Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιευτικη ΓΑΙΑ του Ερρικος Ντυναν;


Evakimou

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!

cherryboom σου είπαν οτι δεν σου δίνουν τις τιμές εξαιτίας πιθανής αύξησης τιμών μέχρι τον άλλον μήνα; Μου κάνει εντύπωση γιατι πριν έναν μήνα εμενα μου έδωσαν πλήρη τιμοκατάλογο και μάλιστα έμαθα απο forum οτι απο τις αρχές του ετους έπεσαν κι άλλο οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 627
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα σε ολες τις μελλουσες μαμαδες:-):-), ειμαι στον 8ο μηνα κ περιμενω με αγωνια το μωρακι μου ο καιρος πλησιαζει κ ολο πιο χαρουμενη αλλα κ πιο ανυπομονη νοιωθω, 17/6 εχω προβλεπομενο κ εχουμε ηδη επιλεξει το γαια για λογους που εχω ηδη αναφερει σε προηγουμενες επικοινωνιες μου κ παρολο που ο γιατρος μου ειναι σε αλλα 3 μαιευτηρια(εννοωντας οτι ειχα επιλογη), αυτο που με ανησυχουσε με το γαια ηταν ολες αυτες οι φημες περι διακοπης λειτουργιας αλλα συμφωνα με βασιμες πληροφοριες τιποτα απο ολα αυτα δεν ισχυει, λειτουργει κανονικοτατα κ θα συνεχιζει να λειτουργει:-D, ειναι ο γνωστος πολεμος τιμων, τωρα οσον αφορα στις τιμες σε επικοινωνια μαζι τους 2 φορες κ μια επισκεψη οχι μονο δεν θα αυξησουν τιμες αλλα θα μειωσουν αν δεν το εχουν ηδη κανει,αυτο γιατι πιο πανω διαβασα μια κοπελα να γραφει οτι θα αλλαξουν οι τιμες,οι τιμες οντως θα αλλαξουν αλλα οχι προς τα πανω αλλα προς τα κατω συμφωνα παντα με τα λεγομενα τους, αυτα απο μενα για την ωρα, σιγουρα οταν ερθει η στιγμη κ γεννησω το αγορακι μου θα σας γραψω αναλυτικα τις εντυπωσεις τα συν κ τα πλην του γαια,φιλια σε ολες σας κ με το καλο τα μωρακια μας:-):-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

δαναη καλημερα!!!

μαζι γενναμε περιπου..εγω ειμαι για 23/6 αλλα με βλεπω νωριτερα καθοτι και δευτερο παιδι...

και εγω ετσι πιστευω..δεν θα γινει αυξηση των τιμων, ή θα μεινουν στεθερες ή θα μειωθουν..το γαια ακομη παλευει να εδραιωθει στον χωρο των μαιευτηριων..δεν το παιρνει να κανει αυξηση τιμων...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε κορίτσια αλλά κι αυτός ο πανικός που επικρατεί στα μαιευτήρια κατά την ώρα του επισκεπτηρίου δεν είναι και οτι καλύτερο. Επικρατεί πανικός και δεν είναι καλό για κανέναν. Η άποψη μου είναι να ρχονται στο μαιευτήριο οι πιο στενοί και οταν ηρεμήσουν λίγο τα πράγματα να ρθουν σπίτι να δουν το μωρό όσες θείτσες και γειτονες επιθυμούν. Σκεφτείτε οτι πολλές απο μας είναι η πρώτη μας φορά που θα γίνουμε μανούλες και θέλουμε να απολαύσουμε το παιδάκι μας μαζί με τον αντρούλη μας. Άσε που όλοι έχουν άποψη για όλα...σου λένε κάνε αυτό κάνε εκείνο κι ας έχουν γίνει μάνες εδώ και 30 χρόνια!

.

 

ουτε εμενα μου αρεσει το συγγενολοϊ την ησυχια μου θελω... και δεν θελω με τπτ να μπαστακωνονται πανω στο νεογεννητο αλλα τουλαχιστον να μπορουν να το δουν πισω απο το τζαμακι γιατι αλλιως οταν θα παμε σπιτι θα με πρηξουν στις επισκεψεις

