Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κηδεμονια στην γιαγια και στον παππου


Dimitra83

Recommended Posts

θα ηθελα αν μπορειτε κ ξερετε κατι να με βοηθησετε

αν γινεται θα σας παρακαλεσω να μην υπαρξουν σχολια γιατι δεν προκειται για εμενα αλλα για αλλο ατομο

η κουνιαδα μου (26 ετων τωρα)γεννησε πριν 4 χρονια ενα αγορακι.ο πατερας ειναι αγνωστος ακομα κ γιαυτην.μενει στο ιδιο σπιτι με τα πεθερικα μου οι οποιοι ανελαβαν τα παντα.η ιδια δεν εργαζεται..ολα οκ ως εδω.το προβλημα ειναι πως απο τοτε που το παιδι εγινε 2-3 μηνων το παραταει κ φευγει για μηνες.χωρις ενα τηλ χωρις τιποτα.ποτε δεν το ταισε δε το αλλαξε δε το επαιξε δεν το εχει παει ουτε καν στον παιδιατρο.ελειπε οταν το παιδι μπουσουλησε,περπατησε,μιλησε,οταν γιορταζε οταν ειχε γεννεθλια.παντα.

οταν πηγαινουμε ελλαδα την βλεπω να το χτυπαει ειτε με τα χερια ειτε με αντικειμενα κ να το φωναζει τσιριζοντας.εδω κ 8 μηνες παταει μια φορα το μηνα-διμηνο στο σπιτι για 5 λεπτα παιρνει κατι που χρειαζεται κ φευγει.δεν ρωταει τιποτα για το παιδι ουτε τηλ παιρνει.της εχουμε μιλησει απειρες φορες κ εμεις κ τα πεθερικα μου κ συγγενεις με το καλο κ με το αγριο αλλα τιποτα.απο οσο ξερω απο τον πεθερο μου αυτο το διαστημα μενει σε ενα σπιτι με 5 αθιγγανους.το τι κανει μαυτους δε το ξερω ακριβως.τα πεθερικα μου το εχουν το παιδακι σαν δικο τους.αφου μονο που δε το γεννησαν.εχουν αναλαβει το ρολο του γονεα 100%

φοβουνται μηπως μια μερα παει κ παρει το παιδι κ εξαφανιστει.κ πιστεψτε με επειδη την ξερω δεν ειναι ικανη να το μεγαλωσει.εδω μιλαμε οτι οσες φορες το εβλεπε το εδερνε...κ μια φορα που ελειπε η πεθερα μου το αφησε νηστικο μεχρι να γυρισει η πεθερα μου κ να το ταισει κκ αυτο εκλαιγε:?ο πεθερος μου εχει σκεφτει να παρει την κηδεμονια του παιδιου.ξερετε αν μπορει να γινει αυτο ?πρεπει οπωςδηποτε να υπογραψει κ η μανα?μπορουν να απευθυνθουν καπου ωστε να παει καποιος κοιν.λειτουργος σπιτι κ να δει την κατασταση?να μιλησει με την κουνιαδα μου αδυνατον γιατι δεν μενει καθολου εκει οπως σας ειπα κ δεν ξερει κανεις το κινητο της γιατι εκτος οτι το εχει κρυφο αλλαζει συνεχεια κ καρτες:? αν ξερει καποιος κατι ας μου πει σας παρακαλω.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δημητρα δεν θα σχολιασω..αλωστε δεν εχω λογια...

αυτο που ξερω ειναι οτι ξερω οικογενεια που το εχει κανει..

η κορη τους βεβαια δεν ειναι σε τετοια φαση καμια σχεση..

δεν ξερω για ποιους λογους το κανανε παντως εχει γινει στο χωριο μου..

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω πολλα αλλα , ξέρω οτι από τη στιγμή που υπάρχει μάνα είναι λιγο δυσκολα τα πράγματα!!!!!

σιγουρα θα πρεπει να βαλει καποια υπογραφη!

ευχομαι να πανε ολα καλα με το παιδακι κ να μεγαλωσει με ανθρωπους που το αγαπουν!!!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απ τη στιγμη που υπαρχει η μανα κ ειναι στο ονομα της το παιδι, τον κοσμο να γυρισετε αναποδα δεν μπορει να παρει αλλος τη κηδεμονια (ουτε καν ο πατερας) χωρις τη δικια της συναινεση κ υπογραφή. εννοώ με κάποια απλη συμβολαιογραφικη πραξη κ χωρις μπελαδες.

αμα θελετε να κινησετε ομως νομικες διαδικασιες κ χωρις τη συναινεση της μανας, ναι γινεται να κανετε καταγγελία με μια κοινωνική λειτουργό αρχικά, οτι η μανα δεν ανταποκρινεται στα καθηκοντά της κ βασικα οτι καταπατονται θεμελιωδη δικαιωματα του παιδιου οπως ψυχικη ηρεμια, σιτιση κλπ. ετσι κ με δικαστηρια βεβαια στο ενδιαμεσο κ αν ειναι ετσι τραγικα τα πραγματα της παιρνετε τη κηδεμονια. χρονοβορο κ ψυχοφθορο μεν αλλα δεν γινεται αλλιώς.

κ βεβαια πρεπει κ οι παππουδες να απιδειξουν οτι ειναι αξιοι να αναλαβουν τη κηδεμονία κλπ κλπ.

για περισσοτερες λεπτομερειες παντως παρτε σε κανα συλλογο απ αυτους που υπαρχουν για το παιδι, να ρωτησετε. νομιζω κ εδω στο forum εχω δει τηλέφωνα.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

ετσι τραγικα κ χειροτερα ειναι τα πραγματα.σας ειπα 2-3 περιστατικα.αλλα το τι εχω δει κ ακουσει αφηστε καλυτερα..

οκ ευχαριστω για τις συμβουλες.θα τους το πω..αν υπογραψει η ιδια χρειαζεται παλι δικαστηρια κλπ?τα πεθερικα μου πραγματικα το εχουν σαν παιδι τους.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες μπορουν να πάρουν από το Χαμόγελο του Παιδιού. Επίσης μπορούν να απευθυνθούν στην Πρόνοια ή σε ένα Κέντρο Φροντίδας Οικογένειας. Θα προσπάθω να μάθω περισσότερα να σου πω αλλά από Δευτέρα γιατι μες το Σ/Κ δεν έχω τρόπο να βρω πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πάρουν ένα τηλέφωνο στο 1056 και να ρωτήσουν όλα όσα τους απασχολούν..είναι το χαμογελο του παιδιου..εκεί σιγουρα θα μπορουν να βοηθησουν

 

 

συμφωνω μαζι σου!!!!και εγω αυτο θα σου προτεινα δημητρα μου!!οντως θα πρεπει το παιδι να ειναι με ανθρωπους που το αγαπανε και το προσεχουνε!!!

να ειναι καλα το παιδακι!!

 

Link to comment
Share on other sites

ξερεις καλα αυτα τα ατομα ?μπορεις να μιλησεις μαζι τους να τους ρωτησεις τι ακριβως εκαναν?

 

Μπορουν και χωρις υπογραφη της, ΑΛΛΑ πρεπει αν την πανε στα δικαστηρια για αμελεια. Οπως τα λες αυτο θα αποδειχθει περιτρανα και αυτοματα της παιρνουν την επιμελεια. Θελει ομως χρονοοοοοοοο πολυ. Ενδιαμεσα πρεπει το δικαστηριο (μεχρι να βγει αποφαση) να δωσει προσωρινη επιμελεια καπου τωρα αν θα ειναι στους παππουδες δεν ξερω. Αν δεν ζει ο πατερας ή αν και αυτος αρνητε επιμελεια (ή δεχετε να την δωσει) τοτε οι επομενοι ειναι αυτοματα οι παπουδες. Πες τους να μιλησουν με δικηγορο και να πανε στα δικαστηρια οσο πιο γρηγορα μπορουν, ξερεις οτι οι ανθυγγανοι πουλουν παιδια? (λεω τωρα εγω ετσι?).........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ξερω κι εγω περιπτωση που εχει γινει αυτο.Πηραν την επιμελεια του παιδιου και το μεγαλωνουν μιας και οι γονεις ηταν και οι δυο αλκοολικοι.Μαλιστα παροτι το παιδι συνεχιζει ναβλεπει τους γονεις,συγκεκριμενα ο μπαμπας του ζει μαζι με τους παππουδες και το παιδι,ωστοσο την επιμελεια την εχουν οι παππουδες και το παιδι φωναζει αυτους μαμα και μπαμπα.

 

Δεν ξερω με ποιο τροπο εγινε ολο αυτο παντως θυμαμαι πως για αρκετο καιρο ερχοτανκαθε τοσο κοινωνικη λειτουργος για να ελεγχει πως μεγαλωνει το παιδι.

 

Νομιζω οι συμβουλες των κοριτσιων ειναι αυτο που πρεπει να κανετε.

Το μονο που εχω να σου πω ειναι μεγαλη υποστηριξη και κουβεντα στοπαιδι...γιατι δεν ειναι ευκολες καταστασεις ολες αυτες.

Συγκεκριμενα το παιδακι που σου ανεφερα εχει αναπτυξει ιδιαιτερως επιθετικη συμπεριφορα προς ολους...μιας και ψυχολογικα δεν το βοηθησαν το παιδι οπως επρεπε.

Link to comment
Share on other sites

ξερεις καλα αυτα τα ατομα ?μπορεις να μιλησεις μαζι τους να τους ρωτησεις τι ακριβως εκαναν?

ΔΗΜΗΤΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΠΕΣΕΙς ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥς ΤΕΛΕΙΩΣΕς:shock::evil:

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο το χαμογελο πρεπει να μιλησουν οπωδηποτε με δικηγορο....θα χρειαστουν αδιασειστα στοιχεια για να τη βγαλουν ανικανη και να στεκουν σε δικαστηριο....ουφ κουραγιο

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δήμητρα το μόνο ΠOY ξέρω είναι ότι όταν ENA παιδί μένει χωρίς γονείς πιο εύκολα πάει σε ίδρυμα πάρα στον βιολογικό παππού-γιαγιά.

Αλλά νομίζω είχα δει στην εκπομπή της πανια ότι μια είχε υπογράψει κ ΠHPAN άλλοι το παιδί αλλά νομίζω ήταν ανήλικη η κοπέλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν και χωρις υπογραφη της, ΑΛΛΑ πρεπει αν την πανε στα δικαστηρια για αμελεια. Οπως τα λες αυτο θα αποδειχθει περιτρανα και αυτοματα της παιρνουν την επιμελεια. Θελει ομως χρονοοοοοοοο πολυ. Ενδιαμεσα πρεπει το δικαστηριο (μεχρι να βγει αποφαση) να δωσει προσωρινη επιμελεια καπου τωρα αν θα ειναι στους παππουδες δεν ξερω. Αν δεν ζει ο πατερας ή αν και αυτος αρνητε επιμελεια (ή δεχετε να την δωσει) τοτε οι επομενοι ειναι αυτοματα οι παπουδες. Πες τους να μιλησουν με δικηγορο και να πανε στα δικαστηρια οσο πιο γρηγορα μπορουν, ξερεις οτι οι ανθυγγανοι πουλουν παιδια? (λεω τωρα εγω ετσι?).........

ο πατερας δεν ξερει ποιος ειναι.ηταν 3 οι πιθανοι τοτε.τωρα ουτε ξερει που ειναι ο καθενας.ο ενας νομιζω ειναι φυλακη.οι αλλοι 2 ιδεα δεν εχω.ειπα στον πεθερο μου σημερα να παρει τηλ στο χαμογελο.το προβλημα ειναι το εξης.αν θελουν να μιλησουν με τη μανα απορω που θα την βρουν...τα πεθερικα μου οπως ειπα δε το εχουν σαν εγγονι αλλα σαν παιδι τους.μακαρι να μεναμε ελλαδα να διναμε αγαπη κ εμεις σαυτο το παιδακι.οποτε κατεβαινουμε δε το ξεχωριζω απο τα παιδια μου...μακαρι να γινει κατι αν το παρει καποια στιγμη τοτε το παιδι ειναι χαμενο σας λεω:-( αφηστε που η ιδια πινει καθε μερα..οι σερρες δεν ειναι αθηνα.ολα μαθαινονται...τραβανε τα μαλλια τους τα πεθερικα μου μαυτα που ακουνε..

 

ΔΗΜΗΤΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΠΕΣΕΙς ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥς ΤΕΛΕΙΩΣΕς:shock::evil:

καταλαβα για τι ατομα μιλας...ασε καλυτερα τοτε..ας παρουν στο χαμογελο να δουμε τι θα πουν κ ελπιζω να τους βοηθησουν..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Dimitra, έχω καιρό γενικά να μπω στο πάρεντς, λόγω παιδιών, αλλά βρήκα αυτό το θέμα σου και θα ήθελα να μάθω το ανηψάκι σας τελικά είναι καλά;;; Είναι με τους παππούδες του τουλάχιστον;;; Ευχομαι όλα να πήγαν κατ' ευχήν!

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα για τον ενδιαφερον!τι να σου πω κοπελα μου..πιο πολυ σκαμε εμεις τελικα παρα αυτοι.η μανα κλασσικα εξαφανισμενη και το επισκεπτεται μια φορα το μηνα και αμα.για κανενα 10λεπτο ισα ισα να παρει κατι που θα χρειαζεται κ να φυγει..ενα θα σου πω.το παιδι υποσιτιζεται!ειναι 4,5 ετων με υψος 104 και βαρος 12 κιλα:evil: μακαρι να ημασταν ελλαδα..μακαρι!δε ξερω τι μπορω να κανω απο δω!πως να ανακατευτω?τα πεθερικα μου ειναι αμορφωτα ατομα.οτι και να εχει το παιδι του δεινουν ενα ντεπον κ τελος!τους λεω διαφορες συνταγες μηπως κ φαει αλλα δεν κανουν τιποτα.μου λενε αταραχοι ''ετσι ειναι το σκαρι του!''θα μου πεις αυτοι δε φταινε τοσο οσο η μανα αλλα...πραγματικα αν μεναμε ελλαδα θα το επαιρνα σπιτι μου τουλαχιστον 3-4 φορες τη βδομαδα μπας κ ετρωγε τιποτα της προκοπης και εκανε κ κανενα μπανιο γιατι κ αυτο μια φορα στις 10 μερες του το κανουν:evil:

Link to comment
Share on other sites

α ξεχασα να πω οτι κ εμεις ειχαμε μαυρα μεσανυχτα για τη διατροφη κ την υγειηνη του παιδιου οταν πριν απο κανενα 2μηνο ειδαμε την πεθερα μου κ το μικρο απο το μσν στην καμερα!ειχαν παει σε εναν θειο του αντρα μου που εχει υπολογιστη.οταν το ειδα τα επαιξα!κ εγω θεωρω τον γιο μου αδυνατο που ειναι σχεδον τα ιδια κιλα με αυτο με τη διαφορα οτι ειναι ο δικος μου ειναι 2.5 ετων κ τον κυνηγαω με το κουταλι!το παιδι το ειδα κοκαλιασμενο βρωμικο κ μιλουσε οπως ενα διχρονο!αχ τι τα θυμηθηκα παλι.τσατιστικα:evil:

Link to comment
Share on other sites

ουπς, σόρυ για την ταραχή!!!

Αλλά όσο να ναι με το που βρήκα το θέμα και μάλιστα ξεχασμένο ήθελα να μάθω ότι όλα πήγαν καλά. Τελικά το θέμα δεν το ψαξαν περαιτέρω από ότι καταλαβαίνω, ε; Ίσως να ναι για καλό, προκειμένου να μην φύγει το μικράκι από τους παππούδες... τι να πω; Το ενδεχόμενο να ρθουν αυτοί κοντά σας δεν παίζει; Δεν παίρνουν σύνταξη, προκειμένου να ζουν; και να φέρουν και το μικρό με τη δικαιολογία καλύτερης ζωής εκεί;

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

συνταξη οχι.ο πεθερος μου ειναι 53 ακομα κ εχει δικο του αρτοποιηο.απο λεφτα μια χαρα ειναι.το προβλημα ειναι αλλου οπως φαινεται.ειναι γενικα ανενημερωτοι σε ολα κ δεν εχουν καν διαθεση να ψαχτουν οπως βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...