Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγες συνηθειας υπνου μωρού


pitsikoki

Recommended Posts

2 hours ago, CMES said:

Γυρω στις 8 ξυπναει, μεσο ορο. Αν κοιμηθει μεσημερι το βραδυ την παιρνει ο υπνος μετα τις 12.30-1!!!

Επισης αρνειται να παει για υπνο και το μεσημερι...

Τελικά σε κανένα παιδί δεν αρέσει ο μεσημεριανός ύπνος! Αχ θα καταλάβουν την αξία του όταν θα είναι αργά χαχαχα

Έχω καταλήξει πως δεν χρειάζονται όλα τα παιδιά τον ίδιο ύπνο για να ξεκουραστούν, εγώ το μόνο που θα έκανα στην θέση σου θα ήταν να αρχίσω την διαδικασία του ύπνου της λίγο νωρίτερα κάθε βράδυ, θα  καθόμουν μαζί της στο δωμάτιο ώσπου να κοιμηθεί (το ίδιο κάνω και εγώ τώρα με τον γιο μου) αγκαλιά, παρέα με κανένα παραμύθι..(αν και πιστεύω θα το έχεις ήδη δοκιμάσει) .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 684
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό που κάνω στον γιο μου τα μεσημέρια είναι να του φέρω το μαξιλάρι του κ το αρκουδάκι του στον καναπέ ( αυτα τα έχει συνδυάσει με τον ύπνο του ) κ αν δεν έχει κοιμηθεί καλά το βράδυ κοιματε στον καναπέ η αλλιώς ξαπλώνει κ χαλαρώνει χωρίς να τον περνει ο ύπνος ..!!! 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τον τελευταίο καιρό αρνείται να κοιμηθεί το μεσημέρι κ το βράδυ κοιμάται μέσα σε πέντε λεπτά στις 9. Το πρωί όμως ξυπνά στις 7 άντε οχτώ βαριά. Εννοείται ότι ξυπνά ανάμεσα αλλά για πολύ λίγο. Είναι καλά 10-11 ώρες ύπνου για 20 μηνών μωρό? Εμενα μου φαίνονται λίγες αλλά δεν νυσταζει νωρίτερα.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εμένα τον τελευταίο καιρό αρνείται να κοιμηθεί το μεσημέρι κ το βράδυ κοιμάται μέσα σε πέντε λεπτά στις 9. Το πρωί όμως ξυπνά στις 7 άντε οχτώ βαριά. Εννοείται ότι ξυπνά ανάμεσα αλλά για πολύ λίγο. Είναι καλά 10-11 ώρες ύπνου για 20 μηνών μωρό? Εμενα μου φαίνονται λίγες αλλά δεν νυσταζει νωρίτερα.

 

Αν ειναι καλοδιαθετος την ημερα τοτε ειναι μια χαρα, φαινεται να χορταινει υπνο και ειναι αρκετα τα παιδια που κοβουν τον ημερησιο πριν τα 2.  Μακαρι να ξυπνουσε και εμενα στις 7...αλλα γαριδα το ματι πριν ξημερωσει!

 
Link to comment
Share on other sites

αυτα που θα πω τα εχουν ξαναπει κ πιθανον τα κανετε

ιδιες ωρες καθε μερα,ιδια βηματα καθε φορα

αλλα απο την αλλη εξαρταται κ τι προσδοκας.αν πχ να πηγαινεις την μικρη στις 9στο δωματιο,καληνυχτα,φιλι,παραμυθι κ φευγεις για μενα δ μου "ταιριαζει",εννοειται πως θα παραμεινω στο δωματιο μεχρι να κοιμηθει.αλλες φορες κοιμαται σε 5' αλλες εχουμε κατσει κ 45.ετσι ομως ειμαστε κ εμεις οι μεγαλοι.υπαρχουν βραδια που απο υπερενταση η δ νυσταζουμε αργουμε να κοιμηθουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο τρίχρονος Άκης πέρασε μια φανταστική μέρα στη παραλία . Στο σπίτι αν κ είναι αργά πια συνεχίζει να παίζει κ δε φαίνεται να θέλει να κοιμηθεί .στις 10 το βράδυ ο πατέρας του σηκώνεται από τον καναπέ κ τον παίρνει στο κρεβάτι του . "Είναι αργά δε μπορεί να συνεχιστεί άλλο αυτό " . Ο Άκης επαναστατεί κ επιστρέφει στο σαλόνι .