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΑΝΑΗ22 με το καλό και σε σένα να έρθει το μωράκι σας και κορίτσια που γεννάτε νωρίτερα να μας πείτε όλα όσα δείτε θετικά κι αρνητικά για το Γαία. Εγώ σήμερα πήρα την ημερομηνία για την άδεια απο τη δουλειά μου. Περιμένω πώς και πώς! Να χω και χρόνο να τα λέμε καλύτερα! Αλήθεια κορίτσια έχετε κάνει κάποια αγορά; έχετε αποφασίσει τί θα αγοράστε; Δώστε και καμιά ιδέα!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου διευκρίνισαν αν οι τιμές θα αυξηθούν το μόνο που είπαν ότι δεν έχουμε τιμοκατάλογο γιατί μέχρι τον άλλο μήνα οι τιμές θα αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, χθες πηρα τηλέφωνο στο ΓΑΙΑ και ρώτησα για 4κλινο που με ενδιέφερε. 1600 φυσιολογικός τοκετός με επισκληρίδιο + 200 για τις εξετάσεις του μωρού. Ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν αυτές οι τιμές και από το λογιστήριο μου είπαν πως δεν έχουν κάποια ανάλογη οδηγία. Αυτά!

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, χθες πηρα τηλέφωνο στο ΓΑΙΑ και ρώτησα για 4κλινο που με ενδιέφερε. 1600 φυσιολογικός τοκετός με επισκληρίδιο + 200 για τις εξετάσεις του μωρού. Ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν αυτές οι τιμές και από το λογιστήριο μου είπαν πως δεν έχουν κάποια ανάλογη οδηγία. Αυτά!

 

Εγώ γέννησα το Μάρτη με 1650+εξετάσεις μωρού. Άρα το έχουν ρίξει 50????

Το καλό είναι ότι αν δεν κάνεις κάτι extra δεν έχεις ανεπιθύμητες εκπλήξεις στο ταμείο (ότι πχ χρέωσαν και αυτό και εκείνο και το άλλο). Μια χαρά!

9ca39a6803.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νatalaki, από ότι γνωρίζω στο συγκεκριμένο μαιευτήριο δεν έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις, μεχρι τώρα τουλάχιστον, και πως τα ποσά είναι αυτά ακριβώς. Ελπίζω μέχρι τον Ιούλιο που θα γεννήσω να μην έχει αλλάξει κάτι. Αν είναι βέβαια να ρίξουν κι άλλο τις τιμές δεν θα με χάλαγε:D:D:D:D! Ο γιατρός σου πόσα σου πήρε? ( Αν θες μου απαντάς βέβαια! )

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικούλα μαζί γεννάμε τ6ον Ιούλιο!Τι ημερομηνία έχει?Και εγώ στο Γαία θα γεννήσω!Πάντως άκουσα ότι έπεσαν οι τιμές στην κλινική απο 1650,00 σε 1600,00 αλλά αναίβηκαν οι εξετάσεις του μωρου!!!

Γεννάει το Σάββατο μια φίλη μου στο Γαία και πήγε να ενημερωθεί για τις τιμές!

Link to comment
Share on other sites

Νatalaki, από ότι γνωρίζω στο συγκεκριμένο μαιευτήριο δεν έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις, μεχρι τώρα τουλάχιστον, και πως τα ποσά είναι αυτά ακριβώς. Ελπίζω μέχρι τον Ιούλιο που θα γεννήσω να μην έχει αλλάξει κάτι. Αν είναι βέβαια να ρίξουν κι άλλο τις τιμές δεν θα με χάλαγε:D:D:D:D! Ο γιατρός σου πόσα σου πήρε? ( Αν θες μου απαντάς βέβαια! )

 

Σου απάντησα με προσωπικό μήνυμα. Check your messages :D

9ca39a6803.png
Link to comment
Share on other sites

Αγγελικούλα μαζί γεννάμε τ6ον Ιούλιο!Τι ημερομηνία έχει?Και εγώ στο Γαία θα γεννήσω!Πάντως άκουσα ότι έπεσαν οι τιμές στην κλινική απο 1650,00 σε 1600,00 αλλά αναίβηκαν οι εξετάσεις του μωρου!!!

Γεννάει το Σάββατο μια φίλη μου στο Γαία και πήγε να ενημερωθεί για τις τιμές!

Γεννάω γύρω στις 20 Ιούλη. Πάντως στο τηλέφωνο που μίλησα με το λογιστήριο του ΓΑΙΑ οι εξετάσεις του μωρού είναι 200 ευρώ όσα ήταν και πριν δηλαδή.

