yianna

ΙΣΧΙΑΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ -ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ;

Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , Ricca είπε:

Γεια σας, είμαι στην έγκυος στην 32η εβδομάδα, εχθές ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί, με ενημέρωσε ότι το μωρό βρίσκεται σε ισχιακή προβολή και ότι αν παραμείνει έτσι αυτό αποτελεί ιατρική ένδειξη για καισαρική. Μέχρι εδώ όλα καλά. Ωστόσο, δεν είναι πολύ νωρίς για να έχει κριθεί η θέση του μωρού; Είναι δυνατόν να μου μιλάει για καισαρική την 36η εβδομάδα; Και γιατί πρέπει να πάω σε προγραμματισμένη καισαρική; Να σημειωθεί ότι έχω ΠΗΤ μεταξύ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς, και αυτό με βάζει σε πολλές σκέψεις... Εάν έχετε κάποιον/ κάποια γυναικολόγο ΑΛΗΘΙΝΟ υποστηρικτή του φυσιολογικού τοκετού, μπορείτε να μου τον/την προτείνετε για να πάρω μια δεύτερη γνώμη; Ευχαριστώ πολύ! 

Καλησπερα, σου στελνω και εγω πμ για εναν γιατρο..Ευχομαι να πανε ολα καλα!

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Ricca είπε:

Γεια σας, είμαι στην έγκυος στην 32η εβδομάδα, εχθές ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί, με ενημέρωσε ότι το μωρό βρίσκεται σε ισχιακή προβολή και ότι αν παραμείνει έτσι αυτό αποτελεί ιατρική ένδειξη για καισαρική. Μέχρι εδώ όλα καλά. Ωστόσο, δεν είναι πολύ νωρίς για να έχει κριθεί η θέση του μωρού; Είναι δυνατόν να μου μιλάει για καισαρική την 36η εβδομάδα; Και γιατί πρέπει να πάω σε προγραμματισμένη καισαρική; Να σημειωθεί ότι έχω ΠΗΤ μεταξύ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς, και αυτό με βάζει σε πολλές σκέψεις... Εάν έχετε κάποιον/ κάποια γυναικολόγο ΑΛΗΘΙΝΟ υποστηρικτή του φυσιολογικού τοκετού, μπορείτε να μου τον/την προτείνετε για να πάρω μια δεύτερη γνώμη; Ευχαριστώ πολύ! 

Είχα ισχιακή προβολή και εγώ. Εγώ είμαι φουλ υπέρμαχος του φυσιολογικού τοκετού και μάλιστα χωρίς καμία αναισθησία, με σωστή προετοιμασία περινέου και χωρίς περινεοτομή. 

Ο μικρός δεν γύρισε ποτέ. Ισχιακή προβολή = απόλυτη ένδειξη καισαρικής. 

Οι κίνδυνοι είναι πολλοί για μητέρα και έμβρυο και δεν αξίζει τον κόπο το ρίσκο για κανένα λόγο. 

Επέλεξα καισαρική και μάλιστα ο γιατρός μου ήθελε να μου δώσει περισσότερες ημέρες ως περιθώριο, απλά εγώ "ένιωσα" ότι θα γεννήσω και του ζήτησα να μπούμε μία εβδομάδα νωρίτερα. 

Αποτέλεσμα ;;; 

Όταν μου έβαλαν τις ζώνες, είχα συσπάσεις φουλ, γεννούσα και ΔΕΝ ΠΟΝΟΥΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ! 

Θα έκανα οξύ τοκετό χωρίς να ξέρουμε τι επιπλοκές θα είχε αυτό. Είχαν τρελαθεί όλοι ! 

Προσωπικά η εμπειρία μου ήταν ευχάριστη, πέρασα πολύ ωραία κατά τη διάρκεια του χειρουργείου, διότι ένιωθα ότι συμμετείχα κανονικά. Είχα ζητήσει να με ενημερώνουν για τα πάντα. Θήλασα αμέσως. Σηκώθηκα σε 5 ώρες. Έφαγα δυο φρυγανιές και μετά έφαγα κανονικά. 

Έχω μία μικρή ουλή που δεν φαίνεται καν. 

Δεν θα επέλεγα ποτέ καισαρική έναντι του φυσιολογικού τοκετού, αλλά όχι σε περιπτώσεις που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ διότι εν έτει 2019 δεν αξίζει να παίρνεις τέτοιου είδους ρίσκο. 

Σαφώς να πάρεις και δεύτερη γνώμη. Εξυπακούεται ότι ένα παιδί μπορεί να γυρίσει μέχρι την 36η εβδομάδα ή ακόμα και πιο μετά. 

