Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΣΧΙΑΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ -ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ;


yianna

Recommended Posts

Jen μου καλησπερα,ξεχασα να πω πως επειδη δεν εχω Internet αυτες τις μερες στο σπιτι και αυτη τη στιγμη γραφω απο τη δουλεια,δεν ξερω πώς μπορω να σου τις στειλω γιατι τις εχω αποθηκευμενες στον υπολογιστη μου του σπιτιου.

Το nick της μαιας ειναι AnnaK και το ονομα της Αννα Κονοβεση,δοκιμασε να την ψαξεις αν μπορεις στο forum μηπως μπορει να σου τις στειλει εκεινη πιο γρηγορα γιατι εγω δεν ξερω ποτε θα μου το φτιαξουν,δεν εχω βγαλει ακρη με την ατιμη την εταιρια!!! Μπορω ομως να σου γραψω καποια πραγματα που μου ειχε πει η Αννα,οπως το να βαζω τον μπαμπα του μωρου να μιλαει χαμηλα στην κοιλια μου και να του ζηταει γλυκα γλυκα να γυρισει ή να χτυπαω κοντα και χαμηλα στην κοιλια ενα μικρο καμπανακι,ουτωσωστε να το κανω να θελησει να κατευθυνθει προς τα εκει που ειναι ο ηχος.Η μαια που μου εκανε ανωδυνο μου ειχε πει επισης να μπουσουλαω μεσα στο σπιτι οσο μπορω,κι αν γινεται την ωρα που μπουσουλαω να γελαω κιολας γιατι αυτες οι κινησεις λεει βοηθανε πολυ στο να γυρισει το μωρο!!! Η αληθεια ειναι πως ειχα μπουσουλησει αρκετα,οσο αντεχα δηλαδη.Ειχα παρει επιγονατιδες απο το φαρμακειο,τις φορουσα και περπατουσα στα τεσσερα κανα 10λεπτο τη φορα,4-5 φορες τη μερα. Το εχω γραψει και σε αλλες κοπελες που εχουμε συζητησει κατα καιρους αυτο το θεμα,αν σκοπευεις να κανεις αυτο με το μπουσουλημα ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ!!! Το τονιζω γιατι καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη,μπορει για καποιες να ειναι επικινδυνο να περπατανε στα τεσσερα με την κοιλια τουρλα,οποτε η συμφωνη γνωμη γυναικολογου και μαιας νομιζω ειναι απαραιτητη.Ευχομαι να πανε ολα καλα!!! Παντως με το που θα μου φτιαξουν το Internet αν μεχρι τοτε δεν εχεις βρει τη μαια του forum θα σου στειλω τις ασκησεις οσο πιο γρηγορα μπορω.Μπες και στο spinning babies που εγραψε η αλλη κοπελα πιο πανω,μπορει να βοηθηθεις κι απο εκει. :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

nena και joe σας ευχαριστώ!

το spinningbabies το είχα δει εδώ και καιρό αλλά ακόμη δεν αξιώθηκα να βγάλω κάποια άκρη από αυτά που λέει...θα το προσπαθήσω όταν έχω καθαρό μυαλό...

joe αυτές οι συμβουλές σου μας φάνηκαν λίγο περίεργες αλλά οκ θα επικοινωνήσω με την μαία που λες και ίσως και με μαίες από τον σύνδεσμο φυσικού τοκετού για να μου πουν μια γνώμη. Αν και νομίζω ότι θα περιμένω 2 βδομάδες μέχρι να κλείσω τον 8ο να δω μήπως γίνει κάτι από μόνο του και μετά θα πάρω πιο δραστικές αποφάσεις. Λογικά και στον 9ο μήνα θα μπορώ να κάνω όλα αυτά τα κόλπα (θέλω να πιστεύω) :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jen κι εμενα αρχικα οταν μου ειχε δωσει αυτες οι συμβουλες η μαια περιεργες μου ειχαν φανει,αλλα τι να σου πω,αν και θεωρω πως ηταν θαυμα το οτι γυρισε το μωρο μου στην 38η εβδομαδα και μαλιστα με βαρος (τοτε) 3,750 Kgr ισως και να βοηθησαν καποια απο αυτα.Αυτο με το καμπανακι δεν το εκανα,αλλα τον αντρα μου τον εβαζα να μιλαει στο μωρο χαμηλα στην κοιλια!!! :wink: Οσο για το μπουσουλημα,του εδωσα και καταλαβε,αφου βεβαια πρωτα πηρα την αδεια του γιατρου μου. Παντως αν ακομη δεν εχεις μπει στον 8ο να ξερεις οτι εχεις πολυ περιθωριο ακομη μπροστα σου για να γυρισει το μωρο. Δηλαδη υπαρχει γιατρος που λεει σε εγκυο οτι θα την παει καισαρικη επειδη το μωρο ειναι αναποδα,χωρις καν εκεινη να εχει μπει στο μηνα της? :mad: Εμενα ο δευτερος γιατρος που ειχα (τον αλλαξα εννοειται) μου ειχε κανει υπερηχο στην 25η εβδομαδα και το μωρο τοτε ηταν με τα ποδια κατω,πραγμα απολυτα φυσιολογικο αφου δεν ημουν ουτε 7 μηνων!!! Τι νομιζετε πως μου ειπε λοιπον ο αχαιρευτος? "Κοιτα,αν παραμεινει σε αυτη τη θεση και δε γυρισει,αυτο ειναι λογος καισαρικης!!! " Δηλαδη με προετοιμαζε ψυχολογικα,επειδη εκεινος ηθελε σωνει και ντε να με παει καισαρικη πραγμα που ειχα καταλαβει κι απο αλλες συζητησεις μας.Φυσικα αλλαξα γιατρο και οταν πηγα σε αυτον που εχω τωρα ημουν 32 εβδομαδων και το μωρο ειχε γυρισει σε κεφαλικη προβολη,κανονικα δηλαδη.Την επομενη εβδομαδα (την 33η) γυρισε σε εγκαρσιο (ξαπλωμενο δηλαδη μεσα στη μητρα) και στην 34η γυρισε με τα ποδια κατω,παλι αναποδα δηλαδη, και παρεμεινε αναποδα μεχρι που εφτασα 38 εβδομαδων.Παρ΄ολα αυτα ο Σταθοπουλος μου εδωσε οσο περιθωριο μπορουσε για να γυρισει κανονικα,κι ακομη κι οταν διαπιστωσαμε οτι ειχε παρει επιτελους την πολυποθητη θεση 5' πριν το χειρουργειο της καισαρικης,δε διστασε να μου δωσει εξιτηριο και να περιμενει τα πραγματα να εξελιχθουν φυσιολογικα. Τα εχω ξαναγραψει ολα αυτα,δε θελω να γινομαι κουραστικη,αλλα ειμαι τοσο ευγνωμων σε αυτον το γιατρο που του οφειλω χιλια ευχαριστω.Λιγοι ειναι σαν κι αυτον.Jen,το φτιαξαμε το Internet σπιτι μου οποτε αν θες στειλε μου το mail σου για να σου στειλω τις ασκησεις που μου ειχε στειλει η AnnaK.

Link to comment
Share on other sites

joe διανύω τις τελευταίες μέρες του 8ου, μου μένουν περίπου 5 βδομάδες ακόμη και το μωρό πριν 3 μέρες ήταν 2400 γρ. Η γιατρός μου είναι φανατική υπέρ του φυσιολογικού το παιδεύει μέχρι τελευταίας στιγμής για αυτό και την διάλεξα, οπότε δεν με ανησυχεί αυτό.

Σου στέλνω πμ με το email μου. Σε ευχαριστώ πολυ! :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια..θα τρελλαθω...