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Natalaki μιας που γέννησες τον Μάρτιο δεν μας λες εντυπώσεις; Έμεινες ικανοποιημένη απο τις υπηρεσίες του; Με το επισκεπτήριο τι γίνεται; τις ώρες αυτές το μωρό είναι στη μητέρα; είχε κόσμο; σε ενημερώνουν σχετικά με τον θηλασμό; ότι είδες πες μας το να έχουμε μια ιδέα...ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Natalaki μιας που γέννησες τον Μάρτιο δεν μας λες εντυπώσεις; Έμεινες ικανοποιημένη απο τις υπηρεσίες του; Με το επισκεπτήριο τι γίνεται; τις ώρες αυτές το μωρό είναι στη μητέρα; είχε κόσμο; σε ενημερώνουν σχετικά με τον θηλασμό; ότι είδες πες μας το να έχουμε μια ιδέα...ευχαριστώ!

 

Zina μου είχα γράψει αναλυτικό μήνυμα πριν από 2-3 σελίδες. Σου το παραθέτω εδώ και συμπληρώνω από κάτω μερικά ακόμα:

 

Γέννησα κι εγώ στο ΓΑΙΑ στις 03/03/2010 και μπορώ να μπω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένη.

 

ΔΩΜΑΤΙΟ ΟΔΙΝΩΝ

Κατ'αρχάς ΟΛΑ τα δωμάτια των οδινών είναι μονόκλινο (δεν έχεις στο ίδιο δωμάτιο και άλλες ετοιμόγεννες που τις ακούς ή σε ακούνε), πράγμα που το θεωρώ σημαντικό και είναι σπάνιο στα άλλα μαιευτήρια.

 

ΚΡΕΒΑΤΙ-ΔΩΜΑΤΙΟ

Κατά δεύτερον το κρεβάτι έχει τηλεκοντρόλ και κανονίζεις κλίση, ύψος κτλ εσύ μόνη σου με ένα κουμπί. Μη σας φανεί υπερβολικό, αυτό το θεωρώ σημαντικό δεδομένου ότι τις πρώτες 2 μέρες που είναι επίπονες (ειδικά για όσες κάνουν καισαρική) δε χρειάζεται να φωνάζεις τις μαίες κάθε τρεις και λίγο που θέλεις να σηκώσεις την πλάτη ή να την κατεβάσεις για να κοιμηθείς. Είναι υπερσύγχρονο. Απέναντι από κάθε κρεβάτι υπάρχει προσωπική τηλεόραση το ηχείο της οποίας είναι πάνω στο προσωπικό σου τηλεκοντρόλ για να μην ενοχλείς τις υπόλοιπες μητέρες.

Τα δωμάτια είναι μεγάλα σε σχέση με άλλα μαιευτήρια και η οικονομική θέση (την οποία επέλεξα) είναι Τετράκλινο (όχι πχ εξάκλινο όπως το Ιασώ).

 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Το μαιευτήριο είναι καινούργιο. Ένας λόγος παραπάνω για τα κορίτσια που εργάζονται εκεί να σου φέρονται με ακόμα περισσότερη ευγένεια σε μια προσπάθεια προβολής της ιδανικής εικόνας για προσέλκυση κόσμου.

 

ΕΝΤΑΤΙΚΗ

Το μαιευτήριο διαθέτει εντατική μονάδα σε άλλο όροφο (το γνωρίζω γιατί χρειάστηκε να νοσηλευτεί το μωράκι μιας μητέρας στο ίδιο δωμάτιο με εμένα) και δεν είναι αμιγώς κλινική, αλλά ολόκληρο νοσοκομείο.

 

ΤΙΜΕΣ

Η οικονομική θέση είναι το τετράκλινο και κοστίζει 1650? με επισκληρίδιο. Αν θες να υπολογίζεις και τις εξετάσεις του μωρού υπολόγιζε 1850?. Αν κάνεις καισαρική και τις εξετάσεις του μωρού επίσης υπολόγιζε 2150? ΣΥΝΟΛΟ. Χωρίς ανεπιθύμητες εκπλήξεις στο ταμείο. Η τιμή αυτή περιλαμβάνει τα πάντα.

