώ και προσπαθώ να τους αποφευγω διακριτικά (δε θέλω να το καταλαβαίνουν γιατί τους φοβάμαι κιόλας).

γενικεύουν και τοποθετούν σε μια ομάδα, ανθρώπους εξαιτίας της εθνικής τους προέλευσης,

κατηγορώντας τους,

υπονοούν ότι είναι άξιοι φόβου και μίσους, ότι όλοι διακατέχονται απο έλλειψη νομικών ευθυνών και παραβατικότητα!

 

Δεν θελω να ερθει καποιος με σπαστα Ελληνικα να μου πει ειμαι Ελληνας .
υποννοούν ότι το επίπεδο ενός ενήλικα σε θέμα Γλώσσας, αποτελεί ένδειξη για το εάν αυτός ο άνθρωπος είναι άξιος ή μή να φέρει την ιθαγένεια του Ελληνα.

 

 

 

 

 

Μου την σπαει να λεμε οτι για την ανεργια δεν φταινε οι μεταναστες.

ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ

 

υποννοεί ότι για την ανεργία φταίνε οι μετανάστες.

Κάτι τέτοιο δεν ισχύει απο την στιγμή που για την ανεργία, φταίει πάντα η ηγεσία ενός κράτους και η οικονομική - αναπτυξιακή πολιτική της

Ανεργία είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων και ο τελευταίος είναι η εισροή μεταναστών

 

 

 

3.2. Το επάγγελμα των ανέργων (Πίνακας 4)

 

Τα δεδομένα του Πίνακα 4 μας δίνουν μια εικόνα των θέσεων εργασίας που αναζητούν οι άνεργοι. Στην κατηγορία των επιστημόνων έτσι όπως προκύπτει από την εκπαίδευσή τους συγκεντρώνεται το 28% από το οποίο το 4% αναζητά θέση εργασίας υποδεέστερη του εκπαιδευτικού επιπέδου. Η ύπαρξη της ετεροαπασχόλησης υποδηλώνει αναμφίβολα τον συμβιβασμό στον οποίο εξαναγκάζεται το άτομο για να αντιμετωπίσει τις πρακτικές όψεις της ζωής, κάτι που ενισχύεται από το ότι το 9,3% δηλώνει ότι αναζητά οποιαδήποτε εργασία. Μεγάλο μέρος των ανέργων (29,3%) βρίσκεται στην επαγγελματική κατηγορία των εργαζομένων στην παραγωγή, όπως και στην κατηγορία των υπαλλήλων γραφείου (21,3%). Αξιοσημείωτο το χαμηλό ποσοστό (1,4%) στην κατηγορία των εμπόρων - πωλητών

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΟΠΩΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΗΤΟΥΜΕΝΗ ΘΕΣΗ 1. ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ-ΤΕΧΝΙΚΟΙ 32% 28% 2. Δ/ΝΤΕΣ - ΑΝΩΤΕΡΑ ΣΤΕΛΕΧΗ 0% 0% 3. ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΓΡΑΦΕΙΟΥ 17,3% 21,3% 4. ΕΜΠΟΡΟΙ-ΠΩΛΗΤΕΣ 0% 1,4% 5. ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ 9,3% 9,3% 6. ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΓΕΩΡΓΙΑ 1,4% 1,4% 7. ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ 40% 29,3% 8. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ 0% 9,3% ΣΥΝΟΛΟ 100% 100%

 

http://www.inegsee.gr/enimerwsi-33-doc4.htm'>http://www.inegsee.gr/enimerwsi-33-doc4.htm

Ινστιτούτο Εργασίας Γ.Σ.Ε.Ε Εμμ.Μπενάκη 71Α

210-3327710, Fax: 3304452

e-mail: info(at)inegsee.gr http://www.inegsee.gr/

 

απο τα παραπάνω (στοιχεία παλιότερα όχι φετινά!) εάν υποθέσουμε ότι ισχύουν ακόμα, προκύπτει οτι οι θεσεις εργασίας που ζητουν οι άνεργοι στην Ελλάδα ως επι το πλείστον δεν αφορούν θέσεις που θα επιθυμούσαν να διεκδικήσουν αλλοδαποί μετανάστες (πχ γεωργία).

