Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιευτικη ΓΑΙΑ του Ερρικος Ντυναν;


Evakimou

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 627
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια να σας ρωτησω κατι?γιατι δεν πατε σε δημοσιο νοσοκομειο σε μονοκληνο???εχετε υποψην σας οτι σε καποια δυσκολη κατασταση στελνουν τα νεογεννητα σε δημοσιο νοσοκομειο???δεν απορειτε γιατι το κανουν αυτο??τα ιδιωτικα δεν ειναι μαιευτηρια αλλα ξενοδοχεια!!!!!μιλαω απο εμπειρια μου προσωπικη στο ιασω!!!!!και ασφαλισμενες να μην ειστε παλη τοσα λεφτα δεν θα πληρωσετε και ειναι και πεντακαθαρα!!ημουν σε μονοκληνο στο ελενα και καθαριζαν 2 φορες τη μερα το δωματιο!!και εχει και μονοκλινο λουξ που κυριολεκτικα ειναι καλητερο απο το μονοκληνο του ιασω!!!!δεν θελω ουτε να σας προσβαλω ουτε να τσακωθουμε ειληκρινα!!απλα αναρωτιεμαι....

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Teddy-tedi η απάντηση είναι πολύ απλή. Γιατί σε αυτά τα μαιευτήρια είναι ο γιατρός μας! Δεν νομίζω κάποια κοπέλα που θα είχε την επιλογή δημόσιου ή ιδιωτικού κι ο γιατρός της να ήταν και στα 2 να επέλεγε το ιδιωτικό. Και είναι πολύ δύσκολο να εμπιστευτείς κάποιον που κρατάει τη ζωή τη δική σου και του νεογέννητου μωρού σου στα χέρια του, χωρίς να τον ξέρεις μόνο και μόνο επειδή είναι σε δημόσιο νοσοκομείο.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω για την απαντηση αλλα να εγω ειχα γυναικολογο στο ιασω ειδα ομως οτι με τα λεφτα που θα του εδινα θα μπορουσα να κανω παρα πολλα για το μωρο μου!!εψαξα λοιπον στο φορουμ εδω,ρωτησα φιλους και γνωστους και τελικα βρικα τον τελειο γιατρο!!ειναι μερικες φορες περιεργος αλλα δεν θα ξαναγεννουσα διχως αυτον!!ακομη κι αδελφη μου που στην αρχη ειχαμε τον ιδιο γιατρο απο το ιασω που την ξεγεννησε κι ολας οταν ειδε τον δικο μου πλεον γιατρο αποφασισε να παει και αυτη σε αυτον και τωρα ειμαστε και οι δυο εγκυουλες παλι με τον ιδιο γιατρο!!ειναι υπερ του φισιολογικου τοκετου και δεν εμπιστευετε κανεναν στην επισκληριδιο αυτος ειναι ο γιατρος μας απο το δημοσιο...δεν προσπαθει να μας φαει λεφτα και δεν περνει φακελακι....δεν ειναι ολοι οι γιατροιτου δημοσιου ιδιοι!!!επεισης πηγα σε αυτον 8 μηνων γιατι πριν ειχα τον αλλον!!!με δεχτηκε και με προσεξε σαν να με ειχε παντα!!απλα τελικα ειναι ποιον εμπιστευομαστε και νιωθουμε καλυτερα και σιγουρα!!αλλα να σε αυτην την εποχη που ζουμε θεωρουμε οτι ιδιωτηκα ειναι παντα καλυτερα....ομως δεν νομιζω οτι ειναι ετσι!!!!δεν θελω να παρεξηγηθω δικη μου καθαρα ειναι αυτη η αποψη

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Τeddy-tedi ήσουν τυχερή!

Εγώ προσωπικά φοβάμαι να ρισκάρω το γιατρό μου που μου έκανε την περίδεση με τρελό ρίσκο και πέτυχε και κατάφερε να γεννήσουμε φυσιολογικά αν και όλα ήταν αντίθετα (πολύ ψηλά κι όχι σωστή θέση το μωρό). Του χρωστάω τη ζωή του μικρού μου και αυτό θα του το αναγνωρίζω μια ζωή. Θα τον ακολουθούσα σε όποιο μαιευτήριο κι αν ήταν...!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά επειδή θα πάω με καισαρική και θυμάμαι ότι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πονούσα για 1 εβδομάδα δε θα πήγαινα σε δημόσιο γιατί δε θέλω το παιδί στο δωμάτιο (και για να το θέσω πιο σωστά ... δε μπορώ να έχω το μωρό στο δωμάτιο). Επίσης τη βοήθεια που θα έχω θα την εξαντλήσω στο να βοηθάνε στο σπίτι που θα είναι το πρώτο μου παιδί κι όχι για να είναι 24 ώρες το 24ωρο μαζί μου στο μαιευτήριο να μου αλλάζουν το παιδί και να με βοηθάνε που δε θα μπορώ να κουνηθώ.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ θα ρίσκαρα να αλλάξω γιατρό. Θα πήγαινα όπου πήγαινα ακόμα και στο δημόσιο. Μόνο αν μου έλεγε "ξερεις αστέρι μου θα φύγω σε άλλη χώρα" ίσως να το σκεφτόμουν. Είναι βασικό να ξέρεις και να σε ξέρει ο γυναικολόγος, να σε καλύπτει στα πάντα. Είναι ο πιο σημαντικός γιατρός για μια γυναίκα. Δεν τον αλλάζω και ευτυχώς δεν αλλάζει χώρα. Μόνο που τώρα, ευτυχώς για εμένα, εκτός από το ΙΑΣΩ (πολύ καλό αλλά φαρμακείο) θα είναι πλέον και στο ΓΑΙΑ και ΡΕΑ (περιμένουμε εντυπώσεις από το τελευταίο).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση αλλα να εγω ειχα γυναικολογο στο ιασω ειδα ομως οτι με τα λεφτα που θα του εδινα θα μπορουσα να κανω παρα πολλα για το μωρο μου!!εψαξα λοιπον στο φορουμ εδω,ρωτησα φιλους και γνωστους και τελικα βρικα τον τελειο γιατρο!!ειναι μερικες φορες περιεργος αλλα δεν θα ξαναγεννουσα διχως αυτον!!ακομη κι αδελφη μου που στην αρχη ειχαμε τον ιδιο γιατρο απο το ιασω που την ξεγεννησε κι ολας οταν ειδε τον δικο μου πλεον γιατρο αποφασισε να παει και αυτη σε αυτον και τωρα ειμαστε και οι δυο εγκυουλες παλι με τον ιδιο γιατρο!!ειναι υπερ του φισιολογικου τοκετου και δεν εμπιστευετε κανεναν στην επισκληριδιο αυτος ειναι ο γιατρος μας απο το δημοσιο...δεν προσπαθει να μας φαει λεφτα και δεν περνει φακελακι....δεν ειναι ολοι οι γιατροιτου δημοσιου ιδιοι!!!επεισης πηγα σε αυτον 8 μηνων γιατι πριν ειχα τον αλλον!!!με δεχτηκε και με προσεξε σαν να με ειχε παντα!!απλα τελικα ειναι ποιον εμπιστευομαστε και νιωθουμε καλυτερα και σιγουρα!!αλλα να σε αυτην την εποχη που ζουμε θεωρουμε οτι ιδιωτηκα ειναι παντα καλυτερα....ομως δεν νομιζω οτι ειναι ετσι!!!!δεν θελω να παρεξηγηθω δικη μου καθαρα ειναι αυτη η αποψη

 

Teddy-tedi,

Μηπως μπορεις να μου στειλεις στοιχεια για το γιατρο σου? και σε ποιο νοσοκομειο γεννησες?

Με ενδιαφερει πολύ δεν μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα στις απαιτησεις των ιδιωτικων μαιευτηριων.....

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε και εγώ θα ρίσκαρα να αλλάξω γιατρό. Θα πήγαινα όπου πήγαινα ακόμα και στο δημόσιο. Μόνο αν μου έλεγε "ξερεις αστέρι μου θα φύγω σε άλλη χώρα" ίσως να το σκεφτόμουν. Είναι βασικό να ξέρεις και να σε ξέρει ο γυναικολόγος, να σε καλύπτει στα πάντα. Είναι ο πιο σημαντικός γιατρός για μια γυναίκα. Δεν τον αλλάζω και ευτυχώς δεν αλλάζει χώρα. Μόνο που τώρα, ευτυχώς για εμένα, εκτός από το ΙΑΣΩ (πολύ καλό αλλά φαρμακείο) θα είναι πλέον και στο ΓΑΙΑ και ΡΕΑ (περιμένουμε εντυπώσεις από το τελευταίο).

 

Η φράση αυτή μου θυμίζει "Μαργέλη". Καλά λες και τον βλέπω να μας το λέει...! :-PΠολύ γέλιο! Κι εγώ δεν τον αλλάζω με κανέναν...!:rolleyes:

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα γεννήσω στο Γαία και ήρθε η ώρα να ξεκινήσω να φτιάχνω την βαλίτσα μου. Τι να βάλω μέσα; Τι δίνει το Γαία; Πρέπει να πάρω ρουχαλάκια για το μωρό πέρα αυτών της εξόδου; Για μπανάκι; Θα το πλένω εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Θα γεννήσω στο Γαία και ήρθε η ώρα να ξεκινήσω να φτιάχνω την βαλίτσα μου. Τι να βάλω μέσα; Τι δίνει το Γαία; Πρέπει να πάρω ρουχαλάκια για το μωρό πέρα αυτών της εξόδου; Για μπανάκι; Θα το πλένω εγώ;
Για το μωράκι πέρα απο τα ρούχα εξόδου, άντε και κανα πανάκι για τις γουλίτσες δεν χρειάζεται να πάρεις τίποτα άλλο,αφου και θα στο αλλάζουν και μπανάκι θα του κάνουν όσο για σένα αυτα που σου δίνουν είναι πετσέτες(εγώ χρησιμοποιούσα δικές μου), σερβιέτες λοχείας και εσώρουχα μιας χρήσεως οπότε απο κει και πέρα πάρε το νεσεσέρ με τα καλλυντικά σου και οτι θεωρείς οτι θα σου είναι απολύτως απαραίτητο.πχ επιπλέον εσώρουχα κτλ.

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση αλλα να εγω ειχα γυναικολογο στο ιασω ειδα ομως οτι με τα λεφτα που θα του εδινα θα μπορουσα να κανω παρα πολλα για το μωρο μου!!εψαξα λοιπον στο φορουμ εδω,ρωτησα φιλους και γνωστους και τελικα βρικα τον τελειο γιατρο!!ειναι μερικες φορες περιεργος αλλα δεν θα ξαναγεννουσα διχως αυτον!!ακομη κι αδελφη μου που στην αρχη ειχαμε τον ιδιο γιατρο απο το ιασω που την ξεγεννησε κι ολας οταν ειδε τον δικο μου πλεον γιατρο αποφασισε να παει και αυτη σε αυτον και τωρα ειμαστε και οι δυο εγκυουλες παλι με τον ιδιο γιατρο!!ειναι υπερ του φισιολογικου τοκετου και δεν εμπιστευετε κανεναν στην επισκληριδιο αυτος ειναι ο γιατρος μας απο το δημοσιο...δεν προσπαθει να μας φαει λεφτα και δεν περνει φακελακι....δεν ειναι ολοι οι γιατροιτου δημοσιου ιδιοι!!!επεισης πηγα σε αυτον 8 μηνων γιατι πριν ειχα τον αλλον!!!με δεχτηκε και με προσεξε σαν να με ειχε παντα!!απλα τελικα ειναι ποιον εμπιστευομαστε και νιωθουμε καλυτερα και σιγουρα!!αλλα να σε αυτην την εποχη που ζουμε θεωρουμε οτι ιδιωτηκα ειναι παντα καλυτερα....ομως δεν νομιζω οτι ειναι ετσι!!!!δεν θελω να παρεξηγηθω δικη μου καθαρα ειναι αυτη η αποψη

 

 

teddy μιλησες στην καρδια μου...σε παρακαλω παααααρα πολυ στειλε μου το ονομα του γιατρου..ειμαι στην αρχη της εγυμοσ και εχω μεινει χωρις γυναικολογο!!! θα σου ημουν ευγνωμων!!!!

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς,αλλά για μένα που γέννησα πριν κανα δυο βδομάδες στο ΓΑΙΑ , ήταν σκέτη απογοήτευση.Ο γυναικολόγος τέλειος, και οι μαίες του επίσης,ο παιδίατρος πολύ καλός κι αυτός,όπως και όλοι στην αίθουσα τοκετού.

Όμως όλα τα άλλα απαράδεκτα.Κατ'αρχήν,πληρώσαμε για 4κλινο με 2 τουαλέτες,αλλά είχε μόνο μία.Εγώ δε,είχα τη χειρότερη θέση,μπροστά στην πόρτα,φάτσα κάρτα με όλους τους περαστικούς νε με βλέπουν να χρησιμοποιώ το θήλαστρο και με 3 λάμπες μπροστά μου αναμένες όλη τη νύχτα.Η πόρτα αυτή δεν έκλεινε,παρόλες τις παρακλήσεις μου.Τίς περισσότερες φορές που ζητούσα συμπλήρωμα για το παιδί το ξεχνάγανε και χρειαζόταν να πατάω το κουμπί 7-10 φορές χωρίς αποτέλεσμα και στο τέλος λέγανε "άστο θα το δώσουμε εμείς μέσα"

Πολλές φορές που ζήτησα θήλαστρο δεν είχαν, γιατί αποστείρωναν τα μπιμπερό.Λες και δεν μπορούσαν να προγραμματίσουν τα μισα να είναι έτοιμα πάντα.