 

ΠΟΛΥΤΕΚΝΕΣ

Ο κοινωνικός χαρακτήρας του Ερυθρού Σταυρού χαρίζει στις τριτότοκες και τις πολύτεκνες μητέρες ΔΩΡΕΑΝ γέννα και διαμονή. Είχα στο δωμάτιό μου μια μητέρα που δεν πλήρωσε ΤΙΠΟΤΑ (γεννούσε το 4ο της παιδί), εκτός φυσικά από την αμοιβή του γιατρού της, που ούτως ή άλλως είναι χωριστά. Φυσικά, δεν έχει σημασία που γέννησες τα πρώτα παιδιά για να επωφεληθείς αυτού.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Προσωπική μου άποψη για το ΓΑΙΑ: Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Σε όλα τα προηγούμενα προστίθεται η καθαριότητα, η ησυχία (βοηθάει ότι οι μαίες ζητούν από τους επισκέπτες να αποχωρούν μετά τις 9, κι έτσι μπορείς να ξεκουραστείς) που τόσο χρειάζεσαι και το ευχάριστο περιβάλλον.

Αν επέλεγα μαιευτήριο και πάλι στο ΓΑΙΑ θα πήγαινα στο επόμενο παιδί μου, δεδομένου ότι τα ΙΑΣΩ-ΜΗΤΕΡΑ μου φαίνονται λίγο "ξενοδοχεία"... με τις τιμές τους.

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΕ ΟΛΕΣ!

 

Υ.Γ. ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΤΙΜΩΝ 2010

Τις τιμές μου τις έδωσαν με email/τηλέφωνο ΚΑΙ τα δύο μαιευτήρια.

 

6-κλινο

ΙΑΣΩ: Φυσιολογικός 1550+επισκληρίδιος 400+εξετάσεις μωρού-μαμάς 750= 2700?

 

4-κλινο

ΙΑΣΩ: Φυσιολογικός 1990+επισκληρίδιος 400+εξετάσεις μωρού-μαμάς 750= 3140?

ΓΑΙΑ: Φυσιολογικός 1350+επισκληρίδιος 300+ εξετάσεις μωρού 200= 1850?

 

3-κλινο

ΙΑΣΩ: Φυσιολογικός 2250+επισκληρίδιος 400+εξετάσεις μωρού-μαμάς 750= 3400?

ΓΑΙΑ: Φυσιολογικός 2160+επισκληρίδιος 400+ εξετάσεις μωρού 200= 2760?

 

(δηλαδή... ίδια τιμή αν πας σε τρίκλινο στο ΓΑΙΑ ή σε εξάκλινο στο ΙΑΣΩ)

Για καισαρική υπολογίζετε 300-400? περισσότερο

 

Οι τιμές είναι του Μαρτίου. Τώρα οι τιμές του ΓΑΙΑ έχουν πέσει κατά 50?.

 

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΡΙΟ

Είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό αν και υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες που σου φέρνουν το μωρό. Απλά σε όσα μωρά έχεις ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό αν κλαίνε ίσως σου τα φέρουν πχ μισή ώρα νωρίτερα. Γενικά όμως τηρείται το ακόλουθο πρόγραμμα.

Στο ΓΑΙΑ έφερναν το μωρό τις εξής ώρες:

00:00

05:00

09:00

13:00

17:00

21:00

Το μωρό το κρατούσες όσο ήθελες. Δηλαδή, αν η μαία ερχόταν να μαζέψει τα μωρά και εσύ ακόμα θήλαζες, μπορούσες να το κρατήσεις και να έρθουν να σου το πάρουν αργότερα. Είχε τύχει να το έχω και 1,5 ώρα επειδή θήλαζε λίγο και πάλι λίγο κτλ.

 

Το επισκεπτήριο ήταν 18:00-21:00 που δεν είναι ώρες θηλασμού. Αλλά γίνεται και ανακοίνωση στου επισκέπτες να φύγουν. Στο δωμάτιο την ώρα του θηλασμού μπορούν μόνο να μείνουν οι μπαμπάδες (μιας που είναι η μόνη τους ευκαιρία να δουν το μωρό) με τη συναίνεση των άλλων μητερων που είναι στο δωμάτιο φυσικά. Αν θελήσεις να μείνει ένα άτομο ακόμα για να δει το μωρό (πχ εγώ είχα και τη μητέρα μου) δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά γενικά το επισκεπτήριο αποχωρεί κατά το θηλασμό και κατά τις επισκέψεις των γιατρών βέβαια.

Πόση ώρα αφήνουν τα μωρά;;

Συνήθως περάνε πάνω στο 45λεπτο περίπου αν θυμάμαι καλά. Αλλά κράτα το αγκαλιά -ακόμα κι αν έχει τελειώσει το θηλασμό- και δε θα σου το πάρουν. Μόνο αν το έχεις αφήσει στο "καροτσάκι" του το παίρνουν.

 

...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑ

9ca39a6803.png
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι έχει τύχει άτομα από το επισκεπτήριό μου να δουν το μωρό, επειδή το κράτησα παραπάνω μετά τον θηλασμό (17:00). Γενικά δηλαδή δε μένει το επισκεπτήριο (και είναι καλό αυτό γιατί οι μαμάδες θέλουν ησυχία... κι αν η άλλη δίπλα σου έχει 5 άτομα κι εσύ θηλάζεις... δεν είναι και ότι καλύτερο. ΟΜΩΣ δεν είναι απόλυτο, δηλαδή αν έρθουν 1-2 άτομα και είναι διακριτικά, θα δουν το μωράκι σου μετά το θηλασμό του που θα το έχεις αγκαλίτσα. :)

9ca39a6803.png
Link to comment
Share on other sites

Natalaki σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Είσαι κατατοπιστικότατη και πραγματικά μας βοήθησες πάρα πολύ, μας ηρέμησες και απ ότι μας είπες δεν υπήρχε, τουλάχιστον για μένα, κάτι αρνητικό! Σ έυχαριστώ κ πάλι για την γρήγορη απάντηση σου! Να χαίρεσαι το μωράκι σου και ότι επιθυμείς!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια να ρωτησω κατι? Γεννησε μια ξαδερφη μου στο Γαια την ΠΑρασκευη και μου ειπε οτι δεν επιτρεπουν στους μπαμπαδες να μενουν μετα το τελος του επισκεπτηριου. Ισχυει? Γιατι αν ισχυει ποτε θα βλεπουν εκεινοι το μωρο εφ οσον κατα το επισκεπτηριο δεν το φερνουν?

Link to comment
Share on other sites

elissavet, μόλις επικοινώνησα με το ΓΑΙΑ και μου είπαν πως μπορεί ο μπαμπάς να μείνει στο δωμάτιο πέραν του επισκεπτηρίου αφού προηγηθεί συνεννόηση με την προισταμένη του ορόφου και με τις υπόλοιπες κοπέλες του δωματίου.

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

elissavet, μόλις επικοινώνησα με το ΓΑΙΑ και μου είπαν πως μπορεί ο μπαμπάς να μείνει στο δωμάτιο πέραν του επισκεπτηρίου αφού προηγηθεί συνεννόηση με την προισταμένη του ορόφου και με τις υπόλοιπες κοπέλες του δωματίου.

 

Σου το είπαν γιατί έτσι έπρεπε να πουν (αυτή είναι η επίσημη γραμμή). Στην πραγματικότητα δε χρειάζεται ειδική συνεννόηση. Απλά μετά το τέλος του επισκεπτηρίου σου φέρνουν το μωράκι στις 9 και μένει εκεί και ο μπαμπάς χωρίς πρόβλημα. Σε εμένα έτσι γινόταν. Δε λένε κάτι μωρέ για το μπαμπά.. πότε θα δει το μωρό δηλαδή;;; Ας μην τους ρίχνουμε τους καημένους τους μπαμπάδες, έχουν κι αυτοί δικαιώματα :P

9ca39a6803.png
Link to comment
Share on other sites

Σου το είπαν γιατί έτσι έπρεπε να πουν (αυτή είναι η επίσημη γραμμή). Στην πραγματικότητα δε χρειάζεται ειδική συνεννόηση. Απλά μετά το τέλος του επισκεπτηρίου σου φέρνουν το μωράκι στις 9 και μένει εκεί και ο μπαμπάς χωρίς πρόβλημα. Σε εμένα έτσι γινόταν. Δε λένε κάτι μωρέ για το μπαμπά.. πότε θα δει το μωρό δηλαδή;;; Ας μην τους ρίχνουμε τους καημένους τους μπαμπάδες, έχουν κι αυτοί δικαιώματα :P

 

Εγω παντως και εχθες που πηγα να δω την ξαδερφη μου τους εδιωξαν τους μπαμπαδες. Ο αντρας της δυο φορες καταφερε να το δει και να το παρει αγκαλιτσα

Link to comment
Share on other sites

αχ μη μου λετε τετοια για τουσ μπαμπαδες και αγχωνομαι!!! εγω τον θελω εκει τον μπαμπα του. μονη μου θα το χω το μωρο?και αν θελω να ειναι και η μητερα μου για παραδειγμα εκει για να με βοηθησει με το μωρο που δε θα ξερω τι να κανω δε θα την αφησουν ουτε αυτη???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...