 

Από δελτίο των 11

Ένα ελληνόπουλο 16 ετών χαροπαλεύει σε νοσοκομείο στον Βόλο, χτυπημένο από «Αλβανόπαιδες», που πηγαίνουν σε «ελληνικό σχολείο» , μιλάνε την ελληνική γλώσσα , και θα αποκτήσουν την ελληνική ιθαγένεια

Τα μέσα ενημέρωσης του εργολαβιστάν αποκρύπτουν την είδηση.

Παραμονή πρωτοχρονιάς, ενώ διασκέδαζαν σε νυκτερινό κέντρο του Βόλου , έγινε μια μικροφασαρία στο μαγαζ,ί μεταξύ δύο 16χρονών Ελλήνων με δύο συνομηλίκους τους Αλβανούς.

Μετά όταν βγήκαν τα ελληνόπουλα , τα περίμεναν 10 Αλβανοί ηλικίας από 18 και πάνω, και άρχισαν να τους χτυπάνε και οι 10!

Τα 2 ελληνοπουλα μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο, με τον έναν που δέχθηκε χτύπημα με αλυσίδα στο κεφάλι, με αποτέλεσμα να χρειαστεί 8 ωρες χειρουργείο, να βρίσκεται σε κώμα και να χαροπαλεύει στην εντατική.

Η αστυνομία του κ.Προ-πο δεν έχει περιλάβει το γεγονός ούτε στο δελτίο συμβάντων.

γενικεύουν και τοποθετούν σε μια ομάδα, ανθρώπους εξαιτίας της εθνικής τους προέλευσης,

κατηγορώντας τους,

υπονοούν ότι είναι άξιοι φόβου και μίσους, ότι όλοι διακατέχονται απο έλλειψη νομικών ευθυνών και παραβατικότητα!

 

αυτό γίνεται πάντα όταν δεν περιορίζεται η ονομασία της εθνικότητας σε συγκεκριμένες ομάδες αλλά χρησιμοποιείται ο όρος της εθνικότητας γενικευμένα.

 

Ειδατε?αμεσως προσπερναμε το θεμα κ παμε στο τι εκαναν οι ελληνες.

τα ελληνακια πηγαν στην αλβανια τους κανανε ανθρωπους κ βιασαν το κοριτσι?

οχι

δε με νοιαζει αν εχει κ ελληνες που κανουν τα ιδια.

με νοιαζει που καποιοι πηγαινουν ξεβρακωτοι στην ελλαδα που στην ουσια ειναι ΞΕΝΟΙ κ μας σκοτωνουν κ απο πανω.κ αντι να κανουμεε κατι τι λεμε???

''ελα ρε σιγα εχει κ ελληνες που τα κανουν'' ε και?????

να πανε στη χωρα τους να κανουν κ οχι σε μια ξενη χωρα που τους θρεφει κ τους υποστιριζει.

κ οπως ελεγε κ η διαφημηση με το παγωτο

να φυγουνε να πανε αλλου

ας παν στην τουρκια ρωσια αλβανια κλπ να βιασουν να κλεψουν να σκοτωσουν

τετοιους οχι δε τους θελω κ δε δεινω μια για την τυχη τους

(το ιδιο εννοω κ για ελληνες που κανουν τα ιδια σε ξενο κρατος.οχι γιατι η καραμελα ''τα κανουν κ οι ελληνες'' εχει καταντησει αηδια)

υποννοούν ότι κάποιος δικαιολογεί /αποδέχεται την παραβατική συμπεριφορά ενηλικων όταν βασίζει/αιτιολογεί την προέλευση αυτής, στις εξευτελιστικές συνθήκες απο τις χώρες που προέρχονται οι μετανάστες.

 

Και αυτα που λεμε δεν είναι γεγονοτα που απλα πορονουν. Ειναι γεγονοτα που σκοτωνουν, απειλουν, βιαζουν και κλεβουν. Κλεβουν ηλικα και συναισθηματικα και ηθικα τους ανθρωπους και τη χωρα μας.