Να υπολογίζεις όμως ότι ειδικά αν γεννάς Χριστούγεννα/Πρωτοχρονιά, ο γιατρός σου κάπου θα είναι λόγω εορτών και μπορεί να χρειαστεί περισσότερο χρόνο για να έρθει στην κλινική σε έναν έκτακτο τοκετό,  γεγονός ΚΡΙΣΙΜΟ όταν υπάρχει εξαρχής "επιπλοκή", δηλαδή ισχιακή προβολή. 

Τέλος, να θυμάσαι ότι μία προγραμματισμένη καισαρική είναι πολύ καλύτερη από μία επείγουσα με ενδεχόμενη ολική νάρκωση κλπ κλπ. 

Ζύγισέ τα ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. 

• Μου αρέσει 4

Just now, Macgyver είπε:

Τέλος, να θυμάσαι ότι μία προγραμματισμένη καισαρική είναι πολύ καλύτερη από μία επείγουσα με ενδεχόμενη ολική νάρκωση κλπ κλπ. 

Να διευκρινησουμε μονο οτι ειναι διαφορετικη η επειγουσα καισαρικη (δηλαδη αυτη που γινεται για ζητημα ζωης και θανατου εχοντας λιγα λεπτα στη διαθεση του ο γιατρος) απο την "προγραμματισμενη" καισαρικη μετα απο την αυτοματη εναρξη του τοκετου (που ειναι κατι που γινεται στο εξωτερικο σε καποιες περιπτωσεις, πχ ισχιακο μωρο). Δεν ειναι λιγες οι γυναικες που ειχαν προγραμματισει μια καισαρικη και ξεκινησε ο τοκετος ή εσπασαν τα νερα πριν την προγραμματισμενη ημερομηνια. Απλα πηγανε στο νοσοκομειο να κανουνε την καισαρικη, με επισκληριδιο. Παλι επειγουσα καισαρικη θεωρειται αλλα οχι για λογο απειλητικο για τη ζωη. Στο πρωτο μωρο συνηθως εχεις χρονο (φυσικα ο οξυς τοκετος ειναι παντα μια πιθανοτητα -που και παλι μαλλον θα εχεις περιπου 2-3 ωρες- αλλα ολα στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι θεμα πιθανοτητων). Οπως σε καθε περιπτωση ετσι κι εδω η @Riccaτο καλυτερο ειναι να ζυγισει τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα ολων των πλευρων (πχ οφελη αυτοματης εναρξης τοκετου vs προγραμματισμενης καισαρικης κλπ), τις πιθανοτητες ολων των σεναριων και να αποφασισει τι θα κανει. Ακομη και μια προγραμματισμενη καισαιρικη μπορει να ειναι "φιλικη προς το μωρο" αν εχεις εναν γιατρο που στηριζει και σεβεται τις επιλογες σου.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Το θέμα μου δεν είναι καισαρική ή όχι, δεν κάνω την γιατρό.  Το ερώτημα είναι γιατί στις 36 εβδομάδες... :-( Δεν μπορεί να ξεκινήσει ο τοκετός και να πάμε στην καισαρική εφόσον χρειάζεται; Και πάλι ευχαριστώ!

@Sentir...natureza ο δικός μου γιατρός μου είχε εξηγήσει τότε ότι αν περιμένουμε ξεκινήσει ο τοκετός μόνος του, που στα ισχιακά γίνεται συνήθως με ρήξη υμένων λόγω κλωτσιάς, το πιθανότερο είναι ότι θα στρεσαριστεί το μωρό και θα πρέπει να προχωρήσουμε σε έκτακτη καισαρική που σημαίνει ολική νάρκωση και μερική. Και ήταν σε κάθε περίπτωση υπέρ της μερικής νάρκωσης από την ολική (και έχει τα δίκια του γιατί είναι σαφώς πιο βαριά τα φάρμακα της ολικής και πιο αργή η επαναφορά της επιτόκου).

Just now, vtgian είπε:

@Sentir...natureza ο δικός μου γιατρός μου είχε εξηγήσει τότε ότι αν περιμένουμε ξεκινήσει ο τοκετός μόνος του, που στα ισχιακά γίνεται συνήθως με ρήξη υμένων λόγω κλωτσιάς, το πιθανότερο είναι ότι θα στρεσαριστεί το μωρό και θα πρέπει να προχωρήσουμε σε έκτακτη καισαρική που σημαίνει ολική νάρκωση και μερική. Και ήταν σε κάθε περίπτωση υπέρ της μερικής νάρκωσης από την ολική (και έχει τα δίκια του γιατί είναι σαφώς πιο βαριά τα φάρμακα της ολικής και πιο αργή η επαναφορά της επιτόκου).

