Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβάστε ή χαρίστε ένα βιβλίο σε ένα παιδί!Αξίζει και δεν κοστίζει!


Recommended Posts

Είμαι πολύ φανατική των βιβλίων, όσο περίεργο κι αν είναι αυτό μιας και η ειδικότητα μου είναι το άλλο άκρο!

 

Έχω αγοράσει πολλά βιβλία στη μικρή μου, με χρώματα, σχήματα που ξεπετάγονται, εικόνες όμορφες...Της τα διαβάζω από 6-7 μηνών που δε μου έδινε καμία σημασία.Τότε της είχα πάρει και κάποια μόνο με εικόνες και τα ξεφύλλιζε μόνη της... Κάθε τόσο εμπλουτίζω τη βιβλιοθήκη της και αλλάζουμε παραμύθια. Πλέον κάθεται ήρεμη στην αγκαλιά μου, της τα διαβάζω και "κάνουμε" συζητήσεις! Έχει μάθει να ξεχωρίζει πάρα πολλές φιγούρες όταν τη ρωτάς εδώ και ένα μήνα περίπου (πχ αν της πεις που είναι η "Χιονάτη", τη δείχνει, αυτή και άλλες πολλές, όπως μήλα, λουλούδια κτλ). Έχει μάλιστα δείξει την αδυναμία της σε κάποια βιβλία και τα παίρνουμε όταν πάμε κανένα ταξιδάκι...

 

Έπαθα πλάκα, όταν πριν μια βδομάδα διαπίστωσα ότι όταν καθόταν μόνη στο δωμάτιο της αυτό που έκανε ήταν να παίρνει το βιβλίο, να κάθεται στο πάτωμα και να βγάζει ήχους σαν να διαβάζει το βιβλίο, δυνατά, συνεχόμενα και για πολύ ώρα...Επίσης καταλαβαίνει πότε πιάνει ανάποδα το βιβλίο και το γυρίζει...

 

Έχω υιοθετήσει και όταν είναι να πάρω κάποιο δώρο, παίρνω βιβλίο. Μπορείς να βρεις βιβλίο για κάθε τσέπη και γούστο!Και νομίζω είναι ένα δώρο που δε σκέφτεται να το πάρει κάποιος συχνά, αν κρίνω από όλους μου τους γνωστούς...(εκτός από μια φίλη που έχουμε την ίδια "τρέλλα").

 

Δεν έχω βιβλιοπωλείο, καμία σχέση, απλά νομίζω ότι το βιβλίο είναι κάτι που δεν το σκεφτόμαστε σαν πρώτη ιδέα, ίσως ούτε σαν τελευταία...Η αγάπη για τα βιβλία όμως δεν είναι ποτέ αργά να καλλιεργηθεί...Και πλέον η αγορά έχει τόσο ωραία παιδικά βιβλία, που αξίζει μια βόλτα στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α, συμφωνώ απόλυτα! Το πρώτο βιβλίο, πέρα από κάποια μαλακά, της το πήρα όταν ήταν 11 μηνών - για την ακρίβεια το διάλεξε μόνη της (τα 10 μικρά βατραχάκια)!

Είμαστε ικανές να "διαβάζουμε" ώρες ολόκληρες και με χαροποιεί ιδιαίτερα αυτό, γιατί είμαι κι εγω βιβλιοφάγος και ελπίζω να της καλλιεργηθεί έτσι η τάση αυτή.

Στην παρούσα φάση, δεν διαβάζουμε τα κείμενα, όσο κοιτάμε τις εικόνες και εξηγούμε το καθετί.

 

Η αγαπημένη μας σειρά είναι ο Μπόντο το αρκουδάκι!

Link to comment
Share on other sites

και εγω της διαβαζω παραμυθακια και ιστοριες με εικονες αλλα το μονο ενδιαφερων που εχει εκδηλωσει ως προς αυτα ειναι να τα σχιζει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!της εχω παρει και μερικα πανινα αλλα στην αρχη ενδιαφεροταν τωρα ομως αναλογα τα κεφια αλλα δεν τους πολυδινει σημασια!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριρένα είναι ακόμα μικρούλα....Ενδιαφέρον μπορεί να μη δείχνει τώρα, αλλά θυμάμαι στην ηλικία σας, την είχα στο πάτωμα και αυτή έπαιζε ενώ εγώ διάβαζα-με διαλείματα βέβαια, αλλά ήμουν με ένα βιβλίο στα χέρια...Αν της πάρεις βιβλία με χοντρά φύλλα δεν θα μπορεί να τα σχίζει. Εμένα στην αρχή όταν άνοιγε βιβλία με λεπτά φύλλα, καθώς πήγαινε να τα ξεφυλλίσει, τα έσκιζε, οπότε τα σήκωσα και τώρα πλέον δεν τα σχίζει, τα γυρίζει πολύ ντελικάτα!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Peony, πολύ χαίρομαι που μοιάζουμε!Κι εγώ είμαι βιβλιοφάγος, αν και με το μωρό περιορίζομαι πιο πολύ στα παιδικά και ελπίζω σύντομα να επανέλθω στην "ενεργό δράση"!!!!!

 

Πάντως κι εγώ αυτό εύχομαι, να της καλλιεργηθεί αυτή η τάση, πάντα χωρίς πίεση (όπως και σε όλα τα θέματα!)...Οπότε για αυτό από μικρουλάκι καθόμουν δίπλα της και της διάβαζα, για να έχει αυτή την εικόνα, κι ας μην πολυενδιαφερόταν τότε!Τώρα μόλις δει να κάθομαι και να παίρνω βιβλίο, έρχεται, κάθεται στα πόδια μου και περιμένει να της διαβάσω και να μιλήσουμε!!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν τα σχιζει ευκολα πλεον αυτα που της παιρνω αλλα τα τσαλακωνει!!!!

και εγω συνιθως με διαλειματα διαβαζω γιατι ποτε ποτε η παιζει με οτι μπορει να πιασει η γυριζει καθε τρεις και λιγο και με κοιταει και της χαμογελαω την κανακιζω και τετοια :P

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ να ακούσω και αντίθετες απόψεις, από γονείς στους οποίους δεν αρέσει ή δε θέλουν ή θεωρούν ανούσιο ή οτιδήποτε άλλο να διαβάσουν βιβλία στα παιδιά τους. Για ποιο λόγο δεν το κάνουν ή οτιδήποτε άλλο σκέφτονται. Το θέμα δεν το άνοιξα για να πούμε όλοι ότι διαβάζουμε, αλλά να κάνουμε κουβέντα περί βιβλίων.

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω αγοράσει πολλά βιβλία στη μικρή μου, με χρώματα, σχήματα που ξεπετάγονται, εικόνες όμορφες...Της τα διαβάζω από 6-7 μηνών που δε μου έδινε καμία σημασία.Τότε της είχα πάρει και κάποια μόνο με εικόνες και τα ξεφύλλιζε μόνη της... Κάθε τόσο εμπλουτίζω τη βιβλιοθήκη της και αλλάζουμε παραμύθια. Πλέον κάθεται ήρεμη στην αγκαλιά μου, της τα διαβάζω και "κάνουμε" συζητήσεις! Έχει μάθει να ξεχωρίζει πάρα πολλές φιγούρες όταν τη ρωτάς εδώ και ένα μήνα περίπου (πχ αν της πεις που είναι η "Χιονάτη", τη δείχνει, αυτή και άλλες πολλές, όπως μήλα, λουλούδια κτλ). Έχει μάλιστα δείξει την αδυναμία της σε κάποια βιβλία και τα παίρνουμε όταν πάμε κανένα ταξιδάκι...

 

Έπαθα πλάκα, όταν πριν μια βδομάδα διαπίστωσα ότι όταν καθόταν μόνη στο δωμάτιο της αυτό που έκανε ήταν να παίρνει το βιβλίο, να κάθεται στο πάτωμα και να βγάζει ήχους σαν να διαβάζει το βιβλίο, δυνατά, συνεχόμενα και για πολύ ώρα...Επίσης καταλαβαίνει πότε πιάνει ανάποδα το βιβλίο και το γυρίζει...

Να και κάτι ευχάριστο εδώ μέσα γιατί δεν αντέχω να διαβάζω για baby einstein, τηλεόραση, τιμωρίες, άστο να κλαίει μέχρι να κοιμηθεί κλπ.