Το δωμάτιο ήταν γεμάτο κουνούπια που τσιμπάγανε και εμάς και τα μωρά.

Η μαία που μας έδωσε τις τελευταίες οδηγίες πριν φύγουμε μπορεί να ξέρει βιολί ή χημεία,αλλά από μαιευτική ήξερε την τύφλα της.

Δεν μπορούσε να κουμπώσει το φορμάκι του μωρού ("αχ πώς δεν μπορώ αυτές τις κόπιτσες"ήταν τα λόγια της),δεν ήξερε να δέσει το μωρό στο κάθισμα του αυτοκινήτου και έδεσε τις ζώνες στα πόδια,δεν είπε τίποτα για αλλαγή πάνας,μόνο δυο κουβέντες πώς να το κάνουμε μπάνιο και να βάζουμε την αλοιφή και άντε γειά.

Αυτά χονδρικά.Το κακό είναι ότι ο γυναικολόγος μου είναι εκεί και αν ξαναγεννήσω,εκεί θα ξαναπάω.

Θα διαφωνήσω μαζί σου, εγώ έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη από το μαιευτήριο, αν και καταλαβαίνω κάποια πράγματα από όσα λες.

Κατ αρχάς το ότι υπάρχουν δωμάτια με 1 τουαλέτα λάθος τους που δεν το ανάφέρουν στον τιμοκατάλογό τους, εγώ το είχα μάθει από τις κοπέλες εδώ στο forum και το είχα ρωτήσει και εκεί όταν το΄είχα επισκεφθεί πριν γεννήσω και μου είχαν πει ότι θα πρέπεί την ημέρα που θα πάω να γεννήσω να τους ζητήσω δωμάτιο με 2 τουαλέτες και αναλόγως με τη διαθεσιμότητά τους θα το έχω. Εγώ ήμουν τυχερή γιατί υπήρχε κι έτσι ήταν τέλεια, ήταν σαν να ήμουν σε δίκλινο γιατί είναι τεράστια τα 4κλινα τους (Καμία σχέση με τις τρύπες του ΙΑΣΩ).

Το ότι υπάρχουν κουνούπια το επιβεβαιώνω αλλά δε φταίει πια το ΓΑΙΑ και γι αυτό, εμείς είχαμε ανοιχτά το παράθυρο συνέχεια για να αερίζεται το δωμάτιο κι έτσι έμπαιναν μέσα.

Για τις μαίες δεν είδα κάτι από αυτά που λες, πάντοτε όποια από εμάς πατούσε το κουμπί ερχόταν κάποια τρέχοντας, δεν είχαμε ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα. ευγενέστατες και υπομονετικές, κάθε φορά που μου έφερναν το μωρό μου το έβαζαν στο στήθος και δεν έφευγαν αν δεν έβλεπαν ότι θηλάζει καλά. αν δεν ήταν αυτές οι μαίες δεν ξέρω αν θα τα είχα καταφέρει με τον αποκλειστικό θηλασμό, γιατί το πρώτο βράδυ η μικρή μου συνέχεια έτρωγε και έκλαιγε κι εγώ έτσι όπως ήμουν ταλαιπωρημένη και από τον τοκετό τους έλεγα να την πάρουν και μου ελεγαν "όχι, πεινάει κι άλλο". Αυτό δε νομίζω να μου το έλεγαν σε άλλο ιδιωτικό μαιευτήριο. Επίσης διαφωνώ με το ότι έφερναν τα μωρά ταυτόχρονα. Η πολιτική τους είναι να τα φέρνουν όλα-όντως- κάθε 3 ωρο αλλά επιπλέον όσες θηλάζουν αποκλειστικά (όπως εγώ) μας τα έφερναν και όποτε άλλοτε πεινούσαν. Εγώ που είχα και φαγανό μωρό την είχα σχεδόν συνέχεια δίπλα μου και ποτέ μα ποτέ δεν μου την πήραν χωρίς τη θέλησή μου την ώρα που μάζευαν όλα τα μωρά (αφού η δική μου δεν είχε τελειώσει το φαγητό της) , πάντα εγώ τις φώναζα για να έρθουν να την πάρουν πολύ αργότερα. επίσης μου την έφερναν ακόμα και την ώρα του επισκεπτηρίου όταν πεινούσε και έβγαζαν έξω όλους τους επισκέπτες για να θηλάσω-πολύ αυστηροί σε αυτό. Πες μου εσύ σε ποιο άλλο μαιευτήριο γίνεται αυτό. Νομίζω ότι τους οφείλω μεγάλο μέρος της επιτυχίας μου στον αποκλειστικό θηλασμό και είναι πολύ άδικο να τις κατηγορούμε, πραγματικά καταπληκτικές όλες τους.