Τα μωρα κανουν συνεχεια τουμπες...και αρχιζουν και δυσκολευονται εκει στον ενατο.Το να ειναι ενα μωρο στον 8ο με τα ποδια κατω ειναι απολυτα φυσιολογικο(κι εμενα η πρωτη με τα ποδια κατω ηταν στον 8ο και μια χαρα ειχε επριθωριο και γυρισε στον 9ο)

Επισης για να καταλαβετε στον 7ο το διδυμα ηταν με το κεφαλι κατω και τα δυο ...το ιδιο και στον 8ο...λιγο πριν μπω ομως στον 9ο γυρισε η μια και πηγε οριζοντια(που βρηκε χωρο???)Οταν τ ακουσα αυτο...φοβηθηκα οτι παει η πιθανοτητα να γεννησω φυσιολογικα τα διδυμα...και εκει γυρισε και μου ειπε ο γιατρος οτι δεν μας πειραζει...και οτι τον ενδιαφερει η πρωτη να ειναι με το κεφαλι κατω και να εχει καλη θεση(οπου ειχε) και η δευτερη ειχε γυρισει και μου ειχε πει ειτε με το κεφαλι ειτε με τα ποδια θα ερθει...αφου θα εχει χωρο πλεον καθως επισης θα εχει ανοιξει το χωρο η αδερφη της :wink: Τελικα τα γεννησα στην 37 εβδ(χωρις ραντεβου..θα πηγαιναμε κι οσο εφτανα :wink: ) με φυσιολογικο τοκετο και μαλιστα γρηγορα και με τον αντρα μου διπλα μου :D

 

Οποτε μην ακουτε τιποτα...τα μωρα συνεχεια γυριζουν (σε μια φιλη μου γυρισε στην 39 εβδ...ασχ αν τελικα εκανε καισαρικη γι αλλους λογους)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρό άλλαξε θέση από κεφαλική σε ισχιακή μεταξύ 27/12 και 7/1 (ημερομηνίες υπερηχογραφημάτων) δηλαδή κάπου στην 30η εβδομάδα και συγκεκριμένα μετά από συνεχόμενα πολύωρα ταξίδια. Τώρα πλέον έκλεισα την 36η και μάλλον οι ελπίδες να ξαναγυρίσει ελαττώνονται. Έχω βρει κάποιες ασκήσεις στο Internet που εννοείται οτι βοηθούν να γυρίσει. Οι γιατροί δεν δέχονται τέτοιου είδους πρακτικές και γενικά οποιαδήποτε πρακτική εκτός από την καισαρική. Έχει ακούσει κανείς για περίπτωση που γιατρός ή μαία να κάνει φυσιολογικό με ισχιακή προβολή; Ή ξερετε καμιά μαία που να μπορεί να βοηθήσει.; Συνήθως αυτές καταφέρνουν περισσότερα από τους γιατρούς. Να σημείωσω οτι είναι το τρίτο μου και γενικά τα πράγματα θεωρούνται αρκετά πιο απλά από ότι σε μια πρώτη εγκυμοσύνη.

 

Εμένα είχε από την αρχή ισχιακή προβολή και τελικά έκανα καισαρική. Μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά (και στο γυρνάνε εκείνη την ώρα), αλλά έχεις 20% πιθανότητες να πάει κάτι στραβά...

Και εμένα μου είχε πει μια μαία να σφουγγαρίζω στα τέσσερα για να γυρίσει (αν είναι δυνατόν) και ο γιατρός προσπάθησε να συγκρατήσει το γέλιο του όταν το άκουσε και είπε ευγενικά ότι δεν εξαρτάται από εμένα το αν θα γυρίσει. Κάπου διάβασα ότι οι μαίες πολλές φορές ξέρουν πιο πολλά από τους γιατρούς. Ε,ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Έκαστος στο είδος του.