Τι εννοεις να στρεσαριστει το μωρο; Για ποιον λογο; Ισχυει κατι διαφορετικο στα ισχιακα μωρα απο τη συνηθισμενη ρηξη των υμενων στα κεφαλικα μωρα; Το να "στρεσαριστει" το μωρο οπως γινεται σε ολους τους τοκετους (εκρηξη ανδρεναλινης κλπ) ειναι κατι θεμιτο που οπως ξερω γνωριζεις ηδη. Γιατι να στρεσαριστει επιπλεον το μωρο (πχ να πεσουν οι παλμοι) και να χρειαστει επειγουσα καισαρικη; Αν σπασουν τα νερα θα παει η επιτοκος (οπως θα πηγαινε η καθε επιτοκος) στο νοσοκομειο και θα γινει καισαρικη με ραχιαια ή επισκληριδιο ή συνδυασμο των δυο, οπως θα γινοτανε σε καθε unplanned non-emergency καισαρικη.

Δεν θέλω να τα γράψω εδώ γιατί δεν θέλω να στρεσάρω την θεματοθετρια @Sentir...natureza. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί να οδηγηθεις σε επείγουσα καισαρική (όχι αυτή που έχεις περιθώριο 2-3 ώρες). Για αυτό λέω ότι πρέπει να τα ζυγίσει παρά παρά πολύ καλά τα πράγματα και να μην κολλησει σε «φυσικός τοκετός όπως και να έχει» . Η ισχιακη προβολή είναι απόλυτη ένδειξη για καισαρική τομή πάντως. Και ξαναλέω ότι εγώ ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά χωρίς καμία αναισθησία και χωρίς περινεοτομη. Αλλά είχα συζητήσει τα πάντα εξαρχής από το γυναικολόγο μου και μου είχε πει κιολας ότι σε περίπτωση πχ ισχιακης δεν αναλαμβάνει φυσιολογικό τοκετό γιατί δεν ρισκάρει ούτε ανεπανόρθωτο δικό μου τραυματισμό (είμαι πολύ μικροκαμωμένη και με στενή λεκάνη) , ούτε ρήξη μήτρας, ούτε φυσικά την υγεία του παιδιού. Τα είχαμε πει εξαρχής ώστε να ξέρω τι μου γίνεται. 

Just now, Macgyver είπε:

Δεν θέλω να τα γράψω εδώ γιατί δεν θέλω να στρεσάρω την θεματοθετρια @Sentir...natureza. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί να οδηγηθεις σε επείγουσα καισαρική (όχι αυτή που έχεις περιθώριο 2-3 ώρες). Για αυτό λέω ότι πρέπει να τα ζυγίσει παρά παρά πολύ καλά τα πράγματα και να μην κολλησει σε «φυσικός τοκετός όπως και να έχει» . Η ισχιακη προβολή είναι απόλυτη ένδειξη για καισαρική τομή πάντως. Και ξαναλέω ότι εγώ ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά χωρίς καμία αναισθησία και χωρίς περινεοτομη. Αλλά είχα συζητήσει τα πάντα εξαρχής από το γυναικολόγο μου και μου είχε πει κιολας ότι σε περίπτωση πχ ισχιακης δεν αναλαμβάνει φυσιολογικό τοκετό γιατί δεν ρισκάρει ούτε ανεπανόρθωτο δικό μου τραυματισμό (είμαι πολύ μικροκαμωμένη και με στενή λεκάνη) , ούτε ρήξη μήτρας, ούτε φυσικά την υγεία του παιδιού. Τα είχαμε πει εξαρχής ώστε να ξέρω τι μου γίνεται. 

Δεν νομιζω οτι τεθηκε θεμα επιλογης φυσιολογικου ή καισαρικης απο τη θεματοθετρια, ουτε απαντησα κατι που να αφορα σε αυτο το διλημμα. Απλα διευκρινησα πανω σε αυτο που ειπες για την προγραμματισμενη καισαρικη, την επειγουσα καισαρικη και το ενδιαμεσο ας πουμε που ειναι η "προγραμματισμενη" μη επειγουσα καισαρικη μετα απο αυτοματη εναρξη του τοκετου, ωστε να επωφεληθει τα μεγιστα το μωρο :)

Just now, Sentir...natureza είπε:

Δεν νομιζω οτι τεθηκε θεμα επιλογης φυσιολογικου ή καισαρικης απο τη θεματοθετρια, ουτε απαντησα κατι που να αφορα σε αυτο το διλημμα. Απλα διευκρινησα πανω σε αυτο που ειπες για την προγραμματισμενη καισαρικη, την επειγουσα καισαρικη και το ενδιαμεσο ας πουμε που ειναι η "προγραμματισμενη" μη επειγουσα καισαρικη μετα απο αυτοματη εναρξη του τοκετου, ωστε να επωφεληθει τα μεγιστα το μωρο :)

Ναι το ξέρω , συμφωνούμε. Απλά ανέλυσε η κάθε μια διαφορετικό κομμάτι : όλο μαζί όμως δίνει την πραγματική εικόνα :) το βασικότερο όλων είναι ότι προέχει η υγεία και η σωματική ακεραιότητα και των δυο :) θέλει άρτια ενημέρωση για όλες τις περιπτώσεις ώστε να ζυγίσει κανεις τα υπέρ και τα κατά. 

On 1/11/2019 at 7:19 ΜΜ, Ricca είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Το θέμα μου δεν είναι καισαρική ή όχι, δεν κάνω την γιατρό.  Το ερώτημα είναι γιατί στις 36 εβδομάδες... :-( Δεν μπορεί να ξεκινήσει ο τοκετός και να πάμε στην καισαρική εφόσον χρειάζεται; Και πάλι ευχαριστώ!

Tωρα ειδα την απαντηση σου. Φανταζομαι οτι ο γιατρος δεν θα σου κανει την καισαρικη στην 36η εβδομαδα (κατι τετοιο θα ηταν τελειως αντιδεοντολογικο και θα επρεπε να του αφαιρεθει το διπλωμα) αλλα θα την προγραμματισει τοτε γιατι θα ειναι το ραντεβου σας για να την κανει την 38-39η εβδομαδα. Φυσικα και γινεται να ξεκινησει πρωτα ο τοκετος (παντα κατα περιπτωση), οπως εγραψα ειναι κατι που γινεται στο εξωτερικο σε ισχιακα μωρα. Ειναι καισαρικη τομη κατηγοριας C, δηλαδη το μωρο πρεπει συντομα να γεννηθει με καισαρικη τομη αλλα δεν θεωρειται επειγουσα λογω ζωης και θανατου (unplanned non-emergency c-section). Το θεμα ειναι να βρεις γιατρο που να το υποστηριζει και να το κανει. Μηπως να επικοινωνουσες με την Ευτοκια για να σε βοηθησουν;

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

On 1/11/2019 at 7:27 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Τι εννοεις να στρεσαριστει το μωρο; Για ποιον λογο; Ισχυει κατι διαφορετικο στα ισχιακα μωρα απο τη συνηθισμενη ρηξη των υμενων στα κεφαλικα μωρα; Το να "στρεσαριστει" το μωρο οπως γινεται σε ολους τους τοκετους (εκρηξη ανδρεναλινης κλπ) ειναι κατι θεμιτο που οπως ξερω γνωριζεις ηδη. Γιατι να στρεσαριστει επιπλεον το μωρο (πχ να πεσουν οι παλμοι) και να χρειαστει επειγουσα καισαρικη; Αν σπασουν τα νερα θα παει η επιτοκος (οπως θα πηγαινε η καθε επιτοκος) στο νοσοκομειο και θα γινει καισαρικη με ραχιαια ή επισκληριδιο ή συνδυασμο των δυο, οπως θα γινοτανε σε καθε unplanned non-emergency καισαρικη.

Όπως έγραψα, έτσι μου το μετέφερε μεταξύ άλλων ο γιατρός μου. Υποθέτω ότι όταν η ρήξη υμένων γίνει από άλλη αιτία (όπως η πχ κλωτσιά) αυτό δε σημαίνει και ότι ο μωρό είναι και έτοιμο να γεννηθεί. Από εκεί και πέρα, νομίζω ότι καθώς ένας τοκετός μπορεί να είναι απρόβλεπτος (όπως ο οξύς που ανέφερε πιο πάνω η macgyver) είναι ασφαλέστερο να είναι προγραμματισμένο και με την ελάχιστη αναισθησία που απαιτείται. Σε έναν τοκετό που απειλείται από επιπλοκές, δεν έχεις την πολυτέλεια να κάνεις ραχιαία, πας απευθείας για ολική και αυτό είναι ακόμα ένα σημείο που θέλουμε να αποφύγουμε.

Ricca ελπίζω και εγώ απλά να εννοούσε να πας στις 36 εβδομάδες για έλεγχο, και όχι για γέννα. Όπως και να έχει, με το καλό!

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

Υποθέτω ότι όταν η ρήξη υμένων γίνει από άλλη αιτία (όπως η πχ κλωτσιά) αυτό δε σημαίνει και ότι ο μωρό είναι και έτοιμο να γεννηθεί.