Αυτό που λείπει από τη στρατηγική του γονιού είναι η αυστηρή προειδοποιήσει . Τα νήπια μην πλαναστε καταλαβενουν από πολύ μικρά από 12 μηνών ..τι θέλετε να τους πείτε κ αν το εννοείτε πραγματικά . Δώστε μια προειδοποίηση μισή ώρα πριν τον ύπνο .," Άκη σε μισή ώρα θα πάμε στο κρεβάτι σου για ύπνο " . Πέντε λεπτά πριν κατεβείτε στο οπτικό του επίπεδο βεβαιώθηκε ότι σας κοιτάει και προσέχει κ δώστε την τελική προειδοποίηση . Προσοχή πρέπει να είναι η τελική . Αν στο τέλος του χρόνου συνεχίζει να τρέχει κ δεν έχει αλλάξει τίποτα πάρτε τον σταθερά στο κρεβάτι του . Χρειάζεται σθένος κ ψυχραιμία για να ακούσετε το παροδικό κλάμα του αλλά μόνο έτσι θα καταλάβει ότι το εννοείται κ ότι δε μπορεί να παιζει μαζί σας . Την επόμενες φορές θα περιμένει την διαδικασία αυτή σαν τελετουργικό κ θα ξέρει τι πρέπει να κάνει ...!

Αυτο το γράφει στο βιβλίο του ο γνωστός παιδίατρος ....!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

αυτα που θα πω τα εχουν ξαναπει κ πιθανον τα κανετε

ιδιες ωρες καθε μερα,ιδια βηματα καθε φορα

αλλα απο την αλλη εξαρταται κ τι προσδοκας.αν πχ να πηγαινεις την μικρη στις 9στο δωματιο,καληνυχτα,φιλι,παραμυθι κ φευγεις για μενα δ μου "ταιριαζει",εννοειται πως θα παραμεινω στο δωματιο μεχρι να κοιμηθει.αλλες φορες κοιμαται σε 5' αλλες εχουμε κατσει κ 45.ετσι ομως ειμαστε κ εμεις οι μεγαλοι.υπαρχουν βραδια που απο υπερενταση η δ νυσταζουμε

αργουμε να κοιμηθουμε

Το να φευγω απο το δωματιο πριν κοιμηθει εχει καταργηθει εδω και πολυ καιρο, παροτι ετσι καναμε παντα και μαλιστα οταν πηγαινε στο κρεβατι της με εδιωχνε και μου ελεγε"φυγε τωρα, θελω νανι"! Απο τοτε που μετακομισαμε μου ζηταει να καθισω μαζι της. Αν την επαιρνε ο υπνος σε 45 λεπτα δεν θα συζητουσαμε αυτη τη στιγμη!! Κανει ομως πανω απο 2-3 ωρες να την παρει ο υπνος και αν κανω κατι σε παραμυθι, τραγουδι κλπ (εχω δοκιμασει τα παντα) αναβει το φως, ερχεται καθιστη και απλα δεν κοιμαται ακομα και αν παει 2 τη νυχτα! Εννοειται με τα ιδια ακριβως βηματα που καναμε απο 2 μηνων, με τη διαφορα οτι ειμαστε σε καινουριο σπιτι το οποιο εχει πολυ διαφορετικη μορφη.

@xaroumenh mama ισως δεν το διατυπωσα σωστα, αν της πω παει για υπνο στο δωματιο της και ξαπλωνει κανονικα. Απλα δεν κοιμαται!!!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, CMES είπε:

Το να φευγω απο το δωματιο πριν κοιμηθει εχει καταργηθει εδω και πολυ καιρο, παροτι ετσι καναμε παντα και μαλιστα οταν πηγαινε στο κρεβατι της με εδιωχνε και μου ελεγε"φυγε τωρα, θελω νανι"! Απο τοτε που μετακομισαμε μου ζηταει να καθισω μαζι της. Αν την επαιρνε ο υπνος σε 45 λεπτα δεν θα συζητουσαμε αυτη τη στιγμη!! Κανει ομως πανω απο 2-3 ωρες να την παρει ο υπνος και αν κανω κατι σε παραμυθι, τραγουδι κλπ (εχω δοκιμασει τα παντα) αναβει το φως, ερχεται καθιστη και απλα δεν κοιμαται ακομα και αν παει 2 τη νυχτα! Εννοειται με τα ιδια ακριβως βηματα που καναμε απο 2 μηνων, με τη διαφορα οτι ειμαστε σε καινουριο σπιτι το οποιο εχει πολυ διαφορετικη μορφη.

@xaroumenh mama ισως δεν το διατυπωσα σωστα, αν της πω παει για υπνο στο δωματιο της και ξαπλωνει κανονικα. Απλα δεν κοιμαται!!!!

 

Aν πάτε για ύπνο κατευθείαν 2 ώρες αργότερα, τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Aν πάτε για ύπνο κατευθείαν 2 ώρες αργότερα, τι γίνεται;

Το ιδιο γινεται. Το εντυπωσιακο ειναι πως αν φυγω απο το δωματιο και δεν διαμαρτυρηθει την παιρνει ο υπνος στο 5λεπτο. Καποιες φορες πχ της λεω παω να πιω νερο και ξαναρχομαι και μεχρι να γυρισω εχει κοιμηθει. Τις περισσοτερες φορες ομως δεν με αφηνει να φυγω. Αυτο που κανω τωρα ειναι να την αφηνω πιο αργα, ομως αν την παω για υπνο στις 11 κοιμαται στη 1! Και μετα θα πρεπει κι εγω να κανω μπανιο και να κοιμηθω και παει 2!! Και ξυπναω 6 για δουλεια... γιαυτο εχω απελπιστει αυτον τον καιρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, CMES είπε:

Το ιδιο γινεται. Το εντυπωσιακο ειναι πως αν φυγω απο το δωματιο και δεν διαμαρτυρηθει την παιρνει ο υπνος στο 5λεπτο. Καποιες φορες πχ της λεω παω να πιω νερο και ξαναρχομαι και μεχρι να γυρισω εχει κοιμηθει. Τις περισσοτερες φορες ομως δεν με αφηνει να φυγω. Αυτο που κανω τωρα ειναι να την αφηνω πιο αργα, ομως αν την παω για υπνο στις 11 κοιμαται στη 1! Και μετα θα πρεπει κι εγω να κανω μπανιο και να κοιμηθω και παει 2!! Και ξυπναω 6 για δουλεια... γιαυτο εχω απελπιστει αυτον τον καιρο...

 

Τώρα μου θύμισες ότι έτσι έμαθε να κοιμάται μόνη η κόρη μου στο δικό της δωμάτιο. Εβγαινα από το δωμάτιο για νερό/μπάνιο/τηλέφωνο κλπ, συνήθως διαμαρτύροταν βέβαια, αλλά επέμενα ότι πρέπει και έρχομαι αμέσως, και γύριζα σε 2-3 λεπτά, μετά από λίγο το ίδιο κλπ κλπ και τελικά κάποια στιγμή την έβρισκα κοιμισμένη.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Τώρα μου θύμισες ότι έτσι έμαθε να κοιμάται μόνη η κόρη μου στο δικό της δωμάτιο. Εβγαινα από το δωμάτιο για νερό/μπάνιο/τηλέφωνο κλπ, συνήθως διαμαρτύροταν βέβαια, αλλά επέμενα ότι πρέπει και έρχομαι αμέσως, και γύριζα σε 2-3 λεπτά, μετά από λίγο το ίδιο κλπ κλπ και τελικά κάποια στιγμή την έβρισκα κοιμισμένη.

Λες να το προσπαθησω; το σπιτι εχει σκαλες και τα δωματια ειναι στον πανω οροφο. Οταν της λεω οτι φευγω συνηθως με περιμενει ορθια στο πορτακι που εχω βαλει στη σκαλα. Δεν εψω δοκιμασει ομως να το κανω πανω απο μια φορα το ιδιο βραδυ. Θα δοκιμασω και θα σας πω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , CMES είπε:

Λες να το προσπαθησω; το σπιτι εχει σκαλες και τα δωματια ειναι στον πανω οροφο. Οταν της λεω οτι φευγω συνηθως με περιμενει ορθια στο πορτακι που εχω βαλει στη σκαλα. Δεν εψω δοκιμασει ομως να το κανω πανω απο μια φορα το ιδιο βραδυ. Θα δοκιμασω και θα σας πω!