Link to comment
Share on other sites

μήπως όμως πρέπει να λάβει υπόψη του κάποιος ότι οι γιατροί σήμερα ψάχνουν αφορμή για να κάνουν καισαρική??προγραμματισμένα, μια ώρα και να ξαμπερδέψουν??γιατί παλιότερα όλες γεννούσαν φυσιολογικά?τότε δεν υπήρχαν ισχιακές προβολές??εντάξει να συμφωνήσω ότι υπήρχαν και ατυχήματα τότε, αλλά όχι και αυτό το κακό που γίνεται τώρα..τί έκανες??καισαρική! το μωρό ερχόταν ανάποδα...το μωρό ερχόταν με το μέτωπο κλπ κλπ....κάτι ήξεραν και οι παλιότεροι πιστεύω..οι γιατροί σήμερα τίποτα δεν δέχονται..μην τύχει και θιχτεί η επιστημονική τους ακεραιότητα...γιατί δεν μας προτρέπουν να καθόμαστε πχ σταυροπόδι για να είναι πιο εύκολες οι ΄κινήσεις του μωρού??είναι τυχαίο ότι οι αθίγγανες γυναίκες γεννούν η συντριπτική πελιοψηφία τους με φυσιολογικό τρόπο και πολύ εύκολα λόγω της στάσης που κάθονται??τυχαία όλα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είμαι 1000% σίγουρη ότι η γιατρός μου θα κάνει το παν για να μην μου κάνει καισαρική καθώς μόλις προχτές έμαθα για μια γνωστή που γέννησε με την γιατρό μου στην 42 βδομάδα!! Δηλαδή ενώ αλλοι γιατροί θα της το παίρναν με καισαρική ή τεχνητούς πόνους εμένα η γιατρός μου την περίμενε εφόσον όλα πήγαιναν καλά και μάλιστα η κοπέλα γέννησε πανευκολα μέσα σε 3 ώρες όταν της σπάσαν τα νερά. Οπότε δεν παίζει το σενάριο που λέτε...απλά είναι λογικό όταν είναι το πρώτο σου παιδί και κατεβαίνει με τα πόδια να μην το ρισκάρεις και δεν θέλω φυσικά να το ρισκάρω...αν είναι το 2ο ή το 3ο παιδί τότε είναι πιο ασφαλές ο φυσιολογικός τοκετός με ισχιακή προβολή. :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

μήπως όμως πρέπει να λάβει υπόψη του κάποιος ότι οι γιατροί σήμερα ψάχνουν αφορμή για να κάνουν καισαρική??προγραμματισμένα, μια ώρα και να ξαμπερδέψουν??γιατί παλιότερα όλες γεννούσαν φυσιολογικά?τότε δεν υπήρχαν ισχιακές προβολές??εντάξει να συμφωνήσω ότι υπήρχαν και ατυχήματα τότε, αλλά όχι και αυτό το κακό που γίνεται τώρα..τί έκανες??καισαρική! το μωρό ερχόταν ανάποδα...το μωρό ερχόταν με το μέτωπο κλπ κλπ....κάτι ήξεραν και οι παλιότεροι πιστεύω..οι γιατροί σήμερα τίποτα δεν δέχονται..μην τύχει και θιχτεί η επιστημονική τους ακεραιότητα...γιατί δεν μας προτρέπουν να καθόμαστε πχ σταυροπόδι για να είναι πιο εύκολες οι ΄κινήσεις του μωρού??είναι τυχαίο ότι οι αθίγγανες γυναίκες γεννούν η συντριπτική πελιοψηφία τους με φυσιολογικό τρόπο και πολύ εύκολα λόγω της στάσης που κάθονται??τυχαία όλα!

Παλιοτερα οι γυναίκες γεννουσαν φυσιολογικά ακόμα και σε ισχιακή προβολή, αλλά οι πιθανότητες να γινει πολύ μεγάλη επισιοτομη ή να σκιστει η επιτοκος στη διαρκεια της γεννας ειναι μεγαλες γιάυτο προτιματε στις περιπτωσεις αυτες η καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

