Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΑΤΕ


Κ61207

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλε σας

Έχω δύο γιούς 13 και 10 ετών

Εκτός από μαμά και δούλα και κυρά, έχω κάνει πολλές δουλειές κατέληξα σε σούπερ μάρκετ για 5 χρόνια, απολύθηκα και τώρα προσπαθώ να επιβιώσω με δουλειές μες στο σπίτι γιατί έξω δεν βρίσκω κάτι

Πλέκω με βελονάκι και κεντάω

Μία παροιμία λέει μάθε τέχνη κι ας άστη και άμα πεινάσεις πι άστη

Στα 18 μου πήγα σε σχολή για 2 χρόνια και έχω χαρτί... , να το πω πτυχίο..., να το πω δίπλωμα..., να το πω γνώση, πάντως πάνω γράφει ''δίπλωμα δασκάλας στο κέντημα μηχανής '', σημασία έχει ότι προσπαθώ...για να μην τρελαθώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 484
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

είμαι άνεργη με 2 πτυχία ένα σαν αισθητικός και το άλλο σαν τραπεζικός με ειδικότητα στην λογιστική και τα 2 πτυχία αναγνωρίσμενα απο το κράτος με πιστοποίηση... σαν αισθητικός δουλευω όπου με ζητάνε αλλα πλέον ποια θα δώσει λεφτά για να βαφτεί σε κάνα γάμο το καλοκαίρι και πολύ είναι σαν γραμματέας-λογίστρια έχω δουλέψει σε άπειρες εταίρειες αλλα με το που απέκτησα παιδί και παντρεύτηκα αυτό το πτυχίο θα το βλέπει ο τύχος γιατί αυτή η δουλειά θέλει να μην έχεις υποχρεώσεις...

πλεόν ασχολούμε απο το σπίτι με βιολογικά προιόντα... έχω κότες και δίνω αυγά και κάνω γλυκά του κουταλιού και μαρμαλέδες όποτε μου ζητάνε απο τα δέντρα μας... και σκοπεύουμε να επεκταθούμε και σε κρεας και γαλακτομικά... να κάνουμε επειχήρηση που λέει αλλά ακόμα το σκεφτόμαστε....

Link to comment
Share on other sites

το αλλο το ακουσατε? που σκεφτονται να φορολογησουν τα πτυχια!

δηλ να εχεις ξοδεψει καποια χρηματα (και χρονο) για να αποκτησεις καποια πτυχια (χαρτια!) και να βρισκεσαι ανεργος και να ερχεται να σου ζηταει εξτρα φορο διοτι εισαι ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ! δηλ ? τι? ειμαστε εν δυναμει εργαζομενοι?

Link to comment
Share on other sites

το αλλο το ακουσατε? που σκεφτονται να φορολογησουν τα πτυχια!

δηλ να εχεις ξοδεψει καποια χρηματα (και χρονο) για να αποκτησεις καποια πτυχια (χαρτια!) και να βρισκεσαι ανεργος και να ερχεται να σου ζηταει εξτρα φορο διοτι εισαι ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ! δηλ ? τι? ειμαστε εν δυναμει εργαζομενοι?

 

ναι το έχω ακούσει.. πωπω μου θυμίζει λίγο το είναι τρελοί αυτοί οι ρωμαίοι.. αν μου το έλέγαν πριν 10 χρόνια αυτό το πράγμα θα το θεωρούσα σενάριο επιστημονικής φαντασίας πλέον όμως αν μου πουν ότι ο Σαμαράς και ο Παπανδρέου έχουν ξάδελφο τον Ε.Τ. τον εξωγίηνο θα τους πιστέψω....

Link to comment
Share on other sites

Να' μαι και εγώ. Είμαι Σύμβουλος Μηχανογράφησης Εταιρειών, με δική μου εταιρεία, εξού και, ούτε να κάτσω μπορώ, και πήγα για δουλειά στους 2 μήνες από τη γέννα. Τι να κάνουμε? Πάντως η δουλειά μου μου αρέσει, οπότε συμβιβάζομαι.

 

Πόσο σε καταλαβαίνω..... δύο μηνών ήταν ο γιός μου όταν επέστρεψα στο γραφείο μου.....Αν δεν το έχεις ζήσει , δεν ξέρεις πώς είναι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κοριτσια ειμαι μπακάλισσα.βοηθαω τον αντρα στο σουπερ...κοβω τυρια,σαλαμια τακτοποιω ραφια καθομαι ταμειο...και πηγα στη δουλεια οταν ηταν το μωρακι μου 20 ημερων και εγω μετα απο καισσαρικη...οποτε καταλαβαίνεται:cry:...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ειδικευόμενη γιατρός, δουλεύω 80-100 ώρες την εβδομάδα με τις εφημερίες. Δεν έχω ΣΚ, αργίες, νύχτες. Είλωτας.

Επίσης έχω κάνει 2 χρόνια μετεκπαίδευση στον ιατρικό βελονισμό. Κόβω το κάπνισμα και βοηθώ σε κάθε φύσεως πόνους, διαταραχές νευροενδοκρινικού άξονα, παράταση γαλακτοφορίας, υποβοήθηση φυσιολογικού τοκετού και θεραπείες υπογονιμότητας, αισθητικές εφαρμογές (λίφτινγκ και ηλεκτρολιπόλυση). Δωρεάν θεραπείες κατάθλιψης/αντιστρες σε όλη τη γειτονιά, που έμεινε άνεργη...

Ξεκίνησα και διετή μετεκπαίδευση στην ομοιοπαθητική, αρχικά από περιέργεια, θα δω που θα με βγάλει...

