Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΑΤΕ


Κ61207

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 484
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κι εγω 31 χρονων πλεον κ δασκαλα σε δημοτικο απο το 2002. ειμαι συνεχεια σε αδειες εδω και 4 περιπου χρονια αφου εκανα 3 παιδια το ενα μετα το αλλο... ευτυχως πληρωνομαι εννοειται.... δυστυχως του παραχρονου επιστρεφω...:(

Link to comment
Share on other sites

ειμαι Διατροφολογος/Διαιτολογος και εχω το δικο μου γραφειο. δουλευα μεχρι που μπηκα στο μηνα μου και επεστρεψα μετα τις 40 μερες. εχω ενα μπεμπουλη 2 μηνων !!!! θα ηθελα να δηλωσω πως ΤΡΕΧΩ ΚΑΙ ΔΕ ΦΤΑΝΩ!! (ετσι νομιζω τουλαχιστον)

ευχαριστω! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρχιτέκτονας μηχανικός.

Μέχρι τον Ιανουάριο είχα δικό μου γραφείο με άλλους δύο μηχανικούς αλλά επειδή ο ένας ήθελε να κινηγάμε πολύ περισσότερο τη δουλειά, το διαλύσαμε και τώρα συνεχίζω μόνη μου. Βέβαια οι απαιτήσεις είναι μεγάλες αλλά έχω αποφασίσει να δουλεύω μέχρι 40 ώρες προκειμένου να μην λείπω πολύ από τα παιδιά μου. Ευτυχώς είμαι ευέλικτη όσον αφορά τα ωράρια και το γραφείο μου είναι κάτω από το σπίτι μου οπότε ελέγχω την κατάσταση.

 

Τώρα που θέλω να κάνω τρίτο παιδάκι θα χρειαστεί να υπολειτουργώ για ένα διάστημα αλλά δεν με νοιάζει. Αγαπώ την δουλειά μου και είμαι ευτυχισμένη σε αυτήν αλλά τα παιδιά μου είναι η ζωή μου!

 

Πάντως έχω καταλάβει πως για μια γυναίκα είναι καλύτερα να εργάζεται κάποιες ώρες. Αποκτάει καλύτερη ψυχική ισορροπία. Ωστόσο αν μια μαμά λείπει πολλές ώρες από το σπίτι τα πράγματα ζορίζουν πολύ...

το λιονταράκι μας 28/09/2006, η μαϊμουδίτσα μας 07/05/2009

as1cJLB0g410020MDA5NTM5Ynw1MGJkfGkgYW0gcHJlZ25hbnQ.gif

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια!διαβάζω για σας και βλεπω τη δικη μου...ιστορια!κι εγω ειμαι μανουλα 25χρονώνν και η κορούλα μου 20 μηνων πλέον. εγώ ειμαι καθηγητρια αγγλικών κι έτσι απλά μείωσα τις ωρες των μαθηματων μου.Τι να κάνεις;Αφού δεν πρόκειται να διοριστώ και ποτέ μου με την ισχύουσα κατάσταση! Παντως,γενικά θεωρω τον εαυτό μου τυχερο που μπορώ να μεγαλώνω το παιδάκι μου και ταυτόχρονα να συνεισφέρω στο εισόδημα της οικογένειας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Πολλές καθηγήτριες βλέπω κορίτσια, μπράβο!

Εγώ είμαι Πολιτικός Μηχανικός, έχω δικό μου τεχνικό γραφείο και προσπαθώ να τηρώ το οκτάωρο για να βλέπω λιγάκι και το παιδάκι μου.

Έτσι και αλλιώς, δυσκολέψανε τα πράγματα στην αγορά της οικοδομής, κάθε πέρυσι και καλύτερα. Υπομονή!