Και η κορούλα μας έχει πολλά βιβλία και είναι σίγουρα το αγαπημένο της παιχνίδι. Διαλέγει η ίδια πιο βιβλίο θέλει να της διαβάσουμε και μας το δίνει. Ξέρει πιά σχεδόν όλες τις φιγούρες και δεν κουράζεται ποτέ να τις δείχνει και να γελάει. Αρχίσαμε από 5 μηνών να της δείχνουμε και να της διαβάζουμε. Τώρα δεν τα χορταίνει.

Πραγματικά το πιο υπέροχο δώρο για ένα παιδί.

Επίσης έχω την εντύπωση ότι όπως μαθαίνει να σε ακούει με προσοχή όταν της/του διαβάζεις ένα παραμύθι/βιβλίο, έτσι θα σε ακούει αργότερα όταν θα εξηγείς πράγματα που πρέπει ή δε πρέπει να κάνει. Δεν νομίζω ότι υπάρχει καλύτερος τρόπος διαπαιδαγώγησης.

s5bnp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο σχετικό: Έζησα αρκετά χρόνια στη Φινλανδία, η οποία έιναι πρώτη σε βιβλιοθήκες και διάβασμα βιβλίων παγκοσμίως. Η αγαπημένη ασχολία των παιδιών (αποδεδειγμένα) είναι να πάνε το Σάββατο ή τη Κυριακή το πρωί με τους γονείς στη βιβλιοθήκη... Το καλοκαίρι που όλοι είναι σε κάποιο εξοχικό σε κάποια λίμνη, περνάει η κινητή βιβλιοθήκη με βανάκι, μέχρι και στα πιο απομακρυσμένα μερη. Τηλεόραση και dvd, δεν ενδιαφέρουν κανένα γονέα και κανένα παιδί.

s5bnp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραιο θεμα babystar!!!!Κι εμεις διαβαζαμε απο παρα παρα πολυ νωρις βιβλια και σημερα στ τρεισημιση ειναι φανατικη! Κι εχω διαπιστωσει ποσο καλο της εχει κανει και στο λεξιλογιο της και στον τροπο που μιλαει. Πλεον διαβαζουμε βιβλια για λιγο μεγαλυτερα παιδακια γιατι αυτα που λενε για 3 τα βαριεται. Αλλα θελω να πω πως τωρα σπανια αγοραζουμε και να προτεινω και σε εσας να γινετε μελη καποιας βιβλιοθηκης.Η μικρη χαιρεται απιστευτα αυτη τη βολτα. Για της σαλονικιες προτεινω βαφοπουλειο που ειναι ανοιχτο και σκ!Επισης υπαρχει μια μικρουλα περιοχη καλαμαριας παρα πολυ περιποιημενη και με βιβλια σαν καινουργια καλυτερη απο βαφοπουλειο δεν θυμαμαι διευθυνση αυτη τη στιγμη θα κοιταξω και επανερχομαι!

Link to comment
Share on other sites

πέον ειμαστε σχεδον 10 μηνων και τωρα αρχθσαμε να θελουμε να παρατηρουμε τις εικονες και παρακολουθουμε τι λεει και τι δεθχνει η μαμα

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σιγά σιγά μαζευόμαστε...

 

Κορίτσια, είμαι πολύ περήφανη για το πόσο αρέσει στη μικρή μου να διαβάζουμε βιβλία...Είναι η ασχολία που την ηρεμεί πολύ. Καθόμαστε στο πάτωμα, εγώ οκλαδόν και εκείνη στα πόδια μου και διαβάζουμε...Κοιτάει εικόνες, εγώ διαβάζω το κείμενο και μετά σχολιάζουμε...Βιβλιοθήκη δυστυχώς δεν έχουμε εδώ που μένω (αν και υπήρχε όταν ήμουν εγώ παιδί και λάτρευα να πηγαίνω!) και έτσι προς το παρόν αγοράζουμε...Πάμε μαζί στο βιβλιοπωλείο, της κατεβάζω εγώ κάποια βιβλία και την αφήνω να επιλέξει...Το τελευταίο μας απόκτημα είναι "Η Κοκκινοσκουφίτσα" από τις εκδόσεις Πατάκη, με πολύ ωραία και έντονα χρώματα, με εικόνες που κινούνται και ανάγλυφα σχήματα (το διάλεξε μόνη της φυσικά, μάλλον της έκανε πολύ εντύπωση το τεράστιο κόκκινο καπέλο στο εξώφυλλο) και ένα άλλο φοβερό βιβλίο, δώρο της θείας της, "Αγγίζω το...Διάστημα", επίσης από Πατάκη. Αυτό το λάτρεψα εγώ, αλλά και η μικρή για τα πολλά χρώματα που έχει...

 

Φυσικά, όταν πάμε στο βιβλιοπωλείο έχει την απαίτηση να καθήσουμε εκεί επι τόπου και να διαβάσουμε και επειδή εγώ δεν κάθομαι στο πάτωμα, κάθεται εκείνη και διαβάζει μόνη της!Το θεωρεί πολύ φυσικό και μου αρέσει πολύ...

 

ΡΗ7, αυτό που λες

Και κάτι άλλο σχετικό: Έζησα αρκετά χρόνια στη Φινλανδία, η οποία έιναι πρώτη σε βιβλιοθήκες και διάβασμα βιβλίων παγκοσμίως. Η αγαπημένη ασχολία των παιδιών (αποδεδειγμένα) είναι να πάνε το Σάββατο ή τη Κυριακή το πρωί με τους γονείς στη βιβλιοθήκη... Το καλοκαίρι που όλοι είναι σε κάποιο εξοχικό σε κάποια λίμνη, περνάει η κινητή βιβλιοθήκη με βανάκι, μέχρι και στα πιο απομακρυσμένα μερη. Τηλεόραση και dvd, δεν ενδιαφέρουν κανένα γονέα και κανένα παιδί.
, δυστυχώς για εμάς είναι ακόμα πολύ μακρινό...

 

Πάντως αυτό με το baby einstein, και γενικά τα dvd, με αφήνουν παγερά αδιάφορη, όχι εξαιτίας του ότι λατρεύω το διάβασμα, αλλά και επειδή με βρίσκουν αντίθετη σα λογική και τρόπο ζωής... (αυτό είναι άλλο θέμα).

 

Και να επαναλάβω ότι έχω σπουδάσει άσχετο πράγμα με το διάβασμα...Είμαι στο άλλο άκρο, αυτό της τεχνολογίας!Τα βιβλία όμως τα λατρεύω και ελπίζω να καταφέρω να το μεταδώσω και στη μικρή μου λίιιιιιγο, αν και από ότι φαίνεται, της αρέσει πολύ προς το παρόν...Ακόμα και ο άντρας μου που ποτέ του δε διάβασε βιβλίο λογοτεχνικό, κάθεται και διαβάζει στη μικρή μας...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

ενα πολυ ομορφο βιβλιο που εχω παρει ειναι το νησι των παραμυθιων εσεις πιο βιβλιο εχετε παρει και σας αρεσε????

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου babystar! Εμείς είμαστε 10 μηνών και για την ώρα έχουμε μόνο ένα πάνινο βιβλίο με εικόνες και ένα κουμπάκι που κάνει μουσική. Μέχρι τώρα της δείχνω τις εικόνες και τη ρωτάω "πού είναι το παπάκι?", "πώς κάνει το πουλάκι?" και άλλα σχετικά. Ομολογώ ότι θεωρούσα ότι είναι μικρή για "κανονικά" βιβλία καθώς συνήθως όταν κρατάω εγώ βιβλίο ή περιοδικό απλά θέλει να το βάλει στο στόμα.

Μπορείς να μου δώσεις κάποιες ιδέες για βιβλία σε αυτή την ηλικία? Ευχαριστώ!

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το τελευταίο μας απόκτημα είναι "Η Κοκκινοσκουφίτσα" από τις εκδόσεις Πατάκη, με πολύ ωραία και έντονα χρώματα, με εικόνες που κινούνται και ανάγλυφα σχήματα (το διάλεξε μόνη της φυσικά, μάλλον της έκανε πολύ εντύπωση το τεράστιο κόκκινο καπέλο στο εξώφυλλο)

Το διαβάσαμε πριν λίγο, μόλις πριν κοιμηθεί! Έχουμε σχεδόν όλη τη σειρα, τα "3 γουρουνάκια" (τα οποία έχουν και μικρές χάρτινες φιγούρες που βγαίνουν και μπαίνουν απο την καμινάδα της μιας σελίδας στο καζάνι της άλλης) και τον "παπουτσωμένο γάτο" επίσης πολυ καλό. Το καλοκαίρι που θα έρθουμε Ελλάδα (από Ισπανία) θα πάρουμε και το τέταρτο και τελευταίο της σειράς, την "κόκκινη κοτούλα".

Αυτά τα βιβλία τα συνιστω σε όλους, εκδόσεις Πατάκη, φαντάζομαι ότι θα είναι εύκολο να βρεθούν. Ειναι εύκολο για το μωρό να γυρνάει σελίδες και τα ανάγλυφα σχέδια είναι απόλαυση.

 

ΡΗ7, αυτό που λες , δυστυχώς για εμάς είναι ακόμα πολύ μακρινό...

Ναι, δυστυχώς και δεν περιμένω ότι θα το φτάσουμε ποτέ. Αλλά λίγη περισσότερη ευαισθητοποίηση θα ήταν μιά χαρά.

 

Πάντως αυτό με το baby einstein, και γενικά τα dvd, με αφήνουν παγερά αδιάφορη, όχι εξαιτίας του ότι λατρεύω το διάβασμα, αλλά και επειδή με βρίσκουν αντίθετη σα λογική και τρόπο ζωής... (αυτό είναι άλλο θέμα).

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Και να επαναλάβω ότι έχω σπουδάσει άσχετο πράγμα με το διάβασμα...Είμαι στο άλλο άκρο, αυτό της τεχνολογίας!

Κι εγώ πληροφορικάριος είμαι:wink:

 

Παναγιώτης

s5bnp2.png
Link to comment
Share on other sites

διαβαζα στην μικρουλα μου απο 3 μηνων: καθισμενη στο καροτσάκι της ακουγε μια ηρεμη διήγηση, ασχετα που εγω διαβαζα "αρχες οικονομικης θεωρίας" για να δωσω πανελληνιες :lol::lol::lol::lol:

Τωρα που περασαμε τα 4 εχω να διαπιστώσω τα εξης:

1. καταπληκτικό λεξιλόγιο (πχ στα 3 της ειπε στο μπαμπα της: "υστεογραφο δεν αστειευόμαι!!!" κανοντας χιουμορ με λεξη που εμαθε απο την αλληλογραφία ενος βιλβιου με μπαλαρίνες)

2. αγαπη στο βιλβιο διότι πολυ απλα το εχει συνδέσει με την αγγαλια της μαμας και οχι με την σχολικη υποχρέωση

3. Μεγαλη φαντασία, δημιουργικη σκέψη.

 

Για τις αθηναιες εχω να προτείνω το υπογειο του Πατάκη (ειναι το παιδικο τμημα): εχει τμήμα με προσοφρες εως και 70% εκπτωση, δλδ βιβλια με 1 ευρώ (και οχι μονο απο τις εκδόσεις τους)

Ετσι και στα 4 γεννεθλια της εχουμε χαρισει στους μικρους καλεμσενους βιβλια :)

 

ΥΓ: δεν νομίζω οτι θα βρεθεί γονιος που θα αμφισβητήσει τα οφέλη της λογοτεχνίας στην αναπτυξη του παιδιου του. Οτι μπορει οι ιδιοι να μην αγαπουν την αναγνωση και ως εκ τουτου να βαριουνται ναι.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι θεωρούσα ότι είναι μικρή για "κανονικά" βιβλία καθώς συνήθως όταν κρατάω εγώ βιβλίο ή περιοδικό απλά θέλει να το βάλει στο στόμα.

Και η δικιά μας θέλει να δαγκώνει, τα μικρά συνήθως. Όταν το κάνει, απλά δώστης κάτι άλλο να δαγκώνει, λίγο ψωμάκι ας πούμε.

s5bnp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου babystar! Εμείς είμαστε 10 μηνών και για την ώρα έχουμε μόνο ένα πάνινο βιβλίο με εικόνες και ένα κουμπάκι που κάνει μουσική. Μέχρι τώρα της δείχνω τις εικόνες και τη ρωτάω "πού είναι το παπάκι?", "πώς κάνει το πουλάκι?" και άλλα σχετικά. Ομολογώ ότι θεωρούσα ότι είναι μικρή για "κανονικά" βιβλία καθώς συνήθως όταν κρατάω εγώ βιβλίο ή περιοδικό απλά θέλει να το βάλει στο στόμα.

Μπορείς να μου δώσεις κάποιες ιδέες για βιβλία σε αυτή την ηλικία? Ευχαριστώ!

 

Νομίζω όποιο βιβλίο έχει χοντρές σελίδες, με έντονα χρώματα, με ανάγλυφα σχήματα, είναι κατάλληλα...Δε θα συνιστούσα ίσως τα βιβλία με σχήματα που αναδιπλώνουν και ανοίγουν καθώς γυρνάς τις σελίδες...Ίσως να τα σκίσει, αν δεν είναι εξασκημένη...Ας πούμε ένα από τα πρώτα βιβλία της μικρής μου ήταν ένα βιβλίο από τα Jumbo (εκδ. Susaeta), που λέγεται "Άκουσε τα παραμύθια", που έχει χοντρές σελίδες και πολλά χρώματα..Είναι ακόμα το αγαπημένο της και τελλαίνεται για αυτό...Πλέον που είναι πιο εξασκημένη όμως, μπορεί και αντιστέκεται στο να σκίσει εικόνες όπως αυτές που περιέγραψα πιο πάνω...

 

Δεν είμαι ειδικός, ό,τι ιδέα μπορώ να δώσω, ευχαρίστηση μου...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε σχεδόν όλη τη σειρα, τα "3 γουρουνάκια" (τα οποία έχουν και μικρές χάρτινες φιγούρες που βγαίνουν και μπαίνουν απο την καμινάδα της μιας σελίδας στο καζάνι της άλλης) και τον "παπουτσωμένο γάτο" επίσης πολυ καλό. Το καλοκαίρι που θα έρθουμε Ελλάδα (από Ισπανία) θα πάρουμε και το τέταρτο και τελευταίο της σειράς, την "κόκκινη κοτούλα".

Αυτά τα βιβλία τα συνιστω σε όλους, εκδόσεις Πατάκη, φαντάζομαι ότι θα είναι εύκολο να βρεθούν. Ειναι εύκολο για το μωρό να γυρνάει σελίδες και τα ανάγλυφα σχέδια είναι απόλαυση.

 

Ναι, είναι απίθανη όλη αυτή η σειρά, συμφωνώ και επαυξάνω...Επίσης και το "Ασχημόπαπο", από τις ίδιες εκδόσεις, είναι στην ίδια λογική και της αρέσει πολύ...

 

Κι εγώ πληροφορικάρια!χαχα

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

ενα πολυ ομορφο βιβλιο που εχω παρει ειναι το νησι των παραμυθιων εσεις πιο βιβλιο εχετε παρει και σας αρεσε????

 

εξαρτάται την ηλικία:

μικρη αυτα που εκαναν φασαρια (με κουμπακια κλπ)

2-3,5 της αρεσαν πολυ αυτα που επαιζαν και μουσικη

τωρα είμαστε η χαρα της πριγκίπισσας, νεραϊδας, μπαλαρίνας κλπ στρας καθως και βιβλιο-παζλ, βιβλιο με μαγνητακια, βιβλιο γραφω σβηνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Για τις αθηναιες εχω να προτείνω το υπογειο του Πατάκη (ειναι το παιδικο τμημα): εχει τμήμα με προσοφρες εως και 70% εκπτωση, δλδ βιβλια με 1 ευρώ (και οχι μονο απο τις εκδόσεις τους)

 

Αυτές είναι οι αδικίες στη ζωή!

 

ΥΓ: δεν νομίζω οτι θα βρεθεί γονιος που θα αμφισβητήσει τα οφέλη της λογοτεχνίας στην αναπτυξη του παιδιου του. Οτι μπορει οι ιδιοι να μην αγαπουν την αναγνωση και ως εκ τουτου να βαριουνται ναι.