Φυσικα η ρηξη υμενων δεν σημαινει οτι το παιδι εδωσε σημα να γεννηθει (οπως πιστευεται οτι γινεται με τις ωδινες) αλλα προς το τελος της εγκυμοσυνης οι υμενες φυσιολογικα λεπταινουν οποτε συνηθως σπανε με μια κλωτσια (ειτε ισχυακο ειτε κεφαλικο-ισως συχνοτερο φαινομενο στα ισχυακα). Αν λεπτυνουν νωριτερα (πριν τις 37 εβδομαδες) τοτε μιλαμε για παθολογικη κατασταση αλλα το σπασιμο των νερων ειναι ενος τροπος εναρξης τοκετου ακομη κι αν ειναι προωρο το σπασιμο δηλαδη πριν την εναρξη του τοκετου. Οποτε, δεν μπορω να αντιληφθω γιατι να θεωρειται πιθανοτερο να γινει επιπλοκη και να γινει επειγουσα καισαρικη εφ'οσον ειναι φυσιολογικο να γινονται οι υμενες πιο ευαισθητοι σε καποια κλωτσια προς το τελος που δεν υπαρχει καποιος κινδυνος για το μωρο να γεννηθει. Σιγουρα υπαρχουν επιπλοκες που συνδεονται με το σπασιμο των νερων αλλα οταν γινεται αυθορμητα χωρις ιατρικη παρεμβαση οι πιθανοτητες ειναι μειωμενες. Επισης, καμια σοβαρη επιτοκος δεν θα μεινει σπιτι εφ'οσον σπασουν τα νερα, θα παει να λαβει την απαραιτητη παρακολουθηση (ή την πραγματοποιηση της καισαρικης).

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

Από εκεί και πέρα, νομίζω ότι καθώς ένας τοκετός μπορεί να είναι απρόβλεπτος (όπως ο οξύς που ανέφερε πιο πάνω η macgyver) είναι ασφαλέστερο να είναι προγραμματισμένο και με την ελάχιστη αναισθησία που απαιτείται. Σε έναν τοκετό που απειλείται από επιπλοκές, δεν έχεις την πολυτέλεια να κάνεις ραχιαία, πας απευθείας για ολική και αυτό είναι ακόμα ένα σημείο που θέλουμε να αποφύγουμε.

Φυσικα και θα πρεπει να δουμε ολες τις πιθανοτητες απλα ας μην μιλαμε λες και οι επιπλοκες ή ο οξυς τοκετος ειναι το πιθανοτερο. Ειναι σαν την διαφορετικη οπτικη της μαιας και του γιατρου-γυναικολογου: Η μαια λεει " Ο τοκετος ειναι μια φυσιολογικη κατασταση στην οποια μπορει και να προκυψουν επιπλοκες" και ο γυναικολογος λεει " Ο τοκετος ειναι μια επικινδυνη κατασταση που μπορει να ληξει καλα αποφευγοντας τις επιπλοκες". Ο ενας βλεπει το θετικο κρατωντας επιφυλαξη για την πιθανοτητα να παει κατι στραβα και ο αλλος το βλεπει εξ'αρχης σαν βομβα που ειναι ετοιμη να εκραγει. Απ'οσο γνωριζω η εναρξη του τοκετου ειναι η ιδια ειτε μιλαμε για κεφαλικα ειτε για ισχυακα μωρα. Στα ισχυακα μωρα οι επιπλοκες γινονται πιθανοτερες οσο ο τοκετος προχωραει οποτε μια αυτοματη εναρξη τοκετου δεν θεωρω οτι αυξανει τις πιθανοτητες επιπλοκων εφ'οσον ξερουν απο πριν οτι θα γινει καισαρικη και δεν θα χαθει χρονος. Οπως και να'χει ειναι απαραιτητο να μιλησει με επιμορφωμενους γιατρους επι του θεματος που το υποστηριζουν αλλα να μπορουν να της εξηγησουν με λεπτομερειες τις πιθανοτητες της καθε καταστασης ωστε να υπαρχει μια ρεαλιστικη προσεγγιση της καθε επιλογης.

• Μου αρέσει 1

Γειά σας! Βρίσκομαι στην 36η εβδομάδα κύησης και η μπέμπα μου βρίσκεται σε υσχιακη προβολή. Γνωρίζετε κάποιον γιατρό ο οποίος να κάνει εξωτερική Κεφαλική Αναστροφή? Επίσης το έχει κάνει κάποια από εσάς? 

19 ώρες πρίν, Evaolive είπε:

Γειά σας! Βρίσκομαι στην 36η εβδομάδα κύησης και η μπέμπα μου βρίσκεται σε υσχιακη προβολή. Γνωρίζετε κάποιον γιατρό ο οποίος να κάνει εξωτερική Κεφαλική Αναστροφή? Επίσης το έχει κάνει κάποια από εσάς? 

