Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγες συνηθειας υπνου μωρού


pitsikoki

Recommended Posts

Just now, Deena είπε:

Μα γιατί να ξυπνάει 7.30; Τί πειράζει να ξυπνάει με την νταντά;

 

Άσε τον να κοιμηθεί όσο θέλει και αν ξυπνήσει αργά ας μην κοιμηθεί το μεσημέρι....

Η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν το είχα σκεφτεί σαν ενδεχόμενο. γίνεται να ξυπνάει το παιδί κ να λείπουν οι γονείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 684
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος said:

Η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν το είχα σκεφτεί σαν ενδεχόμενο. γίνεται να ξυπνάει το παιδί κ να λείπουν οι γονείς;

Εμένα τόσα χρόνια με τη νταντά ξυπνάει το πρωί! Συνήθως ξυπνάει γύρω στις 8.30. Πιο μικρός 9-9.30

Link to comment
Share on other sites

δεβ το είχε σκεφτεί αυτό. ίσως μας ξεμπλόκαρε. θα το δούμε. γιατί μαζί της κοιμάται ευκολότερα. αν τον κοιμίζει περίπου 1 θα είναι οκ, αν πάει πιο αργά θα της πω να το αφήσει. 

 

βέβαια θα ήθελα για λόγους υγείας να ξυπνάει πιο νωρίς. αλλά όλα δεν γίνονται. 

Link to comment
Share on other sites

Μα ναι γιατί πρέπει να ξυπνάει από της 7:30 εφόσον είναι στο σπίτι του ας ξυπνάει ότι ώρα θέλει... Εγώ έκαναν αμαν τα παιδιά μου να μη ξυπνάνε με τις κότες από τις 6:30 το πρωί για να κοιμάμαι κ εγώ λίγο περισσότερο τα πρώινα όταν δε δουλεύω... Κ φέτος το καλοκαίρι  ξυπνάνε γύρω στις 9 ο μεγάλος κ έχει τύχει κ 10 ο μικρός κ το απολαμβάνω.. Ο μικρός ανάλογα την ώρα που θα ξυπνήσει το πρωί θα κοιμηθεί 1 ώρα το μεσημέρι κ αν ξυπνήσει 10 κοιμάται κανένα μισάωρο η στη βόλτα με το αυτοκίνητο  μπορεί να τον πάρει ο ύπνος η και καθόλου .. Κ το βράδυ μέχρι της 10 έχουν κοιμηθεί κ οι δύο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Είναι σε απελθποσθα για το πρόγραμμα ύπνου μας. από ένα σημείο κ μετά σταμάτησα να χαίρομαι τις διακοπές κ παρακαλάω να τελειώσουν. είναι κ από τον οκτώβρη που κοιμάται αργά κ είναι κάθε μέρα με το άγχος πότε θα κοιμηθεί επιτέλους, έχω λαλήσει. 

 

κανονικα κοιμόταν 10/10.30-7.30 (δεν ξυπνούσε μόνος του) κ 12.30-2.30/3.00 (επίσης δεν ξυπνούσε μόνος του). Άβολο γιατί κοιμόταν αργά αλλά παλευόταν. στις διακοπές με εγκληματική ευθύνη του άντρα μου εκτροχιάστηκε. άρχισε να τον αφήνει να κοιμάται πιο αργά για να είμαστε παρέα επειδή στης πεθεράς νου ψήνανε βράδυ κ του άρεσε να είναι έξω κ επειδή μ ψήνουμε κ σπίτι σκέφτηκε να το συνεχίσει. υπήρξαν βραδιά που έξω στο μπαλκόνι μέχρι τις 11.30 σχεδον, παιδί 2,5 χρόνων, σε οικογένεια που φροντίζει κάθε λεπτομέρεια για τη σωστή υγεία του παιδιού υποτίθεται. χειρότεροι απ αυτούς που κορόιδευα δηλαδή. έτσι κατέληξε τα πρωινά να μην ξυπνάει μόνος του πριν τις 8.30 κ έχει τύχει να ξυπνήσει κ στις 10. όποτε ξυπνούσε αργά τον κρατούσα ξύπνιο για να κοιμηθεί νωρίς που πάλι όμως με ευθύνη του άντρα μου μπορεί κ να περνούσε 9.30 κ επειδή του έλειπε ήθελε σχεδον 12ωρο κ την άλλη μέρα πάλι ξυπνούσε αργά κ όλα χάλια. αυτό πιο σπάνια, γενικά είχαμε βολευτεί με ένα ξύπνημα 8.09-8.30 κ μεσημέρι 1-3, ή κ λίγο πιο μετά τη 1 κ τον ξυπνούσα 3.30, σιγά σιγά όμως ξεφεύγει κ αυτό γιατί κ το πρωί είναι δύσκολο να γυρίσουμε πριν τις 12.30 όπου πάμε κ κάνει κακά πλέον το μεσημέρι όταν φοράει πάνα για να κοιμηθεί κ ξεσηκώνεται, κ γενικά ένας χαμός, χθες κ προχθές κοιμήθηκε 2.30 κ έφαγε μεσημεριανό στις 5 σχεδον, που δεν είναι φυσιολογικό κ του είχα φωνάξει κιόλας για να κοιμηθεί, σήμερα τον ξύπνησα 7.30 κ οατολαυτα δεν κοιμάται με τίποτα, φωνάζει, κλωτσάει το κρεβάτι κ ζητήσει να παίξουμε. είμαι απελπισμένη, την Τρίτη έρχεται πρώτη μέρα η νταντά γιατί δεν μπορεί να κάνει προσαρμογή νωρίτερα (η ίδια είναι με πέρσι) κ θα πρέπει να ξυπνάει 7.30 το αργότερο. δεν μπορώ να κόψω μεσημεριανό ύπνο γιατί τότε πότε θα καλύπτει το 12ωρο; 

