Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιευτικη ΓΑΙΑ του Ερρικος Ντυναν;


Evakimou

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 627
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μόλις έμαθα οτι ο γυναικολόγος μου έχει πάει πλέον στο ΓΑΙΑ και θα ήθελα να μάθω τι παίζεται εκεί....

 

Έχει γεννήσει κάποια άλλη κοπέλα στο ΓΑΙΑ

να μας πει τις εμπειρίες της ;;

 

Στο 2ο παιδάκι μας, όταν έρθει με το καλό,

δεν θα ήθελα να ξαναπάω στο προηγούμενο μαιευτήριο...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο γιατρός μου είναι και στο γαία και στο Ιασώ και μου είπε ότι το γαία είναι πολύ καλό και φτηνό. Εκεί σκέφτομαι ... αλλά τώρα άκουσα ότι πάνε να το κλείσουνε ... έχει καμιά πληροφορίες τι γίνεται με αυτό????

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο γιατρός μου είναι και στο γαία και στο Ιασώ και μου είπε ότι το γαία είναι πολύ καλό και φτηνό. Εκεί σκέφτομαι ... αλλά τώρα άκουσα ότι πάνε να το κλείσουνε ... έχει καμιά πληροφορίες τι γίνεται με αυτό????

 

Πάει να κλείσει ??...:confused:

 

Μήπως να έχει καμιά σχέση με το "ΡΕΑ"

που θα ανοίξει τον Νοέμβριο ??

http://www.reahospital.gr/article.aspx?id=2&a=17

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, (όσες γεννήσατε στο ΓΑΙΑ)

πόσο πληρώσατε συνολικά;

 

(θα ήθελα να ξέρω στο περίπου

σε τι επίπεδα κυμαίνονται τα πράγματα)

 

Θέλω να το συγκρίνω με το Ιασώ που γέννησα το πρώτο μου παιδί.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Μόλις τηλ. στο "Γαία" για να μου πουν τις τιμές. Σας τις αναφέρω για να ξέρετε (αφορούν το σύνολο μ'επισκληρίδιο 4 ημέρες για φυσιολογικό τοκετό και 5 ημέρες για καισαρική):

4κλινο: 1.650 φυσιολογικός και 1.950 καισαρική

3κλινο: 2.550 και 2.750

2κλινο: 3.740 και 3.950

1κλινο: 5.750 και 6.200

 

Από σήμερα είχαν 2 χειρουργεία (όχι γέννες) αλλά είναι ήδη έτοιμοι για ό,τι άλλο προκύψει...

 

Αυτά έμαθα! Όποια μάθει κάτι άλλο ας μας πει.

 

Φιλιά.

 

 

εγώ πλήρωσα στο μητέρα το 2007 2200περίπου σε τρίκλινο με καισαρική. Δε μου φαίνεται φτηνό το γαία!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ πλήρωσα στο μητέρα το 2007 2200 περίπου σε τρίκλινο με καισαρική. Δε μου φαίνεται φτηνό το γαία!

 

Κι εμείς κάπου τόσο στο Ιασώ το 2007

ΑΛΛΑ για 6-κλινο με φ.τ. (και επισκληρίδιο)!! :roll:

(βέβαια στάθηκα τυχερή γιατί δεν είχαν 6-κλινο

και με έβαλαν σε 3-κλινο με μια μικρή επιβάρυνση)

 

Οπότε το ΓΑΙΑ μου φαίνεται όντως φθηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι ... έχει πρόβλημα με την ανανέωση της άδειάς του. Το πολεμάνε το ΙΑΣΩ - ΜΗΤΕΡΑ - ΛΗΤΩ!!!!

 

Tώρα το ΙΑΣΩ-ΜΗΤΕΡΑ-ΛΗΤΩ

θα έχουν να πολεμάνε και άλλο ένα.... :rolleyes:

 

Να δούμε ποιός θα νικήσει.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα που θα ανοίξει το Ρέα, θα σταματήσουν να ασχολιούνται με το Γαία. Εξαλλου, γιατρός που θα πάει στο Ρέα, είπε σε μία φίλη μας ότι θα έχει χαμηλότερες τιμές από το Γαία!!!

Οπότε, σφαγή θα γίνει.

 

Όσον αφορά το Γαία, το πολεμάνε από την αρχή λόγω τιμολογιακής πολιτικής. Άντε να μάθουν τα "ξενοδοχεία" με τις τιμές τους.

Επίσης το Γαία, ανήκει στο Ιατρικό Κέτρο για οποιον δεν το ξέρει. Οπότε δεν νομίζω να μπορέσουν να κάνουν κάτι τα άλλα μαιευτήρια?? Παιχνίδια ανταγωνισμού είναι και τίποτα άλλο.