Τώρα όσον αφορά το ότι δε σου το έδεσαν σωστά το μωρό στο καθισματάκι οκ, εγώ ούτως ή άλλως δεν τους ζήτησα να κάνουν κάτι τέτοιο, αλλά έτσι κι αλλιώς οι οδηγίες που μας έδωσαν για το μπανάκι κλπ του μωρού αχρείαστες ήταν γιατί μας τα ξαναείπε η παιδίατρος στο σπίτι, οπότε δε θεωρώ ότι είναι άξιο λόγου το να κρίνεις το μαιευτήριο από τις οδηγίες που σου έδωσαν για το μπάνιο και το ντύσιμο του μωρού.

Για το θήλαστρο επίσης , αν κι εγώ δε χρησιμοποίησα, έβλεπα 2 κοπέλες στο δωμάτιο που το ζητούσαν και το είχαν πάντα χωρίς πρόβλημα. προφανώς κάτι συνέβη σε εσένα, όχι ότι είναι ο κανόνας αυτός. και το ότι είχες δωμάτιο δίπλα στην πόρτα επίσης το καταλαβαίνω, σίγουρα το δικό μου που ήταν απομακρυσμένο από την πόρτα ήταν καλύτερο, χωρίς αμφιβολία.

Γενικότερα έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις και το συστήνω ανεπιφύλακτα, θεωρώ ότι είναι το καλύτερο και με διαφορά, στην αθήνα τουλάχιστον. Φυσικά απόψεις είναι αυτές και πολλά θέματα είναι υποκειμενικά.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας,

ειμαι στη 2η εγκυμοσύνη μου και ψαχνω εναν καλό γυναικολόγο.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον.?

απο τα ιδιωτικά θα προτειμόυσα το ΓΑΙΑ.

από τον 1ο τοκετό εχει δημιουργηθεί πρόβλημα πρόπτωσης της μήτρας

οπότε ψαχνω κάποιον καλό που να εξηγεί πως έχει η κατάσταση και να μπορώ να τον εμπιστευτώ ότι ό,τι κάνει χρειάζεται΄.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

ειμαι στη 2η εγκυμοσύνη μου και ψαχνω εναν καλό γυναικολόγο.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον.?

απο τα ιδιωτικά θα προτειμόυσα το ΓΑΙΑ.

από τον 1ο τοκετό εχει δημιουργηθεί πρόβλημα πρόπτωσης της μήτρας

οπότε ψαχνω κάποιον καλό που να εξηγεί πως έχει η κατάσταση και να μπορώ να τον εμπιστευτώ ότι ό,τι κάνει χρειάζεται΄.

 

ευχαριστώ

 

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά ! ο γιατρός μου είναι πολύ επεξηγηματικός και συζητήσιμος, αυτό μπορώ να στο εγγυηθώ. Τις επιστημονικές του γνώσεις βέβαια δεν μπορώ να τις κρίνω γιατί δεν είχα καμιά δύσκολη εγκυμοσύνη αλλά από θέμα χαρακτήρα πραγματικά είναι άψογος, όσες φορές είχα ανησυχία τον έβρισκα πάντοτε ό,τι ώρα και αν τον έψαχνα και πάντα με ηρεμούσε. δυστυχώς βλέπω είσαι σε λίγο απομακρυσμένη περιοχή, αυτός είναι στο ιλιον αλλά ίσως δεν είναι τόσο ανέφικτη η απόσταση γιατί είναι πολύ κοντά στην εθνική, εγώ φαντάσου μένω χαλάνδρι και είμαι εκεί σε 20'. αν ενδιαφέρεσαι πες μου να σου δώσω τα στοιχεία του. Με το καλό σου εύχομαι, να έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για το παραμικρό λόγο μεταφέρουν το νεογνά από τον όροφο στη ΜΕΝΝ. Αν σας συμβεί κάτι τέτοιο ενημερώστε τους αμέσως ότι θα φέρετε δικό σας παιδίατρο να εξετάσει το μωρό και ως διαμαγείας το μωράκι θα γίνει καλά.

