Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Από ενα ενδιαφέρον κάλεσμα ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!


Recommended Posts

Σ'αυτό δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να διαφωνεί....είναι αυτό το "γκρι" που λέμε, η μέση...

Δλδ παλι στην μεση ειμαι? ...:-(:-(:-(

 

Παντως θεωρω οτι εκανα ενα θετικο βημα.

Πριν ημουνα απολυτη στο οχι χωρις χαρτια.

Τωρα μου φαινεται απολυτα λογικο το γιατι ναι :-)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 382
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • foulina

    foulina 113 δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 43 δημοσιεύσεις

  • elenik

    elenik 36 δημοσιεύσεις

  • mamina

    mamina 32 δημοσιεύσεις

Δύο ειδήσεις που περάσανε απαρατήρητες:

 

 

 

Στενή φαίνεται να είναι η σχέση των Αμπελοκήπων με την άκρα Δεξιά,

 

καθώς εδώ και δύο χρόνια δραστηριοποιείται στην περιοχή μια φασιστική ομάδα νεαρών ατόμων, που βάζει στο στόχαστρο της μετανάστες αλλά και Έλληνες που έχουν διαφορετική άποψη από αυτούς. Όπως αποκαλύπτει η σημερινή Ελευθεροτυπία μάλιστα, η ομάδα έχει μπει ακόμα και στα σχολεία της περιοχής.

Όπως αποκαλύπτουν στην «Ελευθεροτυπία» μαθητές, οι οποίοι θέλουν να διατηρήσουν την ανωνυμία τους, εδώ και δύο περίπου χρόνια έχει συσταθεί μια ομάδα ακροδεξιών στην περιοχή τους, οι οποίοι συχνάζουν στην πλατεία Πανόρμου.

Σύμφωνα με όσα καταγγέλλουν οι ανήλικοι μαθητές «εγκέφαλος» της ομάδας είναι ένας νεαρός άνδρας που διατηρεί το προφίλ του σκληροπυρηνικού. Ο ίδιος είναι αυτός που προσεγγίζει τους μαθητές και τους «προσηλυτίζει». Όπως λένε στην εφημερίδα οι ανήλικοι, «όσοι δεν σκέφτονται και πολύ επηρεάζονται». Είναι χαρακτηριστικό ότι στην αρχή το άτομο αυτό είχε αρχικά, μόλις έναν απόφοιτο στην ομάδα του, ενώ σήμερα λένε οι μαθητές, κάθε μέρα περιμένουν έξω από το σχολείο 10-15 άτομα που περιμένουν και στη συνέχεια συνοδεύουν όσους έχουν καταφέρει να «προσηλυτίσουν». Αρχικά, η ομάδα «περιπολούσε στην γειτονιά και τρομοκρατούσε τους μετανάστες, στην συνέχει όμως, όπως λένε οι μαθητές άρχισαν να στήνουν ενέδρες , να βρίζουν τους γείτονες που εξέφραζαν αντίθετες απόψεις, ακόμα κι όποιον είχε μακριά μαλλιά.

Οι μαθητές που έχουν παρεισφρύσει στην ομάδα των ακροδεξιών, επιτίθενται σε και απειλούν μετανάστες – συμμαθητές τους, ενώ συνεχώς διηγούνται ιστορίες βίας, λένε οι μαθητές του 16ου Λυκείου Αμπελοκήπων. Όπως λένε μάλιστα, «δεν διστάζουν να τρομοκρατήσουν ακόμα και γονείς συμμαθητών που αντιδρούν». Επίσης, περιγράφουν ένα περιστατικό κατά το οποίο μαθητές που ανήκουν στην ακροδεξιά ομάδα που δραστηριοποιείται στην περιοχή επιτέθηκαν με ξύλα, ακόμη και με σίδερα, σε φοιτητές που μοίραζαν ενημερωτικά φυλλάδια της Αριστεράς για ζητήματα Παιδείας. «Χύθηκε αίμα», δηλώνουν χαρακτηριστικά στην «Ελευθεροτυπία».

«Μετά τις 9 το βράδυ μαζεύονται στη πλατεία Πανόρμου, στο σταθμό του μετρό. Αλλοδαποί και Ελληνες φοβούνται να προσεγγίσουν. Εκεί μερικοί του ίδιου κύκλου πουλάνε προστασία στα μπαράκια. Συμμετέχουν όπου υπάρχει βία, αλλά λειτουργούν με κινήσεις οργανωμένης μαφίας», δηλώνει στην Ελευθεροτυπία ο Χρήστος Υφαντής, αντιπρόεδρος του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 16ου Λυκείου Αμπελοκήπων.

Οι γονείς αναζητούν λύσεις

Οι επιθέσεις στης προηγούμενης εβδομάδας, κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου στους γονείς της περιοχής. «Ανησυχούμε. Επηρεάστηκε η λειτουργία του σχολείου από μαθητές που προσπαθούν να επιβάλουν ακραίες απόψεις και λογικές», λεέι ο Χρήστος Υφαντής.

«Πριν από πέντε χρόνια στο σχολείο υπήρχαν 2-3 παιδιά που εξέφραζαν φασιστικές ιδέες. Συσπειρώθηκαν στη "γαλάζια στρατιά", γύρω από την εθνική ομάδα. Με λογική χούλιγκαν έμοιαζαν με μικρή συμμορία. Φορούσαν τα ίδια μπουφάν, αρβύλες, είχαν κοντό μαλλί», περιγράφει από την άλλη, ο πρόεδρος του Συλλόγου, Στέφανος Χαράτσογμου.

Αναφερόμενος στις καταστάσεις που οδήγησαν στην ύπαρξη φαινομένων όπως αυτά, ο κ. Χαράτσογμου, δηλώνει στην Ελευθεροτυπία: «Η πλειονότητα των κατοίκων είναι δημοκρατικοί άνθρωποι. Έφταιξε η αδιαφορία, η αδράνεια, η ανοχή μας, η μη συμμετοχή μας στα κοινά. Έτσι, επιτρέψαμε 10 πιτσιρικάδες να τρομοκρατούν, καθοδηγούμενοι, ένα ολόκληρο σχολείο, τη γειτονιά, μια ολόκληρη συνοικία». Ο ίδιος λέει ότι μετά την επίθεση στην αντιφασιστική συγκέντρωση στην Πανόρμου και τον τραυματισμό τριών κατοίκων, τα αντανακλαστικά των κατοίκων της περιοχής θα είναι σε εγρήγορση.

Προσανατολισμένος στην ίδια κατεύθυνση και ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ανω Αμπελοκήπων, του οποίοι ο πρόεδρος δέχτηκε επίθεση από φασιστική ομάδα στις 10/01, δηλώνει σε ανακοίνωση του: «Εχουμε υποχρέωση να συμβάλουμε, ιδιαίτερα η σχολική κοινότητα και η πολιτεία, ώστε να μην αντικατασταθεί ο δημοκρατικός διάλογος και η ανεκτικότητα στη διαφορετική άποψη από τον φανατισμό και τη βία».

πηγή ελευθεροτυπία πηγή της πηγής tvxs

 

 

Σκηνές αγριότητας και μάλιστα με δράστες μικρά παιδιά εκτυλίχθηκαν προ ημερών στη Σπάρτη εις βάρος μεταναστών που ζουν και εργάζονται στην ευρύτερη περιοχή της Λακωνίας.

Συγκεκριμένα, όπως καταγγέλλει η τοπική πρωτοβουλία αλληλεγγύης στους μετανάστες, την Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου μια ομάδα περίπου δέκα εφήβων προσπάθησαν, χρησιμοποιώντας στουπιά και κηροζίνη, να βάλουν φωτιά σε μετανάστες από το Μπαγκλαντές, που διαμένουν σε ένα παλιό σπίτι λίγο έξω από την πόλη.

Οι δράστες είναι όλοι έφηβοι, ηλικίας 14 έως 18 ετών, και επιτέθηκαν οργανωμένα στο σπίτι των μεταναστών, γύρω στις 9 το βράδυ και ενώ είχε πέσει το σκοτάδι.

Οι μετανάστες πρόλαβαν να διαφύγουν από το κτίριο, το οποίο όμως σε μεγάλο βαθμό παραδόθηκε στις φλόγες με αποτέλεσμα να καούν τα κουφώματα του ενός από τους δύο ορόφους μαζί με προσωπικά είδη των μεταναστών.

Όπως καταγγέλλει η Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης στους Μετανάστες, το συμβάν καταγράφηκε στο τοπικό αστυνομικό τμήμα ως «επεισόδιο που προέκυψε από προσωπικές διαφορές» ανάμεσα σε μαθητές και μετανάστες ως συνέχεια κάποιων αντεγκλήσεων προηγούμενων ημερών ενώ το σπίτι των μεταναστών έχει τεθεί σε διακριτική αστυνομική επιτήρηση.

Η Πρωτοβουλία σημειώνει με νόημα πως η επιτήρηση επιβλήθηκε όχι στους δράστες αλλά στα θύματα της τρομοκρατικής ενέργειας και καλεί σε συγκέντρωση και διαδήλωση το Σάββατο 27 Φεβρουαρίου στις 11.30 το πρωί, στην κεντρική πλατεία της Σπάρτης.

πηγή tvxs

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

«Πρώτη Μαρτίου 2010-24 ώρες χωρίς εμάς»

 

 

Η «Πρώτη Μαρτίου 2010-24 ώρες χωρίς εμάς», είναι ένα ειρηνικό κίνημα, που συσπειρώνει ανθρώπους κάθε εθνικότητας, καταγωγής, πίστης, εκπαίδευσης και πολιτικού προσανατολισμού.

 

Είμαστε μετανάστες πρώτης ή δεύτερης γενιάς και Έλληνες πολίτες. Αυτό που μας ενώνει είναι η άρνηση του ρατσισμού, της ξενοφοβίας της έλλειψης ανεκτικότητας που χαρακτηρίζει τμήμα της ελληνικής κοινωνίας.

 

Έχουμε συναίσθηση της σημασίας της μετανάστευσης (όχι μόνο σε οικονομικό επίπεδο) και μας εξοργίζουν οι συκοφαντικές και ξενοφοβικές φωνές που ακούγονται κυρίως τώρα τελευταία με την ευκαιρία της ψήφισης του νόμου που ρυθμίζει τα θέματα της ιθαγένειας και του δικαιώματος ψήφου σε μερίδα μεταναστών.

 

Καταδικάζουμε και αρνούμαστε τα στερεότυπα, τη γλώσσα των διακρίσεων και τις πρακτικές αποκλεισμού. Μας τρομάζει η επίκληση των πολιτισμικών και θρησκευτικών μας ριζών, που μας θυμίζουν το «Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών» της χούντας.

 

Υπενθυμίζουμε ότι το δικαίωμα στη μετανάστευση αναγνωρίζεται από την Οικουμενική Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου κι ότι η ανθρώπινη ιστορία υπήρξε πάντοτε ιστορία μετανάστευσης. Χωρίς μετανάστευση δεν θα είχε υπάρξει καμία διαδικασία οικοδόμησης των πολιτισμών. Η καταπάτηση αυτού κι άλλων δικαιωμάτων του ανθρώπου βλάπτει και προσβάλλει την κοινωνία στο σύνολό της.

 

Το να αντιμετωπίζονται οι μετανάστες ως μια άμορφη μάζα παρασίτων ή μια ανεξάντλητη πηγή φτηνής εργατικής δύναμης, αποτελεί κατά την γνώμη μας θέση ανήθικη, παράλογη και επικίνδυνη. Το συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος των μεταναστών που βρίσκονται στην Ελλάδα εργάζονται σκληρά και συμβάλλουν καθοριστικά στην διατήρηση και την ανάπτυξη της πολυπολιτισμικής πλέον κοινωνίας μας. Αποτελούν αναπόσπαστο μέρος της σημερινής Ελλάδας.

 

Η αντίθεση μεταξύ του «εμείς» και του «εκείνοι», του «αυτόχθονες» και «ξένοι» είναι αναχρονιστική. Τη θέση της παίρνει η συνειδητοποίηση ότι σήμερα είμαστε «μαζί», παλιοί και νέοι πολίτες που παλεύουμε για την πρόοδο της χώρας και για την οικοδόμηση του μέλλοντός της και του μέλλοντός μας.

 

Στόχος μας είναι η διοργάνωση, την 1η Μαρτίου 2010, ειρηνικών κινητοποιήσεων και εκδηλώσεων στην Ελλάδα. Η πρωτοβουλία ξεκίνησε από τη Γαλλία, πέρασε στην Ιταλία, την Ισπανία, σε μας και σταδιακά απλώνεται σε όλη την Ευρώπη. Θέλουμε η μέρα αυτή να σηματοδοτήσει δυναμικά την έναρξη μιας συζήτησης, σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες, για το τι θα συνέβαινε αν πραγματικά, τα εκατομμύρια των μεταναστών που ζουν και εργάζονται στην Ευρώπη αποφάσιζαν να εγκαταλείψουν τις δουλειές τους ή τις χώρες μας.

 

Την 1η Μαρτίου η φωνή μας θα ακουστεί με διαφορετικούς τρόπους. Κεντρικός άξονας θα είναι η αποχή μας από κάθε οικονομική συναλλαγή για 24 ώρες. Σε συνεργασία με όλους τους υποστηρικτές αυτής της πρωτοβουλίας και με βάση τις ανάγκες, τις δυνατότητες και τις επί μέρους ιδιαιτερότητες, θα οριστικοποιηθούν και μια σειρά άλλες εκδηλώσεις. Όλες οι ιδέες και οι πρωτοβουλίες είναι καλοδεχούμενες, αρκεί να κινούνται στα πλαίσια της νομιμότητας και της μη βίας. Σας καλούμε όλες και όλους να υφάνουμε μαζί ένα όμορφο πολύμορφο πολυπολιτισμικό πέπλο που θα σκεπάσει όλη την Ελλάδα.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Καταδικαστέα και ανησυχητικά όλα αυτά.

Δυστυχώς η βία και ο εκφοβισμός μεταξύ εφήβων δεν είναι κάτι καινούριο κάτι που συμβαίνει εν έτη 2010.

Sam μου όχι δεν πέρασε απαρατήρητο αλλά είναι κάτι που είδα και εγώ στα εφηβικά μου χρόνια. Μεγάλωσα και έζησα δυτικές συνοικίες Nεάπολη city.

Τώρα το πώς θέλουν να αυτοαποκαλούνται οι εκάστοτε ομάδες ίσως είναι άλλο θέμα…

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

διαβασα στο γρηγορο αυτα που ποσταρατε.....(δεν παλευεστε.....ενα βραδυ σας αφηνω και βρησκω παλι κατεβατα).

 

ΑΥτο που θελω ναπω ειναι το εξης. ΓΙατι αν δεν πηγαινω στην εκκλησια, αν το παιδι μου δεν εχει πανω απο τον πινακα τον χριστο και δεν ειναι υποχρεωτικο το κατηχητικο. Γιατι αντι να βαφτιζω το παιδι μου νηπιο , κανω ονοματοδοσια και επιλεγει μεγαλωνοντας, γιατι αν εχω ΚΑΙ αυτες τι ΕΠΙΛΟΓΕΣ......γινομαι ευαλωτη στις επεκτατικες τασεις των γειτωνων μας.......

 

ΓΙατι η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ επιλογης με κανει και προβατο.....και που με πειραααααζει σε ολο αυτο η υπαρξη των μεταναστων???

 

ΓΙατι το να βοηθησεις παιδια που γεννηθηκαν εδω, που πανε σχολειο εδω να υπαρχουν νομιμα και να εχουν δικαιωματα κανει την ελλαδα ευαλωτη.....

 

ξερετε τι κανει για μενα την ελλαδα ευαλωτη και τι κανει του γειτωνες να εχουν επεκτατικες τασεις????

 

Το οτι απο το 81 που γεννηθηκα εγω και απο οτι φαινεται και στην ζωη των παιδιων μου τα ιδια λαμογια, οι ιδιες οικογενειες ΤΡΩΝΕ τα λεφτα ΜΑΣ και μενουν ατιμωρητοι.....

το οτι σε κοροϊδευουν στην μαπα και εξακολουθεις να τους ψηφιζει. Το οτι στην ελλαδα ειναι μαγκια να λες" δεν ασχολουμαι με την πολιτικη" . Το οτι δεν εχουμε βγει στους δρομους να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ......το οτι ολοι μας αν καποιος μας δωσει μια θεσουλα στο δημοσιο θα το βουλωσουμε και θα πουμε "μια χαρουλα"

Το οτι ειμαστε ενας λαος με ασθενη μνημη.........τι να το κανω να θυμασαι τι ελεγε ο οποιοσδηποτε αρχαιο φιλοσοφος ......οταν δεν θυμασαι τι εκανε και τι ελεγε πριν χρονια ο παπανδρεου και ο καθε παπανδρεου και πας και τον ξαναψηφιζεις......

 

Κλειδωνω και αμπαρωνω και ο κλεφτης ειναι μεσα........

 

Διωξετε οοοοοολους τους ξενους, ,μην δωσεις ιθαγενεια σε κανεναν......βαλε παντου σταυρους κανε τα θρησκευτικα υποχρεωτικα.....εχε μεγαφωνα στις εκκλησιες να ακουμε (θελουμε δεν θελουμε ) τον καθε κακοφωνηξ παπα καθε κυριακη κανε οοοοοοοτι θες και νομιζεις καλο για να μην χαθει η ιστορια σου και η πολιτιστικη σου κληρονομια...............

και συνεχισε να μην ασχολεισαι με την πολιτικη και ασε τους ιδιους πολιτικους να παιζουν μπαλα............τα σοβρακα σου θα χασεις , οχι μονο τα εδαφη σου........

 

αυτα προσπαθω να πω καθε μερα, εδω μεσα. Πιο πολυ με σοκαρει ο τροπος που εχουν γραμμενη την σημαια τα τελευταια 40 χρονια οοοοοοολοι οι πολιτικοι , παρα το οτι την καινε , εξοργησμενα πιτσιρικια (και βαλτοι ολων των γραβατωμενων)

 

θα μπορουσα να γραφω ωρες αλλα σταματαω.....γιατι ειμαι πολυλογου και κουραζω!

 

Καλημερα σας!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διωξετε οοοοοολους τους ξενους, ,μην δωσεις ιθαγενεια σε κανεναν......βαλε παντου σταυρους κανε τα θρησκευτικα υποχρεωτικα.....εχε μεγαφωνα στις εκκλησιες να ακουμε (θελουμε δεν θελουμε ) τον καθε κακοφωνηξ παπα καθε κυριακη κανε οοοοοοοτι θες και νομιζεις καλο για να μην χαθει η ιστορια σου και η πολιτιστικη σου κληρονομια...............

και συνεχισε να μην ασχολεισαι με την πολιτικη και ασε τους ιδιους πολιτικους να παιζουν μπαλα............τα σοβρακα σου θα χασεις , οχι μονο τα εδαφη σου........

 

vouraikos αν για σενα το αντίθετο από αυτό που εκφράζεις εσύ, είναι μόνο αυτό που τόνισα κατάλαβα πολύ καλά γιατί θεωρείς όσους έχουν αντίθετη άποψη ή ακροδεξιούς ή ρατσιστές...

 

 

όσο αναφορά τα εκκλησιαστικά και τα παπαδίστικα δεν θα πω καν τη γνώμη μου στο θεμα της ιθαγένειας

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νταλια θα συμφωνησω. Ολα ειναι καπου στη μεση.Το δινω σε ολους ιθαγενεια και τους νομιμοποιω απο το δινω την ιθαγενεια με προυποθεσεις εχει αποσταση, οπως επισης το οτι βαζω μεγαφωνα στις εκλησιες για να ακουμε θελουμε δε θελουμε απο το καταργω τα θρησκευτικα η την προσευχη, οπως οτι κλεινω τα συνορα και κανω ποσοστοση απο το να διωξω ολους τους ξενους εχει αποσταση μεγαλη οπως και το οτι εχω το δικαιωμα της επιλογης απο το βγαζω απο παντου εθνοσημο και σταυρο εχει τεραστια αποσταση. Στο κρατος που ζουμε δεν μας απαγορευει κανεις το να μη πιστευουμε στον χριστιανισμο, το να μην βαπτιζουμε τα παιδια μας. Και επειδη καποτε μου προσεφεραν θεσουλα στο δημοσιο αλλα δεν δεχτηκα γιατι δεν κανω οτι κατηγορω, εχω καποιο δικαιωμα σα σχολιαζω τη πολιτικη του τοπου. Και επειδη το θεμα ειναι ιθαγενεια σε ολου εγω σε αυτο το σε ΟΛΟΥΣ ειμαι αντιθετη.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

vouraikos αν για σενα το αντίθετο από αυτό που εκφράζεις εσύ, είναι μόνο αυτό που τόνισα κατάλαβα πολύ καλά γιατί θεωρείς όσους έχουν αντίθετη άποψη ή ακροδεξιούς ή ρατσιστές...

 

 

όσο αναφορά τα εκκλησιαστικά και τα παπαδίστικα δεν θα πω καν τη γνώμη μου στο θεμα της ιθαγένειας

 

Νταλια μου, τι θα γινει κοριτσι μου τωρα.......θα πρεπει να βαζω στο τελος καθε κειμενου που γραφω "νταλια δεν μιλαω για σενα προσωπικα" ελεος δηλαδη!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Νταλια μου, τι θα γινει κοριτσι μου τωρα.......θα πρεπει να βαζω στο τελος καθε κειμενου που γραφω "νταλια δεν μιλαω για σενα προσωπικα" ελεος δηλαδη!!!

 

vouraikos κορίτσι μου, δεν το πήρα προσωπικά απλά είπα κατάλαβα το προηγούμενο σου σχόλιο...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ διαβασα...παλι αφήνεις να υπονοηθεί οτι δνε διαβασα......πάλι με προσβάλεις εμεσα οκ

παμε παρακατω

και ερωτω τον Μαρτιο του 2000 εγινε η τροοποποίηση ...

ΞΕΡΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ?

πιστευεις η τροποποιήση ήρθε τοσο αμεσα (δλδ απο την παρελαση του οκτ 1999 (που δνε θυμαμαι καν αν ηταν τοτε να μπει σημαιοφορος ο τσεναι .....)

?

 

λοιπόν δνε εχει νοημα , ειναι εμφανοι τα τοιχοι ...!

που χτύζουμε μεταξύ μας

απλα οτι ειναι να γίνει θα γινει ...! δυστηχως η ευτυχως

 

καλημερα σας ...!

ελενικ τα τρισελιδα και τα τερτρασελιδα καμια φορα ειναι αναγκαια αλλα προφανως δεν εχουν νοημα....

οταν αισθανεται μεριδα ατομων οτι η αλλη αποψη απειλη την προσωπική οικογενειακη και κοινωνική ευημερία τους ...ειναι σαφως και ακυρα !

τετοια παιδια οπως ο νικός ειναι χιλιαδες ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΧΙΛΙΟΠΕΙ και εχει περασει στο ντουκου ...!

πηγε σχολείο με πιστοποιηυικό γεννησεως ...προφανώς....

αυτα!

εγκαταλείπω με μεγαλη χαρα την κουβεντα γιατι με εχει κουρασει αφορητα και βαρεθηκα κι ολας

καλη συνεχεια παιδια σε οτι κι αν κανετε ....

:-D:wink:

 

Λοιπον θα απαντησω τελευταια φορα. Ο νομος που παρεθεσα γραφτηκε 3/2000 οκ μεχρι εδω? Η ιστορια με τον τσεναι αφορουσε την παρελαση της 28ης Οκτωβριου. Παει αυτο. Και για την ιστορια το προβλημα δεν ηταν στο αν το παιδι θα γινοταν παραστατης. Τιμιτικο για τη βαθμολογια ειναι και αυτο. Το θεμα ηταν καθαρα με τη σημαια. Το κλεινω αυτο το κεφαλαιο. Οσον αφορα την εμεση προσβολη εχεις πει στο παρελθον οτι δε διαβαζω αυτα που γραφεις....Και αυτο για την ιστορια στο λεω. Το συγνωμη δις παρακαλω το προσεξες? Η μηπως ζητησα συγνωμη χαρην εντυπωσιασμου και αυτο?

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδιά μια ερώτηση: Έχετε δει τι λέει το νομοσχέδιο?

Έχετε καταλάβει πόσο δύσκολο είναι ακόμη και για τους ανθρώπους που πληρούν τις προυποθέσεις να τα καταφέρουν τελικά?

Μόνο η πιστοποίηση Ελληνομάθειας που είναι σε επίπεδο proficiensy σε αντιστοιχία με τα αγγλικά ( σε Πίνδαρο εξετάζονται) στοιχίζει απο 1000 εως 3000 ευρώ (στα τελευταία 3 χρόνια μόνο 130 άνθρωποι καταφέραν να την πάρουνε) και οι 3 συστατικές επιστολές απο Έλληνες πολίτες που δεν έχουν συγγένεια με το μετανάστη και είναι δημότες στο δήμο που δηλώνει κατοικία (ο μετανάστης) σε πόσο μεγάλη ευκολία λέτε ότι μεταφράζονται?

 

Απο την άλλη μόλις τελειώσουμε το θέμα των αλλοδαπών μεταναστών ας πιάσουμε και μας ,τους εσωτερικούς μετανάστες.Θα έχει ενδιαφέρον όταν ξεσηκωθούν πχ η γνήσιοι Αθηναίοι -Θεσσαλονικείς κλπ και απαιτούν να φύγουμε όλοι οι χωριάτες που μαζευτήκαμε στις πόλεις τους και πήραμε τις δουλειές τους και τους γεμίζουμε καυσαέριο και συμβάλουμε στο κυκλοφοριακό :lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Δύο ειδήσεις που περάσανε απαρατήρητες:

 

 

 

Στενή φαίνεται να είναι η σχέση των Αμπελοκήπων με την άκρα Δεξιά,

 

καθώς εδώ και δύο χρόνια δραστηριοποιείται στην περιοχή μια φασιστική ομάδα νεαρών ατόμων, που βάζει στο στόχαστρο της μετανάστες αλλά και Έλληνες που έχουν διαφορετική άποψη από αυτούς. Όπως αποκαλύπτει η σημερινή Ελευθεροτυπία μάλιστα, η ομάδα έχει μπει ακόμα και στα σχολεία της περιοχής.

Όπως αποκαλύπτουν στην «Ελευθεροτυπία» μαθητές, οι οποίοι θέλουν να διατηρήσουν την ανωνυμία τους, εδώ και δύο περίπου χρόνια έχει συσταθεί μια ομάδα ακροδεξιών στην περιοχή τους, οι οποίοι συχνάζουν στην πλατεία Πανόρμου.

Σύμφωνα με όσα καταγγέλλουν οι ανήλικοι μαθητές «εγκέφαλος» της ομάδας είναι ένας νεαρός άνδρας που διατηρεί το προφίλ του σκληροπυρηνικού. Ο ίδιος είναι αυτός που προσεγγίζει τους μαθητές και τους «προσηλυτίζει». Όπως λένε στην εφημερίδα οι ανήλικοι, «όσοι δεν σκέφτονται και πολύ επηρεάζονται». Είναι χαρακτηριστικό ότι στην αρχή το άτομο αυτό είχε αρχικά, μόλις έναν απόφοιτο στην ομάδα του, ενώ σήμερα λένε οι μαθητές, κάθε μέρα περιμένουν έξω από το σχολείο 10-15 άτομα που περιμένουν και στη συνέχεια συνοδεύουν όσους έχουν καταφέρει να «προσηλυτίσουν». Αρχικά, η ομάδα «περιπολούσε στην γειτονιά και τρομοκρατούσε τους μετανάστες, στην συνέχει όμως, όπως λένε οι μαθητές άρχισαν να στήνουν ενέδρες , να βρίζουν τους γείτονες που εξέφραζαν αντίθετες απόψεις, ακόμα κι όποιον είχε μακριά μαλλιά.

Οι μαθητές που έχουν παρεισφρύσει στην ομάδα των ακροδεξιών, επιτίθενται σε και απειλούν μετανάστες – συμμαθητές τους, ενώ συνεχώς διηγούνται ιστορίες βίας, λένε οι μαθητές του 16ου Λυκείου Αμπελοκήπων. Όπως λένε μάλιστα, «δεν διστάζουν να τρομοκρατήσουν ακόμα και γονείς συμμαθητών που αντιδρούν». Επίσης, περιγράφουν ένα περιστατικό κατά το οποίο μαθητές που ανήκουν στην ακροδεξιά ομάδα που δραστηριοποιείται στην περιοχή επιτέθηκαν με ξύλα, ακόμη και με σίδερα, σε φοιτητές που μοίραζαν ενημερωτικά φυλλάδια της Αριστεράς για ζητήματα Παιδείας. «Χύθηκε αίμα», δηλώνουν χαρακτηριστικά στην «Ελευθεροτυπία».

«Μετά τις 9 το βράδυ μαζεύονται στη πλατεία Πανόρμου, στο σταθμό του μετρό. Αλλοδαποί και Ελληνες φοβούνται να προσεγγίσουν. Εκεί μερικοί του ίδιου κύκλου πουλάνε προστασία στα μπαράκια. Συμμετέχουν όπου υπάρχει βία, αλλά λειτουργούν με κινήσεις οργανωμένης μαφίας», δηλώνει στην Ελευθεροτυπία ο Χρήστος Υφαντής, αντιπρόεδρος του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 16ου Λυκείου Αμπελοκήπων.

Οι γονείς αναζητούν λύσεις

Οι επιθέσεις στης προηγούμενης εβδομάδας, κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου στους γονείς της περιοχής. «Ανησυχούμε. Επηρεάστηκε η λειτουργία του σχολείου από μαθητές που προσπαθούν να επιβάλουν ακραίες απόψεις και λογικές», λεέι ο Χρήστος Υφαντής.

«Πριν από πέντε χρόνια στο σχολείο υπήρχαν 2-3 παιδιά που εξέφραζαν φασιστικές ιδέες. Συσπειρώθηκαν στη "γαλάζια στρατιά", γύρω από την εθνική ομάδα. Με λογική χούλιγκαν έμοιαζαν με μικρή συμμορία. Φορούσαν τα ίδια μπουφάν, αρβύλες, είχαν κοντό μαλλί», περιγράφει από την άλλη, ο πρόεδρος του Συλλόγου, Στέφανος Χαράτσογμου.

Αναφερόμενος στις καταστάσεις που οδήγησαν στην ύπαρξη φαινομένων όπως αυτά, ο κ. Χαράτσογμου, δηλώνει στην Ελευθεροτυπία: «Η πλειονότητα των κατοίκων είναι δημοκρατικοί άνθρωποι. Έφταιξε η αδιαφορία, η αδράνεια, η ανοχή μας, η μη συμμετοχή μας στα κοινά. Έτσι, επιτρέψαμε 10 πιτσιρικάδες να τρομοκρατούν, καθοδηγούμενοι, ένα ολόκληρο σχολείο, τη γειτονιά, μια ολόκληρη συνοικία». Ο ίδιος λέει ότι μετά την επίθεση στην αντιφασιστική συγκέντρωση στην Πανόρμου και τον τραυματισμό τριών κατοίκων, τα αντανακλαστικά των κατοίκων της περιοχής θα είναι σε εγρήγορση.

Προσανατολισμένος στην ίδια κατεύθυνση και ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ανω Αμπελοκήπων, του οποίοι ο πρόεδρος δέχτηκε επίθεση από φασιστική ομάδα στις 10/01, δηλώνει σε ανακοίνωση του: «Εχουμε υποχρέωση να συμβάλουμε, ιδιαίτερα η σχολική κοινότητα και η πολιτεία, ώστε να μην αντικατασταθεί ο δημοκρατικός διάλογος και η ανεκτικότητα στη διαφορετική άποψη από τον φανατισμό και τη βία».

πηγή ελευθεροτυπία πηγή της πηγής tvxs

 

 

 

Σκηνές αγριότητας και μάλιστα με δράστες μικρά παιδιά εκτυλίχθηκαν προ ημερών στη Σπάρτη εις βάρος μεταναστών που ζουν και εργάζονται στην ευρύτερη περιοχή της Λακωνίας.

Συγκεκριμένα, όπως καταγγέλλει η τοπική πρωτοβουλία αλληλεγγύης στους μετανάστες, την Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου μια ομάδα περίπου δέκα εφήβων προσπάθησαν, χρησιμοποιώντας στουπιά και κηροζίνη, να βάλουν φωτιά σε μετανάστες από το Μπαγκλαντές, που διαμένουν σε ένα παλιό σπίτι λίγο έξω από την πόλη.

Οι δράστες είναι όλοι έφηβοι, ηλικίας 14 έως 18 ετών, και επιτέθηκαν οργανωμένα στο σπίτι των μεταναστών, γύρω στις 9 το βράδυ και ενώ είχε πέσει το σκοτάδι.

Οι μετανάστες πρόλαβαν να διαφύγουν από το κτίριο, το οποίο όμως σε μεγάλο βαθμό παραδόθηκε στις φλόγες με αποτέλεσμα να καούν τα κουφώματα του ενός από τους δύο ορόφους μαζί με προσωπικά είδη των μεταναστών.

Όπως καταγγέλλει η Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης στους Μετανάστες, το συμβάν καταγράφηκε στο τοπικό αστυνομικό τμήμα ως «επεισόδιο που προέκυψε από προσωπικές διαφορές» ανάμεσα σε μαθητές και μετανάστες ως συνέχεια κάποιων αντεγκλήσεων προηγούμενων ημερών ενώ το σπίτι των μεταναστών έχει τεθεί σε διακριτική αστυνομική επιτήρηση.

Η Πρωτοβουλία σημειώνει με νόημα πως η επιτήρηση επιβλήθηκε όχι στους δράστες αλλά στα θύματα της τρομοκρατικής ενέργειας και καλεί σε συγκέντρωση και διαδήλωση το Σάββατο 27 Φεβρουαρίου στις 11.30 το πρωί, στην κεντρική πλατεία της Σπάρτης.

πηγή tvxs

 

 

 

 

να πω και κάτι άλλο ???

θα το πω γιατί ξέρω ότι η sam δεν θα μου θυμώσει:-D

 

σε περίπτωση που έβαζε κάποιος αντίστοιχα θέματα μεταναστών θα τα θεωρούσατε μεμονομένα περιστατικά και θα ποστάρονταν συμπεριφορές ελλήνων μεταναστών...

 

γιατί να μην το πάρουμε σαν μεμονομένο περιστατικό και αυτό ???

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οπως αλλωστε πολλακις εχει γινει στο παρελθον....Οταν γραφετε ενα περιστατικο για εγκληματα μεταναστων η απαντηση ειναι τα κανουν και οι ελληνες και μη βαζουμε τους μεταναστες στο ιδιο τσουβαλι. Τωρα τι?

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητη προυπόθεση για να γίνει διάλογος είναι να μπορούμε να κατανοούμε την άποψη του άλλου..οχι να τη δεχομαστε αλλα αρχικα να την κατανοουμε ωστε να μπορούμε να επιχειρηματολογήσουμε κιολας.

Τωρα αν μετα από τόσες σελίδες το νόημα που έχετε βγάλει είναι οτί αυτό που υποστηρίζουμε είναι να διωχθούν όλους τους μετανάστες απο τη χώρα και να μη δοθεί σε κανένας ιθαγένεια τότε προφανώς διάλογος δεν μπορεί να γίνει.Αν πάλι το να αλλοιώνονται οι απόψεις μας βολεύει την αντίθετη επιχειρηματολογία...τοτε τι να πω...συνεχίστε.

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατι οταν ο άλλος έχει μια άποψη διαφορετική από τη δική μας..πρεπει ντε και καλά να επιμένουμε να τον πεισουμε οτι είναι ξενοφοβικός,ρατσιστής,κατωτέρου επιπέδου και γενικά ότι έχει κάποιο κουσούρι...είναι τόσο δύσκολο να δεχτούμε οτί απλά έχει μια άποψη διαφορετική από τη δική μας?

 

Τέλος εκείνες τις προτάσεις σε πρακρικό επίπεδο για την επίλυση των όποιων προβλημάτων ακόμα τις περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Καταδικαστέα και ανησυχητικά όλα αυτά.

Δυστυχώς η βία και ο εκφοβισμός μεταξύ εφήβων δεν είναι κάτι καινούριο κάτι που συμβαίνει εν έτη 2010.

Sam μου όχι δεν πέρασε απαρατήρητο αλλά είναι κάτι που είδα και εγώ στα εφηβικά μου χρόνια. Μεγάλωσα και έζησα δυτικές συνοικίες Nεάπολη city.

Τώρα το πώς θέλουν να αυτοαποκαλούνται οι εκάστοτε ομάδες ίσως είναι άλλο θέμα…

 

να πω και κάτι άλλο ???

θα το πω γιατί ξέρω ότι η sam δεν θα μου θυμώσει:-D

 

σε περίπτωση που έβαζε κάποιος αντίστοιχα θέματα μεταναστών θα τα θεωρούσατε μεμονομένα περιστατικά και θα ποστάρονταν συμπεριφορές ελλήνων μεταναστών...

 

γιατί να μην το πάρουμε σαν μεμονομένο περιστατικό και αυτό ???

Δυστυχώς δεν έχω πολύ λίγο χρόνο στην διάθεση μου αυτή τη

στιγμή αλλά θεωρώ πως πρέπει να το διευκρινίσω

Τα περιστατικά δεν αναφέρονται σε εκφοβισμό μεταξύ μαθητών

αναφέρονται στην απαξία της ανθρώπινης ζωής σε ρατσιστικές ομάδες από ανήλικα άτομα

δεν τα θεωρώ μεμονωμένα περαστικά από τη στιγμή που σε ολόκληρο

τον πλανήτη έχουμε δείγματα αναβίωσης των νεοναζί κουκλουξκλαν και παρομοίων ρατσιστικών φασιστικών οργανώσεων.

 

Αν δεν θέλουμε να το δούμε δεν σημαίνει ότι το ζήτημα δεν είναι υπαρκτό.

 

ένα κείμενο από μαθητή γυμνασίου το 2006

http://49gym-athin.att.sch.gr/students/keimena/racism.htm

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδιά μια ερώτηση: Έχετε δει τι λέει το νομοσχέδιο?

Έχετε καταλάβει πόσο δύσκολο είναι ακόμη και για τους ανθρώπους που πληρούν τις προυποθέσεις να τα καταφέρουν τελικά?

Μόνο η πιστοποίηση Ελληνομάθειας που είναι σε επίπεδο proficiensy σε αντιστοιχία με τα αγγλικά ( σε Πίνδαρο εξετάζονται) στοιχίζει απο 1000 εως 3000 ευρώ (στα τελευταία 3 χρόνια μόνο 130 άνθρωποι καταφέραν να την πάρουνε) και οι 3 συστατικές επιστολές απο Έλληνες πολίτες που δεν έχουν συγγένεια με το μετανάστη και είναι δημότες στο δήμο που δηλώνει κατοικία (ο μετανάστης) σε πόσο μεγάλη ευκολία λέτε ότι μεταφράζονται?

 

Απο την άλλη μόλις τελειώσουμε το θέμα των αλλοδαπών μεταναστών ας πιάσουμε και μας ,τους εσωτερικούς μετανάστες.Θα έχει ενδιαφέρον όταν ξεσηκωθούν πχ η γνήσιοι Αθηναίοι -Θεσσαλονικείς κλπ και απαιτούν να φύγουμε όλοι οι χωριάτες που μαζευτήκαμε στις πόλεις τους και πήραμε τις δουλειές τους και τους γεμίζουμε καυσαέριο και συμβάλουμε στο κυκλοφοριακό :lol::lol:

Θα απαντησω μονο για τις συστατικες επιστολες και θα σου πω πως ειναι πανευκολο εναντι 100η 200 ευρω απο ανθρωπους που ειναι σε δυσκολη οικονομικη κατασταση.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μια ερώτηση: Έχετε δει τι λέει το νομοσχέδιο?

Έχετε καταλάβει πόσο δύσκολο είναι ακόμη και για τους ανθρώπους που πληρούν τις προυποθέσεις να τα καταφέρουν τελικά?

Μόνο η πιστοποίηση Ελληνομάθειας που είναι σε επίπεδο proficiensy σε αντιστοιχία με τα αγγλικά ( σε Πίνδαρο εξετάζονται) στοιχίζει απο 1000 εως 3000 ευρώ (στα τελευταία 3 χρόνια μόνο 130 άνθρωποι καταφέραν να την πάρουνε) και οι 3 συστατικές επιστολές απο Έλληνες πολίτες που δεν έχουν συγγένεια με το μετανάστη και είναι δημότες στο δήμο που δηλώνει κατοικία (ο μετανάστης) σε πόσο μεγάλη ευκολία λέτε ότι μεταφράζονται?

 

Απο την άλλη μόλις τελειώσουμε το θέμα των αλλοδαπών μεταναστών ας πιάσουμε και μας ,τους εσωτερικούς μετανάστες.Θα έχει ενδιαφέρον όταν ξεσηκωθούν πχ η γνήσιοι Αθηναίοι -Θεσσαλονικείς κλπ και απαιτούν να φύγουμε όλοι οι χωριάτες που μαζευτήκαμε στις πόλεις τους και πήραμε τις δουλειές τους και τους γεμίζουμε καυσαέριο και συμβάλουμε στο κυκλοφοριακό :lol::lol:

 

Μια χαρά είναι τα μέτρα. Και στην Αγγλία αν θέλεις να πας να σπουδάσεις μόνο, θέλουν profιciency. Γιατί δηλαδή θα πρέπει κάποιος να πολιτογραφηθεί έλληνας χωρίς να ξέρει Ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει τη γνωμη να δωθει η ιθαγενεια σε ολους και χωρις προυποθεσεις. Αν καποιος συμφωνει με αυτο να μου πει, αντε και τι δωσαμε την ιθαγενεια σε ολους χωρις προυποθεσει, μετα αυτοι που θα ερχονται, τα επομενα κυματα μεταναστων? Θα τι δινουμε και σε αυτους?

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μια ερώτηση: Έχετε δει τι λέει το νομοσχέδιο?

Έχετε καταλάβει πόσο δύσκολο είναι ακόμη και για τους ανθρώπους που πληρούν τις προυποθέσεις να τα καταφέρουν τελικά?

Μόνο η πιστοποίηση Ελληνομάθειας που είναι σε επίπεδο proficiensy σε αντιστοιχία με τα αγγλικά ( σε Πίνδαρο εξετάζονται) στοιχίζει απο 1000 εως 3000 ευρώ (στα τελευταία 3 χρόνια μόνο 130 άνθρωποι καταφέραν να την πάρουνε) και οι 3 συστατικές επιστολές απο Έλληνες πολίτες που δεν έχουν συγγένεια με το μετανάστη και είναι δημότες στο δήμο που δηλώνει κατοικία (ο μετανάστης) σε πόσο μεγάλη ευκολία λέτε ότι μεταφράζονται?lol::lol:

+ ta 1000 euro ana melos oikogeneias

 

Ayto akrivos eixa prospathisei na eksigiso se ena paleotero post moy, oti oi aitiseis poy tha ypovalontai tha einai liges.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω χωρις να ειμαι βεβαια οτι αν ο πατερας παρει την ιθαγενεια αυτοματος και τα παιδια του που θα γεννηθουν μπορουν να την παρουν χωρις καμια αιτηση. Διωρθωστε με αν κανω καπου λαθος.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα μέτρα. Και στην Αγγλία αν θέλεις να πας να σπουδάσεις μόνο, θέλουν profιciency. Γιατί δηλαδή θα πρέπει κάποιος να πολιτογραφηθεί έλληνας χωρίς να ξέρει Ελληνικά;

 

Ayto pistevo einai zotikis simasias, den mporei na exeis tin elliniki ypikotita kai na mi mporeis na arthroseis sosta to onoma soy , epivalete na ksereis na milas, na diavaseis kai na grafeis.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω χωρις να ειμαι βεβαια οτι αν ο πατερας παρει την ιθαγενεια αυτοματος και τα παιδια του που θα γεννηθουν μπορουν να την παρουν χωρις καμια αιτηση. Διωρθωστε με αν κανω καπου λαθος.

 

Oxi den kaneis lathos , etsi einai foulina.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα μέτρα. Και στην Αγγλία αν θέλεις να πας να σπουδάσεις μόνο, θέλουν profιciency. Γιατί δηλαδή θα πρέπει κάποιος να πολιτογραφηθεί έλληνας χωρίς να ξέρει Ελληνικά;

 

Η ερώτησή μου δεν ήταν αυτή :D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Oxi den kaneis lathos , etsi einai foulina.

Συνεπως αφου ενας μεταναστης παρει την ιθαγενεια γινεται ελληνας. Σωστα μεχρι εδω? Βαη νομου λοιπον οταν αλλοδαπος παντρευεται με ελληνα αν κανει παιδι και αυτος παιρνει την ιθαγενεια (εφοσον ειναι παντρεμενος 3 χρονια). Παλι με επιφυλαξη το λεω και εδω παλι αν κανω λαθος θελω να με διωρθωσεις μαμινα (μιας και απο οτι βλεπω εισαι ενημερωμενη) Αρα το παραβολο ουσιαστικα χρειαζεται μονο για το ενα μελος της οικογενειας αφου παιρνοντας ο πατερας ας πουμε την ιθαγενεια δρομολογειται και για τα υπολοιπα μελη, ετσι ειναι ή μηπως ειναι λαθος το σκεπτικο μου?

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι αλλο που μου ηρθε παντα με την προυποθεση του αν κανω λαθος να μου πειτε. Αν λοιπον ενας μεταναστης νομιμος κανει παιδια. Βαση λοιπον του νομοσχεδιου αν παει και καποια χρονια σχολειο πειρνει την ιθαγενεια και αν δε κανω λαθος χωρις το παραβολο. Μετα λοιπον δεν εχουν δικαιωμα και οι γονεις να παρουν την ιθαγενεια? Χωρις παραβολα και αυτοι αφου ειναι γονεις ελληνα τροπον τεινα? Παλι με επιφυλαξη ο προβληματισμος μου.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...