Στην Θεσσαλονικη κανει ο Παπανικολαου Νικος. Στην Αθηνα γνωριζω για τον Μιχαλοπουλο Γεωργιο και τον Γεωργιο-Κωνσταντινο Παπαιωαννου αλλα δεν ξερω λεπτομερειες μιας που δεν ειχα προσωπικες εμπειριες μαζι τους. Αν εισαι Αθηνα μπορεις να ρωτησεις τις μαιες της Ευτοκιας, σιγουρα θα γνωριζουν ποιος μαιευτηρας κανει. Οπως και να ΄χει, υπαρχουν καποιοι παραμετροι που πρεπει να ληφθουν υποψιν πριν αποφασιστει ο εξωτερικος μετασχηματισμος και ο γιατρος θα αποφασισει αν εισαι καταλληλη υποψηφια (η πλειοψηφια ειναι). Επισης, απ'οσο γνωριζω ειναι δυσκολοτερο σε πρωτοτοκους αλλα μπορεις να προσπαθησεις και με ασκησεις να βοηθησεις το μωρακι σου να γυρισει (αν δεν γινει μετασχηματισμος) ή ακομη και να διατηρησει την θεση του αν γυρισει σε κεφαλικη. Αν κοιταξεις στην 5η σελιδα εχω παραθεσει καποια βιντεακια.

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Τωρα συγγνώμη που παρεμβαίνω.Δεν απαντάω ακριβως.Ειχα ισχυακη προβολη.Αν δεν έχει γυρίσει έως την 36η δύσκολα γυρνάει Στη Φαιναρετη μας είχαν δείξει κ άσκηση. Μας είχε πει οτι αν το μωρό δεν γυρναει τοτε υπάρχει λογος κ να μην επέμβουμε.Εγω αν τολμούσα το παιδι δεν θα αντεχε κ θα πάθαινε σοβαρη βλαβη .

Πανε βεβαια πενήντα χρόνια και κάτι από τότε που η πεθερα μου γέννησε το πρώτο της παιδι με ισχυρή προβολή. ΟΚ.η επιστήμη δεν ήταν εξελιγμένη αλλα το παιδι γεννήθηκε με εγκεφαλική παράλυση. Μια ζωή χαμένη και με πολλά άλλα επακόλουθα.

Θα σου ελεγα να το ξανασκεφτώ.Σημασια εχει να κάνεις ένα γερό παιδι.Ρισκαρεις...

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

On 3/9/2020 at 4:18 ΠΜ, Evaolive είπε:

Ο ιατρός σας τι λέει σχετικά; Θα πρέπει να είναι ενήμερος και σύμφωνος. Εάν δεν είναι σύμφωνος και λόγω ισχιακής προβολής προσανατολίζεται σε προγραμματισμένη καισαρική, κι εσείς θεωρείτε ότι δεν το προσπαθεί καν για φυσιολογικό τοκετό κι ότι βιάζεται να ξεμπερδεύει (το έχω ζήσει και είναι εξαιρετικά απογοητευτικό και στενάχωρο). Και για τον λόγο αυτό αναζητείτε ιατρό γνώστη Εξωτερικού Μετασχηματισμού Εμβρύου. Τότε βεβαίως να ζητήσετε δεύτερη γνώμη ή ακόμη και να αλλάξετε ιατρό και να πορευθείτε στον τοκετό με άλλον επιστήμονα. Ωστόσο έχετε υπόψιν σας:

α) Στην Αθήνα νομίζω μόνο ένας-δύο είναι εκπαιδευμένοι σχετικά. Δεν τους γνωρίζω, πιθανολογώ αυτοί που λέει @Sentir...natureza.

β) Εάν βρείτε λοιπόν αυτόν τον κατάλληλα εκπαιδευμένο ιατρό, τότε:

16 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

(..) υπαρχουν καποιοι παραμετροι που πρεπει να ληφθουν υποψιν πριν αποφασιστει ο εξωτερικος μετασχηματισμος και ο γιατρος θα αποφασισει αν εισαι καταλληλη υποψηφια.

Σωστό! Για παράδειγμα επεμβάσεις μήτρας (πχ πρότερη καισαρική ή άλλη επέμβαση όπου υπήρξε τομή στην μήτρα), κάποιες παθήσεις, κλπ καθώς και η προχωρημένη εβδομάδα κύησης-βάρος εμβρύου (είσαστε οριακά να προσπαθήσετε ίσως και όχι πλέον) αποτελούν αντενδείξεις. Ο ιατρός θα πρέπει να είναι ενήμερος για το πλήρες ιστορικό σας πριν συναποφασίσετε την πορεία.

