yianna

ΙΣΧΙΑΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ -ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ;

Recommended Posts

Πενούλα μου ευχαριστώ πολύ, καταλαβαίνεις ότι τέτοιες μέρες που πλησιάζουμε στο τέλος το άγχος είναι μεγάλο.... Δεν με απασχολεί ο τρόπος της γέννας, είναι το τελευταίο που με νοιάζει... Εγώ θα τα καταφέρω θα την παλέψω, όπως και να είναι παρόλο που είχα αποφασίσει να γεννήσω φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο. Ακούω όλες που λένε για καισαρική = μαχαίρι και δεν συμφωνώ. Δεν τη φοβάμαι σαν επέμβαση, περισσότερο φοβάμαι την επισκληρίδιο....Το μόνο που με νοιάζει είναι να πάνε όλα καλά με την πασχαλίτσα μου και να είναι καλά... Για ασκήσεις να πω την αλήθεια φοβάμαι να κάνω γιατί ήδη πονάω εκεί που είναι καθισμένη και φοβάμαι μην κουνήσει και κάτσει σε χειρότερη θέση. Εξάλλου και ο γιατρός κι όλοι μου λένε ότι κουμάντο κάνει αυτή....

Και εγώ ακριβώς το ίδιο θέμα με σένα είχα: φοβομουν την επισκληρίδιο!! Αφού να φανταστείς τη στιγμή που μου την έκαναν, έβαλα τα κλάματα! Όχι όμως από πόνο (δεν πονάει σχεδόν καθόλου), αλλά από άγχος!! Μετά από την τόσο καλή εμπειρία μου με την καισαρική, όμως, την επόμενη φορά, θα είμαι τελείως cool!!

X4v5p2.png

Ζω το απόλυτο θαύμα με την Αθηνά μου!

Διαφημίσεις

Κάπου διάβασα ότι και σε ισχιακή προβολή μπορεί να γίνει φυσιολογικός τοκετός αλλά υπάρχουν λέει επιπτώσεις στην υγεία του παιδιού ακόμα και μετά από χρόνια. Γιαυτό όσο και να μη θέλουμε καισαρική το μόνο που πρέπει να μας απασχολεί είναι η υγεία των μικρών μας όπως και να είναι η άφιξη τους... Κι ο άντρας μου ήθελε να γεννήσω φυσιολογικά και να είναι κι αυτός παρών αλλά τώρα το μόνο που σκέφτεται είναι να την πάρει αγκαλιά και να είναι γερή κι ας καθυστερήσει να τη δει λίγα λεπτά. Ασε που διάβασα κάπου ότι συνήθως τα παιδιά που γυρνάνε σε κεφαλική τις τελευταίες μέρες τις περισσότερες φορές πάλι δεν μπαίνουν στη λεκάνη και συνήθως γεννιούνται ή με καισαρική ή με τεχνητούς πόνους... Κι αυτό από ότι έχω ακούσει είναι χειρότερο...

Τι εχεις ακουσει για τους τεχνητους πονους?Λενε κατι σχετικα με τη μελλοντικη υγεια των παιδιων που εχουν γεννηθει ετσι?

οχι καλή μου δεν υπάρχει πρόβλημα για το μωρό είναι εντελώς ακίνδυνο και για τη μητέρα και για το παιδί... Η μαμά μου γέννησε τον αδερφό μου με τεχνητούς πόνους πριν 22 χρόνια. Μια χαρά είναι ο αδερφούλης μου, υγιέστατος και πανέξυπνος. Απλά είναι πιο επώδυνο γιατί η μήτρα αναγκάζεται να τεθεί σε διαδικασία γέννας κι ο τράχηλος μαλακώνει με φάρμακα κι όσο να ναι είναι κάτι που δεν είναι να γίνει εκείνη τη χρονική στιγμή κι είναι δύσκολο. Αυτό μόνο... Δηλαδή ανάμεσα σε καισαρική και τεχνητούς πόνους προτιμώ την καισαρική. Εσύ γιατί ρωτάς? Γέννησες με τεχνητούς πόνους ή σκοπεύεις να γεννήσεις έτσι?

Γεννησα την πρωτη μου κορη με τεχνητους πονους γιατι ειχε περασει τις μερες και ειχε φτασει 40 εβδομαδων και 5 ημερων.Στη δευτερη Δοξα το Θεο ξεκινησε απο μονος του ο τοκετος,αν και δεν ειχα προβλημα αν χρειαζονταν παλι να κανω τεχνητους απλα κι εγω εχω ακουσει οτι οι πονοι ειναι πιο δυνατοι γιατι δεν ξεκινανε απο μονοι τους αλλα με ορρο.Καπου ομως ειχα ακουσει οτι με τους τεχνητους στρεσσαρεται και το μωρο γιατι υποτιθεται οτι αιφνιδιαζεται και βγαινει πιο "αποτομα" απο οτι αν ξεκινουσε μονος του ο τοκετος.Τι να πω,καλα να ειναι ολα τα μωρακια κι ας βγαινουν οπως θελουνε!!!

λογικό είναι αφού δεν το έχει πάρει απόφαση το μωρό να βγει.... Ο γιατρός μου ακόμα και τώρα μου λέει ότι κουμάντο κάνει αυτή και θα τελειώσει με τον τρόπο που θα αποφασίσει αυτή. :roll::roll::roll: Άυριο θα πάω στο γιατρό να δούμε αλλά δεν έχει γυρίσει το νοιώθω αφού πιάνω το κεφάλι της και την πλάτη της. Κι εγώ σκέφτομαι ότι και με την καισαρική θα αιφνιδιαστεί που θα μου την πάρουν χωρίς να το έχει πάρει αυτή απόφαση... Θα δείξει... Το μόνο που σκέφτομαι αυτή τη στιγμή είναι όταν θα την πάρω αγκαλιά και θα τη σφίξω... Το τελευταίο που με απασχολεί είναι ο τρόπος που θα έρθει κοντά μας...

:oops:κοριτσια μηπως μπορειται να μου στειλετε και εμενα τις ασκησεις γιατι και εμενα το μωρακι μου δε λεει να παρει τη σωστη θεση. ευχαριστω!!:mrgreen::mrgreen:

και εμενα ειναι με το κεφαλακι πανω και σε 2 μερες μπαινουμε στην 34η εβδομαδα..τι πιθανοτητες εχει να γυρισει ?δε θελω να κανω καισαρικη..

Καλημέρα!

κορίτσια που το μωράκι σας είναι ισχιακό, μπορείτε να ρωτήσετε και έναν ομοιπαθητικό γιατρό....υπάρχει ένα σκεύασμα το οποίο λέγεται pulsatilla και σε συνδιασμό με ξεκούραση της μέλλουσας μαμάς, βοηθάει το μωρό να γυρίσει σε κεφαλική προβολή...

ξέρω μανούλα που ήταν στην 37η εβδομάδα της κύησης και το μωρό της ήταν ισχιακό και πήρε το σκέυασμα που αναφέρω και το μωρό γύρισε!!!

Με το καλό να φέρετε στον κόσμο τα παιδάκια σας!

Καλησπέρα σας, μπήκα κι εγώ στην 36η εβδομαδα και σήμερα που πήγα στον γιατρό μου είδαμε ότι το μωρό γύρισε με τα πόδια προς τα κάτω. Είναι το δεύτερο (το πρώτο είχε γεννηθεί φυσιολογικά) οπότε θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει ακόμα ελπίδα να γυρίσει με το κεφάλι προς τα κάτω. Θα σας ήταν εύκολο να μου στείλετε κι εμένα τις ασκήσεις με πμ? Ευχαριστώ πολύ.

Διαφημίσεις

Γεια σας κ από εμένα!

Γέννησα πριν 20 ημέρες (στην 38η εβδομάδα) με καισαρική

γιατί το αστεράκι μου, από τον Ιούνιο

ήταν με τα πόδια κάτω κ δεν άλλαζε θέση με τίποτα.

Αφού το σιγουρέψαμε με την γιατρό(37 εβδομάδες) ότι πλέον δεν έχει χώρο

για να γυρίσει κ να πάρει θέση, κλείσαμε ραντεβού για καισαρική.

Όλα πήγανε καλά, αλλά επειδή το μωρό 3-4 μήνες ήταν με τεντωμένα

τα ποδαράκια του, όταν βγήκε ήταν αρκετά χαλαρά στους συνδέσμους

(γόνατα - ισχία) κ το είδε ορθοπεδικός.

Θα το παρακολουθούμε αλλά για την ώρα, δόξα το Θεό όλα πάνε καλά.

Έχουν δέσει οι σύνδεσμοι κ θα φτιάξουν κ άλλο με τον καιρό.

Με το καλό εύχομαι σε όλες!!

Καλησπέρα σας, είμαι στην 34η εβδομαδα και σήμερα που πήγα στον γιατρό μου είδαμε ότι το μωρό γύρισε με τα πόδια προς τα κάτω. Είναι το δεύτερο (το πρώτο είχε γεννηθεί φυσιολογικά) οπότε θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει ακόμα ελπίδα να γυρίσει με το κεφάλι προς τα κάτω. Θα σας ήταν εύκολο να μου στείλετε κι εμένα τις ασκήσεις με πμ? Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα σας, είμαι στην 34η εβδομαδα και σήμερα που πήγα στον γιατρό μου είδαμε ότι το μωρό γύρισε με τα πόδια προς τα κάτω. Είναι το δεύτερο (το πρώτο είχε γεννηθεί φυσιολογικά) οπότε θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει ακόμα ελπίδα να γυρίσει με το κεφάλι προς τα κάτω. Θα σας ήταν εύκολο να μου στείλετε κι εμένα τις ασκήσεις με πμ? Ευχαριστώ πολύ.

Ελπίδα υπάρχει! Εγώ ακριβώς το ίδιο είχα πάθει πριν δύο εβδομάδες! Ενώ ήταν κεφαλικός, ξαφνικά στον υπέρηχο, τον είδαμε ισχιακό.

Από ασκήσεις η πιο συνηθισμένη που προτείνεται είναι να κάθεσαι στα τέσσερα ή για πιο «βαθιά» στάση στα γόνατα και στους αγκώνες. Αν γνωρίζεις από γιόγκα, προτείνεται η στάση του σκύλου (downward dog). Εναλλακτικά μπορείς να ξαπλώσεις ανάσκελα και να βάλεις μαξιλάρια κάτω από τη λεκάνη. Όλα αυτά θέλουν 3-4 επαναλήψεις την ημέρα.

Το όλο νόημα είναι να δημιουργήσεις χώρο ώστε το παιδί να βγει από τη λεκάνη και με την βοήθεια της βαρύτητας να μπορέσει να γυρίσει.

Νομίζω στις εβδομάδες σου είναι πολύ εφικτό. Εμένα στην 35 γύρισε πάλι με το κεφάλι προς τα κάτω. Εγώ το είχα ψάξει πολύ, επισκέφτηκα και μαιευτήρα που εφαρμόζει μοξα (σαν βελονισμός χωρίς βελόνες) για να βοηθήσει τα παιδιά να γυρίσουν. Υπάρχουν και άλλοι μαιευτήρες που χρησιμοποιούν ομοιοπαθητική. Και τέλος, μέσα σε όλα αυτά, βρήκα και μαιευτήρα που ξεγεννάει και ισχιακά μωρά. Όλα αυτά στην Αθήνα.

Κάτι σημαντικό, παίζει ρόλο ακριβώς τι είδους ισχιακή προβολή έχει το μωρό, γιατί κάποιες γυρίζουν εύκολα, ενώ άλλες είναι πιο επίμονες.

xhHtp2.pngkSQIp3.png

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα την γνώμη σας μιας και είμαι αρκετα αγχωμένη! Διανυω την 36η εβδομαδα (35w + 2) και το μωρο μου βρισκεται σε ανωμαλη ισχιακη προβολη δηλαδη με το ενα ποδι τεντωμενο και χωμένο κάτω απο την λεκάνη και το αλλο λυγισμένο.. ο γιατρός μου μου είπε πως σχεδόν αποκλείεται να αλλαξει θέση και παμε για καισαρικη την οποία ήλπιζα να αποφύγω.. Ποιά ειναι η γνώμη σας; Υπάρχει περιθώριο να γυρίσει έστω και τελευταία στιγμή, δηλαδή μέσα στις επόμενες δύο εβδομάδες;;; Ευχαριστώ!!! 

10 ώρες πρίν, Soontobemommy είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα την γνώμη σας μιας και είμαι αρκετα αγχωμένη! Διανυω την 36η εβδομαδα (35w + 2) και το μωρο μου βρισκεται σε ανωμαλη ισχιακη προβολη δηλαδη με το ενα ποδι τεντωμενο και χωμένο κάτω απο την λεκάνη και το αλλο λυγισμένο.. ο γιατρός μου μου είπε πως σχεδόν αποκλείεται να αλλαξει θέση και παμε για καισαρικη την οποία ήλπιζα να αποφύγω.. Ποιά ειναι η γνώμη σας; Υπάρχει περιθώριο να γυρίσει έστω και τελευταία στιγμή, δηλαδή μέσα στις επόμενες δύο εβδομάδες;;; Ευχαριστώ!!! 

Κανεις ασκησεις για να βοηθησεις το μωρακι σου να γυρισει; Αν θελεις λεπτομερειες για το τι μπορεις να κανεις μπορω να σου στειλω υλικο. Βεβαια, 36η εβδομαδα δεν θα ειναι πολυ ευκολο αλλα δεν αποκλειεται κιολας να γυρισει, αρκει να δωσεις χωρο και ευκαιριες να το κανει. Επισης, γνωριζεις για τον εξωτερικο μετασχηματισμο (γινεται συνηθως αυτη την εβδομαδα). Υπαρχει ενας γιατρος στην Θεσσαλονικη που εχει εμπειρια αλλα αν ειναι το πρωτο σου ειναι λιγο πιο δυσκολο. Αν αναζητησεις κι αλλα παρομοια θεματα στο φορουμ θα βρεις κι αλλες εμπειριες.

Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza said:

Κανεις ασκησεις για να βοηθησεις το μωρακι σου να γυρισει; Αν θελεις λεπτομερειες για το τι μπορεις να κανεις μπορω να σου στειλω υλικο. Βεβαια, 36η εβδομαδα δεν θα ειναι πολυ ευκολο αλλα δεν αποκλειεται κιολας να γυρισει, αρκει να δωσεις χωρο και ευκαιριες να το κανει. Επισης, γνωριζεις για τον εξωτερικο μετασχηματισμο (γινεται συνηθως αυτη την εβδομαδα). Υπαρχει ενας γιατρος στην Θεσσαλονικη που εχει εμπειρια αλλα αν ειναι το πρωτο σου ειναι λιγο πιο δυσκολο. Αν αναζητησεις κι αλλα παρομοια θεματα στο φορουμ θα βρεις κι αλλες εμπειριες.

Σ ευχαριστώ πολυ! Η αληθεια ειναι ότι εχω ακούσει για τον εξωτερικο μετασχηματισμό αλλά φοβάμαι και δεν θα ήθελα να το ρισκάρω.. θα μπορούσες να μου στείλεις τις ασκήσεις που λες; Ευχαριστώ πολυ!!! 

8 ώρες πρίν, Soontobemommy είπε:

Σ ευχαριστώ πολυ! Η αληθεια ειναι ότι εχω ακούσει για τον εξωτερικο μετασχηματισμό αλλά φοβάμαι και δεν θα ήθελα να το ρισκάρω.. θα μπορούσες να μου στείλεις τις ασκήσεις που λες; Ευχαριστώ πολυ!!! 

Σε αυτον τον συνδεσμο θα βρεις πολλες πληροφοριες για την ισχιακη προβολη μαζι με καποια βιντεακια: https://spinningbabies.com/learn-more/baby-positions/breech/

Εδω εχει πολλες ασκησεις για να κανεις: https://spinningbabies.com/learn-more/baby-positions/breech/flip-a-breech/ ,

Μην παραλειπεις να κανεις καθημερινα την καθετη σταση(forward leaning inversion), ειναι η καλυτερη. Γενικως, μην αφηνεις τον χρονο να περναει, καθε μερα ειναι πολυτιμη γιατι καθε μερα ο χωρος στη μητρα μικραινει, το μωρο μεγαλωνει και θα ειναι ακομη πιο δυσκολο να κανει μανουβρα, οποτε ξεκινα απο αυριο! Αν δυσκολευεσαι με τα αγγλικα υπαρχει και το google translate και αν εχεις καποια απορια απο αυτα που θα διαβασεις στειλε μου! Σου ευχομαι να γυρισει! 

@Soontobemommy Σε αυτήν τη φάση, οι πιθανότητες όντως ευνοούν στο να μείνει το μωρό σε αυτήν τη θέση. Θεωρητικά, μπορεί να γυρίσει μεχρι και την τελευταία στιγμή. Όπως και να έχει, εύχομαι όλα να πάνε καλά :)

Γεια σας, είμαι στην έγκυος στην 32η εβδομάδα, εχθές ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί, με ενημέρωσε ότι το μωρό βρίσκεται σε ισχιακή προβολή και ότι αν παραμείνει έτσι αυτό αποτελεί ιατρική ένδειξη για καισαρική. Μέχρι εδώ όλα καλά. Ωστόσο, δεν είναι πολύ νωρίς για να έχει κριθεί η θέση του μωρού; Είναι δυνατόν να μου μιλάει για καισαρική την 36η εβδομάδα; Και γιατί πρέπει να πάω σε προγραμματισμένη καισαρική; Να σημειωθεί ότι έχω ΠΗΤ μεταξύ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς, και αυτό με βάζει σε πολλές σκέψεις... Εάν έχετε κάποιον/ κάποια γυναικολόγο ΑΛΗΘΙΝΟ υποστηρικτή του φυσιολογικού τοκετού, μπορείτε να μου τον/την προτείνετε για να πάρω μια δεύτερη γνώμη; Ευχαριστώ πολύ! 

Σε περίπτωση ισχιακής προβολής προτιμάται πράγματι ο προγραμματισμός της καισαρικής και όχι η αυτόματη έναρξη. Αυτό γιατί αν σπάσουν τα νερά υπάρχει ο κίνδυνος πρόπτωσης ομφαλίδας που είναι πολύ σοβαρή επιπλοκή.

Όμως μου φαίνεται πολύ νωρίς να γίνει ο προγραμματισμός από τις 32 εβδομάδες. Θα μπορούσε να γίνει γύρω στις 37 αφού επιβεβαιωθεί ότι παραμένει ισχιακό. 

Η καισαρική γίνεται μετά την 38η εβδομάδα και οι νεότερες οδηγίες λένε να έχει ολοκληρωθεί και η 39η. (Σε περίπτωση φυσικά που δεν συντρέχει κάποιος άλλος λόγος να γίνει νωρίτερα)

Αγαπητή Ricca,

O γιατρός που σε παρακολουθεί οφείλει να σε ενημερώσει για κάθε περίπτωση. Συνήθως τα μωρά που 32 εβδομάδα δεν έχουν "γυρίσει" παραμένουν σε αυτή τη θέση. Δεν είναι σίγουρο, απλά πολύ πιθανό. Ειδικά αν είναι το πρώτο σου. Υπάρχουν διάφορες πρακτικές που ίσως βοηθήσουν το μωρό σου να αλλάξει θέση, από ασκήσεις, ομοιοπαθητική, μέχρι μετασχηματισμό θέσης (που γίνεται από τον μαιευτήρα - αλλά προτείνεται συνήθως σε 2η γέννα), όμως τα αποτελέσματα είναι αμφίβολα.

Ισχύει ότι η ισχιακή προβολή είναι ένδειξη για καισαρική. Σε αυτό οποιοσδήποτε σοβαρός γυναικολόγος το ίδιο θα σου πει. Η εξέλιξη ενός τοκετού με μωρό σε ισχιακή προβολή πέρα από το ότι είναι εξαιρετικά επίπονη, είναι πολύ δυσκολότερη και για το μωρό και για τη μητέρα και αυξάνει τις πιθανότητες επιπλοκών. Ωστόσο το καισαρική στις 36 εβδομάδες δεν το έχω ξανακούσει. Στα ισχιακά μωρά δεν θέλεις να ξεκινήσει ο τοκετός αλλά ειδικά στα πρώτα, που παίρνουν το χρόνο τους, η καισαρική γίνεται στις 38 εβδομάδες το νωρίτερο.

Εμένα δε γύρισε ποτέ, γέννησα στις 38+ εβδομάδες και ευτυχώς δεν είχαμε καμία επιπλοκή και είχα μια πολύ εύκολη και γρήγορη ανάρρωση. Σίγουρα ο φυσιολογικός τοκετός είναι ο καλύτερος, κοιτάμε όμως την κάθε περίπτωση ξεχωριστά. Το σημαντικό είναι να βγείτε από αυτό το ταξίδι και οι δύο ασφαλείς και υγιείς.

Κάνε την αναζήτησή σου (δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω κάποιον, ο δικός μου κάνει κατά προτεραιότητα φυσιολογικούς τοκετούς, στα ισχιακά αν είναι τα πρώτα, επιμένει σε καισαρική), υπολόγισε τα ρίσκα και πάρε τις αποφάσεις σου βάσει του τι πιστεύεις εσύ πιο σημαντικό.

ndgFp3.png

Just now, Ricca είπε:

Γεια σας, είμαι στην έγκυος στην 32η εβδομάδα, εχθές ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί, με ενημέρωσε ότι το μωρό βρίσκεται σε ισχιακή προβολή και ότι αν παραμείνει έτσι αυτό αποτελεί ιατρική ένδειξη για καισαρική. Μέχρι εδώ όλα καλά. Ωστόσο, δεν είναι πολύ νωρίς για να έχει κριθεί η θέση του μωρού; Είναι δυνατόν να μου μιλάει για καισαρική την 36η εβδομάδα; Και γιατί πρέπει να πάω σε προγραμματισμένη καισαρική; Να σημειωθεί ότι έχω ΠΗΤ μεταξύ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς, και αυτό με βάζει σε πολλές σκέψεις... Εάν έχετε κάποιον/ κάποια γυναικολόγο ΑΛΗΘΙΝΟ υποστηρικτή του φυσιολογικού τοκετού, μπορείτε να μου τον/την προτείνετε για να πάρω μια δεύτερη γνώμη; Ευχαριστώ πολύ! 

Όχι δεν είναι πολύ νωρίς. Συνήθως δεν γυρνάνε από ένα σημείο και πέρα. Εάν γυρίσει φαντάζομαι θα στο πει και δεν θα κάνεις καισαρική. Αλλά είναι λίγες οι πιθανότητες.

Πάντως μην ψάχνεις υποστηρικτή του φυσιολογικού τοκετού. Ένας σωστός γιατρός δεν υποστηρίζει κάποια συγκεκριμένη μέθοδο γενικώς και αορίστως. Ζυγίζει τα πράγματα και αποφασίζει με γνώμονα την υγεία του μωρού και της μητέρας.

Just now, Ricca είπε:

Oπως ειπωθηκε στην 32η εβδομαδα συνηθως εχουν παρει ηδη θεση και παραμενουν ετσι ΕΚΤΟΣ αν αρχισεις απο σημερα κιολας τις ασκησεις, ωστε να βοηθησεις το μωρακι να γυρισει. Μην χανεις ουτε μερα, οσο περναει ο καιρος θα μεγαλωνει το μωρακι, ο χωρος στη μητρα θα μικραινει και θα του ειναι ακομη πιο δυσκολο να γυρισει. Αν δεις τις προηγουμενες παραθεσεις εχω βαλει καποιες ασκησεις αλλα αν θες λεπτομερειες μπορεις να μου στειλεις. Μελετησε την ιστοσελιδα spinningbabies και αν εχεις καποια απορια πες μου. ΟΛΑ τα μωρα ειναι "προγραμματισμενα" να γυριζουν με το κεφαλι προς τα κατω ΑΛΛΑ ο συγχρονος τροπος ζωης δυσκολευει το εργο τους και τα "εγκλωβιζει" σε λαθος θεση. Αν τους δωθει η ευκαιρια να γυρισουν το πιο πιθανο ειναι να το κανουν! Αυτη η ευκαιρια δινεται με την προσοχη στη σταση του σωματος μας σε διαφορες δραστηριοτητες της καθημερινοτητας, με τις διαφορες ασκησεις, με την αποφυγη καθιστικης ζωης (δουλεια γραφειου, οδηγηση πανω απο 60-90 λεπτα, κα)

Αν δεν εισαι σιγουρη οτι ειναι ισχιακο παρε και μια δευτερη γνωμη για να αποκλεισεις το ενδεχομενο να σου λεει ψεματα ο γιατρος μιας και οπως ειπες θα ειναι γιορτες και το εχουμε δει πολλες φορες το εργο. Αν δεν γυρισει τελικα, θα γινει προγραμματισμενη καισαρικη γυρω στην 38η εβδομαδα, απλα ο γιατρος θα την προγραμματισει απο την 36η που θα ειναι το ραντεβου σας γιατι αν ειναι ακομη ισχιακο ειναι λιγο απιθανο να γυρισει τοτε (και παλι δεν αποκλειεται οποτε μην σταματησεις τις ασκησεις). Προσωπικα, θα συζητουσα με τον γιατρο μου να γινει η καισαρικη μετα την 39η εβδ και ιδανικα να ξεκινησει πρωτα ο τοκετος απο μονος του, να γινει επισκληριδιος και καισαρικη. @vtgian μιας που το εχεις ψαξει το θεμα γιατι να μην ξεκινησει ο τοκετος απο μονος του στα ισχιακα; 

• Μου αρέσει 2

Just now, Ricca said:

Just now, Ricca said:

Από, τι καταλαβαίνω η Ricca θέλει έναν πραγματικό υποστηρικτή του φτ για να διασταυρωσει/επιβεβαιώσει αυτά που της λέει ο γιατρός της. Κι εγώ στη θέση της θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη, άλλωστε κακά τα ψέματα υπάρχουν υποστηρικτές του φτ και άλλοι που σε βαζουν για καισαρική για πλάκα. Συμφωνώ με όλα όσα είπε η Sentir παρεμπιπτόντως. Ricca σου στέλνω πμ για γιατρό 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα