Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Από ενα ενδιαφέρον κάλεσμα ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!


Recommended Posts

Μπορει το κειμενο για την ιδρυση αλβανικου κομματος να ειναι σε μπλογκ αλλα οι χαρτες και αυτα που γραφουν στην ιστορια τους μονο ανυπογραφα δεν ειναι. Το ιδιο ισχυει και για τα σκοπια και για την τουρκια. Επισης δεν ειπα εγω οτι το ποστ μου ηταν σχετικο με το θεμα αλλα ειπα οτι αν αρχισουμε να βαζουμε ποστ με τι καναν οι ελληνες και τι οι μεταναστες απλως ξημερωσαμε. Θα πεσουμε στον φαυλο κυκλο που εχουμε πεσει ουκ ολιγες φορες. Το τι σχολιαζουμε ομως εχει σημασια γιατι πουθενα δεν αναφερεται σε σχολιασμο για ακροαριστερους παρα μονο για ακροδεξιους και φασιστες. τελος ποτε εχει υπερασπιστει πορεια απο τους ιδιους τους διαδηλωτες? Εδω ξερουμε οτι στη πορεια του πολυτεχνιου παντα γινονται φασαριες αλλα κατα τη διαρκεια της πορειας και οσο ειναι σε ειρηνικο κλιμα δεν προσαγαγεται κανεις. Εγω δεν θα ειχα την απορεια αν ειχαν προσαχθει ατομα και απο τις δυο συγκεντρωσεις, αλλα δε μπορει να γινεται στη μια και ως απαντηση να μου λετε οτι πριν μερες ειχαν βρει οπλα στα γραφεια της χρυσης αυγης και οτι στη πορεια συμετειχε ο εκδοτης της στοχος και οτι την προηγουμενη ειχε βρεθει ατομο της χρυσης αυγης στη περιοχη που οπλοφορουσε. Να σου θυμισω οτι η συγκεντρωση θα γινοταν στη Πλ. Αμερικης και οχι στην Πλ. Αγ. Παντελεημωνα απο οπου τους προσειγαγαν.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 382
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • foulina

    foulina 113 δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 43 δημοσιεύσεις

  • elenik

    elenik 36 δημοσιεύσεις

  • mamina

    mamina 32 δημοσιεύσεις

Φιλη βουραικος να σου απαντησω αν και το εχω ξαναπει. Πρωτο μετρο επαρκεις φυλαξη των συνορων, ωστε να μην εισερχονται αλλα ατομα παρανομος. Απο εκει και περα η χωρα μας θα πρεπει σε συζητηση με τις υπολοιπες χωρες τις Ε.Ε. να δουν τα ποσοστα μεταναστων σε καθε χωρα και να γινει ποσοστοση. Αφου ουτως η αλλως απο οτι λετε κατα καιρους αυτοι οι ανθρωποι δεν θελουν να μεινουν στην αλλαδα αλλα εγκλωβιζονται εδω να προωθηθουν και σε αλλες χωρες με πολυ χαμηλα ποσοστα μεταναστων. Να μην γινονται αλλες παρανομες νομιμοποιησεις και να γινεται ελεγχως αν τα ατομα που δηλωνουν πολιτικοι προσφυγες ειναι οντως και δεν το δηλωνουν απλως ενω ειναι απο το μπαγκλαντες ή τη συρια. Με προυποθεσεις υπηκοοτητα,και οχι ιθαγενεια (μπορει να εχει τα τελευταια χρονια να εχει καταργηθει ο ορος απο τα εθνικα εγγραφα αλλα υπαρχει σαν ορος σε ολες τις χωρες τις ευρωπης). Οι προυποθεσεις να ειναι να υπαρχει τοπος διαμονης και δουλεια που να μπορει να εξασφαλισει την επιβιωση στα ατομα που ειναι εδω. Απο εκει και περα να παω και πιο βαθια αν θελουν οι ανθρωποι αυτοι ναους προσευχης (βλεπε τζαμια) και σχολεια να πληρωσουν οι χωρες καταγωγης τους για να γινουν αυτα οπως πληρωνει η ελλαδα για τα σχολεια και τις εκλησιες για τους ομογενεις μας.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το κειμενο για την ιδρυση αλβανικου κομματος να ειναι σε μπλογκ αλλα οι χαρτες και αυτα που γραφουν στην ιστορια τους μονο ανυπογραφα δεν ειναι. Το ιδιο ισχυει και για τα σκοπια και για την τουρκια.

 

η ερώτηση ήταν αυτή και η απάντηση αυτή

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο foulina

Ολα αυτα που γραφεις για τον παπα αρχικα το υπογραφει καποιος επισημα?

 

όχι

και το κείμενο που κυκλοφορεί για την ίδρυση αλβανικού κόμματος κυκλοφορεί ανυπόγραφο από μπλογκ σε μπλογκ αλλά δεν είδα να κρατάμε μία επιφύλαξη ή να το αμφισβητήσουμε ενώ σε παρεμφερής θέμα με αυτό

άρθρο που είχε υπογραφή και τα στοιχεία του ατόμου που έδωσε την συνέντευξη πέρασε από κόσκινο και από έντονη αμφισβήτηση.

Η πηγή του άρθρου βρίσκεται από κάτω και αν βάλεις τον τίτλο στο google

θα το βρεις αναδημοσιευμένο σε αρκετά blog.

Πάντως και ανυπόγραφο που είναι δεν σημαίνει ότι η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος δεν μπορεί να βρει τον συντάκτη γιατί και οι απειλές κατά ζωής

έγκλημα θεωρούνται πχ.

http://troktiko.blogspot.com/2010/02...post_7728.html

οι χάρτες η Τουρκία και τα Σκόπια από που προκύψανε?

 

Επισης δεν ειπα εγω οτι το ποστ μου ηταν σχετικο με το θεμα αλλα ειπα οτι αν αρχισουμε να βαζουμε ποστ με τι καναν οι ελληνες και τι οι μεταναστες απλως ξημερωσαμε. Θα πεσουμε στον φαυλο κυκλο που εχουμε πεσει ουκ ολιγες φορες.

 

έχει διαφορά ο εγκληματίας του κοινού ποινικού μητρώου (να είσαι σίγουρη ότι ο βιαστης από όπου και αν κατάγεται δεν κοιτάει εθνικότητα για να βιάσει )από τυφλά χτυπήματα φυλετικού μίσους γιατί δεν μου αρέσει το χρώμα σου ή βοηθάς ξένους εκεί πάμε σε αναβίωση άλλων καταστάσεων

είτε θέλεις να το δεις ή όχι.

 

Το τι σχολιαζουμε ομως εχει σημασια γιατι πουθενα δεν αναφερεται σε σχολιασμο για ακροαριστερους παρα μονο για ακροδεξιους και φασιστες.

 

δεν σχολίασα πουθενά για φασίστες ακροδεξιούς ακροαριστερούς

δυστυχώς για μένα ο φασισμός είναι ίδιος είτε έχει μαύρο είτε κόκκινο χρώμα είτε μοβ

 

 

τελος ποτε εχει υπερασπιστει πορεια απο τους ιδιους τους διαδηλωτες?

 

Πάρα πολλές φορές οι περισσότερες πορείες έχουν ομάδες περιφρούρησης

και ορισμένες είναι γνωστές γιατί δεν αφήνουν κανέναν να μπει ανάμεσα τους.

 

Εδω ξερουμε οτι στη πορεια του πολυτεχνιου παντα γινονται φασαριες αλλα κατα τη διαρκεια της πορειας και οσο ειναι σε ειρηνικο κλιμα δεν προσαγαγεται κανεις.

 

Το ξέρουμε?Γιατί εγώ γνωρίζω ότι γίνονται προσαγωγές δυστυχώς δεν έχω πηγή να σου βάλω θα πρέπει να είσαι εκεί για να το δεις παρότι πάλι δεν κατάλαβα τι δουλειά έχει η πορεία του πολυτεχνείου στην συγκεκριμένη συζήτηση.

 

ι ως απαντηση να μου λετε οτι πριν μερες ειχαν βρει οπλα στα γραφεια της χρυσης αυγης και οτι στη πορεια συμετειχε ο εκδοτης της στοχος και οτι την προηγουμενη ειχε βρεθει ατομο της χρυσης αυγης στη περιοχη που οπλοφορουσε. Να σου θυμισω οτι η συγκεντρωση θα γινοταν στη Πλ. Αμερικης και οχι στην Πλ. Αγ. Παντελεημωνα απο οπου τους προσειγαγαν.
η απάντηση μου από το ποστ http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1489785&postcount=283

ενώ έχουν προηγηθεί όλα αυτά και ήταν φανερό ότι πρόκειται για ρατσιστικό προγκόμ η αστυνομία κατά την γνώμη σου δεν έπρεπε

να πάρει μέτρα ούτε να προβεί σε εξακρίβωση στοιχείων μιας και συγκέντρωση

των αθώων πατριωτών πολιτών δεν ήταν υποκινούμενη από συγκεκριμένες ομάδες που είναι γνωστές για τα αισθήματα φιλίας που

τρέφουν για τους αλλοδαπούς.

 

η απάντηση μου από προηγούμενο ποστhttp://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1489832&postcount=288

 

με τα άρθρα που σου έβαλα σου δείχνω την προδιάθεση που υπήρχε αν μέσα σε αυτά τα άτομα υπήρχαν πχ μέλη με όπλα και είχαμε θύματα ποιός θα έφταιγε?

δεν αφεθήκανε όλοι ελεύθεροι υπάρχει σύλληψη του εκδότη του στόχου

που ήταν μέσα στους αθώους πολίτες θα μπορούσε αντί των καημένων

κατοίκων που βγήκαν να διαδηλώσουν ειρηνικά να ήταν τρομοκράτες

μπορείς εσύ να μου εγγυηθείς το αντίθετο?

και δεν μιλάω κατόπιν εορτής

 

η απάντηση μου από προηγούμενο ποστ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56088&page=10

 

και τέλος δεν με ενδιαφέρει που θα γινόταν η πορεία ούτε γνωρίζω που βρίσκεται η κάθε πλατεία και δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται αντιπορεία είτε από την μία είτε από την άλλη πλευρά και η αστυνομία είναι πάντα ενημερωμένη .

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Τα μελη της χρυσης αυγης ειναι ρατσιστες, οι υπολοιποι πολιτες τι ηταν. Δηλαδη οι υπολοιποι κατοικοι επειδη μετυχαν την συγκεντρωση ειναι και αυτοι ρατσιστες? Και τα πανο γιατι τα πηραν οι αστυνομικοι. Τα πανο ενοχλησαν, οταν καιγεται η σημαια γαργαρα. Τωρα που προσυγαγαν καημενους πολιτες ειναι φυσιολογικο. Οατν προσαγαγωνται καημενοι μεταναστες να ξεσηκωθουν ολοι. Και για να ξαναπω τα ατομα αυτα δεν ειχαν παει καν στη συγκεντρωση μαζευτικαν για να πανε, ουτε επιχχειρηση σκουπα να ηταν. Η μηπως βρικαν κανενα οπλο εκει που ηταν μαζεμενοι οι κατοικοι και για αυτο θορυβηθικαν οι αστυνομικοι? και το οτι υπηρχε στους αθωους πολιτες ο εκδοτης του στοχου τι σημαινει οτι ειναι αυτοματα ενοχος? Οτι δεν δικαιουτε να διαδηλωσει? Ενημερωτικα τον κρατησαν για προτοδικες κατηγοριες λογο του οτι στη φυλλαδα του κατηγορησε την κυβερνηση. Αυτο τον καθηστα σαφως πολυ επικυνδινο. Ο εκδοτης πιθανον να ειναι ρατσιστης, ποσο ρατσιστικο ειναι να λεμε οτι ειναι επικυνδινο ο συγκεκριμενος να μετεχει σε διαδηλωση?

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

foulina

Διαβάζεις αυτά που γράφω?υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην διατύπωση των απόψεων μου και των απαντήσεων μου στα ερωτήματα σου?

γιατί νομίζω ότι σ΄αυτά που γράφεις έχω απαντήσει ήδη

απλά τώρα πρόσθεσες το κάψιμο της σημαίας που και πάλι δεν κατάλαβα

πως προέκυψε στην συζήτηση.

Αν απλά θέλεις να πεις τα δικά σου αναμασώντας τα ίδια και τα ίδια προς χάρη εντυπώσεων και αποπροσανατολίζοντας από το αρχικό θέμα της συζήτησης

να μην ξοδεύω τον χρόνο μου και τον δικό σου.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Εγω αποπροσανατολιζω? Νομιζω οτι εσυ αναφερθηκες σε μελη της χρυσης αυγης οτι μπορει να δημιουργουσαν προβληματα. και να πω οτι δεν σου κανουν προσαγωγη για απλη εξακριβωση στοιχειων ουε μαζευουν μαζικα 20 ατομα χωρις να εχουν κανει τιποτα. οσον για χαρην εντυπωσιασμου αυτα δεν τα εχω κανει εγω αλλα εχουν γινει πολυ νωριτερα. Το περιστατικο με τη σημαια ηταν απλως ενα παραδειγμα για το ποσο δικαιως γινονται οι συλληψεις και οι προσαγωγες. Αλλα δε χρειαζετε να σπαταλας τον χρονο σου. Ενα απλο σχολιο του οτι ειναι καταδικαστεο το περιστατικο (μαλλον περιστατικα ) με τη σημαια θα αρκουσε. Αλλα πιαστικες απο ενα πραγμα και δεν μου λες ποιος κανονας λεει οτι καποιος που βγαζει μια φυλλαδα αντιθετη απο αυτα που ειναι κοινος παραδεκτα αποτελει δημοσιο κινδυνο σε μια συγκεντρωση και ειναι η αφορμη για προσαγωγες προς αποφυγη επισοδειων. Οσο για τον παπα που αναφερθηκε νωριτερα ζητησαν καποιο να μπουν στη εκλησια και ειπε στους αστυνομικους οτι θα κλεισω τις πορτες να μη με ενοχλουν οι ελληνες. Τελος στο σχολιο σου οτι δεν ξερεις που ειναι οι πλατειες και δε σε ενδιαφερει για τη συγκεντρωση, αν ηξερες λοιπον που ειναι και σε τι καθεστως ζουμε εδω ισως λεω ισως να σε ενδιεφερε λεω εγω.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Εγω αποπροσανατολιζω? Νομιζω οτι εσυ αναφερθηκες σε μελη της χρυσης αυγης οτι μπορει να δημιουργουσαν προβληματα. και να πω οτι δεν σου κανουν προσαγωγη για απλη εξακριβωση στοιχειων ουε μαζευουν μαζικα 20 ατομα χωρις να εχουν κανει τιποτα. οσον για χαρην εντυπωσιασμου αυτα δεν τα εχω κανει εγω αλλα εχουν γινει πολυ νωριτερα. Το περιστατικο με τη σημαια ηταν απλως ενα παραδειγμα για το ποσο δικαιως γινονται οι συλληψεις και οι προσαγωγες. Αλλα δε χρειαζετε να σπαταλας τον χρονο σου. Ενα απλο σχολιο του οτι ειναι καταδικαστεο το περιστατικο (μαλλον περιστατικα ) με τη σημαια θα αρκουσε. Αλλα πιαστικες απο ενα πραγμα και δεν μου λες ποιος κανονας λεει οτι καποιος που βγαζει μια φυλλαδα αντιθετη απο αυτα που ειναι κοινος παραδεκτα αποτελει δημοσιο κινδυνο σε μια συγκεντρωση και ειναι η αφορμη για προσαγωγες προς αποφυγη επισοδειων. Οσο για τον παπα που αναφερθηκε νωριτερα ζητησαν καποιο να μπουν στη εκλησια και ειπε στους αστυνομικους οτι θα κλεισω τις πορτες να μη με ενοχλουν οι ελληνες. Τελος στο σχολιο σου οτι δεν ξερεις που ειναι οι πλατειες και δε σε ενδιαφερει για τη συγκεντρωση, αν ηξερες λοιπον που ειναι και σε τι καθεστως ζουμε εδω ισως λεω ισως να σε ενδιεφερε λεω εγω.

 

Για να αποσαφηνιστεί λοιπόν η αλήθεια για το ποιοι ήταν οι παράνομα προσαχθέντες από τα σκαλιά της εκκλησίας του Αγίου Παντελεήμονα, σας γνωρίζουμε ότι πλην των δημοσιοποιημένων ήδη ονομάτων: της κ. Χριστίνας Σιδέρη, Νομαρχιακής Συμβούλου Αθηνών, Τομεάρχη Β3 της Νομαρχιακής της ΝΔ , το κ. Ηλία Λέντζο, Μέλος του Πολιτικού Γραφείου της "Δημοκρατικής Αναγέννησης" και το Μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του ΔΗΚΚΙ και της Επιτροπής Εθνικής Σωτηρίας, κ. Tάσσο Χατζηπαράσχου καθώς και 5 κατοίκων του Αγίου Παντελεήμονα οι υπόλοιποι ήταν ηγετικά στελέχη των ''Ανένταχτων Πατριωτών''

πηγή Χρυσή Αυγή-Στόχος-Ανένταχτοι Πατριώτες

 

ή μήπως δεν ξέρεις το πολιτικό υπόβαθρο των συγκεκριμένων και τι πρεσβεύουν μάλλον για σένα θα είναι αθώα θύματα παραπληρόφορησης.

έτσι απλά πριν από κάθε πορεία δημιουργείται κλίμα και παίρνονται μέτρα

(εδώ δίκες μετακομίζουν από πόλη σε πόλη για την αποφυγή επεισοδίων

που ίσως να μην γινόταν και ποτέ αλλά εκεί δεν είδα να σε πειράζει)

αν θέλουν να προσάγουν και να εξακριβώσουν τα στοιχεία σου ή θεωρείσαι ύποπτος μπορούν να σε πάρουν και από το σπίτι σου.

Στην αρχή όταν αναφέρθηκε η σύλληψη του διευθυντή του Στόχου είπες πως δεν μιλάς για αυτόν τώρα βλέπω ξαφνικά έγινε ήρωας μέσα από τη

ΓΑΔΑ και καλεί όπως ο οποιοσδήποτε απλός πολίτης σε αλληλεγγύη και αντεπίθεση http://www.stoxos.gr/2010/02/blog-post_7474.html

σου έγραψα σε προηγούμενα ποστ ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να κατεβεί

σε πορεία αλλά πρέπει να γνωρίζει ότι μπορεί να συλληφθεί όποιος και να είναι αυτός γιατί λοιπόν ο συγκεκριμένος πρέπει να αποτελέσει εξαίρεση .

Όσο για τον Παπά κανένας δεν έχει δικαίωμα με οποιοδήποτε τρόπο να απειλεί την ζωή του.

 

Την σημαία όπως βλέπεις την τόνισα θέλω να πιστεύω ότι έκανες λάθος

διατύπωση γιατί το να ζητάς να καταδικάσω κάτι για το θεαθήναι

ή για να απολογηθώ για πράξεις τρίτων το θεωρώ αν μη τι άλλο κάπως περίεργο για να μην το χαρακτηρίσω χειρότερα.

Για την σημαία μπορείς να διαβάσεις κι εδώ και να γράψεις τις απόψεις σου

Πότε "επιτρέπεται" το κάψιμο της σημαίας στην Ελλάδα;

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=53172&highlight=%E5%F0%E9%F4%F1%DD%F0%E5%F4%E1%E9+%EA%DC%F8%E9%EC%EF+%F3%E7%EC%E1%DF%E1%F2

 

 

Το ότι δεν ζω στην περιοχή δεν σημαίνει ότι στην δική μου δεν έχει αλλοδαπούς ενημερώνομαι για τους έλληνες που μετά το έπος του σαράντα βρήκαν το έπος της παιδικής χαράς για να αφυπνίσουν την εθνική τους συνείδηση.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινω με την παιδικη χαρα, αυτην την παιδικη χαρα που το δικο μου το παιδι ηθελε να παιξει και δε μπορουσε, σε αυτη τη παιδικη χαρα που δεχθηκα επιθεση ουσα εγκυος. Αυτη τη παιδικη χαρα που καποιοι την ειχαν κανει τσιφλικι και μονο παιδικη χαρα δεν ηταν. οσο για τα ατομα που μου αναφερεις τι θα πει αν ξερω το πολιτικο τους υποβαθρο και το τι πρεσβευουν? Δε το καταλαβα? Τι κακο εκαναν? Σκοτωσαν, βιασαν, εκλεψαν? Τι απο ολα αυτα που τους καθηστα υπολογους για τις αποψεις τους. Το πρωι δηλαδη τη ιδιας μερας που η αστυνομια καθοταν να βλεπει να καταστερεφουν περιουσιες καποιοι με αντιθετες αποψεις απο τους προαναφερομενους τι εγινε? ποια ηταν η αποφυγη επισοδειων. Για να ειναι καποιος αρεστος πρεπει να εχει συγκεκριμενες ιδεες και αποψεις αλλιως στοχοποιηται?Επειδη λοιπον ζητουν να εξακολουθει να ισχυει το δικαιο του αιματος και οχι να δωθει η ιθαγενεια ετσι μαζικα και απροκαλυπτα ειναι πιθανοι ταραξιες και εχουν συγκεκριμενο υποβαθρο. Ο νομος για οποιονδηποτε ειναι παρανομος ισχυει για ολους? Ειδαμε και πως ξεσηκωθηκαν καποιοι για την ιστορια περι σκισμενου κορανιου που μονο κορανι δεν ηταν και ο ανθρωπος αυτος που ηταν η αφορμη να κατακαει η αθηνα μονο νομιμος καθολα δεν ηταν. Αλλα βιαζομαστε σε συμπερασματα και οταν βγαινει οτι το συμπερασμα ηταν λαθος ουτε καν αναφερεται πουθενα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Παρότι δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή σου με την συγκεκριμένη είδηση

η οποία κατά την προσωπική μου άποψη εξυπηρετεί συγκεκριμένους ανθρώπους η οποία προφανώς θέλουν να δημιουργήσουν θέμα χωρίς να υπάρχει επί της ουσίας και συνεχίζουν να ωρύονται από τις γνωστές άγνωστες σελίδες συνδαυλίζοντας μίση και πάθη και κατά ένα τρόπο θεωρώ ότι παίζω το παιχνίδι τους όποιο και να είναι αυτό απαντώ για τελευταία φορά για αυτό το ζήτημα.

 

 

Οι ιδέές οι ιδεολογίες και οι απόψεις έχουν ως στόχο τον άνθρωπο και το μυαλό και μπορούν να σκοτώσουν βιάσουν κλέψουν ψυχές συνειδήσεις ελπίδες όνειρα να δημιουργήσουν πολέμους και θύματα

Να σου θυμίσω επίσης ότι για μία ιδέα αιματοκυλίστηκε ο πλανήτης στον Β΄παγκόσμιο πόλεμο μία ιδέα είχε ως αποτέλεσμα τον κριμαικό πόλεμο και την μικρασιατική καταστροφή.

Η μόνη ιδέα που προσωπικά αποδέχομαι σε φιλοσοφικό επίπεδο είναι του ανθρωπισμού οπότε μάλλον έχουμε εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην αγαπημένη μου ταινία «Το αυγό του φιδιού» του αξέχαστου Ίνγκμαρ Μπέργκμαν, ένας ναζιστής ("εθνικοσοσιαλιστής") γιατρός παρέχει καταφύγιο στην τέως ερωμένη του και στον φίλο της, δήθεν από συμπόνοια, για να τους προστατέψει τάχα από τις διώξεις κατά των Εβραίων - στην πραγματικότητα τους χρησιμοποιεί σαν ανθρώπινα πειραματόζωα. Όλα αυτά γίνονται στην εφιαλτική Γερμανία του Μεσοπολέμου, όπου άνθρωποι πεθαίνουν από πείνα, κι όπου απελπισμένοι φτωχοί σκοτώνουν άλογα στη μέση του δρόμου για να τα φάνε. Η ζωή για τους νικημένους Γερμανούς είναι πολύ δύσκολη, με το εθνικό ηθικό καταρρακωμένο και το στομάχι άδειο. Ιδανικές συνθήκες για να σκάσει το Αυγό του Φιδιού, το αυγό του Εθνικοσοσιαλισμού (Nazi-onalsosialismus στα γερμανικά, ναι, NAZΊ...). Μένει κάποιος να έρθει και να τους πει ότι μπορεί το Γερμανικό Έθνος να ταπεινώθηκε στον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο, αλλά είναι το ανώτερο απ'όλα τα Έθνη, και όχι μόνο μπορεί, αλλά και πρέπει να πάρει τη ρεβάνς- άσε που για όλα φταίνε οι Εβραίοι.

 

Ο "κάποιος" αυτός ήταν φυσικά ο Αδόλφος Χίτλερ. Ξεκίνησε σαν αρχηγός ενός ασήμαντου κόμματος, και οργάνωσε ένα αποτυχημένο πραξικόπημα το 1922. Καταδικάστηκε σε πενταετή φυλάκιση από την οποία δεν εξέτισε ούτε το ένα πέμπτο. Στη φυλακή έγραψε το πρώτο μέρος του βιβλίου του "Mein Kampf" (Ο Αγών μου), στο οποίο αναπτύσσει την ιδεολογία του εθνικοσοσιαλισμού (Αρχικός τίτλος του βιβλίου: "Τεσσεράμισι χρόνια αγώνα ενάντια στο ψέμα, τη βλακεία και τη δειλία"). Πήρε την γερμανική υπηκοότητα το 1932, κέρδισε τις εκλογές, και κατάφερε να ΕΚΛΕΓΕΙ καγκελάριος στην δημοκρατική Βουλή του 1933, να βιάσει την Δημοκρατία, και να γίνει ο Αντίχριστος που όλοι γνωρίζουμε...

 

ΠΟΙΟΣ όμως είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ο φασισμός;

 

Ο φασισμός σαν πολιτικό κίνημα βασίζεται στο ιδεολογικό υπόβαθρο της θεωρίας της δέσμης, της ομάδας των ανθρώπων που η καταγωγή, οι πεποιθήσεις και η δύναμή τους ταυτίζονται, παραλληλίζονται σαν μια δέσμη από κλαδιά, και τσακίζουν κάθε "εχθρό". Σαν όνομα ο Φασισμός γεννήθηκε στην Ιταλία του Μουσολίνι: fasces στα λατινικά σημαίνει δεσμίδα. Το αντίστοιχο κίνημα στην Γερμανία ονομάστηκε Εθνικοσοσιαλισμός (στα γερμανικά Nazional-sosialismus, και χάριν συντομίας Nazismus, δηλαδή ο γνωστός μας Ναζισμός). Παρεμφερής ιδεολογία διέπνεε και διαπνέει και τον Εθνικισμό του Αμερικάνικου Νότου, όπου έδρασε παλιότερα η γνωστή Κού-Κλούξ-Κλαν (και όπου σήμερα δρουν άλλες παρεμφερείς οργανώσεις), την προπολεμική Ιαπωνία του Αυτοκράτορα-Ήλιου, αρχηγού του Υπέρτατου Έθνους του Ανατέλλοντος Ήλιου, την φασιστική Ισπανία του στρατηγού Φράνκο που συνέτριψε με τη βοήθεια του Μουσολίνι και του Χίτλερ τις δημοκρατικές δυνάμεις στον Ισπανικό Εμφύλιο, λίγο πριν τον Β' παγκόσμιο πόλεμο. Σε ένα επεισόδιο αυτού του πολέμου, βομβαρδίστηκε από τα φασιστικά αεροπλάνα η πόλη Guernica, και αυτό το γεγονός ενέπνευσε τον Πάμπλο Πικάσσο να ζωγραφίσει τον ομώνυμο πίνακα.

guernica4jc.jpg%5C%22Στη Ρωσία, ο κόκκινος "Φασισμός" (εντάξει, δεν κυριολεκτώ, αλλά και δεν αδικώ -κανέναν) της εκφυλισμένης Οκτωβριανής επανάστασης του Ιωσήφ Στάλιν ντύθηκε κομμουνισμός-σοσιαλισμός, και ανέλαβε να καθοδηγήσει, λέει, την ανθρωπότητα στο ιδανικό σοσιαλιστικό μέλλον. Στην Μεγάλη Βρετανία ο φασισμός ενσαρκώνεται στον Αυτοκρατορικό Ιμπεριαλισμό, στην Γαλλία παραλίγο να κυριαρχήσει λίγο πριν τον Β' ΠΠ, και μεταπολεμικά τερατούργησε κατά τον πόλεμο της Αλγερίας, και τέλος, στις ΗΠΑ, αυτοχρίστηκε Επικαρπωτής, Αστυφύλακας, και Σωτήρας του Κόσμου...

 

Τι σημαίνει όμως Φασισμός, ποιές ιδιότητες χαρακτηρίζουν τον Φασίστα;

 

Στην δεσμίδα των ομοειδών και τελείως ευθυγραμμισμένων κλαδιών δεν χωρούν κλαδιά στραβά, πιό χοντρά ή πιό λεπτά, πιό κοντά ή πιό μακριά, διαφορετικού χρώματος. Ο Φασισμός προϋποθέτει λοιπόν την ύπαρξη μιάς ομογενούς ομάδας ανθρώπων, με κοινή καταγωγή, κοινά χαρακτηριστικά, κοινά πιστεύω, κοινά ιδανικά, ακόμα και παραπλήσια εμφάνιση...

 

Αυτές οι προϋποθέσεις συγκεντρώνονται συνήθως σε μια ομάδα ανθρώπων με κοινή ιστορία και καταγωγή, δηλαδή σε ένα Έθνος. Γι αυτό και ο Φασισμός ταυτίζεται λίγο πολύ με τον Εθνικισμό, ακόμα κι αν ντύνεται τον μανδύα του Διεθνισμού, όπως στην περίπτωση της τέως ΕΣΣΔ. Το να ανήκεις σε ένα Έθνος και να αναγνωρίζεις μια Πατρίδα, δεν σημαίνει ότι είσαι Εθνικιστής. Άλλο ο πατριώτης, και άλλο οι Εθνικιστής (στην πραγματικότητα ο Εθνικιστής δεν είναι καν πατριώτης, όπως θα δούμε, γιατί πάνω απ'όλα βάζει το τομάρι του, και όχι την πατρίδα). Ο Εθνικιστής πιστεύει ότι το ΔΙΚΟ ΤΟΥ Έθνος ξεχωρίζει ΑΥΤΟΔΙΚΑΙΑ και ΑΥΤΑΠΟΔΕΙΚΤΑ από όλα τα υπόλοιπα Έθνη, και επομένως οφείλει να τα εξαφανίσει, να τα υποτάξει, να τα χρησιμοποιήσει, ή και να τα καθοδηγήσει, κατά περίπτωση.

 

Μέσα στο στενό μυαλό του Εθνικιστή, το Έθνος του είναι το εκλεκτό, το Έθνος ανάμεσα στα έθνη, προορισμένο να κυριαρχήσει σε όλα τα υπόλοιπα- που είναι εξ ορισμού κατώτερα, λιγότερο έξυπνα, λιγότερο ικανά, λιγότερο ΔΥΝΑΤΑ... Πρόκειται για μια Αποστολή με μεταφυσικές διαστάσεις που μπορεί να την έχει αναθέσει στο Έθνος του Εθνικιστή είτε ο ίδιος ο Θεός αυτοπροσώπως (όπως συμβαίνει στον εβραϊκό εθνικισμό, τον λεγόμενο και Σιωνισμό), είτε προκύπτει από την ιστορία του λαού και από το μεγαλείο των Προγόνων, είτε απλά ισχύει αυτοδίκαια, επειδή το είπε ο Αρχηγός. Η τυφλή υπακοή στην Ιεραρχία και ο ανεξέλεγκτος αυταρχισμός των κρατούντων είναι βασικά στοιχεία της φασιστικής ιδεολογίας. Φύρερ (τίτλος του Χίτλερ, θυμάστε), σημαίνει Οδηγός. Στα ρώσικα, λέγεται Πατερούλης (τίτλος του Ιωσήφ Στάλιν)...

 

Ο Φασίστας λοιπόν δεν ανέχεται διαφορές. Δεν ανέχεται διαφορετικούς. Αποστολή του είναι να τσακίσει τον Ξένο. Τον Ξένο στην καταγωγή (όπως οι Ναζί τους μη-Άρειους), τον Ξένο στο χρώμα (όπως η Κου-Κλουξ-Κλαν τους Μαύρους), τον Ξένο στα πιστεύω (όπως οι Σταλινικοί τους αντιπάλους τους). Τον αδύναμο σωματικά, αυτόν που δεν μπορεί να ακολουθήσει την δεσμίδα στους Άθλιους Άθλους της. Αλλά κυρίως, και πάνω απ'όλα, ο Φασισμός τσακίζει τον διαφορετικό, ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ, που τολμά να διαφέρει στην εμφάνιση ή στην συμπεριφορά, ή που απλά αρνείται να ενταχθεί την φασιστική Δέσμη.

Στο μυαλό του Φασίστα, όλοι όσοι ανήκουν στην δεσμίδα πρέπει να είναι ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟΙ, τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά. Μόνο έτσι η Δεσμίδα, η Φάσες, μπορεί να έχει Δύναμη, που είναι μια έννοια κλειδί για την κατανόηση της ψυχολογίας του Φασίστα. Η "ΔΥΝΑΜΗ" Είναι μια έννοια θεοποιημένη, που της χρειάζεται για να επιτελέσει το έργο της. Η ΔΕΣΜΙΔΑ επιβάλλεται μέσω της Δύναμης, δηλαδή ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ, δηλαδή μέσω της ΒΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΟΡΙΟ. Όπως η Λογική και ο Σεβασμός στον Άλλο είναι η βάση του Δικαίου του πολιτισμένου Ανθρώπου, έτσι και η τυφλή πίστη στον Αρχηγό και στην Αγέλη και η επιβολή μέσω της δύναμης και της βίας είναι το "δίκιο" του Φασίστα.

 

Υπάρχει μια φιλοσοφική θεωρία που λέγεται Σολιψισμός. Σημαίνει, "μόνο εγώ υπάρχω" (solo ipso sum). Ο φασισμός μπορεί να θεωρηθεί μια μορφή συλλογικού Σολιψισμού, "μόνο το δικό μου Έθνος υπάρχει". Μέσα στο μυαλό του φασίστα Εθνικιστή, κυρίαρχη και επομένως καθοριστική ιδιότητα ενός ατόμου είναι το "Έθνος" στο οποίο ανήκει. Όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα... και όλα τα υπόλοιπα Έθνη πρέπει αυτοδίκαια να υποταχθούν, αν είναι δυνατόν, κι αν δεν είναι, να χρησιμοποιηθούν κατά το συμφέρον.

Αυτά στην θεωρία. Στην πράξη, στον Φασισμό και στον Εθνικισμό καταφεύγουν συνήθως πρώτα και καλύτερα άτομα συμπλεγματικά ("κομπλεξικά"). Αυτοί που ψάχνουν την Δύναμη στον Φασισμό, είναι αυτοί που δεν την έχουν μέσα τους. Αυτοί που αναζητούν τον σκοπό της ζωής στον Εθνικισμό, είναι αυτοί που δεν έχουν πνευματικό περιεχόμενο και προσωπικούς στόχους. Αυτοί που αναζητούν την Φυλετική καθαρότητα είναι συνήθως αυτοί που έχουν τα μεγαλύτερα συμπλέγματα ατομικής ή φυλετικής κατωτερότητας. Αυτοί που κάνουν σημαία τους το Έθνος και τον Αρχηγό, όπως οι χούλιγκαν την Ομαδάρα, είναι συνήθως χαμηλής μόρφωσης άτομα, βίαια, επιθετικά, άτομα με χαλαρές ηθικές αρχές και διάτρητες συνειδήσεις.

 

Ο Φασίστας τελικά μπορεί να οριστεί άσχετα με τις πολιτικές του δήθεν πεποιθήσεις, σαν ο άνθρωπος που δεν έχει ηθικές αναστολές, δεν σέβεται τίποτα και κανέναν, και σίγουρα όχι την Πατρίδα, κι ας κόπτεται για το αντίθετο, ο χαμαιλέων, που επιπλέει σε κάθε καιρό, με την πονηριά του, τον κυνισμό του, τον αριβισμό του. Είναι ο χούλιγκαν της πολιτικής, η μάστιγα της ανθρωπότητας.

 

 

Ο Φασισμός πολεμιέται με όπλα, αλλά μόνο όταν είναι πιά πολύ αργά.

 

Πρέπει να τον πολεμήσουμε με τον Πολιτισμό, με την Μόρφωση, με το Παράδειγμα μας, με την Ενεργό Συμμετοχή στα Κοινά.

 

πηγή http://silver.pblogs.gr/

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Εμμονη με τη ειδηση δεν εχω καμια, ομως οταν ερχεσε να παραθεσεις ενα σωρο ποστ που να "εξηγει" και καλα γιατι ηταν καλως καμωμενη η προσαγωγη και μου συνδεεις ως αιτιολογια χτυση αυγη, φασισμο και τα τι αυτα δεν βλεπω καμια εμονη δικια μου. οσ για το ποστ περι φασισμου δε κατανοω τη χρησιμοτητα του σε συτο το σημειο και δε ξερω τι εξυπηρετει. Μηπως το εβαλες για καποιο λογο? Η εμμονη του να λεμε τοι ολα τα υποκινει ο φασισμος και τα ατομα που εξυπηρετουνται απο αυτον πως λεγετε?

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Εμμονη με τη ειδηση δεν εχω καμια, ομως οταν ερχεσε να παραθεσεις ενα σωρο ποστ που να "εξηγει" και καλα γιατι ηταν καλως καμωμενη η προσαγωγη και μου συνδεεις ως αιτιολογια χτυση αυγη, φασισμο και τα τι αυτα δεν βλεπω καμια εμονη δικια μου. οσ για το ποστ περι φασισμου δε κατανοω τη χρησιμοτητα του σε συτο το σημειο και δε ξερω τι εξυπηρετει. Μηπως το εβαλες για καποιο λογο? Η εμμονη του να λεμε τοι ολα τα υποκινει ο φασισμος και τα ατομα που εξυπηρετουνται απο αυτον πως λεγετε?

 

ολα αυτα δε συνδεονται λες?ακομα και αν οι απλοι "φιλησυχοι" και αδικημενοι κατοικοι δεν θελουν (που αμφιβαλλω) τετοοιες ομαδες παντα χωνονται και φυσικα δε τους διωχνει κανεις.

Στην αρχη που παρουσιασες το θεμα δεν μιλησες για αθωους πολιτες που τελικα δεν ηταν τοσο αθωοι? κανω λαθος?αν κανω ζητω συγνωμη

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν αθωοι? Τοτε σε τι ηταν ενοχοι? Δε θα ασχολιθω με τα υπολοιπα που γραφεις αλλα ποια η ενοχη τους, σε ξαναρωτησα και πριν, εκλεψαν, σκοτωσαν, διασαν, ενοχοι σε τι? Εσυ λες οτι δεν ειναι τοσο αθωοι. Δε θελω να μου ποσταρει αλλα περι της δρασης της χρυσης αυγης. Οι συγκεκριμενοι ενοχοι σε τι ηταν?

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

αθωοι και παλι αθωοι.δε θα προαπαθησω να αποδειξω το αντιθετο.

 

ααα....και αδικημενοι.Δεν εχουν κανει τιποτα κακο.Απλως εχουν παρει το νομο στα χερια τους -γιατι η πλατεια πρεπει να παραμεινει ελληνικη...μονο ελληνες δικαιουνται να κατουρανε στα δεντρακια της...αυτοι πληρωνουν για τη συντηρηση τους.

 

Μαλλον διαβαζεις επιλεκτικα τα ποστ και τα αρθρα των εφημεριδων που εχουμε βαλει.

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο φασισμός

ο αναρχισμός

ο σοσιαλισμός

ο ρεπουμπλικανισμός

 

ειναι πολιτικές ιδεολογίες ...

δεν βρίσκω το κακο καποιος να λεει είμαι αναρχικός

ουτε κακο βρίσκω καποιος να λεει ειμαι φασιστας...

ο καθένας εχει δικαίωμα στην επιλογή των σκέψεων και πεποιθησεων του!!!!

 

 

 

εχω αποχωρήσει απο το θεμα

αλλα σας διαβαζω με μεγάλη αγωνία ....

αν και θεωρω οτι η όλη συζητησει εχει παντελώς εκτροχιαστει και κανουμε πολιτικές αναλύσεις σε φορουμπαραθυρο .....

εγω επιμένω ....στον τιτλο του θέματος

 

ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!

 

παρακαλώ συνεχίστε

δεν εχω σκοπό να σας ξαναενοχλήσω ...

και γονιπετής ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση

:)

Link to comment
Share on other sites

αθωοι και παλι αθωοι.δε θα προαπαθησω να αποδειξω το αντιθετο.

 

ααα....και αδικημενοι.Δεν εχουν κανει τιποτα κακο.Απλως εχουν παρει το νομο στα χερια τους -γιατι η πλατεια πρεπει να παραμεινει ελληνικη...μονο ελληνες δικαιουνται να κατουρανε στα δεντρακια της...αυτοι πληρωνουν για τη συντηρηση τους.

 

Μαλλον διαβαζεις επιλεκτικα τα ποστ και τα αρθρα των εφημεριδων που εχουμε βαλει.

Πες μου το κακο. Αυτο περιμενω τοσην ωρα. Νομιζεις δηλαδη οτι ολο αυτο εγινε γιατι οι μεταναστες κατουρουσαν στα δεντρακια? και ουτε χτυπησαν κανενα. Οταν σε αυτη τη πλατεια και το λεω τελευταια φορα καποιος καημενος αθωωος και ταλαιπωρημενος μεταναστης ηταν αφορμη για να καει η αθηνα γιατι ολοι ετρεξαν να συμπαρασταθουν χωρις να εχει εξακριβωθει τιποτα ποιοι ηταν αυτοι που πηραν το νομο στα χερια τους? Οι κατοικοι? Οχι...δεν το νομιζω....Δυο μετρα και δυο σταθμα.....Τι να κανουμε αφου ετσι εχει τωρα το πραγμα......Αλλα ακομα περιμενω να μου πεις τι κακο εκαναν. Συγκεκριμενα πραγματα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη κιολας αλλα ποιοι πηραν το νομο και εκλεισαν τις κουνιες????

 

ποιοι ηθελαν να υπογραψει ο παπας για να φυγουν οι ξενοι?

 

οι κατοικοι τις κηφισιας?

 

Και παλι συγνωμη αλλα ποιοι ειναι ολοι αυτοι που τους συμπαρασταθηκαν και ξεσηκωθηκαν?

 

στο χαιδαρι παντως δεν ειδα κανενα!!!

 

Για το αλλο τι στοιχεια θες?ειπαμε ηταν ΑΘΩΟΙ

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειπατε για τα δεντρακια ηταν πολυ καλο!

παντως ολγα απο τη στιγμη που τα πληρωνουμε εμεις νομιζω ειναι λογικο να θελουμε να μην μας τα χαλανε...αν αποδασισουν να συμετεχουν στα εξοδα μας ας ερθουν και ας τα κανουν ολα ρημαδιο...τι να πω πια..

ας ερθουν αυτοι να φυγουμε εμεις...

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειπατε για τα δεντρακια ηταν πολυ καλο!

παντως ολγα απο τη στιγμη που τα πληρωνουμε εμεις νομιζω ειναι λογικο να θελουμε να μην μας τα χαλανε...αν αποδασισουν να συμετεχουν στα εξοδα μας ας ερθουν και ας τα κανουν ολα ρημαδιο...τι να πω πια..

ας ερθουν αυτοι να φυγουμε εμεις...

 

Ενω οταν τα χαλαμε εμεις δεν πειραζει ?

 

αν αποφασισουν να πληρωνουν πως θα τα κανουν ρημαδιο?δεν τον πιανω το συνειρμο

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

μα εμεις φορολογουμαστε και οταν χαλαει κατι το φτιαχνει το κρατος με τα δικα μας τα λεφτα..αυτοι με ποιο δικαιωμα χαλανε κατι σε ξενη χωρα?

δηλαδη αν νιωθεις αδικημενος πας σε αλλη χωρα και κανεις ζημιες?λεμε τωρα ετσι..παραδειγμα φερνω..οταν φορολογουνται οπως εμεις τοτε θα εχουν δικαιωμα να χαλανε τωρα οχι(ελπιζω να καταλαβες τωρα πως το λεω)

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα την ξερεις την υπιθεση?η λες για να λες?

 

οι ανθρωποι δε χαλουσαν τιποτα..απλα ενοχλουσε η παρουσια τους.

 

και πριν μας παρει ο πονος για τοπαγκακι ας κανουμε κατι για τα εκατομυρια που μας εχουν φαει ομοεθνεις εθνοπατερες ή για τα ολυμπιακα ακινητα που επισης πληρωσαμε καισ απιζουν και μετα τα βαζουμε και με τους πονεμενους που εφοσον μενεις μυτιληνη εχεις δει με τι συνθηκες ερχονται και σε τι συνθηκες τους "υποδεχομαστε"

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μιλαω για κατι συγκεκριμενο...γενικα μιλησα.οχι δεν την ξερω την υποθεση που λες..ναι εφοσων μενω μυτιληνη ξερω πολυ καλα,..εσυ ξερεις τι τραβαμε εμεις που φυλαμε θερμοπυλες?για ελα να ζησεις εσυ εδω που λες τα μεγαλα λογια...

ελα.σε προκαλω να ερθεις εδω να ζησεις στα ακριτικα μερη...εκτος και αν θελετε να φυγουμε απο εδω και να γινουμε τουρκια.τοτε θα ερχονται νομιμα με τις βαρκες..

Link to comment
Share on other sites

εσυ δηλαδη τραβας σκοπιες??

 

πιστευεις οτι αν ηθελε το κρατος και η ΕΕ να φυλανε σωστα τα συνορα δε θα μπορουσαν?

 

επισης για την ιστορια αναφερω οτι η πατριδα με στελνει στην κομοτηνη το σεπτεμβρη με ενα παιδι

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

εσυ στην κομοτηνη θα βαρας σκοπιες?

εγω δεν βαραω αλλα βαραει ο αντρας μου και αρκετοι φιλοι μου λιμενικοι που εχουν ξεκωλοθει να τρεχουν να κανουν περιπολιες σε στερια και θαλασσα και ειναι πολυ αδικο και γιαυτους να ζουν σε αυτους τους ρυθμους απο τοτε που αποφασισαν καπιοι να κανουν την ελλαδα μπατεσκυλοιαλεσετε...

οποτε στην κομοτηνη θα εχει την ευκαιρια να δεις τι ομορφα που ειναι να ζεις ξεχασμενος οπως εμεις...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...