γ)

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Αν δεν έχει γυρίσει έως την 36η δύσκολα γυρνάει (...) Μας είχε πει οτι αν το μωρό δεν γυρναει τοτε υπάρχει λογος κ να μην επέμβουμε.

Κι αυτό σωστό! Επίσης, ακόμη κι αν το έμβρυο γυρίσει σε κεφαλική προβολή με ή άνευ παρέμβασης, έως τον τοκετό υπάρχει η πιθανότητα (πολύ μικρή μεν αλλά υπάρχει) να ξανά αλλάξει θέση. Όπως υπάρχει και πιθανότητα να σας εκπλήξει και να αλλάξει από ισχιακή σε κεφαλική ακόμη και κατα τον τοκετό (κι αυτή σπάνια περίπτωση βέβαια).

δ) Πέρα από τον Εξωτερικό Μετασχηματισμό Εμβρύου. Υπάρχουν μη παρεμβατικοί τρόποι προσπάθειας αλλαγής θέσης. Οι οποίοι ενέχουν μικρό έως μηδαμινό ρίσκο. Όπως κατάλληλες ασκήσεις που σας είπε @Sentir...natureza καθώς και ο βελονισμός. Με μόξα, όχι με βελόνες. Δηλαδή δεν έρχεται τίποτα απολύτως σε επαφή με το δέρμα σας, παρά μόνο θερμότητα. Το τελευταίο το έχω δοκιμάσει με εξαίρετο επιστήμονα αναισθησιολόγο-βελονιστή. Στο Ευτοκία εάν ρωτήσετε γνωρίζουν. Και γενικότερα ξέρουν να σας κατευθύνουν σε ιατρό υπερ του φυσιολογικού τοκετού για να πάρετε μια γνώμη.

Και πάλι όμως επαναλαμβάνω θα πρέπει να είσαστε σε συνεννόηση με τον νυν ιατρό σας ή με αυτόν που θα επιλέξετε. Και να είσαστε προσγειωμένη. Μην έχετε μεγάλες προσδοκίες. Αυτό που έχει σημασία είναι να γεννηθεί ένα υγιές μωρό.

Με το καλό εύχομαι!

• Μου αρέσει 3

Καλησπέρα, έκανα εγώ εξωτερικό μετασχηματισμό λίγο νωρίτερα όμως (34 αν θύμαμαι καλά).  

Μου το έκανε ο γυναικολόγος μου, ευχαρίστως να σου στείλω σε pm στοιχεία, είναι στην Αθήνα. 

Just now, less_serious είπε:

Καλησπέρα, έκανα εγώ εξωτερικό μετασχηματισμό λίγο νωρίτερα όμως (34 αν θύμαμαι καλά).  

Μου το έκανε ο γυναικολόγος μου, ευχαρίστως να σου στείλω σε pm στοιχεία, είναι στην Αθήνα. 

Ηταν επώδυνο?κρατάει ωρα? Ακόμα κ αν γυρίσει πως εμποδίζεται?

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ηταν επώδυνο?κρατάει ωρα? Ακόμα κ αν γυρίσει πως εμποδίζεται?

Μου είχε πει ότι μπορεί να πονέσει, μου είχε προτείνει μάλιστα αν θέλω να το κάνουμε με επισκληρίδιο.

Προσωπικά δεν πόνεσα καθόλου, περισσότερο σαν μια ενόχληση, ούτε καν έντονη. 

Δεν θυμάμαι ακριβώς πόση ώρα κράτησε, πάντως θυμάμαι ότι μου φάνηκε πολύ σύντομο, σίγουρα κάτω από μισή (ίσως και πολύ λιγότερο αλλά πραγματικά μέσα στο άγχος μου αν θα γυρίσει δεν θυμάμαι).

ΟΜΩΣ, ήταν δεύτερο παιδί και επίσης έχω πολύ μεγάλη αντοχή  /ανοχή στον πόνο. 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς αν γυρίσει πως εμπορίζεται. Εννοείς να ξαναγυρίσει; Μου είχε πει ότι υπάρχει πιθανότητα να ξαναγυρίσει αλλά πολύ μικρή (δεν ξαναγύρισε, και γέννησα με ΦΤ στην ΠΗΤ -1)

Just now, less_serious είπε:

Μου είχε πει ότι μπορεί να πονέσει, μου είχε προτείνει μάλιστα αν θέλω να το κάνουμε με επισκληρίδιο.

Προσωπικά δεν πόνεσα καθόλου, περισσότερο σαν μια ενόχληση, ούτε καν έντονη. 

Δεν θυμάμαι ακριβώς πόση ώρα κράτησε, πάντως θυμάμαι ότι μου φάνηκε πολύ σύντομο, σίγουρα κάτω από μισή (ίσως και πολύ λιγότερο αλλά πραγματικά μέσα στο άγχος μου αν θα γυρίσει δεν θυμάμαι).

ΟΜΩΣ, ήταν δεύτερο παιδί και επίσης έχω πολύ μεγάλη αντοχή  /ανοχή στον πόνο. 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς αν γυρίσει πως εμπορίζεται. Εννοείς να ξαναγυρίσει; Μου είχε πει ότι υπάρχει πιθανότητα να ξαναγυρίσει αλλά πολύ μικρή (δεν ξαναγύρισε, και γέννησα με ΦΤ στην ΠΗΤ -1)

Εμπεδιδεται εννοουσα

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εμπεδιδεται εννοουσα

Φαντάζομαι με τον ίδιο τρόπο που το κάνει και ένα παιδί που είχε γυρίσει από μόνο του. 

Εγώ βέβαια έκανα τον μετασχηματισμό σχετικά νωρίς όπως έγραψα - περισσότερο από τεράστιο δικό μου άγχος μήπως χρειαστεί να πάω για ΚΤ που την φοβόμουν πολύ. 

Ο γιατρός μου ήταν διατεθειμένος να περιμένουμε να γυρίσει μόνο του το παιδί. 

Φυσικά και μπορεί να γυρίσει μέχρι τελευταία στιγμή. Το θέμα είναι να του δώσουμε τον χώρο να το κάνει κι αυτό επιτυγχάνεται με τις ασκήσεις, οι οποίες μπορεί να φανούν χρήσιμες μέχρι την τελευταία στιγμή του τοκετού. Να προσθέσω ότι μερικές φορές γίνεται επισκληριδιος για άλλους δύο λόγους εκτός από τον πόνο. Ο ένας είναι για να χαλαρώσουν τα τοιχώματα της μήτρας και να διευκολυνθουν οι μαλλαξεις και ο άλλος είναι για να είναι έτοιμοι σε περίπτωση που χρειαστεί επείγουσα καισαρική. Γενικώς, ένας από τους λόγος που γίνεται την 36η με 37η εβδομάδα είναι για να είναι το μωρό αρκετά ώριμο για την εξωμητρια ζωή σε περίπτωση που υπάρξει επιπλοκή και χρειαστεί καισαρική. 

Η δικιά μου είχε πάρει θέση από την 30η εβδομάδα αι ξαφνικά στην 36η γύρισε σε υσχιακη. Είχα ρωτήσει και παραπάνω τα μέλη αν γνωρίζουν κάποιον που να κάνει εξωτερικο μετασχηματισμο σε περίπτωση που χρειαζόταν. Τελικά στην 37η εβδομάδα πήγα σε βελονιστρια η οποία εφαρμοσε μοξα σε ενα βελονιστικο σημείο των ποδιων μου. 10 λεπτά μετά η μικρή μου αρχισε να κάνει τούμπες μέσα στην κοιλιά και την επόμενη μέρα στον υπέρηχο είχε γυρίσει κανονικά με το κεφάλι κάτω. Τώρα είμαι στην 38η εβδομάδα και φαίνεται να μένει στην σωστή θέση.γραφω 1ον για ν α ευχαριστήσω όποιον μπήκε στον κόπο να μου απαντήσει και 2ον για να πω πόσο ευχαριστημένος είμαι από τον βελονισμό και τη μοξα. Μπορώ να πω πλέον από προσωπική εμπειρία ότι όντως βοηθάει στο να πάρει σωστή θέση το μωρό χωρίς κάποια έντονη παρέμβαση. Το συστήνω σε όποια μαμά βρεθεί στη θέση μου και θέλει να βοηθήσει το παιδι της να πάρει σωστή θέση για τον τοκετό. 

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Να ρωτήσω κάτι που το έχω απορία... Η μόξα που ακριβώς επιδρά και το μωρό αλλάζει θέση; Γιατί ξαφνικά αποκτά κινητικότητα που δεν είχε πριν; 

Just now, vtgian είπε:

Να ρωτήσω κάτι που το έχω απορία... Η μόξα που ακριβώς επιδρά και το μωρό αλλάζει θέση; Γιατί ξαφνικά αποκτά κινητικότητα που δεν είχε πριν; 

Επιδρά στο τσι, είναι δηλαδή ενεργειακό το θεμα, από αυτά που η δυτική ιατρική τα βλέπει ως παραιατρικη και τα απορρίπτει (ακόμη) :)

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα