Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιευτικη ΓΑΙΑ του Ερρικος Ντυναν;


Evakimou

Recommended Posts

Σε ποιά πτέρυγα ήσουν αν επιτρέπεται? Το ρωτάω γιατί νομίζω ότι απο πτέρυγα σε πτέρυγα αλλάζουν τα πραγματα και οι προϊσταμένες κλπ

 

 

 

αν δεν κανω λαθος,ημουνα στην πτερυγα μεσογειος..αλλα μιλαμε πολυ χαλια.μασ ελεγαν ψεμματα οτι τα μωρα δεν τα ταιζουν μεσα και μενα το παιδι δεν επιανε το στηθος μου γιατι πολυ απλα ητανε ταισμενο.

ευτυχως την τελευταια μερα μου το πε μια πολυ καλη μαια,...αλλα ητανε ηδη αργα γιατι δεν μπορεσα να το θηλασω το μικρο μου το αστερακι...((

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 627
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια εγώ γέννησα 26/07/10 στο Γαία και έμεινα πολύ ευχαριστημένη.Είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό και όποτε έκλαιγε την έφερναν(πολλές φορές και κάθε 1 ώρα).Η προισταμένη μαία της πτέρυγάς μας,δεν θυμάμαι όνομα πτέρυγας,ήταν φουλ υπέρ του θηλασμού.Μας έκανε σεμινάριο,όχι τελευταία στιγμή και άρων άρων και όλες οι κοπέλες πάντα έρχονταν στο λεπτό κυριολεκτικά και βοηθούσαν σε τυχόν προβλήματα θηλασμού ή οτιδήποτε άλλο θέλαμε.Ήταν επίσης αυστηρές στο θέμα επισκεπτηρίου και παρουσίας μωρών,αλλά κατ΄όπιν συνεννόησης οι πατεράδες δεν βγαίνανε ποτέ από μέσα όταν είχαμε τα μπουμπούκια μας.Το μόνο αρνητικό που έχω να πώ είναι ότι η παιδίατρος δεν μου γέμισε το μάτι γιατί μόλις εμφάνισε λίγο ίκτερο η μικρή μου,αμέσως μου πρότεινε με ύφος να δώσω ξένο γάλα!Ευτυχώς ειδοποίησα την προισταμένη και την πήρε μπροστά μου τηλέφωνο και την έκραξε με το γάντι....Δεν ξέρω τι ακριβώς περιμένετε όσες γεννάτε εκεί,εύχομαι με το καλό να έχετε εύκολη γέννα,υγιή μωράκια και να απαιτείτε τα αυτονόητα γιατί αφορούν εσάς και το παιδάκι σας...

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας!

 

Γέννησα κι εγώ στο ΓΑΙΑ στις 17/7/2010 και έμεινα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ευχαριστημένη από όλα. Οι μαίες άριστες, παρά το γεγονός ότι είχαν να αντιμετωπίσουν τις παραξενιές της κάθε λεχώνας, η προισταμένη του ορόφου απολύτως καταρτισμένη και πρόθυμη να δώσει λύσεις σε ότι προέκυπτε, το φαγητό νοστιμότατο και χορταστικό, πολύ σωστή τήρηση του επισκεπτηρίου. Όσο για τις χρεώσεις πληρώσαμε κάτι λιγότερο από ότι μας είχαν πει αρχικά και επείδη τσεκάραμε το τιμολόγιο δεν χρέωσαν τίποτα παραπάνω από ότι πραγματικά χρησιμοποίησα.

Τι να πω, ίσως να παίζει ρόλο και το τι περιμένεις να αντιμετωπίσεις εκεί και κυρίως να καταλαβαίνεις πως δεν είσαι το μόνο άτομο με το οποίο ασχολούνται εκεί μέσα αλλά υπάρχουν και άλλες λεχώνες που περιμένουν να εξυπηρετηθούν. Λίγη καλή διάθεση να υπάρχει και να μην τα περιμένουμε όλα στο χέρι.