μήπως όμως πρέπει να λάβει υπόψη του κάποιος ότι οι γιατροί σήμερα ψάχνουν αφορμή για να κάνουν καισαρική??προγραμματισμένα, μια ώρα και να ξαμπερδέψουν??γιατί παλιότερα όλες γεννούσαν φυσιολογικά?τότε δεν υπήρχαν ισχιακές προβολές??εντάξει να συμφωνήσω ότι υπήρχαν και ατυχήματα τότε, αλλά όχι και αυτό το κακό που γίνεται τώρα..τί έκανες??καισαρική! το μωρό ερχόταν ανάποδα...το μωρό ερχόταν με το μέτωπο κλπ κλπ....κάτι ήξεραν και οι παλιότεροι πιστεύω..οι γιατροί σήμερα τίποτα δεν δέχονται..μην τύχει και θιχτεί η επιστημονική τους ακεραιότητα...γιατί δεν μας προτρέπουν να καθόμαστε πχ σταυροπόδι για να είναι πιο εύκολες οι ΄κινήσεις του μωρού??είναι τυχαίο ότι οι αθίγγανες γυναίκες γεννούν η συντριπτική πελιοψηφία τους με φυσιολογικό τρόπο και πολύ εύκολα λόγω της στάσης που κάθονται??τυχαία όλα!

Παλιοτερα οι γυναίκες γεννουσαν φυσιολογικά ακόμα και σε ισχιακή προβολή, αλλά οι πιθανότητες να γινει πολύ μεγάλη επισιοτομη ή να σκιστει η επιτοκος στη διαρκεια της γεννας ειναι μεγαλες γιάυτο προτιματε στις περιπτωσεις αυτες η καισαρική.

 

Δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος...υπάρχει και αυξημένος κίνδυνος πνιγμού του μωρού καθώς βγαίνει σύμφωνα με διάφορα άρθρα που έχω διαβάσει όταν προσπαθεί να βγεί καθώς το κεφάλι έχει μείνει μέσα τελευταίο...τεσπα για πρώτο παιδί δεν θα το διακινδυνευα με τίποτα.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τα νεότερα έχουν ως εξής...συναντήθηκα με μαία από την ευτοκία (πααααρα πολυ καλή) και προσπάθησε με μετασχηματισμούς στην κοιλιά μου να τον μετακινήσουμε τον μικρούλη μου....αλλά δεν κατέστη δυνατό οπότε μου έδειξε κάποιες ασκήσεις για να κάνω και σε συνδυασμό με το ομοιοπαθητικό είναι αισιόδοξη ότι μπορεί να γυρίσει...στην τελική είπαμε όπως θέλει ας βγει ο μπέμπης αρκεί να είναι γερός!

Η γιατρός μου πάντως δεν είναι αισιόδοξη ότι δεν μπορεί να γυρίσει τόσο αργά και ότι οι μετασχηματισμοί καλό είναι να αποφεύγονται ως επικίνδυνοι αλλά με είδε τόσο πεισμωμένη και με άφησε να δοκιμάσω...στην τελική το πήρα και εγώ απόφαση ότι έκανα/κάνω ότι περνάει από το χέρι μου και ηρέμησα. :)

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Αμα θελεις μπορω να σου στειλω τις ασκησεις που μου ειχε στειλει η Αννα Κονοβεση η μαια που γραφει εδω στο forum ή αν θελεις στειλε και στην ιδια ενα pm να σου πει μια γνωμη.ΜΠΟΡΕΙ να γυρισει το μωρο σου.

 

Αν δεν σας κανει κοπο μπορειτε να μας στειλετε και μασ τις ασκησεις???

 

Αν και ειμαστε στις πρωτες μερες του 9ου μηνα να δοκιμασουμε μπασ και!

 

Σας ευχαριστουμε

.png

v3ywp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα,

 

ευτυχώς που σας βρήκα! Πήγαμε χθές για το Doppler (σημερα 33εβδ και 1 μερα) και μας είπαν οτι η μπουμπουκα που περιμένουμε είναι σε ισχιακή προβολή. Αν μπορεί καποια απο σας να μου στείλει αυτές τις ασκήσεις που προαναφέρατε θα το εκτιμουσα πολυ.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έκανα το doppler χθες και η μικρή μου δεν έχει γυρίσει... Η γιατρός είπε πως έχουμε χρόνο. Μέχρι την 36η εβδομάδα συνήθως παίρνουν θέση. Το εύχομαι, γιατί δε θέλω να γεννήσω με καισαρική.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια και εγω στην 34 εβδομαδα και ακομα το μικρουλη μου σε ισχιακη προβολη