Επειδή κ το δικό μας σπίτι είναι μεζονέτα όταν τον βάλανε στο μονό κρεβάτι που δε κοιμόταν εύκολα μέχρι να το συνηθίσει εβγενε κ σε εμάς κ πηγενε στο πορτακι κ περίμενε πλέον το ξεπέρασε αυτό το παιχνίδι κ το συνηθησε .. θα σηκωθεί από το κρεβάτι του μόνο αν δε νυστάζει ... Σίγουρα θέλει λίγο χρόνο ακόμα να προσαρμοστεί στο νέο σπίτι η κόρη σου ...!!!!!σιγά σιγά θα δεις θα το ξεπεράσει ...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προχθες Κοιμήθηκα 7ωρο και χθες 5ωρο σερί. Ήθελα να μοιραστώ την χαρά μου! Το πρωί είχα τύψεις ότι άφησα το παιδί νηστικό. Που δεν στέκει γιατί μόνος του δεν ξύπνησε αλλά οκ ψυχολογία νεας μαμάς. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι κοριτσια! θα ηθελα τη γνωμη σας για το προγραμμα του υπνου γιατι νομιζω οτι ειναι ωρα να ενθαρρύνω μια αλλαγη. Ο μικρος ξυπναει στις 7-7.15, γυρω στις 10 τρωει φρουτο κ 10.30-11 τον παιρνει ο υπνος κ συνηθως κοιμοταν ενα διωρο. Οποτε ο μεσημεριανός υπνος ηταν επι της ουσιας απογευματινές, κατα τις 4 συνηθως μια ωριτσα ή λιγο παραπανω. Αν για καποιο λογο δεν κοιμοταν πολυ το πρωι, επεφτε νωριτερα το μεσημερι κ κοιμοταν παραπανω. Βραδυ 9.15-9.30. 1-2 ξυπνηματα οχι για φαγητο, νερακι ή πιπιλα κ συνηθως αποκοιμιεται αμεσως. Καποιες μερες κοιμηθηκε μια ωρα μονο το πρωι κ μετα νωριτερα το μεσημερι κ σηκωθηκε μετα τις 4.30 κ το βραδυ υπνος στις 9. Αυτο μου φαινεται πιο λογικο σαν ωραριο ειδικα οσο μικραίνει η μερα. Μια σκεψη λοιπον ειναι να τον ξυπναω το πεωι στη μια ωρα για να ερχεται το προγραμμα πιο νωρις.

 

Μια αλλη σκεψη ομως, επειδη γενικα τον πρωινο διωρο υπνο δεν βλεπω να τον κόβει μονος του, μηπως ειναι περιττος ο μεςημεριανοαπογευματινος υπνος κ ειναι καλυτερο να τον κραταω ξυπνιο κ να κοιμαται νωρίτερα; 

 

Γενικα αυτές οι κουτσουρεμένες 10 ωρες το βραδυ δεν ειναι λιγες; Ή να τις υπολογίσω μαζί με τις 3-4 ημερήσιες σαν συνολο που λογικα ειναι πολυ καλο για 8,5 μηνων. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Έσπερος είπε:

Καλησπερα και παλι κοριτσια! θα ηθελα τη γνωμη σας για το προγραμμα του υπνου γιατι νομιζω οτι ειναι ωρα να ενθαρρύνω μια αλλαγη. Ο μικρος ξυπναει στις 7-7.15, γυρω στις 10 τρωει φρουτο κ 10.30-11 τον παιρνει ο υπνος κ συνηθως κοιμοταν ενα διωρο. Οποτε ο μεσημεριανός υπνος ηταν επι της ουσιας απογευματινές, κατα τις 4 συνηθως μια ωριτσα ή λιγο παραπανω. Αν για καποιο λογο δεν κοιμοταν πολυ το πρωι, επεφτε νωριτερα το μεσημερι κ κοιμοταν παραπανω. Βραδυ 9.15-9.30. 1-2 ξυπνηματα οχι για φαγητο, νερακι ή πιπιλα κ συνηθως αποκοιμιεται αμεσως. Καποιες μερες κοιμηθηκε μια ωρα μονο το πρωι κ μετα νωριτερα το μεσημερι κ σηκωθηκε μετα τις 4.30 κ το βραδυ υπνος στις 9. Αυτο μου φαινεται πιο λογικο σαν ωραριο ειδικα οσο μικραίνει η μερα. Μια σκεψη λοιπον ειναι να τον ξυπναω το πεωι στη μια ωρα για να ερχεται το προγραμμα πιο νωρις.

 

Μια αλλη σκεψη ομως, επειδη γενικα τον πρωινο διωρο υπνο δεν βλεπω να τον κόβει μονος του, μηπως ειναι περιττος ο μεςημεριανοαπογευματινος υπνος κ ειναι καλυτερο να τον κραταω ξυπνιο κ να κοιμαται νωρίτερα; 

 

Γενικα αυτές οι κουτσουρεμένες 10 ωρες το βραδυ δεν ειναι λιγες; Ή να τις υπολογίσω μαζί με τις 3-4 ημερήσιες σαν συνολο που λογικα ειναι πολυ καλο για 8,5 μηνων. 

Να μην κανεις τιποτα απολυτως! Να αφησεις να κοιμαται το παιδι οποτε θελει και οσο θελει. Ειναι πολυ μικρο για να του βαζεις προγραμμα. Ετσι κι αλλιως θα το αλλαξει πολλες φορες.

 

Link to comment
Share on other sites

λογικα δ θα αντεχει τοσες ωρες ξυπνιος το απογευμα κ ισως εχει γκρινια

εφοσον οι συνολικες ωρες ειναι οκ δ θα αλλαζα κτ

οσο μικραινει η μερα κ οταν γινει κ η αλλαγη της ωρας παλι θα αλλαξει το προγραμμα του

επισης επειδη σε αυτους τους μηνες εχει αγχος αποχωρισμου,αλμα κ κριση υπνου δ θα δοκιμαζα καμια αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Με προβληματίζει το 9.30 που ειναι πολυ αργα για μωρο κ οι μονο 10 ωρες βραδυνου υπνου. Αλλιως το παιδι εθναι οκ με αυτο το προγραμμα. 

 

Γιατί είναι λίγο; Ολη η μέρα μαζί μετράει το αν κοιμάται αρκετά, μην σε αγχώνει αυτό

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν θα αλλαζα κατι. Δεν υπαρχει λογος να επεμβεις, μια χαρα ειναι το προγραμμα του και μια χαρα το συνολο των ωρων που κοιμαται. 9:30 για την εποχη δεν ειναι πολυ αργα. Θα δεις πως οσο χειμωνιαζει και θα νυχτωνει νωριτερα, θα προσαρμοστει και παλι και θα κοιμαται νωριτερα απο μονος του.

 
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι, τις τελευταίες μέρες η κόρη μου ήταν άρρωστη κ όταν πηγαίναμε για ύπνο την παίρναμε στο κρεβάτι μας να την ελεγχουμε. Τελοσπαντων, της άρεσε κ κοιμήθηκε κ χτες από την αρχή εκεί. Δεν ξύπνησε ούτε μια φορά. Κ το ίδιο εγινε κ την προηγούμενη, από την ώρα που τη φέραμε δεν ξαναξυπνησε μεχρι το πρωί για αντιπυρετικό. Κ ερωτω. Τι θα κάνατε στη θέση μου; Μετά από τόσο καιρό που κοιμάται στο δωμάτιο της (χάλια) θα τη μεταφέρατε ξανά στο δικό σας που κοιμάται σερί απ' ότι φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Εμένα η έλλειψη ύπνου με τσακίζει και η κόρη μου όταν δεν κοιμάται καλά το βράδυ είναι επίσης ευερέθιστη την ημέρα. Επιλέξαμε να κάνουμε συγκοίμηση (κούνια κολλημένη στο κρεβάτι μας, να κοιμάται όλη η οικογένεια άνετα, να μην εξοριστεί κάποιος) και γιατί το θεωρούσαμε σωστό αλλά και γιατί λόγω πρακτικών θεμάτων δεν μπορούσαμε να της φτιάξουμε δικό της χώρο (θα το επιχειρήσουμε φέτος).

Αν μου έδειχνε το παιδί ότι το έχει ανάγκη να με έχει ακόμα δίπλα του, θα το επιχειρούσα αλλά στη δική σας φάση που έχει ήδη αλλάξει χώρο, απλά θα "μετακόμιζα" εγώ στο δωμάτιό της για όσο χρειαστεί και σταδιακά θα επέλεγα να απομακρύνομαι (σε συνδυασμό με πολύ μπλα μπλα).

 

Βέβαια μη το δένεις και κόμπο ότι όντως κοιμάται καλύτερα μαζί σας, καθότι άρρωστη και ίσως "ζαβλακώνεται" περισσότερο.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , vtgian είπε:

Εξαρτάται. Εμένα η έλλειψη ύπνου με τσακίζει και η κόρη μου όταν δεν κοιμάται καλά το βράδυ είναι επίσης ευερέθιστη την ημέρα. Επιλέξαμε να κάνουμε συγκοίμηση (κούνια κολλημένη στο κρεβάτι μας, να κοιμάται όλη η οικογένεια άνετα, να μην εξοριστεί κάποιος) και γιατί το θεωρούσαμε σωστό αλλά και γιατί λόγω πρακτικών θεμάτων δεν μπορούσαμε να της φτιάξουμε δικό της χώρο (θα το επιχειρήσουμε φέτος).

Αν μου έδειχνε το παιδί ότι το έχει ανάγκη να με έχει ακόμα δίπλα του, θα το επιχειρούσα αλλά στη δική σας φάση που έχει ήδη αλλάξει χώρο, απλά θα "μετακόμιζα" εγώ στο δωμάτιό της για όσο χρειαστεί και σταδιακά θα επέλεγα να απομακρύνομαι (σε συνδυασμό με πολύ μπλα μπλα).

 

Βέβαια μη το δένεις και κόμπο ότι όντως κοιμάται καλύτερα μαζί σας, καθότι άρρωστη και ίσως "ζαβλακώνεται" περισσότερο.

 

Μα στο δωμάτιο της κοιμόμαστε εναλλάξ, δε δουλεύει. Μόνο στο κρεβάτι μας κοιμάται έτσι. Πιθανώς να είναι κ λόγω ζαβλακωμαρας, τι να πω θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι, τις τελευταίες μέρες η κόρη μου ήταν άρρωστη κ όταν πηγαίναμε για ύπνο την παίρναμε στο κρεβάτι μας να την ελεγχουμε. Τελοσπαντων, της άρεσε κ κοιμήθηκε κ χτες από την αρχή εκεί. Δεν ξύπνησε ούτε μια φορά. Κ το ίδιο εγινε κ την προηγούμενη, από την ώρα που τη φέραμε δεν ξαναξυπνησε μεχρι το πρωί για αντιπυρετικό. Κ ερωτω. Τι θα κάνατε στη θέση μου; Μετά από τόσο καιρό που κοιμάται στο δωμάτιο της (χάλια) θα τη μεταφέρατε ξανά στο δικό σας που κοιμάται σερί απ' ότι φαίνεται;

Χωρίς να λέω ότι αυτό είναι το σωστό, αλλά εγώ αυτό έκανα. Ήταν ένα παιδί που δεν κοιμόταν καθόλου καλά μόνη της. Κάναμε κάποιες προσπάθειες να της μάθουμε να κοιμάται στο δωμάτιο της και στο κρεβατάκι της αλλά δεν τα καταφέραμε. Μπρός στην αυπνία και στο νυχτερινό κλάμα είπαμε δεν πειραζει ας κοιμάται μαζί μας στο κρεβάτι. Σαν το πουλάκι κοιμόταν μαζί μας, σερί όλη την νύχτα και μεις μαζί της.

Βεβαία εμείς το παρακάναμε γιατί μέχρι τεσσάρων χρονών κοιμόταν μαζί μας, ώσπου σιγά-σιγά ξεκινήσαμε την μετάβαση στο κρεβάτι..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...