 

 

Αφού δεν το στέλνεε παιδικό, γιατί να ξυπνάει 7μιση και όχι όποτε θέλει; Να έλεηες ότι ξυπνά μόνος του το μεσημέρι, οκ, να κάνεις κάτι. Αλλά αν ξυονήσει ξέρω γω 9μιση, τι πειράζει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αλήθεια είναι ότι έχω μείνει στο ότι το ξύπνημα αργά είναι επακόλουθο του ύπνου αργά, άρα θα λυθεί μαζί με το ύπνο. όμως φαύλος κύκλος. δεν φταίω εγω κ ταλαιπωρήθηκα παρα πολύ κ πίεσα πολύ το παιδί κ είχαμε κ πολλούς καβγαδες. 

 

πέρσι υπέφερα που ξυπνούσε 6.30 το καλοκαίρι! έψαχνα να βρω τρόπο να ξυπνάει λίγο αργότερα. τελικά πάντα κάτι θα με τρώει. 

 

γενικα όμως θα ήθελα να ξυπνάει 7.30. είναι πιο υγιεινό κ έτσι θα ξυπνάει κ σε όλη τη ζωή του έτσι κ αλλιώς. αλλά δεν θέλω κ να κοιμάται αργά. το μεσημεριανό είναι δευτερεύον έτσι όπως είμαστε. ιδανικά όμως θα ήθελα βράδυ 9.30-7.30 κ μεσημέρι 1-2 ή κάτι παρεμφερές. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

δεβ το είχε σκεφτεί αυτό. ίσως μας ξεμπλόκαρε. θα το δούμε. γιατί μαζί της κοιμάται ευκολότερα. αν τον κοιμίζει περίπου 1 θα είναι οκ, αν πάει πιο αργά θα της πω να το αφήσει. 

 

βέβαια θα ήθελα για λόγους υγείας να ξυπνάει πιο νωρίς. αλλά όλα δεν γίνονται. 

Καταρχην ας ξυπναει αφου εχεις φυγει,δεν πειραζει. Δευτερον,ολα ξεφευγουν στις διακοπες αλλα σε 2-3 μερες μπορεις να επαναφερεις το προγραμμμα. Ειτε μια μερα να ξυπνησει νωρις και μετα να κοιμηθει νωρις το μεσημερι κλπ ειτε μια μερα να μεινει ξυπνιος ωστε να κοιμηθει νωρις το βραδυ. 
εχω παρατηρησει οτι αν καποια βραδια κοιμηθουν πχ 10 αντι για 8.30-9, για μια δυο μερες οσο κι αν νυσταζουν παλι 10 θα κοιμηθουν. Χρειαζεται ενα μικρο διαστημα επαναπροσαρμογης. Αλλα μιλαμε μονο για λιγες μερες. 

Link to comment
Share on other sites

Βρε @Έσπερος ακόμα θεωρείς ότι όπως κοιμάται τώρα θα κοιμάται και σε έναν χρόνο; Τί πάει να πει θα ξυπνάει 7.30 σε όλη του την ζωή; 
 

Επίσης, μετά λύπης σου λέω ότι δεν έχεις πολύ καιρό με μεσημεριανό ύπνο ακόμα, άπαξ και το παιδί παλεύει τον ύπνο αυτό, πολύ σύντομα θα κοπεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

γενικα όμως θα ήθελα να ξυπνάει 7.30. είναι πιο υγιεινό κ έτσι θα ξυπνάει κ σε όλη τη ζωή του έτσι κ αλλιώς

Γιατί καλέ να ξυπνάει 7.30 σε όλη του τη ζωή?? Που ξέρεις τί δουλειά θα κάνει? Ούτε τα καλοκαίρια, ούτε ως φοιτητής, ίσως ούτε και πιο μετά θα χρειάζεται να ξυπνάει 7.30. Ποιο είναι το θετικό στο να ξυπνάς 7.30? Γιατί και εγώ 7.30 ξυπνάω και τίποτα θετικό δεν βλέπω σε αυτό. Το θετικό για μένα θα ήταν να ξυπνάω με το βιολογικό μου ρολόι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

η αλήθεια είναι ότι έχω μείνει στο ότι το ξύπνημα αργά είναι επακόλουθο του ύπνου αργά, άρα θα λυθεί μαζί με το ύπνο. όμως φαύλος κύκλος. δεν φταίω εγω κ ταλαιπωρήθηκα παρα πολύ κ πίεσα πολύ το παιδί κ είχαμε κ πολλούς καβγαδες. 

 

πέρσι υπέφερα που ξυπνούσε 6.30 το καλοκαίρι! έψαχνα να βρω τρόπο να ξυπνάει λίγο αργότερα. τελικά πάντα κάτι θα με τρώει. 

 

γενικα όμως θα ήθελα να ξυπνάει 7.30. είναι πιο υγιεινό κ έτσι θα ξυπνάει κ σε όλη τη ζωή του έτσι κ αλλιώς. αλλά δεν θέλω κ να κοιμάται αργά. το μεσημεριανό είναι δευτερεύον έτσι όπως είμαστε. ιδανικά όμως θα ήθελα βράδυ 9.30-7.30 κ μεσημέρι 1-2 ή κάτι παρεμφερές. 

Πρόβλημα δεν νομίζω να υπάρχει όταν ξυπνά το παιδί κ οι γονείς λείπουν. Θα το έχεις προετοιμάσει τουλάχιστον από το προηγούμενο βράδυ πως θα πας στην δουλειά θα είναι ή κοπέλα εκεί όταν ξυπνήσει να του φτιάξει το γάλα, να παίξουν κτλ μέχρι να ρθεις. 

 

Τώρα για τα υπόλοιπα πιστεύω κι εγώ πως με λίγες μέρες δεν μπορείς να αλλάξεις τους ρυθμούς του στον υπνο. Εγώ θα ξεκινήσω μόλις τελειώσουν οι διακοπές να τον κοιμιζω ένα τέταρτο νωρίτερα. Δηλ τώρα ξαπλώνει 10 10+ και με τα παραμύθια κ τα παιχνίδια καταφέρνει να κοιμηθεί έντεκα παρά. Σκοπεύω να ξαπλώνουμε ένα τέταρτο νωρίτερα κάθε λίγες μέρες ώστε να αποκτήσει ένα άλλο ρυθμό που να βολευει για το σχολείο. Σε μας δουλεύει αυτό, δηλ να ρυθμιζω τον βραδινό κ μετα από μέρες ξυπνά νωρίτερα. Βέβαια δεν κοιμάται καθόλου μέσα στην μέρα.

 

Για τα ψησίματα κτλ που λες δεν πειράζει αν γίνεται μία φορά στο τόσο. Κι εσείς το ευχαριστιεστε κ το παιδί. Αλλα αν γίνει συνήθεια που δεν σας αρέσει/βολευει αξίζει να την αλλάξεις. Από την άλλη οδευουμε στο φθινόπωρο οι συνήθειες μας θα αλλάξουν αναγκαστικά οπότε ζηστε το! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

Επίσης, μετά λύπης σου λέω ότι δεν έχεις πολύ καιρό με μεσημεριανό ύπνο ακόμα, άπαξ και το παιδί παλεύει τον ύπνο αυτό, πολύ σύντομα θα κοπεί.

Αυτό το έχω υποψιαστεί αλλά έχω μπλοκάρει στο ότι δεν μπορεί να καλύπτει 12ωρο.Με την νταντά γενικά κοιμόταν πρώτα πιο εύκολα, εγω τα σ/κ ζοριζόμουν πολλές φορές, το ίδιο κ στην καραντίνα. Εναποθετω εκεί τις ελπίδες μου, αλλά θα είμαι αυστηρή στο ξύπνημα για να στρώσει κ ο βραδινός.

 

Just now, irin είπε:

εχω παρατηρησει οτι αν καποια βραδια κοιμηθουν πχ 10 αντι για 8.30-9, για μια δυο μερες οσο κι αν νυσταζουν παλι 10 θα κοιμηθουν. Χρειαζεται ενα μικρο διαστημα επαναπροσαρμογης. Αλλα μιλαμε μονο για λιγες μερες. 

όταν οι διακοπές είναι δυο μήνες όμως δεν είναι πιο δύσκολο; με την ξαραντινα δεν επανήλθα πλήρως κ πάλι δεν είχε ξεφύγει τόσο.

 

Just now, Yovanna είπε:

Γιατί καλέ να ξυπνάει 7.30 σε όλη του τη ζωή?? Που ξέρεις τί δουλειά θα κάνει? Ούτε τα καλοκαίρια, ούτε ως φοιτητής, ίσως ούτε και πιο μετά θα χρειάζεται να ξυπνάει 7.30. Ποιο είναι το θετικό στο να ξυπνάς 7.30? Γιατί και εγώ 7.30 ξυπνάω και τίποτα θετικό δεν βλέπω σε αυτό. Το θετικό για μένα θα ήταν να ξυπνάω με το βιολογικό μου ρολόι. 

7.30 είναι το αργότερο που έχω ξυπνήσει γενικά. Εγω ξυπνάω 6.30 τώρα, ως φοιτήτρια 6.30 - 7 παρα έφευγα για να να είμαι 8 κ κάτι στη σχολή να πιάσω καλή θέση στο αμφιθέατρο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

7.30 είναι το αργότερο που έχω ξυπνήσει γενικά. Εγω ξυπνάω 6.30 τώρα, ως φοιτήτρια 6.30 - 7 παρα έφευγα για να να είμαι 8 κ κάτι στη σχολή να πιάσω καλή θέση στο αμφιθέατρο

Και τα Σαββατοκύριακα ως ελεύθερη?? Και στις καλοκαιρινές διακοπές?? Εγώ προ γάμου και παιδιού, στις καλοκαιρινές διακοπές με τα ξαδέρφια μου, 7.30 γυρίζαμε ! Και τα ΣΚ στο σπίτι αν ξύπναγα 11 , έλεγα νωρίς είναι ακόμη! Από μικρή θυμάμαι στο σπίτι μου, επειδή όλοι μισούμε το πρωινό ξύπνημα πριν τις 10 τα Σαββατοκύριακα δεν άνοιγε κανείς το μάτι του!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό το έχω υποψιαστεί αλλά έχω μπλοκάρει στο ότι δεν μπορεί να καλύπτει 12ωρο.Με την νταντά γενικά κοιμόταν πρώτα πιο εύκολα, εγω τα σ/κ ζοριζόμουν πολλές φορές, το ίδιο κ στην καραντίνα. Εναποθετω εκεί τις ελπίδες μου, αλλά θα είμαι αυστηρή στο ξύπνημα για να στρώσει κ ο βραδινός.


Θα μπορούσε πχ να κοιμάται 21.30-9.30 ή 22.00-10.00. Τα δικά μου στην αντιστοιχη ηλικία χωρίς μεσημεριανό ύπνο κοιμόντουσαν 20.00-7.00.

 

Το 12ωρο πάντως μπορεί να το χρειάζεται τώρα αλλά όχι για πολλά χρόνια ακόμα, ισως για 1-2.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:


Θα μπορούσε πχ να κοιμάται 21.30-9.30 ή 22.00-10.00. Τα δικά μου στην αντιστοιχη ηλικία χωρίς μεσημεριανό ύπνο κοιμόντουσαν 20.00-7.00.

 

Το 12ωρο πάντως μπορεί να το χρειάζεται τώρα αλλά όχι για πολλά χρόνια ακόμα, ισως για 1-2.

Εντάξει για τώρα λέμε όμως. Του χρόνου θα πάει σχολείο, δεν θα κοιμάται μεσημέρι. Αλλά για φέτος, όσο το χρειάζεται, θα πρέπει να το καλύπτει. Θα το σκεφτούμε να το συζητήσουμε, γιατί εμένα δεν μου αρέσει η ιδεα να κοιμάται την ώρα που φεύγουμε. λογικά βέβαια όταν ακούει θορύβους θα αρχίσει να ξυπνάει, γιατί άρχισε να ξυπνάει πιο αργά κ μέσα στην καραντίνα που κ εμείς δεν σηκωνόμασταν στις 6.30. έχω λίγες ελπίδες. αλλά ήταν ποστ απελπισίας πραγματικά, εκείνη την ώρα ή με τον άντρα μου θα τσακωνομουν ή θα μάλωνα το παιδί. 

 

Just now, Yovanna είπε:

Και τα Σαββατοκύριακα ως ελεύθερη?? Και στις καλοκαιρινές διακοπές?? Εγώ προ γάμου και παιδιού, στις καλοκαιρινές διακοπές με τα ξαδέρφια μου, 7.30 γυρίζαμε ! Και τα ΣΚ στο σπίτι αν ξύπναγα 11 , έλεγα νωρίς είναι ακόμη! Από μικρή θυμάμαι στο σπίτι μου, επειδή όλοι μισούμε το πρωινό ξύπνημα πριν τις 10 τα Σαββατοκύριακα δεν άνοιγε κανείς το μάτι του!

γενικά έχω πολύ ρυθμισμένο βιολογικό ρολόι και δυσκολευόμουν να κοιμηθώ πιο αργά. αντε πες να ξυπνήσω 9-9.30 μετά από κανένα ξενύχτι, που δεν είμαι και του ξενυχτιού. ο άντρας μου κοιμόταν ώρες ό,τι να ναι αλλά ευτυχώς μόλις γεννήθηκε το παιδί εφτιαξε. απλώς το καλοκαίρι του αρεσει να ξενυχτάμε, εκείνος όμως μόλις κοιμηθεί το παιδί πέφτει κ κοιμαται κ απορει γαιτί δεν μπορω να κάνω το ίδιο. 

 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Για τα ψησίματα κτλ που λες δεν πειράζει αν γίνεται μία φορά στο τόσο. Κι εσείς το ευχαριστιεστε κ το παιδί. Αλλα αν γίνει συνήθεια που δεν σας αρέσει/βολευει αξίζει να την αλλάξεις. Από την άλλη οδευουμε στο φθινόπωρο οι συνήθειες μας θα αλλάξουν αναγκαστικά οπότε ζηστε το! 

ε ναι, μόνο καλοκάιρι ψήνουμε βράδυ έτσι κ αλλιώς. τον άλλο καιρό ψήνουμε μεσημέρι. απλώς έινια κ μη εποικοδομητικός χρόνος. εμείς καθόμαστε κ τρώμε κ το παιδί μόλις τελειώσει περιφέρεται στο μπαλκόνι χωρίς ασχολία. δεν είναι αυτό ποιοτικός χρόνος με την οικογένεια και δεν καταλαβαίνω γιατί να το υιοθετήσουμε. βλακείες του άντρα μου που μπορεί να ασχοληθεί με χίλια άσχετα μέσα στη μέρα κ νομίζει ότι έτσι προσφέρει κάτι στο παιδί με το να το κρατάει ξύπνιο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

7.30 είναι το αργότερο που έχω ξυπνήσει γενικά. Εγω ξυπνάω 6.30 τώρα, ως φοιτήτρια 6.30 - 7 παρα έφευγα για να να είμαι 8 κ κάτι στη σχολή να πιάσω καλή θέση στο αμφιθέατρο!

 

Θα έλεγα να αρχίσεις να προετοιμάζεσαι από τώρα για το ενδεχόμενο το παιδί σου να περάσει εφηβεία, μην πάθεις εγκεφαλικό. Ξέρεις από αυτό που το Σάββατο το παιδί σου λέει καληνύχτα όταν εσύ πας για τον πρωινό καφέ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Θα έλεγα να αρχίσεις να προετοιμάζεσαι από τώρα για το ενδεχόμενο το παιδί σου να περάσει εφηβεία, μην πάθεις εγκεφαλικό. Ξέρεις από αυτό που το Σάββατο το παιδί σου λέει καληνύχτα όταν εσύ πας για τον πρωινό καφέ;

Αν μοιάσει στον πατέρα του δυστυχώς θα τα περάσω. ελπίζω ότι θα έχει πάρει κάποιο γονίδιο δικό μου! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ε ναι, μόνο καλοκάιρι ψήνουμε βράδυ έτσι κ αλλιώς. τον άλλο καιρό ψήνουμε μεσημέρι. απλώς έινια κ μη εποικοδομητικός χρόνος. εμείς καθόμαστε κ τρώμε κ το παιδί μόλις τελειώσει περιφέρεται στο μπαλκόνι χωρίς ασχολία. δεν είναι αυτό ποιοτικός χρόνος με την οικογένεια και δεν καταλαβαίνω γιατί να το υιοθετήσουμε. βλακείες του άντρα μου που μπορεί να ασχοληθεί με χίλια άσχετα μέσα στη μέρα κ νομίζει ότι έτσι προσφέρει κάτι στο παιδί με το να το κρατάει ξύπνιο. 

Κοίταξε, δεν είναι ότι δεν έχει κάτι να κερδίσει. Θα δει τον νυχτερινό ουρανό, το φεγγαράκι, τα αστέρια, την αύρα της νύχτας, θα μιλήσετε για αυτά, μπορείτε να πείτε τραγουδάκια, εμένα πιο μεγάλος βέβαια μου δείχνει την Αφροδιτη, κάποιους αστερισμούς, αναζητα κι άλλους πλανήτες. Παλια εψάχνε την γη(ω ναι!) τώρα λέει πως θα μπεί σε διαστημόπλοιο να την δει από ψηλά. Έπειτα θα ακούσει ένα πουλάκι, ένα τριζονι, θα μιλησουμε για αυτα ή θα πούμε που κ πως κοιμούνται τα ζωακια το βράδυ. 

 Θέλω να πω πως κ ή νύχτα έχει την αίγλη της κ ο χρόνος αυτός δεν είναι πάντα μη ποιοτικός. 

  Αλλά είμαι κι εγώ της άποψης πως αυτό πρέπει να είναι ή εξαίρεση, μία φορά στο τόσο, όχι καθημερινο αν δεν αρέσει στον γονέα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:


Θα μπορούσε πχ να κοιμάται 21.30-9.30 ή 22.00-10.00. Τα δικά μου στην αντιστοιχη ηλικία χωρίς μεσημεριανό ύπνο κοιμόντουσαν 20.00-7.00.

 

Το 12ωρο πάντως μπορεί να το χρειάζεται τώρα αλλά όχι για πολλά χρόνια ακόμα, ισως για 1-2.

Ναι αυτό ακριβώς. Εμένα έκοψε τον μεσημεριανό ύπνο σχετικά νωρίς, 20 μηνών, και από τότε κοιμάται 12 ώρες το βράδυ. Και τελείωσε και το μαρτύριο ποτέ θα κοιμηθεί, έκανε και 1 ώρα να αποκοιμηθει. Τώρα αποκοιμάται σε 10 λεπτά και κοιμάται για 12 ώρες την νύχτα, συνήθως 20 με 7, ενώ όσο κοιμόταν για μεσημερι, κοιμόταν 10 ώρες το βράδυ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Κοίταξε, δεν είναι ότι δεν έχει κάτι να κερδίσει. Θα δει τον νυχτερινό ουρανό, το φεγγαράκι, τα αστέρια, την αύρα της νύχτας, θα μιλήσετε για αυτά, μπορείτε να πείτε τραγουδάκια, εμένα πιο μεγάλος βέβαια μου δείχνει την Αφροδιτη, κάποιους αστερισμούς, αναζητα κι άλλους πλανήτες. Παλια εψάχνε την γη(ω ναι!) τώρα λέει πως θα μπεί σε διαστημόπλοιο να την δει από ψηλά. Έπειτα θα ακούσει ένα πουλάκι, ένα τριζονι, θα μιλησουμε για αυτα ή θα πούμε που κ πως κοιμούνται τα ζωακια το βράδυ. 

 Θέλω να πω πως κ ή νύχτα έχει την αίγλη της κ ο χρόνος αυτός δεν είναι πάντα μη ποιοτικός. 

  Αλλά είμαι κι εγώ της άποψης πως αυτό πρέπει να είναι ή εξαίρεση, μία φορά στο τόσο, όχι καθημερινο αν δεν αρέσει στον γονέα. 

καλά δεν είναι καθημερινό. όλο το καλοκαίρι άντε να έγινε δέκα φορές. δεν είναι ποιοτικό γιατί παίζει μόνος του ή του μιλάμε λίγο κ μιλάμε οι δυο μας. απλώς όλο το καλοκαίρι τη μια το ένα την αλκή το άλλο, πάντα αργούσανε κ ήρθαν κ ξενύχτια κ το αποτελείωσαν

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

καλά δεν είναι καθημερινό. όλο το καλοκαίρι άντε να έγινε δέκα φορές. δεν είναι ποιοτικό γιατί παίζει μόνος του ή του μιλάμε λίγο κ μιλάμε οι δυο μας. απλώς όλο το καλοκαίρι τη μια το ένα την αλκή το άλλο, πάντα αργούσανε κ ήρθαν κ ξενύχτια κ το αποτελείωσαν

Μετά το πέρας του καλοκαιριού όλοι θα βρούμε ξανά την σειρα μας. Ας απολαυσουμε τις τελευταίες αυτές μέρες γιατί μας περιμένει δύσκολος χειμώνας όπως φαίνεται! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Ναι αυτό ακριβώς. Εμένα έκοψε τον μεσημεριανό ύπνο σχετικά νωρίς, 20 μηνών, και από τότε κοιμάται 12 ώρες το βράδυ. Και τελείωσε και το μαρτύριο ποτέ θα κοιμηθεί, έκανε και 1 ώρα να αποκοιμηθει. Τώρα αποκοιμάται σε 10 λεπτά και κοιμάται για 12 ώρες την νύχτα, συνήθως 20 με 7. 

με τα μυαλά που έχει ο άντρας μου, ένας πάλι θα καθυστερούσε. γιατί τη μια θα χάζευα με με το ένα την άλλη με το άλλο, δεν θα κοιμόταν νωρίς. κ τώρα το καλοκαίρι είχαμε ποσά βραδιά ευκαιρία να κοιμηθεί πριν τις 9 κ επειδή ο μικρός είναι σε φάση που λέει ότι δεν θέλει να κοιμηθεί, λέει ότι το πιέζω κλπ κ αργούμε. είμαι καταδικασμένη να υποφέρω α αυτό το θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

με τα μυαλά που έχει ο άντρας μου, ένας πάλι θα καθυστερούσε. γιατί τη μια θα χάζευα με με το ένα την άλλη με το άλλο, δεν θα κοιμόταν νωρίς. κ τώρα το καλοκαίρι είχαμε ποσά βραδιά ευκαιρία να κοιμηθεί πριν τις 9 κ επειδή ο μικρός είναι σε φάση που λέει ότι δεν θέλει να κοιμηθεί, λέει ότι το πιέζω κλπ κ αργούμε. είμαι καταδικασμένη να υποφέρω α αυτό το θέμα. 

Κι εμενα μου αρεσει να κοιμουνται νωρις. Αλλα δεν ειχα σκεφτει ποτε το οτι δεν ειναι ποιοτικος χρονος. Το παιδι γυρναει «ασκοπα» και παιζει μονο του κοντα σας οσο τρωτε,αφου εχει ψησει κλπ. Μια χαρα οικογενειακη στιγμη ειναι αυτο! Δεν χρειαζεται οσο ειναι ξυπνιο να κανει κατι «εκπαιδευτικο»

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν το είχα σκεφτεί σαν ενδεχόμενο. γίνεται να ξυπνάει το παιδί κ να λείπουν οι γονείς;

Πωπω, κρίση πανικού με έπιασε με το αρχικό μνμ. Με τόσο αγχος κ πίεση για την ώρα υπνου:?

Απο την περσινή χρονιά σου είχε προταθεί ότι το παιδί μπορεί να ξυπνάει αφού φυγετε:confused:

Δλδ εμενα που δούλευαν στις 6 έπρεπε να ξυπνάω από τις 5:30?:shock:

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

βέβαια θα ήθελα για λόγους υγείας να ξυπνάει πιο νωρίς. αλλά όλα δεν γίνονται. 

Μα είναι τόσο μεγάλη διαφορά αν θα ξυπνήσει 7η9;τι τραγικό θα πάθουν δλδ από άποψη υγείας; 

Προσωπικα φέτος το καλοκαίρι μου φαινόταν κ νωρις που σηκωνοντουσαν 9:-P

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

πέρσι υπέφερα που ξυπνούσε 6.30 το καλοκαίρι! έψαχνα να βρω τρόπο να ξυπνάει λίγο αργότερα. τελικά πάντα κάτι θα με τρώει. 

 

γενικα όμως θα ήθελα να ξυπνάει 7.30. είναι πιο υγιεινό κ έτσι θα ξυπνάει κ σε όλη τη ζωή του έτσι κ αλλιώς. αλλά δεν θέλω κ να κοιμάται αργά. το μεσημεριανό είναι δευτερεύον έτσι όπως είμαστε. ιδανικά όμως θα ήθελα βράδυ 9.30-7.30 κ μεσημέρι 1-2 ή κάτι παρεμφερές. 

Ότι πάντα κτ θα σε τρωει, είναι πολύ πιο σοβαρό από το να κοιμαται 10κ να ξυπνάει 8

Μ αρεσει η σιγουριά σου ουλτι θα ξυπνάει πάντα 7:30.αποκλειεται να δουλεύει στην νύχτα; :mrgreen:

Είσαι πάρα πολύ συγκεκριμένη στα όρια που βάζεις, κ μονο μπέρδεμα σου προκαλουν

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

 

 

7.30 είναι το αργότερο που έχω ξυπνήσει γενικά. Εγω ξυπνάω 6.30 τώρα, ως φοιτήτρια 6.30 - 7 παρα έφευγα για να να είμαι 8 κ κάτι στη σχολή να πιάσω καλή θέση στο αμφιθέατρο!

Θα ήθελα να σε προειδοποιησω ότι κατά 99% δ πρόκειται να είναι φοιτητής σαν εσενα:P

Συμφωνω ότι ακόμη κ αν εχει τωρα ανάγκη το 12ωρο,δ θα κρατήσει για πολυ

Κοίταξε να το δεις χαλαρά, γτ του χρονου με το σχολειο πάλι θα αλλαξει

Επισης εμενα κοβανε πολύ νωρίς μεσημεριανό ύπνο, πριν τα 2.τοτε κανανε μεγάλους νυχτερινός ύπνους. Με το σχολειο ένιωσαν την ανάγκη να ξανακοιμηθουν μεσημερι, ειδικα ο μικρος, κ κοιμουνται κ νωρις βραδυ(γενικα τα δικα μου είναι ανάποδα, κοιμουνται πολύ περισσότερο από νεογέννητα) 

(πάντως εύχομαι να μην παρεξηγήσεις τον τόνο μου, προσπάθησα να σου απαντήσω χιουμοριστικα, γτ το αρχικό μνμ ήταν φουλ απελπισία. Δ ειναι κτ να πελαγωνεις) 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου αρεσει να κοιμουνται νωρις. Αλλα δεν ειχα σκεφτει ποτε το οτι δεν ειναι ποιοτικος χρονος. Το παιδι γυρναει «ασκοπα» και παιζει μονο του κοντα σας οσο τρωτε,αφου εχει ψησει κλπ. Μια χαρα οικογενειακη στιγμη ειναι αυτο! Δεν χρειαζεται οσο ειναι ξυπνιο να κανει κατι «εκπαιδευτικο»

 

 

 

Αυτό ήθελα κι εγώ να γράψω. Εμένα δεν μου φαίνεται χαμένος χρόνος, αλλά σαν τις καλοκαιρινές νύχτες που θυμάμαι με πολλή αγάπη και νοσταλγία από τα παιδικά μου χρόνια. Είστε κι οι τρεις μαζί, είστε σε χαλαρή διάθεση, για μένα αυτό είναι ο ορισμός του ποιοτικού χρόνου κι ας μην περιλαμβάνει καμία εκμάθηση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Κι εμενα μου αρεσει να κοιμουνται νωρις. Αλλα δεν ειχα σκεφτει ποτε το οτι δεν ειναι ποιοτικος χρονος. Το παιδι γυρναει «ασκοπα» και παιζει μονο του κοντα σας οσο τρωτε,αφου εχει ψησει κλπ. Μια χαρα οικογενειακη στιγμη ειναι αυτο! Δεν χρειαζεται οσο ειναι ξυπνιο να κανει κατι «εκπαιδευτικο»

 

 

 

Αυτό ήθελα κι εγώ να γράψω. Εμένα δεν μου φαίνεται χαμένος χρόνος, αλλά σαν τις καλοκαιρινές νύχτες που θυμάμαι με πολλή αγάπη και νοσταλγία από τα παιδικά μου χρόνια. Είστε κι οι τρεις μαζί, είστε σε χαλαρή διάθεση, για μένα αυτό είναι ο ορισμός του ποιοτικού χρόνου κι ας μην περιλαμβάνει καμία εκμάθηση. 

Δεν είναι θέμα εκμάθησης, απλώς θεωρώ ότι είναι φτωχή αλληλεπίδραση. οι γονείς συζητούν κ το παιδί παίζει κ κατά καιρούς συζητάει μαζί τους ή τους δείχνει κάτι. αυτό δεν το θεωρώ τόσο σοβαρό χρόνο αλληλεπίδρασης γονέα παιδιού που να αξίζει να χαλάσει το πρόγραμμα ύπνου. 

@vicky86 εκείνη την ώρα ήμουν σε πανικό. γενικά το θέμα του ύπνου μου προκαλεί απίστευτο εκνευρισμό. Όλη αυτή η αναμονή κ η ανησυχία για το τι ώρα θα κοιμηθεί κ πόθος είναι ο σωστός συνδυασμός των ύπνων κ των ξυπνημάτων. Κ είναι κ που ο άντρας μου δεν διευκολύνει να δημιουργηθούν συνθήκες χαλάρωσης σε όλο το σποτι για να πάμε ομαλά στην ώρα ύπνου. αυτά που διαβάζω κ θέλω να εφαρμόσω τα θεωρεί υπερβολές. τι έντονα παιχνίδια κάνει, τι του βάζει μουσική κ καμία φορά βλέπει κ βίντεο ενώ η οθόνη απαγορευεται, μπαινοβγαίνει στο δωμάτιο αν αργούμε, αργεί να έρθει για να κάνουν τα καθιερωμένα τους, ενώ τα έχω τόσο ωραία τακτοποιημένα στο μυαλό μου, δεν μπορώ να τα εφαρμόσω. γι αυτό γίνομαι έξαλλη. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...