αν μπορει καποια ας μου στειλει πμ με τις ασκησεις

σας παρακαλωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα διαβάσει στο βιβλίο της Nancy Cohen and Erstner "The silent knife, vbac and caesarian prevention" ότι πρέπει να ξαπλώσεις με τον ποπό σου πιο ψηλά από το πιο πάνω σώμα σου, πχ σε μία σιδερώστρα, σηκωμένη μόνο από τη μία πλευρά, όπου στην πιο σηκωμένη πλευρά βάζεις την λεκάνη και τα πόδια και στην πιο χαμηλή πλευρά το κεφάλι. Πρέπει όμως να το παρακολουθεις καθημερινά σε υπέρηχο αν γύρισε, γιατί αν καταφέρει και γυρίσει και εσύ συνεχίζεις να ξαπλώνεις, μπορεί ν ξαναγυρισει ισχιακά, δηλ οι ασκήσεις αυτές ευνοούν το γύρισμα και από ισχιακό σε κάθετο κεφαλικό και από κάθετο κεφαλικό σε ισχιακό. Απ' ό,τι θυμάμαι έλεγε ότι μπορείς να τα καταφέρεις μέχρι και την 36η βδομάδα. Εγώ νομίζω και πιο μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

KALHMERA SE OLES!!EIMAI NEA STO FORUM!PEITE MOU THN GNWMH SAS.

EIMAI STHN 37 EBDOMADA STO PRVTO MOU KAI XTHES STHN EXETASH MAS TO MWRO EINAI SE ISXIAKH PROBOLH PRAGMA TO OPOIO MOU EIPE O GIATROS SHMAINEI KAISARIKH.MOU EDWSE BEBAIA PERITHORIO ALLH MIA BDOMADA ALLA MOU EIPE PVS EINAI LIGO DYSKOLO NA GYRISEI TO MWRO MOU EINAI 2,5 KILA.APO XTHES POU TO EMATHA EIMAI POLY STENAXWRHMENH GIATI DEN THELW ME TIPOTA NA KANW KAISARIKH!YPARXEI PERIPTWSH NA GYRISEI TO MWRO?MPORV NA KANW KATI EGW ME ASKHSEIS?PARAKALW OPOIA GNWRIZEI KATI THA MPOROUSE NA MOU APANTHSEI?EYXARISTW POLY POLY!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή λευτεριά!

Κι εμένα η κόρη μου γύρισε μετά την 36η εβδομάδα, και γεννήθηκε 3700 στις 37+5 εβδομάδες. Εγώ βέβαια γέννησα με καισαρική, αλλά λόγω διαβήτη. Οπότε έχεις περιθώρια!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

KALHMERA SE OLES!!EIMAI NEA STO FORUM!PEITE MOU THN GNWMH SAS.

EIMAI STHN 37 EBDOMADA STO PRVTO MOU KAI XTHES STHN EXETASH MAS TO MWRO EINAI SE ISXIAKH PROBOLH PRAGMA TO OPOIO MOU EIPE O GIATROS SHMAINEI KAISARIKH.MOU EDWSE BEBAIA PERITHORIO ALLH MIA BDOMADA ALLA MOU EIPE PVS EINAI LIGO DYSKOLO NA GYRISEI TO MWRO MOU EINAI 2,5 KILA.APO XTHES POU TO EMATHA EIMAI POLY STENAXWRHMENH GIATI DEN THELW ME TIPOTA NA KANW KAISARIKH!YPARXEI PERIPTWSH NA GYRISEI TO MWRO?MPORV NA KANW KATI EGW ME ASKHSEIS?PARAKALW OPOIA GNWRIZEI KATI THA MPOROUSE NA MOU APANTHSEI?EYXARISTW POLY POLY!

 

 

Καλησπέρα και από μένα και με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου!

Ίσως είναι λίγο αργά για αλλάξει θέση το μωρό σου, αν και είναι μικρό σε βάρος και αυτό θα βοηθούσε την όλη κατάσταση, με κάποιες ασκήσεις που προτείνονται, νομίζω, πιο πάνω.