 

Έχουμε αυτό το δικαίωμα?? :confused:

Δηλαδή όποιος θέλει μπορεί να φέρει το δικό του παιδίατρο μέσα στο μαιευτήριο;

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ θα ρίσκαρα να αλλάξω γιατρό. Θα πήγαινα όπου πήγαινα ακόμα και στο δημόσιο. Μόνο αν μου έλεγε "ξερεις αστέρι μου θα φύγω σε άλλη χώρα" ίσως να το σκεφτόμουν.

 

Η φράση αυτή μου θυμίζει "Μαργέλη". Καλά λες και τον βλέπω να μας το λέει...! :-PΠολύ γέλιο! Κι εγώ δεν τον αλλάζω με κανέναν...!:rolleyes:

 

Xα-χα-χα!!!

Κι εγώ μόλις διάβασα το "αστέρι μου" αμέσως τον κατάλαβα!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

Οι χρεώσεις του Γαία από τιμοκατάλογο που μου έδωσαν τον Αύγουστο έχουν ως εξής:

 

ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ

4 ΚΛΙΝΟ - 3 ΗΜΕΡΕΣ : 1300 ? ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

1500 ? ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

4 ΚΛΙΝΟ - 4 ΗΜΕΡΕΣ: 1350 ? ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

1600 ? ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

3 ΚΛΙΝΟ - 4 ΗΜΕΡΕΣ: 1650 ? ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΗΔΙΟ

1850 ? ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

 

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

4 ΚΛΙΝΟ - 5 ΗΜΕΡΕΣ: 1650 ? ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

1850 ? ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

3 ΚΛΙΝΟ - 5 ΗΜΕΡΕΣ: 1850 ? ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΗΔΙΟ

2050 ? ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

 

Περιλαμβάνει: τις ημέρες νοσηλείας, νάρκωση, έξοδα τοκετου, εξετάσεις, έξοδα νεογνού, εξετάσεις νεογνου, φάρμακα,υγειονομικό υλικό και Φ.Π.Α

 

Δεν περιλαμβάνει: επιπλέον φάρμακα, τυχόν επιπλοκές και νοσηλεία ΜΑΦ, ΜΕΘ, ΜΕΝΝ.

 

Η νοσηλεία των νεογνών στην ΜΕΝΝ καλύπτεται εξ ολοκλήρου από τα δημόσια ταμεία.

 

Επίσης υπάρχουν προληπτικά κάποιες εξετάσεις του μωρού και γίνονται κατ επιλογή των γονέων:

Έλεγχος κληρονομικών νοσημάτων : 85

Υπεηχογράφημα ισχύου: 50

Ωτοακουστικές εκπομπές: 60

Οφθαλμολογική εξέταση: 60

 

Οι χρεώσεις του ΙΑΣΩ είναι:

3κλινο για φυσιολογικό: 1700 χωρίς ΦΠΑ χωρις επισκλ.

2000 χωρίς ΦΠΑ με επισκλ.

3κλινο για καισαρικη: 2150 χωρίς ΦΠΑ με νάρκωση γενική ή επισκ.

 

4ημέρες είναι και για τα 2 και υπολογίστε 11% το ΦΠΑ.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

ΚΑΙ οι τιμές του γαία είναι χωρίς ΦΠΑ??

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω προβληματιστεί λίγο ... στο Μητέρα έβγαλαν μια προσφορά που αν γεννήσεις εκεί σου κάνουν δώρο τη φύλαξη βλαστοκυττάρων. Αυτό είναι σχεδόν 2000 ... κι ενώ είχα αποφασίσει να γεννήσω γαία τώρα προβληματίστηκα!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω προβληματιστεί λίγο ... στο Μητέρα έβγαλαν μια προσφορά που αν γεννήσεις εκεί σου κάνουν δώρο τη φύλαξη βλαστοκυττάρων. Αυτό είναι σχεδόν 2000 ... κι ενώ είχα αποφασίσει να γεννήσω γαία τώρα προβληματίστηκα!!!

 

Δεν είναι και λίγα 2000 ευρώ......:?

 

Eίσαι σίγουρη οτι μιλάνε για την φύλαξη και όχι για την περισυλλογή μόνο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...