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και από εμένα! Είμαι νοσηλεύτρια και είμαι διορισμένη στο δημόσιο, οπότε τώρα είμαι σε άδεια κύησης αφού 25/4 γεννάω τον γλυκό μου Φάνη! Να συμφωνήσω με τα κορίτσια που ανέφεραν, ότι η εργασία είναι ένα είδος ψυχοθεραπείας και πραγματικά βοηθά την σύγχρονη γυναίκα, να διατηρεί καλύτερο ποσοστό ισορροπίας παρά τους πολλούς ρόλους που έχει!:lol:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΟΥ. ΕΧΩ 3 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ. ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΩ ΤΙΣ ΒΑΡΔΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΕ ΡΕΠΟ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΝΥΧΤΕΣ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΓΛΥΤΩΝΩ ΤΙΣ ΑΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ. ΕΝΑ ΘΑ ΣΑ ΠΩ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑ!!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από εμένα. Εγώ είμαι καθηγήτρια Αισθητικής και διδάσκω σε κολλέγιο. Έχω ένα κοριτσάκι 3 χρονών και τώρα είμαι έγκυος δiδυμακια!!Είμαι τώρα στην 32 εβδομάδα και αγωνιώ πολύ για την μεγάλη μέρα.Aκόμα εργάζομαι και θα σταματήσω σε 2 εβδομάδες. Χαίρομαι που εδώ θα μπορούμε να συζητάμε για θέματα που αφορούν τα παιδιά μας και να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες και αγωνίες μας για πολλά ζητήματα που μας απασχολούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σας!!

εγω ειμαι διορισμενη στο Δημοσιο με ΑΣΕΠ όπως και μια αλλη κοπελα οπως διαβασα.Αυτη την περιοδο ειμαι σε αδεια ανατροφης για την τεσσαρων μηνων κορουλα μου και πραγματικα ενω νομιζα οτι θα βαριεμαι και θα μου λειπει η δουλεια και η <<δραση >>τελικά απολαμβανω να θηλάζω την κορουλα μου,να πηγαινω για τρεξιμο στο βουνο,να κανω pilates και φυσικα να πινω τον καφε μου μπροστα στον υπολογιστη με ολους εσας παρεα...:)!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σπούδασα Τουριστικές Επιχειρήσεις στα ΤΕΙ και κατέληξα να δουλεύω σε τράπεζα μετά από γραπτό διαγωνισμό εδω και 5,5 χρόνια περίπου.:rolleyes: Αρκετά κουραστική δουλειά αφού δεν κάθομαι λεπτό, και μετά γυρίζω σπίτι να διαβάσω τον γιωργάκη μου που πάει τρίτη δημοτικού και να ασχοληθώ και με τον μικρό μου(γιαννάκη) που πάει προνήπιο. Και να γίνεται μια τρέλα μέσα στο σπίτι.:roll:

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ γύρισα τη Δευτέρα και είμαι σε μαύρα χάλια!Εδώ η κατάσταση είναι πολύ χειρότερα από τότε που έφυγα και πραγματικά νιώθω λες και είμαι ξένη.Anyway, δουλεύω σε τμήμα marketing σε μια εταιρία με καταναλωτικά προιόντα και οι ώρες είναι απίστευτες!!!! Το μειωμένο θα το παίρνω ως 1 ημέρα ρεπό αλλά τι να κάνω που τις άλλες 4 μέρες δουλεύω από τις 9 μέχρι τις 7 τουλάχιστον!!! Θέλω το μωρό μου !!!!!:(

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες!

εγώ είμαι συμβολαιογράφος. τωρα που ο μπέμπης μου είναι 3 μηνων και τον θηλαζω αποκλειστικά, το γραφείο υπολειτουργεί. Αγαπάω την δουλειά μου και μου λειπει λίγη δραση, αλλα το μωρό μου αξίζει να ειμαι κοντά του όσο πιο πολύ μπορώ.