Αυτό που μπορώ σίγουρα να ξέρω είναι ότι ο γιατρός σου, έχει αρκετό χρόνο στη διαθεσή του, μέχρι να γεννήσεις, για να διαβάσει άλλη μια φορά την μαιευτική του, ώστε να μην χρειαστεί να σου κάνει καισαρική!

Η άγνοια των γιατρών ή η έλλειψη μιας εμπλουτισμένης πρακτικής σίγουρα αποτελεί απόλυτη ένδειξη για καισαρική, αλλά απο μόνη της η ισχιακή προβολή ή η απουσία άλλων επιβαρυντικών παραγόντων δεν είναι πάντοτε ένδειξη καισαρικής τομής!

Συγνώμη, αν υπήρξα λίγο κυνική στην απάντησή μου, αλλά βαρέθηκα να ακούω τους ανύπαρκτους λόγους καισαρικής, από ανθρώπους που έδωσαν έναν όρκο και ποτέ δεν τον πήραν στα σοβαρά!

Σου εύχομαι να γεννήσεις ένα γερό και δυνατό μωράκι, αλλά μην αφήνεις κανέναν να σε στεναχωρεί και να σε αγχώνει την πιο όμορφη περίοδο της ζωής σου!

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

είμαι στην 35 εβδομάδα και το παιδί είναι ισχιακό και καλύτερα όπως μου είπαν εγκάρσιο μέσα στην κοιλιά μου δηλαδή ξαπλωτό. Είναι σε αυτή την θέση από το β επιπέδου και δεν λέει να το κουνήσει. Δεν μου είπε κανείς ακόμη για καισαρική και ο γιατρός όταν τον ρώτησα μετά το doppler δεν φάνηκε να ανησυχεί μου είπε ότι μπορεί να γυρίσει μεχρι την τελευταία στιγμή. Μου είπε πάντως ότι παλιά γύριζαν τα παιδιά με κάποιο τρόπο αλλά αυτό σήμερα έχει καταργηθεί και δεν το ρισκάρουν γιατί μπορεί να δημιουργήσει σοβαρές βλάβες στα μωρά οπότε εμμέσως με προετοίμασε ότι εαν δεν γυρίσει από μόνο του δεν θα γεννήσω φυσιολογικά. Δεν είναι κρίμα πάντως να έχω γεννήσει το π΄ρωτο φυσιολογικά και να έχω υποστεί ήδη μια τομή και τώρα να κάνω και καισαρική? Ασε που δεν έχω εμπειρία και φοβάμαι ακόμη ποιο πολύ .Πάντως δεν ξέρω αλλά με αυτή την θέση με έχει πεθάνει στον πόνο νιώθω ότι τα πόδια θα βγούν από κάτω και μου έχει τσακίσει και τα νεφρά γιατί για μήνες το κεφάλι είναι κάτω από το δεξί σ΄τηθος μιλάμε για πολύ πόνο τώρα. Στο π΄ρωτο που όλα ήταν νορμάλ δνε πονούσα όταν κουνιόταν καθόλου ενώ εδώ κάθε κίηση είναι πόνος. Δεν ξέρω εαν κάποια έχει παρόμοια εμεπιρία να μου πει εαν υπήρχε διαφορά πράγματι στον πόνο.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μελινα μου έχω ακούσει απο αλλο γυναικολογο και εχω διαβάσει πολλες φορες ότι στις δευτεροτοκες το παιδι μπορει να γυρίσει και μια μερα πριν την γεννα ή ακόμη και την ωρα του τοκετού. Είσαι ακόμα στην 35η εβδομαδα. Δεν καταλαβαίνω γιατί ο γυναικολογος σου σε γεμίζει απο τώρα με έννοιες που δεν θα επρεπε να έχεις. Εχεις καιρό μπροστα σου. Οταν ξεκινησει ο τοκετος και βλέπετε ότι εχει μείνει σε αυτή την θέση το μωρό (πιστεύω ότι είναι λίγο απιθανο να μείνει έτσι) τότε πάτε για καισαρική. Αυτό που μπορείς να κάνεις εσύ για να το βοηθησεις να παρει θέση είναι περπατημα και να αποφεύγεις την ανάσκελη ξαπλωτή θέση.

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο προσωπικη εμπειρια το 2ο μου το εβλεπε συχνα ισχιακο μετα το β επιπεδου, μαλιστα το καταλαβαινα και γω οταν ηταν ετσι, γιατι πονουσα παραπανω χαμηλά στις κινησεις της. Ομως γυρισε τις τελευταιες μερες και εμεινε ετσι ωσπου γενννηθηκε. Το 90% γυριζουν στο τελος οποτε μη φοβασαι. Με ειχε ανησυχησει και μενα αδικα ο γυναικολογος μου και επι μερες σκεφτομουν και φοβομουν μη μεινει ετσι. Ακόμη και στις πρωτότοκες για να ξέρεις, αν μείνει μετά τις 37 εβδομάδες έτσι λένε οι γυναικολ. ότι δεν μπορει να γυρίσει. Στις δευτεροτοκες δεν έχει χρονικό όριο.

Link to comment
Share on other sites

Σ΄' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Πάντως αυτές τις έννοιες από μόνοι μου τις έβαλα αφού ο γιατρός δεν μου δεν έδειξε ανύσηχος όταν το είδαν στον υπέρηχο ούτε έακνε σχόλιο εγώ άρχισα να ανυσηχώ γιατί όπως πάντα δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη και πάντα διαλέγω ότι θα συμβεί το χειρότερο σενάριο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά στο τέλος.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

είμαι στην 35 εβδομάδα και το παιδί είναι ισχιακό και καλύτερα όπως μου είπαν εγκάρσιο μέσα στην κοιλιά μου δηλαδή ξαπλωτό. Είναι σε αυτή την θέση από το β επιπέδου και δεν λέει να το κουνήσει. Δεν μου είπε κανείς ακόμη για καισαρική και ο γιατρός όταν τον ρώτησα μετά το doppler δεν φάνηκε να ανησυχεί μου είπε ότι μπορεί να γυρίσει μεχρι την τελευταία στιγμή. Μου είπε πάντως ότι παλιά γύριζαν τα παιδιά με κάποιο τρόπο αλλά αυτό σήμερα έχει καταργηθεί και δεν το ρισκάρουν γιατί μπορεί να δημιουργήσει σοβαρές βλάβες στα μωρά οπότε εμμέσως με προετοίμασε ότι εαν δεν γυρίσει από μόνο του δεν θα γεννήσω φυσιολογικά. Δεν είναι κρίμα πάντως να έχω γεννήσει το π΄ρωτο φυσιολογικά και να έχω υποστεί ήδη μια τομή και τώρα να κάνω και καισαρική? Ασε που δεν έχω εμπειρία και φοβάμαι ακόμη ποιο πολύ .Πάντως δεν ξέρω αλλά με αυτή την θέση με έχει πεθάνει στον πόνο νιώθω ότι τα πόδια θα βγούν από κάτω και μου έχει τσακίσει και τα νεφρά γιατί για μήνες το κεφάλι είναι κάτω από το δεξί σ΄τηθος μιλάμε για πολύ πόνο τώρα. Στο π΄ρωτο που όλα ήταν νορμάλ δνε πονούσα όταν κουνιόταν καθόλου ενώ εδώ κάθε κίηση είναι πόνος. Δεν ξέρω εαν κάποια έχει παρόμοια εμεπιρία να μου πει εαν υπήρχε διαφορά πράγματι στον πόνο.

 

 

Μελινα μου κιεγω ποναω πολυ στις κινησεις καποιες φορες λυγιζω στα δυο!!!Οπως ακριβως περιγραφεις. Γυρισε ο μπεμπης αλλα συνεχιζει ακαθεκτος τα κλωτσιδια. Αρα ειναι τελειως ασχετο με τη θεση.

 

Με το καλο . Φιλια

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...