γενικεύουν και τοποθετούν σε μια ομάδα, ανθρώπους εξαιτίας της εθνικής τους προέλευσης,

κατηγορώντας τους,

υπονοούν ότι είναι άξιοι φόβου και μίσους, ότι όλοι διακατέχονται απο έλλειψη νομικών ευθυνών και παραβατικότητα!

 

 

και συμπληρωνω.ΔΕ ΤΟΥΣ ΦΕΡΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ!

τι περιμεναν στην ελλαδα?κοκκινα χαλια που θα γραφουν welcome and we love you???

η μηπως αμυθητο πλουτο????κ γιατι αφου προσβαλονται δε φευγουν?τι τους κραταει?εφοσον εξυμνουν το κρατος τους γιατι δεν πηγαινουν πισω??? κ τι φταιμε εμεις να μας σκοτωσουν επειδη ειναι ευαισθητουλιδες κ εχουν ψυχολογικα τραυματα?αν θελουν να ζησουν ειρηνικα κ ωραια οκ .αν ερχονται απλα για να επιβαρινουν τα ποσοστα εγκληματικοτητας κ μαλιστα σε μεγαλο βαθμο τοτε ουστ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΤΟΥΣ ΕΣΠΡΩΞΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ειτε πεινα ειτε εξευτελισμος ειτε οτιδηποτε.σκοτωσαν εκλεψαν βιασαν κ εχουν κ το αλοθι?τα καημενακια!!!!!!

υποννοούν ότι κάποιος δικαιολογεί /αποδέχεται την παραβατική συμπεριφορά ενηλικων όταν βασίζει/αιτιολογεί την προέλευση αυτής, στις εξευτελιστικές συνθήκες απο τις χώρες που προέρχονται οι μετανάστες.

 

 

Και κατι άλλο δηλαδη πρέπει να πάρεις την ιθαγενεια για να ζησεις ελευθερα στην ελλάδα? Τοσα χρονια πως ζείς? Χωρις ελευθερια? Αν λοιπον είχα πάει σε μια χωρα που καταπιεζόμουν απλώς θα εφευγα. Και δε καταλαβαίνω γιατι αναφερεις την περιπτωση σου. Οσοι μιλησαμε εδώ είπαμε οτι ναι να δωθει η υπηκοοτητα στους νομιμους και για τους μη μονιμους να βρεθει μια λύση οπως η ποσοστοση. Δε νομιζω οτι ανοικεις σε αυτη τη κατηγορια για να λες για ελευθερια. Ουτε κανεις θα ζητησει το ποιστοποιητικο σου για να δει την ιθαγενεια σου ετσι ωστε να ζεις στην ελλαδα ελευθερη. Και θα πω κατι λιγο σκληρο. Οπου δε μας αρεσει απλως φευγουμε.
Εγώ προσωπικά επειδή έχω μωράκι (εκτός γάμου με ξένο,Ιρακινό) μπορώ να πω ότι σε αυτές τις ομάδες υπάρχει το πρόβλημα, Ιρακ, Ιραν, Κούρδοι, Σουδανοί, Νιγηριανοί και τέλος πάντων σε άτομα που έχουν πολύ έντονο το Ισλαμικό στοιχείο. Εκεί το Ελληνικό κράτος έχει θέμα γιατί δεν γίνονται χριστιανοί, δεν άλλαζουν έθιμα δεν ενσωματώνονται. Εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα με τους αλλόθρησκους αλλά όπως καταλαβαίνεις αν πολιτογραφηθουν 500.000 μωαμεθανοί σε 20 χρόνια από τώρα η μισή Ελλάδα θα φοράει μαντίλα. Αυτό φοβίζει πολύ κόσμο. Εγώ δεν θα κρίνω αν είναι σωστό ή όχι, ο καθένας ας φοράει ότι θέλει, αλλά το θέμα είναι αν η Ελλάδα θα είναι Ελληνική. Μην ξεχνάς λοιπόν ότι αυτοί οι άνθρωποι στην ουσία θα αδυνατούν να νιώσουν Έλληνες και δεν θα μπορούν να γίνουν αποδεκτοί. Θα υπάρχει μεγάλη κοινωνική ένταση γιατί ούτε ελληνικής καταγωγής θα είναι αλλά ούτε ελληνοποιούνται. Η
υποννοούν ότι όλοι οι Ελληνες είναι Χριστιανοί και ταυτίζει την ταυτότητα του Ελληνα με την Χριστιανική Θρησκεία