 

Κι εγώ δε νομίζω να το αρνηθεί κανείς...Απλά μωρέ ίσως να είναι λίγο η αμέλεια, λίγο το "δε βαριέσαι", νομίζω ότι οι περισσότεροι δεν πολυασχολούνται...Είναι πιο εύκολο (για κάποιους) να βάλεις τηλεόραση ή τραγουδάκια, από το να κάτσεις να διαβάσεις...Το βλέπω όμως κι εγώ από φίλους στους οποίους πήγα δώρο βιβλίο:τους φάνηκε το πιο άτοπο δώρο και επειδή δεν έχουν συνηθίσει να διαβάζουν στο παιδί τους, απλά το βιβλίο παραμένει στα αζήτητα...

 

2. αγαπη στο βιλβιο διότι πολυ απλα το εχει συνδέσει με την αγγαλια της μαμας και οχι με την σχολικη υποχρέωση

 

Κλασική σκηνή στην καθημερινότητα μας:παίρνει ένα βιβλίο από τη στοίβα (κάποια είναι στο πάτωμα, κάποια στη βιβλιοθήκη, τα οποία όμως δε φτάνει, οπότε διαλέγει από τη στοίβα στο πάτωμα...), έρχεται κοντά μου, μου κάνει το κλασικό νόημα με τα χεράκια της τύπου "άντε, άνοιξε την αγκαλιά να κουρνιάσω" και καθόμαστε αγκαλίτσα και διαβάζουμε...Λιώνω αυτές τις ώρες (όπως και όλες τις άλλες, απλά είναι τόσο ωραία η αγκαλιά!)

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

αααχ κοριτσια!!τι ομορφα πραγματα ειναι αυτα!!!

ακομα δ το εκανα, αλλα θα τρεξω να εξοπλιστω απο τωρα!!!!

κ εγω ειμαι βιβλιοφαγος κ η αληθεια ειναι οτι μ αρεσουν τα παραμυθια...χιχιχι...ειδικα του τριβιζα!!!

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

ειδικα του τριβιζα!!!

Όντως είναι πολύ ωραία, αλλά υπάρχουν πραγματικά ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΑ ωραία βιβλία για παιδιά και νήπια, καμία σχέση με το τι υπήρχε παλιά!Και πολλά που μαθαίνουν στο παιδί πράγματα..

 

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κορίτσια, κι εγώ τρελαίνομαι για βιβλία. Μπορεί εγώ προσωπικά να μην διαβάζω αλλά από τα παιδιά δεν θέλω να στερήσω την ευκαιρία να ασχοληθούν με το διάβασμα. Δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα τηλεοπτικό πρόγραμμα, εννοείται αυτό, δεν νομίζω να υπάρχει κανένας γονιός που να μην συμφωνεί. Εμείς λοιπόν έχουμε ζητήσει από όλους τους συγγενείς και φίλους να μας φέρνουν βιβλία για δώρα και όπου πιστεύω ότι θα εκτιμηθεί πηγαίνω και εγώ για δώρο βιβλίο, αντί για τα χιλιάδες παιχνίδια που δεν τα παίζουν ούτε για δυο ώρες.

Το "νησί των παραμυθιών" το έχουμε και είναι όντως φανταστικό βιβλίο (για την ηλικία της μικρής μου). Επίσης τελευταία έχω αποσύρει οτιδήποτε έχει να κάνει με σταχτοπούτες, κακούς λύκους κλπ. και προσπαθώ να παίρνω βιβλία με νοήματα όπως αλληλεγγύη, προστασία περιβάλλοντος, σεβασμός στους τρίτους, αγάπη, ευγένεια, ισότητα κλπ.

Και μία άλλη ωραία ιδέα για λίγο μεγαλύτερα παιδιά είναι να διαβάζουμε μυθηστορήματα (πχ. Πηνελόπη Δέλτα) σε κεφάλαια, ένα την ημέρα. Το τελευταίο που διαβάσαμε ήταν "Η τελευταία μαύρη γάτα" του Τριβιζά που αν και μεγάλο (πάνω από 350 σελ.) μας απασχόλησε για πολλές ευχάριστες ώρες και η μεγάλη δεν έβλεπε την ώρα να το συνεχίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...