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ γέννησα 26/07/10 στο Γαία και έμεινα πολύ ευχαριστημένη.Είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό και όποτε έκλαιγε την έφερναν(πολλές φορές και κάθε 1 ώρα).Η προισταμένη μαία της πτέρυγάς μας,δεν θυμάμαι όνομα πτέρυγας,ήταν φουλ υπέρ του θηλασμού.Μας έκανε σεμινάριο,όχι τελευταία στιγμή και άρων άρων και όλες οι κοπέλες πάντα έρχονταν στο λεπτό κυριολεκτικά και βοηθούσαν σε τυχόν προβλήματα θηλασμού ή οτιδήποτε άλλο θέλαμε.Ήταν επίσης αυστηρές στο θέμα επισκεπτηρίου και παρουσίας μωρών,αλλά κατ΄όπιν συνεννόησης οι πατεράδες δεν βγαίνανε ποτέ από μέσα όταν είχαμε τα μπουμπούκια μας.Το μόνο αρνητικό που έχω να πώ είναι ότι η παιδίατρος δεν μου γέμισε το μάτι γιατί μόλις εμφάνισε λίγο ίκτερο η μικρή μου,αμέσως μου πρότεινε με ύφος να δώσω ξένο γάλα!Ευτυχώς ειδοποίησα την προισταμένη και την πήρε μπροστά μου τηλέφωνο και την έκραξε με το γάντι....Δεν ξέρω τι ακριβώς περιμένετε όσες γεννάτε εκεί,εύχομαι με το καλό να έχετε εύκολη γέννα,υγιή μωράκια και να απαιτείτε τα αυτονόητα γιατί αφορούν εσάς και το παιδάκι σας...

 

 

θυμάσαι όνομα παιδιάτρου???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ΒΕΡΑ,θα κοιτάξω σπίτι το απόγευμα στο βιβλιάριο μήπως έχει καμμία σφραγίδα της και θα σου απαντήσω...

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα κι απο μένα! Κι εγώ γέννησα τα παιδάκια μου στο Γαία τέλος Ιουνίου και όλα ήταν πολύ καλά και έμεινα ευχαριστημένη...!

Κι εμένα χρειάστηκαν να μείνουν λίγες μέρες στη Μεν λόγω βάρους και μετά τα πήρα και έφυγα.

Εμεινα πολύ ευχαριστημένη απο το μαιευτήριο, καμία σχέση με το μπάχαλο του ιασω!

Οσες κοπέλες είναι να γεννήσουν στο Γαία να μην έχουν κανένα άγχος όλα είναι μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ισχυει πως αν γεννησεις στο Γαια λόγω του οτι δεν τηρει κάποιες κρατικες προυποθεσεις δεν δικαιούσαι όλα τα επιδοματα πχ επιδομα καισαρικής απο το ΙΚΑ?

 

Οποια γνωριζει ας μας διαφωτίσει.

 

Αυτό δεν ισχύει σίγουρα!

Γέννησα στο ΓΑΙΑ (όπως και αρκετές γνωστές μου) και πληρώθηκα κανονικά από ΙΚΑ και ΟΑΕΔ.

(καμια φορά αυτές οι φήμες που κυκλοφορούν με βάζουν σε σκέψεις για τον ανταγωνισμό μεταξύ των μαιευτηρίων)

 

Mε το καλό να γεννήσετε τα παιδάκια σας οι εγκυούλες!

Εμεινα και εγώ πολύ ευχαριστιμένη απο το μαιευτήριο και το προσωπικο (λόγω προβλήματος με την μαία του γιατρού μου έτυχε να γεννήσω με την υπεύθυνη μαία του νοσοκομείου)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θέλω κι εγώ να προσθέσω τις εντυπώσεις μου από το μαιευτήριο ΓΑΙΑ όπου γέννησα στις 26/11/2010 με Φ.Τ. ένα κοριτσάκι. Είχα την καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση από όλο το προσωπικό και οι μαίες στο θάλαμό μου-είμασταν σε μονόκλινο-ήταν πολύ πρόθυμες να βοθήσουν στο θηλασμό και σε ό,τι άλλο ζήτησα. Μου έκανε εντύπωση που δεν περνούσαν όλη την ώρα διάφοροι από εταιρίες-για πάνες, γάλατα κ.λ.π., υπήρχε σεβασμός στις ώρες επισκεπτηρίου, δεν είδα παιδάκια στα δωμάτια των επιτόκων, το δωμάτιο ήταν άνετο και λειτουργικό. Ήθελα να κάνω rooming in, τελικά δεν έκανα, αλλά δεν κατάλαβα το μωρό μου να ήπιε τίποτα άλλο εκτός από το γαλατάκι της μαμάς του και μου το έφερναν πολύ συχνά να το ταΐσω. Πριν κατέβει το γάλα μου, ανέβασα πυρετό και οι μαίες με βοήθησαν πολύ με νοσοκομειακό θήλαστρο, πολύ σωστές συμβουλές και πολύ ενδιαφέρον να μην "πετρώσει" το στήθος μου. Ήταν σε συνεχή συνεννόηση με τη μαία μου-τη Μαντώ του κ. Μεταξά-η οποία επίσης ήταν εξαιρετική σε όλη τη διάρκεια του τοκετού, αλλά και μετά και δεν την αλλάζω με τ-ί-π-ο-τ-α. Ούτε και το γιατρό μου, φυσικά! Δύο μήνες μετά γέννησε στο Γαία και η αδερφή μου με τον ίδιο γιατρό και έμεινε επίσης 100% ευχαριστημένη.