 

επίσης ρατσιστικό είναι ότι υποννοεί

ότι οι μετανάστες , και τα παιδιά τους, εφόσον έχουν δικαίωμα ψήφου ή εκλεγείν,

θα ψηφίσουν όλοι μαζί ενάντια στο συμφέρον των υπολοίπων εκδιώκοντας πχ άλλες ξένες γλώσσεες στα σχολεία, ή την θρησκεία των υπολοίπων, ή οποιοδήποτε άλλο σενάριο ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ του συγγραφέα,

(καθώς δεν υπάρχει καμιά τέτοια ένδειξη ή απόδειξη)

που θέλει τους μετανάστες όλους μαζί ενωμένους ενάντια στο συμφέρον των πολιτών της ελλάδας

(καθώς βίντεο ή facebook γκρουπ ΔΕΝ ειναι ενδεικτικά για την συμπεριφορά ολόκληρων πληθυσμών - η υπόννοια ότι κάτι τέτοιο ισχύει είναι μαι επικίνδυνη γενίκευση)

 

Σήμερα έχουμε πραγματικά 30% ΛΑΘΡΟμετανάστες στη χώρα.

τα σχόλια αυτά είναι ρατσιστικά επειδή

υπερβάλλουν χωρίς καμια απόδειξη για νούμερα προκαλώντας φόβο

 

Ο Ελληνισμός επιβίωσε γιατί εφάρμοσε το πρώτο. Δηλαδή Έλληνας είναι όποιος γεννιέται από Έλληνα, οπουδήποτε στον πλανήτη. Άλλες χώρες εφαρμόζουν το 2ο. Δικαίωμά τους.

υποννοούν ότι μόνο παιδί γεννημένο απο έλληνα γονέα είναι Ελληνας

Τα παιδιά που είναι υιοθετημένα απο άλλη χώρα και αναθρεμμένα απο Ελληνες? Ή τα γεννημένα απο Έλληνα αλλά αναθρεμμένα εξολοκλήρου απο αλλοδαπές ή Θετούς γονείς ?

Αυτά τα παιδιά προκαλούν την " κατάρρευση" του Ελληνισμού ?

 

 

Δηλαδη αν δεν υπηρχε ανθρωπιστικη οργανωση δε θα πηγαιναν σε γιατρο του ΙΚΑ. Εμενα ο αντρας μου δε μπορει να ασφαλισει την μανα του αλλα για τους μεταναστες τουλαχιστον πριν απο καμποσο καιρο γινοταν. Τα παιδια πηγαινουν σχολειο η παιδικο χαρη των ευρωπαικων συμβασεων? Τα επιδοματα τα περνουν γιατι σεβαστηκε το κρατος τις συμβασεις? Εδω τοσα φραγκα περνουν που παν στις τσεπες τους και καλα για υποδομες για τους μεταναστες λαθρο ή μη. Εκει θα κολλησουν? Σε αυτους που πρεπει επρεπα να δωσουν τοσα χρονια τα λεφτα που επερναν απο χρηματοδοτισεις ήταν στους ελληνες και ξαφνικα λοιπον δε βαριεσε, οι ελληνες δε τα είχαν και τοσο αναγκη αλλα αναγκαστικα τα δινουν στους μεταναστες, δε ξερω, δε μου κανει. Και τι επιδοματα εχει δωσει η εκαστοτε κυβερνηση σε μεταναστες που δεν είναι κρατικος προυπολογισμος αλλα χρηματα που επιδοτηθικαν απο την ευρωπη λογο παγκοσμιας παρεμβασης στους μεταναστες?
υποννοεί ότι αφού στην Ελλάδα το σύστημα είναι διεφθαρμένο και κανένας δεν διαμαρτύρεται, και δεν απαιτεί το να λειτουργήσει το σύστημα, κακώς οι μετανάστες έχουν δικαιώματα.