 

Θα ρωτήσω και τον γιατρό μου το απόγευμα παρόλα αυτά για να είμαστε σίγουρες και θα σας πώ!!:)

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που θα ανοίξει το Ρέα, θα σταματήσουν να ασχολιούνται με το Γαία. Εξαλλου, γιατρός που θα πάει στο Ρέα, είπε σε μία φίλη μας ότι θα έχει χαμηλότερες τιμές από το Γαία!!!

Οπότε, σφαγή θα γίνει.

 

Όσον αφορά το Γαία, το πολεμάνε από την αρχή λόγω τιμολογιακής πολιτικής. Άντε να μάθουν τα "ξενοδοχεία" με τις τιμές τους.

Επίσης το Γαία, ανήκει στο Ιατρικό Κέτρο για οποιον δεν το ξέρει. Οπότε δεν νομίζω να μπορέσουν να κάνουν κάτι τα άλλα μαιευτήρια?? Παιχνίδια ανταγωνισμού είναι και τίποτα άλλο.

 

Θα ρωτήσω και τον γιατρό μου το απόγευμα παρόλα αυτά για να είμαστε σίγουρες και θα σας πώ!!:)

 

Πάντως οι τιμές απ' ότι διάβασα δε διαφέρουν μεταξύ Ιασώ(τώρα που τις έχει ρίξει) - Γαία - Μητέρα και Λητώ (να μην πω δλδ ότι το Λητώ είναι το πιο φτηνό!). Οπότε γιατί λένε όλοι ότι το γαία είναι τόσο φτηνό?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς κάπου τόσο στο Ιασώ το 2007

ΑΛΛΑ για 6-κλινο με φ.τ. (και επισκληρίδιο) !! :roll:

(βέβαια στάθηκα τυχερή γιατί δεν είχαν 6-κλινο

και με έβαλαν σε 3-κλινο με μια μικρή επιβάρυνση)

 

Οπότε το ΓΑΙΑ μου φαίνεται όντως φθηνότερο.

 

Ναι αλλά τώρα έριξαν τις τιμές πολύ στο Ιασώ. Το μητέρα επίσης έχει χαμηλές σχετικά τιμές καθώς και το Λητώ. Οπότε το γαία δεν είναι πιο φτηνό... απλά είναι πιο καινούριο!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τις έριξαν και άλλο?? Έχω μείνει στις τιμές του καλοκαιριού.

Πάντως επειδή το Γαία έχει το τετράκλινο (το οποίο είναι σαν 2 δίκλινα με 2 τουαλέτες - ανετότατο) μπορείς να πας σε ποιο οικονομική θέση που αν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στα 1600 για 4 μέρες, φτ με επισκληρίδιο το 4κλινο.

Το Ιασώ είχε 2000 χωρίς το ΦΠΑ, για φτ, 4 μέρες το τρίκλινο

Και πειδή πήγα στο Ιασώ για να δώ τα τρίκλινα και τα τρίκλινα που ήταν εξάκλινα, στα δεύτερα είναι πάρα πόλύ στενά. Δηλαδή η κοπέλα στη μέση, όταν θα έρθουν τα μωράκια, δεν θα χωράει να κατέβει από το κρεβάτι.

Πάντως αν θέλετε να μπω το απόγευμα να σας γράψω τις τιμές του Γαία και του Ιασώ (τιμές Αυγούστου) για να δείτε τις διαφορές.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τις έριξαν και άλλο?? Έχω μείνει στις τιμές του καλοκαιριού.

Πάντως επειδή το Γαία έχει το τετράκλινο (το οποίο είναι σαν 2 δίκλινα με 2 τουαλέτες - ανετότατο) μπορείς να πας σε ποιο οικονομική θέση που αν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στα 1600 για 4 μέρες, φτ με επισκληρίδιο το 4κλινο.

Το Ιασώ είχε 2000 χωρίς το ΦΠΑ, για φτ, 4 μέρες το τρίκλινο

Και πειδή πήγα στο Ιασώ για να δώ τα τρίκλινα και τα τρίκλινα που ήταν εξάκλινα, στα δεύτερα είναι πάρα πόλύ στενά. Δηλαδή η κοπέλα στη μέση, όταν θα έρθουν τα μωράκια, δεν θα χωράει να κατέβει από το κρεβάτι.

Πάντως αν θέλετε να μπω το απόγευμα να σας γράψω τις τιμές του Γαία και του Ιασώ (τιμές Αυγούστου) για να δείτε τις διαφορές.

 

ΝΑΙ Θέλουμε!!!! και για καισαρική που θα κάνω εγώ.

 

Ο γιατρός μου είναι στο ιασώ, το μητέρα και το γαία!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To ΓΑΙΑ ειναι πολυ ανωτερο απο το ΜΗΤΕΡΑ σαν κλινικη, γνωριζοντας απο δική μου εμπειρια. Απο την αιθουσα τοκετου, απο το κρεβατι απο το δωματιο απο την εξυπηρετηση, την καθαριοτητα, σε γενικες γραμμες ειναι κλασεις ανωτερο. Ειναι οικονομικότερο, πληρωσα 1550 ΦΤ με επισκληρίδιο, πριν απο 14 μερες. Το συστηνω ανεπιφυλακτα, παντα σε συγκριση με το Μητερα όμως, γιατι δεν εχω παει σε άλλες κλινικές.:)

Link to comment
Share on other sites

To ΓΑΙΑ ειναι πολυ ανωτερο απο το ΜΗΤΕΡΑ σαν κλινικη, γνωριζοντας απο δική μου εμπειρια. Απο την αιθουσα τοκετου, απο το κρεβατι απο το δωματιο απο την εξυπηρετηση, την καθαριοτητα, σε γενικες γραμμες ειναι κλασεις ανωτερο. Ειναι οικονομικότερο, πληρωσα 1550 ΦΤ με επισκληρίδιο, πριν απο 14 μερες. Το συστηνω ανεπιφυλακτα, παντα σε συγκριση με το Μητερα όμως, γιατι δεν εχω παει σε άλλες κλινικές.:)

 

Σε τι δωμάτιο πλήρωσες τόσο? Ξέρεις πόσο θα πήγαινε η καισαρική παραπάνω? Τη φύλαξη βλαστοκυτάρων τη χρεώνουν?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τις καλυτερες εντυπωσεις απο το γαια!!!

Γεννησα εκει πριν 17 ημερες!!!!

Σαν χωρος καταπληκτικος........ημουν σε 4κλινο το οποιο ειναι τεραστιο,με δυο μπανια και 4 ντουλαπες!!!

Τα φαγητα φοβερα.........καθε μερα σου αλλαζουν τα σεντονια και γενικως υπαρχει πολυ περιποιηση και καθαριοτητα!!!

Το προσωπικο παρα πολυ εξυπηρετικο!!!Οι μαιες μας βοηθησαν πολυ και τα μωρακια μας τα ειχαμε παρα πολλες ωρες!!!!

Αποφευγουν να τα αφηνουν τις ωρες του επισκεπτηριου και καλα κανουν,αν και 2 φορες ειχα ζητησει την μικρη μου για να την δουν οι δικοι μου και μετα απο λιγο πιεση μου την εφεραν για λιγο!!!!

Τωρα σαν τιμη μας πηγε για 4 μερες με Φ.Τ. και επισκληριδιο 1650 ευρω. + καποιες εξετασεις που χρειαστηκε το μωρο εχτρα που πηγαν 470 ευρω!

Προσεξτε ομως......σου χρεωνουν τα παντα!!!Απο το ντεπον,την σερβιετα,την γαζα.........μεχρι και την φορμα που φορεσε ο αντρας μου για να μπει μαζι μου στον τοκετο!!!

Επισης να ειστε λιγακι επιφυλακτικοι οσο αφορα τις εξετασεις τις εχτρα που θα σας πουνε να κανετε στο παιδι!!!Μιληστε πρωτα με τον γυναικολο σας και τον παιδιατρο σας!!!

Ο γιατρος μου ειναι ο κ.Τσιρτσης και ειχα μια απιστευτη...υπεροχη εμπειρια τοκετου απο ολες τις αποψεις!!!!!

Για μενα το Γαια ειναι πολυ ανωτερο απο τα υπολοιπα ιδιωτικα!!!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ Θέλουμε!!!! και για καισαρική που θα κάνω εγώ.

 

Ο γιατρός μου είναι στο ιασώ, το μητέρα και το γαία!

 

Ωραία!! Θα μπω το βραδάκι (γιατί έχω γιατρό σήμερα) και θα σας γράψω τις τιμές του τιμοκαταλόγου για το ΓΑΙΑ & το ΙΑΣΩ και για τις επιπλέον προαιρετικές εξετάσεις του μωρού.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τώρα έριξαν τις τιμές πολύ στο Ιασώ. Το μητέρα επίσης έχει χαμηλές σχετικά τιμές καθώς και το Λητώ. Οπότε το γαία δεν είναι πιο φτηνό... απλά είναι πιο καινούριο!

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω δει τις τωρινές τιμές του Ιασώ....:?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

Οι χρεώσεις του Γαία από τιμοκατάλογο που μου έδωσαν τον Αύγουστο έχουν ως εξής:

 

ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ

4 ΚΛΙΝΟ - 3 ΗΜΕΡΕΣ : 1300 ? ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

1500 ? ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

4 ΚΛΙΝΟ - 4 ΗΜΕΡΕΣ: 1350 ? ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

1600 ? ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

3 ΚΛΙΝΟ - 4 ΗΜΕΡΕΣ: 1650 ? ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΗΔΙΟ

1850 ? ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

 

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

4 ΚΛΙΝΟ - 5 ΗΜΕΡΕΣ: 1650 ? ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

1850 ? ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

3 ΚΛΙΝΟ - 5 ΗΜΕΡΕΣ: 1850 ? ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΗΔΙΟ

2050 ? ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

 

Περιλαμβάνει: τις ημέρες νοσηλείας, νάρκωση, έξοδα τοκετου, εξετάσεις, έξοδα νεογνού, εξετάσεις νεογνου, φάρμακα,υγειονομικό υλικό και Φ.Π.Α

 

Δεν περιλαμβάνει: επιπλέον φάρμακα, τυχόν επιπλοκές και νοσηλεία ΜΑΦ, ΜΕΘ, ΜΕΝΝ.

 

Η νοσηλεία των νεογνών στην ΜΕΝΝ καλύπτεται εξ ολοκλήρου από τα δημόσια ταμεία.

 

Επίσης υπάρχουν προληπτικά κάποιες εξετάσεις του μωρού και γίνονται κατ επιλογή των γονέων:

Έλεγχος κληρονομικών νοσημάτων : 85

Υπεηχογράφημα ισχύου: 50

Ωτοακουστικές εκπομπές: 60

Οφθαλμολογική εξέταση: 60

 

Οι χρεώσεις του ΙΑΣΩ είναι:

3κλινο για φυσιολογικό: 1700 χωρίς ΦΠΑ χωρις επισκλ.

2000 χωρίς ΦΠΑ με επισκλ.

3κλινο για καισαρικη: 2150 χωρίς ΦΠΑ με νάρκωση γενική ή επισκ.

 

4ημέρες είναι και για τα 2 και υπολογίστε 11% το ΦΠΑ.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τις καλυτερες εντυπωσεις απο το γαια!!!

Γεννησα εκει πριν 17 ημερες!!!!

Σαν χωρος καταπληκτικος........ημουν σε 4κλινο το οποιο ειναι τεραστιο,με δυο μπανια και 4 ντουλαπες!!!

Τα φαγητα φοβερα.........καθε μερα σου αλλαζουν τα σεντονια και γενικως υπαρχει πολυ περιποιηση και καθαριοτητα!!!

Το προσωπικο παρα πολυ εξυπηρετικο!!!Οι μαιες μας βοηθησαν πολυ και τα μωρακια μας τα ειχαμε παρα πολλες ωρες!!!!

Αποφευγουν να τα αφηνουν τις ωρες του επισκεπτηριου και καλα κανουν,αν και 2 φορες ειχα ζητησει την μικρη μου για να την δουν οι δικοι μου και μετα απο λιγο πιεση μου την εφεραν για λιγο!!!!

Τωρα σαν τιμη μας πηγε για 4 μερες με Φ.Τ. και επισκληριδιο 1650 ευρω. + καποιες εξετασεις που χρειαστηκε το μωρο εχτρα που πηγαν 470 ευρω!

Προσεξτε ομως......σου χρεωνουν τα παντα!!!Απο το ντεπον,την σερβιετα,την γαζα.........μεχρι και την φορμα που φορεσε ο αντρας μου για να μπει μαζι μου στον τοκετο!!!

Επισης να ειστε λιγακι επιφυλακτικοι οσο αφορα τις εξετασεις τις εχτρα που θα σας πουνε να κανετε στο παιδι!!!Μιληστε πρωτα με τον γυναικολο σας και τον παιδιατρο σας!!!

Ο γιατρος μου ειναι ο κ.Τσιρτσης και ειχα μια απιστευτη...υπεροχη εμπειρια τοκετου απο ολες τις αποψεις!!!!!

Για μενα το Γαια ειναι πολυ ανωτερο απο τα υπολοιπα ιδιωτικα!!!

 

Τι επιπλέον εξετάσεις? Δεν είναι μέσα οι απαραίτητες εξετάσεις που γίνονται σε όλα τα νεογνα? Αυτές τι είναι?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

είναι λίγο φτηνότερο το γαία ... απλά δεν ξέρω μήπως σου τα παίρνουν από αλλού. Συλλογή βλαστοκυττάρων χρεώνουν extra? (Τα άλλα χρεώνουν 300ευρώ περίπου απ' όσο θυμάμαι)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Για βλαστοκύτταρα δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις. Στο λένε και οι ίδιοι. Εκτός αν το μωρό ή η μαμά χρειαστούν κάτι έξτρα από το πακέτο.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...