Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγες συνηθειας υπνου μωρού


pitsikoki

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Renaki1988<3 είπε:

θα το κάνω δοκιμή και σήμερα να δω τι θα γίνει.....

Εμένα πάντως όταν κλείνει ο λευκός ήχος ( καμία φορά δε το ρυθμίζουμε καλά)

ξυπναει νωρίτερα το πρωί που αρχίζουν οι διάφοροι ήχοι από πάνω ειδικά αλλά κ με εμάς που ξυπνάμε για δουλειά!!

ειναι πολύ βολικό και χαλαρωτικό για τα αυτάκια τους. 

Στη περίπτωση μας βέβαια που το έχουμε ξεκινήσει από πολύ μωρό έχει γίνει sleep association!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 684
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να κανω κ γω την ερωτηση μου;ξερω ποσες ωρες πρεπει να κοιμαται συνολικα.μεχρι τωρα κοιμαται 3φορες μεσα στην ημερα.ποτε περιπου κοβουν τον τριτο-απογευματινο υπνο;δ θυμαμαι:oops:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

Να κανω κ γω την ερωτηση μου;ξερω ποσες ωρες πρεπει να κοιμαται συνολικα.μεχρι τωρα κοιμαται 3φορες μεσα στην ημερα.ποτε περιπου κοβουν τον τριτο-απογευματινο υπνο;δ θυμαμαι:oops:

Χαχαχα!

 

Μεχρι τους 8 μήνες συνήθως ο τρίτος ύπνος παύει. Θα το καταλάβεις ότι πλησιάζει η ώρα όταν μειωθεί πολύ σε διάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

Να κανω κ γω την ερωτηση μου;ξερω ποσες ωρες πρεπει να κοιμαται συνολικα.μεχρι τωρα κοιμαται 3φορες μεσα στην ημερα.ποτε περιπου κοβουν τον τριτο-απογευματινο υπνο;δ θυμαμαι:oops:

6-8 μηνών? Η δικιά μου τον έκοψε λίγο μετά τον 6ο μήνα.

Τώρα εσύ θα τα ξέρεις, αλλά ας το πω, τις μέρες που θα σου κάνει 2 υπνάκους, να το βάζεις αρκετά νωρίτερα για ύπνο το βράδυ. Και όταν παγιωθούν οι 2 ύπνοι, απλώς νωρίτερα. Στο λέω διότι την έχω πατήσει!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.γενικα αν κοιμηθει δ ειναι κ για πολυ,τον ξυπναει η μεγαλη τον καημενουλη.αλλα τωρα με τις στερεες προσπαθει να προσαρμοστει.αν εχει φαει καλα δ θελει να θηλασει κ ετσι αργει να κοιμηθει

Δ ειναι ομως οτι θελει κ δ μπορει γτ κοιμαται κ μονος στο ρηλαξ

Ειναι πιθανο να κοψει τον δεκατιανο αντι για τον απογευματινο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , vicky86 είπε:

Ευχαριστω πολυ.γενικα αν κοιμηθει δ ειναι κ για πολυ,τον ξυπναει η μεγαλη τον καημενουλη.αλλα τωρα με τις στερεες προσπαθει να προσαρμοστει.αν εχει φαει καλα δ θελει να θηλασει κ ετσι αργει να κοιμηθει

Δ ειναι ομως οτι θελει κ δ μπορει γτ κοιμαται κ μονος στο ρηλαξ

Ειναι πιθανο να κοψει τον δεκατιανο αντι για τον απογευματινο;

Αν κόψει τον δεκατιανό, τότε λογικά ο μεσημεριανός θα έρθει νωρίτερα, το ίδιο και ο απογευματινός...έτσι σιγά-σιγά θα μετατραπούν σε δεκατιανό - μεσημεριανό αντίστοιχα, οπότε τελικά ο απογευματινός θα είναι και πάλι αυτός που δεν θα συμβαίνει.

 

Γενικώς, ο ύπνος που διαρκεί λιγότερο είναι αυτός που κόβεται και είναι συνήθως ο τελευταίος της ημέρας, απλά οι προηγούμενοι προσαρμόζονται. Έτσι, αν θυμάσαι, γίνεται και με την μετάβαση από τους 2 ύπνους στον έναν, αρχίζει το μωρό να δυσκολεύεται στον μεσημεριανό ύπνο και κοιμάται λίγο, οπότε αρχίζουμε και μεταφέρουμε αργότερα τον δεκατιανό, ο οποίος και γίνεται στην πορεία μεσημεριανός μέχρι που τελικά κόβεται κι αυτός. Φυσικά πάντα προσαρμόζουμε αναλόγως και την ώρα του βραδυνού ύπνου.

 

Ο πρώτος ύπνος της ημέρας είναι ο πιο χρήσιμος και εποικοδομητικός από όλους, έστω κι αν συμβαίνει λίγη ώρα μετά το πρωινό ξύπνημα.

 

Και μένα την μικρή μου την ξύπναγε συνέχεια ο μεγάλος, μόνο όταν την έβαλα στο κρεβάτι της σε άλλο δωμάτιο με white noise κατάφερε να κάνει ημερήσιους ύπνους της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.μιας που μιλάτε για υπνο να ρωτησω κι εγω?Διάβασα για μια κριση υπνου 8-10 μηνων?Ισχυει ε?Ο γιος μου κοιμοταν καλα...πολλες φορες εντελως σερι κ τωρα ειμαστε 8,5 μηνων κ δεν ξεκουραζομαι καθολου.Μπορει να ξυπναει κ ανα μιση ωρα.Βγαζει κ δοντακια αυτες τις μερες αλλα κ πολλες φορες ετσι κ γυρισει μπρουμυτα αμεσως ξυπναει κ σηκωνεται σε σταση μπουσουληματος.Κ στο κρεβατι μου να τον παρω  δεν εχει αποτελεσμα

18 ώρες πρίν, Euoulinitsa είπε:

Εμένα πάντως όταν κλείνει ο λευκός ήχος ( καμία φορά δε το ρυθμίζουμε καλά)

ξυπναει νωρίτερα το πρωί που αρχίζουν οι διάφοροι ήχοι από πάνω ειδικά αλλά κ με εμάς που ξυπνάμε για δουλειά!!

ειναι πολύ βολικό και χαλαρωτικό για τα αυτάκια τους. 

Στη περίπτωση μας βέβαια που το έχουμε ξεκινήσει από πολύ μωρό έχει γίνει sleep association!!!!

Να ρωτησω...δηλαδη το λευκο ηχο τον εχετε ολο το βραδυ?Γιατι βαζω κι εγω αλλα μολις αποκοιμηθει μετα απο κανα μισαωτρο τον κλεινω κ αμα ξαναξυπνησει ξαναβαζω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Deena είπε:

Αν κόψει τον δεκατιανό, τότε λογικά ο μεσημεριανός θα έρθει νωρίτερα, το ίδιο και ο απογευματινός...έτσι σιγά-σιγά θα μετατραπούν σε δεκατιανό - μεσημεριανό αντίστοιχα, οπότε τελικά ο απογευματινός θα είναι και πάλι αυτός που δεν θα συμβαίνει.

 

Γενικώς, ο ύπνος που διαρκεί λιγότερο είναι αυτός που κόβεται και είναι συνήθως ο τελευταίος της ημέρας, απλά οι προηγούμενοι προσαρμόζονται. Έτσι, αν θυμάσαι, γίνεται και με την μετάβαση από τους 2 ύπνους στον έναν, αρχίζει το μωρό να δυσκολεύεται στον μεσημεριανό ύπνο και κοιμάται λίγο, οπότε αρχίζουμε και μεταφέρουμε αργότερα τον δεκατιανό, ο οποίος και γίνεται στην πορεία μεσημεριανός μέχρι που τελικά κόβεται κι αυτός. Φυσικά πάντα προσαρμόζουμε αναλόγως και την ώρα του βραδυνού ύπνου.

 

Ο πρώτος ύπνος της ημέρας είναι ο πιο χρήσιμος και εποικοδομητικός από όλους, έστω κι αν συμβαίνει λίγη ώρα μετά το πρωινό ξύπνημα.

 

Και μένα την μικρή μου την ξύπναγε συνέχεια ο μεγάλος, μόνο όταν την έβαλα στο κρεβάτι της σε άλλο δωμάτιο με white noise κατάφερε να κάνει ημερήσιους ύπνους της προκοπής.

Ναι λογικο αυτο που λες οτι θα πανε νωριτερα οποτε παλι το ιδιο θα ειναι.ακομη μια κοιμαται δυο φορες,μια τρεις

Η κορη μου εκοψε πολυ αποτομα τους δυο υπνους.αρχισε να κοιμαται 12ωρα για βραδυ οποτε δ κοιμοταν μερα.πραγματικα δ θυμαμαι ακριβως γτ εγω δ εκανα κτ.οποτε κοιμοταν κοιμομουν κ γω γτ γενικως δ κοιμοταν

Μεσα στην ημερα δ θα ηθελα να τον βαζω σε αλλο δωματιο.

Κ μενα με βολευε που κοιμοταν δυο ωρες μετα το πρωινο ξυπνημα αλλα πλεον εχουμε κ τα φρουτα κ αντεχει ανετα 3-4ωρες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , lazariska είπε:

Καλημέρα.μιας που μιλάτε για υπνο να ρωτησω κι εγω?Διάβασα για μια κριση υπνου 8-10 μηνων?Ισχυει ε?Ο γιος μου κοιμοταν καλα...πολλες φορες εντελως σερι κ τωρα ειμαστε 8,5 μηνων κ δεν ξεκουραζομαι καθολου.Μπορει να ξυπναει κ ανα μιση ωρα.Βγαζει κ δοντακια αυτες τις μερες αλλα κ πολλες φορες ετσι κ γυρισει μπρουμυτα αμεσως ξυπναει κ σηκωνεται σε σταση μπουσουληματος.Κ στο κρεβατι μου να τον παρω  δεν εχει αποτελεσμα

Να ρωτησω...δηλαδη το λευκο ηχο τον εχετε ολο το βραδυ?Γιατι βαζω κι εγω αλλα μολις αποκοιμηθει μετα απο κανα μισαωτρο τον κλεινω κ αμα ξαναξυπνησει ξαναβαζω

 

Ισχύει και παραισχύει! Δοκίμασε να βάλεις υπνόσακο, βοηθάει πολύ.

 

Εγώ το white noise το αφήνω όλο το βράδυ, αλλά πριν πάω εγώ για ύπνο, χαμηλώνω την ένταση αρκετά. Το κάνω κυρίως γιατί ο μεγάλος χρειάζεται να ξυπνήσει το πρωί καμιά ώρα νωρίτερα από την μικρή και θέλω να αποφύγω να ξυπνήσει κι αυτή λόγω του αναπόφευκτου θορύβου που κάνει.

 

πρίν από 2 λεπτά , vicky86 είπε:

Μεσα στην ημερα δ θα ηθελα να τον βαζω σε αλλο δωματιο.

 

Για ποιον λόγο? Με μια ενδοεπικοινωνία μπορείς να τον ελέγχεις μια χαρά και ο ίδιος θα κοιμάται καλύτερα. Όσο μεγαλώνει θα γίνεται πιο ευαίσθητος στους θορύβους, θα είναι δύσκολο έως αδύνατο να κοιμάται με ένα τρίχρονο να παίζει στον ίδιο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Δ εχω ενδοεπικοινωνια:shock:

Δ νομιζω οτι θα μπορεσω να την κρατησω να μην πηγαινει στο δωματιο

Αν δω οτι δ κοιμαται τις απαιτουμενες ωρες θα το κανω,αν κ προσπαθει πολυ κ η κορη μου να κανει ησυχια

Προτιμω μεσα στη μερα να κοιμαται με νορμαλ ηχους-φασαρια

12 ώρες πρίν, poulxeria είπε:

6-8 μηνών? Η δικιά μου τον έκοψε λίγο μετά τον 6ο μήνα.

Τώρα εσύ θα τα ξέρεις, αλλά ας το πω, τις μέρες που θα σου κάνει 2 υπνάκους, να το βάζεις αρκετά νωρίτερα για ύπνο το βράδυ. Και όταν παγιωθούν οι 2 ύπνοι, απλώς νωρίτερα. Στο λέω διότι την έχω πατήσει!

Ναι.ειναι 7μηνων.εχει τωρα την τελευταια βδο.αδα καποιες μερες κοιμαται 2φορες κ αλλες 3

Κιμαται νωρις κ καλα για βραδυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, lazariska είπε:

Καλημέρα.μιας που μιλάτε για υπνο να ρωτησω κι εγω?Διάβασα για μια κριση υπνου 8-10 μηνων?Ισχυει ε?Ο γιος μου κοιμοταν καλα...πολλες φορες εντελως σερι κ τωρα ειμαστε 8,5 μηνων κ δεν ξεκουραζομαι καθολου.Μπορει να ξυπναει κ ανα μιση ωρα.Βγαζει κ δοντακια αυτες τις μερες αλλα κ πολλες φορες ετσι κ γυρισει μπρουμυτα αμεσως ξυπναει κ σηκωνεται σε σταση μπουσουληματος.Κ στο κρεβατι μου να τον παρω  δεν εχει αποτελεσμα

Να ρωτησω...δηλαδη το λευκο ηχο τον εχετε ολο το βραδυ?Γιατι βαζω κι εγω αλλα μολις αποκοιμηθει μετα απο κανα μισαωτρο τον κλεινω κ αμα ξαναξυπνησει ξαναβαζω

Τον έχω όλο το βράδυ πολύ χαμηλά.

κλεινει το πρωί 

για την ακρίβεια είναι ένα MP3 με ένα είδος λευκού ήχου σαν θάλασσα περίπου που είναι 1 ώρα το κομμάτι και έχω 13 κομμάτια όποτε έχει μπόλικα 13 ώρες που παίζουν όλο το βράδυ πολύ χαμηλά!!

στο δικό μου παιδί βόλεψε να είναι ανοιχτό όλο το βράδυ και αυτό το κολλήσαμε περσυ το καλοκαίρι που έξω γινόταν χαμός από σκυλάκια, μηχανάκια και συναργεμους  με ανοιχτά παράθυρα  ένα χάλι.

οταν κλείσαμε πια τα παράθυρα κ είπα να κλείσω και τον λευκό ήχο πλέον είδα ότι τον ήθελε γιατί ξυπνούσε πιο εύκολα όποτε κ το κράτησα!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Δ εχω ενδοεπικοινωνια:shock:

Δ νομιζω οτι θα μπορεσω να την κρατησω να μην πηγαινει στο δωματιο

Αν δω οτι δ κοιμαται τις απαιτουμενες ωρες θα το κανω,αν κ προσπαθει πολυ κ η κορη μου να κανει ησυχια

Προτιμω μεσα στη μερα να κοιμαται με νορμαλ ηχους-φασαρια

Ναι.ειναι 7μηνων.εχει τωρα την τελευταια βδο.αδα καποιες μερες κοιμαται 2φορες κ αλλες 3

Κιμαται νωρις κ καλα για βραδυ

Εννοούσα ότι 6-8 μηνών συνήθως τον κόβουν :-P

Link to comment
Share on other sites

καλο σας μεσημερι κοριτσια..!!! και ο δικος μου απο πεντε μηνων και μετα δε βολευοταν να κοιμηθει καθολου στο ριλαξ στους ενδιαμεσους υπνους και ηταν ανυσηχως μεχρι να τον παρει ο υπνος με το που ξεκινησα και τον εβαζα στην κουνια του ηρεμησε κ κοιμοταν σαν πουλακι... αλλα εγω παλι την ενδοεπικοινωνια δε τη συμπαθησα ιδιαιτερα ποιο πολυ ποιανει τους εξωτερικους ηχους αποτι το μωρο προτιμουσα να ανεβοκατευενω σκαλες και να ελεγχο το παιδι οταν το εκρινα απαραιτητο  αποτι να τρεχω πανικοβλητη με το που θα ακουσω εναν θορυβο απο την ενδοεπικοινωνια..!!! τωρα που εχει ζεστανει ο καιρος τα μωρα που περνανε το πρωτο τους καλοκαιρι τους ειναι κατι πρωτογνωρο πιστευω το να ζεστενονται και ισως και γιαυτο να χαλαει και λιγο ο υπνος τους και να ειναι και ανησυχα..!!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

καλο σας μεσημερι κοριτσια..!!! και ο δικος μου απο πεντε μηνων και μετα δε βολευοταν να κοιμηθει καθολου στο ριλαξ στους ενδιαμεσους υπνους και ηταν ανυσηχως μεχρι να τον παρει ο υπνος με το που ξεκινησα και τον εβαζα στην κουνια του ηρεμησε κ κοιμοταν σαν πουλακι... αλλα εγω παλι την ενδοεπικοινωνια δε τη συμπαθησα ιδιαιτερα ποιο πολυ ποιανει τους εξωτερικους ηχους αποτι το μωρο προτιμουσα να ανεβοκατευενω σκαλες και να ελεγχο το παιδι οταν το εκρινα απαραιτητο  αποτι να τρεχω πανικοβλητη με το που θα ακουσω εναν θορυβο απο την ενδοεπικοινωνια..!!! τωρα που εχει ζεστανει ο καιρος τα μωρα που περνανε το πρωτο τους καλοκαιρι τους ειναι κατι πρωτογνωρο πιστευω το να ζεστενονται και ισως και γιαυτο να χαλαει και λιγο ο υπνος τους και να ειναι και ανησυχα..!!

Δε θα ξεχάσω ποτέ το κεραυνό μου καλοκαίρι που μας πέτυχες σε ηλικία 5-7 μηνών Ιούνιος με Αύγουστος περίπου και τις τραγικές ζέστες, ανοιχτεσ Οι πόρτες θόρυβος απέξω επισης τότε έμαθε να γυρνάει μόνη της στη κούνια, έβγαζε και τα πρώτα δόντια γεμίσαμε και σπυθουράκια παντού και την τρώγανε  παντού 

ενα Δράμα..

χαλαει πολύ ο ύπνος με τη ζέστη :(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλησπέρα. Σε γενικές γραμμές τα πάμε καλά. Τον βάζω να κοιμηθεί οπότε θέλει όσο θέλει κ δεν το ξυπνάω για φαγητό. 

Σήμερα το απόγευμα κοιμήθηκε χωρίς να φάει το γάλα του γιατί κοιμήθηκε! Τρώει στης 15:00 κ πριν κοιμόταν από της 13:00 μεχρι 14:45

Οπότε το βρήκα φυσιολογικό μετά το γεύμα τον 15:00 να μην θέλει να κοιμηθεί απευθείας αλλά να περάσει η ώρα. Πάει 17:00 κ ενώ βλέπω ότι θέλει να κοιμηθεί δεν κοιμάται. Φωνές κακός χαμός! Να κλείνουν τα ματάκια του κ αυτός τίποτα. 

Πάει 17:30 κ λέω να του δώσω το γάλα νωρίτερα αντί για 18:00 γιατί αποκλείεται να αντέξει. Βέβαια φάγαμε λίγο κ κοιμήθηκε. Το περίμενα, το ήξερα! 

Προσπαθώ κ σε αυτό το κομμάτι(ενώ θέλει να κοιμηθεί κ δεν κοιμάται) να χαλαρώσω κ να μην με πιάνει πανικός!

Βέβαια είναι δύσκολο γιατί έχω κ την πεθερά... Αχ το καημένο δεν έφαγε αχ το πουλάκι μου ήθελε τόσο πολύ να κοιμηθεί αλλά δεν μπορούσε(φταίω εγώ γιατί δεν τον νανουρισω αγκαλιά).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , λιλουμ είπε:

Κορίτσια Καλησπέρα. Σε γενικές γραμμές τα πάμε καλά. Τον βάζω να κοιμηθεί οπότε θέλει όσο θέλει κ δεν το ξυπνάω για φαγητό. 

Σήμερα το απόγευμα κοιμήθηκε χωρίς να φάει το γάλα του γιατί κοιμήθηκε! Τρώει στης 15:00 κ πριν κοιμόταν από της 13:00 μεχρι 14:45

Οπότε το βρήκα φυσιολογικό μετά το γεύμα τον 15:00 να μην θέλει να κοιμηθεί απευθείας αλλά να περάσει η ώρα. Πάει 17:00 κ ενώ βλέπω ότι θέλει να κοιμηθεί δεν κοιμάται. Φωνές κακός χαμός! Να κλείνουν τα ματάκια του κ αυτός τίποτα. 

Πάει 17:30 κ λέω να του δώσω το γάλα νωρίτερα αντί για 18:00 γιατί αποκλείεται να αντέξει. Βέβαια φάγαμε λίγο κ κοιμήθηκε. Το περίμενα, το ήξερα! 

Προσπαθώ κ σε αυτό το κομμάτι(ενώ θέλει να κοιμηθεί κ δεν κοιμάται) να χαλαρώσω κ να μην με πιάνει πανικός!

Βέβαια είναι δύσκολο γιατί έχω κ την πεθερά... Αχ το καημένο δεν έφαγε αχ το πουλάκι μου ήθελε τόσο πολύ να κοιμηθεί αλλά δεν μπορούσε(φταίω εγώ γιατί δεν τον νανουρισω αγκαλιά).

 

Πώς κοιμάται το μωρό; Αν ας πούμε περιμένεις να κοιμηθεί για εκπαιδευτικούς λόγους στο κρεβάτι του, και τελικά σου καταλήγει νηστικο να κοιμάται στην αγκαλια την ώρα που τρώει, μαλλον η πεθερά έχει δίκιο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

6-8 μηνών κόβουν τον 3ο ύπνο?  Αλήθεια? ? Ρε κοριτσια εμένα είναι 9 μηνών και κάθε 2-3 ώρες νυστάζει! Το κακό είναι ότι νυσταζει συχνά σαν τον πατέρα του αλλά κοιμάται δύσκολα σαν τη μητέρα του. :mrgreen:

 

@Deena μπορείς να πεις συνοπτικά τι συμβαίνει στα μωρά 8-10 μηνών?  Ότι και να συμβαίνει μας συμβαίνει φυσικά.

 

 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, marakiz είπε:

6-8 μηνών κόβουν τον 3ο ύπνο?  Αλήθεια? ? Ρε κοριτσια εμένα είναι 9 μηνών και κάθε 2-3 ώρες νυστάζει! Το κακό είναι ότι νυσταζει συχνά σαν τον πατέρα του αλλά κοιμάται δύσκολα σαν τη μητέρα του. :mrgreen:

 

@Deena μπορείς να πεις συνοπτικά τι συμβαίνει στα μωρά 8-10 μηνών?  Ότι και να συμβαίνει μας συμβαίνει φυσικά.

 

 

Καλημέρα!

 

Συνοπτικά γιατί δεν έχω πολύ χρόνο σήμερα : Είναι η ηλικία όπου τα μωρά κατακτούν σταδιακά πολλά αναπτυξιακά στάδια (μπουσούλημα, να σηκώνονται όρθια, να πιάνονται, μερικά περπατάνε κλπ), ταυτοχρόνως δε, μαθαίνουν και αντιλαμβάνονται την αλληλεπίδραση και την επικοινωνία (εξ' ου και στους 8 μήνες αρχίζει και το άγχος αποχωρισμού). Όλα αυτά είναι πολύ "συναρπαστικά" για το μυαλό του μωρού, που αδυνατεί να τα επεξεργαστεί, με αποτέλεσμα να κάνει πιο δύσκολα "shut down" για να κοιμηθεί.

 

Αυτό συμβαίνει σε όλα τα μωρά, ακόμα και σε αυτά που μέχρι τότε κοιμόντουσαν αυτόνομα, τα οποία φαίνεται να "παλλινδρομούν", αλλά και σε αυτά που κοιμόντουσαν με "βοήθεια", τα οποία πλέον χρειάζονται περισσότερο χρόνο για να κοιμηθούν (π.χ. περισσότερη ώρα κούνημα, περισσότερη ώρα στήθος κ.λπ.). Σε αυτή την φάση επανέρχονται ή επιδεινώνονται και τα βραδυνά ξυπνήματα.

 

Είναι απολύτως φυσιολογική και απαραίτητη φάση, αν και ιδιαίτερα δύσκολη. Για μένα αυτή η ηλικία είναι το τελευταίο "ιδανικό" παράθυρο για να εκπαιδευθεί το παιδί να κοιμάται μόνο του, όχι ότι αργότερα δεν γινεται, απλά είναι πιο δύσκολη.

 

Όσον για τον τρίτο ύπνο, σημασία έχουν τα σημάδια που σου δίνει το μωρό. Αν χρειάζεται ύπνο, πρέπει να του προσφέρεις ύπνο, όσο πιο ποιοτικό γίνεται.

 

Δείγματα ότι ο τρίτος ύπνος θα "πρέπει" να κοπεί είναι : α) αν αντιστέκεται έντονα το παιδί να κοιμηθεί στον ύπνο αυτό, β) αν ο ύπνος αυτός επηρεάζει την ώρα του βραδυνού ύπνου, μεταθέτοντάς την πολύ αργά, γ) αν συμβαίνει αρκετά αργά το απόγευμα.

 

Αν έχεις χρόνο κοίτα κι εδώ : http://www.weebeedreaming.com/my-blog/8/10-month-sleep-regression

                                               http://www.babysleepsite.com/baby-sleep-patterns/8-9-10-month-old-baby-sleep-regression/

                                               https://sarahockwell-smith.com/2015/11/18/what-the-heck-goes-wrong-sleep-wise-at-8-10-months/

 

Γενικώς αν ψάξεις στο google "sleep regression 8-10 months" θα βρεις πολύ υλικό.

 

Υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα!!

χθες δεν ήμουν στην συζήτηση γιατί ο μικρός τον πάω περίπου 20 μέρες σταθμό και μου έχει πάθει λοίμωξη αναπνευστικού,οττίτιδα,λαιμά τώρα έπαθε γαστρεντερίτιδα & λαρυγγίτιδα...κοντεύω να τα παίξω...και ακόμα είναι 10 μηνών ρε γαμώτο μου..

εννοείται ότι το βράδυ δεν κοιμάται καλά γιατί έχει βήχα & μπούκωμα...πάλι χθες την ώρα που κοιμόταν σηκώθηκε κ πήγε να πιαστεί για να περπατήσει..μετά κάθησε στ κωλαράκι του κ άρχισε να χτυπάει χέρια...μόλις τον έπιασα του έβαλα πιπίλα τα μάτια έκλεισαν αυτόματα...μήπως έχει μόνιμη ιδέα στο μυαλό του ότι θέλει να περπατήσει??μου φαίνεται τόσο περίεργο πραγματικά...τώρα με χαδάκια κ αγκαλίτσα κοιμόταν..την μουσική όταν την έβαλα πραγματικά δεν του έκανε τίποτα...εμείς κοιμόμασταν στην αρχή με νανουρίσματα τα οποία αργότερα απλά δεν μας έκαναν ούτε κ αυτά τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

 

 

11 ώρες πρίν, marakiz είπε:

6-8 μηνών κόβουν τον 3ο ύπνο?  Αλήθεια? ? Ρε κοριτσια εμένα είναι 9 μηνών και κάθε 2-3 ώρες νυστάζει! Το κακό είναι ότι νυσταζει συχνά σαν τον πατέρα του αλλά κοιμάται δύσκολα σαν τη μητέρα του. :mrgreen:

 

@Deena μπορείς να πεις συνοπτικά τι συμβαίνει στα μωρά 8-10 μηνών?  Ότι και να συμβαίνει μας συμβαίνει φυσικά.

 

 

Κι εμενα που ειναι 8,5 μηνων συνηθως κανει ακομα 3 υπνους.Οντως εκει το αργοτερο στις 3 ωρες κουτουλαει. Παντως ζω τραγικα 24ωρα.Παλια περιμενα να βραδιασει να κοιμηθει να ξεκουραστω και τωρα γινεται χαμος...στριφογυρναει συνεχεια. Πρεπει να φταιει κ η ζεστη ομως.Χτες κανα 3ωρο του ειχα κλιματιστικο στο χαμηλο κ κοιμοταν μια χαρα οταν το εκλεισα μετα απο λιγο ξεκινησε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , lazariska είπε:

 

 

Κι εμενα που ειναι 8,5 μηνων συνηθως κανει ακομα 3 υπνους.Οντως εκει το αργοτερο στις 3 ωρες κουτουλαει. Παντως ζω τραγικα 24ωρα.Παλια περιμενα να βραδιασει να κοιμηθει να ξεκουραστω και τωρα γινεται χαμος...στριφογυρναει συνεχεια. Πρεπει να φταιει κ η ζεστη ομως.Χτες κανα 3ωρο του ειχα κλιματιστικο στο χαμηλο κ κοιμοταν μια χαρα οταν το εκλεισα μετα απο λιγο ξεκινησε

εγώ νομίζω ότι τώρα είναι χειρότερα από πριν που εντάξει κάναμε ξενύχτια λόγω ταίσματος...τώρα που δεν κάθεται σε μία μεριά είναι νομίζω πιο δύσκολα....

και μεις με την ζέστη έχουμε πολύ θέμα..ιδρώνει συνέχεια...και του βάζω το air condition στον ανεμιστήρα...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Πώς κοιμάται το μωρό; Αν ας πούμε περιμένεις να κοιμηθεί για εκπαιδευτικούς λόγους στο κρεβάτι του, και τελικά σου καταλήγει νηστικο να κοιμάται στην αγκαλια την ώρα που τρώει, μαλλον η πεθερά έχει δίκιο εδώ.

 Κοιμάται μόνος του στο κρεβάτι του δίνω πιπίλα κ κοιμάται.

Το φαγητό το τρώμε στο καρεκλάκι κ όχι στην αγκαλιά και εκεί κοιμάται. Όρθιος! Δεν το κάνει πάντα μια φορά την ημέρα κ όχι πάντα. 

Στο θέμα ύπνος κ κρεβάτι(να κοιμάται μόνος του) δεν θα ήθελα να αλλάξει. Βέβαια εάν τα καταφέρω. Απο 2,5 μηνων περίπου κοιμάται έτσι. Ίσως τώρα που μεγάλωσε(5 μηνών γίναμε) να είναι πιο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω οτι ο μικρος μου χθες που ελειπε η κορη μεσα στη μερα κοιμηθηκε χαλια,μαλλον εχει συνηθισει στη φασαρια,συν οτι παιζουν κ τον κουραζει.κ χαλια το βραδυ

Φυσικα μπορει να ηταν κ τυχαιο

Link to comment
Share on other sites

5 μηνων μωράκι και κοιμάται μόνο στο κρεβάτι  και πινει το γάλα του σε καρεκλάκι; Αγκαλιά δεν γυρεύει το μωρό; Ομολογώ ότι μου φαίνεται πολύ περίεργο το σκηνικό που περιγράφεις, ίσως κάτι να μην καταλαβα. Αγκαλιά πότε είναι; 

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως και εμενα μου κανει εντυπωση που πινει το γαλα του στο καρεκλακι δεν ειναι λιγο μικρο ;;;και εγω απο νεογεννητο στο κρεβατακι του τον ειχα που ηταν δυπλα στο δικο μας αλλα παντα ακομα και τωρα το γαλα το πινουμε αγκαλια με τη μαμα και θελουμε η μαμα να μας κοιταει και στα ματια..!! αλλα πραγματικα μην εισαι με ενα ρολοι στο χερι ασε το μωρακι να αποφασιζει ποτε θελει να φαει και ποτε να κοιμηθει εμενα ο μικρος μου ηθελε να πινει 100 γρμ γαλα καθε δυο ωρες ακομα και το βραδυ καθε δυο ωρες ξυπνουσες(απλα απο 3 μηνων σταματησε να ξυπναει τα βραδια περα απο μερικες εξερεσεις.)  του αρεσαν τα μικρα και συχνα γευματα αν του το στερουσα αυτο τοτε τωρα μπορει να ηταν πολυ διαφορετικο αλλα και ποιο νευρικο παιδακι.....και σε λιγο καιρο που θα ξεκινησετε τις στερεες τροφες τοτε ισως αλλαξουν πολλα στο προγραμμα του παλι ..!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...