αυτό είναι παράλογο, καθώς η μή άσκηση του δικαιώματος του ενός (της υπεράσπισης και αίτησης των δικαιωμάτων του), δεν αναιρεί την ασκηση του δικαιώματος του άλλου.

 

Δεν νομίζω ότι κανένας Αλβανός από αυτούς που δεν ξέρουν Ελληνικά αλλά θέλουν να το παίξουν έλληνες υπήκοοι, θα πολεμήσει ποτέ υπέρ της Ελλάδας και κατά της Αλβανίας ή της Τουρκίας. Θεωρώ δεδομένο ότι θα γίνει το αντίθετο.
υποννοεί ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν ήδη στρατιώτες μεικτής υπηκοότητας/ιθαγένειας, που υπηρετούν κανονικά,

 

τοποθετούμε εδώ τις πληροφορίες

Σύμφωνα με επικοινωνία με το αρμόδιο οργανο υπεύθυνο για αυτά τα θέματα

ΓΕΣ (γενικό επιτελείο στρατού), γραφείο στρατολόγησης

(210 6555911) δεν υπάρχει καμία διάκριση ανάλογα την θρησκεία ή άλλου είδους χαρακτηριστικό όπως άλλη χώρα προέλευσης, ενώ ακόμα και για τις συνοριακές περιοχές, απο την στιγμή που το κράτος ορίζει κάποιον σαν Έλληνα μέσω της ιθαγένειάς του, ο στρατός τον αντιμετωπίζει σαν ισότιμο/ίσες υποχρεώσεις - μπορεί να έχει διαφορετική θρησκεία (καθολική/μουσουλμανική) ή να προέρχεται απο άλλη χώρα και να υπηρετεί κανονικότατα στο στρατό.

[σ.σ. Το αν ανεπίσημα (σύμφωνα με άλλες πηγές) τοποθετούνται στρατιώτες με άλλο θρησκευμα ή άλλη προέλευση, σε μή οργανικές θέσεις, δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί απο κάποιον. ]

Σύμφωνα με pdf στο ΓΕΕΘΑ ατομο με Ελληνική ιθαγένεια απο πολιτογράφηση, μπορεί να ζητήσει την εξαίρεσή του απο τα καθήκοντα να υπηρετήσει, όπως και πολλές άλλες κατηγορίες πολιτών Ελληνικής Ιθαγένειας.

Για οποιαδήποτε παράπονα, σχόλια, καταγγελία σε σχέση με αυτό, θα πρέπει οι ενδιαφερόμενοι να απευθυνθούν στο αρμόδιο γραφείο του ΓΕΣ.

 

Περεταίρω υποθέσεις σε σχέση με την συμπεριφορά ομάδας ανθρώπων μιας εθνικότητας ή θρησκείας σαν σύνολο

είναι ρατσιστική έκφραση. Αποτελούν διάκριση και χαρακτηρισμό ανάλογα με την εθνικότητα και κάτι τέτοιο είναι ρατσιστικό και ενάντια στον νόμο.

 

 

 

Όταν ένας πακιστανός πολιτογραφηθεί Έλληνας πολίτης, ναι θέλω να ξέρει τι σημαίνει "ελευθερία ή θάνατος". Θέλω να ξέρω ότι θα διαφημίζει την Ελλάδα στο εξωτερικό και όχι το πακιστάν. Σαφώς θα πρέπει να κάνει lobbing στην Ελλάδα για την προσέγγιση των δύο χωρών αλλά πλέον θα είναι έλληνας και θα πρέπει να συμπεριφέρεται ώς έλληνας.

Αυτό κάνει η ομογένεια στις ΗΠΑ. Σαφώς προωθούν τα συμφέροντα της Ελλάδας, στο βαθμό όμως που ταυτίζονται/συμπληρώνουν τα συμφέροντα της χώρας τους που είναι οι ΗΠΑ.

υποννοεί ότι δικαίως υπάρχει ή θα έπρεπε να υπάρχει κάποιου είδους έλεγχος μετά την πολιτογράφηση κατά πόσο ο πολιτογραφημένος προβάλει την νέα του πατρίδα και κατά πόσο προωθεί τα συμφέροντά της και σε τι ποσοστό ταυτίζει συπληρώνει τα συμφέροντας ποιάς χώρας.

 

(κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν να βαθμολογηθεί ή να αξιολογηθεί, χωρίς παρακολούθηση των πολιτών μετά την πολιτογράφηση κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει!)

 

εάν κάτι τέτοιο ήταν το ζητούμενο ΠΡΩΤΑ απο όλα θα έπρεπε να γίνει αποδεκτό ή να ζητηθεί να εφαρμοστεί απο τους ίδιους τους πολίτες του κράτους ....

Το μόνο που μπορεί να ελεγθεί το κατα πόσο κάποιος ακολουθεί τους νόμους ή όχι.

 

Δεν κατάλαβα, γιατί να μην πάει φαντάρος; Έλληνας πολίτης δεν ήθελε να γίνει; Μια από τις υποχρεώσεις του Ελληνα πολίτη είναι να υπηρετήσει στο στρατό, και αν χρειαστεί να πολεμήσει κιόλας.
υποννοεί ότι κάποιος μετανάστης με ελληνική ιθαγένεια θα αρνιόταν να υπηρετήσει - (υποθεση χωρίς καμια βάση, που προκαλεί εντύπωση "άρνησης" υπευθυνότητας, την στιγμή που ήδη υπάρχουν στον στρατό, Έλληνες με άλλη ή μεικτή ιθαγένεια ή άλλο θρήσκευμα).

 

Επίσης όπως και άλλες κατηγορίες ελλήνων πολιτών έτσι και όσοι αποκτούν την Ελλ. ιθαγένεια απο πολιτογράφηση, έχουν το δικαίωμα να αρνηθούν να υπηρετήσουν. Αυτό προβλέπουν οι διατάξεις του κράτους/ΓΕΣ.

 

 

Και σου επαναλαμβάνω. Πήγαινε στη Μέκκα, και περπάτα με ακάλυπτο το κεφάλι, κάνε και το σημείο του σταυρού σε δημόσιο χώρο, και αν ποτέ καταφέρεις να γυρίσεις ζωντανή στην Ελλάδα, πες μας πως φέρονται οι Ισλαμιστές στους μετανάστες.

Αν θέλεις πες τους και το αυτονόητο για την Ελλάδα: ότι μπορεί μια γυναίκα να επιλέξει ποιον θα παντρευτεί.

Μάλλον όταν γυρίσεις (αν γυρίσεις ζωντανή), δεν θα έχεις χέρι, και ίσως γλώσσα, αν και το θεωρώ πιο πιθανό ότι θα έχεις θανατωθεί με λιθοβολισμό (αλήθεια ξέρεις πόσο ωραίος είναι ο αργός θάνατος από λιθοβολισμό; )

υποννοεί ότι όλοι οι ισλαμιστές, είναι βίαιοι, και εφαρμόζουν τέτοιους νόμους...!

 

Διακρίσεις περι σεξουαλικότητας κ άλλες διακρίσεις

 

ναι το παραδεχομαι οτι δε μιλαω τη γλωσσα ενος γονιδιακου λαθους
υποννοεί αστειευτικά ότι ένας ενήλικας ομοφυλόφιλος είναι γονιδιακό "λάθος". Εξαιρετικά υποτιμητική και υποβιβαστική έκφραση....

 

 

οι παραπάνω φράσεις υπήρξαν δημοσιευμένες απο μέλη του φόρουμ,

και για τις οποίες τα μέλη έλαβαν κάρτες ειδοποίησης με τον τίτλο Διακρίσεις/Ρατσισμός

 

σε αυτό το θέμα θα προστίθενται εκφράσεις δημοσιευμένες απο μέλη του φόρουμ, και μελλοντικά,

και για το θέμα του ρατσισμού και για το θέμα των διακρίσεων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...