Ερασιτέχνης κηπουρός και παραγωγός σε γλάστρα! (πολύ κολοκύθι)

Κατά τα άλλα, είμαι μαμά 2 ζουζουνιών, σύζυγος, μοναχοκόρη, Βέγγος, Μαίρη Παναγιωταρά. Τα κάνω όλα μόνη μου και συμφέρω. Πλένω, σιδερώνω, καλομαγειρεύω, διαβάζω, κινούμαι με ΜΜΜ, ανταλλάζω ό,τι μπορώ από τα περισσεύματά μας εδώ και προσπαθώ να περνώ όσο το δυνατό περισσότερο χρόνο με τον άντρα μου. Πώς το κάνω? Κόβω από τον ύπνο μου φυσικά...

Δεν έχω ποτέ φράγκο, γιατί είμαι αυτοδημιούργητη, πληρώνω στεγαστικό, αυτοκίνητο, εξωσχολικές δραστηριότητες, αλλά δε θα άλλαζα τη ζωή μου με τίποτα.

Η οικογένειά μου είναι η κινητήριος δύναμή μου, το όραμά μου, το στήριγμά μου, η ελπίδα μου, το καταφύγιό μου. Ευγνωμονώ καθημερινά γι΄αυτό.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια , εγω πριν αλλα και μετα την γεννηση του μπεμπη μου ιδ. υπαλληλος !! με τρελα ωραρια...και επειδη κοβονται επιδοματα και μισθοι ασχολουμαι παραλληλα και με αυτο http://www.biocoffee.dxneurope.eu

Link to comment
Share on other sites

διαιτολογος -διατροφολογος......δεν σταματησα ποτε να δουλευω....μονο τις 4 ημερες της κλινικης (που και εκει λαπτοπ ειχα και εβγαζα διαιτες!!!) και αλλες 4 ημερες στο σπιτι....τα νερα μου εσπασαν στο γραφειο!!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι καθηγητρια χημικος διορισμενη εδω και 10 χρονια, με δυο παιδακια 2 χρονων και 9 χρονων. Οσο και αν καποιους τους φαινεται απλο πεφτει πολυυυ διαβασμα. Καθε βραδυ καταληγω να ετοιμαζω τα μαθηματα στις 11 το νωριτερο με αποτελεσμα να κοιμαμαι στην κυριολεξια ορθια στον καναπέ και να ξυπναω στις 6 το πρωι για να κανω μπανιο!!! Το μόνο καλο ειναι που καθεσαι 2 μηνες το καλοκαιρι και γεμιζεις λιγο τις μπαταριες σου...

 

ALEPOUDAKI σε καταλαβαινω απολυτα, ολοι σας παιρνουν για πλουσιους. Με τον αντρα μου ειστε συναδελφοι, ολοι νομιζουν οτι τζαμπα κλαιγεστε. Εμεις παντως κινδυνευουμε να χασουμε το σπιτι μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ειμαι μηχανκός υπολογιστών και δουλεύω σε πολυεθνική εταιρία.Πήρα άδεια 2 μήνες πριν την γέννα και θα πάρω και 6 μήνες μετά (μαζί με την άδεια θηλασμού) και είμαι πολύ ευχατιστημένη από αυτό.Βεβαία δεν ξέρω τι αρμοδιότητες θα έχω όταν γυρίσω στην δουλειά, φαντάζομαι χειρότερες απόπριν, αλλά δεν πειράζει, χαλάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εγώ διοικητική υπάλληλος σε νοσοκομείο, με μελλοντικό μεταπτυχιακό πτυχίο στον ίδιο κλάδο αλλά πτυχιούχος θεολόγος. Ασχετα μεταξύ τους αλλά προέκυψε και μου αρέσει τελικά αφού να διοριστώ πλέον το θεωρώ ακατόρθωτο.

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι άνεργη σελιδοποιός/μεταφράστρια έναν χρόνο τώρα και έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι. Ζοριζόμαστε οικονομικά ως οικογένεια, αλλά ζορίζομαι πολύ και ψυχολογικά γιατί έχω παρακαθίσει στο σπίτι, εγώ που ντυνόμουν, βαφόμουν κι έφευγα το πρωί για τη δουλειά από τα 19 μου...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα κοριτσια!

Ειμαι νοσηλευτρια και εργαζομαι σε ψυχιατρικη κλινικη,τα τελευταια 5 χρονια!Βεβαια λογω εγκυμοσυνης παιρνω αναρρωτικες,αλλα μου λειπει παρα πολυ η δουλεια!

Ευχομαι σε ολες υγεια και να χαιρεστε τις οικογενειες σας!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σκηνογραφος ενδυματολογος κι εχω δουλεψει σε πολλα τηλεοπτικα σηριαλ και κιν.ταινιες αλλα τελευταια δουλευω μονο θεατρο...οχι λογω του μωρου αλλα επειδη τα υπολοιπα σχεδον μας τελειωσαν στην Ελλαδα:(.Ο μικρουλης μου ειναι 12 μηνων!!!

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν γραμματέας σε μεγάλη εταιρεία και τώρα πια δουλεύω ως μεταφράστρια από το σπίτι. Έχω μια μπουμπού 6 μηνών.

Καλά να είναι το παιδάκι μου, το λατρεύω κι αυτό και τον άντρα μου, αλλά τον ζηλεύω που βγαίνει έξω και αλλάζει παραστάσεις για ένα οχτάωρο. :| Κάποιες μέρες αισθάνομαι τον εγκέφαλό μου να είναι πουρές από το πολύ μέσα.

Προσπαθώ όμως να μην παραπονιέμαι γιατί άλλοι δεν έχουν καν δουλειά. Όταν μεγαλώσει λίγο το ανθρωπάκι μου ίσως προσπαθήσω να ξαναβγώ στην ταλαιπωρημένη αγορά εργασίας.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...