κουράγιο σε όλες σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα! Εργαζόμουν σε υπηρεσία κοινωνικής μέριμνας για αρκετα χρόνια, αλλα τα τελευταια χρόνια είμαι full time mama! Ευελπιστώ στο μέλλον να ασχοληθώ-εκτός απο τα παιδακια μου-και με κάτι που μου αρέσει πολύ και με γεμίζει! Πρώτα ο Θεός...

line_m123_beg_40_time_1235365200_text_d4ef20e1e3e3e5ebeffde4e920ece1f220e5dfede1e9.gif2011.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω εργαστει σε μεγαλη εταιρεια ως υπευθυνη πωλησεων,εχω εργαστει σε πολλες δουλειες κατα καιρους και στο εξωτερικο,απο μικρη ακομα απο το σχολειο,αλλα μεχρι πριν 8 μηνες δουλευα σε παιδικο σταθμο του δημου εδω κ 3 χρονια με συμβαση τις οποιες δεν ξανανεωσανε:rolleyes: Οποτε ειμαι housewifemother ολα μαζι και μαλλον θα μαι για πολυ.......

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω ειμαι κομμωτρια.Εδω και αρκετα χρονια κανω ραντεβου στα σπιτια αλλα λογω της πεταλουδιτσας μας δεν εχω την πολυτελεια να δουλευω τοσο συχνα οπως παλια....αλλα χαλαλι της...!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εργαζομαι με τον αντρουλι μου. εχουμε τεχνικο γραφειο και ολη μερα την βγαζω στην καρεκλα μπροστα στον H/Y.

giagia τι μου θύμισες...? ημουν φοιτήτρια στον Εβρο, και εχω γυρίσει ολο τον νομό(και την Ροδόπη) τελεια τα μέρη σας!!! Μεχρι την Γεμιστή εχω φτασει....

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μέναααα:)!Επάγγελμα μανούλα;).Βέβαια από Σεπτέμβρη θα προσθέσω κάτι ακόμα στην ειδικότητα μου:lol:.Σκέφτομαι μόνο πόσο θα μου λείψει ο μικρός μου αλλά τι να κάνουμε δύσκολοι καιροί:|...

Link to comment
Share on other sites

Γεια κι απο εμενα! Φωτογράφος στο επάγγελμα. Ευτυχώς έχω τη δυνατότητα απο τότε που γεννήθηκε ο μικρούλης μου να δουλεύω απο το σπίτι τις περισσότερες μέρες. Δυστυχώς όμως τώρα με την κρίση έχει πέσει πολύ η δουλειά οπότε αναγκαστικά ψάχνω και κάτι άλλο για τα πρωινά τις καθημερινές αλλά αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να αφήσω το παιδάκι μου... Δεν γίνεται αλλιώς όμως.:(

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!!!:D

Εγω ειμαι νοσηλευτρια διορισμενη σε μεγαλο νοσηλευτικο ιδρυμα των Αθηνων (το μεγαλυτερο μη σας πω!!). Αυτη τη στιγμη εχω αδεια ανατροφης λογω της μπεμπουλας μου και θα επιστρεψω στην εργασια μου αρχες Ιανουαριου και παρολο που θα κανω ενα σωρο βαρδιες και θα περασω ξανα πολλα Χριστουγεννα και Πασχα μακρια απο την οικογενεια μου λατρευω τη δουλεια μου, τους ασθενεις μου και τις συναδελφισσες μου!:D:D:D

(φανταζομαι μετα απο 2-3 νυχτερινες βαρδιες μαζεμενες και συνεχεια στο σπιτι με 2 παιδια δεν θα εχω την ιδια αποψη!!!):rolleyes::rolleyes:

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο μενα.κομμωτρια ειμαι.μετα το γαμο δεν εργαζομαι πλεον σε καποιο κομμωτηριο.πηγαινω σε σπιτια εκανα ενα διαλημμα τωρα με τη μπεμπα μου και επιστρεψα κανονικα τους τελευταιους 3 μηνες.καλες δουλειες σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

εγω εργαζομαι με τον αντρουλι μου. εχουμε τεχνικο γραφειο και ολη μερα την βγαζω στην καρεκλα μπροστα στον H/Y.

giagia τι μου θύμισες...? ημουν φοιτήτρια στον Εβρο, και εχω γυρίσει ολο τον νομό(και την Ροδόπη) τελεια τα μέρη σας!!! Μεχρι την Γεμιστή εχω φτασει....

 

Χαιρομαι παρα πολυ που εχεις ομορφες αναμνησεις απο τα μερη μου.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...