Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγες συνηθειας υπνου μωρού


pitsikoki

Recommended Posts

Mε ποιον ηταν το παιδί τις περισσότερες ώρες; Αν ήταν η γιαγιά, δεν μπορεί ξαφνικά η γιαγιά να βγει από την καθημερινότητα. Τα μωρά και τα νήπια χρειάζονται σταθερότητα και χρειάζονται έναν άνθρωπο που θα είναι ο σταθερός. Αν ως τώρα ήταν η γιαγιά, θα έλεγα να αρχίσει να τη βλέπει πάλι καθημερινά. Κταλαβαίνω αυτό που λες, ότι έμαθε το παιδί με πολλούς, αλλά πάντα με κάποιον δένεται παραπάνω ένα μωρό, και στην περίπτωσή σας, όπως το περιγράφεις με πολύωρες ή και αρκετών ημερών απουσίες δικές σας, αυτός ο κάποιος είναι αναπόφευκτα η γιαγια. Μπορεί η αλλαγή του να είσαι πλέον όλη τη μέρα εσύ στο σπίτι να πρέπει να είναι για καλό, αλλά σε τόσο μικρή ηλικία, η αλλαγή του βασικού ανθρώπου που την προσέχει προκαλεί άγχος και λογικά το βγάζει με προσκόλληση σε εσένα όταν κουραστεί.Το παιδί δε σκέφτεται "τι ωραία, είναι εδώ η μαμά", απλά νιώθει "η ζωή μου ανατράπηκε". Επειδή όταν πας να γεννήσεις ξαφνικά θα χαθείς και εσύ, και το παιδί εκείνη την ώρα δε θα καταλαβαίνει,  βάλτε από τώρα αρκετές ώρες και τη γιαγιά στο παιχνίδι καθημερινά να υπάρξει κάτι σταθερό. Οσο για τον μπαμπά, όση δουλειά κι αν έχει, αν δεν προσπαθήσει ο ίδιος, τα πράγματα μόνο θα χειροτερευουν. Καταλαβαίνω το άγχος του για τη δουλειά, αλλά θα πρέπει να το δει σαν καμπανάκι για τη σχέση του με το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 684
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, ζαχαρωτο είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.έχω και εγώ μια μπέμπα που τώρα γίνεται 6 μηνών.εδώ και 2 μήνες είχαμε μπει σε ένα πρόγραμμα Μέχρι της 12.30 το βράδυ θα είχε κοιμηθεί.τώρα πραγματικά δεν ξέρω τι φταίει και κοιμάται μόνο μετά της 1.κοντεύω να πέσω κάτω Είμαι και άρρωστη και δεν μπορώ να ξεκουραστώ.χτες κοιμήθηκε στις 4.30. Και ξύπνησε στις 12

 

Σε καταλαβαίνω! Ο δικός μου γιος μέχρι 3-4 μηνών κοιμόταν στη μία με δύο το βράδυ! 

  Πες μας λίγο, πόσους ύπνους κάνει την ημέρα, ποιες ώρες και για πόσο? Τι ώρα ξυπνά το πρωί? 

  Ακολουθείς κάποια ρουτίνα προ υπνου? 

   

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Mε ποιον ηταν το παιδί τις περισσότερες ώρες; Αν ήταν η γιαγιά, δεν μπορεί ξαφνικά η γιαγιά να βγει από την καθημερινότητα. Τα μωρά και τα νήπια χρειάζονται σταθερότητα και χρειάζονται έναν άνθρωπο που θα είναι ο σταθερός. Αν ως τώρα ήταν η γιαγιά, θα έλεγα να αρχίσει να τη βλέπει πάλι καθημερινά. Κταλαβαίνω αυτό που λες, ότι έμαθε το παιδί με πολλούς, αλλά πάντα με κάποιον δένεται παραπάνω ένα μωρό, και στην περίπτωσή σας, όπως το περιγράφεις με πολύωρες ή και αρκετών ημερών απουσίες δικές σας, αυτός ο κάποιος είναι αναπόφευκτα η γιαγια. Μπορεί η αλλαγή του να είσαι πλέον όλη τη μέρα εσύ στο σπίτι να πρέπει να είναι για καλό, αλλά σε τόσο μικρή ηλικία, η αλλαγή του βασικού ανθρώπου που την προσέχει προκαλεί άγχος και λογικά το βγάζει με προσκόλληση σε εσένα όταν κουραστεί.Το παιδί δε σκέφτεται "τι ωραία, είναι εδώ η μαμά", απλά νιώθει "η ζωή μου ανατράπηκε". Επειδή όταν πας να γεννήσεις ξαφνικά θα χαθείς και εσύ, και το παιδί εκείνη την ώρα δε θα καταλαβαίνει,  βάλτε από τώρα αρκετές ώρες και τη γιαγιά στο παιχνίδι καθημερινά να υπάρξει κάτι σταθερό. Οσο για τον μπαμπά, όση δουλειά κι αν έχει, αν δεν προσπαθήσει ο ίδιος, τα πράγματα μόνο θα χειροτερευουν. Καταλαβαίνω το άγχος του για τη δουλειά, αλλά θα πρέπει να το δει σαν καμπανάκι για τη σχέση του με το παιδί.

Ούτε με τη γιαγιά είχε κάποιο ιδιαίτερο δέσιμο. Το καλοκαίρι για παράδειγμα που είχα ένα μήνα άδεια ήταν τρισευτυχισμένη που ήμασταν μαζί και όταν ερχόταν η γιαγιά να μας δει δεν της έδινε κάποια ιδιαίτερη σημασία. Το πρόβλημα είναι πρακτικό. Η γιαγιά αρκετές ώρες της ημέρας κρατάει και τα άλλα 2 εγγόνια (τις ξαδέρφες μας) οπότε και δεν μπορεί αλλά κυρίως τώρα που πλησιάζουν οι μέρες να γεννήσω δεν θέλω να έρχονται πολύ σε επαφή τα παιδιά λόγω ιώσεων. Να φανταστείς τα Χριστούγεννα πήγαμε στη γιαγιά για οικογενειακό τραπέζι και ήταν και οι 2 ξαδέρφες (η μία πάει παιδικό και η άλλη νήπιο), την επόμενη ημέρα η μικρή ξαδέρφη ανέβασε πυρετό και μετά από 2 ημέρες και η δικιά μου και ήταν coksackie... αυτή η ίωση μας αποσυντόνισε. όσο για τον άντρα μου δεν είναι θέμα άγχους αλλά ωραρίου. Όταν είναι σπίτι ασχολείται πολύ με τη μικρή και είναι και αυτός ο έρωτας μπαμπάς-κόρης. Όμως τις περισσότερες ημέρες γυρίζει από τη δουλειά στις 8 το βράδυ και κάποιες φορές την επόμενη ημέρα. Την κάνει μπάνιο πάντα αυτός το βράδυ και γενικά ασχολείται πολύ μαζί της. Όμως πρακτικά τελικά και στη γιαγιά και με τον μπαμπά δεν μπορεί να περνάει πολύ ώρα τώρα πια.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λοιπόν με τα τελευταία δεδομένα. Αφού η μικρή έχει γίνει πλέον εντελώς καλά από την ίωση και όλες οι συνήθειες της ημέρας έχουν επανέλθει κανονικά, εξακολουθούμε να έχουμε πρόβλημα με τον ύπνο. Θέλει να είμαι στο δωμάτιό της για να κοιμηθεί, όμως στην πραγματικότητα όσο είμαι εκεί και δεν κάνει καμία προσπάθεια να κοιμηθεί. Πριν από όλα αυτά την έβαζα στο κρεβάτι και μετά από λίγα λεπτά, άντε 10 το πολύ την έπαιρνε ο ύπνος. Τώρα όσο είμαι στο δωμάτιό της παίζει, κάνει κωλοτούμπες στο κρεβάτι, γελάει και νομίζω ότι με κοροϊδεύει κανονικά. Το αποτέλεσμα είναι να κάνει μέχρι και 2 ώρες να την πάρει ο ύπνος και ενώ τη βάζω στο κρεβάτι γύρω στις 9.30 τελικά κοιμάται μετά τις 11! Κι εγώ δεν προλαβαίνω φυσικά να κάνω καμία δουλειά που περιμένω να κάνω αφού κοιμηθεί, αν και αυτό είναι το λιγότερο. Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει από το "θέλω παρηγοριά" και έχουμε περάσει στο "κάνω τη μαμά μου ότι θέλω". Σήμερα αφού ήμουν στο δωμάτιό της 1.30 ώρα, άρχισε να κάνει καραγκιοζιλίκια και εκνευρίστηκα. Της λέω λοιπόν "είναι βράδυ τώρα, κι εγώ πάω να κάνω νάνι γιατί κουράστηκα" και έφυγα από το δωμάτιο. Έκλαψε 10 λεπτά και την πήρε ο ύπνος. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω! Από τη μία δεν μου πάει η καρδιά να την αφήνω να κλαίει, δεν το έχω κάνει ποτέ και θεωρώ ότι είναι πολύ σκληρό για το παιδί. Από την άλλη όμως πρέπει να θέσω κάποια όρια γιατί με δουλεύει κανονικά! Επίσης δεν μπορεί ένα παιδί 19 μηνών να κοιμάται κάθε βράδυ στις 12!! Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2018 at 10:58 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Σε καταλαβαίνω! Ο δικός μου γιος μέχρι 3-4 μηνών κοιμόταν στη μία με δύο το βράδυ! 

  Πες μας λίγο, πόσους ύπνους κάνει την ημέρα, ποιες ώρες και για πόσο? Τι ώρα ξυπνά το πρωί? 

  Ακολουθείς κάποια ρουτίνα προ υπνου? 

   

Την ημέρα η μικρή κάνει 2 υπνους έναν στις 3 το πολύ να κοιμηθεί 1 ώρα Και το απόγευμα στις 6 Που κοιμόταν 3ωρο κ κάποιες φορές 20 λεπτά.προχτές που κοιμήθηκε 4.30 ξύπνησε 12 Χτες που κοιμήθηκε 3 ξύπνησε στις 8 Και ξανά κοιμήθηκε 9 κ ξύπνησε 11.

Γενικά δεν έχει σταθερές ώρες εδώ και 3 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα κ εγώ να θέσω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε την τελευταία εβδομάδα. Η κόρη μου δεν ήταν ποτέ του ύπνου, έχει φτάσει 13 μηνών κ δεν έχει κοιμηθεί ούτε μια φορά ολόκληρη νύχτα. Ειδικότερα, στην καλύτερη ξυπνάει 3 με 4 φορές, στη χειρότερη κάθε μισή ώρα, όπως κ συμβαίνει τις τελευταίες μέρες. Κοιμάται στις 9 κ έπειτα ξυπνάει σχεδόν κάθε μισάωρο κλαίγοντας γοερα. Τις τελευταίες 3 νύχτες κλαίει μπορεί κ για 2 ώρες με δάκρυα κ αναφιλητα ενώ την έχουμε αγκαλιά, της μιλάμε, ανάβουμε τα φώτα κλπ. Ηρεμεί μόνο αν την πάμε στο σαλόνι στα παιχνίδια της. Ακόμα κ να την πάρουμε στο κρεβάτι μας, σταματάει το έντονο κλάμα αλλα κάνει ώρα να κοιμηθει. Επίσης, θέλει μόνο τον μπαμπά της. Ενώ μέσα στη μέρα είμαστε οι 2 μας μια χαρά, το βράδυ με βλέπει κ χειροτερεύει το κλάμα της κ απλώνει τα χέρια στον μπαμπά της. Δεν ξέρω τι να κάνω, με τον άντρα μου είμαστε σε τεταμένη κατάσταση κ έχουμε κ οι δύο νεύρα. Η μικρή όλη την υπόλοιπη μέρα είναι μια χαρά. Τι μπορεί να της συμβαινει κ τι μπορώ να κανω αν συνεχιστει; Ο άντρας μου ήδη κοιμάται μαζί της απόψε απτο τέταρτο ξύπνημα κ μετά κ παρόλα αυτά έχει ξυπνήσει μέχρι τώρα άλλες 3 φορές κλαιγοντας...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Επανέρχομαι λοιπόν με τα τελευταία δεδομένα. Αφού η μικρή έχει γίνει πλέον εντελώς καλά από την ίωση και όλες οι συνήθειες της ημέρας έχουν επανέλθει κανονικά, εξακολουθούμε να έχουμε πρόβλημα με τον ύπνο. Θέλει να είμαι στο δωμάτιό της για να κοιμηθεί, όμως στην πραγματικότητα όσο είμαι εκεί και δεν κάνει καμία προσπάθεια να κοιμηθεί. Πριν από όλα αυτά την έβαζα στο κρεβάτι και μετά από λίγα λεπτά, άντε 10 το πολύ την έπαιρνε ο ύπνος. Τώρα όσο είμαι στο δωμάτιό της παίζει, κάνει κωλοτούμπες στο κρεβάτι, γελάει και νομίζω ότι με κοροϊδεύει κανονικά. Το αποτέλεσμα είναι να κάνει μέχρι και 2 ώρες να την πάρει ο ύπνος και ενώ τη βάζω στο κρεβάτι γύρω στις 9.30 τελικά κοιμάται μετά τις 11! Κι εγώ δεν προλαβαίνω φυσικά να κάνω καμία δουλειά που περιμένω να κάνω αφού κοιμηθεί, αν και αυτό είναι το λιγότερο. Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει από το "θέλω παρηγοριά" και έχουμε περάσει στο "κάνω τη μαμά μου ότι θέλω". Σήμερα αφού ήμουν στο δωμάτιό της 1.30 ώρα, άρχισε να κάνει καραγκιοζιλίκια και εκνευρίστηκα. Της λέω λοιπόν "είναι βράδυ τώρα, κι εγώ πάω να κάνω νάνι γιατί κουράστηκα" και έφυγα από το δωμάτιο. Έκλαψε 10 λεπτά και την πήρε ο ύπνος. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω! Από τη μία δεν μου πάει η καρδιά να την αφήνω να κλαίει, δεν το έχω κάνει ποτέ και θεωρώ ότι είναι πολύ σκληρό για το παιδί. Από την άλλη όμως πρέπει να θέσω κάποια όρια γιατί με δουλεύει κανονικά! Επίσης δεν μπορεί ένα παιδί 19 μηνών να κοιμάται κάθε βράδυ στις 12!! Τι λέτε;

 

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά τι εννοείς καραγκιοζιλίκια? Πως ακριβώς ένα 19 μηνών νήπιο κάνει καραγκιοζιλίκια?

Για να κοιμάται τόσο καιρό τόσο καλά και τώρα να έχει αλλάξει αυτό, σημαίνει πως κάτι συμβαίνει και προσπαθεί να στο επικοινωνήσει, πιθανόν ότι σε έχει ανάγκη. Και είναι λογικό να σε έχει ανάγκη γιατί όπως είπαμε είναι πάνω στην κορύφωση του άγχους αποχωρισμού και λίγο πριν τη μεγάλη άφιξη. Λες πως θεωρείς σκληρό να την αφήνεις να κλαίει κι όμως την άφησες και ήταν μόνη της, παρόλο που οι αλλαγές αυτές δεν είναι ότι σας συμβαίνουν πολύ καιρό για να έχει εξαντληθεί η υπομονή σου. Βέβαια είσαι ετοιμόγεννη κι αυτό από μόνο του κάνει τα νεύρα πιο εύθραυστα και το καταλαβαίνω. Το πως θα αντιμετωπίσεις αυτή την κρίση έχει να κάνει (και) με τις τακτικές που θέλετε σαν οικογένεια να ακολουθήσετε.

 

9.30 για την ηλικία της είναι αργά να πέφτει για ύπνο, μπορεί να λειτουργούσε τόσο καιρό, μπορεί να χρειάζεται και να αλλάξει. Μήπως την ώρα που την πας για ύπνο είναι ήδη σε υπερένταση? Δοκίμασε να την παρατηρήσεις μήπως έχει νυστάξει από πιο νωρίς και να τη βάλεις τότε. Σε κάθε περίπτωση, αν είναι σε εγρήγορση την ώρα που την πας για ύπνο, είναι  λίγο δύσκολο να κοιμηθεί, όσο καλόβολη κι αν είναι γενικά.

 

Καταλαβαίνω για τα όρια που λες, όμως ο ύπνος είναι κάτι που από τη μία μπορούμε να βοηθήσουμε το παιδί να τα πηγαίνει καλά, από την άλλη όμως δεν βοηθάει να τον επιβάλλουμε. Και τόσο καιρό κοιμάται χωρίς πίεση. Όσο κι αν θες να την επαναφέρεις γρήγορα, πρέπει να συνυπολογίσεις και αυτό.

 

9 ώρες πρίν, ζαχαρωτο είπε:

Την ημέρα η μικρή κάνει 2 υπνους έναν στις 3 το πολύ να κοιμηθεί 1 ώρα Και το απόγευμα στις 6 Που κοιμόταν 3ωρο κ κάποιες φορές 20 λεπτά.προχτές που κοιμήθηκε 4.30 ξύπνησε 12 Χτες που κοιμήθηκε 3 ξύπνησε στις 8 Και ξανά κοιμήθηκε 9 κ ξύπνησε 11.

Γενικά δεν έχει σταθερές ώρες εδώ και 3 εβδομάδες.

 

2 ύπνοι για τόσο μωρό είναι λίγοι και με τις  ώρες που κοιμάται, μοιάζει σαν να μην έχει διαχωρίσει τη μέρα με το βράδυ. Πρέπει σιγά σιγά και σταδιακά να το αλλάξεις αυτό, είναι πάρα πολύ αργά να κοιμάται ένα μωρό 12+ το βράδυ. Προσπάθησε να μεταφέρεις κάθε ύπνο όλο και λίγο πιο πριν. 

8 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Θα ήθελα κ εγώ να θέσω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε την τελευταία εβδομάδα. Η κόρη μου δεν ήταν ποτέ του ύπνου, έχει φτάσει 13 μηνών κ δεν έχει κοιμηθεί ούτε μια φορά ολόκληρη νύχτα. Ειδικότερα, στην καλύτερη ξυπνάει 3 με 4 φορές, στη χειρότερη κάθε μισή ώρα, όπως κ συμβαίνει τις τελευταίες μέρες. Κοιμάται στις 9 κ έπειτα ξυπνάει σχεδόν κάθε μισάωρο κλαίγοντας γοερα. Τις τελευταίες 3 νύχτες κλαίει μπορεί κ για 2 ώρες με δάκρυα κ αναφιλητα ενώ την έχουμε αγκαλιά, της μιλάμε, ανάβουμε τα φώτα κλπ. Ηρεμεί μόνο αν την πάμε στο σαλόνι στα παιχνίδια της. Ακόμα κ να την πάρουμε στο κρεβάτι μας, σταματάει το έντονο κλάμα αλλα κάνει ώρα να κοιμηθει. Επίσης, θέλει μόνο τον μπαμπά της. Ενώ μέσα στη μέρα είμαστε οι 2 μας μια χαρά, το βράδυ με βλέπει κ χειροτερεύει το κλάμα της κ απλώνει τα χέρια στον μπαμπά της. Δεν ξέρω τι να κάνω, με τον άντρα μου είμαστε σε τεταμένη κατάσταση κ έχουμε κ οι δύο νεύρα. Η μικρή όλη την υπόλοιπη μέρα είναι μια χαρά. Τι μπορεί να της συμβαινει κ τι μπορώ να κανω αν συνεχιστει; Ο άντρας μου ήδη κοιμάται μαζί της απόψε απτο τέταρτο ξύπνημα κ μετά κ παρόλα αυτά έχει ξυπνήσει μέχρι τώρα άλλες 3 φορές κλαιγοντας...

 

Υπάρχει περίπτωση να έχει φάει κάτι που να την έχει πειράξει? Να πονάει κάπου, να υπάρχει κάτι παθολογικό τέλος πάντων?

Να βιώνει άγχος αποχωρισμού με το μπαμπά σε αυτή τη φάση? Έγινε κάτι με το μπαμπά που μπορεί να το δικαιολογεί αυτό?
Πάντως, αν έχετε νεύρα, χειροτερεύει η κατάσταση ΠΑΡΑ πολύ και στο λέω εγγυημένα καθότι τις τελευταίες μέρες με είχε πιάσει έντονο agitation (ξέρεις αυτό από την Αμερική) και είχε πολλά  νεύρα κι ο μικρός. Μόλις ηρέμησα, ηρέμησε κι αυτός κάπως. Κουράγιο μάνα! Σε νιώθω!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλά κι απο εμένα!! Να σας θέσω κι εγω τον προβληματισμό μου, καθώς κάποιες ειστε εμπειρότερες; Εχω ένα αγοράκι 4 μηνών και μιας εβδομαδας περίπου. Με τον βραδινό ύπνο τα παμε εξαρχής πολυ καλα. Κοιμάται απο την αρχη στο λίκνο και κοιμάται σερί την νύχτα ηδη απο 2 μηνών περίπου 8-9 ώρες, αν και τις τελευταίες μερες εχει τύχει να ξυπνήσει 2-3 φορές. Ημερήσιους ύπνους κανει τρεις. Έναν μετα το πρώτο γεύμα γύρω στις 8, έναν κατα τις 10 και έναν μεσημεριανό. Οι ύπνος μας ειναι μισάωρου, τριών τετάρτων άντε μιας ωρας, εαν ειμαστε τυχεροί. Εαν παμε βόλτα και ειμαστε σε κίνηση στο καρότσι η το αυτοκίνητο, μπορει να κοιμηθούμε ακομη και 2ωρο, αλλα εαν μείνουμε σπιτι θα κανουμε 3 μισαωρους ύπνους η των τριών τετάρτων. 

Και έρχομαι στο "πρόβλημα" που δεν ξερω κάνω αν ειναι τέτοιο, γι αυτο θα ήθελα την γνώμη σας. Ενώ τους βραδινούς ύπνους τους κανουμε στο κρεβάτι μας/λίκνο, τους ημερήσιους έχουμε μάθει να τους κανουμε στο καρότσι υπό τον ήχο του απορρόφητηρα. Επειδη όμως ο μικρός μεγαλώνει και σε λιγο δεν θα χωράει κι επιςης θεωρώντας οτι ίσως ξεκουράζεται καλυτερα στο κρεβάτι του, εχω προσπαθήσει κανα δυο φορές να τον βάλω να κοιμηθεί εκει. Ωστόσο ξυπνάει πολυ πιο γρήγορα, πχ στο τετάρτα και μετα ειναι εκνευρισμενος μαλλον επειδη έχασε τον ύπνο του (;), επειδη δεν ακούει τον απορροφητηρα (;). Το ερώτημα ειναι εαν εχει νόημα να προσπαθήσω να τον βάζω στο κρεβάτι του; Μήπως προσπαθώντας να του αλλάξω συνήθειες του χαλάσω το προγράμματακι που εχει βάλει και του στερώ τελικά και την ημερήσια ξεκούραση του η ειναι κατι που αν επιμείνω θα το μάθει και πρεπει να το μάθει; Τελος πάντα μα πάντα απο τον μεσημεριανό του ύπνο ξυπνάει με κλάμα. Καμια ιδεα γιατι μπορει να συμβαίνει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

8-9 ώρες σερί??? Βάλε σκόρδα καλέ μη σε ματιάσουν!! :P 

 

Λογικά, ξυπνάει με κλάματα γιατί δεν χορταίνει ύπνο. Εγώ αν τα πήγαινε τόσο καλά ήδη κι επειδή είναι μικρούλι ακόμα έτσι κι αλλιώς, δεν θα επέμενα αν έβλεπα ότι δεν αποδίδει, θα το επιχειρούσα όμως λίγο αργότερα. Ειδικά αν τον κουνάτε πολύ κιόλας στο καρότσι για να κοιμηθεί, θα γίνει συνήθεια για την έλευση ύπνου και μάλλον δεν θέλετε κάτι τέτοιο. Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις αν θέλεις είναι να του βάλεις λευκούς ήχους να ακούει όταν το βάζεις στο κρεβατάκι του προς αντικατάσταση του απορροφητήρα καθότι κι αυτός ως λευκός ήχος λειτουργεί. Λευκούς ήχους μπορείς να βρεις εύκολα είτε σε κάποιο παιχνιδάκι αν αγοράσεις είτε σε κάποια εφαρμογή αν κατεβάσεις.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

spirtoulito εγω δεν ειμαι εμπειρη να σου λυσω τις απορειες.μπραβο που κοιμαται στο λυκνο.εμενα κοιμαται λιγο την ημερα στο next2me.το βραδυ δεν θελει.καμια ιδεα για να κατσει το βραδυ εκει?σε λιγο γινομαστε 2 μηνων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Επανέρχομαι λοιπόν με τα τελευταία δεδομένα. Αφού η μικρή έχει γίνει πλέον εντελώς καλά από την ίωση και όλες οι συνήθειες της ημέρας έχουν επανέλθει κανονικά, εξακολουθούμε να έχουμε πρόβλημα με τον ύπνο. Θέλει να είμαι στο δωμάτιό της για να κοιμηθεί, όμως στην πραγματικότητα όσο είμαι εκεί και δεν κάνει καμία προσπάθεια να κοιμηθεί. Πριν από όλα αυτά την έβαζα στο κρεβάτι και μετά από λίγα λεπτά, άντε 10 το πολύ την έπαιρνε ο ύπνος. Τώρα όσο είμαι στο δωμάτιό της παίζει, κάνει κωλοτούμπες στο κρεβάτι, γελάει και νομίζω ότι με κοροϊδεύει κανονικά. Το αποτέλεσμα είναι να κάνει μέχρι και 2 ώρες να την πάρει ο ύπνος και ενώ τη βάζω στο κρεβάτι γύρω στις 9.30 τελικά κοιμάται μετά τις 11! Κι εγώ δεν προλαβαίνω φυσικά να κάνω καμία δουλειά που περιμένω να κάνω αφού κοιμηθεί, αν και αυτό είναι το λιγότερο. Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει από το "θέλω παρηγοριά" και έχουμε περάσει στο "κάνω τη μαμά μου ότι θέλω". Σήμερα αφού ήμουν στο δωμάτιό της 1.30 ώρα, άρχισε να κάνει καραγκιοζιλίκια και εκνευρίστηκα. Της λέω λοιπόν "είναι βράδυ τώρα, κι εγώ πάω να κάνω νάνι γιατί κουράστηκα" και έφυγα από το δωμάτιο. Έκλαψε 10 λεπτά και την πήρε ο ύπνος. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω! Από τη μία δεν μου πάει η καρδιά να την αφήνω να κλαίει, δεν το έχω κάνει ποτέ και θεωρώ ότι είναι πολύ σκληρό για το παιδί. Από την άλλη όμως πρέπει να θέσω κάποια όρια γιατί με δουλεύει κανονικά! Επίσης δεν μπορεί ένα παιδί 19 μηνών να κοιμάται κάθε βράδυ στις 12!! Τι λέτε;

 

H δική μου συμβουλή είναι να επιμείνεις περίπου στα ίδια πλαίσια, με αρκετή ηρεμία αλλά αποφασιστικότητα. Αφού το παιδί έχει μάθει να κοιμάται μόνο του, θα επανέλθει, απλά τώρα φυσικά της άρεσε που για κάποιο καιρό έμενες μαζί της και δεν θέλει να παραιτηθεί από αυτό. Και τα δυο μου παιδιά το έχουν κάνει άπειρες φορές μετά από μια αλλαγή, π.χ. διακοπές που κοιμόμαστε όλοι μαζί, ασθένειες κ.λπ. και πάντα η τακτική μου είναι ότι για κάποιο περιορισμένο χρονικό διάστημα κάνω μια μικρή "παραχώρηση", όταν όμως βλέπω ότι έχουν πάψει να το χρειάζονται, επανέρχομαι στα παλιά.

2 ώρες πρίν, Spirtoulito είπε:

Καλημερα και χρονια πολλά κι απο εμένα!! Να σας θέσω κι εγω τον προβληματισμό μου, καθώς κάποιες ειστε εμπειρότερες; Εχω ένα αγοράκι 4 μηνών και μιας εβδομαδας περίπου. Με τον βραδινό ύπνο τα παμε εξαρχής πολυ καλα. Κοιμάται απο την αρχη στο λίκνο και κοιμάται σερί την νύχτα ηδη απο 2 μηνών περίπου 8-9 ώρες, αν και τις τελευταίες μερες εχει τύχει να ξυπνήσει 2-3 φορές. Ημερήσιους ύπνους κανει τρεις. Έναν μετα το πρώτο γεύμα γύρω στις 8, έναν κατα τις 10 και έναν μεσημεριανό. Οι ύπνος μας ειναι μισάωρου, τριών τετάρτων άντε μιας ωρας, εαν ειμαστε τυχεροί. Εαν παμε βόλτα και ειμαστε σε κίνηση στο καρότσι η το αυτοκίνητο, μπορει να κοιμηθούμε ακομη και 2ωρο, αλλα εαν μείνουμε σπιτι θα κανουμε 3 μισαωρους ύπνους η των τριών τετάρτων. 

Και έρχομαι στο "πρόβλημα" που δεν ξερω κάνω αν ειναι τέτοιο, γι αυτο θα ήθελα την γνώμη σας. Ενώ τους βραδινούς ύπνους τους κανουμε στο κρεβάτι μας/λίκνο, τους ημερήσιους έχουμε μάθει να τους κανουμε στο καρότσι υπό τον ήχο του απορρόφητηρα. Επειδη όμως ο μικρός μεγαλώνει και σε λιγο δεν θα χωράει κι επιςης θεωρώντας οτι ίσως ξεκουράζεται καλυτερα στο κρεβάτι του, εχω προσπαθήσει κανα δυο φορές να τον βάλω να κοιμηθεί εκει. Ωστόσο ξυπνάει πολυ πιο γρήγορα, πχ στο τετάρτα και μετα ειναι εκνευρισμενος μαλλον επειδη έχασε τον ύπνο του (;), επειδη δεν ακούει τον απορροφητηρα (;). Το ερώτημα ειναι εαν εχει νόημα να προσπαθήσω να τον βάζω στο κρεβάτι του; Μήπως προσπαθώντας να του αλλάξω συνήθειες του χαλάσω το προγράμματακι που εχει βάλει και του στερώ τελικά και την ημερήσια ξεκούραση του η ειναι κατι που αν επιμείνω θα το μάθει και πρεπει να το μάθει; Τελος πάντα μα πάντα απο τον μεσημεριανό του ύπνο ξυπνάει με κλάμα. Καμια ιδεα γιατι μπορει να συμβαίνει αυτο;

 

Κάποια στιγμή πρέπει να το επιχειρήσεις, γιατί σε λίγο το παιδί θα γίνει πιο κινητικό στον ύπνο, θα θέλει να γυρίζει μπρούμυτα ενδεχομένως κ.λπ. οπότε δεν θα βολεύεται. Και μένα ο δικός μου πήγε 7 μηνών στην κούνια για ημερήσιους ύπνους (μέχρι τότε κοιμόταν μόνο στο ρηλάξ με τον απορροφητήρα) αλλά μόνο τότε κοιμήθηκε αρκετή διάρκεια. Η κόρη μου πάλι με τον που την έβαλα στην κούνια για ημερήσιους σε ηλικία 2,5 μηνών περίπου, άρχισε να κοιμάται δίωρα. Σημαντική σημείωση : σκοτεινό δωμάτιο + λευκοί ήχοι.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Spirtoulito είπε:

Καλημερα και χρονια πολλά κι απο εμένα!! Να σας θέσω κι εγω τον προβληματισμό μου, καθώς κάποιες ειστε εμπειρότερες; Εχω ένα αγοράκι 4 μηνών και μιας εβδομαδας περίπου. Με τον βραδινό ύπνο τα παμε εξαρχής πολυ καλα. Κοιμάται απο την αρχη στο λίκνο και κοιμάται σερί την νύχτα ηδη απο 2 μηνών περίπου 8-9 ώρες, αν και τις τελευταίες μερες εχει τύχει να ξυπνήσει 2-3 φορές. Ημερήσιους ύπνους κανει τρεις. Έναν μετα το πρώτο γεύμα γύρω στις 8, έναν κατα τις 10 και έναν μεσημεριανό. Οι ύπνος μας ειναι μισάωρου, τριών τετάρτων άντε μιας ωρας, εαν ειμαστε τυχεροί. Εαν παμε βόλτα και ειμαστε σε κίνηση στο καρότσι η το αυτοκίνητο, μπορει να κοιμηθούμε ακομη και 2ωρο, αλλα εαν μείνουμε σπιτι θα κανουμε 3 μισαωρους ύπνους η των τριών τετάρτων. 

Και έρχομαι στο "πρόβλημα" που δεν ξερω κάνω αν ειναι τέτοιο, γι αυτο θα ήθελα την γνώμη σας. Ενώ τους βραδινούς ύπνους τους κανουμε στο κρεβάτι μας/λίκνο, τους ημερήσιους έχουμε μάθει να τους κανουμε στο καρότσι υπό τον ήχο του απορρόφητηρα. Επειδη όμως ο μικρός μεγαλώνει και σε λιγο δεν θα χωράει κι επιςης θεωρώντας οτι ίσως ξεκουράζεται καλυτερα στο κρεβάτι του, εχω προσπαθήσει κανα δυο φορές να τον βάλω να κοιμηθεί εκει. Ωστόσο ξυπνάει πολυ πιο γρήγορα, πχ στο τετάρτα και μετα ειναι εκνευρισμενος μαλλον επειδη έχασε τον ύπνο του (;), επειδη δεν ακούει τον απορροφητηρα (;). Το ερώτημα ειναι εαν εχει νόημα να προσπαθήσω να τον βάζω στο κρεβάτι του; Μήπως προσπαθώντας να του αλλάξω συνήθειες του χαλάσω το προγράμματακι που εχει βάλει και του στερώ τελικά και την ημερήσια ξεκούραση του η ειναι κατι που αν επιμείνω θα το μάθει και πρεπει να το μάθει; Τελος πάντα μα πάντα απο τον μεσημεριανό του ύπνο ξυπνάει με κλάμα. Καμια ιδεα γιατι μπορει να συμβαίνει αυτο;

Εγω τον δικό μου τον έβαλα για τους ημερήσιους ύπνους στην κούνια περίπου έξι μηνών. Και μένα ηθελε λευκούς ήχους και έβρισκα στην αρχή στο ίντερνετ κάτι βιντεακια. Μετά τα σταμάτησα. 

  Στην αρχή γκρινιαξε λίγο αλλά μετά κατάλαβε πως μπορεί να κινηθεί χωρίς να περιορίζεται και του άρεσε. 

 

11 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Θα ήθελα κ εγώ να θέσω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε την τελευταία εβδομάδα. Η κόρη μου δεν ήταν ποτέ του ύπνου, έχει φτάσει 13 μηνών κ δεν έχει κοιμηθεί ούτε μια φορά ολόκληρη νύχτα. Ειδικότερα, στην καλύτερη ξυπνάει 3 με 4 φορές, στη χειρότερη κάθε μισή ώρα, όπως κ συμβαίνει τις τελευταίες μέρες. Κοιμάται στις 9 κ έπειτα ξυπνάει σχεδόν κάθε μισάωρο κλαίγοντας γοερα. Τις τελευταίες 3 νύχτες κλαίει μπορεί κ για 2 ώρες με δάκρυα κ αναφιλητα ενώ την έχουμε αγκαλιά, της μιλάμε, ανάβουμε τα φώτα κλπ. Ηρεμεί μόνο αν την πάμε στο σαλόνι στα παιχνίδια της. Ακόμα κ να την πάρουμε στο κρεβάτι μας, σταματάει το έντονο κλάμα αλλα κάνει ώρα να κοιμηθει. Επίσης, θέλει μόνο τον μπαμπά της. Ενώ μέσα στη μέρα είμαστε οι 2 μας μια χαρά, το βράδυ με βλέπει κ χειροτερεύει το κλάμα της κ απλώνει τα χέρια στον μπαμπά της. Δεν ξέρω τι να κάνω, με τον άντρα μου είμαστε σε τεταμένη κατάσταση κ έχουμε κ οι δύο νεύρα. Η μικρή όλη την υπόλοιπη μέρα είναι μια χαρά. Τι μπορεί να της συμβαινει κ τι μπορώ να κανω αν συνεχιστει; Ο άντρας μου ήδη κοιμάται μαζί της απόψε απτο τέταρτο ξύπνημα κ μετά κ παρόλα αυτά έχει ξυπνήσει μέχρι τώρα άλλες 3 φορές κλαιγοντας...

Εμένα μου φαίνεται για υπερενταση αυτό που περιγραφεις. Συγκεκριμένα ο δικός μου όταν προσπαθούσα να τον βάλω για ύπνο και δεν μπορούσε να κοιμηθεί έκλαιγε στην αγκαλιά μου και ζητούσε τον πατέρα του για να παίξουν (σπίρτα εν το μεταξύ τα μικρουλια!).

Εγώ πηγαίνω  με τα νερά του γιατί δεν θέλω να συνδυάσει την ώρα του ύπνου με κλάμα. Όταν έχει υπερενταση τον βαζω για ύπνο όταν εκείνος με αναζητησει. 

12 ώρες πρίν, ζαχαρωτο είπε:

Την ημέρα η μικρή κάνει 2 υπνους έναν στις 3 το πολύ να κοιμηθεί 1 ώρα Και το απόγευμα στις 6 Που κοιμόταν 3ωρο κ κάποιες φορές 20 λεπτά.προχτές που κοιμήθηκε 4.30 ξύπνησε 12 Χτες που κοιμήθηκε 3 ξύπνησε στις 8 Και ξανά κοιμήθηκε 9 κ ξύπνησε 11.

Γενικά δεν έχει σταθερές ώρες εδώ και 3 εβδομάδες.

Χαράς το κουράγιο σου! Και μένα έκανε δυο ύπνους από νωρίς αλλά εμένα πχ. Κοιμόταν 7.30 το απόγευμα ξυπνούσε σε μία ώρα κ δεν μπορούσε με τίποτα να ξανακοιμηθει νωρίς για βράδυ. Όταν σταματησε αυτόν τον ύπνο, κοιμοταν αρχικά στις δέκα,εννια κ τον τελευταίο καιρό στις 7.30 κοιμάται για βράδυ μέχρι 7 το πρωί.

  Προσπάθησε να πας νωρίτερα τους ημερήσιους ή ξανακοιμησε τήν κατευθείαν όταν ξυπνά πχ 12. Θέλει υπομονή το ξέρω και αν είναι δυνατόν να μην βγειτε απ το δωμάτιο για να καταλάβει πως τώρα είναι νύχτα και κοιμομαστε. Χαμηλός φωτισμός μόνο και ησυχία, ούτε τηλεόραση. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Υπάρχει περίπτωση να έχει φάει κάτι που να την έχει πειράξει? Να πονάει κάπου, να υπάρχει κάτι παθολογικό τέλος πάντων?

Να βιώνει άγχος αποχωρισμού με το μπαμπά σε αυτή τη φάση? Έγινε κάτι με το μπαμπά που μπορεί να το δικαιολογεί αυτό?
Πάντως, αν έχετε νεύρα, χειροτερεύει η κατάσταση ΠΑΡΑ πολύ και στο λέω εγγυημένα καθότι τις τελευταίες μέρες με είχε πιάσει έντονο agitation (ξέρεις αυτό από την Αμερική) και είχε πολλά  νεύρα κι ο μικρός. Μόλις ηρέμησα, ηρέμησε κι αυτός κάπως. Κουράγιο μάνα! Σε νιώθω!

Δεν ξέρω αν είναι κάτι παθολογικό παντως ένα βράδυ της έδωσα ντεπον κ δεν έκανε διαφορα. Με τον μπαμπά δε συνέβη τπτ απολύτως, ίσα ίσα τώρα είχε κ άδεια κ τον χόρτασε αλλά ούτως ή άλλως κάθε απόγευμα είναι οι δυο τους. @Mama_Anesti_ ξεκινάει το κλάμα καμιά ώρα περίπου μετά τον ύπνο, δεν την πιάνει πριν κοιμηθεί. Όταν είναι σε υπερένταση το καταλαβαίνω γιατί δεν την παίρνει ο ύπνος με τπτ αλλά αυτες τις μέρες κοιμάται πολύ εύκολα θηλάζοντας, το πολύ σε 15 λεπτα. 

Είχα παρατηρήσει ότι δύο φορές που της έδωσα κατσικισιο πριν τον ύπνο ξυπναγε με κλάματα κ είχε αέρια κ έτσι το σταμάτησα, εδώ κ δέκα μέρες μόνο τη θηλάζω κ πίνει το φρέσκο το πρωί, όπου κ δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρβλ. Να βγάζει δόντια; Δε Μ αφήνει κ να δω αλλά δε θα είχε κ την υπόλοιπη μέρα γκρίνια; Δε θα ην έπιανε το ντεπον; Τα ξημερώματα κοιμήθηκα μαζί της κ όταν πήγα να τη βάλω στην κούνια μετά από 5 λεπτά ξύπνησε. Την πήρα στο διπλό κ ξύπνησε χωρίς κιχ στις 10 το πρωί. Να τη βαλω να κοιμάται στο δικό μας κ να κοιμόμαστε εμείς στον καναπέ μπας κ δούμε άσπρη νυχτα;;:roll:

4 ώρες πρίν, Spirtoulito είπε:

Καλημερα και χρονια πολλά κι απο εμένα!! Να σας θέσω κι εγω τον προβληματισμό μου, καθώς κάποιες ειστε εμπειρότερες; Εχω ένα αγοράκι 4 μηνών και μιας εβδομαδας περίπου. Με τον βραδινό ύπνο τα παμε εξαρχής πολυ καλα. Κοιμάται απο την αρχη στο λίκνο και κοιμάται σερί την νύχτα ηδη απο 2 μηνών περίπου 8-9 ώρες, αν και τις τελευταίες μερες εχει τύχει να ξυπνήσει 2-3 φορές. Ημερήσιους ύπνους κανει τρεις. Έναν μετα το πρώτο γεύμα γύρω στις 8, έναν κατα τις 10 και έναν μεσημεριανό. Οι ύπνος μας ειναι μισάωρου, τριών τετάρτων άντε μιας ωρας, εαν ειμαστε τυχεροί. Εαν παμε βόλτα και ειμαστε σε κίνηση στο καρότσι η το αυτοκίνητο, μπορει να κοιμηθούμε ακομη και 2ωρο, αλλα εαν μείνουμε σπιτι θα κανουμε 3 μισαωρους ύπνους η των τριών τετάρτων. 

Και έρχομαι στο "πρόβλημα" που δεν ξερω κάνω αν ειναι τέτοιο, γι αυτο θα ήθελα την γνώμη σας. Ενώ τους βραδινούς ύπνους τους κανουμε στο κρεβάτι μας/λίκνο, τους ημερήσιους έχουμε μάθει να τους κανουμε στο καρότσι υπό τον ήχο του απορρόφητηρα. Επειδη όμως ο μικρός μεγαλώνει και σε λιγο δεν θα χωράει κι επιςης θεωρώντας οτι ίσως ξεκουράζεται καλυτερα στο κρεβάτι του, εχω προσπαθήσει κανα δυο φορές να τον βάλω να κοιμηθεί εκει. Ωστόσο ξυπνάει πολυ πιο γρήγορα, πχ στο τετάρτα και μετα ειναι εκνευρισμενος μαλλον επειδη έχασε τον ύπνο του (;), επειδη δεν ακούει τον απορροφητηρα (;). Το ερώτημα ειναι εαν εχει νόημα να προσπαθήσω να τον βάζω στο κρεβάτι του; Μήπως προσπαθώντας να του αλλάξω συνήθειες του χαλάσω το προγράμματακι που εχει βάλει και του στερώ τελικά και την ημερήσια ξεκούραση του η ειναι κατι που αν επιμείνω θα το μάθει και πρεπει να το μάθει; Τελος πάντα μα πάντα απο τον μεσημεριανό του ύπνο ξυπνάει με κλάμα. Καμια ιδεα γιατι μπορει να συμβαίνει αυτο;

Εγώ θα σου έλεγα εφόσον το παιδί είναι εύκολο στον ύπνο να το προσπαθήσεις σιγά σιγά να το βαζεις στην κούνια κ για τους πρωινους υπνους. Όσο πιο νωρίς τόσο πιο εύκολα συνηθιζουν. Κλαίει όταν ξυπνάει γιατί δε θέλει να ξυπνήσει. Προσπάθησε να το ξανακοιμιζεις πριν προλάβει να καταλάβει καλά καλά ότι ξύπνησε. Κάποιες φορές θα πετυχαινει κάποιες όχι άλλα σιγά σιγα θα το ρυθμίσει από μόνος του. Αφού κοιμάται το βράδυ μη μιλάς καθόλου, εδώ υποφέρουμε ένα χρόνο τι να σου πω κ εγώ τώρα...Πάντως συμβουλή μου εφάρμοσε από τώρα αυτό που θέλεις γιατί μετά είναι πιο δύσκολο. Οι συνήθειες στον ύπνο του θα αλλάξουν πολλές φορές αλλά φρόντισε να τον μάθεις να αποκοιμιεται μόνος του γιατί αυτό θα σε βοηθήσει μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Spirtoulito είπε:

Καλημερα και χρονια πολλά κι απο εμένα!! Να σας θέσω κι εγω τον προβληματισμό μου, καθώς κάποιες ειστε εμπειρότερες; Εχω ένα αγοράκι 4 μηνών και μιας εβδομαδας περίπου. Με τον βραδινό ύπνο τα παμε εξαρχής πολυ καλα. Κοιμάται απο την αρχη στο λίκνο και κοιμάται σερί την νύχτα ηδη απο 2 μηνών περίπου 8-9 ώρες, αν και τις τελευταίες μερες εχει τύχει να ξυπνήσει 2-3 φορές. Ημερήσιους ύπνους κανει τρεις. Έναν μετα το πρώτο γεύμα γύρω στις 8, έναν κατα τις 10 και έναν μεσημεριανό. Οι ύπνος μας ειναι μισάωρου, τριών τετάρτων άντε μιας ωρας, εαν ειμαστε τυχεροί. Εαν παμε βόλτα και ειμαστε σε κίνηση στο καρότσι η το αυτοκίνητο, μπορει να κοιμηθούμε ακομη και 2ωρο, αλλα εαν μείνουμε σπιτι θα κανουμε 3 μισαωρους ύπνους η των τριών τετάρτων. 

Και έρχομαι στο "πρόβλημα" που δεν ξερω κάνω αν ειναι τέτοιο, γι αυτο θα ήθελα την γνώμη σας. Ενώ τους βραδινούς ύπνους τους κανουμε στο κρεβάτι μας/λίκνο, τους ημερήσιους έχουμε μάθει να τους κανουμε στο καρότσι υπό τον ήχο του απορρόφητηρα. Επειδη όμως ο μικρός μεγαλώνει και σε λιγο δεν θα χωράει κι επιςης θεωρώντας οτι ίσως ξεκουράζεται καλυτερα στο κρεβάτι του, εχω προσπαθήσει κανα δυο φορές να τον βάλω να κοιμηθεί εκει. Ωστόσο ξυπνάει πολυ πιο γρήγορα, πχ στο τετάρτα και μετα ειναι εκνευρισμενος μαλλον επειδη έχασε τον ύπνο του (;), επειδη δεν ακούει τον απορροφητηρα (;). Το ερώτημα ειναι εαν εχει νόημα να προσπαθήσω να τον βάζω στο κρεβάτι του; Μήπως προσπαθώντας να του αλλάξω συνήθειες του χαλάσω το προγράμματακι που εχει βάλει και του στερώ τελικά και την ημερήσια ξεκούραση του η ειναι κατι που αν επιμείνω θα το μάθει και πρεπει να το μάθει; Τελος πάντα μα πάντα απο τον μεσημεριανό του ύπνο ξυπνάει με κλάμα. Καμια ιδεα γιατι μπορει να συμβαίνει αυτο;

εγω σου προτεινω να το αφησεις για την ωρα οπως εχει... ακολουθθα τις αναγκες του μωρου σου και διαβαζε τα σημαδια του οταν θα ερθει η ωρα να κανει τους ημερισιους υπνους στο κρεβατι του θα στο δειξει ο ιδιος.. ετσι και αλιως σε λιγο καιρο θα γυριζει και δε θα βολευεται και θα ξεκινησει να δισανασχετει... !!!

πρίν από 16 λεπτά , Lenia16 είπε:

Δεν ξέρω αν είναι κάτι παθολογικό παντως ένα βράδυ της έδωσα ντεπον κ δεν έκανε διαφορα. Με τον μπαμπά δε συνέβη τπτ απολύτως, ίσα ίσα τώρα είχε κ άδεια κ τον χόρτασε αλλά ούτως ή άλλως κάθε απόγευμα είναι οι δυο τους. @Mama_Anesti_ ξεκινάει το κλάμα καμιά ώρα περίπου μετά τον ύπνο, δεν την πιάνει πριν κοιμηθεί. Όταν είναι σε υπερένταση το καταλαβαίνω γιατί δεν την παίρνει ο ύπνος με τπτ αλλά αυτες τις μέρες κοιμάται πολύ εύκολα θηλάζοντας, το πολύ σε 15 λεπτα. 

Είχα παρατηρήσει ότι δύο φορές που της έδωσα κατσικισιο πριν τον ύπνο ξυπναγε με κλάματα κ είχε αέρια κ έτσι το σταμάτησα, εδώ κ δέκα μέρες μόνο τη θηλάζω κ πίνει το φρέσκο το πρωί, όπου κ δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρβλ. Να βγάζει δόντια; Δε Μ αφήνει κ να δω αλλά δε θα είχε κ την υπόλοιπη μέρα γκρίνια; Δε θα ην έπιανε το ντεπον; Τα ξημερώματα κοιμήθηκα μαζί της κ όταν πήγα να τη βάλω στην κούνια μετά από 5 λεπτά ξύπνησε. Την πήρα στο διπλό κ ξύπνησε χωρίς κιχ στις 10 το πρωί. Να τη βαλω να κοιμάται στο δικό μας κ να κοιμόμαστε εμείς στον καναπέ μπας κ δούμε άσπρη νυχτα;;:roll:

χωρις να ειμαι ιδικη στο θεμα του υπνου εμενα μου φενεται πως κατι την εχει τρομαξει.... μηπως βλεπει ονειρα;;;; παντως πιστευω πως ακομα δεν ειναι ετοιμη να σας αποχωρηστει απο τον υπνο προτεινω να κοιμαστε λιγες μερες μαζι μεχρι να το ξεχασει και μετα να προσπαθησετε να την ξαναβαλετε στο κρεβατακι της...!!!

Link to comment
Share on other sites

@CME2205Ο γιός μου μέχρι πριν 7-8 μήνες κοιμόταν όπως και εσείς πριν...πριν όμως 7-8 μήνες άρχισε και μένα να κάνει ότι και η κόρη σας, αρχικά ανησυχούσα πως κάτι συνέβαινε όμως τελικά το μόνο που συνέβαινε ήταν πως ο γιός μου μεγάλωνε και η διακασία ύπνου άλλαζε. Τα παιδιά μας μας έχουν ανάγκη, καταλαβαίνω την κούραση σου όμως σκέψου πως το πιο πιθανό είναι να μην προσπαθεί να σου τραβήξει την προσοχή, αλλά να το κάνει επειδή πραγματικά θέλει να είστε μαζί, γιατί έτσι νιώθει πιο ασφαλής.

Εγώ πλέον τον βάζω για ύπνο γύρω στις 9  το αργότερο, κάθομαι μαζί του, έχω πάρει ένα βιβλίο με ιστορίες για καληνύχτα και το ξεφυλίζουμε όλο 5-6 φορές μέχρι να βαρεθεί,  μετά θα ξαπλώσει και θα τον χαιδέψω για λίγο, μέχρι να κοιμηθεί. Αρχικά όλο αυτό διαρκούσε 1-2 ώρες, πλέον όμως εφόσον ξέρει πως θα ξαπλώσει και εγώ θα είμαι εκεί δίπλα του είναι πολύ πιο ήρεμος, και μέσα σε μισή ώρα έχει κοιμηθεί. Σκέψου εγώ τώρα για πρώτη φορά τον κοίμησα στα χέρια, κάτι το οποίο δεν είχε γίνει ΠΟΤΕ μέχρι τώρα. Τα παιδιά μεγαλώνουν και αλλάζουν, αλλάζουν οι ανάγκες και οι συνήθειες τους.

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Lenia16 είπε:

Δεν ξέρω αν είναι κάτι παθολογικό παντως ένα βράδυ της έδωσα ντεπον κ δεν έκανε διαφορα. Με τον μπαμπά δε συνέβη τπτ απολύτως, ίσα ίσα τώρα είχε κ άδεια κ τον χόρτασε αλλά ούτως ή άλλως κάθε απόγευμα είναι οι δυο τους. @Mama_Anesti_ ξεκινάει το κλάμα καμιά ώρα περίπου μετά τον ύπνο, δεν την πιάνει πριν κοιμηθεί. Όταν είναι σε υπερένταση το καταλαβαίνω γιατί δεν την παίρνει ο ύπνος με τπτ αλλά αυτες τις μέρες κοιμάται πολύ εύκολα θηλάζοντας, το πολύ σε 15 λεπτα. 

Είχα παρατηρήσει ότι δύο φορές που της έδωσα κατσικισιο πριν τον ύπνο ξυπναγε με κλάματα κ είχε αέρια κ έτσι το σταμάτησα, εδώ κ δέκα μέρες μόνο τη θηλάζω κ πίνει το φρέσκο το πρωί, όπου κ δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρβλ. Να βγάζει δόντια; Δε Μ αφήνει κ να δω αλλά δε θα είχε κ την υπόλοιπη μέρα γκρίνια; Δε θα ην έπιανε το ντεπον; Τα ξημερώματα κοιμήθηκα μαζί της κ όταν πήγα να τη βάλω στην κούνια μετά από 5 λεπτά ξύπνησε. Την πήρα στο διπλό κ ξύπνησε χωρίς κιχ στις 10 το πρωί. Να τη βαλω να κοιμάται στο δικό μας κ να κοιμόμαστε εμείς στον καναπέ μπας κ δούμε άσπρη νυχτα;;:roll:

 

 

Χμ κι όμως, το ότι είχε άδεια και τώρα δεν έχει, μπορεί να είναι κι η απάντηση σου. Εμπειρικά στο λέω κι αυτό μιας και τα νευράκια εμφανίστηκαν και στον δικό μου, αφότου επέστρεψα στη δουλειά από την άδεια. Μπορεί να μου έκλεισε και την πόρτα στη μούρη φεύγοντας την πρώτη μέρα, να το δέχτηκε φαινομενικά καλά δηλαδή, όμως δεν ξέρω κατά πόσο τυχαία είναι τα νεύρα του.

 

Δοκίμασε να σταματήσεις εντελώς το κατσικίσιο γάλα κι άσε να περάσουν λίγες μέρες.

 

Αν τη βάλεις στο διπλό, γιατί πρέπει να πάτε εσείς καναπέ? Δεν χωράτε? Το δίλημμα για το αν θα τη βάλετε στο διπλό έχει να κάνει με το αν σας πειράζει η συγκοίμηση. Εμάς όχι, οπότε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Αν δεν σας πειράζει κι εφόσον θηλάζεις είναι κάτι που θα βολεύει έτσι δεν είναι? Από την άλλη, αν θεωρητικά σας πειράζει, μήπως επειδή τελικά δεν ξεκουραζόσαστε να το δοκιμάζατε και να ξεκουραστείτε τελικά αν λειτουργήσει?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , marakiz είπε:

 

Χμ κι όμως, το ότι είχε άδεια και τώρα δεν έχει, μπορεί να είναι κι η απάντηση σου. Εμπειρικά στο λέω κι αυτό μιας και τα νευράκια εμφανίστηκαν και στον δικό μου, αφότου επέστρεψα στη δουλειά από την άδεια. Μπορεί να μου έκλεισε και την πόρτα στη μούρη φεύγοντας την πρώτη μέρα, να το δέχτηκε φαινομενικά καλά δηλαδή, όμως δεν ξέρω κατά πόσο τυχαία είναι τα νεύρα του.

 

Δοκίμασε να σταματήσεις εντελώς το κατσικίσιο γάλα κι άσε να περάσουν λίγες μέρες.

 

Αν τη βάλεις στο διπλό, γιατί πρέπει να πάτε εσείς καναπέ? Δεν χωράτε? Το δίλημμα για το αν θα τη βάλετε στο διπλό έχει να κάνει με το αν σας πειράζει η συγκοίμηση. Εμάς όχι, οπότε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Αν δεν σας πειράζει κι εφόσον θηλάζεις είναι κάτι που θα βολεύει έτσι δεν είναι? Από την άλλη, αν θεωρητικά σας πειράζει, μήπως επειδή τελικά δεν ξεκουραζόσαστε να το δοκιμάζατε και να ξεκουραστείτε τελικά αν λειτουργήσει?

Ααα δεν έχεις καταλάβει, στο δικό μας κοιμάται το κορίτσι καλέ! Απλά μέχρι να κοιμηθούμε εμεις δλδ κατά τις 12 με 1, πρέπει να την έχουμε κάπου ασφαλή για να μην πέσει (ας το πούμε κούνια!). Δεν μπορώ να ξαπλώνω απ'τις 9. Γενικά σκαρφαλώνει στα μαξιλάρια κ κοιμάται στο κεφάλι μας αλλά ας θεωρησουμε ότι το ξεπερναμε κ αυτο, δε θέλω να μην μπορεί να κοιμηθεί πουθενά αλλού, ας πούμε μια στο τόσο αν πάμε κάπου με τον άντρα μου, η γιαγιά καθεται στο κρεβάτι κ φυλάει τη μικρή μην πέσει. Ε δε γίνονται αυτά τα πράγματα.

πρίν από 20 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

εγω σου προτεινω να το αφησεις για την ωρα οπως εχει... ακολουθθα τις αναγκες του μωρου σου και διαβαζε τα σημαδια του οταν θα ερθει η ωρα να κανει τους ημερισιους υπνους στο κρεβατι του θα στο δειξει ο ιδιος.. ετσι και αλιως σε λιγο καιρο θα γυριζει και δε θα βολευεται και θα ξεκινησει να δισανασχετει... !!!

χωρις να ειμαι ιδικη στο θεμα του υπνου εμενα μου φενεται πως κατι την εχει τρομαξει.... μηπως βλεπει ονειρα;;;; παντως πιστευω πως ακομα δεν ειναι ετοιμη να σας αποχωρηστει απο τον υπνο προτεινω να κοιμαστε λιγες μερες μαζι μεχρι να το ξεχασει και μετα να προσπαθησετε να την ξαναβαλετε στο κρεβατακι της...!!!

Το σκέφτηκα κ αυτό δεν ξέρω θα περιμένω να δω πως θα παει έτσι κ αλλιώς δε γίνεται τπτ άλλο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ααα δεν έχεις καταλάβει, στο δικό μας κοιμάται το κορίτσι καλέ! Απλά μέχρι να κοιμηθούμε εμεις δλδ κατά τις 12 με 1, πρέπει να την έχουμε κάπου ασφαλή για να μην πέσει (ας το πούμε κούνια!). Δεν μπορώ να ξαπλώνω απ'τις 9. Γενικά σκαρφαλώνει στα μαξιλάρια κ κοιμάται στο κεφάλι μας αλλά ας θεωρησουμε ότι το ξεπερναμε κ αυτο, δε θέλω να μην μπορεί να κοιμηθεί πουθενά αλλού, ας πούμε μια στο τόσο αν πάμε κάπου με τον άντρα μου, η γιαγιά καθεται στο κρεβάτι κ φυλάει τη μικρή μην πέσει. Ε δε γίνονται αυτά τα πράγματα.

 

Τότε κορίτσι μου το πρόβλημα σου είναι πρακτικό και μπορείς να το λύσεις εύκολα, ξοδεύοντας βέβαια κάποια χρήματα παραπάνω. 

Πλαϊνά ασφαλείας και για ακόμα μεγαλύτερη σιγουριά μια κάμερα ενδοεπικοινωνίας. Έτσι η μικρή σου θα κοιμάται εξαρχής εκεί που θέλει κι εσείς θα κάθεστε στο σαλόνι ήσυχοι να περνάς χρόνο με τον αντρούλη σου. Με 120 περίπου ευρώ το έχεις λύσει αυτό, αν θες πες μου να σου στείλω με πμ τι έχω πάρει εγώ. Τα πλαϊνά θα σου χρησιμεύσουν αργότερα όταν θα κοιμάται μόνη της κι η κάμερα γενικά, όπου κι αν πηγαίνετε (γιαγιά, διακοπές) αλλά κι αργότερα σε δεύτερο μωρό. Εμάς κάμερα μας είχαν χαρίσει κάποια η οποία χάλασε και την αντικαταστήσαμε άμεσα.  Δες το σαν ένα προσωπικό δώρο, αν τα έχεις μην τα τσιγγουνευτείς, θα σου λύσει πολλά θέματα.  

 

Η κούνια που είναι? Στο δωμάτιο σας? Ή σε άλλο δωμάτιο?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Spirtoulito είπε:

Καλημερα και χρονια πολλά κι απο εμένα!! Να σας θέσω κι εγω τον προβληματισμό μου, καθώς κάποιες ειστε εμπειρότερες; Εχω ένα αγοράκι 4 μηνών και μιας εβδομαδας περίπου. Με τον βραδινό ύπνο τα παμε εξαρχής πολυ καλα. Κοιμάται απο την αρχη στο λίκνο και κοιμάται σερί την νύχτα ηδη απο 2 μηνών περίπου 8-9 ώρες, αν και τις τελευταίες μερες εχει τύχει να ξυπνήσει 2-3 φορές. Ημερήσιους ύπνους κανει τρεις. Έναν μετα το πρώτο γεύμα γύρω στις 8, έναν κατα τις 10 και έναν μεσημεριανό. Οι ύπνος μας ειναι μισάωρου, τριών τετάρτων άντε μιας ωρας, εαν ειμαστε τυχεροί. Εαν παμε βόλτα και ειμαστε σε κίνηση στο καρότσι η το αυτοκίνητο, μπορει να κοιμηθούμε ακομη και 2ωρο, αλλα εαν μείνουμε σπιτι θα κανουμε 3 μισαωρους ύπνους η των τριών τετάρτων. 

Και έρχομαι στο "πρόβλημα" που δεν ξερω κάνω αν ειναι τέτοιο, γι αυτο θα ήθελα την γνώμη σας. Ενώ τους βραδινούς ύπνους τους κανουμε στο κρεβάτι μας/λίκνο, τους ημερήσιους έχουμε μάθει να τους κανουμε στο καρότσι υπό τον ήχο του απορρόφητηρα. Επειδη όμως ο μικρός μεγαλώνει και σε λιγο δεν θα χωράει κι επιςης θεωρώντας οτι ίσως ξεκουράζεται καλυτερα στο κρεβάτι του, εχω προσπαθήσει κανα δυο φορές να τον βάλω να κοιμηθεί εκει. Ωστόσο ξυπνάει πολυ πιο γρήγορα, πχ στο τετάρτα και μετα ειναι εκνευρισμενος μαλλον επειδη έχασε τον ύπνο του (;), επειδη δεν ακούει τον απορροφητηρα (;). Το ερώτημα ειναι εαν εχει νόημα να προσπαθήσω να τον βάζω στο κρεβάτι του; Μήπως προσπαθώντας να του αλλάξω συνήθειες του χαλάσω το προγράμματακι που εχει βάλει και του στερώ τελικά και την ημερήσια ξεκούραση του η ειναι κατι που αν επιμείνω θα το μάθει και πρεπει να το μάθει; Τελος πάντα μα πάντα απο τον μεσημεριανό του ύπνο ξυπνάει με κλάμα. Καμια ιδεα γιατι μπορει να συμβαίνει αυτο;

Κι εγώ όταν η κόρη μου ήταν πολύ μικρή την κοίμιζα στο καρότσι κατά τη διάρκεια της ημέρας. Μετά αγόρασα ένα πάρκο μεγάλο, που μοιάζει με παρκοκρέβατο αλλά είναι πολύ πιο μεγάλο και τετράγωνο και έβαλα ένα στρώμα. Την είχα λοιπόν μέσα στο πάρκο να παίζει και κάποιες στιγμές εκεί που καθόταν την έπαιρνε ο ύπνος μόνη της. Δεν ήθελα να της βάλω πρόγραμμα στους ημερήσιους ύπνους γιατί τα ωράρια της δουλειάς μου ήταν άστατα και όταν έμενε στη γιαγιά θα έπρεπε να την ξυπνάω για να την πάρω να φύγω κι έτσι την άφησα να κοιμάται όταν την έπαιρνε ο ύπνος εκεί που έπαιζε. Έμαθε έτσι να κοιμάται μόνη της και με όλους τους ήχους και με την παρουσία όλων μας. Το βράδυ φυσικά πήγαινε στην κούνια της με κλειστά τα φώτα. Όταν άρχισε να περπατάει, περίπου στο χρόνο που δεν ήθελε να κάθεται πια στο πάρκο, τότε όταν την έβλεπα να νυστάζει την πήγαινα στην κούνια της. Το δέχτηκε πολύ καλά γιατί νύσταζε και δεν είχε άλλη επιλογή, το πάρκο έτσι κι αλλιώς δεν το ήθελε πια, το είχε μόνα για να φυλάει εκεί τα παιχνίδια της.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, marakiz είπε:

8-9 ώρες σερί??? Βάλε σκόρδα καλέ μη σε ματιάσουν!! :P 

 

Λογικά, ξυπνάει με κλάματα γιατί δεν χορταίνει ύπνο. Εγώ αν τα πήγαινε τόσο καλά ήδη κι επειδή είναι μικρούλι ακόμα έτσι κι αλλιώς, δεν θα επέμενα αν έβλεπα ότι δεν αποδίδει, θα το επιχειρούσα όμως λίγο αργότερα. Ειδικά αν τον κουνάτε πολύ κιόλας στο καρότσι για να κοιμηθεί, θα γίνει συνήθεια για την έλευση ύπνου και μάλλον δεν θέλετε κάτι τέτοιο. Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις αν θέλεις είναι να του βάλεις λευκούς ήχους να ακούει όταν το βάζεις στο κρεβατάκι του προς αντικατάσταση του απορροφητήρα καθότι κι αυτός ως λευκός ήχος λειτουργεί. Λευκούς ήχους μπορείς να βρεις εύκολα είτε σε κάποιο παιχνιδάκι αν αγοράσεις είτε σε κάποια εφαρμογή αν κατεβάσεις.

Ναι συμφωνω κι εγω σκέφτηκα να το αφήσω για αργότερα, αλλα επιστρέφω δουλειά και δεν θα ήθελα να αναλάβει να το κανει κάποιος άλλος. Ιδεατά θα ήθελα να δώσω συγκεκριμένες οδηγιες στο άτομο που θα μου κρατάει το παιδί. Ξερω βεβαια απο την ως τωρα εμπειρια μου οτι αυτο δεν γίνονται γιατι καθε μερα αλλάζουν... Κι η αληθεια ειναι οτι αυτο το προγράμματα κι μόνος του το έβαλε, δεν το προσπάθησα εγω... Εγω απλα απο ένα σημείο και μετα κατάφερα να αποκωδικοποιούν καλυτερα τα σημάδια που μου έδινε (νυστάζω, βαριέμαι κτλ).

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

spirtoulito εγω δεν ειμαι εμπειρη να σου λυσω τις απορειες.μπραβο που κοιμαται στο λυκνο.εμενα κοιμαται λιγο την ημερα στο next2me.το βραδυ δεν θελει.καμια ιδεα για να κατσει το βραδυ εκει?σε λιγο γινομαστε 2 μηνων

Τι μπράβο βρε Μαγιοπουλας;; Χαχαχα! Απλα ημουν τυχερή και το παιδί κοιμόταν εκει απο την αρχη χωρις πρόβλημα. Κάποια στιγμη που ξύπναγε το βράδυ και τον θηλάζα τον έπαιρνα στο δικό μας κρεβάτι για να κερδίζω λιγο ύπνο, αλλα μου ειπε η Παιδιατρος οτι δεν ειναι ασφαλές και το έκοψα. Άσε που έχουμε παλινδρόμηση και το να θηλάζει σε ξαπλωτη στάση δεν ηταν και το καλύτερο...

3 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Δεν ξέρω αν είναι κάτι παθολογικό παντως ένα βράδυ της έδωσα ντεπον κ δεν έκανε διαφορα. Με τον μπαμπά δε συνέβη τπτ απολύτως, ίσα ίσα τώρα είχε κ άδεια κ τον χόρτασε αλλά ούτως ή άλλως κάθε απόγευμα είναι οι δυο τους. @Mama_Anesti_ ξεκινάει το κλάμα καμιά ώρα περίπου μετά τον ύπνο, δεν την πιάνει πριν κοιμηθεί. Όταν είναι σε υπερένταση το καταλαβαίνω γιατί δεν την παίρνει ο ύπνος με τπτ αλλά αυτες τις μέρες κοιμάται πολύ εύκολα θηλάζοντας, το πολύ σε 15 λεπτα. 

Είχα παρατηρήσει ότι δύο φορές που της έδωσα κατσικισιο πριν τον ύπνο ξυπναγε με κλάματα κ είχε αέρια κ έτσι το σταμάτησα, εδώ κ δέκα μέρες μόνο τη θηλάζω κ πίνει το φρέσκο το πρωί, όπου κ δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρβλ. Να βγάζει δόντια; Δε Μ αφήνει κ να δω αλλά δε θα είχε κ την υπόλοιπη μέρα γκρίνια; Δε θα ην έπιανε το ντεπον; Τα ξημερώματα κοιμήθηκα μαζί της κ όταν πήγα να τη βάλω στην κούνια μετά από 5 λεπτά ξύπνησε. Την πήρα στο διπλό κ ξύπνησε χωρίς κιχ στις 10 το πρωί. Να τη βαλω να κοιμάται στο δικό μας κ να κοιμόμαστε εμείς στον καναπέ μπας κ δούμε άσπρη νυχτα;;:roll:

Εγώ θα σου έλεγα εφόσον το παιδί είναι εύκολο στον ύπνο να το προσπαθήσεις σιγά σιγά να το βαζεις στην κούνια κ για τους πρωινους υπνους. Όσο πιο νωρίς τόσο πιο εύκολα συνηθιζουν. Κλαίει όταν ξυπνάει γιατί δε θέλει να ξυπνήσει. Προσπάθησε να το ξανακοιμιζεις πριν προλάβει να καταλάβει καλά καλά ότι ξύπνησε. Κάποιες φορές θα πετυχαινει κάποιες όχι άλλα σιγά σιγα θα το ρυθμίσει από μόνος του. Αφού κοιμάται το βράδυ μη μιλάς καθόλου, εδώ υποφέρουμε ένα χρόνο τι να σου πω κ εγώ τώρα...Πάντως συμβουλή μου εφάρμοσε από τώρα αυτό που θέλεις γιατί μετά είναι πιο δύσκολο. Οι συνήθειες στον ύπνο του θα αλλάξουν πολλές φορές αλλά φρόντισε να τον μάθεις να αποκοιμιεται μόνος του γιατί αυτό θα σε βοηθήσει μελλοντικά.

Ναι το ξερω, στο θεμα του βραδινού ύπνου ειμαι τυχερή. Καλό ειναι να του μάθεις να κοιμάται μόνος του, οπως ειπε και η marakiz εμείς μαλλον βασιζόμαστε στην κίνηση, αγκαλιά κτλ, αλλα πως;; Προς το παρόν δεν με πειράζει, ίσα ίσα βρίσκω πολυ γλυκιά την αίσθηση να κοιμάται στην αγκαλιά μου, αλλα επειδη επιστρέφω στην δουλειά, θα πρεπει να υπάρχει κι άλλος τρόπος που να μπορει να τον εφαρμόσει κι αλλος

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια spirtoulito?δεν κανει η ξαπλωτη σταση με την παλινδρομιση? κ τωρα που ειπα οτι το καταφεραμε κ αυτο....ειναι επικινδυνο δηλαδη?

καμια αλλη κοπελα εχει καμια ιδεα για την επιστροφη στο λικνο?το βραδυ?να κοιμηθουμε λιγο χωρις εννοια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Spirtoulito είπε:

Ναι συμφωνω κι εγω σκέφτηκα να το αφήσω για αργότερα, αλλα επιστρέφω δουλειά και δεν θα ήθελα να αναλάβει να το κανει κάποιος άλλος. Ιδεατά θα ήθελα να δώσω συγκεκριμένες οδηγιες στο άτομο που θα μου κρατάει το παιδί. Ξερω βεβαια απο την ως τωρα εμπειρια μου οτι αυτο δεν γίνονται γιατι καθε μερα αλλάζουν... Κι η αληθεια ειναι οτι αυτο το προγράμματα κι μόνος του το έβαλε, δεν το προσπάθησα εγω... Εγω απλα απο ένα σημείο και μετα κατάφερα να αποκωδικοποιούν καλυτερα τα σημάδια που μου έδινε (νυστάζω, βαριέμαι κτλ).

Τι μπράβο βρε Μαγιοπουλας;; Χαχαχα! Απλα ημουν τυχερή και το παιδί κοιμόταν εκει απο την αρχη χωρις πρόβλημα. Κάποια στιγμη που ξύπναγε το βράδυ και τον θηλάζα τον έπαιρνα στο δικό μας κρεβάτι για να κερδίζω λιγο ύπνο, αλλα μου ειπε η Παιδιατρος οτι δεν ειναι ασφαλές και το έκοψα. Άσε που έχουμε παλινδρόμηση και το να θηλάζει σε ξαπλωτη στάση δεν ηταν και το καλύτερο...

Ναι το ξερω, στο θεμα του βραδινού ύπνου ειμαι τυχερή. Καλό ειναι να του μάθεις να κοιμάται μόνος του, οπως ειπε και η marakiz εμείς μαλλον βασιζόμαστε στην κίνηση, αγκαλιά κτλ, αλλα πως;; Προς το παρόν δεν με πειράζει, ίσα ίσα βρίσκω πολυ γλυκιά την αίσθηση να κοιμάται στην αγκαλιά μου, αλλα επειδη επιστρέφω στην δουλειά, θα πρεπει να υπάρχει κι άλλος τρόπος που να μπορει να τον εφαρμόσει κι αλλος

To τι κάνει το παιδί με εσένα δεν εχει καμία σχέση με το τι θα κάνει με άλλους, άσε όποιον το προσέχει να δει τι βολεύει. Ενα μωρό μπορεί να κοιμάται μόνο θηλάζοντας στο κρεβάτι με τη μαμά, αγκαλιά με το μπαμπά, και στο κρεβάτι του με τη γιαγιά να το νανουρίζει. Μαθαίνει να συνδέει άλλα πράγματα και άλλες ρουτίνες με άλλους ανθρώπους, μην το σκέφτεσαι αυτό σαν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Αληθεια spirtoulito?δεν κανει η ξαπλωτη σταση με την παλινδρομιση? κ τωρα που ειπα οτι το καταφεραμε κ αυτο....ειναι επικινδυνο δηλαδη?

καμια αλλη κοπελα εχει καμια ιδεα για την επιστροφη στο λικνο?το βραδυ?να κοιμηθουμε λιγο χωρις εννοια

Τι να σου πω βρε Μαγιοπουλας; Εμένα είχε παρά πολλές γουλιές και η συγκεκριμένη στάση πραγματικά δεν τον βοηθούσε καθόλου. Εαν όμως δεν έχεις τέτοιο θεμα γιατι οχι; Όσον αφορά το λίκνο, το οτι εχει παλινδρόμηση δεν σημαίνει οτι δεν μπορεις να τη βάλεις εκει. Θα πρεπει να την ρευεις καλα και στην συνέχεια να την τοποθετείς ανάσκελα η στο πλάι. Εμένα μου εχει δώσει και μια φίλη ένα σύστημα που λέγεται angel. Το τοποθετείς κατω απο το κρεβάτι και ανιχνεύει την αναπνοή του μωρού, εαν ο μη γενοιτο υπάρχει ζήτημα χτυπάει συναγερμός. Βασικά ειναι για να προλαμβάνει το σύνδρομο αιφνίδιου βρεφικού θανάτου. Απλα εμένα η συγκεκριμένη φίλη μου το έφερε απο το εξωτερικό και δεν ξερω εαν υπάρχει κι εδώ. Φαντάζομαι όμως οτι θα μπορεις να το παραγγείλεις και ιντερνετικα

επισης βασικό, να ανα σηκώσεις λιγο το λίκνο, πχ τοποθετώντας κατι κατω απο το στρώμα η βιβλία στα ποδαράκια, ούτως ώστε να εχει κλιση

Επεξεργάστηκαν by Spirtoulito
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Δεν ξέρω αν είναι κάτι παθολογικό παντως ένα βράδυ της έδωσα ντεπον κ δεν έκανε διαφορα. Με τον μπαμπά δε συνέβη τπτ απολύτως, ίσα ίσα τώρα είχε κ άδεια κ τον χόρτασε αλλά ούτως ή άλλως κάθε απόγευμα είναι οι δυο τους. @Mama_Anesti_ ξεκινάει το κλάμα καμιά ώρα περίπου μετά τον ύπνο, δεν την πιάνει πριν κοιμηθεί. Όταν είναι σε υπερένταση το καταλαβαίνω γιατί δεν την παίρνει ο ύπνος με τπτ αλλά αυτες τις μέρες κοιμάται πολύ εύκολα θηλάζοντας, το πολύ σε 15 λεπτα. 

Είχα παρατηρήσει ότι δύο φορές που της έδωσα κατσικισιο πριν τον ύπνο ξυπναγε με κλάματα κ είχε αέρια κ έτσι το σταμάτησα, εδώ κ δέκα μέρες μόνο τη θηλάζω κ πίνει το φρέσκο το πρωί, όπου κ δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρβλ. Να βγάζει δόντια; Δε Μ αφήνει κ να δω αλλά δε θα είχε κ την υπόλοιπη μέρα γκρίνια; Δε θα ην έπιανε το ντεπον; Τα ξημερώματα κοιμήθηκα μαζί της κ όταν πήγα να τη βάλω στην κούνια μετά από 5 λεπτά ξύπνησε. Την πήρα στο διπλό κ ξύπνησε χωρίς κιχ στις 10 το πρωί. Να τη βαλω να κοιμάται στο δικό μας κ να κοιμόμαστε εμείς στον καναπέ μπας κ δούμε άσπρη νυχτα;;:roll:

 

  Συγνώμη δεν διάβασα προσεκτικά γιατί βιαζομουν. Εμένα τις φορές που ξυπνά με κλάμα έντονο πιστεύω πως βλέπει κάποιο ονειρο. Τα δόντια ευθύνονται επίσης. Ο δικός μου ξυπνουσε πολύ συχνά τα βράδυα μέχρι που έβγαλε αλλά δύο δόντια και τώρα κοιμάται 5ωρα σερί.  Μην τα αποκλείεις. 

 

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

εχει κουμπι τοποθετησης.το θεμα δεν ειναι η ασφαλεια αλλα το οτι δεν καθεται.

Μπορείς να το βάζεις ξύπνιο εκεί για να εξοικειωθεί με το χώρο.

Το τυλιγεις σε μία κουβέρτα και το αφήνεις κάτω για να μην ξυπνήσει απ την διαφορά θερμοκρασίας. 

  Βάλε μία μπλούζα σου μέσα (όταν δεν ειναι εκεί το μωρό για λόγους ασφαλείας) να πάρει την μυρωδιά σου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...