9bRHp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συγνώμη αν η ερώτησή μου φανεί αφελής αλλά επειδή στο παρελθόν είχα ακούσει ότι το γαία θα έκλεινε, να υποθέσω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο, έτσι? Γεννάω σε δύο μήνες για αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν η ερώτησή μου φανεί αφελής αλλά επειδή στο παρελθόν είχα ακούσει ότι το γαία θα έκλεινε, να υποθέσω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο, έτσι? Γεννάω σε δύο μήνες για αυτό ρωτάω.

 

Καλά αυτή η ιστορία με το ότι κλείνει το Γαία ακούγεται από τότε που άνοιξε!!!

Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο.

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως ολο το ερρικος ντυναν εχει σοβαροτατα προβληματα. διαμαρτυριες εργαζομενων για μη καταβολη δεδουλευμενων και τετοια. δεν ξερω αν λειτουργει κανονικα. μια ερωτηση στον γιατρο σας δεν βλαπτει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκλεισε ,αλλά απ'όσο ξέρω μεταφέρθηκαν οι εγκαταστάσεις της ,στο Ιατρικό Κέντρο στο Μαρούσι.

Βλεπε άρθρο εδώ.

Τωρα αν καμια μαμά έχει προσφατη προσωπική εμπειρία....

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πήρα στο Γαία και ρώτησα, λειτουργεί κανονικά. Αλλά ο γιατρός μου, μου είπε να το αποφύγω, έχουν πολλά προβλήματα εκεί και λειτουργεί και παράνομα, χωρίς άδεια. Τι να πώ, οι απόψεις διαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Kαλησπέρα κι από εμένα παράνομο δεν ήταν ποτέ το Γαία για κάποιο λόγο που σχετιζεται με υγειονομικής φύσης πρόβλημα. Το θέμα του ήταν ότι είχε ενοικιάσει τμήμα του ΕΕΣ χωρίς και καλά να έχει δωθεί από τα υπουργεία η σχετική έγκριση... Δεν εχει καμια σχεση με το Ερρίκος Ντυναν απλά συστεγάζονταν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Είμαστε στην 22η εβδομάδα και ο γιατρός μας ξεγεννάει στο ΓΑΙΑ.

Με τον σύζυγό μου έχουμε αγχωθεί γιατί ακόμα δεν ξέρουμε πότε θα μεταφερθεί τελικά το νσοκομείο. Ο γυναικολόγος μου μας είπε ότι θα πάει στο Ιατρικό Κέντρο στα βόρεια προάστια από 1/1/12 αλλά έχει μπει Φλεβάρης και ακόμα στο Ερρύκος Ντυνάν βρίσκεται!

Είναι καμιά άλλη κοπέλα να γεννήσει στο ΓΑΙΑ?

Έχω αρχίσει να σκεφτομαι την αλλαγή γυναικολόγου μόνο και μόνο για αυτό το ανεπίτρεπτο μπάχαλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα!

Είμαστε στην 22η εβδομάδα και ο γιατρός μας ξεγεννάει στο ΓΑΙΑ.

Με τον σύζυγό μου έχουμε αγχωθεί γιατί ακόμα δεν ξέρουμε πότε θα μεταφερθεί τελικά το νσοκομείο. Ο γυναικολόγος μου μας είπε ότι θα πάει στο Ιατρικό Κέντρο στα βόρεια προάστια από 1/1/12 αλλά έχει μπει Φλεβάρης και ακόμα στο Ερρύκος Ντυνάν βρίσκεται!

