ELED

Δίδυμη κύηση εβδομάδα τοκετού και βάρος παιδιών!

Recommended Posts

Εγώ γέννησα την 1η μέρα της 35ης εβδομάδας, με καισαρική, επειδή ο μικρός ειχε πέσει στην 1η εκατοστιαία θέση ανάπτυξης, δηλαδή μεγάλωνε με πολύ χαμηλό ρυθμό. Τελικά η μικρή γενήθηκε 1900 γρ, και ο μικρός 1780 γρ. Η μικρή έμεινε στην απλή παρακολούθηση ενώ ο μικρος θερμοκοιτίδα 3 εβδομάδες.

Τώρα απ ότι βλέπω Maroylaki θα έχεις γεννήσει. Να σου ζήσουν τα ζουζούνια σου, να είναι γερά και τυχέρα...

[sIGPIC][/sIGPIC]Χάρης και Αλεξάνδρα 27/01/2008

Διαφημίσεις

Κορίτσια βρίσκομαι στην 31 εβδομάδα με δίδυμα και αναρωτιέμαι πότε περίπου γεννιούνται τα δίδυμα. Μου έχουν πει ότι συνήθως ο τοκετός διδύμων είναι μεταξύ 35ης και 37ης εβδομάδας. Τα δικά μου αγοράκια ήταν στην 30η εβδομάδα 1.650 γρ. , αρκετά μεγάλα όπως σχολίασε ο γιατρός. Λόγω τραχήλου (είναι 2,4) και συσπάσεων με πέτρωμα κοιλιάς έκανα τις ενέσεις κορτιζόνης για την ανάπτυξη των πνευμόνων των μωρών μου και είμαι πολλές ώρες ξαπλωμένη. Ανησυχώ όμως μήπως γεννήσω πρόωρα. Εσείς σε ποια εβδομάδα γεννήσατε και πόσο ζύγιζαν τα μωράκια σας?

Ακριβώς το ίδιο αναρωτιέμαι κι εγω! Καλησπέρα!! Είμαι στην 30η εβδομάδα και εχθές είχα πονους και συσπασεις και μπήκα στην κλινική και μου βάλανε μια ένεση κορτιζονης και όρο. Σήμερα βγήκα αλλά ανησυχώ πολύ!!

LFdxp3.png

καλησπέρα!

εγω γέννησα τα διδυμάκια μου στην 36+1 εβδομάδα με καισαρικη με προγραμματισμενο ραντεβου. Το βαρος τους ηταν 2.950 και 2.750 αντίστοιχα. Με το καλό τα μωρακια σας και μην ανυσηχειτε ολα θα πανε καλα....

WnBPp3.png

καλημερα μανουλες είμαι στην 31 εβδομαδα κυησης σε διδυμακια διαφορετικου φύλου.Στις 30 w το κορίτσι ήταν 1370 και το αγόρι 1450.Η γιατρός μου είπε οτι είναι μια χαρά.Σήμερα θα ξαναπάω να μας δει.Εγώ νομίζω πως είναι λίγο μικρούλια:confused: ισως γιατι φοβομαστε για προωροτητα:?.Καμια διδυμομανουλα (και οχι μόνο)να μας πει την εμπειρία της;;;;;;;;;:lol::lol::lol::lol:

lMz8p3.png[

καλησπερα κοριτσια. ειμαι εγκυος σε διδυμακια σε ξεχωριστους σακους και ξεχωριστους πλακουντες. ειμαι 32 εβδομαδων+4 ημερων. τα μικρα ειναι 1550 περιπου και η δευτερη ειναι 1670. θα ηθελα να μου πειτε τις εμπειριες σας..

:);)

καλησπερα και σε σενα!! Εμενα σημερα ειναι 1 ετους για την ακριβεια την Κυριακη 2/1 εχουμε γενεθλια τα αγορια μου.Γεννησα στην 37 εβδομαδα με καισαρικη και ηταν ο ενας 2450 και ο αλλος 2250. Ολα πηγαν πολυ καλα.Μην αγχωνεσαι!! Ποτε με το καλο σου ειπε ο γιατρος σου?

Σε βρίσκω πολύ καλή....έγω γέννησα 37+6 δυο αγοράκια 2740 ο ένας και 2760 ο άλλος΄χωρίς κανένα πρόβλημα. Με το καλο!

σας ευχαριστω κοριτσια!

διδυμομανουλα να χαιρεσαι τα αγορακια σου και να τα δεις οπως ονειρευεσαι!!!!!

με εχουν βαλει ΠΗΤ 19-2 αλλα δεν το κοβω τοσο πολυ..εκανα και ποεριδεση στις 26 περιπου εβδομαδες,γιατι ο τραχηλος ανοιγε και ημουν σε ενα σταδιο πριν σπασουν τα νερα..

Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια. ειμαι εγκυος σε διδυμακια σε ξεχωριστους σακους και ξεχωριστους πλακουντες. ειμαι 32 εβδομαδων+4 ημερων. τα μικρα ειναι 1550 περιπου και η δευτερη ειναι 1670. θα ηθελα να μου πειτε τις εμπειριες σας..

Μια χαρα εισαι Ελενη! Μη φοβασαι τιποτα! Ολα θα πανε καλα...

Εγω ειχα ηδη γεννησει στο τελος στην 32η εβδομαδα, 1500 ο Αποστολος και 1700 η θεοδωρα ( και μενα ετεροζυγωτικα),...οποτε...εισαι τελεια!

Με το καλοοοοοοο!!!!!!

4XDDp3.png

Μια χαρα εισαι Ελενη! Μη φοβασαι τιποτα! Ολα θα πανε καλα...

Εγω ειχα ηδη γεννησει στο τελος στην 32η εβδομαδα, 1500 ο Αποστολος και 1700 η θεοδωρα ( και μενα ετεροζυγωτικα),...οποτε...εισαι τελεια!

Με το καλοοοοοοο!!!!!!

Aκριβως, μα ακριβως το ιδιο και εμεις!

eleni, καλη συνεχεια και με το καλο να γεννησεις στο μηνα σου!

Μην αγχωνεσαι Ελενη.Ολα καλα θα πανε!

Εγω γεννησα 36+3 και ειχαν βαρος 2490 και 2250.

Ουτε θερμοκοιτιδα ουτε τιποτα!

Με το καλο να ειναι και ολα θα πανε καλα!

Αλλωστε αυτα θα αποφασισουν ποτε θα βγουν!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

[/url]insekten-0042.gif

να ειστε καλα κοριτσακια! μου ειπε και ο γαιτρος οτι ειναι μικρα και θελω να δω και αλλες περιπτωσεις διδυμων γιατι ως γνωστον τα διδυμα ειναι παντα πιο μικρα..

Μην ξεχνας πως εχεις δυο μωρα οποτε ειναι αναμενομενο να ειναι λιγο μικροτερα.

Και συνηθως γεννιουνται και νωριτερα.

Σημασια εχει να ειναι καλα τα μωρακια μας και ολα τα αλλα ερχονται!!!

Και το βαρος τους και ολα!!!!

Να σκεφτεσαι θετικα!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

[/url]insekten-0042.gif

Διαφημίσεις

Γέννησα 37 κ 2 ημ. η μια μου 2800 κ η άλλη κοντα στα 3. Με προγραμματισμένη καισαρική κ με το ζορι καθως ο γιατρος μου ηθελε να με αφησει και άλλο....αλλα δεν άντεχα. Ειχα δει κ μια κουκιδα αιμα...!

Ελενη με το καλο κοπέλα μου να κρατήσεις τα μωράκια σου! Κανε υπομονη όσο μπορεις κ ξεκουραση!:P

καλησπερα κ χρονια πολλα!γεννησα τα διδυμακια μου 7/2/2009 στισ 34 εβδομαδες κ 5 ημερες,η μικρη μου ηταν 2340 κ ο μικρος μου 2480!εμενα μπηκαν θερμοκοιτιδες λογω προωροτητας ο μικρος για 3 μερες αλλα η μικρη μου για 22 γιατι κολλησε ενδωνοσοκομειακη λοιμωξη!τωρα ομως ειναι 2 γερα θηρια κ τα καμαρωνω οσο τιποτε αλλο στον κοσμο αν κ δεν μενουν μαζι μου!ελενη μην ανησθχεις για τιποτα ολα θα πανε καλα!τα διδυμακια μας παντα ειναι μικροτερα αλλα οπως μου ελεγε ο γιατρος μου κ μου εδινε κουραγιο ειναι πιο ανθεκτικα!να ειστε ολες καλα!

να ειστε καλα κοριτσακια μου. να ρωτησω: θυμαται καμια ποσο τι βαρος ειχαν τα παιδακια σας στις 32 εβδομαδες;

Τα δικά μου ήταν γύρω στα 2100.

Γεννήθηκαν όμως και 3350 ο ένας και 3200 ο άλλος στις 38 εβδομάδες.

καλημερα! τι κανετε; χρονια πολλα και καλη πρωτοχρονια να εχουμε!!να χαιρεστε τα παιδακια σας και με το καλο και σε εμας τις εγκυμονουσες!!!!!

ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ!!!!

Γεια σε όλες τις μανούλες και στις μέλλουσες μανούλες!Μόλις έχω μπει στο δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου σε δίδυμα και οι απορίες μου είναι πολλές!Σε τελευταία συνάντηση που έιχα με το γιατρό μου μου μίλησε για πιθανό πρόωρο τοκετό ,όταν με το καλό έρθει αυτή η ώρα ,και για να πω την αλήθεια με άγχωσε λίγο.Διαφωτίστε με διδυμομανούλες του forum εσείς σε ποιά εβδομάδα γεννήσατε και με ποιά μέθοδο(φυσιολογικά ή καισαρική)?

καλησπερα εγω γεννησα 36 και 6 αλλα με παρα πολυ προσπαθεια το φτασαμε μεχρι εκει να φανταστεις 2 μηνες πριν γεννησω ξεκινησα και εκανα ενεσεις για τα πνευμονια τους.γεννησα με καισαρικη και αφου εκανα επισκληριδιο και δεν με επιασε μετα μου εκαναν ολικη ναρκωση και να φανταστεις ειχα δικο μου αναισθησιολογο:shock:

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα