Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβάστε ή χαρίστε ένα βιβλίο σε ένα παιδί!Αξίζει και δεν κοστίζει!


Recommended Posts

εσενα κοιμαται καλα!! απο τις 3 τον θηλασα για να κοιμηθει παλι ως τις 4.30(που κοιμηθηκα και εγω..) και απο τοτε μολις τωρα κοιμηθηκε να ηρεμησω λιγο!!

θα μαρεσει να φτασω στην ηλικια σας και να αγαπαει τα παραμυθια!!

θα σου γραψω συντομα τη συνεχεια μας!!

και εσυ να χαιρεσαι την πριγκηπισσα σου!! (βλεπω στη φωτογραφια και εσυ με ενα sling κυκλοφορεις,ε?)

 

Ευχαριστώ!

 

Ναι, ναι, είναι του ύπνου...!

 

Θα τα αγαπάει, γιατί θέτεις τις βάσεις τώρα...Εγώ διαβάζω και με βλέπει, διαβάζουμε και μαζί και το θεωρεί πολύ πολύ φυσιολογικό...

 

Με ring sling και Mei tai, με έχουν σώσει!!!!Ακόμα και για όσο θέλει θα τη φοράω!!!

 

Να μου λες νέα σας!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια κι η δικια μου βιβλιοφαγος!

μαλιστα εμεις διαβαζουμε παραμυθια για να κοιμηθουμε

κι εμενα τα εσκιζε και τα ξανακολλουσα με σελοτειπ, τι να κανουμε μωρα ειναι...

η μικρη μου αν βρει οποιοδηποτε βιβλιο το ξεφυλλιζει και επισης κι εκεινη γυριζει το βιβλιο αν ειναι αναποδα

πιστευω οτι τις περισσοτερες ιστοριες τις εχει καταλαβει σαν γενικο νοημα

πχ με την κοκκινοσκουφιτσα, οταν βλεπει στα ζουζουνια του αλτερ τον κακο λυκο μου κλαψουριζει και τον δειχνει!

αφηστε που παιρνει τα παραμυθια (βασικα τον καρυοθραυστη περισσοτερο) και τα ξεφυλλιζει και μου τα διαβαζει φωναχτα! με δικες τις λεξεις βεβαια ετσι?

πραγματικα ετσι θελω να συνεχιζουμε...με βιβλια και οχι τοσο με ταινιες παιδικες...ειναι τοσο πολυ σημαντικο να εχουν τα παιδια μας δικη τους φαντασια και να πλαθουν τους ηρωες...

Link to comment
Share on other sites

αν και ειναι of topic θα πω οτι δεν εχω mei tai, αλλα οταν με το καλο ερθει δευτερο παιδι θα παρω σιγουρα!! μια χαρα το ring sling αλλα στην πλατη δεν εχω καταφερει ποτε να βαλω το παιδι (να κανω και καμια δουλεια..)

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο όπως λες κι εσύ, αλλά εγώ με το Mei tai έχω σωθεί (και με το rs, αλλά το mt είναι άλλη φάση)...Χτες πήγα ΜΟΝΗ μου (χωρίς το σύζυγο) τα δυο σκυλιά βόλτα με το μωρό στην ΠΛΑΤΗ. Τη φόρεσα μόνη μου, πήρα τα σκυλιά (το ένα είναι θηρίο σε μέγεθος...) και πήγαμε τη βόλτα...Και με ring sling θα μπορούσα, αλλά η μικρή πλέον πιάνει πολύ χώρο μπροστά μου και δε θα μπορούσα να κουμαντάρω τα σκυλιά...Από εκεί απόλαυσε τη βόλτα μια χαρά και ξεκαρδιζόταν...Δε θα μπορούσα με καρότσι ή με τα πόδια η μικρή γιατί αφενός με το καρότσι θα φοβόμουν μη με τραβήξει ο μεγάλος σκύλος και αφετέρου, αν η μικρή ήταν με τα πόδια, ποιον θα κουμάνταρα πρώτο??χεχε!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως είναι πολύ ωραία, αλλά υπάρχουν πραγματικά ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΑ ωραία βιβλία για παιδιά και νήπια, καμία σχέση με το τι υπήρχε παλιά!Και πολλά που μαθαίνουν στο παιδί πράγματα..

 

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

 

ΣΥΜΦΩΝΩ! ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ, ΠΕΡΑ ΑΠ' ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ. ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΡΙΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ. ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ.

 

ΜΗ ΦΟΒΑΜΑΣΤΕ ΤΑ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΘΕΣΗ, ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΞΑΣΚΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ.

 

ΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Link to comment
Share on other sites

ΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

 

αυτη ειναι μια ωραια ιδεα!

ξεκινω

στην μικρη μου διαβαζω τους ΜΙΚΡΟΙ ΘΗΣΑΥΡΟΙ (την μεγαλη εκδοση) απο 8 μηνων

 

http://www.susaeta.gr/index.php?cPath=29_40&sort=101a&page=9

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

Λοιπόν, τρομερή επιτυχία με τα βιβλία! Αγοράσαμε το "Ασχημόπαπο" που προτείνατε εδώ στο φόρουμ καθώς και 2-3 ακόμα. Προς μεγάλή μου έκπληξη δεν ήθελε να τα βάλει στο στόμα ούτε και να τα σκίσει (ε, καλα...χάσαμε το κεφάλι της κότας αλλά μικρό το κακό...). Τρελαίνεται να τα διαβάζουμε παρέα! Τα βλέπει από μακριά, απλώνει το χεράκι, "ε,ε,εεε", διαλέγει αυτό που θέλει και έρχεται να στρωθεί στην αγκαλιά μου να της τα διαβάσω. Δεν την έχω πιάσει ακόμα να "διαβάζει" μόνη της, μόνο να τα ξεφυλλίζει καμιά φορά!

Ευχαριστώ για την ιδέα! Νομίζω θα ξεκινούσα πολύ αργότερα θεωρώντας ότι είναι μικρή!

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η 33η Γιορτή Βιβλίου που διοργανώνει ο Σύλλογος Εκδοτών Βιβλίου Αθηνών επανέρχεται εκεί από όπου ξεκίνησε πριν από τρεις δεκαετίες, στο Ζάππειο, συνδυάζοντας την ενημέρωση και τον περίπατο μέσα στον όμορφο χώρο του Ζαππείου. Στον δροσερό αυτό περίπατο οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να δουν από τις 17 μέχρι τις 30 Μαΐου χιλιάδες εκδόσεις στα περίπου 110 περίπτερα της έκθεσης. Ας σημειωθεί ότι οι ραδιοφωνικοί σταθμοί που θα προβάλλουν την έκθεση θα χαρίζουν βιβλία στους ακροατές τους σε όλη τη διάρκεια της γιορτής. Φέτος για πρώτη φορά, η γιορτή βιβλίου πραγματοποιείται με την Ένωση Ελλήνων Φυσικών, με τη συνεργασία του Δήμου Αθηναίων και του Πολιτισμικού Οργανισμού του Δήμου Αθηναίων.

 

 

Τα επίσημα εγκαίνια της έκθεσης θα γίνουν την Τετάρτη 19 Μαΐου / Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα - Πέμπτη: 18.00 - 22.30 / Παρασκευή - Σάββατο: 18.00 - 23.00 / Κυριακή: 11.00 - 22.30.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια επειδη η μεγαλη εγινε σαν και εμενα βιβλιοφαγος (Αναμενουμε να δουμε την πορεια της μικρης ) αλλα εδω τριγυρω κανενα καλο ενημερωμενο βιβλιοπωλειο δεν υπαρχει ξερετε αν υπαρχει κανενα καλο ηλεκτρονικο???γιατι χρονος να κατεβω κατω στο κεντρο δεν υπαρχει .....ή εαν υπαρχει καπου μερος να αγορασουμε απο δευτερο χερι???γιατι καλα τα βιβλια αλλα το εχω περιορισει πολυ το θεμα της αγορας γιατι τσουζουν πολυ ....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρα! ανοίγω ξανά ένα παλιότερο θέμα μιάς και μεγαλώσαμε και κοντέυουμε τα 3. καμία πρόταση? Μπορεί να είναι παραμύθι ή βιβλία για να γνωρίσουν τον κόσμο.

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...