Είναι καμιά άλλη κοπέλα να γεννήσει στο ΓΑΙΑ?

Έχω αρχίσει να σκεφτομαι την αλλαγή γυναικολόγου μόνο και μόνο για αυτό το ανεπίτρεπτο μπάχαλο!

 

Καλησπέρα! Δεν ξέρω ποια είναι η σχέση σου με τον γυναικολόγο σου αλλά εγώ αν ήμουν στην θέση σου δεν υπήρχε περίπτωση να αλλάξω γιατρό γι΄αυτόν το λόγο. Βέβαια εγώ τον δικό μου δεν τον αλλάζω με τίποτα και μαζί του θα γεννούσα οπουδήποτε! Αλλά σίγουρα ξεγενναέι μόνο στο Γαιά? Μήπως συνεργάζεται και με κανένα άλλο?

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις και δεν είναι ο μοναδικός λόγος που το σκέφτομαι να αλλάξω γιατρό. Αλλά ναι όταν τον ρώτησα μου είπε μόνο εκεί.

 

Καλησπέρα! Δεν ξέρω ποια είναι η σχέση σου με τον γυναικολόγο σου αλλά εγώ αν ήμουν στην θέση σου δεν υπήρχε περίπτωση να αλλάξω γιατρό γι΄αυτόν το λόγο. Βέβαια εγώ τον δικό μου δεν τον αλλάζω με τίποτα και μαζί του θα γεννούσα οπουδήποτε! Αλλά σίγουρα ξεγενναέι μόνο στο Γαιά? Μήπως συνεργάζεται και με κανένα άλλο?
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μας ειδοποίησαν τηλεφωνικώς για το doppler που είχαμε κλείσει στον Ερρίκο για την Δευτέρα το απόγευμα ότι πρέπει να το κάνουμε μεσημέρι λόγω μετακόμισης του Γαία από το απόγευμα της Δευτέρας στο Ιατρικό Αθηνών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

γεννησα στις 28/7 ημουν στο οικονομικο τρικλινο κ θα πληρωνα 950.μου εκανε κατι επιπλεον εξετασεις ο γιατρος μου κ 2 φορες μετρηση για ικτερο κ πληρωσα τελικα 1100

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
γεννησα στις 28/7 ημουν στο οικονομικο τρικλινο κ θα πληρωνα 950.μου εκανε κατι επιπλεον εξετασεις ο γιατρος μου κ 2 φορες μετρηση για ικτερο κ πληρωσα τελικα 1100

 

Μπορείς να μας μας πεις εσύ μήπως περισσότερες πληροφορίες για το ΓΑΙΑ?

Πως είναι το service, οι μαίες, το φαγητό, η γενικότερη εξυπηρέτηση?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας μας πεις εσύ μήπως περισσότερες πληροφορίες για το ΓΑΙΑ?

Πως είναι το service, οι μαίες, το φαγητό, η γενικότερη εξυπηρέτηση?

ολα ηταν τελεια απο τις μαιες μεχρι κ της καθαριστριες.το φαγητο πολυ καλο.εκανα καισαρικη κ τις 2 πρωτες μερες δεν ετρωγα κανονινικα.μετα μου εφερναν χαρτι με επιλογες κ διαλεγα τι θελω να φαω.οι μαιες πολυ ευγενικες κ ηταν διπλα μου οποτε τις χρειαστηκα.κ ολα ηταν πεντακαθαρα.βεβαια στον οροφο που ημουν εγω(6ο)μπαινανε απο τις 6 κ κανανε θορυβο αρκετο αλλα τι να κανεις.με το καλο σου ευχομαι κ με εναν πονο

Link to comment
Share on other sites

ολα ηταν τελεια απο τις μαιες μεχρι κ της καθαριστριες.το φαγητο πολυ καλο.εκανα καισαρικη κ τις 2 πρωτες μερες δεν ετρωγα κανονινικα.μετα μου εφερναν χαρτι με επιλογες κ διαλεγα τι θελω να φαω.οι μαιες πολυ ευγενικες κ ηταν διπλα μου οποτε τις χρειαστηκα.κ ολα ηταν πεντακαθαρα.βεβαια στον οροφο που ημουν εγω(6ο)μπαινανε απο τις 6 κ κανανε θορυβο αρκετο αλλα τι να κανεις.με το καλο σου ευχομαι κ με εναν πονο

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Το δωμάτιο πως ήταν?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...